den Strijd teËen TER EUROPEESCHE CONFERENTIE. ZWAAR GOUD." VAMPYR Stofzuigers f Slotzitting der Ronde-Taf el-Conferentie. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 20 JANUARI 1931 TWEEDE BLAD door A. HEEROMA, Commissaris van Politie te Amsterdam. 5? Talloos zijn in onze gezellige samen leving de listen en lagen, die een deel der menschheid zijn mede burgers legt, teneinde mee te kun nen eten aan den maatschappe- lijken disch, maar dan liefst zonder de ge bruikelijke uitwisseling van arbeid tegen ka pitaal in ontvangst te nemen. Wanneer men het Centraal Station verlaat en zich in de drukte van den metropolis werpt, heeft men al terstond gelegenheid met hen, die zich van bedoelde praktijken bedienen, kennis te maken. Ik heb hier natuurlijk niet het oog op hen, die in dubbele rij de uitgangen bewaken als visschers aan den oever, om uit den stroom, die uit de tunnels wordt geperst, een verwant of vriend op te pikken; evenmin op hen, die begeerig zijn U of uw bagage te transportee ren; ook komen niet zij in aanmerking, die u onder bloemen of kranten willen bedelven, teneinde uw zin voor natuurschoon of uw weetgierigheid te bevredigen. Ook ga ik voor bij het legertje van bedriegelijk nagebootste kapiteins, hofmeesters en matrozen, schep ping van de heeren Koppen en Verschure of andere ondernemers, die U de heerlijkheden van Volendam en Marken deelachtig willen De heerlijkheden van Marken en Volendam. doen geworden, als ge zoo vriendelijk wilt zijn een ticket voor een hunner 't zij gezegd; voortreffelijke .bootjes te nemen. Och deze zeelieden, die nooit verder komen dan 't Stationsplein en na afloop van 't seizoen den uniform tegen de kruierskiel verwisselen zij beoogen niets verkeerds e;i als 't voor de 'politie noodig mocht zijn hen even hij 't oor te grijpen, dan is dat alleen, omdat zij in hun beroepsijver elkander wel eens te lijf gaan of dat zij een vermeenden Marken- ophiet aan elkander betwisten, wat op den vreemdeling den indruk moet maken alsof hij, in Amsterdam zijnde, daaruit terstond moest worden weggevoerd. Neen, de lieden, die ik op het oog heb, hou den zich eeriigszins buiten de drukte; zij prijzen niet schreeuwerig iets aan; zij trek ken niet de aandacht door petten met em blemen of jassen met glimmende knoopen, strepen op sterren; zij hebben zelfs een inge boren afkeer van uniformen, speciaal als daar een dienaar van 't gezag in steekt en bewegen zich daar, onopgemerkt door de meeEten, die het station verlaten. Maar omgekeerd ontsnappen die bezoekers niet aan hun aandacht; integendeel zij ob- serveeren scherp. De stroom forensen gaat hen voorbij, als bestond die niet; de menschen van buiten, die en familie Amsterdam komen bekijken, laten hen volkomen koud. maar zij hebben zoo hun bepaalde luitjes, die, terwijl dezen zich van niets bewust het Damrak op begeven, worden aangeschoten; het zijn alleenloopende personen en bij voorkeur Duitschers. Hoe ze weten, dat iemand een Duitscher is? Ja. dat is vakkennis. Ze wach ten een oogenblik af, dat de uitverkorene even stilstaat om z'n koffer te vergrijpen of om zich te orienteeren. of ook wel komen ze. meest getweeën, naast hem loopen. en terwijl één rondkijkt of niet een rus. waarmee in Amsterdam een rechercheur of een agent in burger bedoeld wordt, in de nabijheid is. buigt de ander zich even naar den vreemde toe. wat voor dezen aanleiding is om naar hem te kijken, opent heel even zijn jas, waar onder hij wat in de andere hand verborgen houdt en zegt geheimzinnig op zachten toon: „Kaufen? Gold. Billis". De ander werpt on willekeurig een blik onder de jas en ziet dan een mooi étui, waarin in alle glans van nieuwheid een gouden armbandhorloge. En nu komt 't er maar op aan, hoe de aange sprokene reageert. Zegt hij kortweg; „Nein, ich kaufe nichts", dan is dat nog geen reden om hem los te laten, maar blijft hij kort en kijkt hij meteen even rond of er misschien een agent in de buurt is, dan zakken de ver- koopers af, maar wee hem. als hij een eenigs- zins begeerigen blik op het uitgestalde werpt, want dan is hij er bij. Dan volgt in telegram stijl een verhaal van herkomst. „Diebstahl. Geschwindeld. Schmugget" of iets dergelijks in meer of minder gebroken Duitsch, alles onder schichtig omkijken, wegstoppen van het artikel en op vertrouwelijken fluistertoon. „Schweres Gold*'. Mocht de ander eenigs- zins twijfel opperen of 't wel goud is, dan treedt een hevige verontwaardiging naar voren en de blikken zijn niet vrij van drei ging, omdat aan hun eerlijkheid wordt ge wantrouwd; ze bieden aan het te laten keu ren en voelen er eigenlijk niet veel meer voor, om iemand, die hen voor bedriegers aanziet, wat te verkoopen. zoodat de ander al wat zoete broodjes, gaat bakken en onderwijl be rekent. dat het horloge voor den aangeboden prijs van twintig gulden spotgoedkoop is. Hij is Duitscher; hij is naar Holland gekomen om arbeid te zoeken of om te handelen, ook wel voor z*n plezier en in alle drie gevallen wil hij wel wat verdienen; hij gaat onderhandelen; hij is Geschaftsmann en weet, dat er te din gen valt bij goederen, die op onregelmatige wijze aan de markt komen en elke gulden is winst. Nu is hem 't horloge al verkocht, want zijn bod wordt wel niet direct geaccepteerd, maar na eenig loven en bieden met het daar bij behoorende gedoe van wegloopen en weer terugkeeren, krijgt de Duitscher het begeerde en dan moet 't al een boffer zijn, als hij 't niet meer dan tien gulden te duur heeft, want al die artikelen zijn vodden van een paar gulden, glimmend als zuiver goud en na 'n paar dagen pikzwart. De Duitscher is eerst lekker met zijn koopje, maar in een café of hotel beland, de zaak nader beschouwende, komt er eenige twijfel; hij raadpleegt anderen en hoort dan al gauw hoe hij is beet genomen, zonder dat hij be denkt, dat het eigenlijk zijn gerechte straf is. want hij scheen er toch geen bezwaar in te hebben gezien om gestolen goed te koopen. Bemoeiziek als ik nu eenmaal ben, heb ik een zoodanige belangstelling in dien goud handel getoond, dat op 'n goeden dag een deputatie van die heeren bij mij verscheen met verzoek hun toch het brood niet uit den mond te nemen, aangezien zij toch een eerlijken handel dreven; ieder koopman was in zijn reclame niet altijd even waarheids- lievend beweerden zij, doch met .weinig hoop op de toekomst heb ik hen zién ver trekken. Maar het zouden wel lummels geweest moeten zijn, als zij niet meer pijlen in den koker hadden gehad en zoo besloten zij dan te beproeven of zij hun „stukkie brood" niet op andere, even eerlijke wijze konden ver dienen. Het kaartspel is oneindig gevarieerd en biedt daarom groote mogelijkheden om daarin een bestaan te zoeken. Nu zal ieder moeten toegeven, dat iemand, d'ie zich daar» toe op het oud-Holiandsch pandoeren zou werpen of een dergelijk tijd verdrijvend spel, veel gevaar zou loopen ten slotte zijn kaar ten te moeten opeten, dus daarmee be moeien zich onze klanten niet; zij bedienen zich liever van het beroemde: een, twee, drie klaveraas. Hier of daar op een pleintje of een straathoek, waar men vrij uitzicht heeft met het oog op surveilleerende agenten, zet zich tJSehweres Gold". Een slager jongen. de speler met z*n trawanten, die voorname lijk voor uitkijkpost fungeeren, neer en het groepje lokt al spoedig een slagersjongen, dan een slenteraar, dan weer wat anderen en hoe meer belangstellenden er komen, hoe meer kans op succes. De speler neemt zijn drie kaarten, onverschillig welke, en legt ze open; een der trawanten wijst een kaart aan. de speler keert ze alle drie. neemt ze in de handen en legt ze omgekeerd neer en nu moet de handlanger zeggen, waar de door hem aangewezen kaart ligt. Hij wijst natuur lijk de verkeerde, tot groote verbazing der toeschouwers, die wel beter gezien hebben, waar de bewuste kaart was neergelegd en bij keerlnj blijkt ook. dat zij gelijk hadden; de ander is z'n gulden, of waar 't om gaat, kwijt, maar wü natuurlijk revanche, 't- Zelfde spel, maar nu raadt hij het en krijgt zijn Inzet terug. Nu is de wijze, waarop de kaar ten worden neergelegd, tot dusverre zoodanig geweest, dat geen der omstanders begrijpt, wat voor kunst er aan is en da:- verlokt er ten slotte een. om ook een guldentje te wagen. Hij verliest, want dat neerleggen der kaarten :s een groote handigheid, hierop be rekend. dat de aangewezen kaart bij het over elkaar schuiven der handen op een andere plaats komt te liggen dan de toe schouwer meent, een soort goocheltoer dus. De verliezer kijkt op zijn neus; hij had ge dacht gemakkelijk een gulden te verdienen en nu is hij er een kwijt, wat hem slecht te stade komt, want de toeschouwers zijn van de soort, die geen guldens te verliezen hebben en dikwijls is de inzet geld, dat een jongen voor zijr. baas heeft ontvangen. Hij staat eer. oogenblik verbluft te kijken; hij meende zich niet te kunnen vergissen en hij heeft z'n gulden in een zak zien verdwij» hen, waaruit hij er een te voorschijn had wii- IXGEZONDEN MEDE DEELINGEN a 60 Cts. per regeL Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756. len roepen. De ander kent dat en noodt; nog een keer quitte of dubbel en de jongen overweegt, dat als hij twee guldens inzet, hij nog z'n gulden winst kan opstrijken. Weer schuiven de handen over elkaar, laten de kaarten vallen; de jongen drukt meteen zijn vinger op de kaart die hij meent niet uit het oog verloren te hebben 't is weer de ver keerde en hij is drie gulden kwijt, 't Begint hem wat benauwd te worden; in z'n geest komen voorstellingen over de ontvangst, die hem te wachten staat, worden al vaag plan nen beraamd, wat te doen en te zeggen, plannen, die geen kans van slagen hebben. En onderwijl zit de man met z'n kaarten, speelt er mee. de jongen kijkt-, volgt met de oogen een. die hij heeft uitgezocht on con stateert. dat hij 't geraden heeft. De kans op winst beïnvloedt hem niet meer; hij wil alleen z'n verlies dekken en zenuwachtig waagt hij 't nog eens. nu om drie gulden. Heiaas! De drie gulden zoeken de andere drie op en aan 't geld van den baas of aan 't eigen geld. dat straks thuis verantwoord moet worden, komen zes gulden te kort. Zes gulden, dat is een bedrag, die kan je niet missen en in vertwijfeling waagt het slachtoffer er nog zes. Even later is een dozijn guldens uit zijn zak in dien van den lokvogel overgeheveld. Waagt hij nog eens twaalf ongetwijfeld is hij ze kwijt, waagt hij er een. dan zal hij er wellicht een terug winnen om dan bij 't volgende spel er weer twee te verliezen. Zco verspeelden mannen hun heele weekgeld; dat zooiets ook eens een politieagent overkwam, die in vrijen tijd zijn traktement had gehaald en huiswaarts keerde, behoeft men niet naar het rijk der verdichtselen te verwijzen; het bewijst slechts hoe menschen, die het kwaad kennen, daar zelf het s.achtoffer van kunnen worden. Of er bedrog in het spel is? Neen, 't is alleen een kwestie van handigheid en van menschenkennis, wat echter niet wegneemt, dat de beoefenaars aan dit edele spel gansch niet ongevaarlijk zijn en met hun manipu laties al heel wat narigheid hebben veroor zaakt. 't Spreekt, dat er onder 't publiek ook wel eens een goochemerd is, die als hij. wat dikwijls het geval is, met het eerste spelletje een gulden heeft verdiend, dezen met een tevreden snuit in z'n vestzak stopt, bonjour zegt, en afreist, maar dan is 't hem veelal geraden een beetje vlug te loopen. want het stelletje schavuiten is daar niet gekomen om guldens cadeau te geven en de vertrekkende heeft dat meer dan eens tot zijn schade moeten ondervinden. Ik wil ieder in gemoede aanraden tegenover die heertjes niet op z'n scherpzinnigheid te vertrouwen: een stevig bokser zou misschien kans heb ben z'n verloren geld op andere, minder wettige wijze terug te krijgen, maar we leven in zoo'n raar land, dat als je een paar deugnieten tegen den grond slaat, dan moet je 't nog voor een goeie betalen, dus die wijze van geld-te rug vorderen kan ik ook niet aanbevelen, 't Is mogelijk, dat een der beruchtste typen op het gebied van een, twee. drie, klaveraas, eens zoo'n ongewonen cliënt had ontmoet, want hij bad een neus. die mser naar binnen dan naar buiten wees, zou ik zeg gen. Maar er zijn er ook met heel normale neuzen, dus dat is ook al geen zeker herken- ningsteeken; let dus maar niet op dat lichaamsdeel, maar speel geen een, twee drie klaveraas. Uiteenzetting van Macdonald. Federatief bestuur beloofd. Lord Peel (conservatief) zeide. dat de con ferentie de punten van behandeling met. groote waardigheid heeft besproken en dat de debatten van groote informatieve waarde zijn geweest, ook voor het vormen van de openbare meening in Engeland en in Indië. Het belangrijkste feit van de conferentie is geweest de groote verandering in zienswijze, welke de opvattingen omtrent een federaal Indië uit hét Rijk "der droomen naar de rea liteit heeft gevoerd. Spr. bracht hulde aan de houding, door de Indische vorsten ter con ferentie aangenomen. Lord Reading, vervolgens aan het woord komende, zeide dat- toen de federatie idéé ge boren werd. het geheele aspect veranderde; de liberale delegatie heeft toen het probleem uit een geheel anderen gezichtshoek bestu deerd. Geheel in overeenstemming met de liberale tradities was men bereid te gaan in de richting van verantwoordelijkheid, doch tevens was het noodig bepaalde waarborgen en reserves te stellen. Spr. hoopte, dat de In dische gedelegeerden in staat zouden zijn na hun terugkeer hun landgenooten ervan te overtuigen, dat Indië wegen van constitutio- neelen vooruitgang en ontwikkeling zal kun nen bewandelen. Oniusten. misdaad, terro risme en andere wandaden, voegde spr. er aan toe. leiden slechts tot politieke beroeringen. Sir Hej. Bahadur Sapru gaf een uitvoerig overzicht van het ter conferentie verhan delde. Sor. zeide. dat hier drie belangrijke dingen in het oog springen: lo. een nobeler en %-erhevener idéé van de Al-Indiëfederatie. Deze idee heeft vasten vorm aangenomen, in hoofdzaak door de patriottische houding van de Indische vorsten. 2o. een belangrijke idéé, welke bezien van het standpunt van Britsch- Indië van groote beteekenis is, is die van de centrale verantwoordelijkheid. 3o. Indië moet zich er op voorbereiden zich in de komende jaren zelf te verdedigen. Nadat rog andere afgevaardigden het woord hadden gevoerd, werd een resolutie aangenomen, waarin de rapporten van alle commissies worden goedgekeurd. Hierin wordt o.m. gezegd: ..De conferentie is van ge voelen. dat de noodige regelingen dienen te worden getroffen om. zonder eenige onder breking, het werk voort :e zetten, waarmede zü zich bezig gehouden heeft, waaronder het tot stand brengen van een constitutie Een geheime bespreking der sub-commissie. Fransch-Italiaansche tegenstellingen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De door de Europeesche Commissie in. gestelde sub-commissie, welke bestaat ui: Briand, Henderson. Grandi, Dr. Curtius en Motta, is in vertrouwelijke zitting bijeen geweest om de reeds ter sprake gebrachte kwestie van eventueele toelating van Sovjet- Rusland en Turkije onder de oogen te zien. Het Fransche voorstel om beide mogendheden slechts toe te laten als ..waarneemsters" stiet aanvankelijk op tegenstand van de zijde van Grandi die met groote beslistheid aan de uitnoodiging van Rusland en Turkije vast hield. Na een zitting, die drie uur duurde, kwam tensiotte een compromis tot stand. Drie keer waren de onderhandelingen reeds op hel- doode punt gekomen en konden zfi slechts door het ingrijpen van Curtius en Henderson uit de impasse geholpen worden. De Commissie besloot tenslotte, met- het oog op de huidige economische wereldcrisis uitnoodigingen te zenden aan Sovjet- Rusland en Turkije om deel te nemen aan de com missiebesprekingen, waarbij dan tevens zal worden medegedeeld, dat de Europeesche Commissie zich uitsluitend met economische vraagstukkn zal bezighouden. Nader wordt vernomen, dat de uitnoodiging onverwijld dcor den Secretaris-Generaal van den Volkenbond zal worden verzonden. Om trent de bteekenis van deze invitatie loopen voor het oogenblik de meenin- een nog uiteen. De mededeeüng. dat de Commisie uitsluitend economische kwesties zal behandelen, is niet geheel juist, aangezien op voorstel van een regeering ook politieke kwesties in de Commisie kunnen worden be sproken. Een en ander demonstreert ongevraagd de diepere beteekenis van Colijn's groote rede voering. Er is tot nu toe niets bereikt en men stond op het punt van weer veel tijd met beuzelarijen te niet te doen. Thans heeft men er aan eindelijk toe kunnen besluiten Turkije en Sovjet Rusland uit te noodigen. noodigen. Zou een economische conferentie zonder Rusland waarde gehad hebben? Mag men een conferentie waaraan Rusland geen deel neemt, wel een Europeesche vergadering noemen De tegenstand van Frankrijk en de hard nekkige pogingen van Italië hebben af gezien van iedere overweging ten aanzien van de al- of niet toelating van de belde genoemde staten weer eens bewezen, dat weldegelijk die groepeering van sympathieën en antipathieën bestaat, wanneer men den laatsten tijd in de pers herhaaldelijk gezin speeld heeft. Het compromis tusschen Frankrijk cn Italië is op zijn minst genomen eigenaardig. Aanvankelijk heeft men verklaard dat de conferentie ook politieke kwesties zal be handelen. Aan Rusland en Turkije geeft men den wenk geen politieke vraagstukken aan te roeren, daar de conferentie daar niet voor bijeen is gekomen Dit zijn eenige onduidelijkheden waarvoor de heeren politici ons reeds gesteld hebben vóór het eigenlijke werk begonnen is. Het ware te wenschen dat men zich als nog eens goed inprentte waarvoor de hee? Coiijn in zijn openingsrede zoo indrukwek kend gewaarschuwd heeft! L. A. Duitschland. De goudmaker der 20ste eeuw voor het gerecht. Maandagmorgen is te München het proces begonnen tegen den ..goudmaker" Tausend. die zich wegens bedrog, resp. poging tot bedrog, heeft te verantwoordden. Het proces zal waarschijnlijk veertien dagen duren. Uit de voorlezing van de acte van be schuldiging blijkt dat. Tausend na de ver klaring van generaal Ludendorf. dat hij zich voor Tausend's proeven interesseerde, niet veel moeite had in rechts-radicale krin gen te München en Berlijn geldschieters te vinden die de inrichting der dure labo ratoria tegen voorspiegeling van 50 tot 66 procent winst-, wel wilden bekostigen, aldus de N.R.C. Tausend richtte een onderlinge N V. op en de eerste stortingen der ..leden" bedroegen ruim 488.000 mark. Van dit bedrag besteedde Tausend 135.000 mark voor persoonlijk ge bruik cn weldra kwam hij om nieuwe inleg gingen vragen. De oude leden brachten rijke nieuwe leden mee en Tausend gaf in een lokaal of in een zaal van zijn laboratorium eenige van zijn ..kunsten" ten beste en het gold vloeide weer. De tweede groep aan deelhouders heeft 793.000 mark ingelegd en nadat Tausend een zeer geslaagde proef had genomen waarbij zuiver goud uit een leege buis te voorschijn kwam, teekenden zij fluks nog voor 190.000 mark. welk bedrag Tausend voornamelijk besteedde, voor aankoop en inrichting van zijn buitengoed in Tyrol. Frankrijk. Het deficit der begrooting. PARIJS. 19 Januari. (V. D.) In de Kamer heeft de Staatssecretaris voor de begroot-ing een overzicht gegeven van den financieelcn toestand. Hij verklaarde, dat het deficit een bedrag van 500 millioen heeft bereikt. Hier bij komen nog 400 millioen. die in het afgc- loopen halfjaar in den vorm van credietcn zijn uitgegeven, zoodat er dus bij het einde van het financleelc jaar een tekort van 1 milliard francs bestaat. Gcnève. GENèVE, 19 Jan. (V. D.) De Volkenbonds raad besloot Graaf Bcrnstorff t.c benoemen tot voorzitter van de Commissie voor do Controle op den particulieren wapenhandel, welke commissie in verband met. de moeilijk heden In de ontwnpenlngskwesties haar werk zaamheden tijdelijk had gestaakt. De com missie zal bijeenkomen zoodra de bijeenkomst van militaire deskundigen voor de behan deling der militaire begrootingen haar werk zaamheden zal hebben becindig'd. Hiermede werd de Raadszitting voor heden gesloten. met geschikte waarborgen voor Muzelman nen, de onderdrukte groepen der Shiks en andere belaaigrijke minderheden. Rede MacDonald. De langverwachte verklaring betreffende de regeeringspolitiek, werd aan het einde der pleiaire zitting der Ronde tafelconferentie door den premier afgelegd. Mac Donald las de verklaring voor. die door zijn ambtgenooten was goedgekeurd. De meening der regeering, aldus de premier is, dat de verantwoordelijkheid voor het In dische gouvernement op de centrale en provinciale wetgevende, vergadering zal wor den gelegd, met. zoodanige voorzorgen als noodig worden geacht om tijdens de over gangsperiode zekere verplichtingen in acht te nemen en aan andere bijzondere omstan digheden tegemoet te komen, waarbij ook rekening zal moeten worden gehouden met de garanties welke door de minderheden ver- eischt zullen zijn ter bescherming van haar politieke vrijheden en rechten. Bij derge lijke statuaire safeguards zal de eerste ta3k der Rijksregeering zijn er in te voorzien door middel van een nieuwe constitutie met de volle verantwoordelijkheid voor haar eigen regeering, de voorbehouden bevoegdheden zoodanig op te stellen en uit te voeren, dat zij den vooruitgang van Indic niet zullen schaden. De regeering is zich bij deze verklaring er van bewust, dat eenige voorwaarden welke essentieel zijn voor de werking van een constitutie gelijk deze ter conferentie be sproken werd. nog niet definitief vastgesteld zijn. hoewel spreker gelooft dat als resultaat der hier verrichte werkzaamheden een sta dium is bereikt, dat hoop geeft, dat na deze verklaring verdere onderhandelingen succes zullen hebben. De regeering heeft nota genomen van het feit. dat de besprekingen ter conferentie plaats gehad hebben op een basis welke door alle partijen werd aanvaard, nl. dat de centrale regeering een federatie behoort te zijn van geheel Indië omvattende zoowel de Indische staten als Britsch-Indië, in den vorm van een uit twee kamers bestaande wetgevende macht. De nauw omschreven vorm en samenstelling der nieuwe federale regeering moest vastgelegd worden na ver dere besprekingen met de vorston en verte genwoordigers van Britsch-Indië. Een reeks van onderwerpen welke haar zul len worden voorgelegd, zullen eveneens na dere bespreking behoeven, aangezien dc fe derale regeering slechts autori'eit zal hebben in die zaken betreffende de staten, welke door de bestuurders toeges'aan zullen zijn volgens een door hen gesloten overeenkomst bij het toetreden tot de federa'ie. De betrekking der staten tot de federat'e zal onderworpen blijven aan het tot basis dienende principe, dat inhoudt, dat met be trekking tot alle zaken, welke niet door hen oncler de bevoegdheid sesteld zijn van da federatie, hun betrekkingen dircc: met d? kroon zullen blijven, welke zal optreden door tusschenkomst yaa den vicekoning- Met ecu wetgeving op federale basis zal de Britsclie regeering bereid zijn het principe van ver antwoordelijkheid der uitvoerende macht aan de wetgevende te erkenen. Onder de bestaande omstandigheden zul len defensie en buitenlandsche zaken gere serveerd blijven voor den gouverneur gene raal. terwijl regelingen zullen worden ge troffen. ten einde de bevoegdheden welke noodzakelijk zijn voor het uitoefenen van de desbetreffende functies in zijn handen te plaatsen. Aangezien bovendien de gouverneur gene raal in laatste instantie in staat moet zijn. om zoo noodig dc rust in het land te hand haven. en eveneens verantwoordelijk moet zijn voor het in acht nemen van dc consti- tutioneele rechten van de minderheden, moet hij de daarvoor noodige bevoegdheid krijgen. De overdracht der financ'ec'.e verantwoor delijkheid moet noodzakelijkerwijze zoo ge schieden. dat het nakomen dor verplichtin gen aangegaan onder het gezag van den staatssecretaris verzekerd wordt en dat de fi- nancieele stabiliteit cn het crediet van Indië wordt gehandhaafd. Het. is van vitaal belang voor alle partijen in Indië de'voorstellen van dc commissie voor federale structuur te aan vaarden. ten einde het fmancleel vertrou wen te houden. Het reserveeren van defensie en buiten landsche zaken is onder de gegeven omstan digheden noodzakelijk: dergelijke reserves hebben ook plaats gevonden bij de ontwikke ling der meeste vrije constituties. Doch alle zorg moet besteed worden aan het voorko men van omstandigheden, welke het gebruik dezer reserves zullen noodig maken. Het is b v. niet wenschelljk dat een minister ver- trouwen zal op de speciale machten van den gouverneur generaal als een middel om de verantwoordelijkheden te vermijden, welke eigenlijk aan zijn ambt vastzitten, aangezien hij aldus de ontwikkeling remt van een ver antwoordelijke regcering. doordat hij be voegdheden, welke in reserve achteraf ge houden worden tot gebruik brengt. De pro vincies van den gouverneur zullen een con stitutie krijgen op een basis van volledige verantwoordelijkheid De ministers zullen genomen worden uit dc wetgevende macht en gezamenlijk hier aan verantwoordelijk zijn. De grootst moge lijke mate van zelfregecring zal worden toe gestaan. Het gezag der federale regeermg zal beperkt worden tot die voorzieningen welke noodig zijn voor de uitvoering van de admi nistratie der federale zaken, ten einde haag verantwoordelijkheid te ontnemen voor on derwerpen. welke in de constitutie gedefi nieerd zijnde van belang voor geheel Indië. De regeering zal zonder uitstel het plan bestudeeren volgens he'-we'k de samenwer king zal kunnen worden voortgezet- Wanneer lntusschen een antwoord komt op den op roep van den vicekonlng. gericht tot diegenen die op het oogenblik burgerlijke ongehoor zaamheid plegen, dan zullen stappen worden gedaan om van hun diensten gebruik te ma ken. Mac Donald besloot zijn red« met uit drukking te geven aan de hartelijke vmar- dcering van de regcering voor de diensten door de gedelegeerden bewezen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5