BUITENLAND BELANGRIJKE PROCLAMATIE DER VIER GROOTE MOGENDHEDEN. Volkenbondsraad bijeen. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 22 JANUARI 1931 TWEEDE BLAD Manifestatie van Vredeswil. Een verrassing voor het einde der Europe esche conferentie. De Engelsche regeering lijdt een nederlaag. Zij zal geen politieke gevolgen hebben. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Woensdf&avond is de regeering in. het Lagerhuis bij de behandeling van het wets ontwerp om den leerplichtigen leeftijd te verhoogen, met 282 tegen 249 stemmer in de minderheid gebleven. Het wetsontwerp vond bij alle politieke par tijen tegenstand op het punt van staatshulp aan bizondere scholen. Tijdens de reces heeft de minister van Volksopvoeding eenige conferenties gehouden, ten einde overeenstemming te verkrijgen. Doch zijn pogingen waren tevergeefsch gebleven. De stemming had plaats naar aanleiding van een door den Katholieken Labourafge- vaardigde Scutt ingediend amendement. De conservatieven zinspeelden op een even tueel aftreden van de regeering Macdonald. Macdonald verklaarde echter onomwonden, dat de regeering deze zaak niet als een levenskwestie geschouwt. Politieke gevolgen zal de nederlaag dus niet hebben. De Europe esche commissie van den Volken ibond heeft voor een verrassing gezorgd. Een prettige verrassing voorwaar, die niet na zal laten zeer gunstigen invloed uit te oefenen op de inter-Europeesche verhoudingen. De vertegenwoordigers der vier groote mogend heden hebben een proclamatie uitgevaardigd die voorgelezen werd door Briand, in de laat ste zitting der commissie. De proclamatie luidt als volgt-: „Wij hebben gedurende de laatste dagen onderling de problemen, die zich aan onze regeeringen voordoen, bestudeerd en het is ons duidelijk gebleken, dat het gebrek aan vertrouwen in de toekomst veroorzaakt wordt door de onrust, die met betrekking tot den politieken toestand heerscht. Die onrust is vermeerderd door zekere geruchten, afkom stig uit onverantwoordelijke kringen in zake de mogelijkheid van een internationalen oor log. Wij erkennen dat er op het oogenblik in Europa politieke moeilijkheden bestaan en dat deze nog vermeerderd zijn door het ge brek aan stabiliteit en door de economische malaise als gevolg van de algemeene crisis. Het beste, dat wij kunnen doen om den eco- nomischen toestand te verbeteren is: niet te laten twijfelen aan de hechtheid van den vrede in Europa. In onze kwaliteit van mi nisters van Buitenlandsche Zaken of van verantwoordelijke vertegenwoordigers van de Europeesche staten stellen wij er prijs op, te proclameeren, dat wij meer nog dan ooit be sloten zijn om ons van het mechanisme van den Volkenbond te bedienen om ieder grijpen naar de wapenen te verhinderen". De vertegenwoordigers van Frankrijk, En geland, Italië en Duitschland hebben er goed aan gedaan deze verklaring gezamen lijk af te leggen. Men heeft begrepen dat men behoefte had aan een officieel dementi op de alarmeerende geruchten die een scha duw wierpen over het begin van het nieuwe jaar. Getiève. Belangrijke besluiten ter Europeesche Conferentie. Het resultaat van de economfsch-politieke besprekingen van de Europeesche Commissie is samengevat in een omvangrijke resolutie. 1. De Europeesche Commisie erkent de buitengewone ernst van de huidige agrari sche crisis, alsook de noodzakelijkheid van onverwijlde hulpverleening en is van meening. dat de toestand aanmerkelijk verbeterd zou kunnen worden, indien de vertegenwoordigers van de Cenentrale en Oost-Europeesche agra rische uitvoer-staten en de Europeesche in- voerstaten spoedi goverleg pleegden over de bestemming, welke moet worden gegeven aan de beschikbare agrarische overschotten. Deze bijeenkomst zal belegd worden door den Pre sident van de Europeesche Commissie. De be sluiten van deze bijeenkomst treden zonder verdere beslissingen van de Europeesche Com missie in werking. 2. De kwestie van de landbouwexpert moet in de op 26 Maart te Rome te houden inter nationale Landbouwconferentie. waar ook de niet Europeesche mogendheden dienen te ver schijnen. behandeld worden. Voor het vraagstuk van den Europeeschen landbouwuitvoer wedt een bijzondere com missie ingesteld die zoo spoedig mogelijk alle gewenschte maatregelen zal voorstellen. Deze commissie, waarin ook het Internationaal Landbouwinstituut zitting zal nemen, zal ten spoedigste door den voorzitter Briand worden bijeengeroepen end eresultaten van haar werkzaamheden in de volgende zitting der Europeesche Commissie rapporteeren. 3. De behandeling van de kwestie der agrarische credieten verkeert reeds in een zoodanig stadium, dat reeds een nauwkeurig practisch plan in het oog gevat kan worden. In de Mei-bijeenkomst van de Europeesche Commissie zal aan den Volkenbondsraad een groot plan worden voorgelegd op grond van de voorstellen van de Financieele Com missie tot regeling van de Landbouwcrediet- vraagstukken. Dit plan zou dan zonder ver traging door den Volkenbondsraad kunnen worden aangenomen. 4. De Europeesche Commissie verklaart, dat de overeenkomst van 24 Maart 1930 inzake een wapenstilstand op douanegebied geschikt is om een atmospheer van stabiliteit en ver trouwen te scheppen en de grondslag kan vormen van de in bedoelde overeenkomst be oogde economische verzoeningsbesprekingen. 5. De Europeesche Commissie heeft haar bijzondere aandacht gewijd aan de kwestie van de werkloosheid en de hieruit voort spruitende ernstige gevolgen voor geheel Europa en verzoekt den Secretaris-Generaal van den Volkenbond hem In de Mei-bijeen komst van de Europeesche Commissie de re sultaten van de onderzoekingen betreffende het werkloosheidsvraagstuk door de economi sche en financieele organen van den Volken bond in den zin van de besluiten van de laatste Assembijées, te rapporteeren. België. Verdedigingslinie aan de Ned. grens. De correspondent der N.R.C. te Brussel meldt: De minister van landsverdediging heeft een speciale commissie aangesteld met het doel het weder in staat van verdediging bren gen van de vesting Antwerpen voor te be* reiden. Deze commissie staat onder de leiding van een kolonel der genietroepen en is geheel samengesteld uit officieren van hetzelfde wapen en van de artillerie. De commissie heeft, opdracht ter plaatse na te gaan welk gebruik kan worden gemaakt van de 400 betonnen schuilplaatsen, tijdens den oorlog door de Duitschers in het Noor den der provincie Antwerpen gebouwd. Deze verdedigingslinie zou vervolgens worden door getrokken ten Zuiden van het kanaal van Turnhout, in de richting van Mechelen, Dendermonde en Gavere, op 13 K.M. bezui den Gent, waar zij zou aansluiten bij de eveneens ontworpen linie: kanaal van Ter- neuzenGentBoven-Schelde. Amerika. Zonderlinge redevoering van een generaal. Op de jaarvergadering der vereeniging tot onderzoek der oorzaken van den oorlog en ter voorkoming van toekomstige oorlogen, heeft de chef der Amerikaansche marine, admiraal Pratt, naar het N.TA. uit Wash ington meldt, een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, oorlogen in de toekomst onvermijdelijk te achten. Duitschland. De Duitsche God en een Walhalla. In het crematorium te Bremen is het lijk van den veemmoordenaar Fahïbusch ver- ascht. Aan de plechtigheid namen eenige honderden leden van de Stahlhelm in uni form deel, benevens een 60 man sterke af- deeling van de natlonaal-socialistische storm troep van Bremen. Ook waren aanwezig de nieuwgekozen nationaal=soc. president van den senaat, Bernhard, de gep. luitenant Eckerman, die eveneens betrokken is geweest bij de veemmoorden en hun verdediger graaf v. d. Goltz, aldus het Hbld. De nat.-soc. rijksdagafgevaardigde Thiele hield een lijkrede, waarin hij o.a. verklaarde dat „in een verachtelijken staat een onvrije justitie u heeft veroordeeld. Daarom hebben wij, nationaal-soc., niet gerust tot wij u be vrijden konden. Thans heeft een Duitsche god u naar Wahalla opgeroepen. Wij groe ten u met een laatsten „Heil!" Tumult in de Begrootings- commissie van den Rijksdag. BERLIJN, 21 Januari (V.D.) In de be- grootingscommissie van den Rijksdag is het tijdens de debatten over de Justitie-begrooting tot heftige botsingen gekomen tusschen Sociaaldemocraten en Nationaal-socialisten Oe Sociaal-democraat Dr. Rosenfeld leverde heftige critiek op de rechtspraak der Rijks gerechtshoven, in den loop waarvan hij Hitler beschuldigde van hoogverraad, hetgeen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORIS STRAAT 16 TEL. 1075« PHILIPS' RADIO TOESTELLEN de Nationaal-socialisten tot heftige protesten en bedreigingen bracht.. Dr. Rosenfeld werd van repliek gediend door den Nationaal- soclalist Schwartz wiens geheele redevoering ontaardde in een felle antisemietische philip- pica. Toen hierop de sociaal-democraat Keil den voorzitter vroeg waarom deze afgevaardigde Schwartz niet tot de orde had geroepen voor deze beleedingen, antwoordde de voor zitter, de Nationaal-socialist Reinhardt, dat de beleedlgingen van Schwartz het gevolg waren geweest van de beleediging van diens partijleider Hitier door Dr. Rosenfeld. Hierop verlieten de sociaal-democraten de zaal, aangezien zij onder voorzitterschap van een Nationaal-socialist niet meer wilden ven gaderen. Ook het Centrum nam geen deel meer aan de debatten onder motief, dat de afwezigheid van een zoo groote fractie ver dere beraadslagingen nutteloos maakte. De Communisten namen een dergelijk be sluit. Tenslotte moest de zitting wegens onbe kwaamheid tot het nemen van besluiten be ëindigd en tot Donderdag verdaagd wor den. Het Duitsch-Poolsche debat begonnen. De vergadering van den Volkenbondsraad werd geopend door voorzitter Quinones de Leon, Henderson heeft de voorbe- reidingscommissie-Loudon bedankt voor de wijze, waarop zij haar lange en moeilijke taak ten einde heeft gebracht. Henderson beschouwt het ontwerp-conventie als een belangrijk document en van groote practische waarde voor alle regeeringen van de wereld bij hun pogingen de algemeene ontwapenlngs conferentie tot een goed einde te brengen. Henderson gelooft niet', dat eenig land een militair bondgenootschap gesloten heeft voor oorlogsdoeleinden en daardoor in strijd met net Volkenbondsverdrag zou gekomen zijn In ieder geval wenschte Henderson namens de Britsche regeering te verklaren, dat Enge land geen ander bondgenootschap kent, be halve dat van het Volkenbondsverdrag zelve het groote wereldbondgenootschap tegen den oorlog en tegen wapening. Henderson wendde zich scherp tegen het gevaar van het praten over oorlogsgevaar. Curtius hield een korte rede. waarin hij verklaarde het rapport van Quinones de Leon te aanvaarden, aangezien dit slechts een historisch overzicht bevat zonder een goed keuring van het rapport der voorbereidings- commissie-Loudon. De commissie-Loudon is steeds verder van het ontwapenfngsdoel afgeweken, heeft de meeste essentleele elementen van bewapening uit het ont werp-conventie weggelaten, zoodat de con ventie alleen kan brengen stabilisatie en zelfs hier en daarnog mogelijkheid van wapen vermeerdering openlaat. De Duitsche delegatie die reeds in 1929 zich van de meerderheid der commissie had afgescheiden, heeft ook daarom dus met reden tegen het ontwerp- conventie gestemd in de commissie in 'haar zitting van November, die de ontwerp-con ventie verbonden heeft aan de eenzijdige ontwapening, die Duitschland bij ihet vredes verdrag was opgelegd. De ontwapeningscon ferentie zal dus het ontwerp grondig en geheel moeten herzien. De volgende spreker was Grandi, die merk waardig gematigd was in zijn verklaringen Ook hij wilde in bijzonderheden het Italiaan - sche standpunt niet herhalen en herinnerde slechts dat naar de Itaiiaansche opvatting het nog niet aanwezig zijn van volstrekte veiligheid geen reden mag zijn om met ont wapening geen begin te maken. Grandi drong aan op een spoedig bijeenroepen der ont wapeningsconferentie. Hierna hield Briand weer een lange im provisatie, waarvan het belangrijkste was. dat hij ronduit erkende, dat stabilisatie niet voldoende zou zijn, en men naar verminde* ring van wapening moet streven. Briand betreurde het, dat in het rap port van Quinones de Leon geen een woord van dank staat aan de voorbereidingscom missie. Hij herinnerde er aan. hoe deze le den der commissie hun werk onder veel spot en onder groote moeilijkheden hebben moe ten verrichten. Curtius begon met in de eerste plaats uit een te zetten waarom de Duitsche regeering zich verplicht had geacht de zaak bij den Volkenbondsraad aanhangig te maken, aldus de N. R. CL. dat de andere raadsleden in de zen stilzwijgend waren gebleven, kon voor Duitschland geen reden zijn om evenmin iets te doen. Hierna gaf Curtius een lange uiteen zetting van de voorvallen, in Opper-Silezië en in Posen, waaronder de Duitschers gele den hadden. Hij meende hieruit de gevolg trekking te moeten maken, dat op systema tische wijze tegen de Duitsche minderheid gewoed was. De Poolsche regeering tracht het optreden te vergoelijken door er op te wijzen, dat ook eigen onderdanen van Pool sche nationaliteit in de verkiezingsagitatie werden onderdrukt. Curtius meent echter dat Polen zelf moet weten hoe het tegen zijn eigen onderdanen van Poolsche nationaliteit wil optreden, doch dat dit niet kan veront schuldigen het optreden van Polen tegen de Duitsche minderheid. Aan de minderheden, die bij verdrag on der de bescherming van den Volkenbond zijn gesteld, zijn zekere rechten op goede behan deling toegekend. De Poolsche regeering heeft in haar antwoord-nota ook er op gezinspeeld, dat Duitschland eenigermate verantwoorde lijk zou zijn voor de onderdrukking der Duitsche minderheid, omdat Duitschland naar herziening der grenzen tusschen Duitsch land en Polen streeft en dit de Polen heeft verbitterd. In dit verband legde Curtius de belangrijke verklaring ai, dat de Duitsche regeering en het Duitsche vo'k nog steeds eenstemmig van oordeel zijn, dat de herzie ning der grenzen alleen door den weg van conventie en met vreedzame middelen moet worden nagestreefd. Het Duitsche verlangen naar grenswijziging kan onder deze omstan digheden geenerlei excuus zijn voor een on derdrukken der Duitsche minderheid. Cur tius ontkende verder, dat het Poolsche volk hier spontaan tegen Duitschland zou hebben gehandeld. Het Poolsche volk is door Pool sche ambtenaren tot gewelddaden tegen de Duitsche minderheid aangezet. Nadat Curtius deze rede gehouden had, was het woord aan Zaleski. die in herinne ring bracht, dat er in het laatste jaar een toenadering tusschen Polen en Duitschland te constateeren viel en dat ook de stemming in Opper-Silezië tusschen de twee nationali teiten beter was geworden. Sedert het einde van Augustus 1930 was de stemming echter weer aanzienlijk slechter geworden hetgeen is toe te schrijven aan de redevoeringen van Treviranus en andere Duitsche gezaghebben de personen, die voortdurend op het her zien der grenzen aandrongen. Ook al ver klaart. Duitschland, alleen langs vredelieven- den deg naar een grenswijziging te willen streven, het voortdurend uitspreken van een dergelijken wensch is nadeelig voor de goede verstandhouding tusschen buurvolken. Zaleski trachtte den ernst van de onder drukking der Duitsche minderheid zooveel mogelijk te verzwakken, door er op te wij zen, dat een gevolg was van de verkiezings agitatie. De incidenten bij de Duitsche ver kiezingen, waarbij 2elfs dooden waren geval len. wezen er wel op. dat het in Polen nog betrekkelijk kalm is toegegaan, meende Za leski. Dit neemt niet weg. dat de Poolsche re geering streng veroordeelt het optreden te gen de Duitsche minderheid en dan ook spon taan een onderzoek heeft laten lnstel'en. waarbij het. gevolg is, dat ongeveer ln de helft van 't aantal geuite klachten de schuldigen reeds voor den strafrechter werden vervolgd en dat tal van ambtenaren streng zijn be rispt en ook zelfs ontslagen. Met betrekking tot het optreden der lnsur- genten-vereeniging herinnerde Zaleski er aan dat het een lichaam van oudstrijders is. die wel eens aan overdreven patriotisme lijden. Hij meende, dat Curtius over het optreden van de Stahlhelm ook wel gelijke ervaringen heeft opgedaan. De Poolsche regeering be schouwt de insurgenten-vereeniging als een zuiver particuliere organisatie en zal nimmer dulden, dat deze zich eenig openbaar gezag aanmatigt. Dat Poolsche overheidspersonen eereleden van de insurgentenvereeniging zijn. zegt niets omtrent het officieeel karakter en het optre den van deze vereeniging. Zaleski herinnerde er aan. dat rijkspresident Hindenburg eere president van de Stahlhelm is. zonder dat het bij hem, Zaleski. opkomt om president Hindenburg verantwoordelijk te willen stel len voor alles, wat de Stahlhelm doet. Of de insurgentenvereeniging inderdaad alle misdaden begaan heeft, die men haar van Duitsche zijde ten laste wil leggen, zal weldra blijken, dordat de insurgentenvereeni ging besloten heeft een aanklacht in te die nen tegen den Duitschen Volksbond wegens laster. Uit de strafrechterlijke behandeling van deze aangelegenheid, die geheel in het openbaar gevoerd zal worden, zal de waar heid hieromtrent kunnen blijken. Zaleski legt tenslotte de verklaring af. dat de Poolsche regeering zich gaarne vereenigt met den wensch aan het einde van de klacht van den Duitschen Volksbond aan den Volkenbonds raad uitgesproken: een onderzoek naar de begane onderdrukking is reeds ingesteld en de Poolsche regeering zal onbarmhartig te gen allen optreden, die de rechten der Duit sche minderheid geschonden hebben en de insurgentenvereeniging zal oen zuiver parti culier karakter dienen te houden. Antwoord Curtius. GENèVE, 21 Januari (VD.) In de na middagzitting van den V.B.-Raad heeft Dr. Curtius nog het woord gevoerd om te ant woorden op de groote rede van den Pooi- schen Minister van Buitenlandsche Zaken Zaleski. Spr. zeide dat de verkiezingsrechteloosheld der minderheden in 12 staten door een groot aantal feiten kan worden gestaafd. Er lig gen 30.000 protesten tegen de Poolsche ver kiezingslijsten ter beschikking. Zaleski heeft zich vergist, wanneer hij denkt, dat Duitsch land spreekt van 30.000 van het kiesrecht uitgeslotenen. Het Is voigens spr. merkwaar, dig, dat de PooLsohe regeering thans zelfs 5000 van die gevallen toegeeft. Hierdoor wordt een licht geworpen op de onmogelijke toe standen in Opper-Silezië, waarbij het moge lijk is geweest de kwestie der nationaliteit als grondslag voor het scheppen van rechte loosheid aan te nemen. De Duitsche re geering kent een beslissende beteekenis toe aan het feit, dat onder toleratie door en zelfs met hulp van de autoriteiten bij de verkiezingen terreur- en gewelddaden'hebben plaatsgehad. Voorts Is ondubbelzinnig be wezen, dat inplaats van de wettelijke en ge helme verkiezingen, onder den druk der autoriteiten en allerlei verbonden openlijke stemmingen zijn ingevoerd. Spr. las ter motiveering een groot aantal dreigbrieven voor van verschilende verbonden, gericht aan Duitsche kiezers, waarin de Duitsche min derheden tot open stemmingen worden ge dwongen. Onder deze omstandigheden was een behoorlijke verkiezing absoluut onmoge lijk. Hieruit alleen reeds is de achteruit gang van het Duitsche stemmencijfcr te ver klaren. Bij de verkiezingen van Mei 1930 heelt de Duitsche minderheid meer dan 190.000 stem men verworven, terwijl in November bij de Sejmverkiezingen slechts 90.000 stemmen werden uitgebracht. Een en ander is het uit sluitend gevolg van de Poolsche terreurmaat- regelen. Tal van buitenlandsche Journalis ten hebben in Polen vreeselljke gebeurtenis sen geconstateerd. De heer Calonder van zijn kant heeft in 200 gevallen een onderzoek ingesteld. De Duitsche regeering acht het van groote beteekenis. dat de Poolsche politie de terreurdaden geduld heeft en er in vele gevallen tevens aan heeft medegewerkt. Het staat thans aan den Volkenbondsraad een nader onderzoek in te stellen naar het verband tusschen de Poolsche autoriteiten en de gewelddaden. In den breede ging spr. vervolgens de positie na. waarin de Poolsche minderheden :n Duitschland verkceren. Briand heeft reeds verklaard, dat de Vol kenbond verplicht is in het openbaar ook netelige kwesties te behandelen. Ik wil vervolgde spr. in het openbaar bespreken welke doeleinden het Duitsche volk nastreeft en constateer nogmaals, dat het dit op vrede lievende wijze wenscht te doen. Ik heb alle aanleiding om te gelooven dat de terreur daden van Polen tegen de minderheden een schakel vormen in den langen keten van „ont*Duitschings"-maatregeien, die sedert het jaar 1919 bestaan. Sinds dat jaar worden driekwart mlllloen Duitschers uit Polen ver dreven, tengevolge van de terrorische maat regelen van de Poolsche regeering. Na de rede van Curtius volgde onmiddel lijk de dupliek van den Poolschen Minister van Buitenlandsche Zaken Zaleski. Op Curtius' aanval op den Wojwode Gra- zynski, wiens persoon door hem in het mid denpunt der aanklachten werd gesteld, bleef Zaleski het antwoord schuldig, evenals op Curtius' uitlating omtrent het feit, dat hij den Rijkspresident in het debat betrokken had. De zitting werd daarop afgebroken en öe verdere besprekingen werden tot morgen ochtend verdaagd- HET TOONEEL TONEVO. DE SABIJNSCHE MAAGDENROOF Hoe dikwijls heb lk De Sabijnsche Maag denroof nu al gezien! Den eersten keer zag ik het met Frits Bouwmeester in de rol van Emanuel Striese. Een betere Sriese was wel niet denkbaar. Frits Bouwmeester met zijn matelooze fantasie had veel van dezen ca- botin in zich en Sriese behoorde dan ook tot- zijn beste rollen. Hij overtrof alle latere Strieses. zelfs dien van Jan Musch en Hubert la Roche. Maar de beste opvoering als geheel was toch van Willem Royaards. Royaards. die De Sabijmche Maagdenroof te Berlijn had ge zien. had een zekere voorliefde voor deze klucht van Schönthau en h ijgaf er zich dan ook geheel en al aan. Zelden of nooit heb ben wij in ons land een betere voorstelling van een Duitsche klucht gehad en het was vooral Royaards zelf. die uitmuntte ln de rol van professor Gollewit7:! Hoe verrukke lijk geeriig en fijn was dat! En dan die kos- teliike Roza do. dienstbode van mevrouw Buderman—van Dijk en de frissche. jolige bakvisch Paula, een der aandigste rollen van mevrouw Royaards! Met zooveel herinneringen is het voor den reeement altijd eenigszins moeilijk een bil lijk oordeel uit te spieken over een voorstel ling van diletanton. Hij moet nooit gaan ver gelijken doch steeds bedenken, dat de leden van liefhebberij-vereenigingen andere eischen stellen dan een verwend criticus! En er was gisteren alleszins reden om tevreden te zijn. want Tonevo heeft een aardige, opge wekte voorstelling van de bekende klucht ge geven. Niet allen stonden natuurlijk op een zelfde niveau, maar er werd toch een flink geheel verkregen. Er is in een vlot tempo gespeeld, al was het jammer, dat dit tempo soms bijv. tegen het slot van III juist zakte, wanneer het aangezet moest worden. De spelers hadden blijkbaar zelf plezier in het werk! Verreweg het beste si>ei gaf gisteren de heer Mathot in de rol van professor GoUwite! Hij maakte van dezen Fliegende Blattea- geleerde iets bijzonder aardigs, ja in het eerste bedrijf toen de klucht hem nog niet te veel te pakken had zelfs iets fijns! De kapper had voor een prachtigen kop gezorgd, zoodat deze Gollwitz aan een predi kant uit den tijd van Laurillard deed denken! Mathot bracht dat, vage en vergeetachtige ran den geleerde mee op het tooneel en wist ook het kluchtige deel van zijn rol volkomen tot zijn recht te brengen! De rol van Streese was natuurlijk voor Pollé! Deze bijna kiassieke kluchtspelrol stelt nog wel eenige andere eischen dan waaraan een speler als Pollé kan voldoen, maar ook zoo gespeeld, werd Streese een succes! En verdiend! De beroemde claus op het ..prul- theater" gaf hij met veel brie en ook verder speelde hij de rol met zichtbaar genoegen en ook wel met fantasie! De heer Ten Have weet langzamerhand wat het betcekent de schoonzoon van een spin nige Duitsche Schwiegermama te zijn! Hij heeft dat nu al zoo dikwijls bij de hand ge had. dat hij er geen moeite meer mee Qieeft! En hij blijft onveranderlijk dezelfde in zulke rollen. Emll Groz werd levendig gespeeld. Vooral ln het overigens wel heel tlauwe kaartscènctje heb ik zijn opgewekt spel gewaardeerd. En papa Groz was een tot nu toe voor mij onbekende, die met blijkbaar zelfbewustzijn optrad. Van de dames won Marianne het! Mevrouw Pollé speelt van allen het vlotst en het meest gevarieerd. Aar dig was ook Paula! Zag ik deze dame niet voor het eerst? Zij heeft blijkbaar geen last, vai plankenkoorts en was een kwieke bak visch! Een beetje tempering bij te veel over moed bijvoorbeeld in dc scène van het flauwvallen zou niet hebben geschaad' Roza, de dienstbode, die zoo met het stuk van haar professor dweept, was in het eerste be drijf beter dan in de volgende, waarin zij te veel wilde doen. Frederika overdreef de stijl heid van mevrouw Gollwitz wel wat onnoo- dig! Aan haar was het- ook te wijten dat het tempo soms onnoodlg inzakte. De oude Sabijnsche Maagdenroof hoeft hot weer uitstekend gedaan! Tonevo heeft er veel plezier van gehad, zoodat men aan beide kan ten van het voetlicht tevreden kan zijn. J. B. SCHUIL. MARKTNIEUWS PURMEREND. EIERVEILING. Afdeeling eieren, aanvoer 15813 eendciercn. Prijs f 6 30 a f 6.50. 93035 kippeneieren. 70—80 K G. f 7—f 8.50 65—66 K.G. f 6.40—f 6.80. 63—64 K.G. f 6.10—f 6.60. 60—62 K.G. f 5.90—f 6.40. 58—59 K.G. f 5.80—f 6.10 56—57 K.G. f 5.40—f 5.80. 50—52 K.G. f 5.—f 5.30 53—55 K.G. f 5.20—f 5 70. 45—49 K.G. f 4.60—f 5.10. AGENDA DONDERDAG 22 JANUARI Remonstrantcnhuis: Theosophisch Genoot schap. Inlichtingcnavond. 8 15 uur. Ged. Oude <-racht 79: Lezing ds. G. J. Waardenburg. 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Demonstratie Oliefa- brieken Calvé Delft- 810 uur. Palace: „Drie met één benzinepomp". Op het tooneel: The Puposy's. 8.15 uur. Luxor Theater: ,.De Poort van het Geluk" en „Twee roodc rozen". Op het tooneel: Gertie en Charlie, de koningen der lucht. 815 uur. Rembrandt Theater: Dertig Paramount- sterren: een cocktail van humor, gra'ie, fantasie en levensblijheid. Op het tooneel: Jongleur Llvorno. 7 en 6.15 uur. VRIJDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg: Mij tot bev. der Toon kunst- Celvet Kwartet. 8 uur. Gebouw Blauwe Kruis: Vara. Jaarverga dering. 8 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum, Spaarnc 16- Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5