UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 24 JANUARI 1931 IJMUIDEN. DE DUITSCHE KABELBOOT „NORDERNEY" IN DE HAVEN. Op bezoek bü den kapitein. KABELS LEGGEN EN REPAREEREN OP ZEE (Van oneen correspondent.) De Duitsche kabelboot „Norderey" voor den tceristensteiger te IJmuiden. Men lette op de groote kabelrolien voor op het schip, achter op het schip bevinden zich ook van deze rollen. Telegrafeeren met Indië, Amerika, Spanje, 1 tegenwoordig zelfs telephoneeren met Indié is voor den modernen mensoh heel gewoon. Hij denkt er niet meer bij, hoe het gebeurt, hoe het tot stand komt; maar neemt het zoo als het is. Hij weet daarom niet war een moeite het soms kost, telegraaf- en tele- phoonkabels op zee te repareeren en om nieuwe te leggen, hetgeen ook wij, tot op gis teren niet wisten, dan na ons onderhoud met den kapitein der „Norderdey". Deze deelde ons het volgende mede: „De Norderdey" welke 10 mijl (pl.m. 18 K.M.) loopt, 65 koppen telt en 1486 ton groot is werd in 1915 als marinevaartuig gebouwd, doch in 1922 omgebouwd als kabelschip van de Norddeutsche Seekabelwerke te Nordea- hara. Een buitengewone bijzonderheid (het schip op zichzelf is al een bijzonderheid), vervolgt hij, is het giroscopische kompas,dat wij hier aan boord hebben. Dit kompas wordt nl, door een motor, die electrlclteit op wekt, gedreven en behoeft nooit gecontro leerd te worden, in tegenstelling met een naaldkompas, dat dikwijls nog al gauw af wijkt. Aan boord bevindt zich ook nog een modern station voor draadlooze telegraphie, een toestel voor draadiooze peiling en een toestel voor draadrlooze telephonie (op 1000 mijl afstand kan de „Norderney" nog met Duitscfhland praten). Op onze vraag hoe men een defecten kabel repareert en op welke manier de fout ontdekt wordt, verhaalde onze gastheer het volgende: „Zoo gauw er bemerkt wordt, dat er een kabel gebroken is, hetgeen meestal toe te schrijven is aan ankers van trawlers en soms ook aan de netten, kan men van uit Emden langs electrischen weg met behulp van heel fijne instrumenten meten, op welken afstand de kabel defect is. Dan meet men op de ka- belkaarten (waar alle kabels op aangegeven zijn) den afstand na en kan zoodoende lengte en breedte bepalen, waarop de kabel defect is. Dit rapporteert men dan aan de kabel boot, die dan in loodrechte richting over de kabel heen vaart. Zij sleept dan een speciaal anker langs den bodem, waaraan 30 meten ketting en daaraan weer de noodige meters staaldraad. Met een apart instrument kan men nu den druk van het anker meten. Zoo gauw het anker den kabel pakt, stijgt de druk, dien men op den meter kan aflezen, ge leidelijk. Indien het anker echter aan een wrak of iets dergelijks blijft hangen, stijgt de meter onmiddellijk. Als het anker den kaoel vast heeft, haalt men het geheel op en zaagt den kabel dan doormidden. Hierna probiert. men naar rechts of de kabel nog heel is. Is dit het geval, dan moet het defect aan den linkerkant zitten. Men laat nu het rechter stuk. voorzien van een roode boei te water, evenals het linkerstuk. Daarna doet men het zelfde aan den linkerkant. Ook daar snijdt men hem door maar blijkt nu dat geen der beide kanten functionneert, dan moet men nog verder naar links. Ook deze beide stuk ken laat men, voorzien van boeien, te wa ter. Nu gaat men nog verder naar links en herhaalt hetzelfde. Functioneert de kabel nu wel naar links, doch niet naar rechts, dan is het gebleken, dat het defecte stuk aan den rechterkant ligt. Nu maakt men aan het linksche stuk een nieuw eind kabel vast, het geen men met het rechtsche verbindt, terwyi men de tusschenliggende stukken verwij dert. Dan is de kabel weer normaal. Op het oogenblik, zoo ging onze zegsman verder, zijn wfj bezig den kabel Duitschlind- Amerlka op 20 mijl Westelijken afstand van IJmuiden te hersteilen in opdracht van het Duitsche gouvernement, doch het slechte weer en geringe kolenvoorraad noopten ons hier binnen te vallen. De herstelwerkzaamheden zullen nog on geveer twee dagen duren. Op onze vraag, welke werkzaamheden nu aan de beurt waren luidde het antwoord, dat de kabel DultschlandNoorwegen nageke ken moest worden. In ons verder gesprek kwam het leggen van nieuwe kabels ter spra ke, waarover kapitein Morisse ons het vol gende mededeelde: Bij het leggen van een nieuwen kabel, het geen veel eenvoudige' Is dan het repareeren. is er behalve de electrotechnlsche inge nieurs en kabelinger.ieurs, ook een vertegen woordiger van de Duitsche post aan boord. De kabel wordt van het ruim uit, over het dek en het rad op den achtersteven, in zee gelaten, hetgeen met veel zorg moet ge schieden. De kabel, die hersteld moet worden, wordt enkel en alieen over 'net voorrad getrokken". Vereer deelde de kapitein mede. dat pl.m. 7 Om ijl kabel aan boord aanwezig was, welke in het ruim opgeslagen lag. Als verde-e bijzonderheid deelde de kapitein nog mede, dat de oudste kabel in de Noordzee gelegd is in 1866, toen een in 1871 en toen een in 1879 en dat zij alle drienog gebruikt wor den. Daar aan boord van de „Norderney" de scheepsbel luidde voor het eten, namen wij met een krachtigen handdruk en met een welgemeend: ,_Auf baLdiges Wiedersehen" afscheid van den blonden, stevigen Ger maan. Draadlooze peiling geschiedt met de hulp der drie peilstations Willemsoord, IJmuiden en Maassluis, die apparaten bazitten, welke de juiste richting aanwijzen, waaruit de seinen van het schip tot hen komen. Daartoe is te IJmuiden-Radio een peilbord opgesteld, waarop een zeekaart is bevestigd. Dit houten bord is voorzien van drie ran den (elk peilstation heeft dan één rand). Loodrecht boven de plaats van elk station wijst een pijltje naar een koperen spijkertje, gemerkt 360 graden. Telkens een halve graad verder (op eiken rand) is zoo'n koperen spijkertje geslagen, zoodat 1 rand 2 maal 360 720 spijkertjes telt. Het geheele peilbord dus 3 maal 720 s= 2160 spijkertjes. Voor een bepaalde peiling geven de peil stations de richting in graden aan, waarin zij het schip hooren seinen. Door middel van koorden," van de stations op de kaart uit als middelpunt met een gewicht verzwaard en gelegd over de met. de opgegeven graden- getallen gemerkte spijkertjes, is het snijpunt der richtingen ts bepalen. Op het schip doet men eveneens zoo en kan men dus in donker of in mist, de plaats waar men is, bepalen. STRAATMAKERSCONFLICT TE IJMUIDEN TEN EINDE. AMSTERDAM. 23 Januari (V. D.) De sta king van het straatmakerspersoneel te IJmuiden is geëindigd, doordat de geëischte tariefs-verhooging van 4 cents per M2. straat werk door tusschenkomst van de gemeente Ls ingewilligd. Over de toepassing van de so ciale ea. bepalingen zal nog nader overleg worden gepleegd en zullen maatregelen wor den getroffen. De spoedige oplossing van dit confict is mede door de medewerking van de directie der Gemeentewerken tot stand gekomen en de geëischte tariefsverhooging zal, volgens aan den Straatmakersbond gedane toezeg ging, ook voor het reeds opgeleverde werk gelden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cis. per regel. SPAARNE (j BANKS) HAARLEM, GR HOUTSTRAAT I BEVERWIJK, BREESTRAAT 148 AMSTERDAM. DAMRAK 60 INCASSEERINGEN op binnen- en buitenland. VOORSCHOI TEN tegen incassi. VELSEN LEERAAR RIJKS H. B. Op verzoek is met ingang van 1 Maart eer vol ontslagen J. L. van Overbeeke als leeraar aan de R.H.B.S. te Velsen. ACTIE PERSONEEL PAPIERFABRIEK VAN GELDER. In de gedelegeerdenvergadering en in de ledenvergadering der vakorganisaties is de volgende resolutie aanvaard; dringt er met kracht en klem bij de direc- de personeelen van Van Oelder's Papierfa brieken belegd door de samenwerkende vak- vereeniglngen naar aanleiding van het niet verstrekken van de jaarlijksche uitkeering met Kerstmis; gehoord de besprekingen: overwegende, dat op de conferentie van 10 October 1930 door de directie blijkens de officiëele notulen de positieve verklaring is afgelegd, dat ook ditmaal weer ter gelegen heid van Kerstmis een gratificatie aan de arbeiders zou worden verleend, zij het ook, dat de directie op dat oogenblik nog niet in staat was het bedrag ervan mede te deelen, welke omstandigheid zich echter vorige jaren herhaaldelijk heeft voorgedaan, ook als dat bijv. hooger was dan in daaraan voorafgaande jaren; overwegende, dat uit de verklaring van de directie van 10 October slechts één slotsom kan worden getrokken, nl. dat deze ultkeering ditmaal lager zou zijn dan vorige Jaren, doch dat in elk geval een ultkeering zou ge schieden: van oordeel, dat de directie moreel ver plicht is haar eenmaal gegeven woord ge stand te doen en door het niet na-komen door de directie van haar toezegging het vertrouwen der arbeiders in verklaringen der directie dus ernstig zou worden geschokt dingt er met kracht en klem bij de direc tie op aan. alsnog een ultkeering aan het personeel te verleenen; verklaart zich, overtuigd van de juistheid van haar standpunt en van de noodzakelijk heid. dat in deze een bevredigende oplossing worde verkregen, bereid, het oordeel over de vraag of de directie op grond van haar ver klaring van 10 October 1930, al dan niet zedelijk verplicht is een uitkeerlng te doen geschieden, te leggen in handen van een onpartijdig, hoogstaand persoon of college, In onderling overleg tusschen directie en hoofdbestuur aan te wijzen; van oordeel voorts, dat deze zaak opnieuw bewijst, dat de personeelen ten aanzien van hun arbeidsvoorwaarden verkeeren in een toestand van onzeka-heid: spreekt ais haar meening uit. dat daarin slechts verbetering kan worden gebracht door vastlegging der arbeidsvoorwaarden in een collectief contract; van oordeel, dat de noodzakelijkheid van de totstandkoming van een collectief contract thans meer dan ooit dringt: stelt vast. dat bij de afsluiting van een collectief contract de volgende punten dienen te worden verwezenlijkt: 1. Gelijkstelling van de loonen aan de Geldersche fabrieken met die in Noord-Hol land; 2. een grootere toenadering tusschen de loonen onderling door verhooging der lagere loonen; 3. een zoodanige premieregeling, dat een vergrooting der eenmaal als normaal erkende verschillen niet meer mogelijk is; 4. verbetering van de jeugdloonregeling; 5. Omzetting van de waardeeringspremTe in een vaste loonregeling: 6 Invoering van een vacantie-toeslag; van oordeel, dat daarenboven een studie commissie dient te worden ingesteld, ter ver betering en veiligstelling van de pensioen regeling; roept de arbeiders van Van Gelderis papier fabrieken in het belang van de verwezen lijking van deze eischen op de vakvereeni- gingen zooveel mogelijk te versterken, opdat op het juiste oogenblik met kracht kan worden opgetreden". PERSONALIA. In de vacature in de commissie van toe zicht op het lager onderwijs ontstaan door het vertrek van den heer Van der Veen, naar Hoorn, ls tot voorzitter gekozen Dr. D. J. v. Katwijk. AANRIJDING. Gisteravond heeft op den Hagelingerweg, hoek Kruidbergerweg, in deze gemeente, een auto-ongeval plaats gehad. De bestuurder van een auto. genaamd K. wonende te .Sant poort reed tegen den 76-jarigen D.. eveneens wonende te Santpoort, op, waardoor laatstge noemde zijn linkerbeen brak. Hij is naar het St.-Elisabeths gasthuis te Haarlem vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. RIJWIEL GEVONDEN. Aan het bureau van Politie te IJmuiden, bevindt zich een Batorijwiel. Zij, die een der gelijk rijwiel missen, kunnen inlichtingen bekomen aan het Commissariaat van Politie aan het Willemsplein te IJmuiden. IJMUIDEN EN VELSEN IN HET DONKER. STORING BIJ HET P. E. N. Onze IJmuidensche correspondent seint- Vrijdagavond te ongeveer 8.40 uur ging plotseling het eiectrisch licht te IJmuiden uii Daar wij van verschillende kanten opge beld werden, bleek ons al spoedig dat de lichtstoring in geheel IJmuiden geconstateerd was. Wij informeerden onmiddellijk bij de kustwacht en den vuurtoren en ontvingen ten antwoord dat ook hier het eiectrisch licht was uitgegaan, doch dat men dadelijk m den binnen.oren de twee groo e reservemotoren had aangezet die voor licht van de sema- phose en den vuurtoren zorgden. Ook aan het station, de haltes en de slui zen had men met- het ongerief te kampen. Uit Velsen-Noord bereikten ons ook eenige tele foontjes. De storing was te IJmuiden geluk kig te 9 uur opgeheven, doch te Velsen-Noord eerst om 9.15 uur- Dit is nu reeds de tweede maal in een kort tijdsbestek. SANTPOORT ZANGVEREENIGING „MORGENROOD". Bovengenoemde zangvereeniging heeft den laatsten tijd nogal met moeilijkheden te kampen doordat enkele keeren een anaere dirigent moest worden aangesteld. Dat door wisselingen de animo bij de leden verslapte is begrijpelijk. Het bestuur bleef echter steeds vol goeden moed en mocht thans het genoe gen smaken, dat de heer Meier Smeer ge negen werd gevonden als dirigent op te treden. Tevens zijn de leden er op uit ge trokken om nieuwe leden te winnen waarin zij zijn geslaagd. De repetities zullen voortaan op Donderdag worden gehouden. BESTURENBOND „EENSGEZINDHEID". Voor de leden van de vereenigingen. welke bij bovengenoemde Besturenbond zijn aan gesloten. wordt Woensdagavond een bijeen komst georganiseerd, waarop zangkunst en turnsport kan worden bewonderd. Mede werkende vereenigingen zijn: Gemengd Koor Vox Humana", 'directeur Joh Brands'. Velsen's a Capeliakoor (dir. H. Arlsz) en de T. V. „8antpoort" (dir. J. J. v. Doom). vi? R WIJK WIJDINGSAVOND Voor den derden wijdingsavond, welke in het kerkgebouw der Nod- Herv. ciemeent» werd gehouden bestond niet die mate van be langstelling, welke de beide eerste avonden kenmerkte. Dr. M. M. den Hertog, uit Den Haag sprak over het onderwerp „Er boven uitkomen", een dubbel gemengd kwartet, onder leiding van den heer H. Sluys bracht o.m. ten ge- hoore ..Niet zoo treurig" van J S. Bach ..Ver zuchting" van F Mendelssohn Bartholdy en „o, Herder Israels" van BojtnlanskL BLOEMENDAAL DE PROTESTVERGADERING. TEGEN DE BENOEMING VAN DEN HEER VAN NEDERHASSELT. Vrijdagavond heef: de afd. Bloemen daal- Santpoort ran de S.D.A.P. een protestverga- cering in hotel Vreeburg gehouden tegen de benoeming van den heer E. W. A. van Nederhasselt- tot hoofd van den plantsoen dienst in Bioemendaal. In weerwil van het bijzonder slechte weer was de vergadering zeer druk bezocht. Behalve de belde soc.-deni raadsleden, ce heeren Ncormar. en Schulz. waren ook de heeren Cassee en Hogenbirk eveneens leden van den Raad, benevens het lid van de Eerste Kamer de heer Ir. Cramer, aanwezig. Voorts woonden vele werklieden in dienst der gemeente, de bijeenkomst bij. Nadat de vergadering met een kort woord was geopend door den heer Noorman, kreeg de spreker, de heer B. Schulz het woord. Er is ons gevraagd, zoo begon spr. waarom we eerst nu. na de benoeming van den heer Van Nederhasselt komen met een vergade ring. Achteraf gezien, zou het wellicht beter geweest zijn, als we vóór de benoeming, d.e wel waarschijnlijk, maar nog niet zeker was. Maar. zei spr. agitatie heeft vaak een ave- rechtsche uitwerking en dit wilden we voor komen. Maar ook mag niet vergeten worden, dat de Bloemendaalsche raad z'.ch. meer dan elders, onderscheidt door 't ontbreken van scherpe tegensteiiincen, waardoor 't vaak mogelijk Ls. vcordeelen te behalen Toen deze tegenstellingen in Je Otto-periode zich wel deden gevoelen werden er vaak weinig resul taten bereikt. Toch heeft de gemoedelijkheid in den raad ook haar gevaren: onderlinge waardeering achting en vriendschap geven soms den doorslag, tot nadeel van de gemeen schap. De benoeming van den heer van Ne derhasselt- geeft hiervan een voorbeeld. 't Publiek heeft echter recht er op. ove: deze zaak volledig ingelicht te worden en daarover zijn gedachten te laten gaan. 't Is echter noodig, daarvoor iets over de voor geschiedenis mede te deelen. Spreker zal zich echter onthouden van wat in geheime vergaderingen is besproken, al zal hij zich niet altijd kunnen onthouden van wat in „vertrouwelijke besprekingen" werd bespro ken. Toen na 't overlijden van den heer Ver meer de heer van Nederhasselt gedoodverfd werd met het vervalien van des heeren Ver meer's betrekking, bleek, dat daartegen ver zet bestond. De leeftijd bleek een der groote bezwaren te zijn. De heer Laan vond 't toen 't beste, den heer Van Nederhasselt te ken nen te gewen, dat de raad dien kant niet uitwilde. Ineen der vorige raadsvergaderingen gaf de heer van Nederhasselt te kennen, dat er geen grond bestond voor de geruchten In een rapport over de organisatie van den plantsoendienst, uitgebracht door den hoor Van Nederhasselt, bepleitte deze de aanstel ling van een plantsoen-ambtenaar, op hooger peil staande dan wijlen de heer Vermeer, met den wethouder van de plantsoenen als op per toezicht-. De Raad was echter van oordeel dat er iemand moest komen, die zijn volle werkkracht kon geven. De oproeping voor zoo Iemand liet echter nog op zich wachten omdat t salaris nog niet geregeld was. In een vertrouwelijke bijeenkomst werd de zaak besproken. Van de 13 aanwezigen verklaar den zich 7 leden voor den heer Van Neder hasselt. Toen later de oproeping kwam. be hoorde de heer Van Nederhasselt tot de sol licitanten. De benoeming gaf aanleiding tot een zeer zotten toestand: een voordracht ont brak. Wel was er een kort aanbevelingsbrief Je voor 3 sollicitanten van den heer Springer. Bloemendalers werden door den heer Springer gepasseerd. Een totaal gemis aan leiding van de zijde van B. en W. viel hierbij te cons ia - teeren. Hij. die juist had moeten advlseeren kon dat niet, omdat hij sollicitant was. De burgemeester was tegenstander, de heer Laan voorstander van den heer Van Neder hasselt- De burgemeester, aan wien de beslis sing was. had toen ook moeten beslissen. Het was een moeilijke posh te voor den bur gemeester, waaruit de heer Van Nederhasselt hem had kunnen verlossen, door te bedanken als wethouder en raadslid. Spr. gispte 't in hooge mate in den heer van Nederhasselt dat hij dit niet deed. Hoewel de heer Laan hoog opgaf van de verdiensten van den heer van Nederhasselt waren er toch ook raads leden. die onzen plantsoendienst eenvoudige wenschten ingericht te zien, zcodat men met een eenvoudiger ambtenaar af kon. Volgens spr. heeft bij de b?r.o:-ming van den heer van Nederhasselt dan ook niet 't belang van de gemeente bij sommige raads leden voorgezeten, maar veel meer de ge dachte. den heer van Nederhasselt ter wille te zijn. De heer Schulz sprak er zijn groote afkeuring over uit. dat deze raadsleden zich niet gehouden hebben aan de voordracht opgemaakt door de coinmisse. door aen raad met algemeene stemmen benoemd Deze benoeming zou kunnen voeren tot vreemd* consequenties. Verder besprak de heer Schulz de eigenaardige, ongewenschte verhoudingen, die 't gevolg van deze benoe ming worden. Wat Ls er tegen deze benoeming te doen? vroeg spr. Niet veel. was 't antwoord. In beroep gaan bij de Kroon is niet ge- wenschi. 't Bloemendaalsche publiek heeft hieruit echter kunnen leeren. dat 't met deze samenstelling in den Raad niet goed gaat De a-s. verkiezingen geven echter gelegenheid om die samenstelling anders te maken, om ons openbaar lichaam, een gemeenteraad, een zuiveringsproces te laten ondergaan. Ais di' 't resultaat mag zijn, dan heeft do heele ge schiedenis toch nog haar voordeekn opge leverd. Nadat spr. zijn rede hiermede geëindig- had. was er gelegenheid, naar aanleiding van het gesprokene, vragen te stellen. Door de heeren Nleuwenhuia en Schulz Verhaagen werd hiervan gebruik gemaakt. E; werden echter geen nieuwe gezichtspunten door geopend. Ook de heer A. Cassee lid van den Raad voerde nog even 't woord eenige dingen uit ceze ben omingskw*/,:;. naar voren :e brengen. Hierna volgde de slui ting der bijeenkomst door aen heer Noor man. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cis. per regel. voor zachte mooie huid l ra T«b*n Vtrkc*«bM< b.| II- GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij; W. A. van Oijcn. Lage Duin en Daalschcweg 9b- Bioemendaal. een rozenkrans (verm, zilver); Wayboer, Plein 2b. Haarlem, een hondenriem; P. Hillen, Ultendaalstraat 33- Santpoort, een portemon- naie met inhoud: H. de Roos. Jozef Israels- weg 8. Bioemendaal een gouden ringetje: Van Panhuljs. Joh. Verhulstweg 50. Bioemen daal een groen lederen ceintuur; W. Vleghert. Stolberglaan 17, Aerdenhout, een rozenkrans: Th. Wieringa. Zfjlweg 287, Haarlem, een blikken doosje: J Koster. Overwegwachter Kleverlaan 121. Bioemendaal. een deksel van een melkbus: Maas. Klnheimweg 67. Bioemen daal. een vernv zilveren vulpoutlood: mej. v. d. Berg Z ui der Stationsweg 31. Bioemendaal. een bruin étui met schrijfbehoeften- t. n. Kleverparkstraat 25. Haarlem, een bruin da- raesbeursje (a t. h. tusschen 5 en 6 uur n m B Broomans. Van Ewijckweg Bioemendaal. een zakkammetje; aan het bureau van politie Overveen, een sleutel <B.KS>, een nagelgarnituur een zeemlederen handschoen- een paar motor-handschoenen: een zwarte wollen handschoen, een grijs wollen kinder handschoen. HAARLEMMERMEER EEN KINDERWAGEN AANGEREDEN. Op den Sloterweg nabij den Spaarnwou- derweg stond langs den kant van den weg nabij den dam van een erf een vrouw met een kinderwagen, waarin zich twee kinderen bevonden. Plotseling werd deze wagen ge grepen door het voorwiel van een passeerende vrachtauto en nagenoeg geheel vernield. Dc kinderen bekwamen eenige gelukkig niet ernstige kwetsuren. De hevig verschrikte moeder was niet in staat om letter en num mer van den auto. die was doorgereden, op te nemen. RAAD. De Raad van deze gemeente komt in open bare vergadering bijeen op Vrijdag 30 Januari HILLEGOM AANRIJDING. Donderdagavond te ongeveer half acht had voor de St. Josephkerk. vermoedelijk door het slippen over de tramrails, een botsing plaats tusschen een auto en een motorrijwiel, waar op nog een duo-passagier zat. Beide werden door den schok over de straat geslingerd en liepen verwondingen aan de beenen op. Dok ter Versluys verleende geneeskundige hulp. De motor was zwaar beschadigd, zoodat belde heeren per andere gelegenheid huiswaarts moesten keeren. De politie stelde een onder zoek in naar de schuldvraag. TIJDELIJKE KASGELDLEENING. B. en W. stellen den raad voor een tijdvak van 3 maanden een tijdelijke kasgeldleenlng te sluiten van fl. 150.000. In hoofdzaak is dit geld benoodigd voor rioleeren en bestratings- werken (f 141.000), benevens eenige kleinere bouwwerken en liet uitbaggeren der Hille- gommerbeek en Nieuwe Haven. DRANKWET-VERGUNNINGEN. Volgens Kon. Besluit van 24 December 1930 wordt het maximum aantal vergunningen met Ingang van 1 Januari 1931 voor deze ge meente vastgesteld op 1 per 600 Inwoners. OVERNAME PATRTMONIUMSTRAAT EN -BRUG. Het onderhoud van deze straat en brug as bij de stichting als verplichting opge legd aan wijlen den heer Th. Lommerse of zijn rechtverkrijgenden. Langzamerhand zijn de gronden in handen van verschillende eige naren gekomen zoodat B. en W. groote moei lijkheden vreezen voor het vereischte onder houd. Aan den raad wordt nu overname door de gemeente voorgesteld tegen betaling van f 1.—. GEVONDEN VOORWERPEN. Bureau van politie: een blauw gekleurde muts. een bal. een doos inh. lijnkoeken, een naar handschoentjes, een kinderhandschoen- tje. Aanwezig en te bevragen aan de onder staande adressen de daarachter vermelde voorwerpen: Klinkenberg. Meerdorpstraat 25. een ponds- gewicht (koper). J. Vastenou. Loosterweg 3 no. 60. een wit konijn: van Berkel, Meer straat. no. 37. een nikkelen dop van een auto (R.E.O.)Kwast. Hoofdstraat no. 54, een das speld, waarin eenige steentjes. BENNEBROEK BEVOLKING. De stand der bevolking was op 31 Decem ber 1929: 942 mannen. 1073 vrouwen, totaal 2015 Vermeerdering door geboorten. 16 mantv. 11 vrouw., door vestiging 130 mann., en 241 vrouwen Totale vermeerdering 448. Vermindering door overlijden 26 mann 27 vrouw., door vertrek 93 mann., 162 vrouw. Totale vermindering 308. Stand der bevolking op 31 December 1930 dus 1019 mann.. 1136 vrouw. Totaal 2155. Het groot getal sterfgevallen is geenszins abnormaal te noemen, omdat hierbij zijn ge teld de overledenen van de stichting „Voge lenzang". waar uit den aard der zaak vele oude menschen worden verpleegd. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK Ondertrouwd: H. F. Rihn en Th. Sor$an. J. C. C M. Overzlor en J Schik Getrouwd: S. Douwstra en A. Hoeben. Bevallen: A M. J. Zoontjes-van Deenen. d. H. Hutter-Jonker, z. M van Son-Pi- rovano. z. A C M. van der Lem-Hebing. z. J. de Graaf-van der Linden, z. A de Vries-Jongejans. z C Zwart-Cana. d. Overleden: G. J. van Seell. 76 j., weclr. van W. M. de Vrce.se (overl. te Amsterdam). G. Steeman, 6 J., gehuwd met C. Zoon.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 19