EEN REEKS VAN AUTO-ONGELUKKEN. Het woord is aan... Zoek mij... „Martha" door g en Vriendschap". Het Belangrijkste. De Noord-Wester storm. 48e Jaargang No. 14592 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 19 Januari 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN :per week 0.27*4, met Geïllustreerd Zondagsblad 0-32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom de» gemeente) 3.5714. Franco per post door Nederland f 3.87*4- Losse nummers 0.06. GeïU. Zondagsblad per 3 maanden 0-57*4. franco per post. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14525 Drukkery 10122, 12713 Postgiro 35810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ175. elke regel meer /0J5- Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.64x elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentjes (icderen dag) 1—4 regels i 0.25. elke regel meer 0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of OogMGO.-, Duim 1250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger 150.-, Arm- ol Beenbreuk 1100.- Cladheid op den Haarlemmerweg. DIT NUMMER BESTAAT CIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 19 Januari. Het Zestigjarige Rijk. Otto von Bismarck Gisteren, Zondag, was het zestig jaar ge leden dat het Duitsche Rijk werd gesticht. Die gebeurtenis, van geweldige beteekenis voor Europa, plaatste de keizerskroon op het hoofd van den koning van Pruisen, Wil helm I. Maar vooral en in de eerste plaats zette zij de kroon op het levenswerk van den grooten staatsman Otto von Bismarck. De historie heeft reeds bewezen welke dezer „beide kronen" de voornaamste en dus blij vende was. Het Duitsche keizerschap be zweek in 1918, het Duitsche Rijk evenwel overleefde den geweldigen slag van de neder laag in den wereldoorlog en van de revo'.ntie. Vandaar dat er zelfs in de huidige omstan digheden voor Duitschland aanleiding is ge weest om den zestigsten verjaardag van het Rijk te vieren. liet heeft dat gisteren ge daan in groote officieele plechtigheden, waarbij opnieuw op merkwaardige wijze bleek, dat het, ofschoon het sinds Stresemann's dood geen grooten staatsman meer bezit, toch nog steeds op een groot staatshoofd kan bogen. Rijkspresident Von Hindenburg is het symbool der Duitsche eenheid geworden en gebleven. In die groote officieele bijeen komsten was hij de hoofdfiguur. Bij zijn bin nentreden werd hij met diepen eerbied be groet door alle aanwezigen, die zich van hun zetels verhieven. In de tweede bijeenkomst, in het Sportpalast hield hij een korte rede, waarin hij er aan herinnerde dat hij zelf tot degenen behoord had die de stichtingsplech tigheid van het Duitsche Rijk te Versailles' bijwoonden. Te Versailles! Dat wonderlijke feit, dat het Rijk gesticht werd in een stad midden in Frankrijk, onder de rook van het bele gerde Parijs, in de Galerie des Glacés van het oude kasteel der Fransche koningen en keizers, blijft ook nu nog aan die gebeurte nis een extra-merkwaardigheid verleenen. Natuurlijk waren er jaren van voorberei ding en van moeilijkheden in binnen- en buitenland aan voorafgegaan. In 1866 was de Noord-Duitsche Bond gesticht, en het voorzitterschap in het Noord-Duitsche par lement opgedragen aan de kroon van Prui sen. In datzelfde jaar nog werden Hanover, Keur-Hessen, Nassau, Frankfort-am-Mam en Sleeswijk-Holstein wettig vereenigd met de Pruisische monarchie. Tot den Noord- Duitschen Bond behoorden 22 staten, die 43 stemmen uitbrachten (waarvan Pruisen 17). Door de stichting van den Bond, die een reorganisatie van vroegere verbintenissen was. werd het verbond tusschen Duitschland en het vroegere groothertogdom Luxemburg beëindigd. Toen onze koning Willem LH Luxemburg daarop aan Frankrijk wilde ver- koopen, weigerde Pruisen daarin toe te stemmen. Frankrijk nam een dreigende hou ding aan. Het antwoord was de onthulling van een tot dusver geheim gebleven bond genootschap met de Zuid-Duitsche Staten. Daarop bond Frankrijk in, en het slot was een compromis: de neutraal-verklaring van het groothertogdom Luxemburg, dat door de Pruisische troepen ontruimd werd. Deze gebeurtenissen verhoogden de span ning in Europa geweldig: zij waren directe voorloopers zoowel van de stichting van hei Duitsche Rijk als van den Fransch-Duit- schen oorlog. Onmiddellijke aanleiding tot dien oorlog werd de candidatuur van Leopold von Ho- henzollern voor den Spaanschen troon. Ver leden jaar zijn de gebeurtenissen, die tot daarop volgden, nog uitvoerig in herinnering gebracht. De onmiddellijke „schuld aan de zen oorlog" staat nu, na zestig jaar. nog al tijd niet absoluut vast, hetgeen de zoekers naar de schuldvraag van 1914 had kunnen nopen tot het inzicht, dat de schuld aan het uitbreken van een oorlog veel dieper zit dan hun zoeken, en alleen via chauvinistische redeneeringen geheel aan de eene of de an dere partij toegedicht kan worden. Geluk kig heeft de waarheid op dit gebied althans veld gewonnen, en staat men tegenwoordig sceptisch tegenover dat soort uitleggingen van schuldvragen. Nauwelijks was de oorlog begonnen, of er werd al openlijk gesp oken over de stichting van het nieuwe groote Duitsche Rijk, maar de Zuid-Duitsche koninkrijken waren toen nog niet daarover met den Noord-Duitschen Bond tot overeenstemming gekomen. Vooral Beieren stelde moeilijk te vervullen eischen. Na de verplettering van Mac Mahon's lege: bij Sédan en de overgave van Bazaine's leger in de vesting Metz, en toert het beleg van parijs een aanvang had genomen, vlotten Bulwer Lytton In het vrouwenhart is zulk een diepe bron van liefdedat zelfs ouderdom haar niet be vriezen kan. de onderhandelingen evenwel beter Baden en Hessen traden toe, Württemberg en Brie- ren volgden spoedig, en een deputatie trok naar Versailles en noodigde Wilhelm I uit de eenheid van het Duitsche Rijk te beze gelen door het aannemen van den keizers kroon. Dat deed Wilhelm I in zijn procla matie van 17 Januari 1871 aan het Duitsche volk. Den volgenden dag ,op 18 Januari, had in de Galerie des Glacés de plechtige afkondi ging van de stichting des Rijks plaats. D: Duitsche vorsten, prinsen en generaals, en Otto van Bismarck zelf, waren natuurlijk allen in groot ornaat aanwezig. Rechts van Wilhelm I stond de kroonprins, links van hem de groothertog van Baden, die het ini tiatief nam tot den jubelenden groet, den nieuwen keizer gebrachtOnmiddellijk na deze gebeurtenis capituleerde Parijs en was de oorlog afgeioopen. Achtenveertig jaar later werd in diezelfde zaal het vredesverdrag van Versailles onder teekend, waarbij de gealliëerden hun lood- zwaar-wegende eischen aan het verslagen Duitschland oplegden. Het verslagen Duitschlanddat wil zeggen de ergste verliezers in een strijd, waarin tenslotte alle deelnemende naties verliezers zouden blijken. Voor Europa, voor de wereld, moet het als voordeel beschouv/d worden dat na den on dergang van het Duitsche keizerschap he Duitsche Rijk is blijven bestaan. De na- oorlogsche verwarring en ontwrichting zou den hopeloos geworden zijn als het uiteen gevallen was en het aantal conflicten met tientallen vermeerderd zou zijn. Overigens is de toestand van Duitschland op dit moment critieker dan ooit tevoren. Ik behoef daar, na zoovele recente artikelen over dat onderwerp in dit blad, wel niet verder over uit te weiden. In de ontwrich ting. door de economische wereldcrisis ver oorzaakt-, is het huidige Duitschland met zijn millioenen werk ldh zen naast ostenta tieve weelde-van-enkelen, met zijn treurig gebrek aan capabele leiders ,zijn door het dolle heëh ageerende Hitlerianen en com munisten en zijn algemeene part-ij verdeeld heid, het centrum des gevaars. Alleen de Statenbond, het nu zestigjarige Rijk, staat als eenheid nog vast. Bismarck's schepping alt-hans heeft de zwaarste stormen doorstaan, en leeft nog. R. P. FINANCIEELE BERICHTEN. ONGEOORLOOFDE DUITSCH-NEfDER- LANDSCHE MANOEUVRE IN FRANKRIJK? PARIJS, 17 Januari. Volgens de ..Matin" heeft de politie manoeuvres van financiers aan het licht gebracht, die optraden voor rekening van een Duitsch-Nederlandsch syn dicaat en in vrij grooten getale effecten op de markt brachten met het doel, een baisse teweeg te brengen. „EEN EINDJE UIT RIJDEN". Omstreeks 10 uur Zondagavond zag een agent van politie in de Lange Heerenstraat een vier-persoons Chevrolet, waarvan de be stuurder door zijn onhandig rijden de aan dacht trok. De agent ging er op af en kwam tot de ontdekking, dat de man niet in het be zit was van een geldig rijbewijs. De bestuur der beweerde den auto te moeten halen voor een vriend in Zandvoort, wiens naam hij niet wist. De man is overgebracht naar het bureau van politie en daar in bewaring ge steld. Later verklaarde de gearresteerde den auto in de Lange Heerenstraat te hebben aangetroffen en dat hij de bedoeling had een eindje uit rijden te gaan. Een tweede persoon, die bij hem was, wist te ontvluchten. Een nader onderzoek wordt ingesteld. 's Zondags in de vroege uren, Als 't nog schemer is en stil. Als de nacht nog niet dan aarzlend Zich gewonnen geven wil, 's Ochtends vroeg, als uw horloge In de buurt van zeven wijst En de zon met bleexe stralen Schuchter aan de kimme rijst-, Als 't getoeter en geratel Van het menschverkeer nog zwijgt-, Zoek me dan in stille laantjes, Waar de ij zei hangt als traantjes Aan het hout dat lijdzaam neigt. Zoek me op de stille paden Van het kale zwarte bosch, Waar de bruine blaren rotten Op het vochtig kille mos, Waar de schoenen krakend breken Door een ijsverstarde plas, Waar verliefden zouden dwalen Als het maar wat warmer was. Zoek mij langs het stille vaartje In de vroegte, want ik wed. Dat 't u goed zon doen mijn vrinden, Ook a! zult ge mU niet vinden. Want ik blijf maar in mijn bed. P. GASUS. De gele band taxi ondersteboven Een reeks van auto-ongelukken heeft in den afge'oopen nacht plaats gehad op den Haarlemmerweg tusschen Sloterdijk en Halfweg. Het merkwaardige is, dat uit het eene ongeluk steeds het andere voort kwam. De weg was spiegelglad, doordat de scher pe wind de neergeslagen vocht op het as phalt in ijzel had doen veranderen. Het be gon met een auto, die bij den tweeden mo len, gerekend van Amsterdam af slipte en over den kop sloeg. De auto, een „gele-band taxi" die bestuurd werd door dén 27-jari- gen C. H. uit de Rapenburgerstraat te Am sterdam, bleef aan den kant van den weg liggen met de wielen omhoog. Door het stuk snijden van de zijwanden konden de inzittenden er uit bevrijd worden. Van de passagiers werden drie dames ge wond naar het Wi'helmina Gasthuis over gebracht. Na aldaar verbonden te zijn kon den twee harer huiswaarts gaan, de derde heeft vermoedelijk een been gebroken. Het ongeluk trok natuurlijk veel bekijks en tal van auto's stopten. Dit werd den bestuur ders noodlottig, want bij het remmen g'eden deze auto's weg en daaruit volgden allerlei botsingen. De auto van den heer L. uit de Leidsche- straat te Hillegom reed tegen den wagen van een Hagenaar. Er ontstond materieele schade. De wagen van iemand uit Amster dam botste eveneens tegen een anderen auto. hetgeen ook materieele schade veroorzaakte. Ten vierde v'oog een auto. bestuurd door iemand uit Amsterdam over den berm van De R-K. Zang- en Operettevereeniging „Zang- en Vriendschap" te IJmuiaen, direc teur Jan Nibbering te Haarlem, welke veree- niging ls opgericht 4 Maart 1925, gaf Zon dagavond in de zaal van de Witte Bioscoop te IJmuiden een opvoering van de opera ..Martha" van Fr. von Flotow, als operette. Er behoort moed toe om .Martha" op te voeren met een dilettanten-gezelschap. Doch „Zar.g en Vriendschap" durft wel wat aan en het had de zeer verdienstelijke medewerking van de kamermuziekvereeniging „Kunst kring" onder leiding van Sam Vlessing. Er. al viel cr hier en daar wel iets op aan te mer ken (met welke uitvoering is dit niet het ge- op den Haarlemmerweg. den weg en werd zoodanig vernield, dat hij onbruikbaar was en moest worden wegge sleept. Nog erger verging hét den bloemist H. uit Velsen. Zijn wagen kwam met vrij groote snelheid aanrijden en ongeveer honderd me ter van de plaats der vele onheilen verloor hij de rechte lijn. vernielde een aantal be tonnen paaltjes, kwam op de trambaan te recht, verliet deze, koerste dwars den rij weg over, maakte een zwaai over het rij wielpad cn kwam eindelijk ondersteboven terecht in de s'oot aan de Zuidzijde van den weg. De heer H. bleek, toen hij uit den auto gekropen was aan het gelaat gewond te zijn. de dame, die met hem meereed was aan het rechterbeen gekwetst. Zij is onbekend gebleven en heeft zich met een anderen auto naar Haarlem bege ven. Het zesde ongeluk had plaats met den auto van J. W. K, uit B'oemendaal. Ook deze kwam in nauwe aanraking met een ander vierwielig motorrijtuig en veroorzaakte daar bij materieele schade. Tenslotte vereenigden zich twee Haarlem mers in een botsing; onze stadgenoot. P. H., en de heer S. van de Leidschevaart. De eer ste stopte om den toestand in oogenschouw te nemen en werd er op hetzelfde oogenblik 'elf het slachtoffer van. doordat de tweede, die hem achterop reed vergeefs probeerde te remmen. Ook deze auto's werden beschadigd. Daarna is het rustiger geworden op den Haarlemmerweg. IJMUIDEN. val?), toch heeft „Zang en vriendschap" zich er flink doorheen weten te slaan. De koren waren te loven; de costumes en het kapwerk zagen er goed uit. En wanneer de dames en heeren er nog wat om willen denken dat het bij ret opvoeren van een ope rette niet alleen aan komt op de zang, doch ook op tooneelspelen, dan voorzeker zullen de tweede en derden opvoering een succes worden. Donderdag heeft nog een uitvoering in „Thalla" plaats en tevens zal er nog oen ge geven worden in het patronaat-gebouw te IJmuiden-Oost. De Noord-Wester Storm. Met dc ,Jtestorn van Bureau Wijsmuller er op uit. (Ie blad, lc pag.) Dc Storm. g (4e blad, 2e pag.) J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst over leden. (2e blad. lc pag.) Een reeks auto-ongelukken op den Haar* lemmertceg. (le blad, le pag.) De herdenking van de stichting van het Duitsche Rijk. (4e blad, le pag.) De arbeid der Europeesche Commissie. (4e blad, le pag.) Dc arbeidsconflicten in Engeland. 230.000 katoenarbeiders uitgesloten; de mijnwerkers van Zuid-Wales weer aan het werk. (4e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Het zestigjarige Rijk. (le biad, le pag.) J. H. V.: Per sleepboot cr op uit. Met de „Vlaanderen" van bureau Wijsmuller. (2e blad, le pag.) Hugh Callashcr (een Schotsch beroepsspeler) Voetbal is je spel, maar je moet het goed leer en!" (Sport en Spel) (Laatste berichten 2e pagina le blad.) Met de „Nestor** van Bureau Wi/smüller er op uit AANVARING TUSSCHEN DE „FRAM EN DE „ALCHIMIST". (Van onzen correspondent). Woest gierde de wind door de semaphore en door de masten der trawlers, welke ln de Visschershaven lagen en zwiepte de regen kletterend tegen de ruiten van den vuur toren, terwijl hooge golven de pieren geheel overspoelden en bulderend tegen de bazalt- blokken gebroken weiden, in hun woeste kracht sotnmige blokken over de pier neen gooiend. De van dit grootschc schouwspel genietende toeschouwers werden dan ook dik wijls met schuim overdekt. Buiten de pieren slingerden verschillende vrachtbooten heftig heen en weer. terwijl de loodsboot, een notedop vergeleken bij de groote vrachtbooten, een speelbal der golven geleek, het eene oogenblik meters hoog op de golven, het andere meters diep tusschen de gclven. Het was zulk slecht weer. dat de loodsboot de schepen niet bulten kon be- loodsen en daarom had zij het sein in de knikstag „Volg mij". De schepen welke beloodst werden volg den de loodsboot dan in haar zog. Wij maakten een tocht met de „Nestor" mede, om van nabij iets te zien van het sleep- en bergingswerk bij noodweer. Nauwelijks aan de haven gekomen, zagen wij de „Nestor" gereed liggen uit te varen en aan ons verzoek, dezen tocht mede te mogen maken, voldeed kapitein H. van der Wiele gaarne. Wij stapten dus aan boord en weldra stoomde de .Nestor" naar bulten. De eerste boot. die binnen de pieren kwam. was de ..Columbia", doch in de monding der pieren werd het achterschip van de .Columbia" plotseling door de hooge zeeën omgegooid, zoodat het schip dwars ln de monding van de pieren kwam te liggen. Doordat de „Columbia", zooals de stuurman van de „Nestor" ons vertelde, twee roeren en twee schroeven had, kon het schip de situatie redden doch kwam maar juist tus schen de zwarte boel I en den kop van den Noorderpier door, zoodat wij aan boord van de sleepboot niet anders dachten, of de ..Colombia" liep bii den Noorderpier aan ''en grond. Daar de ..Columbia'1 niet zoo zwaar be vracht was. kon zij op eigen kracht weer in het vaarwater draaien. Eenige angstige oogenblikken zijn volgens onzen stuurman aan boord van dc „Columbia" zeker doorgestaan. Het was kruipen door het oog van een naald. Na deze ontmoeting kwamen wij de ..Odysseus" van de K.N.S-M. tegen, zonder loods aan boord en zonder voorgeloods' te worden. Binnen de pieren werd een loods aan boord gezet. Hevig stampend, z'n steven dan hoog op waarts zooiend. dan weer plotsei-ng zakk.-nd, ^eviv sllnvTend van b^beord naa- «■♦.«•»?- boord en omgekeerd, met gierenden wind en regenvlagen aan alle kanten, stoomae de ..Nestor" door. Toen wij tusschen de pieren door voeren, maakten de kapitein en de stuurman on-- er op attent, dat er zich bij dit vreeseiijko weer toch nog menschen en kinderen op de pier bevonden, hetgeen levensgevaarlijk is. ai is het nog zoo dicht bij de kust. Aan hun ver-

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1