HAARLEM'S DAGBLAD derwijs zullen ontvangen. De verhouding tusschen onderwijzend personeel en leer lingen zal hier veel warmer zijn dan aan een gewone school. Dr. Kersbergen sprak namens de Ned. Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose. Nu de openluchtschool er is, zal, zoo constateerde spr. met blijdschap, er misschien over één, misschien over twee, drie jaar ook een boschschool ko men. Zoo heeft de gemeenteraad beslist. Spr. bracht ook de gelukwenschen over van mr. J. H. Thiel, voorzitter der Vereeniging voor de Haarlemsche Buitenschool, welke vereeniging de ontwikkeling der openlucht- school met belangstelling zal gadeslaan. Nadat de heer De Bordes een deel der aan hem gebrachte hulde had overgedragen aan den architect van O. W., den heer Smits, den ontwerper der plannen voor de school, was het woord aan den heer Nooteboom, voorzitter der Vereeniging voor Openlucht- scholen, die als zijn overtuiging uitsprak dat de resultaten die de nieuwe Haarlemsche openluchtschool zal afwerpen schitterend zullen zijn. De heer Marema, het hoofd der school, zei- de dat de school als voorbeeld voor het ge- heele land kan gelden. Het groot enthou siasme van het onderwijzend personeel zal ongetwijfeld de vele moeilijkheden, die zich zullen voordoen, overwinnen. Spr. bracht dank aan den wethouder van onderwijs en den inspecteur van het L.O. voor den verleen den steun en aan O. W„ vooral aan den heer Smits, voor de groote medewerking. Het on derwijzend personeel gaat met goeden moed den weg op langs ongebaande paden en zal trachten, het geschonken vertrouwen niet te beschamen. Nadat de heer Roodenburg nog had mede gedeeld, dat geen badinrichting aan de school is verbonden, omdat gebruik zal wor den gemaakt van het Badhuis van „Het Witte Kruis" in de onmiddellijke nabijheid, werden ververschingen rondgediend en kre gen de aanwezigen gelegenheid tot bezich tiging der inrichting waarvan wij onlangs reeds een uitvoerige beschrijving gaven. DE STORM VAN ZATERDAG. Een mosselbotter vergaan. OPVARENDEN OP HET LAATSTE OOGEN- BLIK GERED. Over den storm van Zaterdag zijn nog de volgende berichten binnengekomen SCHIERMONNIKOOG, 17 Jan. Heden morgen is de motor-mosselbotter „Co-nelia" uit Zierikzee in het Moddergat bij Wierum aan de Friesche kust tengevolge van den storm gestrand en stukgeslagen. De vijf op varenden zijn door de reddingboot van Mod dergat gered en behouden aan wal gebracht. Zij hadden door het in brand steken van poetskatoen een noodsein gegeven. Schip en lading zijn verloren ,doch waren verzekerd. Bij de Oranjesluizen. AMSTERDAM, 17 Jan. Hedenmorgen omstreeks 10 uur kwam de beurtschipper Roellng uit Meppel met zijn tjalkschip uit de richting Amsterdam bij vliegend stormweer nabij de Oranjesluizen. De storm was zoo hevig, dat een tros, die de schipper aan wal wierp, brak en de schipper niet tijdig kon stoppen. Hij vloog met zijn schip tegen een der muren van de Oranjesluizen. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De voorsteven was ingedeukt. De vaart door de sluizen was gestremd doordat tengevolge van het hooge water niet- geschut kon worden. De „Ethelwolf". Het Engelsche stoomschip Ethelwolf, dat bij Schouwen aan den grond zat, is door de Duitsche sleepboot Wotan naar de reede van Vlissingen gesleept. Volgens nadere berichten is de Ethelwolf niet gestrand geweest, doch nabij Schouwen- bank voor anker gegaan, daar het sohip niet verder kon gtoomen. Uit Vlissingen: Het stoomschip Ethelwolf, dat door de sleepboot Wotan naar de reede van Vlissingen is gesleept, is op eigen kracht naar Antwerpen opgestoomd. Het schip is onbeschadigd. On wed er s. Te Heerenveen heeft het Zaterdagochtend oms .reeks 8 uur ongeveer een kwartier ge onweerd. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is te Wijkbij Heusden tijdens een onweer, dat ge paard ging met hagelslag de bliksem in den toren, die dateert uit de 14de eeuw, gesla gen. Een deel van de spits werd vernield. Een begin van brand kon worden gebluscht. Boerderijen omgewaaid. Zaterdagnacht is tengevolge van den hevi- gen storm de kapitale boerderij van R. Veld te Nijeveen ingewaaid. AUeen het voorhuis bleef staan. Er zijn geen persoonlijke onge lukken voorgekomen. Tijdens den storm is te Jorwerd de in aanbouw zijnde boerenplaats voor den heer S. van der Hem. wiens boerderij het vorige jaar met twee andere afbrandde, omve^ge waaid. Het houtwerk is totaal verloren ge gaan. Over boord geslagen Zaterdagavond te half negen is de 21- Jarige Sjoerd Pasterkamp. die zich met zijn drie broers aan boord bevond van de „Urk 260". op weg van Amsterdam naar Urk, bij de Houtrip, door het omslaan van het zeil over boord geslagen en verdronken. Muur ingestort. Door den hevigen storm is Zaterdag de zijgevel van liet café van den heer De Gruyl aan de Keizerstraat te Gouda ingestort. Het punt richtte in de gelagkamer en in den tuin van de daarnaast gelegen Remonstrantsche kerk veel schale aan. Het bouwvallige perceel is op last van de politie ontruimd. In Rotterdam's haven De storm heeft in de Rotterdamsdie ha vens eenige schepen losgeslagen. Een daar van, het Grieksche stoomschip „Pytheas", is op drift geraakt en bij den Katendrecht- schen Dam tegen het Engelsche stoomschiy „Dunmore Head" gebotst, van welk schip de verschansing werd ingedrukt. De Noord blaak kwam dermate onder water te staan, dat het verkeer, uitgezonderd het, tramverkeer, eenige uren stil gezet moest worden. MAANDAG 19 JANUARI 1931 Op het platteland. De storm heeft aan de duinen onder Noord- wijk aanmerkelijke schade toegebracht. Toen Vrijdagmiddag de wind uit het Noordwesten kwam en de woeste golven loodrecht op de kust stonden zijn groote stukken duin in zee gevallen, vooral bij het Huis Ter Duin. In het dorp is veel stormschade aangericht. Door den aanhoudenden Westerstom is het zeewater de Eemnesser-polder binnengeloo- pen. De peilschaal aan de Eembrug te Baarn wijst 1.50 M. boven A.P. Marken is ondergeloop en. Zaterdag zijn van Schiphol geen vliegtui gen vertrokken. Te Amsterdam Volgens mededeelingen van de filiaal-in- rich.ing van het Mateorologisch Instituut te Amsterdam heeft Zaterdagmorgen de Noord- weslerstorm gedurende 20 minuten een snel heid van gemiddeld 22 m. per seconde be- reik.t De maximum-druk was lOu K.G. per M2. De brandweer te Amsterdam heeft tien tallen malen hulp verleend. Vrouw te water gewaaid Bij de politie te Delft kwam bericht in, dat de tachtig-jarige weduwe D. niet in haar woning was teruggekeerd. Zaterdag werd haar lijk drijvende aangetroffen in de Pro- cinoiale Vaart nabij den Oostsingel. Men vermoedt, dat de vrouw door den storm te water is geraakt. HET TOONEEL HET AMSTERDAMSCH TOONEEL. De Medailles van een Oude Vrouw. In een artikel „Het bloed der Majofski's van Dr. M. B. Mendes da Costa, hebben wij indertijd gelezen, dat Marie van Westerho ven de dochter van Christine Stoetz rechtstreeks in vrouwelijke lijn af stamt van Theodoor Majofski, een der groot ste tooneelspelers uit het midden van de achttiende eeuw. Het tooneelblo^d van 4 ge slachten verloochent- zich bij deze 70-jarige actrice niet. Wie het voorrecht hebben ge had haar Zaterdag in „De Medailles van een Oude Vrouw" te zien spelen, zullen tot de erkenning zijn gekomen, dat deze rasactrice in de laatste jaren niet de plaats heeft in genomen, welke haar krachtens haar afstam ming en haar groot talent toekomt. In de vroegere Ilollandsche voorstellingen van Barrie's zoo knap en gevoelig hier en daar ook overgevoelig geschreven stuk, was bij een der bijfiguren; en speelde zij de rol waarin Emma Grammatica, Esther de Boer- van Rijk, en Alida Tartaud vóór haar triom fen hebben gevierd. Wie zou durven beweren, dat Marie van Westerhoven als Kathe Dowie de mindere van deze groote tooneelspeelsters was? Wat ons in deze Kathe Dowie zoo trof, was vooral de humor van dit oude vrouwtje. Geen van de drie voorgangsters heeft het eerste bedrijf met zoo'n fijnen humor gespeeld. Let op de schalksche twinkeling in haar oogen, als zij den soldaat vertelt, dat de gravin, die hem de cake heeft gezonden, niemand anders dan de optie Kathe Dowie zelf was, zie dat verrukkelijk geestig gespeelde tooneel wanneer zij met den soldaat het liedje zingt! Een juweeltje werd dat! Hoe levendig en pittig was zij, toen zij met haar „pleegzoon" de reis door het land der fantasie maakte, en hem de kinderspelletjes voortooverde, die zij met hem had gespeeld. Van welk een in nigheid was ook haar spel, toen zij eenmaal haar „jongen" veroverd had! Een aanbid delijk lief, oud vrouwtje was zij, dat ook in het slottafereel met haar stille spel een die pen indruk maakte! Men zei altijd van Christine Stoetz, dat de groote charme van haar spel de n a- tuurlijkheid was. Geen actrice uit haar tijd, die haar daarin moet hebben overtrof fen! Die alles veroverende natuurlijkheid was ook de charme van het spel van Marie van Westerhoven in de rol van Kathe Dowie! Neen, waarlijk, men heeft deze actrice de plaats onthouden, welke haar toekwam! Het is eigenlijk eenigszins beschamend tot deze conclusie te komen bij een tooneelspeelster. die haar levensavond .is ingetreden. De Schotsche Hooglander is een der mooi ste rollen, ooit door Willem van der Veer ge speeld! Zoo heeft deze wederopvoering van Barrie's stuk ons wederom prachtig sa menspel in de twee hoofdrollen te genieten gegeven. Wel heel jammer, dat de zaal niet beter gezet was! Wij hadden Marie van Wes terhoven zoo gaarne een stampvollen schouw burg gegund. J. B. SCHUIL. UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT MAXIMUM BROODPRIJZEN. B. EN W. ZIJN ER TEGEN. Op de raadsagenda voor Donderdag a s. komt. voor het voorstel van den heer Druif tot vaststelling van maximum broodprijzen, welk voorstel dit raadslid grondt op het feit. dat er een groot verschil is in prijs bepaling van wittebrood te Zandvoort en elders. Naar aanleiding van dit voorstel hebben B. en W- een conferentie gehad met een delega tie uit de Zandvoortsche Handslevereeniging welker verklaringen in een nader schrijven van de Handelsvereeniging aan den Raad meer gepreciseerd zijn. Voor deze conferentie had de bakkerspa- troonsvereeniging reeds besloten tot een broodprijsverlaging van één cent, als gevolg van de daling van den bloemprijs, welke ver laging eigenlijk nog niet gerechtvaardigd was. daar vele leden duurdere voorkoopen hadden gedaan; die nog te betalen waren. Nu is de prijs te Zandvoort 12 ct. per 4 ons hooger dan in het particulier bedrijf te Haar lem. De bakkerspatroons wijzen evenwel op het standvastig debiet te Haarlem, terwijl te Zandvoort in de maanden buiten het sei zoen het debiet terugloopt tot 1 4 per man en per wagen. Bovendien wensch het Zandvoort sche publiek broodjes van 4 ons. waardoor het arbeidsloon betrekkelijk hooger wordt. Daar eindelijk de aanvoer der grondstoffen de bedrijfsonkosten doen stijgen en goed per soneel in dienst gehouden moet worden in den winter, niettegenstaande het verminder de debiet, verklaart de patroonsvereeniging, dat de prijs niet verder kon da'en. Uit een onderzoek blijkt, dat de prijs van een broodje van 8 ons te Haarlem bedraagt 18 c., te den Haag 19 c-, te Amsterdam 20 c„ te Rotterdam 20 o, te Zandvoort 19 c., B. en W. zien dan ook geen reden op het voorstel van den heer Druif in te gaan- Bij één bak ker bestaat gelegenheid iets minder te beta len door het brood aan den winkel af te halen. NATIONAAL ZANGCONCOURS Het Nationaal Zangconcours, uitgeschre ven door Onderling Hulpbstoon's Mannen koor, wordt gehouden op 3, 10, 16, 17 en 31 Mei in het Kurhaus. Het groot aantal inschrijvingen en de daaraan verbonden administratieve werk zaamheden, zijn oorzaak, dat de datum van inschrijving verlengd is tot 15 Februari. Meer dan 60 koren hebben te kennen gegeven aan het concours te zullen deelnemen. Er zijn er meerdere Haarlemsche bij. De beker, die door de gemeente Zandvoort is uitgeloofd, is bestemd voor het koor, dat de beste prestatie levert in de hoogste eere- afdeeling en zal twee maal achtereen of drie maal in 't geheel gewonnen moeten worden, alvorens deze het eigendom van de vereeni ging is. ZANDVOORTSCHE SCHAAKCLUB Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van de Zandvoortsche schaakclub zullen schaakwedstrijden gehouden worden, waar aan ieder kan deelnemen. De wedstrijden worden gehouden in Zo- merlust en beginnen 10 Februari. BEWAARSCHOOL De bouw van de gemeentelijke bewaar school aan de Heerenstraat is door B. en W. gegund aan de laagste inschrijvers, v. d. Ven en van Hoven, voor f 27.530. BEROEPEN. Bij de Geref. Kerk in hersteld Verband is beroepen ds. G. Ubbink te Utrecht. GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der Gemeente Zandvoort gehouden op Donderdag 22 Januari 1931, des namiddags 7 1/2 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van den heer Druyf betreffen de vaststelling van maximum broodprijzen. 3. Voorstellen betreffende toekenning ver goeding art. 100 en 101 L.O. Wet 1920. 4. Verzoek van J. Fokkens om boven het wachtgeld een bedrag van 165 als premie voor behoud van gezinspensioen te mogen ontvangen over 1930. 5. Vaststelling van een suppletoire be grooting, dienst 1930. 6. Benoeming van een onderwijzer aan School C. 7. Voorstel van de heeren Druyf en Koning voor het geven van een gratificatie aan den doodgraver. 8. Verzoek om een lunapark op terichten. 9. Voorstel tot aanbieding van een af koopsom aan eigenaren van erfpachtsrecht op grond gelegen aan den Boulevard Paulus Loot. BENOEMING SCHOOL C. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school C. zijn geplaatst de heeren No. 1. J. D. Heese, Ratum (Winterswijk). No. 2. L. Weltevrede, Strijen. No. 3. L. J. Kleiboer, Nunspeet. VELSEN DE REVUE „QUICKER TRAN QUICK". In de groote zaal van hotel „de Prins" had Zaterdagavond dé opvoering plaats van de revue „Quicker than Quick", „non-stop- Revue" in een proloog en 16 tafereelen. Hoewel de opkomst iets beter had kunnen zijn, hebben de aanwezigen toch ten volle genoten en hadden de wegblijvers ongelijk. De geheele revue te recenseeren, zou on doenlijk zijn, doch wij mogen wel vertellen, dat de aankleeding en het vlotte spel niets te wenschen overlieten. Het revue-gezelschap beschikt over goed stemrnenmateriaal, dat vooral in „Oogstfeest in Hongarije" uitblonk. Het nummer moest nog eens gebisseerd worden. Bij het tafereel „de gummi-menschen" was de lach niet uit de zaal. De Revue-band onder leiding van Jip Vogel, heeft op zeer verdienstelijke wijze tot het welslagen van den avond bijgedragen. IJMUIDEN ACTIE VISCHKNECHTS EN HAL- ARBEIDERS. Door de IJmuider Federatie, van den Ne- derlandschen Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en den Ned. R.-K. bond van transportarebieders „St. Bonifacius" is 'n manifest tot de vischknechts en halarbeiders gericht, waarin een uiteenzetting gegeven wordt van het gerezen arbeidsgeschil. Aan de IJmuider Vischhandelvereeniging is, zoo wordt in dat manifest medegedeeld, d.d. 12 Januari, geschreven, dat de samen werkende werknemersorganisaties geen ge noegen nemen, met het afwijzen van hun eischen, omdat die afwijzing op geen rede lijke argumenten berust. Aan het slot werd aan de werkgevers me degedeeld: Mochten wij ten deze opzichte voor het einde dezer week geen bevredigend antwoord hebben, dan moeten wij ons de vrijheid voorbehouden op het voor ons geschikte tijd stip en op de voor ons geschikte wijze te ko men tot doorvoering van wat wij noodzake lijk vinden". Verder vervolgt het manifest: „De vischknechts hebben zich gereed to houden voor den strijd, alle andere groepen hebben den plicht zich gereed te houden de zen strijd indien noodig te ondersteunen". „De oorzaak van het geschil ligt niet over de hoogte of den aard der loon- en arbeids voorwaarden, doch dat een werkgeversorga nisatie het reeds overal als onhoudbaar los gelaten standpunt inneemt, dat met de ar beidersorganisaties niet over loon- en ar beidsvoorwaarden 'gesproken zal worden en dat deze niet schriftelijk geregeld en vast gesteld kunnen worden", zoo besluit het ma nifest. TERUGGEKEERD Zaterdag kwam de Zaanstroom IV de ha ven binnen, omdat de matroos B. uit Egmond verschijnselen van krankzinnigheid vertoon de, daar hij iedereen aan boord met een mes te lijf wilde gaan. FEESTAVOND .,DE BONTE DAS" De vereeniging van Postduivenhouders „De Bonte Das" hield Zaterdag een feestavond in „Het Wapen van Velsen". De feestvreugde werd verhoogd door het optreden van den conferencier Henk Smal, en de dames Jopie Keizer, soubrette en Jo Krab. pianiste, tezamen vormend het trio Ricardo. Door Mevr. Beentjes werden eenige lied jes gezongen. „DE ZAANSTROOM 4". IJM. 197 binnen met een afgebroken achter mast en veel dekschade. Tevens was door de hooge zeeën nog een sloep van boord ge slagen. Het vereischte veel zeemanskunst, de traw ler behouden binnen te brengen. NUTSSPAARBANK IJMUIDEN. In de maand December 1930 werd Ingelegd: a. Kantoor Julianakade 40.217.65, b. kantoor Willebrordstraat f 28.7.20.04, c. kantoor Sant poort f 590.04, totaal 69.527.73 (1) en terug betaald: a. kantoor Julianakade 13.528.54, b. kantoor Willebrodstraat 11.562.98, c. kan toor Santpoort nihil, totaal f 25.091.52. Meer ingelegd dan terugbetaald 44.436.21. Het saldo tegoed op 1 December 1930 be droeg 907.392.57. Saldo tegoed op 1 Januari 1931 f 951.828.79. Uitgegeven werden 28 en ingetrokken 5 spaarbankboekjes. Het laatst uitgegeven boekje droeg het nummer 2192. il) Hierbij aan per 31 Dec. 1930 bijge schreven rente 31.251.80. OEVERVERBINDING TE IJMUIDEN. HET RAPPORT "DER COMMISSIE VAN ONDERZOEK. en hun rijwielen aan de hand te nemen- Dtt bezwaar acht de commissie echter niet over wegend. De commissie komt dan tot het volgende advies: I. Bij den Rijkswaterstaat de noodige stap pen te doen ten einde, zoo spoedig mogelijk te komen tot den bouw van een rolbrug over de middensluis te IJmuiden. II. De voorstellen van J. Dienca te IJmui den, voor een veerverbinding van het eind punt der Mahusstraat af tot aan de Noor- dersluis te aanvaarden. III. Bij den Rijkswaterstaat aan te dringen op het behoud van een der punten op de te-, genwoordige plaats in het dorp te Ve'.sen. Een afzonderlijk punt van bespreking maak te de verbinding over de ..Iloogovenhaven" te IJmuiden nog uit. Deze verbinding wordt gedurende 8 jaar onderhouden door C- Groen te IJmuiden per voetveer. Groen wil deze exploitatie door zetten, als hij van de gemeente een toelage krijgt van pl.m. f 20 per week. Naar de meening van de commissie kan niet worden aangenomen, dat met deze veer verbinding een zoodanig gemeentebelang be trokken is, dat een uitgave van pl-m. f 100? per jaar gewettigd zou zijn. Tot zoover dit rapport. Het is te wenschen, dat deze zaak spoedig haar beslag moge krijgen, waardoor een ge regelde oeververbinding tot stand kan komen HEEMSTEDE In de vergadering van den raad der ge meente Velsen werd 8 Februari 1927 op voor stel van B. en W. een commissie ad hoe in gesteld. om het vraagstuk der oeververbinding te IJmuiden te onderzoeken. Als leden werden in deze commissie be noemd de heeren: J. A. Dalmeijer, B. G. Schuitemaker, J. Zwanenburg en F. P. Ver meulen. terwijl de heer J. C. Dunnebier als voorzitter fungeerde. De leden Vermeulen en Schuitemaker werden later vervangen door de heeren J. de Nobel en H. Groeneveld. De opdracht beperkt zich tot een onder zoek van het vraagstuk der oeververbinding te IJmuiden, doch de commissie meende, dat het gewenscht was mede de oeverver binding te Velsen in hare beschouwingen op te nemen, zoodat zij tot een onderverdeeling in drie kwam. n.L: le. de verbinding te IJmuiden (Westelijk deel) 2e. de verbinding van het Oostelijk deel van IJmuiden. De verbindingen met het zeestrand werden buiten beschouwing gelaten. Door een der leden werd betoogd dat het mogelijk was de' kwestie der oeververbin ding tweeledig te beschouwen nl.: a. ten aanzien der bestaande oeververbin dingen, b. ten aanzien der nieuw te maken ver bindingen. Wat het onder a bedoelde betreft werd opgemerkt, dat het voetveer bij de spoorbrug in het geheel niet voldoet en dat de overgang over de sluizen dringend verbetering behoeft. De commissie meent verder, dat ten aan zien van een verbinding tusschen het noor delijk en het zuidelijk deel der gemeente geen overdreven verwachtingen mogen wor den gekoesterd. De menschen die ten Noorden van het Noordzeekanaal wonen zijn thans voor hun Inkoopen op Beverwijk aangewezen, doch de commissie betwijfelt of deze menschen bij verandering van den toestand in belangrijke mate dan hun inkoopen te IJmuiden zullen doen. De commissie meent, dat een oplossing voor het westelijk deel van IJmuiden moet en slechts kan worden gezocht in een ver betering van den overgang over de tweede (midden) sluis. Zoo noodig moet de noodige aandrang worden geoefend op den Rijkswa terstaat om hier een rolbrug (als over de Zuidersluis) te maken.. Al mag de vorenbedoelde oplossing vrij voor de hand liggend zijn, meer moeite heeft de commissie ondervonden bij het zoeken naar een of meer verdbindingen over het Noordzeekanaal tusschen de spoorbrug en de sluizen In dit kanaalvlak bestaat een voet veertje onmiddellijk ten westen van de spoorbrug. Er doet zich echter de moeilijk heid voor om geschikte plaatsen voor veer diensten (met steigers en afritten) te vinden en daarom kwam de commissie tot de con clusie, slechts aan de plaats van het voetveertje gedacht kan worden, of aan de plaats ongeveer ter hoogte van de Casem- brootstraat en als laatste mogelijkheid aan de plaats nabij het einde der Mahustraat. De vraag werd gesteld of de bedoelde veer- verbindingen zouden moeten worden in gericht alléén voor voetgangersverkeer met rijwielen, of óók voor rijvei'keer. De com missie welde dienaangaande eerst de beschik king hebben over eenige cijfers. Door den directeur van Openbare Werken werd een begrooting gemaakt voor het aanleggen van een stoompontveer (met een pont als de kleine stoompont van het veer te Velsexx) met bijkomende werken als steigers en af ritten. Een en ander raamde de directeur op pl.m. f 180.000. Tevens zijn de exploitatie kosten van dergelijke veerstoombooten vrij aanzienlijk. Als men deze cijfers nagaat zegt de com missie, is een veer van zoodanigen omvang bij de spoorbrug' niet noodig. Vex-der werd door de commissie geïnformeerd bij de N.V. Papierfabrieken Van Gelder Zonen, de N.V. Koninklijke Nederlandsche hoogovens exx staalfabrieken en de N.V. M.E.K.O.G. hoe veel personeel in aanmerking zou komen om geregeld van het veer gebruik te maken. Blijkens de verkregen inlichtingen zouden van de papierfabrieken ongeveer 370 en van de hoogovens en M. E. K. O. G. te zamen on geveer 650 man personeel geregeld van zoo danig veer gebruik maken. Op de bedoelde plaats zal echter geen ruimte voor aanlegsteigers exiz. van een veer overblijven. Omtrent de instelling van een veer van de Mahusstraat af naar de Noordersluis ontving de commissie een omlijnd voorstel vaxx J. Dienca, hetwelk in 't kort het volgende be helst: De dienst, wordt ingericht voor motorboo ten, geschikt voor het vervoer van ongeveer 70 a 80 personen. Met twee booten, en een derde als reserve wordt een geregelde dienst onderhouden. De aanschaffingskosten der 3 booten be dragen gezamenlijk ongeveer f 15.000. Als voorwaarden worden door Dienca ge steld: a. dat hij gedurende 10 jaren den dienst mag onderhouden: b. dat hem om de eerste 5 jaar een bijdrage uit de gemeentekas wordt toegekend van f 3500 per jaar; en c. dat de gemeente zorg draagt voor aan legsteigers en afritten. Het komt de commissie dan ook voor. dat op bovenstaande wijze een goede veerdienst zal tot stand komen. De vooxwaarden lijken haar daarom aannemelijk, hoewel voorloopig slechts twee afritten gemaakt kunnexx wor den van het z.g. „zwarte pad"' af, éérx in oostelijke en één in westelijke richting. Fietsers zullen dan dienen af te stappen DE ALG. BEGRAAFPLAATS. DE VERSCHULDIGDE RECHTEN. In de raadsvergadering van 18 Decembef werd in behandeling genomen het voorstel van B. en W. 10 December 1930 tot wijziging van de verordening op de heffing van be- graafrechten. In verband met door den heer; Rijker ingediende amendementen werd de be slissing op dat voorstel aangehouden ten' einde B. en W. gelegenheid te geven omtrent die amendementen een nader onderzoek in te stellen. Naar aanleiding daarvan deelen B. en W. den Raad het volgende mede: De instelling van een klasse „eigen graven"1 van 1.30 bij 2.60 M„ zooals in overweging wordt gegeven, achten B. en W. niet nood- zalkelijk en niet gewenscht. Aan graven van deze afmetingen bestaat geen behoefte. De wenschelijkheid tot het invoeren van graven van gemeldeaf metixigen zou kunnen bestaan wanneer de vraag hiernaar algemeen was ende begraafplaats zoo groot was dat meu met de ruimte royaal zou kunnen omgaan. In deze gemeente is dat echter niet het geval;! slechts met zeer veel kostexx kan over een begraafplaats van voldoende oppervlakte! worden beschikt. Met betrekking tot de verschuldigde rechten voor aankoop vaxx eexx grafstede van 1 bij 2 M., deelen B. en W. mede dat zij met een" verhooging van f 80 tot f 125 niet accoord. kunnen gaan. Ixi 1923 werden de rechten gebracht van f 50 op f 80, zoodat B. en W. thans een verhooging tot f 110, als door hen| voorgesteld, alleszins voldoende achten. Ook kunnen B. en W. zich niet veveenigen met het voorstel van den heer Rijkes om voor het gebruik van de aula bij het begra ven op de afdeeling huurgraven en algemeene graven een afzonderlijk recht te doen betalen. Het voorstel van B, en W. heeft juist ten doel aan het ongerief, dat verbonden is aan het afzonderlijk verschuldigd zijn van een recht voor gebruik van de aula, een einde te maken. Tevens is dat vooi'fitel niet in over eenstemming met het in de laatste vergade ring genomen besluit om reeds thans dë aula kosteloos ter beschikking te stellen. Op'grond van een en ander zijn B. en W. van oordeel, dat geen aanleiding bestaat, de Verordening' op de begraafi'echten te wijzi gen als door den heer Rijkes is voorgesteld. Mitsdien geven zij in overweging het ont- werp-besluit. hetwelk was gevoegd bij hun voorstel van 10 December j.l., onveranderd vast te stellen. POLITIEVERORDENING. B. en W. stellen den Raad voor. vast té stellen een le aanvulling en wijziging der Alg. Politieverordening. De aanvulling betreft de verplichting, op te leggen aan eigenaars van gronden, m de gemeente gelegen en die als openbare' weg in gebruik zijn, die gronden behoorlijk te onderhouden. Van deze gelegenheid maken B. en W. gebruik, den Raad vaxx advies te dienen omtrent het voorstel van het lid. den heer Van der Erf. om het sluitixxgsuur van de tapperijen terug te brengen van 12 uur 's nachts op 11 uur 's avoxxds. In verband met dit voorstel deelen B. en W. mede, dat het hun wenschelijk voorkomt in dier voege het sluitingsuur te wijzigen, dat het wordt teruggebracht van 12 uur 's nachts op 11 uur 's avoxxds, met uitzondering van den Zaterdag eix den Zondagavond. B. en W. stellen voor dit op 12 uur 's nachts te handhaven. HERZIENING LV VAN HET UITBREIDINGS PLAN. B. en W. stellen den Raad voor vast tei stellen herziening LV vaix het Uitbreidings plan. j KLEEDHOKJES ZWEMVIJVERS. B, en W. stellen den Raad voor, hun het noodige crediet 5100) te verleenen voor uitbreiding van het aantal kleedhokjes van de gemeentelijke zwemvijvers. RENTE VOOR GELDEN VERSTREKT AAN DE BEDRIJVEN. B. en W. stellen den Raad voor, de Jaarlijk- sche rente, door de gemeentebedrijven te be talen aan de gemeente, over de in 1930 ver strekte gelden te bepalen op 5%. PRIJZEN VOOR BLOEMENTENTOON STELLING. B. en W. stellen den x-aad voor, hun een crediet te verleenen van 25 voof het be schikbaarstellen van prijzen voor een door den R.K. Landarbeidersbond in 1931 te hou den bloemententooixstelling. PERSONEEL VERVOLGONDERWIJS. B; en W. stellen den Raad voor, te rekenen met ingang van 1 Januari 1931 eervol ont slag te verleenen aan J. de Koster, D. R, J. Koster en A. C. Broekwijt, als onderwijzers bij het vervolgonderwijs (en aan eerstgenoemde tevens als hoofd voor den cursus voor ver volgonderwijs) daar zich voor dit onderwijs geen deelnemers meer aanmelden. VOETPAD ZANDVOORTSCHELAAN. B. en W. stellen den Raad voor. van mej. M. A. Enschedé, te Arlesheim (Zwitserland) om niet te aanvaarden een strook grond, groot 46 M2., voor verbetering van het voet pad langs de zuidzijde van de Zandvoortsche- laan, bij de Zandvoortschebrug.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14