Het woord is aan... Geld speelt geen rol Het Belangrijkste. 88e Jaargang No. 14595 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 22 Januari 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN:per week f0.2V/3. met Geïllustreerd Zondagsblad 0-32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom dei gemeente) 13.57Vt. Franco per post door Nederland f 3.87y». Losse nummers f 0.06. Getll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-5754. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkertf 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN1—5 regels 1-75- elke regel meer /035- Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.6<X elke regel meer /0-15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentjes (iederen dag) 14 regels 0.25. elke regel meer 0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnès. üitkeeringen. levenslange ongeschiktheid en Overlijden 1600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 1400.-, Duim 1250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger 150.-. Arm- ol Beenbreuk 1100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 22 Januari. Weer éen. Het bijzondere geval heeft zich gisteren in Geneve voorgedaan, dat de vier grootste daar vertegenwoordigde mogendheden een eensgezinde verklaring heboen afgelegd. In de sioizitting der Europa-commissie hebben Frankrijk, Duitschland, Engeland en Italië een soort van vredes-manifest uitgevaar digd. Eiders in dit nummer is het te vin den. Het is niet lang. Het zegt, nóg korter geformuleerd, dat de bestaande onrust be treffende de mogelijkheden van een oorlog gebrek aan vertrouwen in de toekomst ver oorzaakt, dat het beste ter verbetering van den economisciien toestand is, niet te laten twijfelen aan de hechtheid van den vrede in Europa, en dat de vertegenwoordigers der vier genoemde groote naties meer dan ooit besloten zijn om zich van het mechanisme van-den Volkenbond te bedienen, om ieder grijpen naar de wapenen te verhinderen. Ik heb hier „Weer één" boven gezet, omdat dit weer een verklaring van vredeswil en Vol- kenbondstrouw is, zooals wij er al zooveel te genieten hebben gekregen, en in veel plech tiger vorm ook bijvoorbeeld in het den oorlog uitbannende Kellogg Pact. De titel „Weer één" bedoelt voor het overige geen sarcasme. Er zit wel eenige waarde in dit soort verklaringen, in zooverre dat zij voor korten tijd waarborg geven. Hoe vaker ze herhaald worden, hoe beter dus. Maar met allen eerbied voor staatslieden van het kaliber Briand-Henderson-Curtius- Grandi kan men toch een glimlach niet weer houden als men leest in hun verklaring, dat „onverantwoordelijke kringen" die onrust omtrent oorlogsgevaar verwekt hebben. Ten eerste beseffen wij tegenwoordig en het is een groot geluk dat dat besef steeds al- gemeener doordringt heel goed, dat het voofkomen van een oorlog niet afhangt van de wei-verantwoordelijke kringen. Als de „on verantwoordelijke kringen" niet met voldoen den anti-oorlogs-wil. doordrongen zijn, kun nen de verantwoordelijke personen op den duur een oorlog niet voorkómen. Ten tweede is de bewuste onrust veroor zaakt niet in de eerste plaats door uitingen onverantwoordelijke lieden, maar door het uitblijven van daden van hun verantwoorde lijke vertegenwoordigers in Genève. De oor zaak van de onrust blijkt zeer duidelijk uit de rede van Colijn in dezelfde Europa commissie, waarin hij ronduit concludeerde: „Er is bijna niets bereikt .er moeten daden komen!" Tusschen de woorden der verantwoorde lijken en de woorden der onverantwoorde- lijken bestaat een onmiskenbare wisselwer king en hoe zou het anders kunnen? Verantwoordelijkheid is een zaak die zich ten aanzien van de maatschappelijke proble men .heel wat verder uitstrekt dan de be voegdheden van regeerders en gezanten. In de quaestie van oorlog en vrede dienen ook wij, journalisten, bijvoorbeeld, ons wel zeer sterk verantwoordelijk te voelen, en ons niet tevreden te stellen met het toejuichen van een schoon-gephraseerde verklaring van vier ministers. Wij zullen ons gejuich pas kunnen aan heffen als er daden komen als de heeren het tot vermindering van bewapening en tarief muren brengen. Als er geen geweldige legers en vloten meer in Europa op de been worden gehouden en uitgebreidals men tenmin ste eens begint met ze te beperken, als in leidende actie tot hun afschaffing. Als niet meer in leder land de onmiskenbare onrust zal heerschen omtrent de chemische fabrie- ken-die de moorddadige gassen samenstellen. In ieder land weet de bevolking, dat die gas sen gefabriceerd worden, en dit gemeenste aller strijdmiddelen heeft gelukkig een goede zijde ook: er is nog nimmer een wapen ge= we-est, dat zoozeer op de verbeeldingskracht werkte en zooveel afschuw wekte. Men kan er, om zoo te zeggen, publiciteits-gifgas tegen het oorlogsmonster uit distilleeren. Dit „bij product" "heb ik al veelvuldig en dankbaar gebruikt. Met iets dat schier naïviteit gelijkt zeggen de'vier ministers: „Het beste dat wij kun nen doen om den economischen toestand te verbeteren is, niet te laten twijfelen aan den vrede in Europa". Ja. Als de vier bewuste groote mogendhe den aan dien twijfel een einde willen maken, moeten zij daden bedrijven. Zij moeten de mooie woorden van hun ministers van Bui- tenlandsche Zaken niet dagelijks logenstraf fen met militair- en vlootvertoon en berich ten van uitbreiding van hun bewapening, waarmee de kranten en ook de bioscopen de geheele wereld in een voortdurende on rust houden. Zij moeten, integendeel, met hun ontwapeningsdaden voor den dag ko men. Die officiëele mooie woorden geven niet veel meer. Wij weten te goed dat wij er op z'n best slechts voor enkele maanden waar de aan kunnen hechten. Wij hebben te vee1 geleerd, te veel officiëele leugens ontdekt tij dens den oorlog eiken dag, na den oorlog in ve slapt tempo maar ook nog in zeer ruime mate. De tijd der mooie woorden Is voorbij. Air men niet met daden komt. zal Genève geer. succes hebben van deze pogingen, om de on rust weg te nemen. De beste waarborg tegen een oorlog zi'. zoolang die geweldige legermachten en vlo ten klaarstaan, niet in de mooie woorden van vier of meer ministers, maar Juist in de algemeene onrust, die aanleiding tot die mooie woorden gaf jün homme avertd en vaut deux. V gr DE NIEUWE WETHOUDER VAN BLOEMENDAAL. Zooals op een andere .plaats in dit blad ver meld staat, is dokter J. Th. Bornwater tot wet houder van Bloemendaal .gekozen. Dokter Bornwater werd in 1860 te Zoeter- woude bij Leiden gebo ren. Nadat hij zijn studies geëindigd had, vestigde hij zich eerst te Alblas- serdam (waar hij één jaar bleef) en daarna te Bloemendaal (Over- .veen) waar hij verder steeds de medische prac tijk heeft uitgeoefend. Sinds het najaar van 1913 is dokter Born water lid van den gemeenteraad van Bloe mendaal. waar zijn steeds op beknopte wijze voorgedragen adviezen zeer worden gewaar deerd. Zijn groote liefde voor de gemeente b ijkt wel uit het feit, dat hij ter gelegen heid van de annexatie verhuisde, om Bloe mendaler en lid vqn den Raad te kunnen blijven. De heer Bornwater behoort tot geen poli tieke partij. Hij ijverde steeds mr' -armte voor het bouwen van een nieuw ..-adhuis te BloemendaaL DE AARDBEVING OP MIDDEN. JAVA. BATAVIA. 22 Januari (Reuter). Tenge volge van de aardbeving waarvan in het telegram van gisterenochtend werd gewag gemaakt, zijn in het geheel achttien perso nen gedood en veertig gewond, waarvan vijf tien ernstig. Een honderdtal woningen van Inlanders zijn verwoest. EEN SCHIP ZONDER ROER. LONDEN, 22 Januari (N.T.A.) In den Atlantische^ Oceaan drijft, een Engelsch schip met een defect aan de stuurinrichting hulpeloos rond. Eenige Engelsche sleepbooten zijn ter as sistentie uitgevaren. DE ZIEKTE VAN ANNA PAWLOWA. RUSSISCHE LIJFARTS AAN HET ZIEKBED Het Alg. Hbld. vernam omstreeks midder nacht, dat dr. Valew-ky nog gisteravond bij mevrouw Pawlowa is geweest. De Russische dokter, die mevrouw Pawlowa reeds eenige jaren behandelt, vond haar toestand niet zoó ernstig als hij uit de berichten uit Den Haag had meenen te moeten opmaken. Geconsta teerd werd, dat een der longen licht is aan gedaan. De patiente heeft eenige kamyfer- injecties gehad en is nu ook iets levendiger. Hedenochtend zullen de drie doktoren ge zamenlijk over den toestand consult houden. In ieder geval heeft de komst van haar lijf arts mevrouw Pawlowa wel meer op haar gemak gesteld. Volgens Het Vaderland gaat het ballet heden de provincie in. Donderdagavond wordt een programma in Utrecht gedanst daarna gaat het naar Arnhem, enz. In de kringen van Anna Pawlowa is men de regeering buitengewoon erkentelijk voor de vlotte medewerking, verleend bij het ter hulp roepen van den buitenlandschen ge neesheer. Hij is Rus en heeft geen visum, had ook geen tijd meer om een visum te gaan halen. Toch is hij op den trein gestapt. Den grenspost is telegrafisch vergunning verleend om hem te laten passeeren. Moderne architectuur en beeldhouwkunst. Een tentoonstelling en cursussen. Het bestuur van den Kunstkring Heem stede heeft besloten, omstreeks Paschen een tentoonste'ling te houden van moderne archi tectuur en toegepaste plastiek. Het gemeente bestuur van Heemstede, de Tentoonstellings- raad en vele particuliere archiecten hebben hun medewerking toegezegd. In verband me.t en als inleiding tot deze tentoonstelling organiseert de Kunstkring Heemstede, in samenwerking met de volks universiteit te Haarlem, een cursus over mo derne architectuur en beeldhouwkunst, toe gankelijk voor leden en nlet-leden. De cursus wordt gehouden 6. 13 en 20 Fe bruari en 2. 9 en 16 Maart as. De eerste drie avonden worden gegeven door Ir. H. T. Zwiers. architect B.N.A. de laatste door den beeldhouwer Th. van Reyn; alle avonden met lichtbeelden. De bedoeling van dezen cursus Is. om een inzicht te geven in de moderne kunstrichtin gen; verwacht wordt, dat hierdoor verhelde ring zal worden gebracht ten opzichte van de moderne opvattingen. Een uitvoerig programma is gratis ver krijgbaar bij den boekhandel te Haarlem en Heemstede» v DE WERKLOOZEN. DE HOUDING VAN DEN HAARLEMSCHEN BESTUURDERSBOND. Door den Haarlemschen Bestuurders Bond werd een druk bezochte ledenvergadering ge houden, welke" in hoofdzaak was uitgeschre ven ter bespreking van het werkloosheids vraagstuk. Door den voorzitter, den heer A. Mars, werden in het kort de belangrijkste gebeurtenissen op vakvereenigingsgebied, zooals deze in 1930 zich hebben voorgedaan, gereleveerd, oa. de inwerkingtreding van de Ziektewet, de actie van de Typografen, de vacantieregeling voor de Bouwarbeiders, maar vooral de stevige groei van de moderne vakbeweging, waarin Haarlem een stevig aandeel heeft. Over 1930 is het ledental met 590 gestegen, zoodat den H. B. B. nu bijna 6700 leden telt. Het is zeer ernstig te betreu ren, dat momenteel zoovele valide arbeiders getroffen worden door de werkloosheid, waaraan den H. B. B. niet alleen alle aan dacht besteedt dat ook dagelijks werk zaam is voor de bestrijding en om het lot zoo dragelijk mogelijk te maken. Spreker gaf het eerst een uitvoerig over- hfc van de besprekingen, welke hebben plaats gevonden terzake der werkverruiming en stelde het resultaat van dit alles tot voor beeld van het geheele land. Hierbij vestigde hij er de aandacht op. dat niet alleen moe: gezien worden naar het aantal arbeiders, dat rechtstreeks bij de werkverruiming is ge plaatst en het loonvraagstuk hierbij, doch vooral mag niet vergeten worden het aantal werklieden, extra bij de verschillende dien sten van de gemeente geplaatst en de diverse bouwwerken. Voor het belangrijke werk dooi de S. D. raadsfractie en in het bijzonder wet houder mr. Gerrltsz in deze verricht, bracht hij alle hulde. Verder werd door het bestuur, in overleg met andere vakcentralen, bij het Burger lijk Armbestuur aangedrongen op een andere regeling voor de verzekerde arbeiders. Dit verzoek betreft niet alleen de regeling om trent aanmelden en het verstrekken van de eerste uitkeering, doch vooral het steunbe drag. De verzekerde arbeiders mogen, aldus is de opvatting van de besturen, niet gelijk behandeld worden ale degenen die steeds na lieten om zich tegen de nadeelige gevolgen der werkloosheid te verzekeren ln de dagen dat zij werkzaam wafen. Het verzoek is in en conferentie nader toegelicht en de in druk welke de besturen na de conferentie verkregen, is dat het B. A. bereid gevonden zal worden ernstig rekening te houden met het standpunt van de vakcentralen. Wat de steunregeling van den Gemeente lijken Dienst betreft, werd gewezen op het verzoek van den H. B. B. om huurtoeslag te willen verleenen naast den brandstoffentoe- slag, waarna B. en W. aan den Raad de toe zegging deden om de regeling zoo soepel mo gelijk toe te passen. Gezien deze toezegging hebben de organisaties hiervoor aanvragen ingediend voor de leden en eerlijk moet er kend worden, dat voor vele leden de toeslag werd verkregen. Ondanks dit alles, is er echter in de gezinnen eön groot tekort, maar ditt; mag niet beletten de behaalde resulta ten eerlijk te erkennen en te zien. Het be stuur erkent ten volle dat er nog steeds een tekort is en zal dan ook steeds blijven ijveren om verbetering in den toestand der werkloo- zen te brengen. Dc hoofdzaak hiervoor is ..werk" en als dat er niet is, dan blijft het bestuur ijveren voor verbeteringen waar deze verkregen kunnen worden. Als vertegenwoordiger van het bestuur heeft spreker zitting gekregen in het comité uit de burgerij, teneinde ook op die plaats werkzaam te zijn in het belang van de ge zinnen der werkloozen. Verder acht het be stuur het wenschelijker in het belang der werkloozen en hunne gezinnen werkzaam te zijn met de „daad", dan door niet anders te doen dan een grooten mond open te zetten, doch verder niets te doen. Spreker vestigde hierbij de aandacht op het onderzoek door het hoofdbestuur van den Metaalbewerkersbond in gesteld en waarvan het resultaat in het orgaan wordt medege deeld. Daarin wordt duidelijk aangetoond, boe degenen die nu hun aandeel hebben in het werk van het W. A. C. of R. V. O., zelve tegenover de organisatie staan en gepres teerd hebben. Het feit dat de Centralen voor een betere steunregeling voor de verzeker den ijveren, wordt vanzelf door het W.A.C. tegengewerkt, alleen al omreden de meesten dezer buiten de verzekering staan. Met de overtuiging, dat de H. B. B. alles maar dan ook totaal alles heeft gedaan om verbetering tot stand te brengen en op de zen" weg onvermoeid zal worden voortge gaan, eindigde spreker zijn inleiding. Nadat enkele aanwezigen hun meening naar voren brachten, waarbij werd aange drongen op een demonstratie, werd door de vergadering het volle vertrouwen uitgespro ken in het bestuur en in het bijzonder voor de verrichtingen terzake het werkloosheids vraagstuk hier ter stede. Ten slotte kwam aan de orde de uitzen ding naar Castricum, waarbij een overzicht werd gegeven van de arbeidsvoorwaarden en de moeilijkheden waarmede de wethouder heeft te kampen gehad om het zelfs nog te krijgen tot dit lage aanbod. Betreurd werd dat de Raad het voorstel Relnalda c.s. niet had willen aanvaarden met het gevolg dat de inkomsten maximum f 22,26 zullen zijn. Gezien dit aanbod besloot de vergadering geen enkelen aandrang op de leden te zuilen uitoefenen om a&n de uitzending deel te nemen en de medewerking aan deze uitzen ding niet te zullen verleenen. NIEUWE WAS VAN DE MAAS. De Maas voor Graal is sedert- Zaterdag één meter 35 cM. gewassen, zoodat het water veet ia» djji; tot dS* George Meredith Ik verwacht dat de Vrouw het laatste zal zijn dat door den Man geciviliseerd wordt In Amsterdam ging het tooneelstuk „Geld speelt geen rol" tot vijftig maal, En zoon onafgebroken serie Is voor ons landje kolossaal. Wanneer het duister is gevallen En weer een dagtaak is gedaan. Besluit men, om tot geestverstrootïng Eens naar een schouwburg toe te gaan Men wil wel eens uitbundig lachen, Tragedies zijn er al te veel In rollen die wij zelve spelen Op 's werelds groote schouwtooneel. Men zoekt de krant af naar annonces Wat er var"vond is te deen. De hoofc-t heeft een flink programma In 't midc van het speelseizoen. Toch is de xeuze snel besloten. Er gaat een stuk ,.Geld speelt geen rol" Dat n -et toch wel het toppunt wezen. Dat onderwerp is zeker dol. Men heeft den heelen dag gepiekerd. Gezucht, gerekend en geteld. De heele wereld zit in zorgen Om geld en geld en nogeens geld; Van het moment van je ontwaken Totdat je weer naar bed toe gaat. Is geld de leidende gedachte Die je geen oogenblik verlaat. Je ploetert door den dag van heden. Je blikt vol zorgen in 't verschiet En altijd draait het weer om duiten Je moet wel, of je wil of niet. 't is om te huilen zoo proza!sch, Je wordt er wee en akelig van. Je wilt eens aan iets anders denken. Iets waar je eens om lachen kan En zoo liep nu al vijftig malen lederen dag die zaal weer vol. Er is iets geks en iels ondenkbaars, Hoe zou dat zijn: Geld speelt geen rol. SLUITING DER GRONINGSCHE BIOSCOPEN? VERZET TEGEN DE VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. Eenigen tijd geleden deelden de Groning- sche bioscoopdirecteuren mede, dat zij zich gedwongen zouden zien hun theaters te sluiten, wanneer de vermakelijkheidsbelas ting der gemeente Groningen niet verlaagd werd. In een onderhoud met de Groningsche pers hebben nu eenige hoofdbestuursleden van den Nederlandschen Bioscoopbond medege deeld, dat ten slotte besloten is om wan neer de Gemeenteraad van Groningen het adres der bioscoopdirecteuren voor kennis geving mocht aannemen, de bioscopen Vrij dag 30 Januari of 3 Februari te sluiten. Mocht men hiertoe overgaan dan zal tevens zooveel mogelijk getracht worden het geheele amusementsbedrijf stil te leggen, gelijk dit te Hilversum gedurende vier maanden het geva. is geweest. OVERSTROOMINGEN IN RIOUW GROOTE SCHADE AAN RIJSTVELDEN. Aneta seint uit Buitenzorg: Een officieel tele gram van den resident te Tandjong-Pinang meldt, dat de gezaghebber van Taloek Dins dag seinde, dat dood de reeds drie nachten aanhouende zeer herige regens de Koeantan buiten de oevers is getreden, waardoor de ge heele onderafdeeling is overstroomd. De hoofdplaats staat op sommige plaatsen een meter onder water. De weg naar Sentadjo staat circa drie meter onder water. De ver binding tusschen Taloek en Pakanbaroe is verbroken. In kampong Sinambek beginnen de huizen scheef te staan. De kampongs bovenstrooms Taloek zijn op aanraden van het Binnen- landsch Bestuur ontruimd, waarbij dc militai- r enhulp verleenden. Enorme schade is aan gericht aan de grootendeels nog t£ velde staande padi. Alle sawahs langs de rivieren staan ruim drie meter onder water. Groote hoeveelheden opgeslagen padi zijn vermoede lijk bedolven. De volksschool tc Loeboek Djambi is uitruimd. Het water is nog steeds wassende. DE PENHOUDER VAN LOCARNO. DE ZAAK MET 5000— THANS AFGEDAAN. Het Haagrch Corr. Bureau meldt, dat dank zij het loyale standpunt, door de verzeke raars. de firma Blom en v. d. Aa te 's-Gra- venhage ingenomen, aan het gemeentebe stuur van Locarno een bedrag af 5000 is uitgekeerd, met welk bedrag het Gemeente bestuur van Locarno zijnerzijds zich volko men heeft tevreden gesteld voor het verlle van den weggeraakteu gouden penhouder van Locarno, welke naar de Vredcstentoon- stelling te 's-Gravenhasc was gezonden» Een verrassing te Genève. Belangrijke pro clamatie van de vier groote mogendheden. (2e blad. Ie pag.) Het duel Zaleski-Cultius inzake het Poolsche verkiezingsgeschil. (2e blad. Ie pag.) Bezuiniging op het onderwijs? Rapport der commissie-Rutgers verschenen. (2e blad, 2e pag.) Wijzigingen in het ontwerp-Drankwet. Minis ter niet voor Plaatselijke Keuze. (2e blad. 2e pag). De nieuwe wethouder tan Bloemendaal. J. Th. Born water. (Ie biad, le pag.) De ziekte van Anna Pawlowa. (le blad. le pag.) Uit IJmuiden: De stranding van de Pendccn (4e blad, 2e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Weer één (le blad, le pag.) A. C. Kroes: AutomobilismeVan de sneeuw naar dc zon. Dc 10de Rallyc van Montc Carlo. (3e blad, 2c pag.) C. J. v. T.: Oud-Haarlem. „Wat gespaard bleef" nieuwe serie). (4e blad, le pag.) W. v. d. T-: Wintersport in Beieren. Ver kenningstocht". (4e blad, le pag.) Voetbal: Hugh Gallacher (de vermaarde Schotsche beroepsspeler) Voetbal is je spel, maar je moet het goed leer en 2 «3e blad, 2e pag.) E, E, J.P.. Onbehuisden Femina Bcp OttcnGreta Garbo (Femina). (Laatste berichten 2e pagina le blad.) LIJKEN DER NEDER LANDSCHE SKI-LOOPERS GEVONDEN. INNSBRüCK. 21 Januari (V.D.) Een red» dingscolonne vond heden ln nabijheid van de Arlbergsirasie de lijken var. de sinds Zon dag vermiste Nederlandsche ski-loopers G. H Rinck uit Rotterdam en H. Polak uit Amersfoort. De belde ski-loopers waren onder een lawine bedolven FRANKRIJK EN ONZE VARKENSEXPORT. TEGENACTIE VAN ONZE REGEERING. Het Alg. Hbld. verneemt, dat dc Nedcr- landsche regeering op het oogenblik pogingen Tn het werk stelt, om den maatregel, volgens welke geen varkensvleesch in Frankrijk mag worden Ingevoerd zonder gezondheidscertifi caat. voorloopig voor ons land opgeschort tc krijgen. Dat houdt dan natuurlijk verband met het zeer onverwachte karakter, dat deze maatregel voor de Nederlanlsche exporteurs heeft. MOSLEY HOUDT VOL. DE BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID Volgens betrouwbare inlichtingen is dc fractie-Mosley van de Arbeiderspartij beslo ten de aandacht van het heele land samen te trekken op haar voorstellen ter bestrij ding van de werkloosheid, aldus het Hbld. Mosley heeft ln een bijeenkomst van dc Lagerhuis-fractie der Arbeiderspartij den eersten stap gedaan tot het verkrijgen van een speciale nationale conferentie van do Arbeiderspartij inzake het vraagstuk der werkloosheid. Een der voornaamste leiders van de frondecronde beweging is het jonge Welsche lid Aneurin Bevan. Het uitvoerend comité van de Nationale Arbeiderspartij komt 28 anuari bijeen. De stap. door Mosley ge daan. wordt beschouwd als een kritieke uit daging aan de werkioosheidspolltiek der regeering. DE STOOMTRAWLER „APRIL" VERGAAN. KOPENHAGEN, 21 Januari (VJ>.) Aan de Oostkust zijn wrakstukken komen aan drijven, die afkomstig moeten rijn van den IJslandschen stoomtrawler „April", die sedert December vermist wordt. Er bestaat thans geen twijfel meer of het schip is met zijn uit 17 koppen bestaande equipage vergaan tijdens een orkaan. KETELONTPLOFFING. BLIBAO, 22 Januari (N.T.A.) Bij een ketelontploffing aan boord van een ln de haven .ig0er.b achip zijn twee personen oai het leven gekomen en een groot aantal ge-» wond»

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1