TENTOONSTEL!!^ STADSNIEUWS AUTOMOBIELEN heeren-baai De wraak der Verdrevenen HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 31 JANUARI 1931 NIEUWE AANWINSTEN VOOR ONZEN WINKELSTAND. Meubelzaak H. J. van Leeuwen. De heer H. J. van Leeuwen heeft zijn meu belzaak verplaatst van het perceel Raaks 32 naar de Oude Groenmarkt 26. De zaak is thans zoo ingericht, dat men beneden de eigenlijke winkelruimte aantreft, teiwijl op de tweede verdieping de tconkamers geves tigd zijn. Het geheel maakt een aangena- men indruk, ruimte is er in voldoende mat» aanwezig en het lijkt ons voor de koopers een lust om hier te komen winkelen. Doordat men den muur van de aangrenzende kamer doorgebroken heeft, is deze groote winkel ruimte ontstaan. Vermelding verdient de goede verlichting, 'die het mogelijk maakt, dat a'le meubels en kleeden goed tot hun recht komen. Natuurlijk waren er vele telegrammen en bloemstukken op dezen, voor de firma Van Leeuwen zoo heugelijken dag binnengekomen Als merkwaardigheid zij medegedeeld, dat deze zaak in 1924 opgericht werd en tren gevestigd was in het Klein Heiligland. Door de toeneming van het bedrijf was men na derhand genoodzaakt te verhuizen, en wel naar het perceel aan de Raaks, dat Inmid dels ook weer te klein ls gebleken. Rijwielzaak J. H. Korstjens. Een belangrijke verbouwing heeft de he r J. H. Korstjens. agent van de Burgers rijw'e- len in zijn rijwiel- en automobielzaak aan de Gen. Cronjéstraat 82 laten aanbrengen. On der de bekwame leiding van den arch tect Dop is hier een werkelijk „naar de eischen des tijds" ingerichten winkel tot stand geko men. De winkelpui werd geheel gemoderni seerd en een kamer bij de oorspronkelijke winkelruimte getrokken, zoodat de zaak een ander aanzien heeft gekregen. De eta'age- eoowel als de wand- en zolderverlichting zijn „af" en het mooie, rustige, behang is een lust voor de oogen. Bovendien is de heer Korst jens een uitnemend etaleur, hetgeen men al dadelijk kan opmerken aan de keurige wijze, waarop hij zijn rijwielen, als het ware ,,'n slagorde" weet op te stellen- Aan al'es kan men merken dat men hier met een vakman te doen heeft. Trouwens de eigenaar is reeds dertig jaar in het bedrijf en dat zegt toch wel iets! Een hoekje van deze zaak (die overigens zich door een bijzonder rustige sfeer kan- merkt) is gereserveerd voor de Burgers-naai machines. Tenslotte willen wij even de aandacht ves tigen op het nieuwe systeem vloer, dat hier ls toegepast. Hierdoor krijgt men nooit last van het hinderlijk „opbobbelen", waar de meeste vloeren op den duur aan mank gaan. Zooals men begrijpen zal heeft het den heer Korstjens, die een organisatieman in hart en nieren is. op dezen dag niet aan be langstelling ontbroken. Eerste Schotensche Papierhandel Ook de heer H. M. Bakker van de Eerste Schotensche Papierhandel gevestigd Gene raal Cronjéstraat 135 heeft zijn zaak uitge breid. De etalage is veTgroot en opnieuw behan gen en aan winkelruimte werd aanmerkeb k gewonnen, doordat men het oorspronkelijke woonhuis bij de zaak heeft getrokken. De heer Bakker heeft voorts een paar n'euwe toonbanken in zijn winkel laten aanbrengen, die door de mooie beschildering de aandacht trekken. De uitstekende verlichting stelt den bezoe ker in de gelegenheid met diverse soorten behang van den Papierhandel kennis te ma ken. En dat zijn er heel wat! De heer Bak ker heeft uitgerekend, dat er, wanneer hij al zijn voorradige behang uitrolt en aan e - kaar plakt ,een „stukje papier van 80 K.M. lengte" voor hem ligt! Een aardige oplossing is bereikt met de kastdeuren, die van de min of meer ouder- wetsche paneelen zijn ontdaan en er moder nere voor in de plaats hebben gekregen. Ook deze zaak is een mooie aanwinst voor de Gen. Cronjéstraat. Op deze wijze begint de straat langzamerhand de Groote Hout straat van het Oude Schoten te worden! Heeren-modemagazijn „Nieuw Londen". Waar eens de porceleinzaak van de finna Vermeer stond, n.l. op den hoek van de Groote Houtstraat en de Paarlaarsteeg, daar ls thans gevestigd het hoeden- en heeren modemagazijn „Nieuw Londen". De toenemende omvang van het bedrijf maakte het noodzakelijk, dat „Nieuw Londen" van het perceel Barteljorisstraat 46 afscheid nam om een ruimer gelegenheid op te zoeken. Dit. werd gevonden in het winkelhuis Groote Houtstraat 14, dat echter allereerst een in tensieve verbouwing moest ondergaan. In een tijdsperiode van circa twee maanden is deze uitbreiding tot stand gekomen. De nieuwe zaak is ongeveer vier maal zoo groot als de vorige en onderscheidt zich door keurige étalages, fraaie vitrines, waar in de ontelbare soorten hoeden op aantrekke lijke wijzen zijn uitgestald en een ruime pasgelegenheid. Het geheel ls bijzonder breed van opvat ting. Op de eerste verdieping is bovendien nog een flinke magazijnruimte aanwezig. Een groot aantal bloemstukken sierden de zaak op den dag der opening. HET KWEEKSCHOOLPLAN VAN HET LEGER DES HEILS. BIJZONDERE BIJEENKOMST OP ZONDAG A.S. Zondag a-s. 1 Februari zal er een zeer bij zondere bijeenkomst plaats hebben in de zaal van het Leger des HeiLs, SchagcheLstraat 26 Haarlem. Deze meeting is belegd teneinde het publiek bekend te maken met het Kweek - schoolplan hetwelk door het Leger des Hells is georganiseerd en zal beginnen om 2 uur. Dit plan zal worden uiteengezet door kolo nel P. H. Schuurman, Maatschappelijk secretaris. Door dr. J. Waokie Eysten van Aerdenhout (voorzitter der Prot. Chr. Reclass. Vereeni- gimg) en Ds. J. C. van Dijk van Bloemendaal, zal het woord gevoerd worden. Het onder werp van belde heeren zal betrekking heb ben op den arbeid van het Leger des Heils. Tevens zal worden gesproken over: de hooge idealen van het Heils-officierschap, de aard en de methode der Officiersopleiding, de noodzakelijkheid van een nieuw kweekschool gebouw. Op Woensdag 4 Februari wondt een derge lijke samenkomst te Amsterdam gehouden, waar o.m. Jhr. Mr. D. J. de Geer, minister van Financiën, zal spreken. De actie voor het nieuwe Kweekschool gebouw heeft reeds veel succes gehad. Ver schillende kleine en ook vele groote giften zijn al voor dit doel ingekomen en gratis le veringen voor den bouw zijn toegelegd. JTJBILé. Vrijdag herdacht de heer D. Rozeboom, commies aan het Gemeente Gasbedrijf, zijn 25-Jarlg ambtsjubileum. De Jubilaris en zijn vrouw werden door de heeren Luitingh en Lagerwaard per auto van huis gehaald en het kantoor binnengeleid, hetwelk door de goede.zorgen van Hout en Plantsoenen met palmen en groen was ver sierd. Nadat een bouquet was aangeboden, nam de heer J. A. A Ochfcman, directeur van het Gasbedrijf, het woord, hij memoreerde, dat deze dag een mijlpaal was en herinnerde aan de prettige en aangename samenwerking in die jaren ondervonden. Hij kan met ge rustheid zeggen, dat de heer Rozeboom al dien tijd het volle pond aan het Gasbedrijf had gegeven en zijn werkzaamheden als chef van de magazijnadministratie met toewij ding had vervuld. Spreker eindigde met de wensch, dat hij nog vele jaren met hem mag samenwerken. De volgende spreker Dr. Den Hollander, door namens de ambtenaren een vaste waschtafel aan en sprak de hoop uit, dat de jubilaris en zijn vrouw nog vele jaren hier van mogen pxofiteeren. Hij voegde hier tevens aan toe een album met de namen van de gevers. Wegens ongesteldheid van den admi nistrateur sprak de heer Baggerman, hoofd boekhouder. eenige waardeerende woorden tot den jubilaris en herinnerde, dat hij als klerk tot commies was opgeklommen. Namens den Incassodienst sprak de heer Jongbloed eenige gevoelvolle woorden tot z'n collega. De heer VisseT als oud-chef van den heer Rozeboom herinnerde aan de vroegere aange name samenwerking met hem, terwijl als INGEZONDEN MEDEDEFLÏNGEN a 60 Cts. per regel. 23 JANUARI-1 FEBRUARI MOTORRIJWIELEN SLUITING Zondag 5 uur n.m. laatste spreker de heer Rljnhart, als verte genwoordiger van de organisatie, een bloem stuk aanbood en eenige waardeerende woor den sprak als vriend en bestuurslid. De heer Rozeboom dankte de verschillende heeren voor de gevoelvolle woorden tot hem gesproken. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons opneming van het volgende: De Commissaris van Politie te Wageningen geeft bezitters van vruchtboomen in overwe ging niet in te gaan op aanbiedingen van rondreizende personen om vruchtboomen te zuiveren met z.g. bespuitingen, alvorens in lichtingen bij den Piantenziektenkundlgen Dienst te Wageningen te hebben ingewon nen. Zeer noodzakelijk is zulks ten opzichte van P. Knepper, boomkweeker, 34 jaar, wonende Slachthuisstraat 100 rood, te Haarlem, voor dien te Boskoop en 's Gravenhage. Hij noemt zich ook P. Knepper en Co, tuinarchitect en boomkweeker, oudste rozenkweeker uit Bos koop. Hij reist met een auto kenteeken H 61999, thans in de omgeving van Eindhoven. Knep per schermt met geleerde woorden. Hij biedt aan de vruchtboomen te behandelen tegen 75 et. per boom en geeft 3 jaren garantie, hetgeen niet mogelijk is. Hij heeft het z-g. bestrijdingsmiddel in benzinebussen bij zich. Hij biedt aan, tegen veel geld, niet vrucht dragende boomen te behandelen (met z.g. aether-injecties) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Nelis, Amsterdamschevaart 106, actetasch met Inhoud; v. d. Walle, Geweerstraat 36. idem, Hartog, Potgieterstraat 29, leesboekje; Jutten, Sophiastraat 65, beurs met inhoud; Dusseldorf, Bareljorisstraat .5, bril; Geldorp, Soendaplein 28 rood, étui met inhoud; Ho venier, Fabric iusstraat 37, mestvork; Radsma Brouwerskade 53. portemonnaie met inhoud; Langeve'd. Dijkstraat 14 boven, idem, van Kampen, Reitzstraat 26, idem; Hovenier, Fa- briciusstraat 37. pet; v d Berg, Eikenlaan 44, Heemstede, rijwielbelastingplaatje; Tin, Kas tanjestraat 45, idem. Tanis, Busken Huet- straat 3, kinderschoentje, Meijer, Goltzius- straat 4, sleutel ALGEM. VERGADERING VAN GEMEENTEAMBTENAREN. INGEZONGEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ECHTE FRIESCHE mmvunmummmm ■50tf.p*rons GIFT VOOR BESTRIJDING VAN DE GEVOLGEN DER WERKLOOSHEID. Dezer dagen hield de afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging van Gemeen teambtenaren in hotel Lion d'Or haar jaar vergadering, welke door 61 leden werd be zocht. In zijn openingsrede wees de voorzitter, de heer Goedhart, er op, dat de sterke toene ming van het ledental tot groote voldoe ning stemt. Van 15 leden op 1 Mei 1927 is de afdeeling thans uitgegroeid tot een organi satie van bijna 110 leden, zoodat bijna een vijfde der Haarlemsche ambtenaren in de Algemeene Vereeniging van Gemeente-amb tenaren is georganiseerd. Hij bracht dank aan allen, die in de uitbreiding van het le dental een werkzaam aandeel hebben gehad. Hij gaf vervolgens een overzicht van de po sitie van het overheidspersoneel in het alge meen en die van het Haarlemsche personeel in het bijzonder. Ingekomen waren o.m. twee circulaires van den Pensioenraad, inzake het te werk stellen van personeel op arbeidscontract en het tijdig verleenen van een aanstelling overeenkomstig hun werkzaamheden, met het oog op hun eventueele rechten op ver vroegd ouderdomspensioen. Het Jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. De rekening der afdeeling over 1930 werd vervolgens vastgesteld in- ontvangst op f 813,83 1/2 en in uitgaaf op f 796.55, dus met een batig saldo van f 44.28 1/2. De rekeningen der fondsen werden vastgesteld en wijzen een batig saldo aan van f 197.39. De begrooting voor 1931 werd aangeboden en vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 1300; met een geraamd batig saldo van f 235. Die der fondsen werden vastgesteld met een geraamd batig saldo van f 435. De heeren Goedhart (voorzitter) en Tijs terman, die aan de beurt van aftreden wa ren, werden op voorstel van den heer Glastra, bij acclamatie herkozen. Tot leden der commissie van overleg wer den benoemd de heeren Goedhart en Tijster man tot hun plaatsvervangers de heeren Berkemeijer en de Jong. Ook de leden en plaatsvervangende leden der dienstcommis sies werden gekozen. Op voorstel van het bestuur, geamendeerd door den heer Visser Sr.. werd besloten aan het comité tot bestrijding der gevolgen van de werkloosheid, een bedrag van f 50 uit het reservefonds te overhandigen. De agenda werd op Vrijdag a.s. te houden vergadering der commissie van overleg werd vervolgens behandeld. Ze gaf tot weinig dis cussies aanleiding. Den voorzitter werd ver zocht in het bijzonder de positie van het tij delijke en losse personeel ter sprake te bren gen. Besloten werd ook voor het volgende win terseizoen de gelegenheid te openen, door be middeling der afdeeling brandstoffen te be trekken. Tot leden der brandstof fencommls- sie werden benoemd de heeren Aukes, Cnos- sen, en Grootes; tot gedelegeerde van het bestuur de heer M. de Jong. Onder dankzegging voor de groote op/komst sloot de voorzitter daarna de vergadering. COLLECTE VOOR WEDUWEN EN WEEZEN VAN OUD STRIJDERS. Men schrijft ons: B. en W. hebben aan de Ned. Vereent ging van oud-strijders voor zee- en landmacht uit Ned.-Indië „Het Vaderland Getrouw" ver gunning verleend om een collecte te houden voor hun weduwen en weezen op Maandag 2, Dinsdag 3, Woensdag 4, Donderdag 5 en Vrij dag 6 Februari as. Deze wed- en weezen, die geen rijkspen sioen genieten, verliezen dus niet alleen bij overlijden hun echtgenoot en vader, maar ook het pensioen of gagement. Deze jaarlijksche ultkeerimg wordt ver kregen door de opbrengst van een collecte, die in Haarlem tweemaal per jaar gehouden L O. G. T. De Haarlemsche Tempelieren houden Za terdagavond een propaganda-kunstavond in het gebouw van den Ned. Protestantenbond. Spreker is Dr. G. Westmij se van Dragten over het onderwerp: „Maar het schip vaart verder". Muzikale medewerking wordt ver'eend door Jacob Biister loreel) en een dameskoor. NATIONALE BOND „HET MOBILISATIEKRUIS" HET ECHTPAAR SPEENHOFF ONDER SCHEIDEN. De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nationalen Bond ,,Het Mobillsatiekruis" hield Vrijdagavond in het gebouw „Sint Bavo" een feestelijke bijeenkomst, waaraan de familie Speenhoff haar medewerking ver leende. De secretaris, overste P. S. Hartogh Heys van Zouteveen. die de vergadering opende, be treurde het feit, dat de voorzitter, generaal majoor b. d. H. F. C. baron v. Omphal Mulert door ziekte verhinderd was de bijeenkomst te leiden. Spreker zeiae ongetwijfeld uit naam van alle aanwezigen te spreken, wanneer hij den generaal-majoor een spoedig herstel toewenschte- Vervolgens heette spreker allen hartelijk welkom, in het bijzonder den oud voorzitter, luitenant-generaal b. d. W. H. van Terwisga, kolonel Bos, secretaris van het hoofdbestuur, den garnizoenscommandant majoor D. J. Gorter en „last not least" de familie Speenhoff. die dezen avond haar medewerking verleende uitfluitend uit sym pathie jegens de afdeeling. Hierna sprak luit. gen. b. d. Van Terwfsga. Deze gaf allereerst een uitvoerige uiteenzet ting van de doelstelling van den Bond, waar bij hij de nationale en de philantropische zijde dezer vereeniging aan een beschouwing onderwierp. Vervolgens deelde spreker mede. dat hem de eer te beurt was gevallen op deren avond aan den heer Speenhoff en zijn echtgenoote namens den bond het witte mo billsatiekruis te mogen uitreiken. Dit kruis wordt, gelijk spreker verklaarde, alleen uitgereikt aan die personen, die zich in den mobilisatietijd bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt jegens de gemobiliseerden. De heer Van Terwisga herinnerde er aan, dat slechts weinigen dit kruis bezitten en dat een der verdienstelijkste draagsters ongetwijfeld de „soldatenmoeder" mej. Mary Fleischmann was, die eveneens de bijeenkomst bijwoonde. Daarna speldde spreker, terwijl de muziek het „Wilhelmus" speelde en alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven, den heer en mevrouw Speenhoff het wïtte mobilisatiekruis op de borst. Na deze korte plechtigheid nam de heer Speenhoff het woord. Hij dankte het bestuur ook namens zijn echtgenoote, voor deze hooge onderscheiding en hield vervolgens een in teressante causerie over zijn ervaringen in Indië. Spreker was een en al bewondering voor het koloniale bestuur en het schitterende werk, dat daar door Nederlanders verricht wordt. ,.Oome Coos" hield de aanwezigen daarna, geassisteerd door Cees en Cesarina Speenhoff, nog geruimen tijd met zijn pakkende liedjes bezfg. Vooral voor zijn Indische repertoire had men veel waardeering en in het succes, dat hij daarmede behaalde, deelden natuur lijk ook de beide andere Speenhoven. Het werd weer een echte, genoeglijk-ouderwetsche Speenhoff-avond. Ook de „schlagers" uit vroeger jaren werden nog eens ogpehaald en hun roem bleek nog geenszins getaand te zijn. Na de pauze werd aan enkele aanwezigen, wien het bronzen mobilisatiekruis ten deel was gevallen, maar dit nog niet hadden ont vangen, genoemde onderscheiding overhan digd. Rest ons nog te vermelden, dat de ..Moon light Band" dezen avond voor de muzikale afwisseling zorgde. KON. LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIEND SCHAP. Dinsdag 10 Februari as. zal de Kon. Lettert. Ver. ,,J. J. Cremer" van de leden van „Zang en Vriendschap" een opvoering geven van, „Ramon Tamello" (De held van het witte doek), blijspel door Henk Bakker. De opvoering heeft plaats in den schouw burg Jansweg, des avonds te 8.15 uur. JTJBILé. 2 Februari zal de heer J. Meewenoord den dag herdenken, dat hij voor 40 jaar fn dienst trad als bankwerker bij de N.V. Koninklijk© fabriek van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beynes. DE TRIBUNE UIT DE HAAGSCHE LEESZAAL. In de „Tribune" wordt medegedeeld, dat uit de openbare leeszaal te Den Haag dit blad zal worden geweerd. Het abonnement is door den directeurder leeszaal opgezegd. FEUILLETON. Uit het Engel sch van J. S. FLETCHER. 27) (Nadruk Verboden). Rawlinson wendde zich om en tuurde in de richting van de stad. Hij kon duidelijk de lichten zien branden in de huisjes, die in groepen tegen den voet van de hel"in gen der heuvels lagen. In het lager gelegen deel van de stad zag hij licht in een paar groote fa brieksgebouwen. waarin blijkbaar een nacht ploeg aan het werk was. Rawlinson zag. met één blik op de ontzaglijke watermassa die zich schuimend en kokend een weg baande, dat Ravidge's opmerking van zooeven juist wis. Het water zou binnen zeer korten tijd Haifirth bereikt hebben, de laag gelegen dee- lon der stad zouden worden overstroomd en de huizen die daar stonden zouden eenvoudig weggevaagd worden. Maar eerst nog moest de zondvloed zijn verwoesting aanrichten in het dal. Rawllnson's oogen werden als getrokken naar de belde machtige bouwsels, waarheen de wateren bruisend voortstuwden de oude Abbey, het hoogtepunt van Oliver's vurigste wenschen en het nieuwe, trotsche huis, dat 't oude naar de kroon moest steken en waar aan geen geld gespaard was. En Rawlinson's scherp oog stelde onmiddellijk vast iets wat Louis John reeds eerder opgemerkt had, dat terwijl de vloed zich binnen enkele oogen- blikken op het nieuwe gebouw zou storten, de oude Abbey, op den tegenover llggenden oever van de rivier gelegen, aan de vernieti ging ontsnappen zou! Even boven de beide hulzen namelijk, ver nauwde zich de vallei. Aan de zijde van de oude abdij rees een hoog, vooruitstekend stuk rots. als een onwrikbare wachter omhoog. Tegen dit gesteente zou het water vruchte loos zijn woeste kracht beproeven, maar het zou daarna zijn schade Inhalen door van t.wee zijden en met verdubbelde woede zich op Oliver's nieuwe huls te storten. Duidelijk zagen de wachtende mannon de eerste gol ven voor hun verbijsterde oogen ziedend en kokend als een lawine van water voortsnel len naar het vooruitspringende stuk rots. Een moment later zag ook Ben wat er ge beuren ging en ln een opwelling van deer nis klopte hij Oliver op den schouder. „Ga hier vandaan, mijnheer Carsdale", drong hij aan. „Wat hebt u er aan om hier te blijven!" Maar Oliver weerde ruw Ben's uitgestoken hand af en ook Raw'.inson duwde hij terug. Hij leunde met belde handen op het rotsblok en staarde nog steeds als verwezen naar den onweerst-aanbaren vloed, die de rotsbarricade nu geheel bereikt had en aan de oude abdij voorbijgaand zich in tweeën deelde, opgestuwd door de telkens nieuw aanrollen de watermassa's, om zdó een dubbelen aanval op het nieuwe huls te doen. Het was een kwestie van minutentoen was het machtige gebouw oo den massieven toren en het dak na onzichtbaar geworden door een gordijn van kokend en schuimend water. Na eenlgen tijd zagen ze de borstwering, die om het dak liep, instorten en in den 'ziedenden stroom meegesleurd worden. En de vloed zette zijn meedoogenloozen tocht voort, naar de slapende, gedoemde stad. Oliver loosde een diepen zucht en richtte zich ln zijn volle lengte op. „Bickerdike, Bickerdike Ls gespaard geble ven! Al wat ik hem toegewenscht had, is aan hem voorbijgegaan. De vloek en de wraak zijn over mijn hoofd gekomen! Maar wat daar allemaal onder het water bedolven ligt. hout en steen, deert mij niet.De hemel erbarrae zichmijn eigen vleesch en bloed ligt daar onder het water bedolven.Wat heeft het leven nu nog voor waarde voor me Louis John legde zacht zijn hand op den arm van zijn vader en wenkte Rawlinson om Oliver aan de andere zijde te ondersteunen. Maar Oliver lachte schril en duwde hen ruw van zich af. „Gaat u niet mee naar huis, vader", drong Louis John op bijna smeekenden toon aan, „het is nu toch heusch genoeg geweest!" „Naar huis?" was het bittere antwoord. „Om zijn moeder onder de oogen te komen? Ik blijf hier tot dat het water heelemaal is weggezakten dan zal ik hem vinden mijn kleinen jongen..,, dood!" Tranen smoorden Oliver's stem bijna en het duurde even voor hij vervolgen kon: „Als ik hem gevonden heb, zal ik naar huis gaanen hem meenemengeen minuut eerder. Tot dan blijf ik hier!" Hij deed een paar stappen naar voren en zette zich toen op het rotsblok, het hoofd in de handen verborgen. De anderen, zwijgend in het aangezicht van deze radelooze smart, keken beurtelings Oliver en elkander aan. Opeens keerde Ben zich om en strekte toen zijn arm uit in de richting van de stad. Rawlinson volgde den uiteestrekten arm. keek en begreep terstond. Het water had de stad bereikt en waar zoo even alom lichten getwinkeld hadden, heerschte nu volslagen duisternis HOOFDSTUK XXV. Den heelen nacht bleef Oliver op zijn post. Nu eens liep hij rusteloos op en neer, dan weer zette hij zich zwijgend op het rotsb'ok, waaraan hij zich in zijn ontzetting had vastgeklemd, toen de ontploffing had plaats gehad. Nu en dan staarde hij naar den alles vernielenden vloed ondei zich. Hoe ook Louis John en Rawlinson aandrongen, door niets was hij te bewegen om de rots te verlaten. Louis John liet door Ben dekens en voedsel van huis halen, maar Oliver wilde er abso luut geen gebruik van maken. Ravidge had den hond naar diens eigenaar teruggebracht en was met eenige mannen teruggekomen om het lichaam van Mirjam Scarp weg te ha'en. De mannen waren vol van het ge beurde bij het reservoir, maar Oliver had geen ooren voor hun verhalen. Toen het lijk van Mirjam Scarp weggedra gen was, trokken Ben en Ravidge zich terug op een rustig plekje, staken een pijp op en begonnen een fluisterend gesprek over de gebeurtenissen van den nacht. Een van de mannen die met Radvidge was meegekomen, had verteld, wat hem van het gebeurde bij den dam bekend was. Geen minuut voor de ontploffing had de politie, door den inspec teur inderhaast naar den dam gedirigeerd, een werkman gearresteerd, die op verdachte wijze gepoogd had zich uit de voeten te ma ken. Het gerucht ging, dat de gearresteerde bekend had, dat hij en Lightowler, de man die op de boerderij vermoord was gevonden, door Mirjam Scarp omgekocht waren om den dam in de lucht te laten vliegen, met. dyna miet dat de oude vrouw hun verschaft had. Verder zou hij verklaard hebben, dat hij ge bruik had gemaakt van het terugtrekken van de bewakers die aan de nasporingen naar Oliver's kleinzoon moesten gaan deel nemen, om aan zijn voornemen gevo'g te ge ven. Er was een groot bedrag aan geld op hem gevonden, zoo had Ravidge gehoord en er werd verder verteld, dat hij verklaard zou hebben, dat hij wanneer de politie vijf minuten later gekomen was, zich goed en wel uit de voeten zou hebben weten te maken. „Die kerel wordt vast en zeker opgehan gen", mompelde Ben. „En als de politie niet oppast, wordt hij nog gelyncht ook. Ik ben waarachtig bang om naar de stad te gaan, er moeten tientallen menschen ln hun slaap verdronken zijn". Ravidge schudde langzaam het hoofd en keek peinzend naar Oliver, die rusteloos heen en weer liep. „En dat alles", zei hij, op Oliver wijzend, „komt doordat hij Matthew Scarp heeft we ten over te halen hem die paar Hectaren land te verkoopen. ALs dat niet gebeurd was Hij brak zijn woorden af. en keek weer naar Oliver, die nog steeds met gebogen hoofd zijn wandeling voortzette. „Maar", ging hij langzaam voort, „hij ls er voor gestraft! Ze zeggen, dat hij het land voor een fabelachtigen prijs gekocht heeft. Maar op het oogenblik zou je zeggen dat hij er nog wel meer voor geofferd heeft dan geld alleen. Al was ik tienmaal zoo rijk als hij, Ben, dan zou ik nog niet graag in zijn schoe nen willen staan!" „Ik ook niet", viel Ben zijn zwager bij. „Maar dat neemt niet weg dat ik hem diep beklaag. We hebben hem voor onze oogen een oude man zien worden!" De uren kropen traag en moeizaam voorbij en Louis John, die scherp aandacht wijdde aan bepaalde kenteekenen in de omgeving, merkte na een tijd op dat het water rondom de ruine van het nieuwe huis van zijn vader gestadig begon te zakken. Tenslotte werd het bovengedee'te van het gebouw boven den vloed zichtbaar en in het onzekere licht van den helderen nacht, zag hij duidelijk dat- het resultaat van ruim twee jaar harden arbeid, volkomen vernield was. De vierkante toren, waarop Oliver zoo trotsch was geweest, voor al, omdat hij van den ouden op den anderen oever van de rivier niet te onderscheiden was scheen scheef gezakt tot in zijn grondvesten. De lager gelegen deelen van het gebouw stonden nog onder water. Maar aan de andere zijde van de vallei verhief de oude abbey zich op haar plateau even veilig en fier als gedurende de vele eeuwen van haar bestaan. Louis John stiet Rawlinson aan en wees naar het kasteel. „Ik hoop dat je me niet voor harteloos zult houden", fluisterde hij, „maar dat is toch wel een treffend voorbeeld van wat men de ironie van het noodlot noemt!" Rawlinson knikte en keek bezorgd naar Oliver. „Ik maak me ongerust over je vader", zei hij. „Als dat zoo voortgaat wordt hij nog krankzinnig. Plotseling begon Oliver te spreken. In de spookachtige stilte rondom, klonken zijn woorden als het oordeel van een boetgezang. „Wanneer de trots komt, komt de schan- „Trots komt voor den ondergang en hoog moed komt voor den val!" „Des menschen hoogmoed zal hem ten ve.r- derve leiden!" Toen hij deze woorden gesproken had, zuchtte hij diep en begon opnieuw rusteloos heen en weer te loopen. Rawlinson huiverde. „Dat maakt me bang!" zei hij zacht. „Het bevalt me niet om hem zoo te hooren spre ken. Er is inwendig iets niet in orde met hem!" Plotseling hoorden zij stemmen boven zich. Louis John. dlc de stem van zijn vrouw herkende, liep oogenblikkeliik het pad op. Het was inderdaad Margeret. Mary, die met een van de dienstboden hijgend kwam aan- loopen. „Wat Is er?" vroeg Louis John, toen zij bij hem gekomen was. „Nieuws?" „Margeret Mary keek naar Oliver die nog steeds als een getergd dier heen en weer liep. Toen Ben straks op het huis was geweest, had hij verteld, hoe ontzettend haar schoon vader door de ramp geschokt was. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6