2 a BUITENLAND De Engelsche regeering en de werkloosheid. ONGELOOFELIJKE TOESTANDEN. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAC 28 JANUARI 1931 Gandhi spreekt. Veel voorbehoud. .Waar de bitterste armoede heerscht. (Van onzen Parijsehen correspondent). De Engelschen hebben het pleit nog niet gewonnen. De actie der burgelijke ongehoorzaamheid HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Engelsche regeering heeft een overwin ning behaald doordat de parlementaire Labour Party met 97 tegen 13 stemmen het verzoek van de groep-Mosley van de hand wees om een speciale nationale werkloos heidsconferentie van de nationale Labour Party te beleggen. Mosley die een aanhouder is, heeft echter te kennen gegeven, dat hij de zaak opnieuw ter sprake zal brengen. Voorts meldt het Hbld. nog, dat de door de liberalen ingediende motie, welke de regeering aanspoort het vraagstuk der werkloosheid stevig aan te vatten, wordt beschouwd als een knappe tactische zet, die de regeering niet in gevaar brengt, tenzij de linkervleugel der Arbeiderspartij en de groep-Mosley be sluiten, met de liberalen mee te stemmen. De conservatieven zullen zich waarschijnlijk van stemming onthouden. In een interview zeide Gandhi te gelooven dat, wil de vrijlating der leiders doeltreffend zijn, de vrijlating van alle gevangenen een noodzakelijke voorwaarde is. Zelfs als men meende dat de verklaring van MacDonald een reden vormde voor het congres om zijn mede werking aan te bieden zou men toch het recht om te posten niet kunnen prijs geven, evenmin als het recht der hongerlijdende mlllioenen, om zout te winnen. In een interview met Reuter zeide Gandhi nog, dat de beslissing over het opgeven van de beweging van burgerlijke ongehoorzaam heid berustte bij het bestuur van het natio nalistische congres dat de actie in het leven riep. Het zou zonder vrijlating van alle poli tieke gevangenen voor dit bestuur moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn de staking der cam pagne te onderzoeken. Zelfs als de regeering toegaf ten aanzien van het toelaten van het vervardigen van zout, van het posten en het boycotten der drankwinkels en van buitenlandsche stoffen, zouden de medewerking der nationalisten en het opgeven van de burgerlijke ongehoor zaamheid nog afhangen van de regeling van de andere punten van zijn, Gandhi's pro gram. Uit een en ander blijkt wel duidelijk dat Engeland het pleit nog lang niet gewonnen heeft. Gandhi heeft voorloopig te kennen ge geven, dat de al-Indiërs niet van zins zijn, van het natuurlijke recht op een actie tol burgerlijke ongehoorzaamheid afstand te doen! L. A. Frankrijk. Het nieuwe kabinet. De afgevaardigde Blaisot, van de groep- Marin, is volgens een N.T.A.-bericht, minis ter van openbare gezondheid geworden. Ponaret is onderminister geworden voor het vakonderwijs en de afgevaardigde van Senegal Diagne (republikein-socialist) onder minister Yan koloniën. PARIJS, 27 Januari B.TJU Het kabinet hield een zitting die schier geheel gewijd was aan de voorbereiding der regeerings- verklaring, waarvan de definitieve tekst in zittingen, Donderdagavond en Vrijdagochtend te houden, zal worden vastgesteld. Na afioop verklaarde Laval, dat het mini sterie Vrijdag voor de Kamers zal verschijn- nen. De Kamerfractie der Fransche Socialistische partij (een rechts van de sociaal-democraten staande kleine partij Red.) heeft een motie aangenomen, waarin het, ministerie-Laval een nieuwe uitgave van het ministerie-Tardieu wordt genoemd en de onderminister voor het vakonderwijs Ponaret wordt beschouwd als hebbende zijn ontslag genomen als lid der partij. PARIJS, 27 Jan. (V.D.) De tot Onder- Staatssecretaris van het Fransche Ministerie van Koloniën benoemde afgevaardigde Diagne werd in het jaar 1872 te Senegal geboren en behoort tot het zwarte ras. Waarschijnlijk is hij de eerste neger, die in een Europeesch kabinet de post van onder-Minister bekleedt. Diagne was lang geleden douane-ambtenaar en vertegenwoordigt sinds 1914 Senegal in de Fransche Kamer. Engeland. Nu Gandhi weer vrij is. BOMBAY, 27 Januari (N.T.A.) Gandhi was gisteren in het diepst- van den nacht per auto naar het station Tsjintsjwad vervoerd, waar hij plaats nam in den sneltrein naar Bombay. Hij was gelijk gemeld, vergezeld van de eveneens in vrijheid gestelde vroegere leidster der Congresbeweging, mevrouw Naldoe, en door een secretaris. Gandhi was op zijn gewone wijze gekleed, namelijk met een lendendoek. Ter beschut ting tegen de koude nachtlucht, had hij zich in een groote eigen geweven deken gehuld. Zijn bagage bestond uit boeken, eenige spin newielen en duizenden brieven die hij tij dens zijn gevangenschap ontvangen had. Op de reis van Poona naar Bombay werd Gandhi, op de stations waar hij langs kwam door duizenden begroet die hem vol gens "s lands gebruik, de gevouwen handen toestaken. Op het Victoriastation hier te Bombay, waar de trein met vrij gTOOte vertraging bin nenkwam, had zich een reusachtige men- schenmenigte verzameld, die hem bij zijn aankomst met heilwenschen toejuichte. Met moeite konden mevrouw Naidoe en Gandhi de op hen wachtende auto berei ken. Er vormde zich een optocht die hen van het station naar de moderne Indische wijk bracht. Om de paar minuten stond te auto stil om de menschen gelegenheid te ge ven, den Mahatma te begroet-en. Gedurende zijn verblijf te Bombay zal Gandhi in het huis van een Indiscih koop man vertoeven. Naar verluidt zullen hij, en de eveneens vrijgelaten leden van den uit voerenden raad van het Congres, zoo spoe dig mogelijk naar Allahabad vertrekken, waar de oude nationalistenleider Pandit Mo- tilal Nehroe ziek te bed ligt. BOMBAY, 27 Januari. (Reuter.) Gandhi heeft in een interview verklaard: ik ben van meening, dat, opdat de invrijheidstelling van de leiders doel treffen zal, allen, die wegens burger-ongehoorzaamheid gevangen zitten, ook dienen vrijgelaten te worden. Zelfs als men de verklaring van Mac Do nald als een voldoende reden beschouwt voor een aanbod van het Congres om mede te werken, zou men het recht op posten niet kunnen prijsgeven, evenmin als het recht van millioenen die gebrek lijden, om zout te bereiden. De moeilijkheden der regeering. LONDEN, 27 Januari (N.TA.) De bladen achten 'het thans zeker, dat de (mogelijk heid van een nederlaag der regeering bij het groote debat over de wet op de industrieele geschillen, thans uit den weg geruimd is. Mac Donald en zijn collega's zien zich ech ter weer voor nieuwe moeilijkheden geplaatst wegens de door Lloyd George en andere libe rale leiders aangekondigde motie, waarin de regeering tot krachtiger bestrijding van de werkloosheid wordt aangespoord. De regeering wordt hierin tot bepaalde nauwkeurig om schreven maatregelen aangespoord, die ge heel overeenkomen met de vroegere van liberale zijde uitgegeven brochure: „Hoe de werkloosheid bestreden moet worden". Zoo wordt aangedrongen op het uitschrijven van een groote leening en op het heffen van grondbelasting, met de opbrengst waarvan dan een groot opgezet plan tot uitvoering van openbare werken kan worden uitgevoerd. Voor de conservatieven zijn deze voorstel len echter onaanvaardbaar en ook het kabi net- is in voor- en tegenstanders verdeeld. In de bladen wordt gedebatteerd over de vraag, of de regeering zich met de motie der liberalen zal vereenigen. Voortzetting debat gewijzigd ontwerp-vakvereenigingswet. LONDEN, 27 Januari (V. D-) In het Lager huis werd het de vorige week verdaagde debat over de tweede lezing van het amendement op het ontwerp-vakvereenigingswet voort gezet- Met groote spanning, wordt de stemming, welke niet voor morgenavond zal plaats heb ben, tegemoet gezien. Ofschoon de Liberale Partij zich officieel van stemming zal onthouden, wordt ver wacht dat de liberalen individueel tegen den maatregel zullen stemmen. Algemeen wordt verwacht, dat de regeering een geringe meerderheid zal behalen. De heden gehouden redevoeringen hadden in hoofdzaak betrekking op de wettelijke zijde van het ontwerp. Sir Boyd Merriman, vooraanstaand con servatief rechtgeleerde, verklaarde dat zijn partij en het land algemeen wenschen, dat de maatregel in duidelijke termen zal opgesteld zijn, ten einde te verzekeren, dat geen re geering ooit weer zal worden gekweld door een gebeurtenis als de algemeene werkstaking in 1926. Genève. De zenuwen zijn overspannen. LONDEN, 26 Jan. (Reuter). Geïnter viewd bij zijn terugkeer uit Genève zeide Henderson dat de toestand van Europa niet was wat hij zou kunnen zijn. De zenuwen zijn overspannen en de moeilijkheden zijn vergroot door de economische crisis. Hij was er meer dan ooit van overtuigd dat een met succes bekroonde ontw rpeningsconfcrentie meer dan ooit zou bijdragen tot herstel der welvaart en tot het verzekeren van politieke stabiliteit aan Europa. Hij geloofde niet dat- Europa ten volle de vruchten zou plukken van alles wat men deed voor het herstel van Europa zoolang althans de mate van ontwa pening vervat in het verdrag van Versailles niet was verzekerd. Henderson beschouwt de regeling der Op per silezische quaestie als een gebeurtenis van het hoogste belang en als een treffend bewijs van de toenemende macht van den Vol kenbond. Duifschland. Nu de goudmaker terecht staat. MUNCHEN, 27 Jan. Tot groote verras sing der aanwezigen diende ae officier van Justitie in het proces Tausend het verzoek in om een Italiaanschen professor als getuige te hooren. Hij zou kunnen bevestigen dat Tau send vier jaar geleden reeds zijn procédé aan de Itallaansche regeering had aangebo den, Hierop antwoordde Tausend: „Dit alles klinkt me als een sprookje in de ooren. Ik heb een of tweemaal een onderhoud gehad met den Italiaanschen professor Dr. Paolino Sesimi uit Bergamo, die mjjn brochure .188 elementen" had gelezen". De professor, aldus Tausend, had hem verzocht zijn experimen ten te vertoonen. Advocaat Rix uit Bozen was toen tolk. De verdediger vertelaarde zich accoord met het optreden als getuige van prof. Sesimi en vroeg ook advocaat Rix als getuige uit te noodigen. De rechtbank besioot hieraan te voldoen. De volgende getuige was de chemicus Kum- mer-Freiberg, een vertrouwde van Luden- dorff, die als medewerker van Tausend tal rijke proefnemingen had bijgewoond en ook zelf experimenteerde. De getuige bevestigde, dat Tausend tegen hem over een „kiiopro- duotie" had gesproken. Proefnemingen, die hij van Tausend had gezien, hadden echter op zijn hoogst één gram goud tot resultaat gehad. Later, had Kuramer een zelfstandige concurreerende onderneming gesticht. Deze maatschappij, die zich hoofdzakelijk met de vervaardiging van middelen ter bestrijding van schadelijke insecten bezig hield, was la ter geliquideerd. Men hield zich ook bezig met het maken van goud, waarbij ten deele positieve, ten deele negatieve resultaten wer den bereikt. De ongunstige resultaten bij Tausends eerste experimenten in de Munt weet getuige aan den invloed van de maan. Hugenberg aan het woord BERLIJN, 27 Jan. (VD.) Ter gele genheid van het herdenkingsfeest voor de stichting van het Duitsche Rijk, georgani seerd door de af deeling Berlijn en Potsdam van het Landsverbond der D. Nationalen heeft Geheim rat Hugenberg het woord ge voerd over het parool voor 1931. „Met God voor Koning en Vaderland" moet ook thans nog ons parool zijn, aldus zeide spr. In het voorjaar van 1932 moet een nieuwe Pruisische Landdag gekozen wor den en tevens een nieuwe Rijkspresident. Dit is van het hoogste belang. Indien Sociaal democraten en Centrum in 1931 den Pruisi- schen Landdag niet willen ontbinden, dan moet men dit als een voorteeken beschouwen voor toekomstige groote transacties tusschen Sociaal-democratie en het Centrum. Het is nl. mogelijk, dat wanneer bij de Landdagver kiezingen 1931 het volk zich uitgesproken heeft voor een rechtsch bewind, zij onder een of ander voorwendsel aan het- roer trachten te blijven. Spr. geeft den Rijkspresident in overweging op zijn hoede te zijn t.a.v. een eventueelen nieuwen staatsgreep in Pruisen. Nadat spr. uitvoerig de oorzaken van den huldigen economischen nood had geschetst, zeide hij dat het opnemen van buitenland sche leeningen slechts dient ter bemanteling van de economische ontwikkeling. Vreemde leeningen, zeide spr., zijn slechts stroppen om onze halzen, doch er bestaat nog een weg om het Duitsche volk uit de ellende te ver lossen. Het Duitsche Rijk zal in al zijn voegen schudden, als het niet meer bezield is door Bismaroks geest, den geest van den grooten Duitschen vader. Hongarije. Hongarije uit den Volken- bond?. BERLIJN, 27 Jan. (VD.) De Berlljnsche avondbladen melden, dat Graaf Apponyi in het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden met betrekking tot het ontwerp van de Ge- neefsche Commissie tot Vermindering der Bewapening, verklaard heeft, dat aangezien Hongarije noch in de Voorbereidende Com missie noch in den Volkenbondsraad een ze tel heeft, het Parlement de juiste plaats is om tegen het ontwerp te protesteeren en evi ntueele uittreding uit den Volkenbond te overwegen. COMMUNISTISCHE PARTIJ HOLLAND. LENIN-HERDENKING. De Communistische Partij Holland, afdee- ling Haarlem, heeft Maandagavond in de bovenzaal van het Concertgebouw een her denkingsvergadering gehouden, ter gelegen heid van het feit, dat Lenin 7 jaar geleden stierf. Op deze bijeenkomst die onder lei ding stond van den heer G. Oversteegen, tra den als sprekers op de heeren Van Weizen uit Leiden en L. Peper, lid van den gemeente raad te Haarlem. Nadat door alle aanwezigen staande de „Internationale" was gezongen, voerde als eerste spreker de heer Van Weizen het woord. Deze kenmerkte de figuur van Lenin als zijnde de grootste in de rijen van het strijdende wereldproletariaat. Lenin is de man geweest, die het Marxisme heeft ver staan en het ook op de goede manier wist- toe te passen. In 1903 reeds bereidde hij zijn plannen voor en twee jaar later was de eerste revolutionnaire daad al een feit geworden. Spreker zeide, dat al hetgeen na dien tijd in de Sovjet Unie is geschied en thans tot stand komt. gegrondvest is op het giganti sche werk, dat Lenin reeds lang voor 1905 verricht heeft. Spreker herinnerde er aan, hoe Lenin in de jaren 1921—22 zekere concessie aan het ka pitalisme deed, teneinde zijn plannen beter te doen slagen. Ofschoon hij hierover door andere leiders vrij heftig werd aangevallen is later gebleken, dat deze schijnbare „stap achteruit" juist geleid heeft tot een geheel nieuwe economische politiek. Spreeker eindigde zijn rede met- te zeggen, dat het de plicht van de West-Europeesche arbeiders is te zorgen dat de Sovjet Unie in haar ontwikkeling niet door de kapitalistische maatschappij gedwarsboomd wordt. De heer Peper, de tweede spreker van de zen avond toonde de be teekenis van de fi guur Lenin aan door er aan te herinneren, hoe een der werken van den grooten Russi- schen leider in 52 talen verschenen is. Vervolgens wijdde de heer Peper eenige woorden aan den huidigen toestand van het kapitalisme, dat, volgens hem op het oogen- blik in staat van verval verkeert. Door de ra tionalisatie van den arbeid is een ontzaglijk leger van werkloozen ontstaan, dat steeds meer tegen het stelsel in verzet komt. Voorts leidt de wijze waarop de Indische opstande- En dan verwondert er men zich nog over dat communisme mogelijk Is Dat was de uitroep van onzen metgezel, toen we terug kwamen van onzen onderzoe kingstocht in het noorden en oosten van Parijs. En we kunnen niet anders dan be amen: ja, wanneer daar geen epidemieën want ook het bolsjewisme is er een uit breken dan is het menschdom volmaakt. ParijsVille Lumière. Parijs met de Champs Elysées, met de Rue de la Paix, waar achter één winkelruit voor millioen aan dia manten liggen opgestapeld. Parijs met zijn verfijnde weelde, met zijn restaurants, grill- rooms. hotels, dancings, waar in één nacht voor een fortuin alleen aan champagne wordt verzwolgenen enkele kilometers verder slechts een misère, ellende, vervuiling welke men nauwelijks durft, te beschrijven, vree- zend zelf onpasselijk te worden van hot ver haal. We hebben t niet gezocht; het toeval heeft er ons gebracht, 't Kwam zoo: een brave, oude vrouw was dakloos geworden en we hadden beloofd in de banlieue eens voor haar te zoeken of er niet iets te huur was voor een matig prijsje. Het politiebureau gaf ons den raad om eens te zoeken In de rich ting van Nanterre-Colombes-Gennevilliers, voorsteden van Parijs, welke aan de hoofd stad zijn vastgebouwd. Wellicht dat u daar op een lapje grond een houten barak vindt, want er zijn er daar verscheidene, zoo zei men ons. We waren er dus wel eenigssdns op voorbereid in een min of meer armoedige omgeving te komen, maar hadden er geen flauw vermoeden van dat ons op dezen re genachtige n Zondagmiddag een misère zou worden getoond welke een onbezorgd mensch van schaamte doet blozen. Als men zoo'n el lende heeft gezien, aarzelt men even voor men een cent uitgeeft voor luxe. Zoodra men de kom van de gemeente heeft verlaten komt men bij uitgestrekte terreinen waar schots en scheef honderden barakken en kleine huisjes staan. Wegen zijn er niet; in de modder en het vuil rijn paden uitge sleten. Er zit dus niet anders op dan den wagen op den straatweg te laten en te voet zich in het kamp te wagen. Als we hebben gezegd: barakken en huisjes, dan hebben we al te veel gezegd. De bewoners hebben zelf hun woonstede opgetrokken: oude verrotte planken, daarover een stuk geteerd karton, een gat in het dak en de woning is klaar. En in één zoo'n vertrek hulzen man. vrouw en kinderen, liefst nog een paar honden of kai- ten. We hebben moedig aan één van die ba rakken aangeklopt om te vragen of er hier niets te huur was. De planken welke als deur dienst moesten doen werden behoedzaam op zij geschoven en een vrouw kwam te voor schijn. Ook het woord „vrouw" is hier te veel. 't Was een menschelijk wezen van mis schien dertig, misschien ook zestig Jaar. zoo vervuild, zoo verwilderd, dat we onwillekeu rig een stap terugdeinsden. Een gescheurd en roetzwart jak hing haar als een vod om het lichaam, de haren, wild over een misdadig voorhoofd en in haar klauwen hield ze een flesch. Een van honger verwilderde kat schoot naar buiten. Als we onze vraag stellen en „Madame" omslachtig antwoordt kunnen we even langs haar gluren naar het inwen dige van de woning. Een olielampje spreidt eenig licht over een hoop vodden. Geen stoel geen meubel, niets dan vuil en vodden. En uit de deur-opening slaan zulke verpestende walmen dat men 't benauwd krijgt en haas tig verder gaat. lingen behandeld worden, o.a. In het bekende proces te "Bandoeng, op den duur tot ernstige conflicten. Door fascistische geweld pro beert het kapitalisme zich nog staande te houden en dit systeem wordt ook in Holland toegepast: de verwijdering van Peper en Oversteegen uit den gemeenteraad, toen deze een in hun oogen belangrijke kwestie inzake de werkloosheid als eerste punt op de agenda wilden plaatsen, is daar een voor beeld van. Spreker kwam tot de conclusie, dat er oorlog dreigt tusschen de kapitalistische landen en de Sovjet unie. De West-Europee sche arbeiders moeten Rusland daarom zoo veel mogelijk steunen en rich aansluiten bij de Communistische Internationale. Na afloop der vergadering werd met alge meene stemmen een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de veroor deeling van de vier beklaagden in het Ban- doengsche proces en hun onmiddellijke in vrijheidstelling geëischt wordt. Deze motie zal ter kennis worden gebracht van de leden der Tweede Kamer en van den Indischen Volksraad. Nog zij vermeld, dat dezen avond mej. Jeanne Schrijver gedeelten voordroeg uit het Lenin- en het Meideclamatorlum. Te circa half elf ging de vergadering, on der het ringen van de „Internationale" uit een. VRÏJZ. DEM. BOND. De afd. Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond houdt op 3 Februari een ledenvergadering, tevens jaarvergadering, waarin oa. het be leid van de raadsfractie zal worden bespro ken. De agenda vermeldt ook oa. vaststelling van de grootte der lijst van candidaten voor de as. Raadsverkiezing. SCHEEPVAARTBERICHTEN Aludra 26 te Montevideo, Rotterdam naar Buenos Ayres. Amor p. 27 2 n. 30 m. Dungencss, Puerto Bar. rios naar Amsterdam. Arendskerk 27 te Alexandria. Australië naar Rotterdam. DrechtdUk 24 n.m. v. Los Angeles Harbour, Paclflckust naar Rotterdam. Gelrla 26 v. Rio Janeiro, Amsterdam naar Buenos Ayres. Grljpskcrk 27 v. Rotterdam naar Kaapstad. Heemskerk 27 12 u. v. Amsterdam naar Ant werpen- Insullnde p. 26, 19 u. Sagres. Rotterdam Batavia. Jagersfontein 25 te Beira v. Rotterdam. Jan Pieterszoon Coen 27 v. Amsterdam naar Batavia. Kedoe 27 7 o. te Belawan, Rotterdam naar Batavia. Kinderdijk 26 van. te San Francisco, Paclflc- kust naar Rotterdam. Kota Tjandi 27 10 tc Sabang. Rotterdam naar Batavia. Luna 25 te New York v. Wcst-Indlë. We baggeren tot onze enkels door modder, springen haastig opzij, wanneer uit een van de andere woningen een emmer met afval midden op het „pad" wordt gekwakt, 't Is blijkbaar dc gewoonte hier: er komt zeker nooit een reinigingsdienst, want overal moet men omwegen maken wil men niet door het afval (détails onthoud ik u gaarne) heen baggeren. Men komt weinig kinderen tegen, maar de enkelen die daar buiten spcien, zijn weliswaar ontzettend vervuild. maar zien er gezond uit. gezonder dan menig kind van welgestelde oudcis, badend in comfort. Daar ls het „cafc" dat men ons heeft aan gewezen en waar men ons misschien Iets kan aanwijzen, 't Verwekt een zekere sensatie wanneer we binnentreden. Er ontstaat een dreigende stilte bij de café-bezoekers, t Is begrijpelijk, wanneer men de geachte clien tèle even aanziet. Men komt wel eens op straat een kerel tegen dien men onwillekeu rig een „moordenaarstype" noemt. Welnu, hier een hééle verzameling van zulke lugu bere individuen, 't Zijn meerendeels ..sidis" (Algerijnen) die hier rend een flesch liggen te lurken aan zelf-gedraaide sigaretjes. De patroon van het kroegje is een boom van een kerel, eentje die er desnoods vier tegelijk sou kunnen uitsmijten. Uit hun heclc houding merkt men dat ze denken dat de politie rich met hen komt be zighouden. Als de vraag is gesteld komt er dadelijk opluchting, haast men zich zoo voorkomend mogelijk te zijn, biedt men zelfs aan om ons te vergezellen naar een woning waar iets te huur moet zijn. Het is een stee- ncn huisje, zoo dat men griezelt voor men er aan klopt, maar een lustslot nog vergeleken bij de krotten van zoo even. Een verwaar loosde en norsche kerel, nijdig te zijn gewekt uit zijn middagslaapje na een te zwaar be sproeiden maaltijd, zal ons het vertrek laten zien. We dalen een keldertrap afhij schuift een deur die uit de hangsels hangt opzij en zegt even tc wachten Daar binnen hooren we hem met. lucifers scharrelen en even later komt hij terug met een lamp. We treden het vertrek binnen. In de hoeken ber gen afvalhet plafond laageen k'ein gebroken ruitje dat voor lucht en licht moet zorgen. Dan heft hij zijn lamp even iets hoo- ger op en we kijken naar de zoldering. Een kreet ontsnapte ons. Daar. slechts enkele centimeters boven onze hoofden, een enormo zwarte vlek.... duizenden en nog eens dui zenden wandluizen, heele trossen, die weg vluchten voor het schijnsel van de lamp. Brrr.Als we weer buiten staan en e'kaar zorgvuldig geïnspecteerd hebben, vraagt do man ons of „la belle pièce" ons niet bevalt. Hoeveel verhuur Je dat? Twee honderd francs (twintig gulden) per maand. Per Jaar, bedoel Je zeker? Ook wat we toen tc hooren kregen, zal ik u onthouden. We hebben maar niet verder gezocht. Als 't zoo gesteld is in hot „mooiste" huis, vraag dan maar niet hoe het met de andere is ge steld. Werkelijk, ln zoo'n omgeving zou men geen varken durven onderbrengen. Laat staan een mensch. Wat we hier zagen, waarvan we hierboven vertelden, is geen uitzonderingsgeval. Zoo vindt men in de Parijsche banlieue, op slechts enkele kilometers afstand van do Place de l'Opéra, honderden gevallen. Een granaat zou te duur zijn betaald om dit al les op te ruimen. HENRY A. TH. LESTURGEON. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Veilig door Weer en Wind! f en 50(t per doa> rilten bij^ Yi 7i Apothekers en Drogisten. kV Marnlx van St. Aldegondo 27 te Port Suld Amsterdam naar Batavia. Medea, 25 to New York v. W.-Indië. Menado p. 27 7 u. Ouessant, Rotterdam naar, Batavia. Moerdijk 26 v.m. to San Francisco v. Ant werpen. Nlcthoroy 26 to Panama, Paclflckust naar Rotterdam. Nlckcrlo 27 v. Amsterdam naar W.-Indl5. Oldekerk 26 to Wladiwostock, Amsterdam n. Japan. Oranla 26 v. Lissabon, Amsterdam n. Buenos Ayres. Phrontls p. 26 Per lm Amsterdam naar Nod. Indlë. Polydorus p. 27 Gibraltar, Batavia naar Am sterdam. Rlouw 26 te Singapore. Rotterdam n. Japan Rondo 26 v. Hongkong. Japan naar Rotter dam. Rljperkerk 26 te Bremen v. Rotterdam. Scheldestroom 28 te Havre verwacht, West- Af rl ka n. Amsterdam. Veondam 26 to New York v. West-Indlë. Waterland 25 to Rosarlo, Z.-Amerika naar Amsterdam. IJselkerk 36 te en v. Messina. Rotterdam, n. Bom bay. IJstroom 26 v. ti. Palm as. Amsterdam naar West-Afrika. Amor 27 to Amsterdam r. Puorto Barrios. Ariadne 27 v. Havre, Port do Palx n. Amstera dam. Ball 24 v. Belawan-Dell n. Tandjong Prlok. Burgordljk p. 86 Gibraltar, New York naar Java. Goastorland 27, 17 u. v. Hamburg naar Am sterdam. Koningin der Nederlanden 27 te Sabang, Am sterdam naar Batavia. Kota Baroc, p. 26 17 u. Pantellarla, Batavia naar New York. Lochkatrlne 26 te San Francisco v. Rotterdam Melampus 24 v. Batavia naar Belawan Dell. Nlas 27 v. Mombasa n. Dar-ea-Salaam. Nieuwkerk 26 v. Port Natal n. O. Londen. Pardo 27, 16 u. v. Hamburg. Paclflckust naar Rotterdam. Poelau Tellq 27 te Port Said, Amsterdam naar Batavia. Reggestroom 27 v. Toncrlffo, W.-Afrlka naar Amsterdam. Koepat 37 v. Liverpool, Batavia n. Amster dam. Singkep 26 v. Bclawan-DclI n. Penang. TJlmanoek 26 to Manila. Zaanland 27 v. Amsterdam n. Hamburg. INGEZONDEN MEDE DEELINGEN a 60 CU. per regel. HET VOEDINGSCIJFER VAN WITTEBROOD is nog altijd 17 lager dan van IN^IoOTBmrOOD

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11