C4TZ BUITENLAND Het Fransche ministerie-Steeg gevallen. GRIEP TOGAL DE VIERDE KARAKORUMEXPEDITIE. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 23 JANUARI 1931 Tengevolge van het tarweconflict. De oppositie nam haar kans waar. Een zwak kabinet omver geblazen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het kabinet Steeg is gevallen tengevolge van de indiscretie van den Minister van Landbouw Boret, die te vroeg van zijn voor nemen had kennis gegeven, om den graan prijs te verhoogen. Boret, onderstaats secretaris wilde daar niet aan mee doen en verklaarde te zullen aftreden. Bovendien zag Boret zich kort daarop gedwongen te verkla ren dat hij zijn plan bij wijze van proef neming had bekend gemaakt, zonder dat het de goedkeuring der collega's verworven had. De oppositie maalde zich van dit incident meester en haar pers wist bovendien aan het licht te brengen, dat Boret geïnteresseerd was bij den tarwehandel. De Fransche premier stelde Donderdag in den ministerraad zijn collega's op de hoogte van zijn voornemen om den president der republiek het collectief ontslag van het kabi net aan te bieden, naar aanleiding van de wending, die het conflict tusschen Boret, minister van landbouw, en Meyer, den onder secretaris van economische zaken, heeft ge nomen. De leden van het kabinet gaven als hun meening te kennen, dat het gezag van het kabinet door het verloop van dit inci dent geenszins was aangetast en dat er slechts sprake was van Boret en Meyer. Meyer (die zich niet met de verkooping der graanprijzen kon vereenigen) bood aan af te treden; desgelijks deed Boret. De zaak scheen aldus geregeld, toen bleek dat de beteekenis, die de minister van landbouw van plan was in'zijn ontslagbrief aan zijn gedrag te geven, niet in overeenstemming was met het alge- meene gevoelen zijner collega's, die niet konden toegeven, dat hun verknochtheid aan de zaak der landbouwwers in twijfel werd getrokken. Daar geen overeenstemming kon worden verkregen, besloot het kabinet aan de Kamer beslissing te laten bij de interpel latie van Buy at over het conflict tusschen Boret en Meyer. De regeering is bij de stemming over de quaestie van prioriteit inzake het conflict Boret-Meyer, met 293 tegen 283 stemmen in de minderheid gebleven. Zij besloot daarop, af te treden. Onmiddellijk na de stemming in de Kamer "besloot de regeering zich naar het Elysée te begeven, waar zij door president Doumergue "wérd ontvangen. DoUmerge aanvaardde het verzoek om ontslag en verzocht Steeg en zijn medewerkers om de loopende zaken tot de vorming van een nieuw kabinet te willen blijven waarnemen. De besprekingen in het Elysee zullen Vrijdagmorgen begonnen wor den. In welingelichte parlementaire kringen verwacht men thans een kabinet Laval. De val der regeering kwam vrij onverwacht èn is in hoofdzaak te wijten aan een handige manoeuvre van den voormaligen minister van Landbouw Flandin. Terwijl Buyat zich er toe bepaalde om alleen een door de regeering be gane fout in de landbouwpolitiek te veroor- deelen, bracht Flandin de kwestie op zuiver politieke basis. Minister-president Steeg be ging de tactische fout hierop in te gaan. met het gevolg, dat zijn kansen op een meerder heid, die vrij groot waren, verdwenen en hij een nederlaag leed. De heele gang van zaken bewijst wel, dat het kabinet Steeg buitengewoon zwak gecon strueerd was. Gerieve. In Europa meer dan 11 millioen werkloozen. Op 26 dezer zal in het Internationaal Ar beidsbureau de commissie voor de werkloos heid bijeenkomen aldus het Hbld. Deze commissie zal practische voorstellen aan den raad van beheer van het I. A. B. doen, die deze voorstellen aan de" internatio nale Instituten zal voorleggen. Naar aanleiding hiervan publiceerde het internationaal arbeidsbureau de jongste ge gevens, die het over de werkloosheid heeft ontvangen. In de laatste weken is de werkloosheid ge stadig verergerd. In Europa alleen zou thans meer dan elf millioen werkloozen zijn, hetgeen ongeveer het dubbele is van verleden jaar om dezen rijd. De gegevens over de niet-Europeesche sta ten zijn zeer onvolledig, doch men schat het aantal werkloozen in de Ver. Staten alleen op tusschen de vijf en tien millioen. Over de geheele wereld zouden thans circa twintig millioen werkloozen zijn. Het rapport inzake den opiumhandel. GENèVE, 22 Januari (V.D.l De Raad van den Volkenbond heeft vanmiddag het rapport aangenomen, dat samengesteld is als resultaat van een studiereis van een bijzondere com missie naar de landen in Oost-Europa, waar in de omvang van den opiumhandel wordt behandeld. Gedurende de eerste tien dagen van de maand November van dit jaar zal te Bangkok een internationale conferentie gehouden wor den. welke zich zal bezighouden met de be strijding van den opiumhandel. Danzüg. De saneeringsvoorstellen niet aangenomen, DANZIG, 22 Jan. (V. D.) De Danziger Volksdag hield, zich hedenmiddag in derde lezing bezig emt het ontwerp inzake de ver laging der ambtenaarssalarissen. Na verwer ping der socialistische voorstellen werd ge stemd over het regeeringsvoorstel, dat voor ziet in een korting van 6 pet. E>e vereischte tweederde meerderheid werd niet bereikt. Hierdoor moeten de door de regeering inge diende voorstellen als mislukt beschouwd wor den. Zeer waarschijnlijk zullen de regeerings- partijen, teneinde fifen financieele catastro phe af te wendenAieuwe ontwerpen indie nen. Men spreekt reeds van een belasting voor hen, die een vast salaris genieten. Buitschland. Weer een Duitsch-Poolsch grens-incident. Bij Pichowitz, ongeveer 10 KM. van Glei- witz. ïs een nieuw grensincident ontstaan. Een troep can ongeveer 50 Poolsche soldaten is bij een oefening op Duitsch gebied gekomen. Toen een Duitsche douanier hen op de grens- schending opmerkzaam maakte zijn de Poolsche soldaten terstond op eigen gebied teruggekeerd. In de Poolsche bladen wordt betoogd, aldus de N.R.C., dat het gebeurde door de Duitschers wordt opgeblazen. De Poolsche bladen, die hun inlichtingen hebben gekregen van de politie te Rybnik melden, dat de afdeeling van het te Rybnik in garnizoen liggend regi ment onder leiding van een officier onge wapend een militaire wandeling in de nabij heid van de Duitsche grens bij Pilchowitz deed. Eenlge soldaten wilden uit nieuwsgie righeid de Duitsche grenspalen bekijken en daarbij kan het gemakkelijk gebeuren dat een paar soldaten -één op twee passen over de grens zijn geweest .In geen geval heeft men hier echter met een demonstratie te doen of om een voorgenomen schending der grens. Dat men in Duitschlandiover het gebeurde zoo veel drukte maakt, komt doordat Duitsch - land door de besprekingen te Genève wat zenuwachtig is. DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN. Slavernij in Liberie. LIBERISCH VERTEGENWOORDIGER AAN HET WOORD. Dc Volkenbondsraad heeft eerst een ge heime zitting gehouden waar alleen de raads leden en de waarnemende secretaris gene raal Avenol aanwezig waren. Zelfs de des kundige raadgevers der ministers en alle andere ambtenaren van den Volkenbond moesten ditmaal buiten de vergaderzaal blij ven. De besprekingen liepen over de aan staande ontwapeningsconferentie en wel over den tijd, de plaats en den voorzitter daar van, aldus de N. R. Ct. Men zal zich herinneren, dat een paar we ken geleden de meening bestond, dat men hierover het wel spoedig eens zou worden: de conferentie zou 15 Februari of 1 Maart van het volgend jaar geopend worden, de plaats zou zijn Genève en Benesj zou voorzit ter worden onder bijstand van Munch of mis schien minister Beelaerts van Blokland als ondervoorzitter. Hierover was tusschen Parijs en Berlijn vrijwel overeenstemming ver kregen. De diplomatieke stappen van Sovjet- Rusland tegen de benoeming van een con ferentie-voorzatter door den Volkenbonds raad, waarin Sovjet-Rusland geen stem heeft en tegen de aanwijzing van Genève als zetel der conferentie wegens de anti-Rus sische stemming der bevolking en der Ge- neefsche pers en tevens wegens het ontbre ken van diplomatieke betrekkingen tusschen Zwitserland en Sovjet.-Rusland heeft echter den Italianen aanleiding gegeven een nieuw offensief tegen dit compromis te beginnen, en vooral de benoeming van Benesj te be strijden. Curtius gevoelde zich toen wel ge noodzaakt zich bij deze oppositie aan te slui ten. Om met meer kracht op een anderen staatsman als voorzitter te kunnen aandrin gen, eischten Duitschland en Italië ook weer een vervroegd bijeenkomen der ontwape ningsconferentie, namelijk reeds in Novem ber van dit jaar, Na de geheime bespreking ging de Volken bondsraad in het openbaar over tot behan deling van het rapport van de zitting der mandatencommissie in November. Onze landgenoot, de heer Van Rees, nam als ver tegenwoordiger der mandatencommissie aan den raadstafel plaats. De volkenbonds raad keurde alle voorstellen der mandaten commissie gosd, behalve dat de raad zich niet kon vereenigen met het inzicht der mandatencommissie om geen algemeen ad vies uit te brengen over de voorwaarden waaronder een mandaatgebied geheel zelf standig zou kunnen worden verklaard. Het volgende punt van de agenda was het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Winterteenen F De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER'» KLOOSTERBALSEM j xuivert - verzacht geneest rapport 'van de enquête-commissie over de slavernij in Liberia. Zaleski bracht het rap port uit en bepaalde zich tot een zuiver historisch overzicht, waarbij hij in het bij zonder er op wees, dat de enquête-commis sie heeft vastgesteld dat de slavernij en gedwongen arbeid nog veelvuldig in Liberia voorkomen en dat de negerbevolking door de eveneens uit zwarten gevormde regee ring en haar ambtenaren op barbaarsche wijze wordt behandeld, onderdrukt en ge kneveld. De gedelegeerde van Liberia, Sot- tile, trachtte den slechten indruk van het rapport eenlgszins uit te wisschen door den moed van zijn-regeering te-roemen, die zelf het initiatief tot de enquête-commissie heeft genomen, omdat zij eerlijk over het bestaan van slavernij wilde voorgelicht zijn. Hij ver zweeg daarbij, dat zijn regeering dit ini tiatief slechts genomen heeft, omdat zijn land een geldleening wilde hebben en Ame rika en Engeland daartoe slechts wilden me dewerken wanneer aan de slavernij in Libe ria een einde zou worden gemaakt. Sotille verlevendigde zijn rede met een aantal grapjes, waarvan men niet zeker was of zij door misplaatste brutaliteit waren ingege - ven dan wel uit groote naïveteit gemaakt werden. Zoo. bedankte hij de journalisten, dat deze zooveel over de slavernij in Liberia geschreven hadden, en daardoor zooveel re clame voor het onbekende land hadden ge maakt. Ook betwistte hij het recht van de open bare meening om de regeering van Liberia verantwoordelijk te stellen voor de begane misstappen van zijn ambtenaren. Men vindt, zeide hij, overal ambtenaren, die dieven zijn. zonder dat daarom de regeering een dief is. Hij verklaarde ook, dat de regeering van Liberie zich hier niet beschouwt als be klaagde, omdat zij zelf de aanklager van zichzelf is geweest. Hij hoopte, dat ook de andere landen den, moed zullen hebben zich zelf aan te klagen en een commissie te ver- lahgen. Dan zouden, zeide hij, nog wel an dere en nog ergerlijke dingen aan het Licht komen. Sottile eindigde met verschillende toespelingen op Amerika; de regeering van Liberie zal, verklaarde hij zooveel mogelijk de aanbevelingen van de commissie nakomen. De Raad moet echter niet vergeten, dat Liberie niet zooveel goud bezit als bij andere landen het geval is. Men had nu een enquête over de slaver nij in Liberië gehouden. De Raad moest thans ook overgaan tot een enquête omtrent den financieelen toestand van het land. Mis schien zal dan wel blijken, dat in Liberië, ook een financieele slavernij bestaat. Hierna gaf de voorzitter der- enquête-commissie ?en korte verklaring ter bevestiging van de in drukken dr enquête-commissie in .haar rap port. Tenslotte uitte.. Henderson zijn'leed wezen over dé ergerlijke, .toestanden die aan het licht zijn gekomen, waarbij hij echter op een zonderlinge vriendelijke wijze tegenover de regeering van Liberië zijn instemming be tuigde met het initiatief tot het benoemen van een enquête-commissie en de hoop uit sprak, dat misschien door financieelen steun een volkomen naleving van de aanbevelin gen der commissie zou kunnen worden ver kregen. Hij hoopte, dat Zaleski voorstellen zou doen, die verzekerden, dat inderdaad de slavernij en de gedwongen arbeid geheel uit Liberië zouden verdwijnen. Hierna werd de discussie tot vanmiddag verdaagd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. €LIX€*\ geeft geuren smaak aan uw glaasje* r catz zoon VAN pekela, (G ROWING El smaak •kelaJ E N. J MOTORDIENST. Herhalingsoefeningen in 1931. Gedurende 1931 zullen bij de schoolcom- pagnie van den Motordienstvoor herha lingsoefeningen onder de wapenen komen: van de lichting 1925 van 925 April 44 korporaals en soldaten; van 27 April20 Mei 13 onderofficieren; van 420 Mei 108 korpo raals en soldaten; van 21 Mei13 Juni 14 onderofficieren; van 28 Mei13 Juni 108 kor poraals en soldaten; van 15 Juni8 Juli 10 onderofficieren; van 22 Juni8 Juli 44 kor poraals en soldaten; van 15 September8 October de overige onderofficineren van de lichting 1925 en van 22 September8 October de overige korporaals en soldaten van die lichting. De Israëlieten word°n ingedeeld bij de 4e ploeg hierboven vermeld. De lichting 1928 kómt onder de wapenen als volgt: van 326 September de onderoffi cieren; van 1026 Septmber de korpo raals en soldaten. THEOSOPHIE ALS LEVENSLEER. In den in het Remonstrantenhuis alhier ge houden inlichtingenavond vanwege het Theo- sophisch Genootschap. Leider Dr. G. de Pu- rucker te Point Lorna, richtte de voorzitter, de heer J. H. Venema uit den Haag, in zijn inleiding een ultnoodiging tot samenwerking van alle theosofen, waarbij mededeelende, dat te den Haag in dit opzicht reeds de eer ste stappen waren gedaan en een eerste ge zamenlijke vergadering van de Haagsche Loge van het Theosophisch Genootschap en twee Loges der Theosofische Vereeniging had gekregen. Vervolgens hield de heer J. H. Goud uit Utrecht een causerie over de Theosophle als levensleer. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. heerncht than*. Hel eeniue eeneeomiddel dat volgen» de doctoren griep doelmatig bestrijdt en voorkomt i» TOGAL, het bekende geneesmiddel tegen Rhcumatiek. Spit. Ischias, Hoofd- en Zenuwpijnen. Bijtijds genomen doen do Togaltnblettcn de ziekte onmiddellijk ^verdrijven of voorkomen haar. Bij Apoth. en Dros. 4 f 0.80 en f De heer en mevrouw Visser-Hooft gerepatrieerd. Gesprek aan boord van de Chr. Huygens. Eenlge leden der KaraJeorumexpeditie. Onder het aantal bekende Nederlanders, waarop wij ons met trots kunnen beroemen behoort ongetwijfeld de bekende onderzoeker Ph. C. Visser, die heden reeds voor de vierde maal van een Karakorumexpedftie is terug gekeerd. Gisterenavond hadden wij ons naar IJmuï- den begeven, om den heer en mevrouw Visser, die regelmatig haar echtgenoot trouw ter zijde staat, op de Christiaan Huygens, het prachtige schip van de Mij. Nederland te kunnen ontmoeten. De heer Visser vertelde; 2 Februari begaf zfch ons gezelschap, dat bestond uit mijn vrouw, mijn vriend, den heer Van Sillem, de trouwe Patiala en mijn persoon, als eenige passagiers aan boord van de „Ridderkerk". In Bombay zijn wij ont scheept voor onze groote expeditie, die dit maal het centraalgebied van de Karakorum betrof. Daar het ondoenlijk was om in het hooggebergte te overwinteren, heeft ons ge zelschap den winter in Chineesch Turkestan doorgebracht. Het doel van de expeditie £s geweest geografische, zoölogische, botanische en meteriologische onderzoekingen te ver richten. Het volledige gezelschap was als volgt samengesteld: Mijn vrouw en ik, de heer Sillem. de Zwitsersehe geoloog Dr. Wyss, de Zwitsersehe gids Lochmatten en de Britsch Indische topograaf Alfraz Gul Khan. Voorts behoorden tot het gezelschap een troep van 200 Lhadahis en 120 lastdieren, die regelmatig hun steun verleend hebben. Bij den tocht over den Himalaya naar de Karakorum hebben wij ons regelmatig op 1000 tot 6500 M. hoogte bevonden. Alhoewel wij vroeger veel last van het klimaat hebben gehad, zijn. wij er allen ditmaal bijzonder goed 'afgekomen. Ons voedsel, bëstönd hoofdzakelijk uit Hol landsere conserven, die uitstekend bestand bleken tegen de meest verschillende tempe- ratuursinvloeden. Onze tocht was ditmaal een zeer eenzame, de hoogvlakte was volkomen onbevolkt en totaal onvruchtbaar. Deze berg- woestijn is het beste te vergelijken met het hooggebergte in Zwitserland.Wij hebben dezen keer prachtig materiaal kunnen verzamelen, het geologische materiaal bevindt zich nog in Zwitserland voor een nader onderzoek, doch wordt als het in Holland aankomt aan een Nederlandsch Universiteitsmuseum ca deau gegeven. Deze verzameling is waar schijnlijk de grootste, die tot nu toe bestaat. Vooral móet ik melding maken van de vogel en insectenafdeeling. die door den heer Sil lem op lofwaardige wijze is verzorgd. Voorts hebben wij nog prachtig werk op geologisch gebied kunnen verrichten. Het heele gebied is in kaart gebracht, hetgeen vaak met groote moeilijkheden gepaard ging. Sneeuw en ijs hinderden ons voortdurend, terwijl er steeds groot gevaar dreigde van lawines. Gelukkig hebben wij maar heel weinig verlies geleden. Ekele dieren zijn verloren gegaan, maar menschenlevens bleven gelukkig gespaard- Apart wil ik nog gaarne iets vertellen over onze trouwe Ladakhis. De trap van ontwikke ling waarop zich de meesten bevinden was niet hoog. Hooge eischen stellen zij niet aan het leven! Zij zijn trouw en behulpzaam en werken zonder eenige aansporing altijd even hard. Mevrouw Visser vertelde ons voorts nog eenige roerende staaltjes van de trouw dezer menschen, die als het ware als klitten aan de Europeanen hingen. Ook nog vertelde zij van een wonderlijk avontuur, waarbij het ge zelschap ternauwernood aan den dood ont snapt was. In den zomer van '29 bevonden wij ons in het Shylock-dal in de Noord-vlakte van Indië. In een zijrivier van den Indus had zich een onmêtelijk dikken ijswand gevormd, die het dal met overstrooming bedreigde. Nauwelijks waren wij er doorheen getrokken of de ijsdam brak en het water stortte zich in het dal. Gelukkig zijn er geen menschen levens verloren gegaan. Lezingen in Indië, China en Japan. Nadat de todht achter den rug was, heeft Dr. Visser een serie lezingen in Japan, China en Indië gehouden. Aan de Japansche lezin gen voor de aardrijkskundige en geologische genootschappen heeft Dr. Visser de aange naamste herinneringen bewaard. Holla nd- sohe uitgaven van de Karakorum-expeditie werden hem ter teekening aangeboden, het geen bewijst, dat de Hollandsche taal in Japan nog veel gesproken wordt. Slechts een maal ontving hij een Engelsch boek, door zijn vrouw geschreven, ter teekening. Het oordeel over Nederlandsch-Indië. Over zijn tocht door Ned.-Indië verhaalde Dr. Visser ons het volgende: Deze tocht is een lange openbaring voor mij geworden en ik moest mijzelf helaas be kennen, dat ik tot degenen behoorde, die wei nig of niet van Nederlandsch-Indië afwisten. De korte tocht, die ik gemaakt heb, geeft mij niet het recht over politiek en inwendige be- bestuursvorm te oordeelen. Ik kan alleen ver klaren, dat hetgeen ik geconstateerd heb in Ned.-Indië, o.a. op sociaal gebied, zich alles ln uitstekenden toestand bevindt. Ik kan daar eenigszins over oordeelen. daar ik zoo veel koloniën bereisde, waar men op dat ge bied weinig of niets tot stand heeft gebracht. Als Nederlander gevoelde ik mij buitenge woon trotseh op den vooruitgang op lucht vaart- en radio-gebied, ia, er is zelfs een een* daagsche express van Soerabaia naar Bata via. Ook bestaat er een uitstekend hotel wezen. Geen enkele plaats in Azië komt voor een vergelijking met Indië in aanmerking. Ik spreek dan ook openlijk mijn bewondering uit voor den toestand in onze koloniën aan gene zijde van den evenaar. 24 December zijn de heer en mevrouw Visser aan boord van de Chr. Huygens ge gaan en hebben een prachtige reis achter den rug. De weerberichten, zei Dr. Visser glimlachend, hebben over storm gesproken, maar ik heb er op „de Huygens" niets van bemerkt Toen was het de beurt van den fotograaf. In Amsterdam zijn de heer en mevrouw Visser op hartelijke wijze verwelkomd door bloed verwanten en kennissen. Maar waar waren de enthousiaste Nederlanders, die eens Evert van Dijk na zijn oceaanvlucht hebben ont vangen? Of acht men den tocht over den Oceaan belangrijker dan het moeilijke ex- ploratiewerk in het Karakorum-gebied? (Nadruk verboden). V-i l Jf/ ?$t til Een kijkje in het kamp. BEVORDERING VAN WOORDKUNST A.s. Maandagavond zal in „Lion d'Or" op treden voor de afd. Haarlem van de Mij. ter bevordering van Woordkunst, mevr. E. J. van den Broecke-de Man, met de roman van Ina Boudier-Baker „De klop op de deur" en na de pauze met „Werk van Eernest Claes". „BUMA" VRAAGT MTNISTERIEELE BEMIDDELING. Het Bureau voor Muziek-Auteursrecht (Buma) heeft een verzoekschrift tot den mi nister van Justitie gericht, waarin de grond slag van het conflict tusschen genoemd bu reau en de concertvereenigingen wordt uit eengezet en zijn bemiddeling ingeroepen. Het Bureau zal zich bij een ministerieele uit spraak neerleggen, K. BREEBAART Jzn. f Op 69-jarigen leeftijd is te Winkel overle den de heer K. Breebaart Jzn., oud-lid van de Provinciale Staten voor Noord-Holland. KERKELIJK KIESCOLLEGE TE AMSTERDAM AFGESCHAFT. De stemgerechtigde lidmaten van de Ned. Hervormde Kerk te Amsterdam hebben, naar het Hbld meldt, bij stemming, met een meer derheid van ruim driehonderd stemmen het kiescollege voor de komende tien jaren af geschaft: met 3204 tegen 2904 stemmen heb ben de stemgerechtigde lidmaten der Herv. Gem. besloten, gedurende deze reglementaire periode de bevoegdheid tot het benoemen vair kerkeraadsleden en het beroepen van predik kanten aan den kerkeraad over te dragen, j

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10