DE HOOGOV IE1 Hoe kan Europa genezen worden) het „WAAROM" en het „HOE; van het ontstaan DE 1NDUSTRIAL1SEERINC VAN DE LACE LANDEN NABIJ DE ZEE. (Door L. A.) TEEKEN1NGEN VAN WLADIMIR BIELK1NE. n ruim vijftig jaar geleden was hier de Breesaap, de rijke, weelderige Breesaap, een prachtig duinland schap dat in een ha'.ve eeuw opge slokt werd, om plaats te maken voor een der grootste visschershavens van het continent. Hier en daar groeit nog, als wild vleesch uit een wonde, het blonde be- boschte duin uit den doorwoelden plat ge- trapten bodem. Maar het ijzer, het steen, het cement, de fundamenten en muren, de ge weldige blokken gewapend beton, rustend op de duizenden betonnen palen en damwan- den. zijn sterker dan de natuur Aldus besloot ik een vorige reeks artikelen over het havengebied IJmuiden, en ik begin er mee. de nieuwe reeks over de „N.V. De Ko ninklijke Nederlandsche hoogovens en staal fabrieken", omdat deze beschouwingen ln denzelfden toonaard gehouden zul'en wor den, één die een weerklank is van den durf en den ondernemingsgeest, de onbekrompen heid en de helderziendheid, die de stuwkracht zijn geweest zoowel van IJmuiden als haven en industriegebied als van de eerste Neder landsche Zware Industrie, de hoogovens. Deze sluiten als een imposant requisiet IJmui den aan den Noorderhorizon af en in vogel vlucht ls deze moederindustrie één organisch geheel met de betonnen gevaarten van Noor- dersluis en de waterwerken uitmondende op de Noordzee. De duizenden tonnen gewapend beton der Noordersluis hebben de massieven der hoogovens tot achtergrond, aan deze zijde van het water ligt de eenvoud in ar chitectonisch zeer imposante steenconstruc ties van s'uiswerken gevangen en aan den overkant klimmend tegen de kim die bezeild wordt door witte, machtige stapelwolken, rij zen de kloeke gestalten der ovens, windver- hitters en gaswasschers op, omhuld door sluiers van rook en stoom. De toeschouwer die zijn blikken over dit tafereel laat glijden zal zich afvragen waar om deze industrie zich juist in de weelderige duinen van den Breesaap ingroef, en zich nestelde juist hier, onder den rook van IJmuiden. En voor ik verder uitwijd over het werk dat ln deze van beteuge'de spanning getui gende massieven verricht wordt, wil ik eerst deze vraag beantwoorden. Het is voorwaar geen toeval dat de N.V. de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken haar domicilie aan den rand van IJmuiden koos. Deze haven toch ligt zeer gunstig voor den aanvoer der grondstoffen en het wegwerken der gewonnen producten. Doch dit is niet de eenige reden die IJmuiden een zware industrie rijker deed worden- Ne derland wordt geleidelijk inniger betrokken bij een economisch proces, dat de industria- liseering van ons land tot gevo'g heeft. De nieuwe moeder-industrie in de lage landen bij de zee verwerkt de grondstof onmiddellijk tot een materiaal, dat met steenkool de basis is geworden van de geheele moderne maat schappij. De ontginning van steenkool, in West-Europa breidt zich in de richting van de zeekust uit. Na Zuid-Limburg en de Belgische Kempen komen de gebieden bij de Peel en Winters wijk aan de beurt. De voorposten trekken over onze grenzen, begeven zich naar het hart van het land en naderen onze havens. De kansen op het ontstaan van allerlei in- 1 dustrieën worden daardoor grooter. Nog dui delijker zien wij de situatie wanneer wij le zen wat Ir. G. A. Kessler onlangs schreef in het economisch overzicht van de N.V. De Amsterdamsche Bank: ,,De Nederlandsche industrie verwerkte over het algemeen geen primaire grondstoffen; zij dankt haar be staan hoofdzakelijk aan de vraag naar vol tooide producten, en legde zich dus toe op het verder afwerken van half-fabrikaten. Eerst later werd de fabricatie van grondstof fen ter hand genomen. Onze industrleele structuur was dus niet zooals e'ders het geval is breed gegrondvest op de vervaar diging van grondstoffen, maar vertoonde veeleer het aanzien van een bouwwerk, waar van alleen de bovenste verdiepingen inge richt waren". Langzamerhand echter komen wij dichter bij de lagere étages. Er moest echter wel iets heel bijzonders gebeuren, al vorens de vage wensch om zelf staaf en ijzer te produceeren een gebiedende eisch werd. Nederland toch van oudsher vrijhandels land was een zeer geliefd afzetgebied voor het buitenland. Ons land is de traditioneele dumping bodem. Maar het bijzondere gebeurde. De wereldoorlog maakte Nederland op waarlijk pijnlijke wijze totaal afhankelijk van het buitenland. De vage wensch was eisch geworden. Wij moesten zelf aan aan den s'ag gaan. Wijlen Ir. J. E. Wenkebach, ae stichter van het bedrijf, zag dit in. men was zijn plannen genegen en in 1918 werd een kapitaal van 30 millioen gulden bijeengebracht. Het Rijk en de stad Amsterdam deden mede voor respec tievelijk ly2 en 5 millioen gulden. Van het begin af, hield men er rekening mede dat. men veel meer ruw ijzer zou produceeren, dan Nederland zou kunnen gebruiken. Door de gunstige ligging aan de Noordzee kust was het bedrijf echter als het ware voor beschikt om een belangrijk exporteur van ijzer te worden. Tabellen en statistieken zullen zooveel mo gelijk uit dit overzicht geweerd worden, ge noeg zij. dat Nederland zich op de wereld markt in dit opzicht een positie heeft weten te scheppen, de hoogte der tariefmuren en de hevigheid der concurrentie ten spijt. In 1924 werd 91 000 ton ijzer geproduceerd, in 1930 reeds 270.000 ton!. Aanvankelijk werd met één oven gewerkt. In 1926 werd de tweede in bedrijf genomen en een derde oven wordt in reserve gehouden. Een bedrijf als Kon. Hoogovens kan echter al leen dan met goede resultaten werken wan neer zij de bijproducten met succes van de hand kan doen. Geheel voor den wind ging het de jonge onderneming niet, omdat het onmogelijk was een overeenkomst met Am sterdam en Haarlem te sluiten over de leve ring van het gas. dat ln de cokesovens gewon nen wordt. Het platteland werd voor dit arti kel echter een goede klant en de re-t van het gas wordt ln een belangrijk nevenbedrijf. gesticht in samenwerking met de Bataafsche Petroleummaatschappij. gebruikt bij de var- vaardiging van kunstmeststoffen, leer. ben zol en ammoniumsulfaaiproducten die door de Nederlandsche markt worden opgenomen. De slakken, die ontstaan bij het proces ln den hoogoven, worden voor een belangrijk deel verwerkt tot lichte bouwsteen, materiaal voor wegenaanleg en binnenkort ook tot hoogovencement en ijzerportlandcement. Over de bijproducten later echter nog meer. Eigenlijk is het Hoogovenbedrijf uitermate ongecompliceerd. In eenvoudigen vorm werd het al eeuwen lang beoefend; thans komt het er op aan dat het proces zich zoo rationee. mogelijk voltrekt. Efficiency ls het parool en in den kringloop der oingen mag, bij wijze van spreken, geen deeltje gas, s'oom of iucht noodeioos verloren gaan. IJmmaens Hoogovenbedrijf werd op geheel modernen leest geschoeid, men volgde een voor Europa geheel nieuw systeem het AmerLkaansche en ook hierin toonden dë slldhters zich als vooruitstrevend. Dit als inleiding en als antwoord op de vraag waarom zich in Nederland een zware in dustrie vestigde en waarom deze de Breesaap tot zetel koos. Men ziet het nu duidelijk voor zich: het bouwwerk der Nederlndsche industrie ook in de benedenste verdieping bevolkt, eensdeels als gevolg van den oorlog, anderdeels omdat Neder'and door zijn gun- •tlge positie aan de Interna' iona'e ert str.-om- als het ware voorbeschikt was ijzerproducent te worden en omdat het ln exploitatie zijnde kolengebied zich steeds verder over de Ne derlandsche grenzen zal uitbreiden. Deze trits Yan omstandigheden, bevrucht als het ware. door ondernemingsgeest, en durf tooverden het machtige bouwwerk op, uit den duingrond van den Breesaap. Het bouwwerk met de gloeiende torens, de lendenen omgord door ringen en buizen waardoor oververhitte lucht buldert, en om den voet de roode gloed van een vonken- sproeienden helwanneer het wlt-vloeien- de ijzer door de groeven naar de giet-hal stroomt (Volgende week voortzetting V\v - '*$5^ De opslagplaats. DOOR PIERRE ETIENNE FLANDIN. (De nieuwe Fransche Minister van Financiën.) heer Pierre Etienne Flaudin, lid van de ..Chambre des Deputes" en die verscheidene malen minister was. is een van de leidende figuren op het gebied van politieke economie Toen hij minister van Handel was in het ka binet Tardieu, werd hem opgedragen een plan te ontwerpen voor de economische reor ganisatie van Europa en op verzoek van zijn chef, maakte hij onlangs een rondreis door Centraal Europa, dat door de heerschende malaise het zwaarste bezocht wordt. Zijn zending had o.m. ten doel het onderzoeken van de mogelijkheid van het doen herleven van den har.del in de Oo:telijke Staten. Zon der die hei Saving zou het moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn. eenige werkelijke verbete ring te brengen in den algemeenen toestand op het vasteland van Europa. De inlichtingen, die hij verkreeg, stelden hem in staat een plan te maken, dat ln Genève in behandeling werd genomen in aansluiting aan de voorstellen, die den mogendheden eenige maanden vroeger door Briand waren aangeboden. In het begin van het jaar 1931 openbaart de toestand in Europa zich als verre van schitterend. Misschien kan ik zelfs zeggen, dat deze zeer. zeer ernstig is met het oog op de kritieke omstandigheden, die in vele lan den heerschen. In Engeland is werkloosheid. Italië. Spanje en Midden-Europa maken een meer of min der ernstige handelscrisis door. In Duitsc'n- land zijn de vooruitzichten donker en dit helpt de extremisten om steun te krijgen bij hun politieke agitatie en het gevolg hiervan kan slechts zijn dat de staat van zaken steeds erger wordt. Het is daarom van belang te weten of de staatslieden, die verantwoordelijk zijn voor het lot der naties, in staat zijn tot een over eenstemming te komen, wat hun programma betreft. De publieke opinie moet er toe gebracht worden te erkennen, dat er geen andere weg is om uit het moeras, te geraken. Als wij nauwkeurig de moeilijkheden nagaan, die ln de verschillende landen bestaan, zullen we overal dezelfde oorzaak vinden, n.L: achter uitgang der koopkracht. Dit geldt zelfs voor Frankrijk, dat tot hiertoe ln dit opzicht een bevoorrechte positie had ingenomen, maar het is duidelijk, dat Frankrijk zich niet kan isoleeren van de rest van Europa. Frankrijk had het groote voordeel in staat te zijn te voorzien in haar eigen behoefte van landbouwproducten, tengevolge van den grooten vooruitgang in mebhoden van be bouwing gedurende den oorlog; maar één slechte oogst, zooals we in 1929 hadden, is meer dan voldoende om onze landbouwbevol king van een deel van haar gewone verdien sten te berooven en daardoor haar koop kracht zoodanig te verminderen, dat het door het geheele land gevoeld wordt, Flandln. Dat is de staat van zaken in Frankrijk op het huidige oogenblik en dit heeft een lichte crisis in den handel teweeg gebracht, die ge deeltelijk beroofd is van haar afzetgebied op de binnen land sche markt. Het nationale plan van uitvoering van het kabinet-Tardieu, dat in zekeren zin onder bepaalde om:tandigheden den handel stimu leerde, werd vlug genoeg ln werking gesteld om de voortbrengers te behoeden voor klap pen gedurende de overgangsperiode, dus vóór de groote openbare werken, die in het plan begrepen waren, hun nuttig effect over liet geheele land konden uitstrekken. Het is daarom in ons belang, zoowel als In dat van de andere staten van Europa, de al- gemeene koopkracht weer op normaal peil te brengen. Dit kan niet worden verkregen zon der herstel van vertrouwen van de zijde van dat deel van het publiek, dat het kapitaal be zit, onmisbaar voor het economisch herstel. De dagen, toen dc naties, die geld noodig hadden, in hunne behoeften konden voorzien door zoogenaamde politieke leeningen, zijn voorbij. Dc groote banken zijn afhankelijk van hun clientèle, dat wil zeggen van het groote aantal lieden, die geld sparen. Dezen zijn niet bereid hun kapitaal te wagen ln ondernemingen, die niet behoorlijk gegaran deerd zijn en deze garanties moeten zoowel politiek als economisch betrouwbaar zijn. Onder politieke garanties versta ik het handhaven van den vrede. De Staat, die ka pitaal noodig heeft, zal dit naar alle waar schijnlijkheid niet krijgen, zonder een poli tiek programma, dat alle oorlogsgevaar in Europa vermijdt. Op het oogenblik bijvoorbeeld, zou het ver bazend lastig zijn om den Franschen kapita list er toe te brengen in te teekenen, op een leening van een Duitschc onderneming, die geld noodig heeft. Hij prefereert het verre, genoegen te nemen met een lagere interest, mits gegarandeerd door een solide Zwitser- sche of Hollandsche firma. En deze staat van zaken is zeker niet voordeellg, noch voor hen die geld ter leen vragen, noch voor hen die het uitleenen. Gedurende mijn reizen in Europa, was ik in de gelegenheid te constateeren. dat de prijsdaling van dc landbouwproducten in sommige landen een toestand in het leven heeft geroepen, die zeer ernstig genoemd moet worden, en toch zou zelfs daar een ver betering ran de markt intreden, wanneer de westelijke staten het eens werden en aea voorrang verleenden aan het Oost-Europee- sche product, desnoods met protectie. Op het oogenblik heeft Centraal Europa een surplus aan graanvoorraad van 2.000.009 ton. De West-Europeeschc landen (Engeland niet meegerekend) moeten 10.000.000 ton invoeren. Nu ls het duidelijk, dat wanneer het koren van Centraal Europa den voorrang kreeg, het Westen daardoor ln staat zou zijn do moeilijkheden in Midden- Europa op te heffen. Mijn besprekingen te Genève met bevoegde Dultsche autoriteiten doen mij gelooven, dat Dultschland met vrucht aan zoodanige po litiek kan meedoen, en. wanneer Frankrijk en Dultschland het eens zijn. zou er maar wel ig meer noodig zijn om het tot werkelijkheid te maken. Het uitwerken van dit plan en het los maken van de credleten, onmisbaar voor het economisch herstel van de Centrale landen, hangt af, zooals ik reeds heb aangegeven, van het herstel van het vertrouwen, of met ande re woorden, van het ophelderen van de poli tieke atmorfeer. De campagne voor herziening van het vredesverdrag, die ln sommige landen ge voerd wordt, zal er zeker niet toe bijdragen, dit gemakkelijker fe maken. Het ls verre van mij, te beweren, dat de po litieke toestand, door dc vredesverdragen ge schapen, in alle opzichten volmaakt ls. In tegendeel, wij zijn gerechtigd te gelooven, dat de tijd (een belangrijke factor ln alle men- schelijke ondernemingen), veranderingen zal brengen; maar het tegenwoordige oogen blik ls zeker niet geschikt voor die verande ringen. die den één voordeel brengen, maar door den ander gevreesd worden. Het verheugt mij overigens, dat de ernst van het vraagstuk en de noodzakelijkheid van voorzichtigheid in de behandeling niet ontsnapt zijn aan de aandacht van de ver antwoordelijke staatslieden in de desbetref fende landen. Ik ben daarom geneigd te Re- iooven dat de leus: ..Eerst economische ont- wanening". voortgang vindt ln Europa. En het zal te bezien staan, of de leidende staats lieden ln Europa, die belang hebben bij deze ..ontwapening", den wil en tie macht hebben, om deze politiek van samenwerking uit te voeren. Indien het antwoord hierop beves tigend is, zal dc politiek de organisatie niet tegenhouden, doch juist bevorderen. De arbe'd van de studie-commissies voor Europa, die in Genève te werk worden ge steld. zal aantooncn of het mogelltk ls, de grondvesten voor een nieuw Europa te stichten. Om te slaven, moet het werk ran den Vol kenbond niet becrensd blijven tot dlscusSjs tusschen de experts, hoe Interessant die ook zijn mogen! De economische ombouw van Europa ls allereerst een DoMtlek vraagstuk en het ts nutteloos zich blind te staren op technische moeilijkheden, de onderdeden betreffende, zoolang de politieke eensgezindheid over het beginsel van dezen opbouw ontbreekt. (Nadruk verboden). PARTICULIERE POLITIE. Onlangs werd gemeld, dat de bewoners van een der straten van Chicago, waar een groot aantal millionnalrs woont, er een eigen, par ticuliere politie op nahouden, die door de straatbewoners wordt aangesteld en betaald. Deze maatregel is natuurlijk bedoeld als beveiliging tegen de leden der benden, waar door Chicago zoo berucht geworden is- De particuliere politie oefent haar taak zóó gestrengeUjk uit, dat de eigenaars en bewo ners der hulzen hun woningen zelfs niet kun nen binnengaan, zonder eerst aan de bewa kers een wachtwoord gegeven te hebben. Zoo'n particuliere politie zal wel duur zijn. Een rijke Amerikaan, die door inbrekers be roofd was, hield er zelfs zijn eigen detectives op na, totdat de daders van dc Inbraak ach ter slot en grendel zaten. De Amerikaan schijnt trouwens over 't al gemeen graag „politiemannetje" te spelen- In Los Angeles bij voorbeeld woont een apo theker. die achter zijn toonbank een revolver heeft liggen. Door middel van dit wapen heeft hij reeds vier roovers overmeesterd. En hij heeft er zelfs twee doodgeschoten uit zelf verdediging! SNUIF" ALS GENEESMIDDEL. Wie koude-vatten wil voorkomen, kan dit, volgens een Engclsch geneesheer, doen op een eenvoudige en gemakkelijke man er. Men moet dan. zoo zegt deze medicus, vóór het naar bed gaan een ruim gebruik maken van snuif, den neus goed reinigen en het ge zicht wasschen met warm water. Zooals bekend veroorzaakt snuif nies buien Waarschijnlijk doordat men er de heilzame werking van ondervond hebben velen, zelfs in een tijd waarin men veronderstelde dat het gebruik van snuif geheel was afgeschaft, de snuifdoos nooit laten staan. De groote zil veren snulfdoozen ln verschillende Londen- sche clubs worden steeds gevuld gehouden, zoodat de 'eden er gebruik van kunnen ma ken als zij willen. Een ander ..recept" wordt aanbevolen door een 80-Jarlge, die ln zijn lange leven bijna nooit last van koude-vat'.en heeft gehad. Dit is: door een veertje of een strofe het nie zen opwekken, evenals de snuif doet. wan neer men een verkoudheid voelt opkomen. Het is te probeeren! Baat het niet. het zal ook niet schaden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 15