RAI! T De Motorrijwielen op j de Tentoonstelling Een afsfandszoeker. VARIA. De goede gastvrijheid, HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 24 JANUARI 1931 Het feest van Knalpot en Paardenkracht. Leeken - impressies. door HERMAN LEVY. Voor de deuren open gingen. De revue-actrice heeft een nieuwe vinding op het gebied der automobiel-verlichting gedaan. De motorrijwielafdeeling neemt ditmaal een belangrijke plaats in. Mijns inziens is thans voor het eerst sedert bij de R.A.I.-ten toonstelling automobielen en motorrijtuigen weer tezamen worden geëxposeerd, de ver zameling motorrijwielen belangrijker dan ooit te voren. Het klinkt misschien wat erg chauvinistisch, maar deze afdeeling is min stens zoo belangrijk, zoo niet nog belangrijker dan de aparte motorrijwieltentoonstellfngen te Parijs en Londen, en zij laat die van Brus sel verre achter zich. Wij hebben nog geen enkele maal gelegenheid gehad een zóó vol ledig overzicht te verkrijgen van de interna tionale motorrijwielmarkt, en dat danken wij aan het feit, dat het motorrijwiel weer lang zaam maar zeker aan belangstelling blijkt te winnen. Er is enkele jaren geleden een tijde lijke inzinking geweest; toen ging het motor rijwiel-gebruik achteruit, maar thans blijkt er voor het tweewielige voertuig een bloeitijd te zijn aangebroken zooals nog niet eerder beleefd is. Alle groote fabrieken uit Engeland. Duitsch- land. Amerika en Zwitserland, om de enkele Hollandsche (nl. Eyslnk) niet te vergeten, zijn hier vertegenwoordigd en dat op gran dioze wijze, nl. met de laatste modellen, waaruit men een mooi overzicht kan krijgen van de vorderingen welke ook de motorrijwiel techniek heeft gemaakt. Het ligt niet op mijn weg om in dit over zicht te gaan uitweiden over de talrijke mer ken welke men hier te zien krijgt. Het zij voldoende er op te wijzen, dat alle verbete ringen er op gericht zijn het comfort en de veiligheid te verhoogen. Men ziet typische constructie-tendenzen naar voren komen, zoo als toeneming van de cardan-overbrenging, geperst stalen frame, de schuin geplaatste cylinder, mooiere afwerking door verchroo- ming, betere rennen, betere smeersystemen met het verdwijnen van leidingen welke ge makkelijk verstopt kunnen raken of kunnen breken, betere veering, ook van het achter wiel, kortom tal van zaken welke het bewijs leveren dat ook het overigens zoo moderne motorrijwiel nog zeer veel mogelijkheden van vrevolmaking open laat. Het is jammer dat een paar exemplaren, die ongetwijfeld aan deze tentoonstelling een bij zondere beteekenls zouden hebben gegeven, nog niet bij de opening te zien waren. nl. de 4 cylinder Ariel en de 2 cylinder 500 c.M.3 A.JS., welke laatste al een zeer afwijkende constructie zou toonen n.l, een dwarse plaat sing van de 2 cylinder in V vorm motor, een vorm welke tot nu toe geheel nieuw was. Misschien komen beide bezienswaardigheden dezer dagen toch nog op de tentoonstelling. Een caricatuur uit „Le Monde" van omstreeks 1900. „Héla, d'er is er een bezig je vuur te hlusschen" en „Ik heb deftige confraters tegenwoordig nietwaar?" Een interessante nieuwigheid op toei'is- tlsch gebied welke op de tentoonstelling wordt getoond op den stand van den A.N.W.B. is de nieuwe afstandszoeker ten dienste van toeristen, welke in overleg met den A.N.W.B. Is ontworpen en uitgevoerd. Het is een han dig nikkelen instrumentje, 14 c.M. lang en 4 1/2 breed, waarop men eenvoudig door het draaien aan een knopje den afstand tus- schen twee verschillende plaatsen in binnen- en buitenland vindt aangegeven. Met behulp van dezen automatischen af standszoeker kan men, in den letterlijken zin van het woord „in een hand-omdraaien", de afstanden in kilometers aflezen tusschen de voornaamste steden van ons land en van het omringende-buitenland. In het geheel zijn 2000 afstanden aangegeven. De offi- cieele gegevens voor dezen afstandszoeker zijn verstrekt door den A.N.W.B. en daarom kunnen de leden van den Bond dit handig en practisch instrumentje op voordeelige voorwaarden in hun bezit krijgen. Twee groote bedrijven van het vasteland. Opel in Duitschland. De Opel-Werke te Rüsselheim am Main, thans de grootste automobiel- en rijwielfa- briek van Duitschland vonden haar oor sprong in het zeer primitieve naaimachine fabriekje, dat door Adam Opel in 1862 werd gesticht. Bijna een half jaar had de stichter noodig om vijf naaimachines te bouwen, die door de degelijkheid harer constructie reed6 spoedig van zich deden spreken. In 1886 werd door den stichter van dit bedrijf reeds het eerste Opel „Hochrad" geconstrueerdin hetzelfde jaar kon reeds de productie van het Opel-„Niederrad'\ het normale type rijwiel, zooals het thans bekend is, in den handel worden gebracht. Door rationalisatie van het bedrijf kon de kostprijs van het Opel rijwiel belangrijk worden verlaagd; thans staat de directie der Opelfabrieken aan het begin eener nieuwe periode. Ook op de auto mobielindustrie legde de Opel zich toe, en met name in de jaren 1907 en volgende jaren bloeide deze tak van industrie, welke bloei tot 1914 onverminderd voortduurde. Doch de hierop volgende jaren brachten een crisis, welke de Opel desniettemin het hoofd wist te bieden daar zij door moderne constructie en verkoopmethoden en instelling op serie- fabricatie de productie vereenvoudigde. Hier door werden de Opel Werke. die zich allengs ontwikkeld hebben tot de grootste automo bielfabriek in Duitschland, een bedrijf, dat thans een bebouwde opperv'akte van 400,000 M2. telt en circa 10.000 arbeiders en employés heeft. Sedert April 1929 werkt de Opel in nauwe belangengemeenschap met General Motors. Citroen in Frankrijk. Velen zal het niet bekend zijn, dat de Fransche automobielkoning Citroen een Am sterdammer van geboorte is en eens den naam Citroen droeg zonder het teelten op de e. Tot kort voor den oorlog verkeerde hij in minder gunstige, we kunnen zeggen ar moedige omstandigheden. Zijn bedrijf was van weinig beteekenenden omvang. In den oorlog was hij het, die de tanks door zijn in genieurs liet ontwerpen, welke op zijn werk plaatsen werden gefabriceerd en een enorme uitbreiding noodzakelijk maakten. Na het sluiten van den vrede kwam ook zijn bedrijf in een critiek stadium. Zijn fabriek, die uit sluitend voor oorlogsdoeleinden had gewerkt, moest worden omgebouwd in een vredes-bc- drijfDit kostte natuurlijk enorme kapitalen, doch het ergste was wel, dat de koopkracht van het publiek zeer verminderd was. Wat to doen? Toen kwam hij met het idee taxi's to fabriceeren. Hij richtte zelf een maatschappij op. die een taxi-bedrijf in Parijs begon. Door stoere arbeidskracht is Citroen er in geslaagd zijn fabriek tot één van de grootste van het continent te maken. Hij fabriceert niet al leen taxi's, maar ook goedkope, kleine per sonenwagens. Men zou Citroen de Ford van Europa kun nen noemen. De Elffeltoren is over zijn ge- heele hoogte met zijn naam bedekt. Tiendui zenden gloeilampjes schitteren enkele avon den per week over de groote Metropool, ver breiden zijn faam over meer dan 4 millioen mensehen. Dit had zelfs Citroen, de eenvou dige Amsterdamsche jongen, die zonder een cent, in Parijs kwam, niet kunnen droomen. Hij is thans genaturaliseerd Franschman en behoort tot de rijksten van het land. De Amerikaansche automobiel industrie verschafte in 1930 werk aan 4700.000 per sonen. Autobezitters op de geheele wereld moesten over 1930 direct of Indirect aan belasting op brengen 2.525.000.000 gulden, terwijl de totale benzine belasting 1.287,500.000 gulden bedroeg. In de Vereenigde Staten loopen driekwart van alle automobielen ter wereld. In het Fransche motortijdschrift Moto- Revuekwam onlangs als ingezonden stuk voor een dankbetuiging van eèn Fransch motorrijder, voor de hartelijke gastvrijheid ondervonden tijdens een bezoek aan ons land van de zijde van den Haarlemschen F. N.- Agent Würing. De Franschman was op een laat avond uur in onze stad aangekomen en hij slaagde er niet in ergens onderdak te vinden voor zich en zijn passagier Toen ontdekte hij een agentschap van zijn merk F. N. en liep er binnen. De heer Würing zorgde er niet alleen voor dat de Fransche sportmakkers een goed on derdak kregen, maar hij herstelde ook eenige kleine defecten aan hun motorrijwiel, zonder van de vreemde bezoekers eenige vergoeding te accepteeren. Den volgenden dag was hij hun behulpzaam met het wijzen van den weg naar hun volgend doel En de Fran- schen hebben behoefte gevoeld hun dank in 'het openbaar te uiten, daaraan eenige vrien delijke woorden aan het adres van ons land verbindend met een aanmoediging aan hun landgenooten om hun voorbeeld te volgen. Het is misschien een klein Incident, maar het verdient vermelding omdat zoo de naam van ons land en van zijn bewoners in het buitenland in gunstigen zin wordt gediend. J daardoor is de keuze des te moeilijker. Vroe ger kon hij zijn vrouw nog eens imponeeren met een technisch bezwaar tegen een of ander merk dat erg mooie bloemen vaasjes pousseerde. Al was het dan ook gefantaseerd. Maar nu helpt dat niet meer. Iedereen weet dat alle auto's goed zijn en dat alle motoren, bij dragelijk onderhoud, vlot loopen en blie ven loopen. Alleen prijsverschillen en des koetswerks uiterlijk resten dus als beoordee- lings-criteria. Het is daarbij (alweer vol gens bovenbedoelden Zegsman) voor sommige echtgenooten zeer moeilijk, hun vrouwen dui delijk te maken dat een veel mooier bloemen- vaasje of een extra-aschbakje niet opwegen tegen een nadeelig prijsverschil van duizend gulden, of zoo. General Motors brengen de nieuwe Opel aau de markt. Zes cylinders en vier zitplaat sen, onder dak, voor f 1395. Het is niet veel. Het geval ziet er uiterst sober maar toch ook vertrouwenwekkend uit. Dit is nu een Ame rikaansche Duitscher. De Fransche firma Mathis te een tweede fabriek in Amerika be gonnen, en boujvt daar Fransche Amerika nen. Aldus zitten de heeren elkaar over den haringvijver achterna en in de haven. General Motors maakt natuurlijk redame met twee jaar proefnemingen, met den nieuwen Opel op haar proefterrein in Ame rika genomen. Hoeveel H.A. dat oefenveld wel groot is, ben ik vergeten, maar» er schij nen alle denkbare soorten bestratingen op te liggen. Ik zou het wel eens willen zien. Als het werkelijk een goede staalkaart is, moe ten de ingenieurs van de General Motors hun inspiratie bij onze nieuwe-aangelegde Hol landsche straten gehaald hebben, als ze zoon jaartje oud zijn en het profiel van de Zui- derzee-bij-stevigen-bries hebben ontwikkeld. Als het nieuwste voortbrengsel van Amerika's pénétration pacifique in Duitschland dat, alles verdragen kan, is het goed. Nog altijd doet zich het merkwaardige ver schijnsel van de Europeesche superioriteit In carrosserieën voor. Zij zijn en blijven ver fijnder en stijlvoller, voorzien van een cachet dat de Amerikaansche koetswerken missen. Er Is al zooveel over gepraat en geschreven waaraan dat toch wel liggen zou, maar heelemaal op'gek>st js het raadsel nooit. Wel heb ik met verwondering een nieuw cabriolet-model bekeken, toegepast op het dure en vermaarde Fransche fabrikaat Voisin. Een eigenaardig samenstel van strakke rechte en sierlijk golvende lijnen in front gezien erg breed cn laag. Een onzer oudste automobilisten had mij aangeraden dat te gaan zien. Het was het leelijkste, zei hij, dat hij ooit gezien had. Met dat idéé begon ik ook. Ik liep er teen eens om heen, en begon er zachter ever te eordeelen. Ik liep npg .eens terug, en in mijn gedachten welde de herinnering op aan een dergelijke wandeling rondom een beeldhouw werk van Hildo Krop, Het ding begon mij te fascineeren, al leek het nog steeds vreemd. Zoo gaat het tegenwoordig met ctie carros- siers: de genialen onder hen beginnen er kenning te vinden als beeldende kunstenaars. Slot om: ik ben het niet met een onzer oudste automobilisten eens, maar ben nog niet over m'n verwondering heen. Als een of ander stadgenoot zoo vriendelijk mocht wil len wezen dit merkwaardige Volsln-type te koopen, hoop ik er weldra geheel aan te wennen. Als het mij tenminste niet achterna gaat zitten op den Heemsteedschen Binnen weg, met een tram ernaast en een tram in aantocht van den anderen kant. Dat doen, naar mijn vermoeiende fietsers-ervaring, de meeste auto-fabrikaten. U zult niet van mij vergen dat ik de gansche symphonie van Knalpot en Paarden kracht in deze bescheiden leeken-impressies verwerk. Het zou een onafgebroken loflied worden op Chrysler. Chevrolet, Hispano- Suiza. Nash, Rolls Royce, Panhard, Bugatti, Lancia. Ballot, Minerva, La Salie, Mannon, Renault, Packard, Ma.vbachenzoovoorts. ALs eenvoudig fietser zou je er een nacht merrie van kunnen krijgen, waarin al de honderdvijftig fabrikaten, met die duivelsche zwartglanzende Voisin voorop, je met hun duizenden paardenkrachten en gillende klaxons nazaten. Leonard Langde leider. n de hal, waar Knalpot en Paardenkrach- u ten hun jaarUjksch hoogtij vieren, heb I ik wederom gedoold. De strijdkreet Rai! I die het oorverscheurend klaxongehuil II niet zoo gek nabootst, heeft opnieuw weerklonken. Amsterdam is er vol van. De hotels zitten vol motormannen met stroeve gezichten en ver-vooruit-starende oogen, de straten we melen nog veel erger dan anders van auto's, auto's en steeds meer auto's, de politie-stop- borden beleven hun „hoogconjunctuur". Heerscht er economische malaise in de wereld? Ge merkt het, op dezen openingsdag, in het Ral-gebouw heelemaal niet. Als hier plotse ling Iemand, binnenviel, die jaren van het gewoel der wacreld .was afgesloten geweest, zou hij den indruk krijgen dat alles best ging. Dat zelfs groote welvaart heerschte. Want het is alles zoo weelderig, kleurrijk en glanzend, er staan zooveel peperdure voi- tures-de-luxe In die eindelooze gelederen van honderden-en-honderden automobielen, en de Ral-hallen zijn zoo erg zichtbaar tot het laatste hoekje gebruikt om er maar wat meer in te kunnen tentoonstellen dan in vorige jaren! Wonderlijk. Maar ook verheugend, in zoo verre dat het opnieuw bewijst dat het vnee- rendeel der mensc.hheid niet door de econo mische malaise getroffen is. Toch zijn er zoo- velen bij dat meerendeel ,die „aan bezuini gen doen". Maar dat is iets anders dan be- zulnlgen. Als je alleen maar aan bezuinigen doet, draai je het electrisch licht in de gang 's avonds uit, rookt vandaag een sigaar min der (en morgen twee meer) protesteert vruchteloos tegen den prijs van de sport kousen van je jongsten zoon en koopt een prullige das inplaats van de anderhalf maal duurdere, die je driemaal zoo lang zoudt dragen. Maar de nieuwe auto maakt haar joyeuse entreé. Ik bezit er geen, heb er nooit een bezeten, zal er wellicht nooit een bezitten. Ik ont moet Henri van Wermeskerken, ergens bij een motorfiets die Motosacoche heet. „Waar om koopt iemand een motorfiets", vraag ik hem, „als hij een zescylinder vlerpersoons automobiel voor f 1895 kan krijgen?" „Omdat-ie geen garage noodig heeft", zegt V$n WermeskerkenHet antwoord bevredigt mij maar half, ofschoon hij deskundig is. Heb ik indertijd niet in zijn Renaultje naast hem gezeten, toen hij voor het eerst ln zijn leven, toegerust met twee weken chauffeurs-erva ring, door Parijs reed? Nog rijzen zachtkens mijn haren omhoog bij de herinnering hoe wij den boulevard des Italiens overstaken, van zijstraat tot zijstraat, volgens het plan: „Eén twee drie. daar gaat-le".,.. waarbij een motorbus bijna een ontijdig einde ge maakt had aan twee toen nog veelbelovende journalisten-levens. Van Wermeskerken ls nu, behalve roman cier, tooneelschrijver en journalist, ook uit gever van de Auto-Revue. Hij ?eeft er mij, na verscheidene en veelzijdige mededeelingen, een exemplaar van mee. Ik sla dit Eerste Nederlandsche Magazine op Automoblelgebied open en lees: „De moderne mensch zonder auto is een onding en ver ten achter bij zijn rasgenooten". Verontwaardigd kijk ik om. Hij is gevlucht. Nu nadert een ander exposant. Hij zegt mij dat er hier voor twee millioen luxe-auto's en voor één millioen vrachtauto's etcetera staat. Best, mogelijk. Het eene millioen schijnt over zichtelijker en ik begeef mij ter zijhalle, naai de vrachtauto's etcetera. Dat etc. wil nog heel wat zeggen. Auto bussen. Landbouwtractors. Aanhangwagens. Motorbrandspuiten. En nog meer. De sfeer is hier, in de zijhal, heel anders. Norsch, zakelijk, grimmig zelfs. Het begrip luxe ontbreekt hier geheel. Er hangt geen vernis- en licht benzine-aroma, vermengd met Coty-Houbigant-e tutti quanti. Het ruikt en naar olie. Er wordt iets geschreeuwd en iemand laat er iets zwaars meteen daverenden smak vallen. Dit is niet meer de Salon de 1'Automobile. Ik bepeins de statistiek. Er zijn hier 39 merken bedrijfsautomo bielen vertegenwoordigd. Hiernaast vindt het lichtelijk verbaasde oog 40 soorten motorfiet sen en 72 soorten personen-auto's. Amerika, met 30 merken personen-auto's en 13 be drijfsauto's, staat vooraan in de automobie len. Frankrijk is tweede met resp. 15 en 7, Duitschland derde met resp. 7 en 8, Enge land vierde met resp. 11 en 3. Engeland staat met 17 vertegenwoordigde fabrikaten nummer één in de afdeeling motorfietsen, waarin Duitschland nog 7, Amerika slechts 3 merken exposeert. Buiten de afdeelingen accessoires is de Hollandsche industrie slechts aanwezig in een enkel merk: de firma Eysink te Amers foort exposeert motor-tweewielers en drie wielers. Zij is onze gansche productieve bij drage tot het motorische rollende verkeer. Zullen er ooit meer fabrieken komen? De tijden zijn er allerminst naar om er uitzicht op te openen. Hoog rijzen allerwege de tariefmuren, klein is Nederland. Het pro duceert geen automobielen, maar het consu meert ze. En hoe! Bijna alle autofabrikanten ter wereld beschouwen ons consumptiever mogen als dermate hoopvol (en proefonder vindelijk bewezen) dat zij zich de kosten ge troosten om aan zoo'n tentoonstelling deel te nemen waarbij niet alleen de inrichting en huur van der. stand, maar ook het maken van reclame tot hooge uitgaven nopen. Overigens moet ik eerlij K verklaren, dat ik niet zou weten hoe ik hier een auto moest kiezen. Men zegt dat vele twijfelaars er juist in deze duizelingwekkende veelheid van fabrikaten toe komen. Lang hebben zij ge aarzeld, maar hier bezwijken zij. Wel wordt er aan toegevoegd, dat vrouwelijke invloed zich daarbij in den regel sterk doet gelden Hoe een vrouw kiest uit tweeënzeventig soor ten auto's, zonder er het geringste verstand van te hebben, moge de hemel weten. De ex posanten weten het niet. Eén zei mij: „Als het bloemenvaasje achterin haar aanstaat'. Een ander antwoordde: „Als de kleur van de carrosserie haar bevalt". Een derde, en dat was natuurlijk de diepst-denkendc, meende dat het resultaat een gevolg moest zijn van de veelbesproken grillige werkingen der vrouwelijke intuïtie, dewelke grillige resul taten men ook kan waarnemen als men ziet hoe de Vrouw een Hoed koopt. En het xoopen van een Hoed ls, zoo voegde hij er aan t-oe, het moeilijkste van alles voor haar. Daarna komen schoenen. Daarna ultgaansjurken. Daarna pas auto's. Het te mogelijk dat. hij gelijk heeft, of schoon ik niet geloof in mannen, die zoo'n begrip van de Vrouw schijnen te hebben. Het is de moeilijkste aller inexacte weten schappen. Over de techniek behoeft de kooper zich heelemaal niet meer druk te maken. Maar Het is nu eenmaal de Eeuw van de Snelheid, En daarvan mag in het niet-produceeren- de, maar gretig-fonsumeerende Nederland de Rai als jaarlijksche apothéose gelden. R. P.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6