Belangrijke berichten uit Spanje. HOE EEN „MISS" WORDT VERKOZEN. BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 5 FEBRUARI 1931 INGEZOVnrN MEnTT>F*TINGEN a 60 Cts. per regel. De verkiezingen loopen op niets uit. Socialisten doen niet mee. Het plotseling vertrek van den koning. Britsch-IndiëGandhi doet een toezegging. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. MADRID, 4 Februari (B.T-A.) üknacro Bolivar is afge: den als president van den raad van onaerwus. MADRID, 4 Februari (B.T.A.) De kapi tein-generaal van Saragossa heeft een decreet gepubliceerd, dat de opheffing van den staat van beleg inhoudt. De censuw gaat over in handen van den burgerlijken gouverneur MADRID, 4 Februari (B.T.A.) Naar aan leiding van het besluit van de socialistisch f par. ij om niet aan de verkiezingen deel te nemen, heeft graaf Romanonss verklaard dat dit de ern.rlgste en belangrijkste toi nu toe genomen beslissing was. Aan den anderen kant verklaarde de po litieke leider Bergamin, dat de onthouding der socialisten hem volkomen natuurlijk voorkomt, daar hij nio. gelooft, dat de ver kiezingen op eerlijke wijze zullen worden gr houdon. De staatscourant publiceert een koninklijk decreet, volgens hetwelk de colleges aan df centraie universiteit voor een maand moeten worden gestaakt. Voegt men hleibij nog het bericht, da Alfonso naar Lourdes is vertrokken, omda; zijn familielid prinses Beatrice ziek is, (de berichten omtrent haar toestand luidden juis. bij zijn vertrek weer zoo buitengewoon gun- st.g!dan begrijpt ledereen da; een nieuw politiek drama in Spanje bezig is, zijn ont- knooping te naderen. Hst bssluit van de socialisten om niet aan de verkieainigen deel te nemen, maakt die verkiezing reeds vol komen overbodig. Der regeering blijft niets anders over dan het bestendigen van een dicta.orialen regecrlngsvorm. Ook uit Britsch-Indië eenige interessante be-'.chten. Mahatma Gandhl heeft aan den onder koning een brief gezonden, waarin hij drin gend verzoekt een officieel onderzoek in te stellen naar een zestal gevallen van wan daden van de politie. Als de onderkoning dit verzoek toestaa* zal Gandhl dit als duidelijk bewijs van den wsnsch naar vrede erkennen en stappen doen om het Congres te bewegen in het aanibcd van MacDonald te treden. Dit Is de toezegging waar men reeds sedert een week reikhalzend heeft uitgezien. Een fiat uit den mond van Gandhi is de beste waarborg voor een eventueel welslagen van de Britsehe politiek. Intusschen is er echtei al weer een schaduw over dit hoopgevende feit gestreken. De politie heeft een huiszoeking gedaar In de bureaux van Gandhi's dagblad en ver scheidene exemplaren van de krant in be slag genomen. Vijf personen werden gearres teerd. Uit de berichten valt echter niet duidelijk af te leiden of Gandhl. sprekende van 6 ge vallen, waarin de politie haar bovoegdheid te buiten ging. wellicht ook gedoeld heeft op de Inbeslagneming zijner bladen. L. A. Diiitschlaml. Remarque spreekt. Te Berlijn heefteen groote betooging plaats gehad van de Dultsche „Liga für Menschen- rechte" om te protesteeren tegen het ver bod van de oorlogsfilm „lm Westen nicht: Neues". Het onderwerp van bespreking luidde: Re marque en de werkelijkheid. Een aantal Dult sche dichters, schrijvers enz. verdedigde hel boek en de film van Remarque, aldus het Hbld. De schrijver zelf had een schriftelijke verklaring Ingezonden. Daarin zegt hij, lan gen tijd naar een verklaring te hebben ge zocht hoe het mogelijk is dat menschen, dde den oorlog hebben meegemaakt, reeds thans twaalf Jaar later, zoo volkomen van inzicht kunnen veranderd zijn over de werkelijkheid van den krijg. Ongetwijfeld, aldus Remarque, krijgen zelfs de vreeselijkstes gebeurtensisen door het feit, dat men ze doorstaan heeft-, achteraf iets van den glans van een held haftig avontuur. Niemand zal de geweldige prestaties van de Duitsche soldaten kunnen en willen kleineeren maar er moet met alle beslistheid tegenop gekomen worden, de herinnering aan deze prestaties thans een zijdig te benut en om den oorlog te ver heerlijken en daarom de grenrelooze ellende te verkleinen, welke hij heeft doen ontstaan Waarop Remarque een passage doet volgen uit zijn tweede boek: „Kameradon, wij leven Dat is niet alleen een geiuk, het beteekent <x>v een taak. Een taak, welke wij tenopziohte van onze gesneuvelde kameraden aanvaard hebben. De erfenis van de dooden luidt niet: „wraak", doch: „dat nooit weer". De Burgemeester van Duisburg bij Minister Stegerwald BERLIJN, 4 Februari (VD.) De Rij ka minister van Arbeid, Dr. Stegerwadl, ont/mg Hedenmorgen den Ober-BuugemeiSt-er van Duisburg, Dr. Jarres. Het bezoek gold, naar werd medegedeeld, in hoofdzaak een bespre king van den benarden toestand van de stad Duisburg, doch algemeen neem., men aan, dai de dreigende stopzetting van het hoogoven- bedrijf RuhrortMeidench van de Vereinigte 3tahxwerke A. G. het voornaamste punt van aespreking uitmaakt. Een geheele communisten fractie uit de zaal gezet. BERLIJN, 4 FcbruMi <V_D.> In den districtsraad Fried nchjnain hebben va na von allerlei tumuit-scènes piaa sgehad. Toen eer jommunistische afgevaardigde zich niet aan de leiding van den voorzatter wenschte te mderweipen, werd hij buiten de zztt-n-g ge beten. leen hij we.gerde de zaal te ver- .aten en de politie wera gerequireerd, maak ten de communis.en een geweldig kabaal m. ..et gevo.g, aat na herhaame waarscnuwo-.^en oe geheeie fractie buiten de zittingszaal wera gezet. Ontbinding van den Pruisi- schen Landdag voorgesteld. BERLIJN, 4 Februari iVXi.l Be „Stan,- aeim", bond van ïrontsoidaoen, heeft in een schrijven d.d. 1 Februari oen Frau5k>caen Minster van Binneman-oi/Che Zaken Bevenn* verzoent, overcenaonuug Arvkei 6:1:3 van re cons.itutie van oen vrijstaat Pruisen en •/aragraaf 2 van ae wet nopens vo.icsstem .ninécii en referendums, hei, voigen-de „VoUs ./egeinen" toe te ia ten: IPue op 20 Mei lazö gekozen landdag diem ot wora^n opgelost". uitspraak in de metaal industrie te Kreteid. Hedenavond heeft de arbiter voor de Krefeldsohe metaaiindus.iie een sodeidisrecüi- terlijken uitspraak geveld. Volgens dezen uit spraak zial het baSiS.oon verm.nderd worden met 5 pet. en he-t topioon met 4 pet, terwijl de overige loonen in ov-ereenstemmuig hier mede zruiien wcioen verlaagd. Naar verluidt zijn de werknemers nleit voor nemens de uitspraak -te aanwaaiden. De Duitsch-Fransche crediet- besprekingen. BERLIJN, 4 Februari (V.D.) Van wel- ngelichte zijde wordt bevestigd, dat de Duitsch-Fransche credietbisprekingen binnen kort ten einde zouden zijn. De Fransehe regeering zou principieel met de bereikte overeenkomst accoord gaan, aangezien ech ter nog verschillende formaliteiten zijn te vervul.en, rekent men er op dat de overeen komst tegen het einde van deze week of uiter. iljk in het begin van de volgende week tot stand zal komen. Naar pven weet handelt net om een crediet van 130 miilioen Mark. Scandinavië. Prins Lennart's plannen. Een bijzondere correspondent van de „Daily Mail" heeft een telefoongesprek gevoerd me. prins Lennart vam Zweden, tegen wiens huwe- ajkspiannen, koning Gu^taaf, zijn grootvader, zijn veto heeft uitgesproken. De prins is voornemens zijn studie aan de Landbouwhoogeschooi te vohoolen, waarmede nlj in een Jaar hoopt gereed te zijn. Vervol gens wil hij in het huweiijk treden en zal hij zich op zijn eiland in het meer van Gonstans- aan den landbouw gaan wijden. Zijn verloof de, mejuffrouw Karin Nissvandt, zooals be kend een Jongedame van Hollandsche afstem» ming, studeert op het oogenblik Duitsch. Polen. Verslag van Zaleski over Genève in de Sjem. WARSCHAU, 4 Februari (V.D.) In d« 3ejm-Commissie voor Bui'tenlandsche Zaken bracht de Poolsche Minister van Buitenlani- sche Zaken Zaleski heden een uitvoerig ver slag uit over de Januari-zitdng van den Vol kenbondsraad te Genève. Uitvoerig besprak hij de voorgeschiedenis cn de beraadslagingen der Europeesche studig commissie, waarbij hij vooral den nadruk legde op de economische zijde van het pro bleem en constateerde, dat de voortdurend groeiende protectie van een aantal staten de verwerkelijking vjtn een economische samen werking zoo goed als onmogelijk maakte. Tenslo.te behandelde Zaleski de besprekln gen te Genève naar aanleiding van de Duitsche klacht over de gebeurtenissen in Opper-Sllezië. Hij zeide dat, terwlji in gehee. Polen de verkiez.ngen rustig waren verloopen m Opper-Silezlë betreurenswaardige inciden ten voorkwamen, waarbij hij herinnerde aan den moord op den politieagent Schnapka, de bedreiging van een aantal Inwoners van Hohenbirken en de andere bekende gevallen die hij echter, hoewel groot in getoi?, van geringe betekenis achtte, - T Ruwe Huid Ruwe Handen PUROL Ruwe Lippen Engeland. De nieuwe Kieswet. De toom der groote conservatieve bladen over het ontwerp kieswet en wat MacDonald dienaangaande zeide, is min o-f meer grol. Het beste bewijs dat zij verwachten er v-ele ze.els door te zullen verliezen en misschien dus niet in staat gesteld te worden om, zooals de Manchester Guardian zeide, een land met een meerderheid van vrijhandelaars in een protectionistisch land te veranderen. Een andere opmerking van dit blad is, aldus de N.R.C., dat het de verontwaardiging der con- serva:ieven niet begrijpt, wanneer zij de li beralen en de labourpartij vuil eigenbelang verwijten. Teen de conservatieven de arbeiders partij In haar Inkomsten aantastte door de basis der politieke heffing te veranderen, hebben zij zich door dergelijke moreele over wegingen geenszins daarvan laten weer; houden. Dat een partij als de liberale, die een vierde van alle stemmen op zich ver- eenigde, slechts een twaalfde van de zetels krijgt, is een zoo zot verschijnsel, dat de hervorming van de kieswet alleszins gerecht vaardigd is. Ook de conservatieve critiek op andere bepalingen dan die van de alter natieve stem is innerlijk onhoudbaar. In de Britsehe kieswet zijn uit den ouden tijd nog allerlei bepalingen overgebleven, die voordeel aan de conserva.ieven en dezen een ondemocratischen voorsprong geven. Er be staat geen gegronde reden, waarom een la- bourregeering die zou handhaven Wat de alternatieve stem betreft, MacDonald ver klaarde zich uitdrukkelijk tegen evenredig kiesrecht, omdat het ook in Groot-Bri.annië h«t Lagerhuis tot een verzameling van min derheden zou maken. Zijn doel met de alter natieve st-em is volgens h-em te verzekeren, dat niemand in het Lagerhuis komt, die nie in zijn district de meerderheid der stemmen achter zich heeft. Dat er voor dit voorstel weinig geestdrift bestaat, is duidelijk genoeg. Dat kan niet- anders. Wat de conservatieven er tegen aam voeren, houdt echter geen steek. De argu mentatie in het Lagerhuis was gisteren merk waardig. Tegen verschillende voorgestelde wijzigingen bestaan overigens beswaren. Een protes: tegen de afschaffing van het afzon derlijk kiesrecht voor universiteiten droeg allerlei hand teek eningen, ook van liberalen en labourleden. Ook dit ontwerp zal men in ie commissie dus wel min of meer ingrijpend trachten te wijzigen. De T.mes acht het schandalig, dat de tijd van het parlement aan dit ontwerp wordt verknoeid in een periode, dat er zoovee! weTkloozen zijn. Maar talrijke werkkxxzen waren er ook toen de conservatieve regeering haar ontwerp over de vakvereenigingen door dreef. De protesten der conservatieven heb ben, wanneer men hun eigen doeningen in het oog houdt, hiermede iets komieks. Oostenrijk Nieuwe botsingen op de Weensche Universiteit. WEENEN, 4 Februari (V.D.) Voor de Universiteit verspreidden Woensdag tegen de middaguren sociaal-democratische suden- ten weer vlugschriften, In verband met de verkiezingen voor de Studentenkamer. Tus- schen deze studenten en- van een vergadering komende natlonaal-socialist-ische studenten kwam het spoedig tot botsingen, toen de nabionaal-sociaiisten de sociaal-demoorati- sdhe aanplakbiljetten voc>r de Univers teit mei ceer en inkt bekladden. De politie heeft ten slotte de orde hersteld. HET TOONEEL. „VOORUITGANG". MAGDALENA. „Vooruitgang" heeft gisterenavond de eerste opvoering in Nederland gegeven van Magdalena, een door mevrouw Sanders— Herzberg vertaald „boerenstuk" van -Ludwlg Thoma. Een grooten indruk heeft het stuik niet gemaakt en het lijkt mij niet waarschijn, lijk dat Magdalena ook bij sterkere opvoe ring in ons land succes zal hebben. Dit drama van Ludwlg Thoma speelt in een dorp in Beleren vóór den oorlog. Een een voudig boerenmeisje Magdalena dat in de stad den slechten weg is opgegaan, wordt door de politie maar "haar dorp terug gezon den. In dit Beiersch dorp echter worden vrouwen, die het „pad der zonde" hebben betreden, ndet getolereerd en het leven van Thomas Mayer Magdalena's vader wordt door de dorpelingen vrijwel ondragelijk ge; maakt-, omdat hij door de dochter in huis te nemen de .schande" over het dorp brengt. Magdalena ls een primitief meisje, dat nauwelijks beseft kwaad te hebben gedaan! Zij wil ook wel den goeden weg weer op, maar zij vindt, nadat haar moeder gestorven is, niemand, die haar helpt of steunt. Haar vader verdraagt haar in huis, maar de schan de drukt ook hem en als hij bemerkt, da. Magdalena weer in de zonde vervallen is, is hij zelf haar rechter en doodt hij haar! Wij willen op gezag van mevrouw Sanders— Hemberg gaarne aannemen, dat in Beieren op sommige dorpen vóór den oorlog nog zulke toestamden bestonden ,als Ludwig Thoma ons in dit stuk geeft, doah het is reeds dadelijk een nadeel voor den schrijver, da't wij heel ver daarvan verwijderd staan en het drama van Magdalena ons alleen maar kan interesseeren, wanneer het ook drama- tisch-boeiend is behandeld. En dat nu is aller minst het geval. Deze Belersche boeren en boerinnen zijn allen heel gewone personen en er is in net heele stuk nu eigenlijk niemand, die ons be lang Inboezemt! Zelfs Magdalena, de noofd- persoon niet! Nu ja, wij geiooven wel, dat dit primitieve mei-je au fond niet slechter is dan de harde menschen om haar heen, maar dat is toch nog niet voldoende om haar tot hoofdper oon van een drame te maken. Het conflict is ook niet scherp en wreed getee- kend; we merken niet genoeg van de wreede hardheid dezer dorpsbewoners. Neen, dan wist een Heyermans ons beter te overtuigen! En daarbij herhaalt de schrijver zich einde loos, draait hij telkens om hetzelfde heen! De gelegenheid tot sterke dramatische actie laat hij zich ontgaan en het slot de dooci van (Van onzen Parijsühen correspondent)' Chaliapin's dochter. De „Russische" schoonheidskoningin Een groot deel van onze degelijke vader- landsche pers is in opstand gekomen, toen ook dit jaar weer 't grapje ziclh herhaalde de: verkiezing van een nationale „miss", die eerst in Parijs en daarna in Amerika gekeurd, be wonderd enmisschien voor héél haar leven bedorven moet worden op het schoon heids concours. Men vindt he; Immoreel (mis schien niet geheel ten onrechte), men be grijpt niets van de mentaliteit van de ouders der jonge dame. En tevens doen allerlei praatjes de ronde, fabeltjes, griezelige ver haaltjes. Lacen we 't niet erger maken dan het is. Als iemand zegt: „Ik zou nooit toestemming aan mijn dochter geven om deel te nemen' dan begrijpen we dat volkomen, maar om direct hei allerergste te zoeken, gaat óók niet aan en 't feit, dat een jong meisje tot schoon heidskoningin wordt uitgeroepen, mag geen reden zijn, om èn koningin èn ouders èn de arme jury-leden verdacht te maken. Het is nu eens niet de journalist, maar een lid van de jury, die precies komt vertellen, hoe zoo'n verkiezing toegaat Dezer dagen heb ik met Maurice de Waleffe, madame de Waleffe, de organisators van het Europee sche Concours. Paul Landowski, den député Sabatier, die tevens voorzitter is van het Pa- rijsehe Comité des Fêtes, een miss Rus and moeten kiezen. Aangename, maar moeilijke taak, oo al mist een deel van 't Russische vrouw-volk de noodlge zelfkennis. We hebben daarbij niet alleen het oog op het feit, dat vele meisjes zich aanmelden, die moesten beseffen, dat ze werkelijk niet in aanmer king konden komen, maar ook op de omstan digheid dat we, bij 't verlaten van het feest lokaal, worden opgewacht door woedende afgewezen candldat-en en moeder, die ons met de meest kwaadaardige verwijten kwa men overstelpen. Aha, de praatjes komen dus van dien kantworden verzonnen door jaloersche teleurgeste den.Maar we loo pen op de feiten vooruit en houden ons aan de belofte, om precies te vertellen, hoe alles toegaat. De hoofdredacteur van „La Russie Hlustrée". Mironow, liet ons plaats nemen in z'n ruime bureau en zei, dat hij wel de namen der candldaten had, doch dat we deze eerst later wanneer een keuze bepaald was, zouden ver nemen. Verstandige maatregel, zoo as later zou blijken. Met opzet wordt voor de jury leden alles verzwegen gehouden, wat ook maar eenigszlns van invloed op hun keuze zou kunnen zijn. We kwamen dan overeen, eerst alle meisjes, die een uitnoodiglng had- de ontvangen, gezamenlijk te laten binnen komen en een groep te vormen, zoodat we een algemeenen indruk zouden krijgen. Te vens spraken we af, dat we (ieder voor zich) op een lijst onze appreciatie zouden neer schrijven, zonder elkaar te raadplegen, dat we drie punten zouden toekennen voor 't ge- aat, zes voor 't figuur en negen voor de ge heele verschijning. De meisjes, achttien in getal, vergezeld van haar moeders cf familie leden, waren in den grooten ontvangsalon van de courant gelaten en daar kregen zij elk e^n nummer. t Was werkelijk een aardig oogenblik, toen de groote vleugeldeuren opengingen en de as pirant-koninginnen binnenkwamen en =é- volg gaven aan onze uitnoodiglng om eerü groep te vormen. Alle meisjes waren in avondtoilet, hadden zich zoo mooi mogelijk gemaakt. En de jury tuurt en gluurt met „kennersblikken" en.... we waren er reeds zeker van, dadelijk te kunnen zeggen, wie de mooiste was: een brunette, met een prachtig doorschijnend teint. Echter dan aarzelt men weer: die blondine, echt Russisch type.... misschien. Maar 't was verstandig geweest, om't kleinste aantal punten toe te kennen aan de gelaatstrekken. Een mooi gezichtje is niet alles en 't geheel kan nog bedorven wor den door de houding. Om nu de meisjes één voor één te „keuren", stelden we een em ployé bij de deur op, om de .misses" de ge legenheid te geven, werkelijk als een majes teit binnen te treden. En daar naderde, stun telig, onbeholpen, verlegen, met een strak ge zichtje de magniflque brunette van zooeven. Arme Sonia, Petrouchka, Wanda, of hoe ge ook moogt heetende heele charme was gebroken. Neen, het zou niet de brunette zijn. Wie volgt! Ze had ons laten vragen, om 't zoo kort mo gelijk te maken, wijl ze zwaar griep had *n zoo gauw mogelijk weer naar bed wilde. En daarom moesten we er maar ook niet te veel op letten, dat ze een wollen shawl om had- Maar ze schreed binnen als een echte koningin en ze liet zich niet smeeken, zooals ande^". om in een gracieusen glimlach haar mo ha gelwitte tanden te toonen. De jury rchreef weer, vette cijfer* achter de „nummers" die één voor één defileerden. Weer werden de lijsten op het bureau, gedeponeerd en ander maal, thans om een „algemeenen" indruk te geven, werdeij de dames uitgenoodigd, voor de jury te verschijnen. Met algemeene stem men was no. 7, de b'ondine, tot ,.mis Rusde" verkozen en met één uitzondering ■decbts hadden we een andere b'ondine de tweede plaats geneven, voor 't geval de ko ningin om één of andere reden niet zou kun nen deelnemen aan het internationale con cours voor den titel van ,.miss Europe" of „miss Univer;e". Maar hoe nu onze beslissing mede te dee- len aan de jonge meisjes? Dat is een g-oote moeilijkheid, want we willen, dat de teleur stelling voor haar, die niet warden venko- zen, zoo min mogelijk pijnlijk is. Immers, als men zich aanmeldt voor een „concours de beauté"dan is men er gewoonlijk in nerlijk van overtuigd, de mooiste te zijn. We besloten dus, om aan alle dames te laten zeggen, dat de jury haar bedankte te zijn gekomen, dat we nu gingen delibereeren en dat zij dan van zelf wel uit de couranten den uitslag zouden vernemen. Maar tevens lieten we aan no. 7 en aan no. 14 stilletjes zeggen, dat ze nog even moesten blijven. De hevige protesten konden we tot' hier hooren Daar is no. 7. Mademoisellehoe heet u? Maria Chaliapln, meneer. Precies zoo als de naam van den be roemden zanger? Ja, meneer, ik ben zijn dochter. Ze is verrukt, dat ze den prijs behaalde en dan nog wel met algemeene stemmen! Even aan een glas champagne genipt en dan haastig weg, naar huis, onder de wol. om de griep uit te vieren, want weldra zal ze, in alle schoonheid, moeten wedijveren met de andere .misses". Zoo ging, zoo gaat nu de verkiezing van een schoonheidsmiss. Ik heb niets verzwe gen, niets er aan toegevoegd. ?t Is niet in decent, 't is niet stootend. 't Is cha-mant en met genoegen zal ik terugdenken aan mijn taak. jurylid te zijn geweest. Maar nu kwam er iets, dat wèl stootend was. Nadat we aan de verschillende confraters van Par ijs-he bladen, die ter informatie waren gekomen, den uitslag hadden medegedeeld, zouden o-k wij huiswaarts gaan. Maar, daar vonden we bij den uitgang van het gebouw ongeveer alle candidaten met haar moeders en daar moest de jurv het ontgelden. Natuurlijk we hadden Mile Chaliapin gekozen, omdat ze nu eenmaal de dochter van den beroem den zanger is. ze was zeker niet de mooiste.... we hadden vóór de verkiezing al onze keuze bepaald En toen, om er een einde aan te maken en ons te onttrekken aan de verwijten en de dreigende nagels van de „moedertjes", zijn we maar haastig in een taxi gesorongen. HENRY A. TH. IDSTURGEON. Magdalena door haar vader's hand maakte weinig of geen effect, omdat dat niet was voorbereid. Vooruitgang was zeer gehandicapt, doordat de artistieke leidster, mevrouw Sanders, door ziekte de laatste repetities niet heeft kunnen lelden. Dit was vooral ln de derde acte wel zeer merkbaar en het vermoeden iwam bij mij op, dat de leden dit bedrijf geheel zonder mevrouw Sanders hebben moeten Instudee- ren. De handeling stond herhaaldelijk en van regie was tegen het slot dan ook in het geheel geen sprake meer. De eerste twee bedrijen waren veel beter, al misten wij de Belersche dorpssieer te veel! Magdalena speelt in het Katholieke deel van Beieren, dus waarschijn lijk in Zuid-Beieren! Waarom had nen dan niet de gelegenheid gebruik om deze boerin in de aardige nationale dracht die nog al gemeen gedragen wordt te steken? Dit viel te meer op, daar de vrouwen wèl de Belersche kleeding of wat daar tenminste eenigszlns op leek droegen. Maar dit zou minder erg geweest zijn, wan neer Thomas Mayer, Lorentz Kaltner en de anderen ook de burgemeester maa" Belersche dorpelingen waren geweest, waarin wij hadden kunnen geiooven! Dat nu wa- nlet het geval! Dit Beiersche dorp had zoo gespeeld evengoed Haarlem kun-en zijn! Wij zagen geen boeren en zelden maar menschen. Verreweg het best was Magda'ena! Haar was het wel gelukt van dat primitieve, een voudige kind iets te maken, al leek het bijna onaannemelijk, dat de invloed van de stad op dit meisje niet meer invloed zou hebben gehad! Maar zeer goed was van haar het stugge spreken tegen haar moeder en ook heel haar houding in II. Men geloofde aan de onschuld van dit „schuldige" meisje. Het tooneel met Lorentz, den knecht, het .slot van II speelde zij zelfs zéér goed! Trouwens ook deze boerenjongen werd niet s^cht ge speeld! Hij gaf van de mannen al een een „uitbeelding", en bracht van allen het meest stugge boersche naar bulten. Marianne Mayer was in haar lijdzaamheid en moederliefde r.a Magdalena gisteren het best! Zij wist voortdurend den goeden toon te treffen. Thomas Mayer stond vcor een veel moeilijker taak, daar hij veel meer te spelen had! Ik denk mij dezen bosr krach tiger, kanter, robuster, meer een kerel! Toch heeft ook Thomas Mayer voor de pauze wel goede dingen laten zien, al werd hij dan ook geen figuur; v De anderen waren allen veel zwakker! Het was wel heel Jammer, dat mevrouw Sanders haar werk ditmaal niet heeft kunnen afma ken. De opvoering zou dan zeker veel beter zfjn geweest, maar het stuk Magdalena had zij toch niet kunnen redden. Het is er te zwak voor. Het applaus was na I en n slechts heel matig. Eerst aan het slot, toen er b'.oemen werden aangeboden aan Magdalena en Tho mas Mayer, kwam het publiek meer les en moest het doek 'n paar malen omhoog. J. B. SCHUIL. BESTRIJDING GEVOLGEN DER WERK LOOSHEID. Voor den op Zondag a.s. te verspelen wed strijd E.D.O.K.F.C. werd aan het comité weder een 200-tal gr-atis toegangsbewijzen verstrekt door de Vereeniging E.D.O. Het comité hoopt dat dit voorbeeld navol ging zal vinden. VOOR Vereenig ings-Drukwerk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-oplagen Periodieken DRUKKERIJ LOURENS COSTER HAARLEM UiUlu'tend goed verzorgd drukwerk Op oen U|d dien wij beloven Tegen bill ij ke prijzen

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10