FRAN KEN'S VREESELIJK SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN, Het woord is aan... Na een Zondag. Hef Belangrijkste. 48e Jaargans No. 14599 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 27 Januari 1931 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN;per week f 0.27*1 met Geïllustreerd Zondagsblad 0-32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom dei gemeente) /3.57V4. Franco per post door Nederland f 3£7I/i- Losse nummers fO.Có. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0Ó7j£. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 1482S Drukkery 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 1-75. elke regel meer f035. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f0.6& elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbel* prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—4 regels 0.25. elke regel meer 0.10. uitsluitend 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnès. Uitkeeringen. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 1600.-, Verlies van Hand, Voet ot Oogl400.-, Duim 1250.-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger 150.-. Arm- ol Beenbreuk 1100.- D1T NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD BRANDSTICHTING TE BEVERWIJK? Brand van 1926 opnieuw aan de orde. ONDERZOEK DOOR DE JUSTITIE. De Beverwijksche burgerij heeft zich in den loop der jaren talrijke malen kunnen bezighouden met de zware branden, die zoo nu en dan in de gemeente uitbraken. Veel tijd om over een brand na te praten of zich te verdiepen in gissingen werd den inwoners in den regel niet gelaten, omdat een volgende brand de aandacht alweer opeischte. Thans is echter plotseling een brand, die bijna vijf jaar geleden te Beverwijk woedde, weer „het gesprek van den dag". Inderdaad is dit geval niet van sensatie ontbloot. Tot goed begrip van het feit, waar het om gaat, brengen wij in herinnering dat in den vooravond van Dinsdag 11 Mei 1926. ongeveer te 6 uur brand werd ontdekt in de fabriek der N.V. cigarettenfabriek v.h- Gebr. Melchers. in de Koningstraat. De zeer brandbare voor raad tabak, cartonnage, enz. alsmede de hou ten, stellingen boden het vuur gretig voedsel, zoodat de brandweer, die toen nog niet over een motorspuit beschikte, een uiten* moei lijke taak had. om den brand, ciie meer het karakter droeg van een zwaren binnenbrand, te blusschen. Tenslotte gelukte haar dit met vier stralen op de waterleiding. Het vuur had in de fa briek groote verwoestingen aangericht. Het gebruikelijke polïiioneele onderzoek leverde blijkbaar geen bezwarende omstandigheden op, zoodat de brand- en waterschade, waar voor. de N.V. op Beurspolis verzekerd was, na korten tijd uitbetaald werd. Nu echter, bijna vijf jaren na dien brand, duiken zoó hier en "daar geruchten, als zou de brand aan kwaadwilligheid moeten, worden geweten. Het IS n.l. bekend geworden, dat eenige jaren na de brand bij de..N.V» .die een dochteronderneming was van de N-V. Siga renfabrieken v.h. Gebrs. Majooreen ern stig "meeningsverschil zou zijn ontstaan- tus- scheh de directeuren, tengevolge waarvan een hunner, de heer M.. uit de directie trad. om in de omgeving van Arnhem een fabriek te stichten. De moeilijkheden bleken daarmede niet te zijn opgelost, zij schenen integen deel de minder goede verstandhouding te hebben verscherpt. De heer M. moet zich zoo danig hebben uitgedrukt, dat de brand in de fabriek opzettelijk zou zijn gesticht met mede weten van zijn mede-firmanten. Dit gaf de justitie te Arnhem aanleiding tot het instel len van een onderzoek, teneinde allereerst in principe vast te stellen, of men hier met een geval van persoonlijke wraakneming te dssn had. dan wel of de uitlatingen van den heer M. Inderdaad een vermoeden, aan brand stichting wettigen. Het verdere onderzoek in deze zaak berust thans bij de Haarlemsche Justitie. Of het echter tot een behandeling voor de Rechtbank zal komen, is, integenstelling met de daai-over gepubliceerde voorbarige mede- deelingen, op het oogenblik nog niet te zeg gen. Het plotseling bekend worden van deze ge schiedenis heeft te Beverwijk begrijpelijker wijze zeer veel opzien gebaard, temeer omdat deze brand reeds lang in het vergeetboek was geraakt. WEDEROM DRIE STUDENTEN IN HET GEBERGTE VERMIST. INNSBRiiCK. 26 Jan. (V. D.) Drie studen ten van de Universiteit in Innsbrück gingen 22 Januari jL op een ski-tocht naar de Li- zim in het Wattental. Den nacht van 22 op 23 brachten zij nog door in een der berghut ten-doch sedert dien heeft men niets meer van-hen gehoord. Gendarmerie en hulp-ex pedities zijn op onderzoek uitgegaan, tot nog toe echter zonder resultaat. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN BBÜHM HET 'BESTE BROOD BROODFABRIEKEN Haarlem - Heemstede - Bioemendaal L M ÏSSHHV Passagierstrein op een goederentrein geloopen. Lord Beaconsfield Een vrouwelijke vriend lieftallig, ver standig en hem toegewijd is een veel kostbaarder bezit voor een man dan land goederen en valeizen. Er ziin toeinig mannen die zonder zulk een Muze kunnen slagen in het Leven, en er zijn er geen die zonder haar tevreden kunnen zijn Drie dooden, zes gewonden. Verkeerde icisselstand de oorzaak. Maandagavond om 7 uur is de passagiers- trein uit Nieuweschans bij het binnenkomen op het station te Groningen in botsing ge komen met een goederentrein. De botsing was zoo hevig dat verschillende mensohen in den personentrein werden gedood of ge wond. Voorloopig meldde men drie dooden, twee zwaar- en zes lichtgewonden. Verschillende reizigers moesten worden uitgezaagd, doordat de wagons gedeeltelijk in elkander gedrukt waren. De bot-sing ge schiedde op het emplacement 150 Meter voor het station. De oorzaak moet worden gezocht in een verkeerden wisselstand en in de twee de plaats doordat een verkeerd signaal op veilig was gezet. De drie dooden zijn allen passagiers. Van de twee zwaar gewonden behoort een tot het personeel, de ander is een passagier. Rangeerder door onveilig gereden. Een nader bericht .meldt: Een rangeerder van baanvak 7 reed tegen zeven uur, door een onveilig signaal en kwam met een paar wagens op baanvak no. 6 terecht, waardoor de wissel werd verscho ven. Tóén kwam uit Nieuweschans de trein bin nen van 7.09 en door den verkeerden wissel- stand is d®e trein op de verkeerde rails te recht gekomen en aan het einde van het tweede perron van het hoofdstation in bot sing gekomen met een zich aldaar bevin denden goederentrein. De botsing was zeer hevig. Verschillende wagons werden uit de rails gelicht. Twee van de wagons van den perso nentrein werden een einde medegesleurd en toen tegen den goederenwagen gedrukt. De goederenwagen is gekanteld. In den personentrein bevonden zich ver schillende passagiers, die allen aan het ach terste gedeelte den trein uitrenden om te zien wat er gebeurd was. Het beeld dat de voorste wagen vertoonde, was ontzettend. Dc slachtoffers uitgezaagd. Hieruit haalde men en moest men gedeel telijk ook zagen, de lijken van drie reizigers en 5 gewonden, die allen zware kwetsuren hebben opgelocpen. De namen der drie ge dooden zijn: de hee- ren Bollegraaf, wonende te Amsterdam: Did- dens, voormalig koster van de Martinikerk, wonende te Groningen en Van der Veen, aannemer, wonende aan het Zuiderdiep te Groningen. Deze reizigers bevonden zich in een compartiment derde klasse. Onmiddellijk was de politie en brandweer ter plaatse, terwijl ook het Parket zich op het terrein van de ramp bevond. Op het viaduct een van de drukste ver keerswegen van Groningen verzamelden zich den geheelen avond honderden menschen die van daar uit op het in de diepte liggende rangeerterrein een overzicht hadden van de ramp. Postwagen over den eersten wagon geschoven. Men Is onmiddellijk begonnen met de wa gons overeind te zetten, omdat het baanvak In de richtingen Assen én Nieuwerschans hierdoor versperd werd. De snelheid van den binnenkomenden trein was op het moment der botsing nog vrij groot. Er ontstond zulk een geweldige druk, ge paard gaande met een hevigen knal, dat de postwagen volmaakt over den eersten wagen werd gegschoven. Deze werd bijna geheel versplinterd. Alleen de eene zijkant bleef op zijn plaats. In de postwagen was geen perso neel aanwezig. De wagen kwam geheel on derstboven aan den kant te liggen. De houten splinters van den uit de rails gelichten wagon lagen overal verspreid. Op het lawaai kwam spoedig personeel aangesneld, zoodat reeds om half acht met het opruimingswerk kon worden begonnen. De trein die om half acht uit Groningen moest vertrekken kon niet weg gaan en zelfs om negen uur kon nog niet worden gezegd wanneer deze trein zal kunnen vertrekken. Sedert December 1913, toen de ontzettende spoorwegcatastrophe bij Beilen plaats had, ls het Noorden van ons land niet meer door een spoorwegongeluk als te Groningen heeft plaats gehad, getroffen. De gewonden konden dadelijk na het ongeluk behandeld worden en zijn naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. Wie de slachtoffers zijn. Nog nader wordt gemeld: De groote Jumbo-machine, waartegen de personentrein is opgeloopen, deed dienst om enkele wagons weg te halen. Deze machine werd bediend door personeel uit Zwolle. De machine van den personentrein is geloopen op de machine van den goederentrein. Door den schok is de bagagewagen van den per sonentrein geschoven over den eersten per sonenwagen van dezen trein. Dit was een compartiment der tweede klasse. Doordat de personenwagen totaal is verwoest zijn alle passagiers, die hierin gezeten waren, gewond. De namen der gedooden zijn de heeren J. Bollegraf, directeur der Uitgeversmaat schappij ..Rembrandt" te Utrecht, wonende te Amsterdam, de heer Diddens, timmerman en aannemer te Groningen en de heer Van der Veen, aannemer eveneens te Groningen. De namen der gewonden zijn de heeren R. Mores, inspecteur van een Levensverzeke ringsmaatschappij te Groningen, die een beenbreuk bekwam, de heer Muskens uit Rotterdam, J. R. Kamphuis te Groningen, de heer Th. Verlaan, directeur van de stoom- trammaatschappij te Winschoten en R. Kley te Groningen. Bovendien, werd de hoofdcon ducteur van den personentrein de heer Meyer uit Leeuwarden ernstig. gekwetst- Prof. Michael, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Groningen verleende o.m. ge neeskundige hulp. De beide locomotieven p. botsing tegen elkaar ttwr- (Antwoord van den speler Jansen). Supporter, zeer geachte vriend, ik ben de speler Jansen En zeer gevleid, dat 'k in de krant over mezelven las, Al was het dan ook slechts'crltiek op vaak gemiste kansen. Een oordeel, moet ik zeggen, waar ook wel iets waars in was, Ik heb gedacht, we moesten 't eens in deze richting sturen, Dat zij, die eiken Zondag rillend aan het lijntje staan En die ons hopeloos geknoei maar steeds moeten verduren, De kans nu krijgen, dat ze zelf ook eens het veld in gaan. Zoolang de competitie duurt, zijin er nog wel bezwaren Maar straks is er gelegenheid aan 't einde van 't seizoen. Wanneer er dan twee elftallen onzer supporters waren, Die ons eens wilden laten zien. hoe wij het moeten doen. Zoo in April, dan zal het weer ook wel wat milder wezen. Zoodat u, op een beter veld dan 't nu is. spelen kunt. U bent, in vergelijking, dan in 't voordeel. maar bij dezen Wordt u dat door de gansche ploeg van 1 harte graag gegund. U moet natuurlijk tweemaal drie kwartier ten volle spelen. En aan het eind nog even snel zijn als aan het begin, Maar dat is geen bezwaar niet waar, dat kan u toch niet schelen, U staat des Zondags steeds zoolang, dus daar vindt u niets in. Wij komen met de heele ploeg, dat spreekt vanzelf, ook kijken. En loeien zullen wij dan ook, dat wordt gegarandeerd, Wij zullen juichen als gij van uw vaardigheid doet blijken. En honenneen, dat komt niet voor, want gij doet niets verkeerd. En elke weldoordachte trap, dien gij zult demonstreeren En ieder hard onfeilbaar schot, waarftiee gij telkens scoort, Die zullen ons. hoe dom w' ook zijn misschien tenslotte leeren, Hoe of je voetbal werkelijk nu wel te spelen hoort. Wat zullen wij genieten, ach, ik ga er vast van droomen, Wij zullen eindelijk voetbal zien. zoo goed als 't mogelijk is. En als 'k na afloop tijdig van het lachen ben bekomen. Dan kom ik, dat beloof ik u, op uw begrafenis. p. c. c. P. GASUS. Vreeselijk spoorwegongeluk in Groningen. Passagierstrein op goederentrein ingeloopen, 3 dooden, 6 gewonden. (Je biad. Ie pag.) Dc tooneelcrisis te Amsterdam. Voorstellen en tegenvoorstellen. (3e blad, 4c pag.) De Engelsche politiek inzake Britseh-Indiè. '2e blad. Ie pag.) Uit FrankrijkLaval vormt een kabinet, Tardieu en Briand van dc partij. (2e blad. Ie pag.) Brandstichting te Beverwijk? Brand van 1926 weer aan dc orde. (Ie blad, le pag.) Uit IJ muidenTijdens een stormnacht op de Semaphore. (4e blad, le pag.). ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Mozart. (le blad. le pag.) A. Heeroma: Uit den strijd legen de misdaad: „Oproer". (2e blad. le pag.) A. C. Kroes: Van de sneeuw naar de zon. De tiende Rallye naar Monte Carlo. (3e blad, 4e pag.) W. A. Mozart (1756—1791): BV zVn 17Ssten geboortedag. (4e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pagina le blad.) DUITSCHLAND. DE OPERAZANGER LINDLAR OVERLEDEN. DUITSCHLAND. MOORD OP ZIJN VADER? GOYATZ, 26 Jan. 'V.D.» Gisteravond werd een gepensionneerde spoorwegconduc teur in zijn woning neergeschoten. Hij be vond zich alleen thuis en werd door zijn vrouw gevonden, tegen de kachel leunende-. De levensgeesten bleken reeds te zijn gewe ken .Zijn dood was door een geweerkogel ver oorzaakt, die den halsslagader had door boord en in het lichaam was blijven steken. Het parket heeft den zoon laten arresteeren als verdacht den moord te hebben begaan Het schot bleek te zijn gelost uit eeh geweer model 98. zooals zich een in het huis bevond. Reeds geruimen tijd bestaat er een veete tus- schen den vader en den 24-jarigen zoon. EEN LANDVLIEGTUIG OP ZEE GEDAALD. LONDEN. 26 Jan. (V.D.) Op zee nabij Felixtown heeft een Engelsche militaire vlie ger heden een Interessante poging onderno men om doo- middel van met lucht gevulde zakken een landvliegtuig, dat op het wate: moes^ dalen te redden. De machine was aa: de vleug-els voorzien van „zwemzakken", die door den piloot van zijn cockpit uit. met sa mengeperste lucht waren gevuld, terwijl hij den motor afzette en de lading naar buite: wierp. De proefneming verliep aanvankelijk zeer twijfel ach tig. Do machine verdween val komen o.:dt\vudoen verscheen, uank de luchtzakken, spoedig weer aan de opper vlakte. De bestuurder kon, doorweekt van het zeewater, worden gered. KEULEN. 26 Jan. (VD.) De Keulsch* operazanger Franz Llndlar, die gisteravond moest optreden In Puccini's ..Turandot" werd tijdens do voorstelling onwel, zoodat hij slechts met moeite gedurende het eerste be drijf kon blijven doorspelen. Hij begaf zich met zijn vrouw naar huis, waar hij korten tijd later een beroerte kreeg en overleed. NOG STEEDS ZAKKENROLLERS. Een dame deed Maandag bij de politie aan gifte, dat haar ln den winkel van de firma Vroom en Dree^man in de Groote Houtitraafc een portemonnaie met f 6 is ontrold. Een andere dame deelde aan de politie mede. dat zij haar portemonnaie met 90 vermoedelijk in denzelfden winkel is kwijt geraakt. Tenslotte vermiste een dame Maandag op de Botermarkt haar portemonnaie met 7. HAARLEM, 27 Januari. Mozart. Het is vandaag 175 jaar geleden dat een der grootste componisten die de menschheid met hun scheppingen verrijkt hebben. Wolf gang Amadeus Mozart, te Salzburg in Oos tenrijk geboren werd. In onzen tijd meer dan. ooit tevoren is het gewoonte geworden, der gelijke jubilea op grootsche wijze te vieren. Gedeeltelijk is dal wellicht een gevolg van het feit, dat onze tijd zoo arm is aan groote kunstscheppingen. In elk geval heeft de er varing al geleerd, dat zulke algemeene her denking van een groot scheppend kunste naar niets dan voordeel oplevert. Het geeft; talloozen. die van zijn werk onvolledig op de hoogte waren, de aanleiding waardoor zij cr zich in gaan verdiepen, en beseffen wie hij was en welke schoonheid hij in b'ijvend we zen hoeft gebracht. Voor degenen die zijn scheppingen kenden is het een groot genot, zich in het jubileumjaar te kunnen verlus tigen aan zooveel uitvoeringen van zijn werk door de eerste kunstenaars van hun tUd. Zoo zullen tienduizenden muziekminnaars, overal in de were'd. zich bij voorbaat op „het Mo/art-Jaar 1931" verheugd hebben. Mozart was een wonderkind, dat op zijn vijfde Jaar al componeerde, op zijn zesde al op concerttournée ging en door den keizer van Oostenrijk. Frans I. met gunstbewijzen overladen werd. Hij bleek ln zijn latere ont wikkeling een universeel muzikaal genie te zijn.wellicht het meest veelzijdige muzi kale genie dat de wereld ooit gekend heelt. HIJ schreef opera's, kerkmuziek, orkestmu ziek. kamermuziekwerken die tot het hoogste behooren. dat de muzieklitteratuur kent. Hij leefde maar heel kort: dit leven brandde snel op terwijl het dc wonderen van zijn ge nie schiep in schier koortsachtige haast. Toch hebben maar zeer weinig componisten een omvangrijker oeuvre nagelaten dan hij. die zijn 35ste levensjaar niet voltooide. 626 werken, staan te zijnen name. waaronder, naast de vele opera's (waarvan F" Uochzelt Die Zauberf'öte en Don Juar -et blljvendri" zijn gebleken), veertig sympho- n'.ecn. 15 missen en andere kerkmuziek, vijf entwintig pianoconcerten, zes vioolconcerten, zesentwintig quartetten, r.egen kwintetten, een menigte sonates voor viool en piano, een groot aantal vc^. vele liederen, dans muziek. „divertissementen" Het ls een schier onafzienbaar oeuvre, en men kan niet anders dan met diepen eer*

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1