De regeeringsverklaring van Laval. STATEN-GENERAAL. BUITENLAND. AFEX Klop-veeg-Stofzuigers i 175.— Hoest, Keelpijn HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAC 31 JANUARI 1931 TWEEDE BLAD Motie van vertrouwen in de nieuwe regeering aangenomen. Het Britsche textielconflict. Macdonald heeft niet veel bereikt. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Vrijdagmiddag heeft minister-president Laval in de Kamer de regeeringsverklaring voorgelezen. De verklaring betreurt het niet-verwezen- lijken dier republikeinsche entente, welke wenschelijk zou zijn geweest voor den voor het land noodzakeliiken arbeid. De regeering hoopt een belangrijke taak te kunnen vol tooien, zij doet een beroep op de wijsheid der Kamer om den wetgevenden arbeid te her vatten in een sfeer van hoffelijkheid en ont spanning. De verklaring verzekert, dat Frankrijk sterk gehecht is aan den vrede; het zal me thodisch en geduldig aan de organisatie van den wereldvrede arbeiden in samenwerking met alle naties, die door denzelfden wil zijn bezield, en met alle regeeringen, die de ver dragen eerbiedigen. Voorts zal de regeering zich bezighouden met het vastleggen van de waarborgen voor elks gewetensvrijheid en voor het ooenste'len voor alle kinderen van alle onderwijs, zonder rekening te houden met de inkomsten. In de regeeringsverklaring werd verder ge zegd dat het in het bijzonder van belang was de begrooting te voltooien, die werkelijk en voltooien van de begrooting, die werkelijk en strik in evenwicht moet zijn zonder nieuwe belasting; voorts om de behandeling van het plan voor de nationale toerusting vlug te beëindigen en een program te verwezenlijken voor de toerusting der koloniën. De regeering zal met name de organisatie voorstellen van het ko'oniaal crediet. Sprekende over de internationale econo mische crisis zeide de regeeringsverklaring. dat Frankrijk totdusver aan dit kwaad weer stand heeft geboden. Wat betreft de jongste financieele inciden ten zal de regeering er voor zorgen, dat er met juistheid en snel recht zal worden ge daan. Zij zal alles wat in haar macht is aan wenden om de waarheid aan het licht te brengen en zal alle noodige maatregelen ne men tot bescherming der be'eggers. In den Senaat werd de regeeringsverkla ring door den minister van justitie Léon Bé- rard voorgelezen. Een door de afgevaardigde Largier inge diende motie van vertrouwen werd door de Kamer met 312 tegen 258 stemmen aange» liomen. Na het voorlezen der regeeringsverklaring ging de Kamer over tot behandeling der in terpellaties over de algemeene politiek der legeering en over haar samenstelling. Achtereenvolgens voerden de communist Cachin, de radicaal-cocialist Richard en de socialist Paul Faure het woord, die met name aan Laval als oud-socialist verweten, dat hij aan het hoofd stond van een regeering van rechts. Faure sprak daarbij ook over den persoon van Tardieu, dien hij als afgedaan beschouwd had toen de interpellaties over de zaak- Oustric in de Kamer aan de orde warén. Deze uitlating gaf aanleiding tot heftige pro testen bij eenige afgevaardigden van rechts. Laval herinnerde er aan dat hij gepoogd had een concentratie te verwezenlijken, maar tot tweemaal toe gestuit was op een exclusief standpunt. Er is evenwel een regeering noodig om de problemen op te lossen. De socialisten dienden een motie van wan trouwen tegen de regeering in. De radicalen eischren in een motie, de kosteloosheid van het middelbaar onderwijs. Laval aanvaardde een motie-Largier en stelde de quaestie van vertrouwen. De motie-Largier luidde: „De Kamer keurt de verklaringen der re geering goed, stelt vertrouwen in haar en gaat onder afwijzing van iedere toevoeging tot de orde van den dag over". Het eerste deel der mo:ie tot en met de worden „stelt vertrouwen in haar" werd vervolgens in stemming gebracht, en, zooals men weet, aangenomen. Duitschland. Inkrimping van werktijd in Berlijnsche Metaalindustrie. BERLIJN. 30 Jan. (VX>.) Naar gemeld wordt, is Vrijdagavond met het Verbond van Berlijnsche Metaalindustrieelen een over eenkomst aangegaan tot verkorting van den werktijd voor employé's. De salarisvermindering kan met een ter mijn van vier weken tot 15 pet. van het maandsalaris volgen. De Katholieke jeugd organiseert zich. BERLIJN. 30 Jan. (W. B.l De pasopge- richte ..Wehrorganisation" van de centrum- jeugd, de „Kreuzschar" is naar de „Voss. Z." meldt, thans voor het eerst in Beu then, in Opper-Silezië, in het openbaar opgetreden. De rijksdagafgevaardigde prelaat Ulitzka omschreef het doel van deze jeugdorganisatie met de verklaring, dat de tijd van debattee- ren voorbij is. Tegen geweld, onderdrukking, vernieling moet ook het centrum tot bescher ming der heiligste goederen overgaan. De oprichting van de ..Kreuzschar" is het uitvloeisel van een besluit, genomen in Dec. op een buitengewone vergadering van het rijksbestuur van het centrum. De organisatie zal zich in korten tijd over het geheele rijk uitstrekken. Engeland. MacDonald over het textiel conflict. LONDEN. 20 Jan. IVD.1 De Eerste mi- nister MacDonald heeft te Watford het woord gevoegd bij de opening van een nieuw vakve-eenia-in^sgebouw. Hij verklaarde bij die gelegenheid, dat hij den geheelen dag was bezig geweest te trachten de moeilijk heden van het conflict in de textaeln ij ver heid op te los«m. Het soeet hem te moeten zes-ven. dat zijn nogingen niet veel succes hebben gehad, doch naar hij hoopte is er thans reeds zooveel gedaan, dat overeen stemming wellicht niet meer veraf Is. Albanië. De koning rookt te veel. Koning Achmed Zogoe I van Albanië, die, naar reeds gemeld, hier is aangekomen, heeft zich gisteren door professor Chvostek laten onderzoeken. Deze heeft vastgesteld, dat de koning aan geen organische ziekte lijdende is, doch dat de oorzaak van zijn kwaal te zoeken Is in een nicotine-vergiftiging. BINNENLAND DE MAAS WAST WEER ONRUSTBAREND. Beersche overlaat ten tierden male in werking? BRABANTSCHE DIJKEN BEDENKELIJK DOORWEEKT. De Waal voor Nijmegen is in de laatste dagen weer zóó sterk gewassen dat de Waal kade gedeelte'ijk ondergeloopen Is en het verkeer moest worden vergelegd. De aanleg steiger van de veerpont Is weer naar de hooge kade verlegd. De toestand van de Maas bij Grave is weer uiterst kritiek. Reeds weken lang staat het water tusschen de dijken. Er is zeer sterke was in aantocht en het is volgens het Hbld. zoo goed als zeker, dat de Beersche Overlaat in den loop van Zaterdag voor de derde maal in dezen winter gaat werken. De berichten, die van den bovenloop van de Maas gemeld worden, zijn buitengewoon ongunstig. Uit België wordt sterke was gemeld, terwijl ook de zijrivieren nog steeds wassende zijn. Groote hoevee'heden water worden van de Ardenen, waar de enorme sneeuwmassa's smelten, afgevoerd. Onder die omstandighe den wordt een langdurige en zeer aanzien lijke werking van den Beerschen Overlaat verdacht. Aan den Noord-Brabantschen oever is men bezig groote hoeveelheden materiaal voor dijkversterking aan te voeren. Door dat het water zoolang tegen de dijken aanstaat en mede ten gevolge van den zwaren regenval zijn de dijken bedenkelijk doorweekt. Vooral in den polder March en Wijth beneden Grave is de toestand van den dijk bepaald slecht. Tengevolge van den zwaren kwel is het binnenwater snel gestegen terwijl de ge malen als gevolg van den hoogen rivierstand het kwelwater niet kunnen loozen. De toe stand in Noord-Oostelijk Noord-Brabant ziet er dan ok allerbedroevendst uit. Vele boeren hoeven zijn geheel door het water ingesloten en talrijke binnenwegen staan diep onder water. Ook uit Noord-Limburg komen berichten, die op een zorgwekkenden toestand wijzen Het grondwater stijgt snel en mede als ge volg van den kwel komen ook hier steeds meer 'anderijen blank te staan. De veerdien sten GennepOeffeit en Heyen—Boxmeer zijn opgeheven, zoodat het rijdend verkeer van Limburg uit naar Noord-Brabant over MookKatwijk geleid wordt. Voetgangers en rijwielen, mogen over de spoorbrug te Gen nep gaan tegen betaling van de kosten, die anders voor het veer geheven worden. An dermaal heeft men de werken tot verhooging van deze spoorbrug moeten stopzetten, waar door het aantal werkloozen sterk vermeer derd is. In de dorpen Borgharen en Itteren staat het water in de straten. Uit Beleië wordt nog was van de Maas geseind. INGEZONDEN MFDP'DEEL'NGEN a 00 Cl. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUlGERHUlS MAERTENb BAR TEL JORIS STRAAT 16 - TEL. 10756 Mijnhardt's Hoesilabletten. Doos 30 et Mijnhardt's Keelpijntableiten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Ürog sten. WEER EEN MOORDAANSLAG TE GRONINGEN. VROUW DOOR HAAR MAN GESTOKEN. Vrijdagmiddag omstreeks half een heeft de 55 jarige gepensionneerde oud-Indische mili tair P- v. d. T., wonende in de Albertstraat te Groningen zijn vrouw, de 40-jarige E. K., van wie hij gescheiden leeft met een mes ver schillende steken toegebracht. De man vervoegde zich 's middags aan een woning aan de Hooge der A., waar zijn vrouw als werkvrouw diende. Tusschen beiden ont stond toen een woordenwisseling, waarna v. d. T. een mes trok en de vrouw met groote kracht een steek in den rug toebracht. Hier mede nog niet tevreden bracht hij haar nog verschillende andere steken toe. Een knecht van een kolenhandelaar, die op het hulpgeroep kwam toesnellen, sloeg den woesteling met zijn klomp op het hoofd en wist hem vervolgens zoolang in bedwang te houden, dat de politie hem kon arresteeren. De vrouw is naar het Academisch Zieken huis overgebracht. Haar toestand is bedenke lijk. NOODLANDING VAN HET ACHTSTE RETOURVLIEGTUIG. Volgens een telegram van de agenten te Cairo van de Imperial Airways is het achtste retourvliegtuig uit Indië de PH.-AFO. eerste bestuurder Tepas, tweede bestuurder Van Onlangs en de werktuigkundige Buitenhuis, door slechte weersomstandigheden gedwon gen op de grens van Palestina bij Amman te dalen. DE KNOEIERIJEN MET SCHEEPVAARTHYPOTHEKEN. Inzake de verduisteringen met scheeps- hypo:heken ten bedrage van meer dan vier ton, gepleegd door den expert te Dordrecht zet de Justitie het onderzoek nog steeds voort Tal van vaartuigen zijn, naar het Hbld. weet mee te deelen, vier en een zelfs zeven maal van naam en eigenaar verwisseld en voortdurend worden nieuwe feiten ont dekt. Een commies der rijksbelastingen tevens scheepsmeter, wonende te Dordrecht is ge? arresteerd en in het Huis van Bewaring op gesloten. NEDERLAND EN DE HANDELS OVEREENKOMST VAN GENèVE. HULDE AAN COLIJN, CRITIEK OP DE REGEERING. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp betreffende de han delsovereenkomst van Genève is hulde ge bracht aan den heer Colijn van wiens on vermoeider! arbeid, althans het. resultaat is geweest, dat de onderhandelingen te Genève tot het sluiten der handelsovereenkomst van 24 Maart 1930 hebben geleid. Vrijwel onverdeeld was echter de afkeuring van het beleid der Regeering met betrekking tot dit wetsontwerp. Vele leden zijn ernstig ontstemd over het feit, dat weder een voorstel van wet tot goedkeuring van een verdrag veel te laat bij de Tweede Kamer is ingediend. Het achterwege blijven der ratificatie door ons land heeft een zeer betreurenswaardigen indruk gemaakt. Nederland had zich daaraan zeker niet mogen blootstellen, vooral niet nu het een onderwerp van handelspolitiek betref:, een gebied waar op wij zulk een uit nemende reputatie genieten. Dat de voorbe reiding der indiening met inbegrip van in terdepartementaal en ander overleg, bij een eenvoudige materie als welke het- hier geldt, acht en een halve maand tijds heeft ge vorderd duidt in elk geval op een geheel onvoldoende regeling dier voorbereiding. De conventie zelve acht men algemeen een stap ln de goede richting. Voor tal van Staten opent rij daarenboven de mogelijkheid om zioh er bij aan te sluiten, zonder dat deze daarmede vergaande verplichtingen op zich nemen. Toch zou men in het algemeen afkeuren, indien de Regeering te veel zou voortgaan met mede te werken aan de totstandkoming van tractaten tusschen Staten die alle het vrijhandelstelsel welgezind zijn. Dergelijke tractaten toch houden meestal onderlinge afspraken ln om niet tot verhoogtng van in voerrechten over te gaan. Daarvan nu zullen tengevolge van de meestbegunstigings- clausule ook die Staten die het protectie systeem huldigen profijt trekken. Onvermij delijk zal deze eenzijdige bevoordeeling hen slechts kunnen sterken in de handhaving hunner baatzuchtige handels politiek. STAATSDIPLOMA VOOR M. T. S.'ers? De Bond van Technische Ambtenaren in Overheids- en in Semi-Overheidsdienst, de Ned. Ver. van Chr. Technici, het R.K. Ver bond van Technici in Nederland en de Vak» groep Technici van den Bond va Ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen, hebben gezamen lijk een rapport uitgebracht met betrekking tot invoering van een algemeen diploma voor de Middelbare Technici, waarvoor de eischen door den staat worden gesteld. In een aantal conclusies wordt de wensche- Iijkheid van ui breiding van de mogelijkheid tot middelbare technische studie betoogd. HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN. Naar de Tel. verneemt, heeft het door het Rijkstoezicht op de Spoorwegen ingestelü on derzoek naar de oorzaak van het spoorweg ongeluk te Groningen, geen nieuwe gezichts punten opgeleverd. De gepubliceerde feiten over de oorzaak zijn bevestigd. EERSTE KAMER. 30 Januari. De herziening van de Gemeentewet aangenomen. De verantwoor dingsplicht van den burgemeester in politioneele aangelegenheden. Het tekort in het Spoorwegpensioen fonds. lloe moet dat worden weg gewerkt? Hoofdmoment van de morgenvergadering der Eerste Kamer vandaag was de ant woordlede van minister Ruys de Bee ren- brouck over de herziening van de Gemeen tewet. En, al stond van te voren de uitslag vast en al kon daarop die rede weinig in vloed oefenen, toch moet gezegd worden eere nu eenmaal, wien eere toekomt! dat de verdediging van minister Ruys zeer ver dienstelijk was en heel wat sterker, dan die on de Tweede Kamer ten vorigen Ja~en.De be handeling in de Tweede Kamer was voo- den minister dus blijkbaar „vooroefeningsinsti tuut" geweest. De uitslag stond van te voren vast. Onze voorspelling van gisteren wend nog verstevigd, toen Jhr. van Citters. even vóór de stemming kwam mededeelen ook al tegen het ontwerp te zullen stemmen om de be noembaarheid van de vrouw tot burge meester. Hij wil niet mededoen aan wat.' hij ziet als de bedoeling der linksche groepen, als uitbloei van het- meest sterke individualisme! nl. het volledig gelijk willen maken, in alles, van man en vrouw. Of de minister-president dit prettig vond? We eelooven 'tnlet. Want al heeft hij dan in de Tweede Kamer de benoembaarheid der vrouw afgewezen, hij heeft toen de be noembaarheid desondanks in de wet kwam, de verdediging gewoon voortgezet, omdat hij alleen practlsche bezwaren heeft. Geen prlnclpieele. Van gelijk maken van man en vrouw in alles wil ook de heer Ruys de Beerertbrouck natuurlijk niet we ten. Intusschen die principieele bezwaren hebben uitgewerkt, dat de geheele C.H. en A.R. fracties tegen het- ontwerp hebben ge stemd. In de Tweede Kamer waren de C.H. verdeeld. Resultaat: de Senaat nam de herziening van de Gemeentewet aan met 25—11 strem men. Voor de Lib., de R.K., de VJD., en de SJD. fracties zonder afwijkingen. Hoofdmoment was 's ministers rede dus. Hij begon haar. met nog eens de groote be teeken is te doen zien van Thorbccke's ge meentelijk rechtswerk. De groote beteekenis van diens gemeentewet, voor het verleden en de nog ongebroken mogelijkheden voor het heden. Om die gunstige werking van de wet. die tot opbloei en uitgroei nog alle gelegen heid laat volgens den minister, niet te scha den. werd bij de herziening niet getornd aan hare grondslagen. En dat achtte de minister ook zeer noodig. ten einde ervoor te waken, dat de eigen belangen verzorgende taak van de gem een tee ten bate van het geheel, niet aan beteekenis zou inboeten, de beteekenis, verkregen onder de werking van wat de mi nister niet ten onrechte noemde: de voor naamste van alle organieke wetten. Met deze praemlsse is het duidelijk, dat de minister de nieuwe grondslagen, die Dr. Wl- baut aan het gemeenterecht wil geven dr. Wibaut. die Thorbecke's wetgeving, de „wet geving van gisteren" noemde niet waardeeren kon. Evenzeer was 't duidelijk, dat de minister de wenschen van den Amsterdamschen bur gemeester niet bevredigen zou. Niet alleen geloofde ook hij aan grondwettelijke bezwaren teeen de omzetting van den Raad in een ver tegenwoordigend lichaam. Hij voerde tevens een practlsche waardevolle overweging aan. Wanneer aldus de minister de raad dat vertegenwoordigende karakter krijgt en dus zal komen tot het beoordeelen-achteraf van bestuursdaden van het college, dan is eerst recht het hek van den dam. Uit de gelaats uitdrukking van den burgervader van onze hoofdstad kregen we den indruk, dat hij dat nu ook niet het meest verheugende vooruit zicht achtte. Met evenveel tegenzin bleef hij natuurlijk denken aan het overladen-zijn van den Raad van thans met bestuursaangelegen heden. Doch hoe daaraan tc ontkomen? Dwingen doet de nieuwe wet evenmin als de oude. De wet laat den Raad over zeil tot het inzicht te komen over de grenzen, die gesteld moeten worden aan zijn taak. Maar hebben alle gemeenteraden dat begrenzende inzicht? Wij zagen den heer De Vlugt twijfe len. Na deze aleemcene opmerkingen heeft de minister van Binnenl. Zaken speciale punten behandeld. Het voornaamste brengen we naar voren. Ook op het oogenblik nu de Gemeente wet gewijzigd wordt blijkt 't dat er weer wat noodzakelijk te veranderen valt- BIJ de volgende herziening zei Jhr. Ruys zal ook de arts met armenpractijk van het raads lidmaatschap moeten worden uitgesloten. De volgende herziening! Dat zal de 33ste zijn sedert 1851. toen de Gemeentewet ln werking trad. De herziening, die de Kamer vandaag aannam Is de 32ste. Bij zooveel herzieningen, die zóóveel tus- tussrhenvoegineen bracht, waardoor het wet telijk systeem in de nummering der artikelen niet meer tot uitdrukking kon komen, was de aanvaarding van een amendement-K'%te- 'aar in de Tweede Kamer niet verwerpelijk. Het moere nu voor hen. die de onderscheidene commentaren op de gemeentewet hebben te bestudeeren en die gewend zijn bij een be paald artikel aan zijn huldigen inhoud me chanisch te denken, even lastig zijn. dat er een nieuwe rioorloopende nummering zal komen, ten slotte heeft Minister Ruys gelijk, wanneer hij als eerste bedoeling van de Ge meentewet aangeeft, dat zij moet toegepast worden door hen. die een of andere plaats in het gemeentelijk leven hebben. En voor deze menschen biedt een nieuwe numme ring tal van voordcelen, tal van logische voor- deelen. De minister kon het geweldige niet Inzien van de moeilijkheid, die ontstaat, wanneer een raadslid of de Raad niet weet of hij een bepaalden wethouder of het geheele college moet ter verantwoording roepen. Want a'dus Jhr. Ruys blijkt uit het antwoord alt de inlichtingen van één wethouder, dat het geheele college verantwoordelijk is. dan kan immers nog tijdens de d'scussle de lndl- vidueele verantwoordelijkheid in een collec tieve worden omgezet! Het zal niet verwonderen wanneer wij me dedeelen, dat de minister den burgemeester geen verantwoordingsplicht wil opleggen voor daden van zijn politiek beleid. In dit opzie t heeft de nieuwe wet geen veranderingen ge bracht. Op een (eenlgszins langdurige) Interrup tie van den heer van Lanschot antwoordde dc bewindsman nog. dat een burgemeester volkomen het recht heeft en waar in het publieke recht recht gelijk staat met plicht ook den plicht om een motie, die aan den Raad uitspraak vraagt over des burgemees ters politioneel beleid, niet in behandeling te nemen. Prof. Kranenburg stemde met deze uit spraak niet ln omdat hij daarvan vreesde, dat de burgemeester voortaan weigeren zou den over alle politie-zaken inlichtingen te geven, wat tot allerlei moeilijkheden in en bij de begrootingsbehandellng zou lelden. De minister antwoordde, dat er nog onderschei dene politiezaken zijn, die het algemeen ge meentebelang raken als b.v. de samen stelling van de politie waarover het goed Ss verantwoording af te leggen, maar dat deze dan niet des burgemeesters persoonlijk politioneel beleid raken. Intusschen poogde de minister nog weer te verzachten Is het niet verkeerd, wanneer eert burgemeester het Inzicht in zijn eigen beleid poogt te verhelderen, maar het staat hem geheel vrij. dat te doen en te bepalen, hoever hij daarbij gaan zal. Met bedoeling, zei de minister, zijn de nieuwe bepalingen t.a.v. de gemeentelijke sa menwerking zeer sober gehouden, omdat daardoor zooveel mogeijk vrijheid wordt geschapen, moest aan do In tercommunale regelingen zelf overgelaten worden. Gemeentelijke samenwerking raakt publie ke belangen. Dat niet alleen, Wanneer de vorm van samenwerking verordenende be voegdheid krijgt, dan kan deze ingrijpen op particuliere en publieke belangen. M a w. die samenwerking, de resultaten daarvan ook. ra ken het publieke leven.en betoogde de minister, de publieke zaak moet publick bezien kunnen worden: dat is één der grondslagen van het recht uit de gemeentewet. Ten einde deze grond lag niet te doen afbrokkelen heeft de mini-ter rich naar zijn woorden in de Twee de Kamer verzet legende versterking van de mogelijkheid van den prlvaatrechteüjken vorm der samenwerking en wees hij ook de wenschen te dien aanzien van de heeren van Lanschot en Lohman terug in den Se naat. De andere helft van den dag werd gewijd aan het wetsontwerp, hetwelk het tekort uit het Spoorwegpen*loonfonds, het over-groote tekort, wilde wegwerken. De regeering had voorgesteld, dit te doen door ln het pensioenfonds gedurende onge veer 6o jaren een annuïteit te doen storten van 9.8 millioen gulden. Wie moest dat betalen? De vandaag be sproken vraag. Over deze vraag ls een discussie ontstaan, die als twee droppelen water leek op die ln de Tweede Kamer. Geen enkel nieuw ge zichtspunt werd geopend. Wij zijn er dus kort over. Wie moest de annuïteiten betalen? De regeering stelde 't zich aldus voor: De annuïteit wordt opgebracht door het spoorwegbedrijf, voorzoover het daartoe in staat is. Het eene Jaar misschien alles, het andere jaar misschien niets, nu eens veel, dan weer weinig. Wat er dan nog te botalen overblijft, moet dc Staat bij pasen. Grondslag voor deze redeneering be toogden de ministers de Geer en ReJJmer uitvoerig was, dat de inkomsten en uit gaven (ook personeelsuitgaven) volgen* objectieve gegevens moeten worden vastge» steld, dus volledig los van den annuïtelts- plicht. Ook nu. evenals ln de Tweede Kamer, legde de regeering de verklaring af, dat zij door den annuïteitsplicht geen~ drukkenden invloed zou laten uitoefenen op de arbeids verhoudingen. Toch bleven dc heeren Moltmaker, Oude- zeest en de Bruin daarvoor vreezen. Wilden 't geheel van de annuïteit door den Staat doen betalen. En meenden, dat Staal daartoe op grond van de overeenkomsten met de Spoorwegmaatschappijen van 1912 en 1922 ook verplicht kon worden. Hierover heeft zich èen juridisch debat ontwikkeld, waarbij wij gelooven, dat Mi nister de Geer het recht aan zijn rijde had. De heer Koster vreesde voor tariefsver- hooging als gevolg van de annuïteitslast. Maa: gelooft de heer Koster, vroeg Mr- Reijmer. dat, met de concurrentie op het water en den weg, het überhaupt mogelijk is, de tarieven op te voeren? De heer Oudegeest heeft belangrijke op merkingen gemaakt die meer de toekomst, wellicht de naaste toekomst van het verkeer rakenN dan het heden. Belangrijke opmer kingen. Hij wil het ceheele verkeer tot meer eenheid brengen. Het ls toch wel vreemd dat met staatsgeld landweg en waterweg worden verzorgd, waarover een verkeer zich beweegt, dat door de verzorging concurrentie aandoet aan de staats-spoorwegen? Het ontwerp werd met 1511 stemmen aangenomen. Op 17 Februari komt de Senaat waarschijn lijk weer bijeen. Dat is opVastenavond! INTIMUS. AGENDA ZATERDAG 31 JANUARI Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooneel: ,-Op hoop van zegen"- 8 uur- Rest. Brinkmann: Kon. Ned. Toonk. Ver. Lezing door Sem Dresden. 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Int Orde van Goede Tempelieren, propaganda-kunstavond 8 uur. Palace: „Dynamiet". Tooneel Bart Elferink 2.30, 7 en 915 uur. Luxor Theater: „Het schildersmodel van Parijs" en ..Een vrouw verdwenen". Tooneel: Mademoiselle Florence. 2.30 en 8-15 uur. Rembrandt Theater: „Het lied der Woes tijn". Tooneel: Morris et Max, 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 1 FEBRUARI Gem- Concertzaal: Johann S'rauss en zyn Weensch orkest. 8.15 uur. Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooneel •De baas ln huis". 8 uur- Schouwburg Jansweg: ,-De vrouwe van Shenstone. 8.15 uur. Remonstrantenhuis: „Wetenschap en Re ligie." Wijdingsmorgen, 1030 uur v.m. BIoscoopvoorstell.ngen 's middags en des avonds. MAANDAG 2 FEBRUARI Stadsschouwburg: KV. Het Ncderlandsch Tooneel: ..Hélèno" 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Tcyler's Museum, Spaarne 16- Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5