Strijd teöen BUITENLAND OPROER. VAMPYR Stofzuigers f 98.- De Engelsche politiek in Britsch-Indië. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 27 JANUARI 1931 TWEEDE BLAD door A. HEEROMA, Commissaris van Politie te Amsterdam. EEN VERGELIJKENDE STUDIE: IN HET DORP VAN MIJN JEUGD EN IN AMSTER DAM. De vreemde stoet. Toen ik nog buiten woonde, wa5 ons dorp eens in groote beroering gebracht door een be sluit van den gemeenteraad, waarbij de ker mis werd afgeschaft! Verbeeld je; het eenige vermaak, waarop de dorpsjeugd een heel jaar teerde! Maar de vroedschap bestond uit mannen, die het gewicht hunner functie kenden en dus beseften, dat zij elk gevaar, zelfs een denk beeldig, van hun gemeentenaren moesten af wenden exx waaf nu ergens in het land pokken waren geconstateerd, oordeelden zij, dat ze het niet op hun verantwoording moch ten nemen de kermis te bestendigen. Nu bestond onze kermis uit een draaimolen, die niet ging. als je hem zelf niet duwde maar de houten paarden waren vol putten en maakten den indruk pokdalig te zijn, zoodat dit alleszins de vrees voor het uitbre' en der pokken wettigde. De burgers ïii onnoozelheid waren echter van ooi-deel, dat al werd er niet gedanst, het contact tusschen de personen van beiderlei kunne daarmee niet verbroken werd;-voorts vonden zij die pokdalige paarden van geen gevaar en meenden zij, dat de kinderen voor een oliebollenkraampje niet dichter bij elkaar waren dan anders, kortom in hun kortzichtigheid spotten zij met. de overheidszorg en besloten zich tegen het ge nomen besluit te verzetten. De vrouwen hits ten de mannen aan, scholden hen lafaards, als zij hun kinderen het kermisvermaak zon der meer lieten ontnemen en waar. vooi-al bij ons, de gedachte aan lafaards voldoende was voor het nemen van een extra borrel en een kloppartij, werd tot een groote protestactie besloten. En zoo gebeurde 't dan, dat op een avond een vreemde stoet door het dorp trok: voorop gingen een zestal mannen, die op hun schouders een ladder torsten, waarop een zevende man lag uitgestrekt maar door een wit laken aan het oog onttrokken: dat moest beteekenen, dat zij een lijk droegen en dat lijk stelde de dooie kermis voor, die nu plech tig werd begraven. Achter de baar gingen mannen, vrouwen en kinderen de laatsten niet te vergeten en er naast ging de bidder. Op zijn bevel werd halt gehouden, de baar neergezet en hij sprak als volgt: .Mannen!" en de mannen van 812 jaar jaar drongen naar voren ..Mannen! is dat recht, dat de kermis is afgeschaft?" „Neen!" gierde de menigte. ,-Moeten ze onze kinderen dat eenige plezier ontnemen?" „Hu! Hu!" joelde de jeugd. „Moeten we daarin berusten?" ,.Neen! nooit!" brulden allen. ,.Voorwaai-ts dan!" De baar werd op de schouders gehe- schen, waarbij het lijk zich goed moest vast houden en allen zetten zich ïn beweging. Zooals in tijden van groote beroering strijd liederen ontstaan; zooals de revolutie het aanzijn schonk aan de Marseillaise, zoo was ook hier, door wien weet ik niet een strijd lied geschapen, dat aan duidelijkheid niets te wenschen overliet en luidde: ,,'t Kan ons niks meer bommen. Kermis moet er kommen, Kermis moet er wezen- Kermis moet er zijn!" iedereen kende het terstond en allen zon gen mee en in den donkeren avond ging er dreiging van uit, omhulde het lied den som beren stoet. Iets verder werd weer halt gehouden, soms voor het huis van een gemeenteraads lid en dan hield de bidder weer zijn redevoe ring, aangevuld met de mededeeling: .,Hier woont er een. die heeft meegedaan" en dan loeide het: „Hoei, hoei, gooi 'm dood!" Aan dit laatste werd geen gevolg gegeven en verder ging het. totdat het heele veld was afgegraasd en toen werd het lijk een vafé binnengedragen en was de protestactie ge ëindigd. Booze tongen beweren, dat het lijk later lijk was. evenals de bidder en de dragers maar dat staat hier buiten. Het spreekt, dat de kermis bleef afgeschaft en dc demonstratie hetzelfde gevolg had als alle demonstraties. Mocht er iemand beweren, dat mijn dorpsgenooten eigenlijk in hun recht waren, dan wil ik daarover niet in dis cussie treden, maar alleen opmerken, dat je. als je in je recht bent, daarom nog geen ge lijk krijgt. Hoe gedroeg de politie zich bij dit alles? In één woord: verstandig. De rijksveldwachter, dien ik reeds eerder signaleerde, volgde met een paar anderen de oproerige menigte op een af tand; hii sommeerde niet. trok geen sabel, nam bet lijk niet in beslag; hij noteer de alleen enkele namen hij kende toch iedereen en toen de heele begrafenis al lang vergeten was, stuurde de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij h~. Kanton ge recht Haarlem aan diverse bewoners-van 'net dorp een schrijven; „terzake dit en terzake dat althans dit, althans dat. en dat betee- Jicncle» dat de in het stijlvolle stuk genoemde persoon werd uitgenoodigd op dag en uur daarin genoemd voor den kantonrechter te Haarlem te verschijnen. Aangezien een tien- of twaalftal tegelijk werd opgeroepen, maak ten beklaagden en getuigen er een uitgaans dag van en toog men welgemoed naar de pro vinciale hoofdstad M'n vriend Dolf. die ook van de partij was, zooals van alle partijen, vei-telde me later, dat een der getuigen zoo onder den indruk was der eedsaflegging, dat hij telkens, als de kantonrechter hem vroeg: „getuige, heeft u gezien, dat deze beklaagde erbij was; de I and met V-vormig gespreide vingers ten hemel stak en antwoordde: „Neen, edelachtbare, dat heef ik niet gezien". Aangezien hij op alles antwoordde: „neen, edelachtbare, dat heef ik niet gezien", terwijl hij overal met z'n snuit bij gestaan had, is hij gevaarlijk dicht bij meineed geweest, vermoed ik, maar ik geloof nu niet zonder voorbehoud, wat Dolf zegt, want die had fantasieën, wat hier uit blijkt, dat hij na '11 geschil met papa, op den dijk ging liggen bij een paal en daarop schreef: „Ik ben naar Amei-ika, vaarwel! Dolf." Aanvankelijk wou hij bij dien paal den nacht doorbrengen, maar later vond hij 't beter beschutting te zoeken onder het gast vrije dak van Tante Naatje, waar ik toen ook woonde. Hij beweerde, dat, als je koud water dronk voor 't naar bed gaan, je niet oud werd en aangezien hij 't leven te leuk vond om er jong van te scheiden, dronk hij warme grog en toen was den volgenden dag 't geschil bijgelegd. Z'n afscheidsgroet liet hij maar voor een volgenden keer op den paal staan. Maar dat heeft nu allemaal met de zaak niets te maken en ik wil slechts vermelden, dat al de door den veldwachter genoteerden een paar gulden boete kregen terzake het verstoren van de nachtrust,-wat eigenlijk niet juist was, want op den bewusteir avond sliep er bij ons niemand en kon dus geen nachtrust verstoord worden, 't Ls ook mogelijk hoor, dat de boete terzake iets anders was, want er is met een beetje goeden wil altijd wel een ar tikel uit een van de vele wetten of verorde ningen te vinden, dat je erbij lapt. Toch blijkt- uit dit alles, dat die ïijksveld- wachter van ons een zeer goede opvatting van zijn taak had en die bezadigdheid Ls iets, wat ik later bij veel rijksveldwaohters heb teruggevonden en hen tot werkelijk goede politiemannen stempelt. Ik schrijf dit eer stens toe aan een goede selectie bij aanne ming van personeel maar. niet minder hier aan, dat zij een groote mate van zelfstandig heid genieten, hetgeen hmi verantwoorde lijkheidsgevoel ten goede komt. In een groote stad, als lid van een groot corps, daalt je persoonlijkheid tot nul; alles wordt je van a tot z voorgeschrevenieder is even benauwd van den laagste tot den hoogste, ja dikwijls, hoe hooger hoe benauwder en het parool is: dek je op je voorman. Stel u eens voor, dat in Amsterdam door den gemeenteraad bepaald was, dat- in de Jordaan, op Kattenburg, de Indische buurt, n' importe waar, met het oog op gezond heid, zedelijkheid, wat dan ook, een speel tuin was gesloten of een zwembad, in alien gevalle iets voor openbaar vermaak en dat de bevolking, met dit besluit niet accoord gaan de, een betooging ging houden met een levend lijk als symbool van het ten dode gedoemde vermaak. Ja, stel u dat eens voor! Zoo iets kan best opgesteld worden, zon der dat een agent het ziet, want overtalrijk kan men die in Amsterdam ook niet noemen, maar het publiek ruikt een pretje, stroomt toe en dan ziet te een of anderen tijd een agent er ook wat van, maar dan zijn er honderden mexxschen en daartegen kan hij alleen niets beginnen. Was hij de baas. dan zou hij ze misschien stil laten betoogen. maar nu laat hij dat voor geen geld van de wereld toe, want dan krijgt hij er van langs; dat kan hem geld. straf toeren, ontslag misschien kosten. Dus dekt hij zich op zijn voorman, rent naar den brigadier, die van schrik zijn pijp laat vallen, die zoekt den inspecteur op. die kahn zijn broodje zit te eten, maar zich bij ft vernemen van het sell r ikke lijk ge beuren verslikt en benauwd, met een rood hoofd, den commissaris opzoekt. Die is er niet. wordt thuis opgebeld, wordt bleek. In- tusschen heeft de inspecteur een brigadier met een paar man uitgezonden, maar die worden met gejoel ontvangen, weten niet. durven niet en berichten, dat de buurt in oproer ls. De commissaris, hiervan verwittigd, wordt zoo mogelijk nog bleeker, belt den hoofd commissaris op. deze den burgemeester. „Wat? Te on 'i b-iiuit van den gemeenteraad? Hce li .nc6ei:jk, mijnheer, da; u daarvan niets wist? Krachtige maatregelen; ik ver wacht rapport!" Ring. ring! „Is de com missaris aaar? Hoe is mogelijk, mijnheer, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cis. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756. da: zooiets gebeuren kan zonder dat u het wist? Weet u dan niet, wat er in uw sectie voorvalt? De burgemeester is woedend. Mor gen rapport!" en De commissaris loopt 'l water in de han den. „Waar is de inspecteur? Hoe kan 't bestaan, dat u dat niet eerder wist. De bur gemeester is woedend. Morgen wil die rap port. Vraag assistentie. Dat is ai niet meer noodig. T Vliegt langs de telegraaflijnen: Dringend! Van alle afdeelingen zooveel agenten, inspecteurs, ruiters naar bureau nummer zooveel, ter beschikking van den commissaris. Die roept den oudsten in specteur: „U heeft 't bevel". En inmiddels stormen van alle kanten hulptroepen aan, maar 't publiek, dat zoo iets in den neus heeft, draft, heit, dringt, om niets van *t schouwspel te missen en van alle kanten dringt men op de menigte in. Het lijk, dat met baar en al op straat is gegooid, kruipt onder z'n laken vandaan, maar krijgt meteen een mep met een gummistok: Als je dood bent. moet je dood blijven, eens lijk, altijd lijk!" Van alle kanten vallen klappen, paar den dringen in de menigte, die dooreen woelt als de bijen in een korf, baixg voor klappen, begeerig om te zien, dat een ander krijgt. De geneeskundige dienst stuurt auto's voor gewonden; die zijn er al: hier een met een veeg van een sabel, daar een met een ver stuikten voet, elders onmachtige, platgedrukte juffers. De heele Amsterdamsche Pers is bij de hand, wrijft zich de handen: „copie. jongens, copie! Het magnesiumlicht van den pers fotograaf vlamt op aLs een bliksemstraal. Arrestanten zijn er: een paar kerels, die men niet lieten afranselen, hebben een inspectur tegen den grond geslagen, een agent neer- geknokt: ook naar den ambulancewagen! Zenuwachtig loopt de commissaris in z'n Men krijst meteen een mep. kamer op en neer. Ring, ring! De hoofd commissaris. Hoe is de toestand? Weet nog niet? Maar. -mijnheer, hoe is dat mogelijk, de burgemeester is zeer ontstemd. Morgen.... Juist. komt. 'n inspecteur binnen, brengt rapport: menigte verspreid, nog woelig, zóó' veel gewonden, zóóveel arrestanten. Jt Is zoo goed als voorbij. De commissaris herademt, hei-neemt z'n waardigheid: „dank u!"; belt den hoofd commissaris op: „we zijn den toestand mees ter; ik heb de zaak maar meteen flink aan gepakt. zal nog wat toezicht houden, mag ik geleidelijk laten inrukken?" „Ja, dank u zeer; 't is goed, dat ik de z maar meteen flink heb aangepakt; 't heeft wel even gespannen, geloof ik; dank u zeer; ik zal terstond den burgemeester inlich ten". „Is u daar, burgemeester? We hebben 't zaakje onder de knie; drie politiemannen zijn gewond". „Zoo? Dat is erg. Wil u ze voor een extra belooning voordragen?. Bij gelegenheid krij: ik wel rapport. Wel te rusten, mijnheer!" AGENDA Heden: DINSDAG 27 JANUARI Stadsschouwburg: Gem. Volksvoorstelling van .JDe Wonderdokioor". 8 uur. Gebouw „De Centi-ale": Bijeenkomst Bak kersgezellen. 7 uur nam. Gebouw ..Blauwe Kruis": Lezing H. Jan sen .8.15 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Filmvertooning en voordracht, over Maggi's Voedingsmidde len. 3 en 8 uur. Palace: ..Friederike". Variéténummer op het tooneel. 315 uur. Luxor Theater: Apachenliefje" en „De jacht naar het geluk Tooneel: The 4 Vree's. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Skandal urn Eva". Tooneel: Larette (goochelaar) 7 en 9.15 uur. H i 1 1 e gom: Raadsvergadering. 1 45 uur nam. WOENSDAG 28 JANUARI Prinsenhof (Statenzaal)Raadsvergade ring. 1.30 uur nam. Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V- 8.15 uur nam. Stadsschouwburg: Gastvoorstelling door het. Anna Pavlowa-Ballet. 8 uur. Café-Rest. Brinkmann: Lezing dr. P. H. Rltter voor het Mercurius-Ixxstituut. 8 uur. Bakenessergracht 63: Bespreking werk tijdenbesluit Kantoorbedienden. 8-15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij, Een gedurfde geste. Laval stelt een kabinet samen. Briand en Tardieu van de party. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Terwijl in het Londensche Lagerhuis de debatten over de Ronde-tafel conferentie be gonnen zijn. werden de leiders van het on wettig verklaarde Nationalistische Al-Indl- sche congres, in vrijheid gelaten. De deuren van de gevangenis werden geopend en Ja- waharlal Nehroe, voorzitter van het Al-In disch congres en de groote, mysterieuze Gandhi en Vullubhai Patel en Haidikar en andere vooraanstaande leden traden naar buiten. Het congres was bij hetzelfde besluit wederom wettig verklaard. Het is de eerste consequentie van dc in Londen gevoerde onderhandelingen. Dc af gevaardigden zijn huiswaarts gekoerd en thans is het woord aan Indië zelf. zooals het in Engeland aan Hooger- en Lagerhuis is. Omtrent de laatste twee lichamen bestaat wel geen twijfel omtrent den uitslag van dc stemming. Ter Ronde-Tafel conferentie wa ren alle politieke partijen vertegenwoordigd en de reserves door enkele conservatieven in petto gehouden, zullen geen gewicht in den schaal leggen. Dat de vrijlating vair de, van de conferen tie uitgesloten oppositie (Gandhi en de zij nen eischten den dominion status en Nehroe cs. volledige onafhankelijkheid) een daad is die durf getuigt behoeft geen betoog. Enkele Engelsche b'.aden noemen de proefneming te gewaagd en niet in overeenstemming met de ernstige situatie in Britsch-Indië. Heelemaal ongelijk kaïx men deze bladen niet geven, vooral wanneer men weet dat het kamp der nationalisten streng in twee deelen geschei den is dominion status en volledige onaf hankelijkheid) en dat deze deelen herhaal delijk met elkander in botsing gekomen zijn. Men moet nu maar afwachten, wat de in vrijheid gestelde leiders zullen doen. De Engelsche regeering schijnt er op te rekenen dat de in Londen gedane concessies en de vrijlating van de gemoederen zullen ka'.mce- ren en dat Gandhi en Nehroe de spreuk van de leege dop en het halve ei ter harte zul len nemen. In ieder geval kenmerkt de Engelsche po litiek zich door grootschen opzet al is de goede uitslag van die politiek lang niet ze ker. De burgemeester van Calcutta is in ieder geval alweer gearresteerd, omdat hij onmiddellijk na zijn vrijlating Zaterdag Jl. een opruiende redevoering hield. Deze ge beurtenis ging gepaard met. onlusten, waar bij circa honderd pex-sonen werden gearres teerd, die later op enkele uitzonderingen na weer in vrijheid werden gesteld Een voorteeken? L. A- Engeland Lagerhuisdebatten over de Ronde Tafelconferentie. LONDEN, 26 Januari (VX>.) Heden wer den in het Lagerhuis de debatten geopend over de werkzaamheden van de Ronde Tafel conferentie. Mac Donald opende de debatten met een verklaring. Lord "Wiiüngdon, die tot vice-koning van Indië gekozen is, was aanwezig. De premier legde er den nadruk op. dat de huidige stand van zaken het resultaat was van een evolutie. In het bijzonder bracht hij Winston Churchill in herinncrig, dat on danks diens critische houding ten opzichte van de huidige politiek, deze een gevolg was van verklaringen en gebeurtenissen, welke plaats gevonden hadden onder andere re geeringen, waar Ohurchill deel van had uit' gemaakt. Spreker bracht hulde aan de Indische gc delegeerden, die ter conferentie gekomen waren met groot gevaar voor hun reputa ties. De bedoeling der conferentie is geweest om van te voren tot overeenstemming te komen over de principes die toegepast moes ten worden op een Indische regeering en het ontwerpen van een basis voor een constitutie welke daarna zou worden ontworpen. Alles is nog vcorloopig en de stabiliteit en het succes van het reeds gedane werk. hangt er van af hoe de structuur als geheel zal worden opgebouwd. Spr. is er van overtuigd, dat men een dergelijke structuur zou kunnen vinden. Op dit oogenblik. aldus Mac Donald, zijn de Indische vertegenwoordigers op weg naar huis als gezworen voorvechters van het gedane werk. overtuigd van onze oprechtheid, be pleiters van een staken van den strijd en vastbesloten hun best te doen om een regiem in te wijden van goeden wil en samenwer king tot het vinden van oplossingen voor de verschillende problemen die zich in het St. James Palace voordeden. Het zou een grote ramp zijn. aldus Mac Donald, wanneer de samenwerking welke geschied was langs onafhankelijke en niet politieke richtlijnen, gedurende de conferen tie in een verder stadium der onderhande- lingen zou worden verbroken. Spr. vroeg het Huis er in toe te stemmen, dat de regeering voortgaat met het begon nen werk. zeggende: „wanneer gij Indië aan u wilt hinden met banden van vertrouwen en het gelukkig maken binnen uw Rijk en Ge- meenebest, wanneer gü Indië u wilt hooren prijzen, in dankbaarheid en trotsch bij u wilt zien blijven, aanvaardt dan het werk, dat door de conferentie gedaan is en geeft de regeering opdracht daarmede voort te gaan tot een volledige opiossing". Sir Samuel Hoare. een der conservatieve gedelegeerden ter conferentie legde den na druk op vele vitale kwesties, welke nog moeten worden geregeld en omschrijft nog maals de conservatieve houding. Terwijl men. aldus spreker, de groote veranderingen, welke in het Oosten hebben plaats gehad, inziet, zijn er zekere plechtige verplichtingen die men moet nakomen. De Indische verdediging berust nog bij het Engelsche departement van Buiterxlandsche Zaken en ce Internationale verplichtingen moeten worden gecontroleerd door ae Kroon en in he'. belang niet minder van Indit dan van Engeland, moet de blnnenlandsche orde en de flnancieele stabiliteit op effectieve wijze veilig gesteld worden. Sir John Simon zeide dat hij verheugd is over het succes van de conferentie bij het verwerven van de goedkeuring der vorsten van de algemeene gedachte der Al Indische federatie, vervolgens dat het onvermijdelijk geweest is. dat dc conferentie in den be schikbaren tijd niet in staat is geweest een practischc oplossing te brengen van zoovele zeer moeilijke en hoogst belangrijke zaken, ten derde, dat hij, al erkent hU hoeveel be vrediging de formule van verantwoordelijk heid met safeguards kan geven, hij toch niet ongeformuleerde safeguards over vitale aan gelegenheden als kleinigheden kan beschou wen en ten slotte dat het goede werk der conferentie beschouwd moet worden als een begin en nog in het geheel niet als een eind punt. Frankrijk. Het kabinet-Laval geformeerd.' PARIJS. 27 Jan. 1V.D1 Lava] ls er in den loop van den nacht in geslaagd een ka binet te fox-meeren. Tegen 1 uur werd officieel de volgende mlnisterlijst bekend gemaakt. Minister-president en minister van Bln nenlandsche Zaken: Laval. Minister van Justitie en vice-president Lion Berard. Minister van Bultenlandsche Zaken Briand. Minister van Oorlog: Maginot. Minister van Marine: Charles Dumont. Minister van Luchtvaart DiunesniL Minister van Financiën: Flaiidin. Minister van Begroeting Piétri. Minister van Handel: Rollin. Minister van Handelsmarine: De Chappe- delaine. Minister van Landbouw: Tardieu. Italië. Italiaansche troepen bezetten Koefara. ROME, 26 Jan. (V. D.) Italiaansche kolo niale troepen hebben na hevlgen strijd het belangrijkste steunpunt van de Senoessi, de Oase Koefara, bezet. Op 24 Januari werd in Et Tag de Italiaansche vlag geheschen. De Koefara omvat ccn gebied van ongeveer 55.000 KM2. Het middelpunt is ongeveer 800 K M Zuidelijk van de Lybische kust. gelegen. Bij het gevecht met de opstandelingen heb ben dc Italianen twee luitenants en 2 As- kaïTs verloren. Zestien Askari's worden ge wond. De Senoessi lieten op het slagveld 100 dooden achter, terwijl 31 gcvangncn. 100 ge weren en veel munitie in Italiaansche han den vielen. De Italiaansche troepen mar cheerden in twee colonnes op, gedurende on geveer 24 dagen. Op 19 Januari leverde zij gevecht met ongeveer 400 tegenstanders, welke na een strijd van drie uur werden te ruggeslagen. Van Italiaanschen kant maakte men met succes gebruik van pantserauto's en vliegtui gen. De opstandelingen gevlucht in de rich ting Egypte en werden door Italiaansche ka- meelruiters over een afstand van 200 K.M. achtervolgd. Na verovering van de Oasegroep Fezzan ls de inneming van Koefara het belangrijkste succes van Italië in Lyblë Na de verovering van Fezzan was dc- oase Koefara de derde oase in deze zóne, waarop de Italianen reeds langen tijd het oog had den gevestigd. Er werd door de inlandsche stammen hef tig gestreden onder leiding van het „opstan dige" opperhoofd Abd el Gelil Sef en het op perhoofd Nasser, die met 1400 man een be grijpelijkerwijze hopeloozen strijd tegen dc Italianen voerden. De strijd ontbrandde het heftigst op 19 Januari jl.. toen de opstan dige troepen bijna geheel door de Italianen omsingeld werden en in wanorde tenslotte moesten vluchten. Onder de dooden. die zij verloren, bevonden zich hun hoofden Hamed Sherifen Ab el Hamid ben Matarl. Zweden. Kleinzoon van koning Gustaaf verloofd. STOCKHOLM. 26 Januari iVJO.I Prins Gustaaf Lenart, hertog van Smaland, klein zoon van koning Gustaaf van Zweden, oud ste zoon van koning Gustaaf's tweeden zoon prins Karei Wilhelm, zal in het huwelijk tre den met mej. Karin Nisswandt, dochter van een bekend zakenman. De prins heeft van zijn successierechten op den troon afstand gedaan. Hij is twee- en-twintlg jaar oud Amerika. Meer dan 10.000 film ongevallen in SVz jaar. NEW YORK. 26 JaAuari 'VD.) Dezer dagen heeft de arbeidsinspectie een rapport gepubliceerd met een statistiek over arbeids ongevallen in de filmindustrie, waaruit blijkt, dat vooral de sensatiefilms hun jaarlijkse hen. tol aan menschenoffers en ongevallen eische» In de afgeloopen 5 Jaar behandelde de Ar beidsinspectie in Californlë 10.794 ongevallen van personen, die In de filmbranche werkzaam waren. Alleen reeds in het jaar 1929 werden 55 personen bij ongevallen tijdens "net op nemen van flims gedood. Toen de oorlogs films in trek waren en vele filmondernemin gen ln een zelfde periode oorlogsfilms ver vaardigden, bedroeg het aantal ongevallen gemiddeld per dag 15. In de afgeloopen 5vS Jaar werd een bedrag van 80.000 dollar aan schadevergoeding voor ongevallen betaald. In 1930 was een der grootste ongevallen het verdrinken van kapitein Ross Cooke en negen acteurs in den Stillen Oceaan, toen bij een filmopneming twee vliegtuigen., die gefilmd werden, met elkaar ln botsing kwamen en neerstortten.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5