De nieuwe brug over het Donkere Spaarne. Het woord is aan... Het Belangrijkste. Na een rustdag. 48e Jaargang No. 14598 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen' Maandag 26 Januari 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN:pcr week f0.21Yi, met Geïllustreerd Zondagsblad 0-32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom dei gemeente) f 3.57J4. Franco per post door Nederland f 3-87^- Losse nummers fO.Có, Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f ÜÓ7J4. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerü: Zuider Buitenspaaime 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 1-75. elke regel meer /0-35- Reclame» f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentje» (iederen dag) 11 regels 0.25. elke regel meer 0.10» uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnes. UitkeeringenLevenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet ol Oogt400.-. Duim (250.-. Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger 150.-. Arm- ol Beenbreuk 1100.- DIT NTJMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 26 Januari. Fransche Kamerontbinding? De val van het Fransche kabinet-Steeg, die gedurende de weinige weken van zijn bestaan voortdurend verwacht werd, is een feit gewor den, en de nu ontstane crisis lijkt nog moei lijker en ingewikkelder dan die van een maand geleden. Steeg is er allerminst in ge slaagd, eenige opluchting te brengen. Hij heeft alleen een maand gemanoeuvreerd tus- schen de tegenovergestelde meerderheden in Kamer en Senaat en het tenslotte afgelegd tegen een meerderheid, waarbij de doorslag werd gegeven door de communisten. De com munisten moeten niets van de republiek niets van het parlementaire stelsel, kortom niets van het heele Westersche bestuurs-stel sel hebben. Niettemin kunnen zij voorstellen verwerpen, regeeringen ten val brengen en in het algemeen de verwarring stichten, die hun dierbaar is. Een geval als dit beschouwen zij dan ook ongetwijfeld als een daverend suc ces voor hun afbrekend beleid. Niettemin is het eenigszins paradoxaal dat een Fransche regeering ten val gebracht wordt door tien vertegenwoordigers van de Russische regee ring ook al is dat tiental dan bij den Fransohen Burgerlijken Stand ingeschreven. Vanmorgen komt het bericht dat Briand geweigerd heeft de kabinets-formatie te aan vaarden hij heeft als minister van Bui- tenlandsche Zaken te veel en te be langrijke dingen te doen en dat de senator Pierre Laval de opdracht aanvaard heeft. Dat deed hij ook bij de vorige gelegenheid, en er kwam niets van terecht, ondanks zijn lichtelijk snoevende verzekering dat hij een opdracht nimmer aannam zonder haar tot een goed einde te brengen ook. Laat ons aannemen dat de senator dit slechts be doelde als een middeltje „pour épater ie (bourgeois" om vertrouwen te wekken in de kracht van zijn persoonlijkheid en de ver deelde gelederen achter zich aaneen te slui ten. Hij kan dit grapje evenwel niet opnieuw 'debiteeren. De kans is groot, dat hij opnieuw niet slaagt. En als hij wèl slaagt Is het waar schijnlijke resultaat, dat hij, fel marchandee- rende evenals zijn voorganger, binnen een paar weken struikelt en het smadelijk af legt. Frankrijk beleeft minder slechte tijden dan de andere naties. Het is er in vele op zichten heel goed aan toe. Het zucht niet onder werkloosheid, heeft zelfs in ruime mate buitenlandsche werkkrachten moeten importeeren, en zou zijn staatsfinanciën ge heel op orde kunnen brengen als het niet in hoofdzaak gedreven door het wantrouwen, dat de ramp van 19141918 heeft nagelaten geweldige sommen besteedde aan het mee doen in den Europeeschen bewapenings wedstrijd. In tijden van normale welvaart krijgt men bij de Franschen altijd weer de oude ver schijnselen: politieke verdeeldheid, om de paar maanden een andere regeering, en fi- nancieele zwendel-affaires waarin onveran derlijk politici mede betrokken zijn. Dat tra- ditioneele schouwspel heeft zich in den laat- sten tijd weer in nieuwe uitgave afgespeeld. Als het hun behoorlijk goed gaat raken de Franschen in staats- en financieel beheer de kluts kwijt en raken verdeeld. Komen zij in den knel, zoodat iedereen denkt dat zij verloren zijn, dan komt de aaneensluiting, de „union sacrée", worden er bergen verzet en wonderen verricht, verschijnen geniale leiders plotseling op de meest-bedreigde pun ten van het staatsbestel en wordt het schijn baar-onmogelijke vo'bracht. In grafische voorstelling zou de lijn van ons Hollandsch nationaal verloop-van-zaken vrijwel horizon taal, met hier en daar een zachte golving, getrokken moeten worden. De Fransche lijn INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Café Restaurant DU COMMERCE Vanaf heden HONGAARbCHE KAPEL met geheel nieuwe bezetting zou daarentegen in hevige opwaartsche en dalende schokken gaan, als een bliksemstraal. Het is ditmaal met de crises tengevolge van het ontbreken van een regeeringsmeer- derheid zoo ver gekomen, dat er serieus ge sproken wordt over Kamerontbinding. Onze Parijsche correspondent Henry Les:urgeon, schrijft er in dit, nummer een artikel over, waarin hij de uitlatingen van verscheidene bekende politici, die hij er over gesproken heeft, citeert. Het ontbreken van een regeeringsmeerder- heid is op het moment een algemëene kwaal in Europa. Het is epidemisch gaan werken. Andere naties beschikken over het middel der Kamerontbinding, om een der gelijken toe stand aan de kiezers ter oplossing te geven. Engeland vooral heeft dat middel vaak toe gepast. Frankrijk bezit het theoretisch ook. De wetten der' Derde Republiek maken het alleszins mogelijk. Maar de constitutioneele usance heeft het in de practijk uitgeschakeld, sinds de maarschalk Mac Mahon het mis bruikte. Hij was in 1872 voor zeven jaar als conservatief en royalist tot president der re publiek gekozen. Na de aanneming van de nieuwe Grondwet werden in de Kamer slechts 170 conservatieven tegen 360 republikeinen gekozen. De Senaat was nog in meerderheid conservatief. Mac Mahon greep in, maar de Kamerontbinding van 25 Juni 1877 had de nederlaag der conservatieven en tenslotte zijn eigen aftreden tengevolge. Sinsdien is men in Frankrijk afkeerig ge bleven van Kamerontbind ng. Men is er doodsbenauwd voor den president van de re publiek te veel macht te geven. Clemenceau werd in 1920 niet tot president gekozen, om dat hij een te krachtige figuur was, Mll'erand moest een paar jaar later als presi dent aftredeo, toen hij had ingegreoen. Doumergue is weliswaar een zeer gemat'gd en middelmatig man. Misschien durft men het thans binnenkort aan met een Kamer ontbinding. Maar zeker niet dan na lange aarzeling. R P. MOTORONGELUK TE AMERSFOORT. DE HEER A. G. SCHOONDERBEEK GEWOND Zondagmorgen heeft te Amersfoort een motorongeluk plaats gehad. De heer A. G. Schoonderbeek uit Laren (N.H.), de bekende uitgever, reed met vrij kalme gang op zijn motorrijwiel door de Zonnebloemstraat in het Soesterkwai-tier met den heer W. F. Wijthof, eveneens uit Laren, op de duo. Plot seling kwam een 11-jarig meisje den open baren speeltuin hollend uitloopen. De heer S. kon niet meer voorkomen, dat het kind door den motor werd gegrepen. De motorfiets sloeg over den kop, waardoor de berijders tegen de straat werden geslingerd. Het meis je, Hendrika Welmer. brak een been. De hee- ren S. en W. kregen verwondingen aan armen en hoofd. De heer Schoonderbeek moest in het St. Elisabethgasthuis worden opgenomen. Hij heeft o.a. een neusbeen ge broken. De heer Wijthof kon na verbonden te zijn naar Laren terugkeeren. SIR WILLIAM BULL OVERLEDEN LONDEN, 24 Januari (V. D.) Sir William Bull, het bekende Conservatieve Lagerhuis lid en voorvechter van den Kanaaltunnel, is terwijl hij aan een feestmaaltijd te Frome in Somerset een toast hield, onwel gewor den en kort daarop overleden. Het Slotpark van Doorn is tot naiuurmonu ment verheven, hetgeen tot gevolg heeftdat de ex-keizer niet meer vuig houthakken, een bezigheid die z\jn lievelingssport u-as. Dat ffe. ex-keizer ook zijn gasten op de jhók-ge neugten pivitccrdc btijk£ uit der.e foto, B. en W. geven den raad in overweging het goedkoopste plan uit te voeren. In de raadsvergadering van 25 Juni nam de raad in beginsel een besluit inzake de nieuw te .bouwen brug over het Donkere Spaarne. De raad verwierp het voorstel van B. en W. om plan H uit te kic-zen, maar koos in meerderheid plan III. met dien verstande, dat het voorplein op den zuidelijken oever zal worden versmald. Ter uitvoering van dit besluit is de direc teur van Openbare Werken uitgenoodigd een plan voor den bouw der brug te ontwerpen. Uit zijn rapport van 23 December blijkt, dat voor de uitvoering van het plan een bedrag beschikbaar moet worden gesteld van f 403 200. B. en W. voegen hieraan toe. dat de kosten aan de uitvoering van plan 3 verbonden, bij hen de vraag heeft doen rijzen, of uitvoering van het destijds door hen voorgestelde plan 2, alsnog geen aanbeveling zou verdienen. Toen zij hun voorstel d.d. 18 Juni 1930 de den. stond heil slechts ter beschikking een globale raming van kosten. En ook de Raad beschikte over geen andere dan de aan B. en W. bekende cijfers, neergelegd in het rap port van den directeur van Openbare Wer ken van 2 Mei jl. Volgens dat rapport zouden de kosten verbonden aan de uitvoering van plan 2 bedragen voor de brug met bijkomen de werken 225.000 en voor aan te koopen of te onteigenen nerceelen rond 17.000 al- zoo in totaal 242.000. De kosten verbonden aan de uitvoerine van p'an 3 werden met de wijzieing die de raad wenschte. begroot op f 349.000. De berekening der juiste kosten wijkt aan zienlijk af van de destijds ingediende ra ming, zooals blijkt uit hel feit, dat voor de brug met- bijkomende werken, doch zonder de kosten verbonden aan aankoop of onteige ning van de benoodigde perceelen. thans een crediet wordt gevraaed van 403.200. Dit is voor B. en W. aanleiding geweest, om den directeur van Openbare Werken uit te noodigen, aan de hand van de thans be kende gegevens, te berekenen wat de kosten, alles inbegrepen, zouden zijn bij uitvoering van plan 3. alsmede bij eventueele uitvoerine van plan 2. Bil zijn raooort van 9 Januari j.! dee't genoemde directeur mede. dat de uit voering van plan 3. inbegrepen de kosten van aankoon of onteigening van bedoelde perceelen, zijn te stellen op 490.500. terwijl bij eventueele uitvoering van plan 2 de kos ten zouden moeten worden berekend op een totale uitgave van 383.900. Het verschil in de kosten naar de than* geraamde cijfers tusschen plan 2 en plan 3 bedraagt 106.600. B. en W. hebben zich afgevraagd of het, gelet op de enorme eischen welke tegenwoor dig en zeker in niet mindere mate in de naaste toekomst aan de gemeente financiën v/orden gesteld en mede gelet op de mogelijk heid. dat in de naaste toekomst de inkom sten der eemeente eerder dalende dan stij gende zullen zijn, wel verantwoord is zonder dat daartoe dringende noodzakelijkheid aan wezig is een bedrag van ruim 106.000 meer uit te geven. Zij zien die noodzakelijkheid niet in en zouden het daarom aanbevelens waard achten als de raad alsnog tot uitvoe ring van plan n zou kunnen besluiten. Een afwijkende nota van den Burgemeester. De burgemeester de heer C. Maarschalk, heeft een zeer uitvoerige nota aan den raad gezonden, waarin hij mededeelt, dat hij zich niet. met het voorstel van B. en W. kan ver eenigen. De doorvaarthoogte der nieuwe brug zco- a^s die door Openbare Werken ontworpen is. zal 2.20 M. bedragen. De doorvaarthoogte der bestaande bruggen zijn: Lange brug 2.30 M Melkbrug 2.20 M Gravesteenenbrug 3.25 M., Catharijnebrug 2.35 M. De nieuwe brug zal dus. wat doorvaarthoogte betreft, ongeveer gelijk zijn aan de Melkbrug. De Melkbrug werd geopend: in 1929, 9976 maal. In het tiidvak van 1 Jan 1929 1 October 1929, 7206 maal In hetzelfde tijdvak in 1930 (1 Jan.—1 Oct.) 8636 maal. Het aantal malen, dat de Melkrbug in de eerste 9 maanden van 1930 werd geopend tot maatstaf nemend, zal de brug in 1930 vermoedelijk 11884 maal geopend worden. Uit deze cijfers b'ijkt. dat. de nieuwe brug gemiddeld 33 maal per dag zal moeten wor den geopend, ongeacht een eventueele toe neming van het verkeer te water en zonder er rekening mede te houden, dat des Zondags de brug niet of nagenoeg niet- geopend wordt. Houdt men hiermede wel rekening, dan kan men voor de werkdagen aannemen, dat de brug 36 tot 38 maal per dag zal moeten worden geopend. Ook al houdt men er reke ning mede. dat de nieuwe brug zeer snel zal kunnen worden geopend en gesloten, dan nog zal het rij verkeer bij het geopend zijn der brug telkens pl.m. 5 minuten worden op gehouden. Ook dit steunt op een controle op den tijdsduur, dat de Melkbrug voor de scheepvaart is geopend geweest, waarbij te vens kan worden opgemerkt, dat de Me'k- brug meermalen 10 tot 18 minuten achter een geopend was. Neemt men nu als gemiddelden tijd van open zijn der brug 5 minuten aan. dan be- teekent dit een stremmlne van het verkeer van 36 maal 5 minuten of 3 uur per dag. De brug is. gelet oo de aangenomen breedte nl.m. 20 M. vastgedeelte en 16.70 M. beweegbaar gedeelte, ontworoen op een druk verkeer. Komt er Inderdaad het drukke verkeer, waarop wordt gerekeru. dan krijst men aan dc zijde van het Donkere Spaarne, ten ge- yolge van de vrij geringe breedte van dien weg. telkens wanneer de brug eenige minu ten geopend is, een opeenhooping van rij en voertuigen. Het verkeer daar ter plaatse zal dan ook groote moeilijkheden ondervin den, want op het smalle gedeelte weg moet niet alleen ruimte worden gevonden voor de wachtende rij- en voertuigen maar ook moet er plaats blijven voor het op- en neergaand verkeer over het Donkere Spaarne. In scheepvaartkringen wordt de doorvaart hoogte te gering geacht, zoowei ..Schuttevaer" als de Beurtvaartvereeniging „Haarlem" en de Bond van Nederlandsche Beurtvaartver- eenigingen zouden het dan ook zeer op prijs stellen, indien de doorvaarthoogte grooter werd. Het spreekt wel vanzelf. zoo vervolgt de burgemeester dat een brug ter plaatse als gedacht, niet op elke gewenichte hoogte kan worden aangebracht. De plaats waar de brug is ontworpen eigent zich nu eenmaal niet voor het verkrijgen van een ideale op lossing. Dat wil- echter nog niet zeggen, dat daarom zonder meer de bestaande doorvaart- hoogten ongewijzigd zouden moeten blijver.. Wanneer men n.l. nagaat welk gevolg een bepaalde doorvaarthoogte op het aantal malen, dat de brug geopend moet worden, heeft, dan zien wij dat in het tijdvak van 1 Januari tot 30 September 1930 moest worden geopend: De Melkbrug (doorvaarthoogte 2.20 M.) 8336 maal. De Lange Brug (doorvaarthoogte 1- 2.30 M I 7354 maal. De Catharijnebrug doorvaarthoogte 2.35 M.) 7334 maal en de Gravesteenenbrug (doorvaarthoogte 3.25 M.t 4472 maal. Hieruit volgt, dat wanneer de doorvaart hoogte der vaste overspanning met 15 a 20 c.M. zou worden verhoogd, de brug om die reden vermoedelijk reeds 1300 a 1400 maal per jaar minder zou behoeven te worden ge opend. Ook dit zou echter geen voldoeree vermindering kunnen worden genoemd. Een doorvaarthoogte liggende tusschen die van Gravesteenenbrug en Catharij nebrug is nood zakelijk. - Volledigheidshalve behoort cr op gewezen, dat er bij het Provinciaal bestuur van Noordholland gedacht wordt aan het graven van een nieuw kanaal door den Waarder- polder ter verbinding van Noordzeek'maa' met het vaarwater in. de richting Lelden waardoor het scheepvaartverkeer door het Spaarne beteekenend zou kunnen verminde ren. Daartegenover moet cr dan de aandacht op gevestigd worden, dat tengevolge van de economische omstandigheden, waaronder wij thans leven, meerdere opzlphzelf goede plan nen allicht niet tot uitvoering zullen komen en de mogelijkheid zeker niet is uitgesloten, dat daaronder ook behoort bovenbedoeld ka naalplan. Maar de overweging van deze verschillen de punten brengt den burgemeester dan ook tot de vraag of het niet voorzichtiger ware om. afgescheiden van de noodzakelijk hoo- gere doorvaarthoogte, met den bouw van deze brug ie wachten totdat het ontlastings kanaal door den Waarderpolder inderdaad zal zijn gegraven, voorloopig zich te bepalen tot een versterking en verbetering der be staande Gravesteenenbrug en inmiddels de brug over het Zuider Bui'en Spaarne te bouwen, waardoor het verkeer in de stad belangrijk ontlast zal worden. Aankoop van perceelen. Ten behoeve van den bouw van de brug over het Spaarne, tegenover het Donkere Spaarne. is het van belang, dat de gemeente zoo spoedig mogelijk den eigendom verkrijgt van de kadastrale perceelen sectie D nos 2127, groot 67 c.A. en 2075, groot 59 c.A. Het in de eerste plaats genoemd perceel is een winkelhuis op den hoek van dc Spaamwou- derstraat en het Korte Spaarne. het tweede het z.g. Visschershofje. nabij de Spaarnwou- derstraat. De betrokken eigenaren hebben zich be reid verklaard, gemelde perceelen aan de ge meente in koop af te staan tegen onder- scheidenliik f 30.000.— en 45.000.—. De eigenaar van het kadastrale perceel sectie D no. 2127, zal het winkelhuis bin nen drie maanden ontruimd opleveren. B. en W. stellen den raad voor. tot aan koop van bovenbedoelde perceelen te be- besluiten. VOOR HET BEHOUD VAN DE ZUIDERZEE. EEN COMITc ZAL ACTIE VOEREN. Naar aanleiding van de onlangs te 's-Gra- venhagc gehouden openbare vergadering heeft Zaterdagavond een bepreking plaats gehad tusschen belangstellenden en het be staande Harderwijksche Comité tot behoua van de ZulderzeevLsscherij. Als resultaat hiervan is opgericht een na tionaal comité, dat uit een centraal punt krachtige, doelbewuste actie zal voeren tot behoud van den Zuiderzee. De dagelijksche leiding van het comité be rust bij de heeren F. W. Drijver, bankdirec teur te Harderwijk, voorzitter: Fred. Thomas redacteur van ..De Tijd", Amsterdam, secreta ris. en A. J. C. Vitrlnga. ingenieur te Harder wijk. penningmeester. Voorbereid wordt o m. een reeks openbare vergaderingen in de voornaamste steden, waarvan de eerste beein Februari te Amsterdam wordt gehouden, Jean Jacques Rousseau Dc man zegt hetgeen hij iceet, de vrouw hetgeen haar belieft. Goed jcerk te Geneve verricht. Overeen stemming tusschen Duitschland en Polen. De Poolsche oorlogsbcgrooting. (2e blad. Ie pag.) Frankrijk: Pierre Laval kabinetsformateur. (2e blad, lc pag.) Nadere bijzonderheden over dc bekentenis van den dader van den moordaanslag i/r de Wouivermarstraat. (Ie blad, 2e pag.) De meerderheid van B en U'. stelt den raad voor alsnog het gocdkoopcrc plan voor dc overbrugging van het Donkere Spaarne te kiezen. Een afwijkende nota van den bur gemeester. (Ie blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.; Fransche Kamerontbinding? (le blad. le pag.)' Henri A. Th. LcsturgeonDe minister-crisis in Frankrijk. Naar een Kamerontbinding? (2e blad. le pag.) Mr. B. de Jong van Beek en Donk: Graaf Jacques de Sellon herdacht. Het 100-jarig bestaan der Gcneefschc vredesactie. (4c blad. le pag.) DrVV, G. N. i>. d. SlcenKen tocht naar tiet Elfelgebergte. (4c blad. le pag.) Hugh Gallacher ide vermaarde Schotsche be roepsspeler..Voetbal is jc spelmaar je moet het goed leer en". (UIL (Sport en Spel) VOO/Ï DE BEURS ZIE MEN DE TWEEDE PAGINA VAN HET VIERDE BLAD. (Laatste berichten 2e pagina le blad.) Een voetbalsupporter uit zich: De Zondag is alweer voorbij, ach, ach. wat een emotie, Ik heb, al woei het wel wat hard. weer aan de lijn gestaan, Wanneer u niet om voetbal geeft, "dan heeft u ook geen notie. Van welk een rol zoo'n lijntje speelt ln menigeens bestaan, 't Was ergerlijk gewoon, zooals die lui van ons weer knoeiden. Ik zeg ..van ons" maar u begrijpt, dat ik geen clublid ben. 't Was vreeselijk. zooals ik zei. hoe hard wij dan ook loeiden. Ik en die andre trouwen, die ik aan het lijntje ken. Wanneer ik nu nog denk aan al die opge legde kansen. Ze konden niet zoo mooi zijn. -of ze werden nog gemist: Daar heb je nou. hot allerergst, die knoeier van een Jansen. Als die den bal krijgt, is voor mij de zaak alweer beslist. En dan van Puffelen. die zal het nooit en nimmer leeren. Wat hebben wij in vredesnaam in 't elftal aan dien man. Ik snap niet, dat ze nou maar nooit dien jongen Smit probe eren. Dat 's nog een neefje van me en een jong, waar wat uit groeien kan. We hadden dikwijls barre pech. dat mag ik niet verzwijgen. En dan was ook de scheidsrechter ditmaal bijzonder slecht, 't Is vreemd dat wij nou letterlijk nooit eens een goeden krijgen, 'k Zeg. daarop hebben wij toch net als ieder ander recht. De tegenstanders speelden vuil. dat zagen wij toch al'en. Alleen hij niet; drie van hun goals, die waren buitenspel HIJ wees maar naar het midden toe in alle drie gevallen Maar bU ons, als geen mensch het zag. dan zag hU 't altijd wel. Ik zeg: het spel is alles en ik hou niet van verwijten. Wc hebben weer verloren, dat staat vast en daarmee uit. Maar dezen Zondagmiddag heb ik me wel staan verbijten, Zulk spel en dan zoo'n vent die. nou, zoo ongelukkig fluit. Enfin, het is alweer gebeurd, 'k zal verder nou maar zwijgen. Maar 't gaat wel den verkeerden kant op met die club van mij. Zes dagen rust voordat we w< cr een nieuwen wedstrijd krijgen. De wekelUkscho rustdag is gelukkig voorbij p.c.c. P. GASUS. POLITIE Bij het politiekorps Utrecht is benoemd tot agent (afd. rijwlelbrigade) de heer J. 24. Hartmaan te Haarlem,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1