SERVICE GARAGE N. M. HENRIQUEZ PIMENTEL De Man aan het Stuur De Vrouw aan het Stuur HEEMSTEDE AERDENHOUT MARMON EN RENAULT AUTOMOBIELEN AN.W.&-CARACE ÜBBHHHI Fa. VERMEY STEIN Rai-Kiespijn. SAGE UIT DE WERELD VAN KRUKAS Parijsche politie schreef, dat hij den vol genden avond een bioscooptheater zou be zoeken. De politie hield toen een razzia, daarbij werden wel eenige personen gearres teerd, die met de bende in contact stonden, maar Garnier was daar niet bij. In een kleine voorstad van Parijs werd een stervende man gevonden die uit verschillen de wonden bloedde. Het bleek een bendege- noot te zijn, die door Bonnot gevonnist was om een „intern" verschil. In de nabijheid van die plek werd de be ruchte grijze auto gevonden, die bij den aan slag op den banklooper gebruikt was, vrijwel onherkenbaar vernield. Intusschen kwam bij de politie de mede- deeling, dat zes gemaskerde mannen uit een garage een renwagen hadden gestolen. De garageknecht die zich wilde verzetten werd neergeschoten. Reeds den volgenden dag deed de renwa gen van zich spreken. De inzittenden schoten een agent neer omdat hij hen wilde bekeuren wegens overtreding van een verkeerSbepa- ling. Benige taxi-chauffeurs achtervolgden den race-auto, maar het gevolg was alleen, dat een meisje overreden werd. Opnieuw ont kwamen de auto-bandieten. De agent betaalde zijn activiteit met zijn leven. De bevolking van Parijs werd ontevreden over de politie, omdat die er niet in slaagde de auto-bandieten te arresteeren. Allen Dieu- donné werd in het huis van zijn broer, die hem verborgen laad, gevangen genomen. Caby herkende in Dieudonné „den man met de vreeselijke oogen", die op hem geschoten had. Na twee kleine misdaden kwam weer een aanslag in grooten stijl door de atuobandie- ten ondernomen. Een chauffeur en een mé- canicien, die een nieuwen race-auto zouden afleveren, werden op een eenzamen weg overvallen. Even later waren beiden dood en de bandieten hadden weer een nieuwen auto om hen in staat te stellen nieuwe wandaden te verrichten. On middel'ijk na dezen aanslag werd in Chantilly een bankiershuis door de auto bandieten overvallen. Daaiibij werden 4 be ambten gedood en 5 gewond. De dieven ver dwenen met den inhoud van de brandkast. De politie was nacht en dag in de weer om de bandieten op te sporen, maar zij slaagde er voorloopig alleen in om medeplichtigen achter slot en grendel te zetten. Een der ge arresteerden pleegde ln het huis van bewa ring, zelfmoord. Eindelijk kreeg de politie aanwijzingen, dat la Science zich in een huis in de Rue Royale ophield. Er werden uitgebreide maat regelen genomen om hem te arresteeren. Re chercheurs vermomden zich als straatwer kers, die voor de deur van het bewuste huis een kuil groeven om aan de gasleiding te werken. Toen la Science het huis uitkwam, werd hij door de straatmakers aan de beenen in de kuil getrokken en onverwachts over meesterd. Hij had 5 revolvers en eenige bom men bij zich! De jacht werd voortgezet op Bonnot, Gar nier en eenige mannen die de plaatsen van la Science en Dieudonné hadden ingenomen. Bij een huizoeking werd Bonnot gevonden maar hij schoot Jouin, onder-prefect van po litie, dood en vluchtte over de daken. Tenslotte werd ontdekt, dat Bonnot en Dubois, een nieuw bendelid, zich verschanst hadden ln een boerderij. Een beleg door de politie en gendarmerie was noodig om hen te overmeesteren. Eenige belegeraars werden daarbij gewond. De boerderij werd met dy namiet opgeblazen en zoowel Bonnot als Dubois kwamen daarbij om het leven. Bij hun lijken lagen 20 revolvers, 5000 patronen en 20 bommen. Nu moest men nog Garnier hebben. Hij werd verrast in een huis te Noyent-sur- Marne. Ook dit huis werd belegerd, waartoe de hulp werd verkregen van een hataillon der zouaven. Het werd ook een formeel be leg, dat eindigde met het opblazen van het geheele huis. Garnier werd met een vriend die hem bij de verdediging geholpen had, dood onder de puinhoopen gevonden. Dat was het einde van de bende der auto bandieten. Dieudonné, la Science en 4 anderen werden ter dood veroordeeld. Alleen Dieudonné kreeg gratie, zijn doodstraf werd in levenslange opsluiting veranderd en een paar jaar gele den werd hij, na revisie van zijn proces in vrijheid gesteld. Zoo verging het hun, die voor de eerste maal den auto gebruikten als middel om misdadige doeleinden te bereiken. Tegen woordig is de automobiel als hulpmiddel bij de misdaad helaas geen nieuwigheid meer, maar van bijna algemeene toepassing. Een en ander Is ontleend aan het boek „De Onderwereld" van H. AahtonWolfe. Ultg. J. Philip Kruseraan, 's-Cravenhage. door een vrouw. Weet u wat de meest typeerende eigen schap is van den man aan het stuur? Zijn lichtlijk iro nische minachting voor zijn vrouwelijke collega. Let maar eens op: wanneer een auto hem voorbij Jakkert, waarin een vrouw het stuur in handen heeft, zegt hij natuurlijk een vrouw, die zoo roekeloos rijdt, ze vindt, dat wij mannen maar voor haar op zij moeten gaan. Rijdt hij even later een andere chauffeerende vrouw achterop, die met een tam secuur gangetje niemand lastig valt, dan zegt diezelfde man van daareven: zeker weer zoo'n juffrouw die er niets van kent, ze moesten zulke schepsels niet in het verkeer loslaten. Wat de beteekenls is van het gebaar, waar mee de man zijn linkerhand en arm buiten het portier steekt, daar is nog nooit iemand precies achter gekomen. Het kan namelijk velerlei beteekenen, want al naar gelang van zijn aard en zijn stemming kan hij er een van de onderstaande bedoelingen mee heb ben: lo Hij rijdt zóó goed, dat zijn rechterhand alleen voldoende is om te sturen, en op deze wijze heeft zijn linker rust. 2o. Hij moet de asch van zijn sigaar aftip- pcn. 3o. Hij bedoelt een signaal aan de achter hem rijdende auto te geven, hetzij doorrij den, of achterblijven, dat is niet erg duidelijk. 4o. Hij wijst zijn dames aan: daar heb ik vroeger gewoond, of daar is mijn kantoor, of zooiets. 5o. Hij wil links afslaan, maar dan wijst hij bij voorkeur zeer nonchalant Intusschen rijdt hij over het algemeen ge nomen niet slecht: de meeste auto-ongeluk ken gebeuren wel met mannen aan het stuur, maar het dient erkend te worden, dat er heel wat meer mannelijke chauffeurs zijn dan vrouwelijke. Er is echter een omstandigheid, waarbij hij altijd op dezelfde wijze reageert: Als een vrouw aan het stuur zijn auto inhaalt, laat hij dat vast en zeker niet op zich zitten, dan moet en zal hij haar weer voorbij. Omdat hij altijd nog hoop geeft, dat vrou wen er toch eigenlijk niets van kennen, be waart iedere chauffeerende man in zijn hart de illusie, dat er nog eens een triomfdag voor hem zal aanbreken, waarop hij een vrouw en dan liefst een knap jong ding natuur lijk! aan den kant van den weg zal aan treffen. in wanhoop over haar auto die niet verder wil. Hij zal dan eerst wat spottend doen en haar van zijn hoog mannenvoetstuk een beetje uitlachen om haar gebx-ek aan technische kennis, maar omdat hij tenslotte toch een ridderlijk man is. za1 hij zijn hulp aanbieden, en natuurlijk het euvel herstel len. Haar gestamelde woorden van dlepge- voelden dank zul'en zijn borst doen zwellen en hij zal zich hersteld voelen ln zijn oude plaats van technisch-meerdere. Jammer echter, dat hij hard kans loopt, ook geen raad te weten in zoo'n geva', want mannen doen nu altijd wel erg technisch maar ik vrees toch. dat er heel wat zijn, die met de kuren van een automobiel-motor ook niet op de hoogte zijn. Wat de verkeersregelen betreft, die kent de man op zijn duimpje, als echte practicus ziet hij er het groote nut ook duidelijk van ln Jammer alleen maar, dat hij er zich dikwijh nie' .aan houdt. Verkeer van rechts gaa' voor gemakkelijk om te onthouden, maar of hij Is niet voldoende op de hoogte van rechts en links, of hij denkt:, mannen- verkeer van rechts gaat voor, vrouwen moe ten maar wachten, als ze niet tot puin gere den willen worden. Tot s'ot moet me nog een enkel ding van het hart: gul met het opnemen van Dassa- giers is de man aan het stuur wel. Wie in den regen op een tram staat te wachten, za! In vele gevallen een plaatsje in een auto aangeboden krijgen: een kennis-autobezitter die u achterop rijdt of tegenkomt, zal een uitneodigend gebaar maken, en ge zult u vei lig voelen naast hem, omdat hij den wagen goed in zijn maclit heeft. door een man. Een grappenmaker heeft eens gezegd: Wanneer een autobesturende vrouw haar linker hand buiten den wagen uitsteekt, dan kan dit betee kenen: 1. Dat zij wil constateeren of het nog re gent. 2. Dat zij een passeerende kennis wil be groeten. 3. Dat zij een medepassagier op een schoon plekje der natuur opmerkzaam wil maken. 4. Dat zij de asch van haar sigaret buiten den wagen wenscht te houden. 5. Dat zij wil stoppen, doorrijden, rechts- afslaan of links afslaan. Zooals ik zei, het was een grappenmaker die zich zoo uitte en grappenmakers heb ben nog al eens de fout van overdrijving. Misschien zijn er onder de autobesturende lezeressen van ons blad, die naar aanleiding van deze opmerkingen in het geheel niet van een grap zouden willen spreken, maar ik vind het nogal grappig. Veel grappiger in ieder geval dan die laffe opmerkingen, die soms gemaakt worden over mannen, die au tos be sturen en die ik hier niet zal herhalen, om dat zij zoo onjuist zijn. Het overgroote deel van de chauffeerende dames steekt de linkerhand alleen buiten den wagen als het haar bedoeling is links een zijstraat in te gaan, of aan de linkerzijde van den weg te parkeeren. En als zij een electrische richtingwijzer tot haar beschik king heeft, steekt zij haar arm, linker of rechter in het geheel niet buiten den wa gen. Neen, de vrouwelijke chauffeur is, door de bank genomen, niet zoo dilletanterig meer. Maar toch heb ik heel beleefd natuurlijk, en nadrukkelijk anoniem, nog wel enkele grie ven tegen haar. Er zijn werkelijk nog al te veel vrouwen die ongetwijfeld uit veiligheidsoverwegingen, teveel midden op den weg rijden. Daar zij gemeenlijk, door grootere voorzichtigheid of beschikking over meer tijd, zich langzamer- voortbewegen dan de chauffeerende man, is dit vaak een lastige gewoonte, ook voor haar zelf, omdat zij, na herhaald getoeter achter zich tenslotte toch wel uithalen moet. Zij zou, wanneer zij goed aan den zijkant van den weg reed, steeds gewoon rechtdoor kun nen rijden. Stopborden en verkeersrichtingssystemen blijven blijkbaar altijd een grief voor de vrouw. Deze hatelijke dingen worden door mannen gehanteerd of zijn op bevel van mannen geplaatst en de chauffeerende vrouw vindt ze alleen daarom al gauw onnoodig of bespottelijk. Aangezien zij bovendien drom mels goed weet, dat een politie-agent er met de hem aangeboren galanterie slechts zeer noode toe komt, een vrouw een verwijt te ma ken, laat staan te bekeuren, zijn zij geneigd zich van deze verkeersmaatregelen niet al te veel aan te trekken. Ernstiger echter Is de vaak opgemerkte vrouwelijke neiging om voor zich het recht van voorrang op te elschen. Het verkeer van rechts gaat altijd voor, zoo luidt de zeer ver standige en noodzakelijke bepaling. Maar wanneer het verkeer van links, als ik het zoo mag uitdrukken, een vrouw is, moet het mannelijke x-echtsche verkeer vaak plot seling haxxl op de rem trappen omdat de vrouw van links haar voorrang als vrouw ver heven acht boven welke afwijkende verkeers opvatting dan ook. Vandaag of morgen zal het onvermijdelijk eens voorkomen, dat het verkeer van links en van rechts beiden vrouwelijk zijn. Ik mag er niét aan denken, wat er dan gebeurt, wanneer de bestuur sters eikaars Identiteit althans niet spoedig genoeg herkennen. Nog Iets. Een vrouw, die na het bezoek aan een winkel weer doorrijden wil, bekommert zich zelden om het geven van een teeken, dat dit voornemen aan andere, achter haar na derende weggebruikers kenbaar maakt Met als gevolg veel geknars van remmen en ge zwaai van fietsers, al waarvan zij zich niets, maar dan ook heelemaal niets, aantrekt. Maar naast deze grieven zou ik de v.ouw als autobestuurster nog slechts hulde W'llen bi-engen. Wie hoort er ooit van een au-o- ongeluk waar een vrouw als chauffeuse bij betrokken is. Zeker, het is weieens voorgeval len en er zijn natuurlijk veel minder auto- INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN a 60 Cti. per rage!. ROEMER-VISSCHERPLEIN 21 - TEL 26100 CENTRALE VERWARMING STALLING VOOR 40 AUTO'S IE KLASSE REPARATIE-INRICHTING ACCU- LAAD- EN REPARATIE-STATION AUTO-AMBULANCE steeds BESCHIKBAAR SHELL BENZINE EN OLIE MET SPECIALE INSTALLATIE •dlü' - >9 itlb besturende vrouwen dan mannen, maar ik breng haar toch hulde om haar voorzichtig heid en om een veel groote re kalmte en zelfbewustheid dan wij mannen haar ooit hebben willen toedenken. Zij zal mij, na ai wat ik op haar af te din gen had, wel niet gauw meevragen op een ritje als zij chauffeert. En daar ben ik eigenlijk maar blij om, want ik ben meer malen in zulke omstandigheden mee geweest. En al gaat het dan niet hard, ik rem altijd mee. -Zij zal zeggen uit zenuwachtigheid en minachting van den man voor het optreden van de vrouw. Maar dat is het niet, neen, het is omdat Laat ik het maar liever niet zegggen, ik heb toch al te veel INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. IMPORTRlCE: 3.Z. VOORBURGWAL 145, AMSTERDAM TEL. 4113? STAND 38 R.A.I. Ik stond laatst voor een poppenkraam.... Ik ben naar 't Ral gebouw gegaan, Daar zag ik zooveel auto's staan, Ik dacht, in welk dier auto's hier Heeft nu een man als ik plezier, Welk merk is 't meeste in mijn lijn, Wat zou de beste wagen zijn? Ik ben naar 't Rai gebouw gegaan, En keek er alle autos aan, Ik zag er zwaar en zag er licht, Ik zag er open, zag er dicht, Ik zag er groot en zag er klein, Wat moest er nu de mijne zijn? Ik ben naar t Rai gebouw gegaan, En werd er met papier belaan. Prospect!, keurig opgesteld. Waarin van alles werd verteld. En waarin ik nauwkeurig las. Waarom elk merk het beste was. Ik ben naar "t Rai gebouw gegaan, En kwam er radeloos vandaan, 'fc Was alles nieuw en rijk en mooi, Aan twijfel meer dan ooit ten prooi, Verzuchtte ik, toen ik kiezen wou, Rai, Rai. wat auto kies ik nou? P. GASUS. Hier en daar een greep. Als men het ontzaggelijke R.A.I.-ge- bouw binnentreedt wordt men over weldigd door den imposanten aan blik van de honderden, fonkelende, keurige wagens die daar te midden van het gezellige geroezemoes staan, wach tend op kijkers en koopers. Wij willen u thans rondvoeren langs de verschillende merken en beginnen met de Amerikaansche wagens, die in alfabetische volgorde aan de beurt komen. Het is in het bestek van een couranten-verslag natuurlijk niet moge'ijk in te gaan op alle technische bijzonderheden, reden waarom wij volstaan met een korte beschrijving der meest belang rijke verbeteringen. De AUBURN is toegerust met den vrijloop en gesynchroniseerden gangwissel, voor het eerst in één wagen vereenigd. De modellen zijn belangrijk lager dan vroeger, door het gebruikmaken van een nieuwe frame-con structie; de hoogte in de wagens is echter niet verminderd. Een klein handeltje vóór den bestuurder kan den vrijloop in- of bui ten werking stellen. Deze is bij elke versnel ling zonder uitschakeling te gebruiken. De wielen zijn kleiner geworden De koelinstal latie is vergroot, waardoor een betere koeling ontstaat. De motor is in rubber opgehangen. De vóórzitplaatsen zijn verstelbaar. De nieuwe BUICK heeft schokbrekers op de wielen. De wagen is met den gesynchro niseerden gangwissel toegerust. Nieuw is ook een olie-temperatuur-rege'aar, welke speciaal van belang is voor landen met sterk wisselende temperaturen. Frame en boven bouw maken één vast geheel uit. Bij de CHEVROLET heeft men zich bepaald tot het perfectionneeren van de bestaande modellen. De uiterlijke metalen deelen zijn, geschroomd. De radiator heeft grootere koel- capaciteiten. CORD, de groote luxe wagen met voorwiel aandrijving is weer aanmerkelijk verbeterd. De constructeurs hebben hun speciale aan dacht gewijd om het grootst mogelijke effect aan geruischloosheid te bereiken. Onderdee- len, die lawaai zouden kunnen maken zijn met asbest en wol verpakt. De geheele bo venbouw is niet ressoneerend gemaakt. Het intérieur van de ESSEX heeft belang rijke verbeteringen ondergaan. Bij den bo venbouw is geen hout meer gebruikt. De uiterlijke metalen deelen zijn gechroomd. De koeling geschiedt volgens het thermo-sys- teem, waardoor 25 pet. nuttiger effect wordt verkregen. Ook de olie-koel-inrichting werd veel verbeterd. De FORD-modellen hebben weinig veran deringen ondergaan. Een groote verbetering is wel deze, dat alle stalen onderdeelen met een anti-roest preparaat zijn behandeld, voor zij gelakt werden* De wind-vangers zijn uit gerust met trlplex-niet-splinterend glas. De algemeene uiterlijke lijn bleef onveranderd. Bij de HUDSON-modellen heeft men alle hout geweerd. Het intérieur heeft een groo- ter comfort gekregen. De bergruimte is aarx- merkelijk vergroot. Koel- en stuur-inrichtin gen ondergingen belangrijke verbeteringen. Het stuur ligt vaster, de trilling van de voor wielen is geneutraliseerd door schok-absor- beerende veeren. De algemeene veering is verbeterd. In alle modellen van de HUPMOBILE ls dei vrijloop ingebouwd. Dit beteekent een bespa ring van 18 pet. op de olie en van 12 pet. op de brandstof. Het rijden is daardoor verge makkelijkt. De LINCOLN is ook een van de merken, dié met den vrijloop is uitgerust. De motor heeft vele verbeteringen ondergaan. De carrosse rie is niet op, maar in het frame gebouwd, waardoor zonder opoffering van de hoogte in den wagen een lager model is ontstaan. Van de MARMON 16 cyl. de wagen, die in New-York zoo'n groot succes boekte kunnen wij slechts de bijzonderheden vermelden aan de hand van ons verstrekte inlichtingen. De ze groote luxe wagen, het resultaat van vier jaar experimenteeren, die wij binnen enkele maanden in Holland kunnen zien verschij nen kan 200 P.K. ontwikkelen. De motor is geheel van aluminium vervaardigd. Voor elke 9 K.G. wagengewicht is 1 P.K. beschik baar. waardoor een snel optrekken movelijk is. Deze geëxposeerde modellen hebben slechts ondergeschikte veranderingen onder gaan. De NASH heeft vele van de reeds bij an dere wagens opgesomde verbeteringen onder gaan. De capaciteit is met 15 pet. opgevoerd, zonder dat daardoor een vermeerderd brand stof-verbruik noodzakelijk was De overscha keling is geruischloos gemaakt. De belangrijkste verbetering bij de OAK LAND zijn de rubber-kussens, die tusschen de metaal-op-metaal contacten op meer dan veertig plaatsen zijn gelegd. Hierdoor minder schokken en minder lawaai. In de radiator is een nieuwe vinding aangebracht, die het verdampen van het koelwater tot' een mini mum beperkt. De karakteristieke PACKARD-lijn ls ook in de modellen van 1931 behouden Het nuttige (Tijdperk der Overproductie). De man die zijn oude karretje niet van de hand icon doen, en het tensotte naar een een zaam plekje op de verre heide bracht, waar hij zijn vriendje stiekum achterliet.... kicam twee -jaar later op deze plek terug, door wroeging dreven, en vond er honderden oude vrindjes bijeen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10