E K.W. SOKKEN UflN UIOENSEI ATHLETIEK 17 Verkoophuizen Pakhuis van ratten bevrijd Barrevoetestraat 9-11 USÊ DE LAAT K. FRED. MEIJER Jr. Groote Houtstraat 155 AVOND-SPREEKUUR KOFFIE N.V. WED. OOSTEN ZOON HAARLEM. JAARLIJKSCHE OPRUIMING MAANDAG 26 JANUARI a.s. U'TVfc^ ^^vanRiets^ 50 I HAARLEM'S DAGBLAD D1NSDAC 20 JANUARI 1931 en daaronder Ijs, zijn wij, 360 K.M. van Oslo naar Kristiansand gereden. De wegen die niet breeder zijn dan 3-4 M.. met aan den eenen kant een diep ravijn en aan den ande ren kant hooge rotsen, geven nauwelijks kans uit te wijken. Wij probeeren het startpunt te verleggen, omdat rijden met een gemiddelde van 40 K M. per uur beslist tot groote onge lukken aanleiding moet geven. Passeeren van andere wagens is bijna onmogelijk en alleen door kunstig manoeuvreeren ten uitvoer te brengen. Wij overleggen nog wat ons te doen staat. Wij reden de 30 K.M. met een gemiddelde van 20 K.M. A. C. KROES. Jaarvergadering K. N. A. U. Het jaarverslag van de K. N. A. U. De wederopbouw der Unie verzekerd. Te weinig internationaal contact in 1930. Zooals gebruikelijk laat de K.N.A.U. ook dit jaar het jaarverslag een week voor de Algemeene Vergadering in druk verschijnen. Thans is het een zeer overzichtelijk boek werkje geworden dat opgeluisterd door tal rijke foto's een gewaardeerd bezit van menig athleet zal zijn. Vooral het uitvoerige chro nologisch overzicht en lijst der bestaande records en kampioenschappen zullen velen op prijs stellen. De heer A. Pijper geeft een keurig over zicht van zijn eerste ambtsjaar als secretaris- penningmeester onder zijn beheer is het te kort der Uniekas van f 6000 thans omgezet in f 435 voordeelig saldo. Het zuinige, beleid heeft mede dank zij den financieelen steun der onderbonden weer een toestand gescha pen waarop de K.N.A.U. in 1931 kan voort bouwen. Het internationale contact kan thans weer hersteld worden. De krachtige leiding van den heer Moor man, heeft de samenwerking in de Unie we derom hecht gemaakt. Bij de Unie zijn thans 217 vereenigingen aangesloten waarbij opvalt dat 50 pet. van deze clubs 1020 leden telt. Wij constatee- ren dus dat er teveel versnippering is. Indien al deze kleinere clubs zich tot flinke, ge zonde centra aaneensloten zou het er voor de athletiek ongetwijfeld gunstiger uitzien. Aan de verslagen der voornaamste bonden ontleenen wij het volgende: De Amsterdamsche Bond nam wat veel hooi op haar vork. Toch bereikte zij met de schoolathletiek en film der O.S. 1928 fraaie successen. De Friesohe Bond sukkelt, evenals de meeste andere, met terrein moeilijkheden. Het jaarverslag van den Noord-Holland - sche Bond denmonstreert duidelijk hoe ver derfelijk het instituut „proef led en" is. Deze bond, die onder het 10-jarig bewind van den heer E. C. Theinert een goede propaganda in de provincie gemaakt heeft, telt slechts twee werkelijke leden. De overige 21 clubs blijven jaar in, jaar uit proeflid. In Utrecht werd de eerste schoolathletiek- club gesticht. In deze stad waar juniores- kamp.cn eveneens zeer in trek zijn, komt de athletiek er meer en meer in. De leiding der heere'n MUnzert en Huizinga is hieraan niet vreemd. Een stedelijke competitie kon in 1930 geen ingang vinden bij de diverse clubs. Misschien is voorzitter Moorman in 1931 gelukkiger met de uitwerking van zijn idee, hoewel wij de terreinkwestie nog steeds als een zeer groote hinderpaal beschouwen. Bij de bespreking der Prins Hendrikbeker wedstrijden steekt de Bondscriba een groote pluim op den hoed der H.A.V. Haarlem, die door haar serieuze training en leiding vooral successen in binnen- en buitenland boekte. Het internationale contact is in 1930 door de Endat-, Snelvoeter, H.A.V. Haarlem, P.P. en Blauwwit nog instand gehouden. Om finan cieele redenen gingen de ontmoetingen met België en West Duitschland niet door. Dank zij den beteren financieelen toestand zal in 1931 ook het officieele contact weer hersteld kunnen worden. Het voornaamste van het financieele ver slag van den heer Pijper vatten wij samen in de woorden: „de Unie is schuld vrij". Het jaar begin het f 5835 nadeellg saldo en eindigt met f 440 aan den debetkant. voorwaar een keurig resultaat van het uiterst zuinig beheer en de groote medewerking van Bonden en particulieren ondervonden. Voor de Technische commissie was het een goed jaar v. d. Zee, Berger, Hoogerwerf, Peters, Gubbels en vele anderen maakten dat deze commissie talrijke uitmuntende prestaties te registreeren kreeg. Ook de dames met name mej. Schuur man en mej. Zondervan lieten zich niet on betuigd. Toch mist de Unie nog specifieke dameswedstrijden. Een uitmuntend wedstrijdoverzicht geeft Huizingadat wij niet kunnen weergeven - zijn laatste regels besluit hij met den wensch om geld. Geld voor een coach. Geld voor sin- telbanen en geld voor uitzending van onze athleten. Met 14 nieuwe records kan de T. C. zeer te vreden zijn. Na bespreking der diverse commissies ein digt het verslag met een zeer praktische op somming der aangesloten vereenigingen. Voor vele secretarissn zal dit een uitkomst zijn. Wij vertrouwen dat in 1930 het funda ment gelegd ls voor een georganiseerde athletiek unie. De jaarvergadering die op 25 Januari te Utrecht gehouden zal worden zal over 1931 beslissen Moormans krach tige leiding zal er zorg voor dragen dat de in geslagen weg wordt gevolgd en de eenheid in de unie weder tot stand komt mede op een goede financieele basis. LICHAMELIJKE OPVOEDING. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Licha melijke Opvoeding in Nederland hield haar jaarlijkschc algemeene vergadering in hotel „Lion d'or". Het bestuur werd bij acclamatie herkozen en bestaat uit: Th. van 't Lam, voorzitter; J. Admiraal, secfetaris, Verspronckweg 75; B. ten Have Jr., penningmeester; Mej. M. B. roozen. commissaresse en A. J. Meijerink, commissaris. Na de huishoudelijke vergadering hield dokter Mauritz een lezing over het onder werp: „de eerste resultaten van de medische sportkeuring, voor zoover van belang voor onderwijskringen." Is het volgens sommigen, dat de paedago- gie en psychologie haar invloed moeten doen gelden voor den opbouw der lichamelijke op voeding, spreker is van meening, dat men er dieper op in moet gaan. Indien medewerking van medici, speciaal die van de psysiologen, wordt verkregen, dan zullen we in de kennis der lichamelijke opvoeding veel verder komen. Spreker acht dit een deel der pre ventieve geneeskunst, zij beoogt een door gaan van de normale levensfuncties van het individu. Ziekte is een onderbreking in de normale functies. Het verlangen naar preventie is sterk toe genomen. Spreker geeft de eer van grondleg ging der Nederl. Medische sportkeuring aan den helaas te vroeg ontslapen medicus Dr. Meyers uit Amsterdam; zijn ideaal wordt thans verwezenlijkt, echter moet er nog veel veranderd worden. De leeraren in lichaams oefeningen kunnen veel goeden invloed op de leerlingen uitoefenen door hen er op te wijzen, alvorens aan sportbeoefening te be ginnen, zich medisch te laten keuren. Spre ker wees op den invloed der lichamelijke oefening op het opgroeiende en volgroeide individu: voor enkelen kunnen ze fataal zijn. De polikliniek van het Groote- of St. Eliza beths Gasthuis staat ter beschikking van het Haarlemsche bureau voor de sportkeuring. Geneeskundigen stellen zich belangloos be schikbaar, de inspecteur der Lichamelijke Opvoeding heeft het secretariaat op zich ge nomen. In Amsterdam krijgt het Bureau van gemeentewege een subsidie. Bij uitbreiding van het Haarlemsche Bureau zou financieele medewerking van Overheidswege gewenscht zijn. Volgens een streng vastgesteld systeem heeft het onderzoek plaats; de vereeniging of school hoort niets van het onderzoek, krijgt alleen advies, het beroens-geheim van den arts wordt dus n'et geschonden. Allereerst wordt nagegaan, wat de candi- daat reeds aan sport heeft gedaan, verder het leven van den candidaat, vooral met het oog op de hartspier; deze kan afwijking ver toon en, zonder dat de sportman er van op de hoo?te is, o.a. ontstaan door d'ohterie, roodvonk, rheumatlek; geïnformeerd wordt naar de familie of o.a. tuberculose voorkomt, apoplexie, of verhoogde bloedsdruk. Vervolgens heeft onderzoek plaats van hart en bloedsomloop, polscontróle na tien d'epe kniebuigingen, dit maakt een verschil van pl.m. 30 slagen per minuut, daarna moet in snel tempo geteld worden tot 25. Longen onderzoek; van gebruik van een spirometer is men terug gekomen, meer waarde wordt gehecht aan meeting der tho rax, diepste inademing en diepste uitade ming moeten een verschil van 4 tot 5 c.M. toonen. Onderzoek trommelvlies is vooral voor zwemmers van belang, daar bij perforatie van het vlies gevaar kan ontstaan. Toestand wervelkolom en ledematen wordt ook opgenomen, evenals onderzoek naar platvoeten en spataderen, deze laatste wijzen op gewijzigde circulatie. De keuringen geschieden door twee medici, die met elkaar overleg plegen. Reeds 300 personen zijn gekeurd, waarvan de Jongste 10 en de oudste 42 jaar is. Opmerkelijk was, dat personen van 25 jaar geen enkele afwij king vertoonden. Bij het advies word.t gezegd, of de candidaat al of niet geschikt is voor beoefenen van sport, aan het deelnemen aan wedstrijden, voorloopig niet aan sport mag doen, zich in verbinding met zijn huisarts moet stellen of zich onder behandeling van een specialist moet stellen, zoo noodlg zich binnen een bepaalden tijd weer moet laten keuren. Vervolgens gaf spreker-ij naar aanleiding van gedane onderzoekingen enkele belang wekkende ervaringen, verduldehjkt door gra fische voorstellingen. Van 13 tot en met 19 iaar leverde de moeilijkste onderzoekingen. Voor het asthenische tyne acht spreker bij zondere gymnastiek noodzakelijk. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen, werd door verschillende aanwezigen ge bruik gemaakt, waarbij tot uiting kwam voor welke moeilijkheden men soms kan komen te staan en hoe nuttig en noodzake lijk de instelling van een bureau voor me dische soortkeuring wel is. Ten slotte bracht de voorzitter der afdee ling aan den spreker een hartelijk woord van dank. HET TOON EEL. VOORLOOPIGE HECHTENIS. De heer Kaart zal zeker geen spijt hebben gehad, dat hij Voorlooplge Hechtenis vodr een abonnementsvoorstelling heeft uitgekozen. Een stuk met alle elementen voor succes, dat in de sterke bezetting van Het Ver. Rotter- damsch-Hofstad-Tooneel het publiek zeer heeft geboeid en aan het slot tot geestdrif tige bijvals-betuigingen heeft gebracht. Wanneer Mr. Konrad Bienert. de rechter van instructie, in het eerste bedrijf met een zekeren triomf vertelt, dat hij van de 18 moordzaken, die hij heeft onderzocht' er 16 tot een ..gunstig resultaat" dat is tot ver oordeeling van den verdachte heeft weten te brengen, en hij hierover wordt aangevallen door zijn zoon, dan weten wij tegelijk, waar om het in dit stuk van Max Alsberg en Otto Ernst Hesse zal gaan! De schrijvers hebben willen bewijzen, hoe ongelijk de strijd is tus- schen den rechter van instructie, wien zoo vele middelen ten dienste staan, en den ver dachte. die, van zijn vrijheid beroofd, slechts beperkte verdedigingsmiddelen tot zijn be schikking heeft- Een tendenzstuk dus. dat door de bewerking het dëtective-spel nadert. De schrijvers stellen het geval niet geheel zuiver, doordat zij den verdachte opzettelijk datgene laten verzwijgen, waardoor zijn on schuld onmiddellijk bewezen zou worden! De i'eden waarom hij dit doet, is begrijpelijk maar heel anders wordt dit opzettelijk ver zwijgen bij Walter Bienert, en vooral bij Gerda. de dochter van den officier van justitie! Ze hebben er geen enkele reden voor! Integendeel, alles moest er hun aan gelegen zijn om de onschuld van hun vriend en verloofde zoo spoedig mogelijk aan het licht te brengen. Maar als zij dat hadden ge daan, zouden wij het spannende „vooronder zoek", ja het heele stuk niet hebbep gehad en daarom laten de schrijvers Walter eerst spreken, al zij met hun stuk in veiilge haven zijn aangeland! E nwanneer dan nog blijkt, dat een geheel andere, in wien niemand in het begin verdenking had, den moord heeft begaan en de onschuldig verdacht aan het slot in een aureool van heiligheid komt te staan tegenover den rechter van instructie, die hem drie bedrijven lang heeft gemarteld en gepijnigd, dan kunnen de schrijvers zeker zijn van hun succes. De ovatie die den spelers aan het slot wordt gebracht, gaat voor een deel uit naar de auteurs, die hun pleidooi met zoo'n warmte hebben gehouden. Het stuk is knap geschreven. De schrijvers houden de spanning tot het laatste toe er in en wij merken nauwelijks, dat wij feitelijk met een gewoon detective-stuk hebben te doen. Max Alsberg en Otto Ernst Hesse be gaan gelukkig niet de fout van zoovele schrijvers van tendensstukken, de tegen partij met felle kleuren antipathiek te schil deren! Zij vermijden het voor de galerij te schrijven en irriteeren ons dus niet! Zij we ten bij het publiek het medelijden op te wekken voor den onschuldig verdachte, zon der den officier van justitie zooals dat in een ouderwetsch volksstuk zou gebeuren „aan onze verachting bloot te geven". In de zeer sterke voorstelling van Het Ver. Rotter- damsch-Hofstad Tooneel werd bovendien al les gedaan om die fout te voorkomen. Gim- berg speelde Mr. Bienert zoo menschelijk en daardoor zoo sympathiek mogelijk. Deze rechter van instructie was niet opzettelijk een beul, alleen maar het slachtoffer van zijn plichtsgevoel! Cor van der Lugt Melsert had zijn sterkste heerenkrachten voor dit stuk in het geweer gebracht en het is. dus niet te verwonderen, dat de opvoering een uitbundig succes had. Het publiek volgde gespannen den ongelijken strijd tusschen Gimberg en Van der Lugt Melsert den verdachte en het was niet twijfelachtig, naar welken kant de sympa thie ging. Van der Lugt Melsert leek ons voor een student wel wat oud; maar hij speelde de rol prachtig uit! Hij gaf dezen opgejaag- den verdachte in zijn wanhopige angst heel sterk en overtuigend, zonder één moment van valsch. me'o-dramatisch effect Ook de verdere bezetting verzekerde het succes der opvoering. Louis van Gas'.eren maakte van den philosophisch aan gele? dm boekhouder een heel fijne figuur! Dat was bijzonder knap van typeering. wi'lem Huys- mans trof ons door zijn zuiver spel als de commissaris, Anton Roemer maak'e weer iets persoonlijks van den concierge, die in dit stuk een zoo belangrijke rol speelt. Jan van der Linden bracht het pathos van den verde diger mee op het tooneel. Hans van Ees zorgde voor de komische noot, zonder een oogenblik uit de lijst te springen en Jan van Ees sloeg zich met routine door de wat on dankbare en niet al te best geschreven rol van den zoom De dames bleven in dit stuk allen op het tweede plan. Behalve mevrouw Heymnns. de de schoonmaakster aardig typeerde, haddm zij geen van allen reden den schrijvers e-g dankbaar te zijn- Het leek mij toe, dat Car a de Raet niet goed raad wist met haar rol- Zij speelde het meisje onnocdig stijf en vol deed mij dan ook minder dan gewoonlijk. Mevr. SchwabWeiman gaf al haar natuur lijke distinctie aan de vrouw van den officier van Justitie. Voorloopige Hechtenis had in de stamp volle zaal een enorm succes! En wat wonder! Het publiek is verzot op rechtz't ingen en heel dit stuk is eigenlijk één lange rechtzit ting met een „voorspel"! Wat kan men nu nog meer van zijn schouwburggang ver langen? J. B. SCHUIL. MUZIEK. CIIR. FANFAREKORPS „ARTÏ ET RELIGIONT. In den zeer korten tijd dat de heer F. H. Dekker is belast met de muzikale leiding van dit jonge korps, heeft hij het dingen bijge bracht, die het luisteren naar de uitvoerin gen van „A. et R." maakt tot een genot. Wij mogen gerust zeggen dat dit concert niet bleef beneden het peil dat de eerevoorzitter, de weleerw. heer Ds. Miskotte in zijn hoog gestemde openingsrede als norm stelde voor de liefhebberij-uitvoeringen. Voor spreker was ook de kunst van het rythme. in dit ge val 't hoorbare rythme, een onmisbaar deel van zijn leven, en met aardige voorbeelden uit eigen ervaring lichtte hij deze bewering dusdanig toe, dat zeker de overgroote meer derheid zijner hoorders dacht en voelde ge lijk hij, ook in 't geval dat zij zich dit niet altijd klaar bewust was. Voordien was Ds. Miskotte voorgegaan in. gebed: de menigte zong nog met orkestbe geleiding twee verzen uit Psalm 23 en het programma ging vervolgens zijn gewonen loop. Wijse'ijk had de heer Dekker zijn mannen 't niet te moeilijk gemaakt, doch hun volle gelegenheid gegeven, den lust tot intuïtief musiceeren te voldoen: die lust bestond, naast het zich uiten in een prettig, gezond rythme, vooi-al in het geven van mooie kiankzuivere toonkleuren. Op de fundeering van een hoogst weiluidenden basklank groepten zich die kleux-vlakken tot een be koorlijk harmonisch geheel. Nergens werd de eenheid, de rustige eenheid, verstoord. Ik kreeg den indruk, dat dit alles op de repeti ties een punt van studie heeft gevormd, want het had "toch heel goed kunnen zijn. dat b.v. een onbedacht afwijken van den sterksten graad, waarin elke partij zijn deel had uit te voeren, die mooi volgehouden eenheid ge makkelijk had kunnen verstoren Hier gold het niet, zooals zoo dikwijls bij liefhebberij gezelschappen 't geval is: „hoe harder hoe liever", maar veeleer „hoe zachter hoe mooier". Wij bekennen gulweg, dat het op wedstrij den veel gehoorde stuk van Gad,enne (L'at- tente fait mourir) zoo dikwijls we 't hoorden, immer veel te wenschen liet. Arti et religioni heeft er ditmaal een uitvoering van gege ven. die allereerst nergens het oor beleedig- de, en evenmin bedenkingen deed koesteren tegen de bekwaamheid van den dirigent. De heer Dekker heeft zijn mannen de kunst bij gebracht, beschaafd en volumineus ,in goe den zin) te blazen, en zoo werd ook de zui- verheid voorbeeldig. Meer pittige rythmen kon men dan nog hooren in „En avant les compagnards" en de „Ouverture triumphale". Maar het. bleef altijd aan beschaafd. Mij dunkt: Ds. Miskotte zal zich zijn eere-voor- zitterschap niet berouwen, en in dit korps een lichaam zien, dat zijn behartenswaar- dige wenken gaarne ten harte neemt. Het muziekgezelschap had zich de mede werking verzekerd van Schoten's Chr. ge mengd koor, dat onlangs onder zijn direc teur den heer Jac. Zwaan in het Concertge bouw zoo loffelijk concerteerde. Ook nu weer maakte het met de in zijn soort goede koorwerken van M. Blumner een hoogst pret- tigen indruk. Alles wijst er op, dat bij dit koor wordt gestudeerd met toewijding. Dat deze niet immer leidt tot resultaten, die daaraan evenredig zijn, mag somwijlen op rekening gesteld worden van het feit, dat directeur en zangers zich niet altijd bewust zijn. waar de moeilijkheden schuilen in een uit te voeren werk. Zoo ziet het bekende koorlied van Jos. de Klerk, het „Avondlied" in poëzie van René de Clercq, er oogen- schijnlijk niet moeilijk uit. De praktijk wijst echter op het tegendeel en Schoten's koor moest zich dan ook ditmaal bepalen tot de zorg, het loonpeil te bewaren. De mooie avondstemming in de couplets ging daarbij spijt genoeg verloren. Bonset is dan ook heel wat lichter uit te voeren. Toewijding bij de studie bleek ten leste nog eens ovex-duidelijk bij de weergave van het Kerstlied van Diamant. Het zoete'ijke der muziek, het anachronisme hiex-van ten opzichte van den tekst, heeft Schoten's Chr. koor ons welhaast in deze keurig verzorgde uitvoering doen vergeten. Met de medewer king, die het koor belangloos verleende, heeft het deze uitvoering helpen maken tot een avond, die den hoorder veel goede en waar devolle dingen heeft gebracht. G. J. KALT. Helpt de werkloosheid en malaise bestrgden door NU zooveel mogelijk het werk te laten doen, dat toch gedaan moet wor den. Laat b.v. nu reeds uitstoomen of verven wat U anders In het voorjaar placht te doen. Buitendien profiteert U van de belangrijke korting N.V. HOEING's Stoomery Ververij Tel. 10873 10382 13784 NOG kunt u proflteeren van den stillen tijd NU uw rijwiel laten moffelen en nikkelen. Natuurlijk is uw adres PLEVIER'S Rijwielhande' Ged. Oude Gracht 64. Eigen moffel en nikkel.nrieliiln m/tdlfocaat in flinke maathoudende flesschen PER FLESCH F 1.55 112 - 0.80 PROEFFLESCHJE - 0.425 HAARLEM: GEN. CRONJESTR. 128 TcL. 14949 GROOTE HOUT5TR. 79 TEL. 10273 In de fouragepakhuizen van den Heer Jellesma te SL Nicolaasga vonden de ratten zooveel voedsel als ze wilden en brachten den eigenaar groote schade toe. Op aanraden van een dro gist werd een proef genomen met Ro dent en het resultaat was verrassend. „!k ben nu zoo goéd als geheel van ratten bevrijd" schrijft genoemde Heer ons 26 Apr. 1930, „en had het geluk met één doosje 120 ratten te dooden." Zulke successen zijn niet zeldzaam, eiken dag doodt Rodent duizenden rat ten en muizen. Indien dit ongedierte Uw eigendommen vernielt, koop dan nog heden een doosje Rodent en gebruik het op dc voorgeschreven manier. Enkele doos 50 ct., dubbele doos 90 ct - Imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. E 38 Wollen Sokken thans 1,40 98 - 89 en Goedkoop Kalfsvleesch Karbonade 50 cent, 3 pond 1.40 Lappen 60 ct.. 3 pond 1.75 Fricandeau 75 c. Ribstukjes 80 c. Kleine Houtstr. 115 b. d. brug Korte Begijnestraat 7 Kunsttanden, per tand f 2.50 Eerste Kwal. f 3.50 Geheel Gebit f60.00 Eerste kwaliteit f 00.00 Pijnloos trekken Inbegrepen TELEFOON 13120 (t.o. het Proveniershuis) Spreekuren dagel. 1012 en 2 ZATERDAGS van 10—2 VAN 7—9 UUR Tandheelkundige hulp door Arts specialist SMAKELMK TREFFELIJK N.V. Koffiehandel Kij. „KAHftEH" ip. pakje van p» 33 ct. 43 ct. SOct. 60 Ct. 70 Ct. Gasthuisvest 5, Haarlem Vraagt Uwen winkelier gratie monater. Anegang 24 Frankestraat 3 Onze begint Behangerij Stoffeerderij Compl. Meubileering Gr. Houtstraat 20-22 ÉÉN DAALDER EN TWÉÉ GULDEN FRIMA VILT WOL GEVOERD. MET LEER ZOOL EN HAKJE ALLE KLEUREN VILT WARM GEVOERO VfARM WOLLEN KAMEELHAAR ^eei-M9ar<}e<oo*™ 9%, HAARLEM; GROOTE HOUTSTRAAT 4t

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 12