STATEN-GENERAAL KING pepermunt LETTEREN EN KUNST Spoor's gestampte Muisjes HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 28 JANUARI 1931 EERSTE KAMER. Baron van Voorst tot Voorst uitgeluid. Hedenavond heeft de Eerste Kamer haren oud-voorzitter, generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, die tot het laatst van zijn leven lid der Kamer is geweest, èn een trouw lid. uitgeluid. De voorzitter van den Senaat was zicht baar onder den indruk, toen hij de volgende woorden sprak: „Hetgeen wij reeds sedert eenige maanden vreesden is geschied. Baron van Voorst tot Voorst is van ons heengegaan. Kwam onze oud-voorzitter nog tot LI. zo mer geregeld op ter vergadering, eene onge steldheid. welke den waardigen grijsaard toen plotseling aangreep, belette hem daar na in ons midden te verschijnen, waar hij zoo gaarne verwijlde. Bij mijn optreden als zijn opvolger in het voorzitterschap van de Kamer, September 1929. had ik het voorrecht de verdiensten van den overledene in het licht te stellen. Weinig zou ik zijne nagedachtenis eeren, door van deze plaats in een herhaling te vervallen. Passender komt het mij voor, mij te be palen tot de sobere maar veel zeggende ver klaring, dat de Eerste Kamer der St. G. over het afscheiden van Baron van Voorst tot Voorst in rouw gaat. In rouw, omdat zü een lid moet missen, die niet vergeten kan worden door hen, wien het te beurt viel met hem samen te werken, en die daardoor in de gelegenheid waren zijn voortreffelijke eigenschappen, hem als mensch te le eren kennen, en dus hoogelijk te waardeeren. Hij, de plichtsgetrouwe, die den zegen van het dienen het kan wel niet anders in zijn persoonlijk leven, voor zichzelf, heeft ervaren, en de heerlijkheid er van ons heeft doen aanschouwen. Met baron van Voorst tot Voorst is ten grave gedaald een, van wiens rechtschapen heid en onafhankelijkheid karaktertrek ken, die in een volksvertegenwoordiger niet hoog genoeg kunnen worden aangeslagen de Handelingen van ons College zeer spre kende getuigenissen bevatten, en die met een langdurigen en schoonen staat van dienst achter zich navolgenswaardig voordbeeld van geen rusten willende weten, op zijn post is gebleven tot den einde. In het harrenas heeft God hem opgeroe pen". Oogenblikkelijk na den president sprak Jhr. Ruys de Beerenbrouck de minister-pre sident de volgende rede uit: Het zij mij vergund namens de Regeering aan uwe gevoelvolle herdenking van den heer Van Voorst tot Voorst, lid en oud-voor zitter dezer Kamer eenige woorden toe te voegen, die bedoelen de nagedachtenis van een eerbiedwaardig mensch re huldigen. De breede kring, waarin deze persoonlijk heid een even erkende als gewaardeerde plaats innam, ziet zich door zijn overlijden getroffen door een gemis, een leegte, die duidt op het heengaan van een bemind evenmensch. Wij. die hij in het openbare leven achter liet, mogen nog voor een kort oogenblik in onze herinnering terugroepen de teekenende gestalte van den man, wiens gaafheid van hart en verstand wij steeds hebben geeerd en bewonderd. Zoover wij de rechte lijn kunnen volgen, waarlangs zijn rechte leven liep, treffen ons in dit leven gaven van een geboren leider. Een leider, zooals vele andere leiders dat niet vermogen te zijn, een leider, wiens ge zag werd aanvaard zonder dat het werd ge vestigd. Waar en in welken kring ook zijn arbeid zaam leven zich achtereenvolgens heeft af gespeeld, zien wij. hoe zijn kordate persoon de harten wint zijner omgeving. Deze was gediend van zijn leiding, die menschkundig was, van zijn gezag, dat be minnelijk werd uitgeoefend. Zoo mag hij worden gezien aan het hoofd van zijn voorbeeldig gezin aan het hoofd ook van hen, die hij in zijn militaire loop baan onder zijn vertrouwde aanvoering had. Zóó ook heeft hij zijn verantwoordelijke plaats in deze Kamer bezet. Hier bovenal heeft hij ons In aanraking gebracht met de karakteristieke gaven van zijn nobele inborst, zijn rechtvaardigheid naast zijn eenvoud, zijn sterk mannelijk plichtsgevoel. Ook in de Kamer was zijn gezag, omdat hij er was, wiens ingeboren beschaving de geschreven wetten en regelen als het ware overbodig maakte. Wat hij op deze wijze aan het bewaren en bevorderen der steeds goede verhoudingen in de Kamer heeft bijgedragen, blijft onder zijn vele verdiensten een waarvan wij overtuigd waren, wellicht zonder ons hiervan ten volle bewust te zijn. Ook hierdoor heeft hij zijn trouw gediende land aan zich verplicht. Staande rondom zijn leege plaats past het ons den oprechten wensch te uiten, dien hij als Christenman steeds gekoesterd heeft, dat God aan zijn rechtschapen ziel eeuwige wel verdiende rust moge schenken. Zoowel de Kamer-president als de minister president waren zichtbaar onder den Indruk vooral Jhr. Ruys scheen ontroerd, toen hij sprak. Op de gereserveerde tribune waren een viertal zonen, .twee schoondochters en en kele kleinkinderen van den overledene aan wezig. Het moet voor hen een zeer droevig oogenblik geweest zijn maar toch zullen zij dankbaar zijn, de nagedachtenis van hunnen allerwege hooggeachten vader in 's lands ver gaderzaal, met zulke woorden, als gebruikt zijn, te hebben hooren huldigen. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ALLIANCE FRANsAISE. MARIONETTEN IN FRANKRIJK. Een Fraroseh minister neemt zijn secretaris onder handen, omdat deze den vorigen dag niet op tijd op het bureau is verschenen. „Excuseert u mij, maar er was 'n poppen kast in de Champs Elysées en daardoor. eh" hakkelt de jonge man 'n beetje ver legen. „Hé", antwoordt de chef verwonderd, „ik heb er u in 't geheel niet gezien!" Toen de heer Franc Nohain in zijn geestige conférence over marionetten en guignols in Frankrijk deze anecdote vertelde, ter ken schetsing van de groote liefde der Parij ze naars voor hun „guignols" durfde ik het mij nauwelijksbekennen, maar.ik had die secre taris kunnen zijn. Het kost mij altijd eenige moeite 'n poppenkast voorbij te loopen en als ik geen deftige kennissen in de buurt weet, waag ik het er nog wel eens op en blijf ik natuurlijk 'n beetje voorzichtig op een af stand vanwege het „fatsoen" even staan om Jan Klaa-sen nog eens ouderwetsch bezig te zien met Kathrijn en Peirlala, den dood! Na den amusanten avond van de Alliance frangaise Maandag in het bovenzaaltje van de Kroon, geloof ik wel te mogen zeggen, dat ik niet de eenige ben, die een zekere voor liefde heb behouden voor het oude Jan Klaas- sen-spel. Wij zaten er heel deftig op stoelen in rijen en het was alles in het Fransch, dus wij behoefden ons niet voor onze wat kinder achtige voorliefde te geneeren, doch laten wij het maar bekennen, wij hadden allen nog even veel pleizier om dezen wat ruwen, maar gezonden volkshumor. Ook de Fransche Ni colas ranselt er even lustig op los als onze Hollandsche Jan Klaassen, ja, hij brengt er zelfs behalve een stok, nog een bezem en een braadpan expresselijk voor mee, hij heeft het al evenzeer op het gezag hier vertegen woordigd door een gendarme en een rechter van instructie begrepen als 2ijn Holland sche vriend, hij zoekt zijn grappigheid even zeer in het verdraaien van verkeerd verstane of niet begrepen woorden, ja, hij zingt zelfs het- uit mijn prille jeugd bekende „Nicolas, Nicolas, ha, ha, ha!" dat Jan Klaassen waar schijnlijk van zijn Franschen collega heefj afgeluisterd en in Holland heeft geïmporteerd. Het was, zooals men hieruit wel zal hebben begrepen de ouderwetsóhe pop penkast. die wij Maandag te 3ien kregen, geen verfijnde of groteske marionetten, zoo als van Paul Brann, die door draden in be weging worden gebracht, maar poppen die de vertoon er op zijn handen laat manoeuvree ren. Deze Fransche poppenkast heeft een directeur-régisseur ..parlant au public" en een polichinel, die eveneens een proloog en een epiloog houdt twee figuren, die de Hollandsche poppenkast niet kent maar met Guignol en Nicolas alias Jan Klaas sen zijn wü op bekend terrein, al heeft Ni colas dan ook niet, zooals zijn Hollandsche confrater, een hoogen rug en een krommen neus. Een kostelijke pop was Harpagon en ook de rechter van instructie die met zijn INGEZONDEN' MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. De scheikundige analyseert, het publiek proeft de aparte kwaliteit van ten van Mourguet. Zoo groot is nog altijd de vereering voor den srichter van de Fransche poppenkast, dat 7 jaar geleden te Lyon ee'n standbeeld voor hem is opgericht- dat door niemand minder dan Herriot werd onthuld. In Frankrijk vindt men het blijkbaar ook volstrekt geen onpaedagogisch voorbeeld van Guignol. dat hijherhaaldelijk de vertegen woordigers van het gezag afranselt. De de ken van de Orde der Parijsche advocaten heeft in hoog eigen persoon Guignol in be scherming genomen en de poppenkast be hoort zelfs op vele scholen te Parijs tot de leermiddelen van de jeugd. We zien hieruit maar dat is een opmerking van mij en niet van den heer Jaboune dat de Haag- sche onderwijzer Kellenbach met zijn pae- dagogische poppenkast ook al geen voorloo- per is geweest. De heer Sauveur leidde den heer Nohain op ae van hem bekende geestige wijze in en uit en bracht daarbij o.a. in herinnering, dat deze advocaat eiken Zondag de bekende bladzij voor kinderen in l'Echo de Paris redi geert. „Esprit" is toch niet het speciale mo nopolie der Franschen! De heer Sauveur be wijst dat telkens weer in de bijeenkomsten van de Alliance francaise. J. B. SCHUIL. rooden voorgevel aan een der Fratellini deed denken had een grotesken kop. De vertooning van deze ^üignols mag natuurlijk niet met een marionetten-voorstelling van een Paul Brann vergeleken worden. Het was de onderwetsche naieve, onschuldige pop penkast, waar het volk van vroeger zoo veel pleizier in vond en het publiek van tegen woordig ook nog smakelijk om kan lachen, waarin een „lat" altijd nog het meest zekere middel ter overtuiging is en zelfs utensilién op het tooneel worden gebracht, die wij ge woonlijk op onze slaapkamers in kastjes heel discreet verbergen. Alleen de grappigheid van de Fransche guignols is - althans in dezen gekuischten vorm van een beter en vooral veel geestiger allooi dan van hun Holland sche broeders, wat wel het meest uitkwam in de vertooning van Guignol op school, toen Nicolas les kreeg van den onderwijzer in de grammatica, een les waarbij het pu bliek zich uitstekend heeft vermaakt. Monsieur Gaston Cony vertoonde de pop pen, monsieur Jaboune die eigenlijk Franc Nohain heet en advocaat is te Parijs ver telde ervan. Jaboune deed dat op die onder houdende en geestige wijze, waarvan de Franschen het monopolie schijnen te be zitten. Wanneer u of ik of een ander komen vertellen, dat men voor de geschiedenis dei- marionetten terug moet gaan tot de grijze oudheid, zal niemand daarom lachen. Maar hoor nu eens, hoe Jaboune dat doet en gij krijgt eenig idee van het geheim der Fransche conferenciers. Wij hoorden van een Griek en van een Chinees Yen uit overoude tijden, die reeds marionetten vervaardigden en ook van een Chineesch keizer, clie de poppen bij wijze van straf de koppen liet afslaan. Ja boune vertelde, hoe ook ae Renaissance de wedergeboorte der marionetten had gebracht in ItalTë, waar het vooral Burratini en Plccoli waren, die zich een grooten naam met hun ooppen wisten te maken. Maar naar Frank rijk kwam Guignol de Fransche Jan Klaassen toch eigenlijk eerst tijdens de revolutie, toen Laurent Marguet die be halve vader der Fransche gaiignols ook papa van 10 kinderen was. welke hij gemakshalve Etiennel, Etienne n, Etienne III, enz. noem de ze op het marktplein te Lyon dienst liet doen. om bij het kiezentrekken de aan dacht van het publiek af te leiden van den schreeuwenden patiënt en ze te vestigen op Jengrimassenmakencen houten Polichinel. Toen Mourguet merkte, dat het publiek plei zier had in Guignol, trad hij met hem op ook zonder dat er kiezen werden getrokken en kreeg Guignol al spoedig een vrouw. Made- Ion, een zoon. Nicolas, vrienden en vijanden waaronder «natuurlijk de gendarme naast zich. In het tweede deel zijner conférence de marionnetten en de litteratuur liet Jaboune vele illustere namen van letterkundigen, die groote belangstelling voor de marionnetten hadden getoond, de revue passeeren. Daar waren in de oudheid reeds Plato, Socrates en Aris'oteles. later La Fontaine, Voltaire. Victor Hugo, Alexandre Dumas, Fa- vard, Charles Nodier en George Sand, dlr zich voor de poppen bijzonder hadden ge interesseerd. Het meest wel George Sand, die bij haar dood 300 zelf vervaardigde ma rionnetten naliet! Zoo groot was de invloed van de Fransche poppenkast, dat men in vele tooneelstukken „bon mots" hoort, die het eerst door de poppen van Mourguet ge sproken zijn, ja er bestaat zelfs een werk van niet minder dan 5 dikke deelen. $nkel en alleen gevuld met dialogen der marionnci- MUZIEK. VIJFDE CONCERT DER HAARLEMSCHE BACHVEREENTGING. Aan de behoefte tot verrijking en verrui ming van de muzikale horizonten der Bach- progra-mmas is Van Anrooy op milde wijze tegemoet gekomen door de uitvoering van een wel-is-waar niet nieuw, maar toon hier nog onbekend werk van grooten stijl en reus achtige proporties: Bruckners 2de Sympho- nie, die uit het begin van het zevende de cennium der vorige eeuw dateert. Een echte Bruckner is ook deze symphonie: rijk en prachtig, mateloos en ongebonden. Praeg- mante themas, geniale combinaties, heerlijke instrumentale samenklanken; daartegenover rhapsodische structuur, los verband, einde- looze herhalingen van min-beteekenende fragmenten. Een schoonheid der melodiek die aan Mozart en Schubert doet denken (begin van het Andante b.v.), maar een gebrek aan vormbeheersching dat den componist voor altijd van de groote klassieken scheidt. In dit opzicht is Bruckner eenigszins met Mahler vergelijkbaar; zelfs heeft het hoofdthema van het eerste Allegro der 2de Symphonie verwantschap met een thema uit de finale van Mahler's tweede, die Insgelijks- in c mi neur staat. Maar in Mahler's werk sclluilt toch meer stuwkracht, het is spannender en werkt meer op de verbeelding van den hoor der, het blijft minder abstract-muzikaal, misschien wel doordat het gezongen woord de fantasie te hulp komt. In het abstract- muzikale is de schoonheid en evenwichtig heid der vormgeving een eerste eisch en hier is het dat Bruckner steeds te kort schoot, in tegenstelling b.v. met zijn tijdgenoot Brahms. Zoo hebben we dan Dinsdagavond oogen- blikken van overweldigende pracht, van ont roerende schoonheid meegemaakt; daar- tusschen moeite gehad om in eindelooze lengten de aandacht bij de muziek te hou den. Ik bewonder Van Anrooy om de con centratie en de levendigheid zijner leiding van het groote werk; ik approuveer de aan zienlijke schrappingen die hij ln de finale aanbracht. Desondanks wa i dit stuk toch nog veel te lang, en nam de uitvoering der sym phonie bijna een uur ln beslag. Verscheidene bezoekers waren anet de pauze weggegaan, tevreden de soliste gehoord te hebben. Zij hebben ongelijk gehad: de Symphonie was het belangrijkste van den avond. Wel had Van Anrooy het concert met een in alle opzichten schitterende en span nende auditie van de Frelschütz-Ouverture geopend (dat zij. naar hij me vertelde, onge- repeteerd ging bewijst de voortreffelijkheid van het- brillante orkest slechts des te meer!), en ons aldus heugelijk en hoopvol ge stemd; maar wat de soliste bood viel erg tegen. De zang van Alexandra Trianti was even weinig aangenaam om te hooren a's h^ar vonr^^-ac1-* om aan te zien. Een vrij schirpe, vrij nasale altstem die op elke toon een portamento maakte, de hoogste tonen amper bereiken kon. en zich zonder noemenswaardige nuan ceering op vermoeiend-lijzige manier door de liederen sleepte, een gebaar en een mimiek die een worsteling met de stof deden veron derstellen. Daarbij was de keuze der Wolf- liederen niet eens gelukkig te noemen; de uitspraak van het Duitsch was zeer eigen aardig en van de Mahler-liederen kon eigen lijk alleen haar „Ich bin der Welt abhanden gekommen" eenigszins onze symoathie wak ken. De geestige liederen uit .J>es Knaben Wunderhom" werden te langzaam en te zwaarwichtig voorgedragen om tot hun voile werking te komen. In al deze zangen had het orkest de mooie rol en het bracht een aangenaam intermezzo door de tintelende vertolking van Wolfs Italienische Serenade. Ik memoreerde on- 'angs in een Radio-overzicht, dat dit werkie het eerste deel van een gepland, doch onvol tooid gebleven suite-achtig geheel is. Ver schillende solisten, in de eerste plaats de altist Jean Devert, kwamen hier zeer mooi on den voorgrond. De hoorders hebben het uitmuntende orkest met zijn energieken lei der warm toegejuicht. De zangeres kreeg twee bloemstukken, misschien als hulde aan haar Helleensche afkomst. Maar er zijn er onder onze landgenooten die beter zingen kunnen. K. DE JONG. BURGERLIJKE STAND De twee perceelen Heerengracht 218220 te Amsterdam zullen worden ingericht tot economisch-historisch archief voor de hoofdstad. BENNEBROEK. Overleden- Cornelia Rl'erendrecht, oud 50 jaar. wonende te Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL STEUNT! bjj gelijken prijs en kwaliteit de Nederlandsche Industrie Hiermede dient gij uw land en BESTRIJDT gjj de werkloosheid. INGEZONDEN Voor den Inhoud deaer rubriek 6telt do Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopij den inzender niet te ruggegeven. DE VERZEKERDEN BIJ DE BOERHAAVE. Op 20 Januari j.l. heeft een Commissie van Amsterdamsche heeren zich noemende „Al- gemeene commissie ter behartiging van de belangen van verzekerden bij de gefailleerde Verz. Mij. ..Boerhaave" de verzekerden bij dre maatschappij opgewekt zich bij haar aan te sluiten. Het te Haarlem gevormde landelijk Comité heeft daartegen bezwaar en kan zich op de volgende gronden met den inhoud dier cir culaire niet vereenigen. De ih die circulaire vermelde zgn. „Alge- meene Vergadering van verzekerden" was niet de reglementaire algemeene vergadering van de verzekerden bij de N.B. Bindende beslui ten kon deze vergadering duS niet nemen en heeft zij ook niet genomen. De voorstelling dier circulaire alsof de, lees alle verzekerden der N.B. uit hunne onzeker heid omtrent hunne definitieve rechten en plichten zouden zijn te helpen door het voeren van één procedure is zeker onjuist. Immers niet één maar vele onzekere rechtspunten en •verhoudingen komen in deze zaak naar voren en al deze zullen uiteindelijk moeten worden uitgezocht en beslist alvorens èn curatoren èn elk verzekerde weten kan. waaraan zij zich te houden hebben. De bijdrage voor de kosten in die circulaire van de geadresseerden opgevraagd van Z% van een dubbele jaar premie is geheel wille keurig gekozen en zou als ieder verzekerde deze betaalde tot het verzamelen eener veel grooter som lelden dan waarschijnlijk noodig' zal zijn. als een degelijke leiding en voor zichtige taktiek wordt gevolgd. De mededeeling voorts der Amsterdamsche circulaire als zouden alleen zij die aan de Amsterdamsche actie deelnemen daarvan kunnen profiteeren is uit den aard der zaak bezijden de waarheid. Niemand mag onder stellen dat als b.v. curatoren ln een proef proces punt a Tn hun nadeel zagen beslist, zij op ditzelfde punt a den een en verzekerde anders zouden behandelen dan een ander: Heeren curatoren hebben aan het Haarlemsch Comité en evenzeer aan het zgn. Utrechtsche alle gevraagde inlichtingen, adressen medewerking gegeven en toegezegd, zij staan tegenover elke organisatie van verzekerden vooralsnog volkomen neutraal. Ook de Haar- lemsche Commissie evenals de zgn. Utrecht sche, welke hare voormannen voor het groot ste gedeelte in Rotterdam en Den Haag vindt strekt haar werkkring uit over het geheele land. met goed gevolg is contact ge legd tuschen beide groepen en een samen gaan van de van uit Haarlem en de van uit Utrecht geleid actie is in het zicht, zooals wel spoedig zal blijken. Een gToot bezwaar tegen aansluiting bij de Amsterdamsche Com missie acht het van uit Haarlem werkend comité evenals het zgn. Utrechtsche vooral hierin gelegen dat de beide jeugdige advo caten die de Amsterdamsche actie uit eigen initiatief zijn begonnnen. maar die niet zelf tot de verzekerden behooren. voorzitter en secretaris der Amsterdamsche Commissie zijn. Dit heeft tengevolge, dat de bij Amsterdam aangeslotenen niet vrij zullen zijn fn een keuze hunner rechtsgeleerde raadslieden, noch bij den aanvang, noch durende den loop der procedures. De belde andere commissie's wenschen de ver zekerden in dat opzicht volkomen vrij te houden. HET HAARLEMSCH COMITÉ. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) SANTPOORT „ONS GENOEGEN" Bovengenoemde tooneelvereenig'ng. regis seur de heer J- Rensen. zag haar laats e uit voering flink bezocht. De vereeniginv had voor dezen avond gekozen „Wantrouwen" een toonee'.spel in 3 bedrijven. Di- toon "'spol heeft één groot nadeel: Het telt te veel dla'o- gen, die bovendien nog al eens lanvdradlg zijn. Dat niettegenstaande deze fout de aan dacht van het publiek toch gespannen bleef, komt. doordat de schrijver het lang in het onzekere laat. wie de dader van de brand - stichting is en door enkele bijzonder ge- sleede rollen. Het toooeetepel ontleent zijn naam aan het feit, dat een fabrikant de heer De Giaaf gewantrouwd word' door velen, waaron der zelfs zijn vrouw Mevr. Rensen inzake het verbranden zijner fabriek. Men verdenkt hem er van. omdat hij in financieele moei lijkheden verkeerde. Zijn vrouw weet boven dien. dat hij op een vreemd tijdstip, kort voor het uitbreken van den brand, aan de fabriek is geweest. Slechts enkelen, waaronder zijn dochter Paula Mej. G. Schipper geJco- ven aan zijn onschuld en met recht, zooais later bleek. „Ons Genoegen" was ongetwijfeld gehan dicapt doordat Mevr- De Graaf plotseling verhinderd was op te treden. Mevr. Rensen toonde zich een knap plaatsvervangs er wel iswaar, doch de tijd om zich volledig in te werken is te kort geweest. Ook het spel van den heer De Graaf leed daar af en toe merk baar onder. Zeer goed op dreef vonden we dezen avond de dames Schipper en Jansen, wien haar rol zeer natuurlijk lag. Ook woorden van lof voor den heer Voogd, den dronken fabrieksarbei der. voor Kees. den fabrleksjongcn. en voor Steintje. de oude dienstbode (Mej. Duyn>. Indruk makende inspecteurs waren de hee ren Eeke en Nederlof laatstgenoemde mag echter ten huize van een ander geen hoed op houden in de kamer en een zoetsap- 'ige kantoorlooper de heer Duyn. Ook de leeren Handgraaf vervulden de voor hen niet lastige rollen goed. De avond werd met „bal na" beslaten. VELSEN LAGER ONDERWIJS. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente, zond ons haar verslag toe over het Jaar 1930. Wij ontleenen daaraan het. volgende: De Commissie vergaderde 4 maal. Evenals vorige Jaren werden verschillende scholen bezocht. Over het algemeen gaven deze bezoeken geen aanleiding tot het doen van kiachen. uitgezonderd de toestand van school C. waarvoor een aparate commissie van onderzoek werd Ingesteld. De volgende opmerkingen werden gemaakt betreffende de R.K. School te Driehuls: 1. in het gymnastieklokaal zijn geen toestellen aanwezig: 2. de ruimte in de bewaarschool aldaar ls te klein voor het aantal aanwezige klnderon; 3. de speelgelegenheid voldoet niet aan alle eischen. In de gemeente zijn gevertigd 9 openbare- en 17 bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs. 1 openbare en 2 bijzondere scholen voor U.L.O en 1 openbare school voor buiten gewoon lager onderwijs, Einde '30 was 't t-otaal aantal leerlingen 6884. waarvan 2821 bij het openbaar en 4063 bij het bijzonder onderwijs. Deze getallen waren voor 1929 resp. 6428. 2697 en 3731 en voor '28 re;p.: 5727. 2456 en 3271. De openbare bewaarscholen worden be zocht door 413 kinderen De bijzondere be waarscholen door 900 kinderen. IJMUIDEN VREDESGROEP. De vredesgroep afd. IJmuiden. houdt op Dondrdag 23 Januarn in de bovenzaal van café Royal een bijeenkomst waarin zal op treden de heer W. L. van Warmelo uit Blari- cum (oud-officier van het Ned. Leger) met als onderwerp: ,JDc vrouw en het vredes werk". De rede wordt met lichtbeelden ver duidelijkt. NED. PROT. BOND. Door den Ned. Prot. Bond zal op Vrijdag 30 Januari een propagandaavond gehouden worden in het kerkgebouw aan de Helm- straat. Als spreker Ls ultgenoodlgd Ds. G. Westmijse, predikant te Drachten, die als on derwerp heeft gekozen: „De groote vraag en— het antwoord". TELEFONEEREN. De directeur van het Post- Telegraaf- en Telefoonkantoor te IJmuiden deelt mede, dat ln het havenkantoor bij de Noordersluls een publiek telefoonstation met automatische in casseerinrichting is opengesteld, MUZIEK VER. „VOORWAARTS". De muziekver. „Voorwaarts" geeft Zater dag 7 Februari, onder leiding van den heer C. Horst, een uitvoering voor leden en dona teurs. Medewerking wordt door een saxo- phoonsolist en door een kwartet uit de vw- eenlging verleend. BLOEMENDAAL JAARVERGADERING VOLKSONDERWIJS. De afd. Bloemendaal en omstreken van Volksonderwijs houdt op Donderdag 29 Jan. hare jaarvergadering in Rusthoek. Behalve de jaarverslagen komt de bestuursverkiezing aan de orde; aftredend zijn dc voorzitter. Mr. Schulz v. Haegen en mej. T. Noorman JAARVERGADERING CHR. NAT. WERKMANSBOND. As. Vrijdagavond houdt de afd. Bloemen daal van den Chr. Nat. Werkmansbond haar 29e Jaarvergadering in het Jeugdhuis alhier- Na het officieele. zullen aan het feestelijk gedeelte medewerken de dames Emmy van Eden en Trlni IJzerman (piano) en de heeren Do uwe Draalsma (viool) en G. Grondsma (voordracht). MARKTNIEUWS PURMEREND. 27 Januari 1931. Kaas. Aanvoer 10 stapels kleine 34 per 50 K G. Boter. AanvoeT 432 K.G., prijs ÏÜO a 2.05 per K G - Vee. 396 runderen, waaronder zijn 260 vette en 25 stieren. 26 paarden 80 a 200 per stuk. 20 vette kalveren 1.30 a 1.5.) per K.G. 211 nuchtere dito 13 a 39 per stuk 430 vette varkens 0.42 t 0.46 per K.G. 55 magere dito 14 a 30 per stuk 205 biggen 10 a 16 per stuk 675 schapen j 2640 per stuk. Kuikens 1.a 2.50 per stuk. Eieren tipije per 100 stuks 4.5 a 5.50 Vette koeien, prijshoudend 0.86 a 1.02 per K G. Geiden koeien prijshoudend 26o a 380 per stuk. INGEZONDEN .MEDEDEELINGEN 4 60 Cts. per regcL Spoor>iwi&VA«jll*K

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7