DE SCHUTTERIJ. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 5 FEBRUARI 1931 lijk gemaakt, omgewerkt; daarna wordt gras gezaaid. Op dit gelijkgemaakte terrein worden dan twee hockey-tcrreinen uitgezet naast elkaar en loodrecht op het thans bestaande. Het eene kan dan voor wedstrijden, het andere voor oefeningen dienen. Deze reorganisatie zal ten gevolge hebben, dat het Koninginnefeest dit jaar elders zal moeten worden gevierd. PERSONEELE BELASTING. Naar wij vernemen zal Bloemendaal voor de Personeele belasting van de 5de in de 3de klasse worden geplaatst, met als gevolg een grooter aftrek van de huurwaarde en dus een verlaging van den aanslag. FEESTAVOND B. R. B. Op Zaterdagavond 7 Februari houdt de B. R. B. een jaarfeest in Hotel Roozendaal te Overveen. Haarlem's Alg. Muziekclub en 't duo Cee- sant zullen hierbij medewerking verleenen. Verder zullen door leden van de B. RJB. eeni- ge tooneelstukjes worden opgevoerd. Ook zal de prijsuitreiking plaats hebben van de bij de onderlinge wedstrijden behaalde prijzen. HEEMSTEDE BLOEMENTENTOONSTELLING HUISBROEI Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar de bloemistarbeldersvereeniging „St. Deus Dedit" een bloemententoonstelling organi- seeren. Was de vorige tentoonstelling reeds bo ven ieders verwachting, nu belooft de ten toonstelling nog grooter te worden. Er zullen 22 leden aap deelnemen. Daar Vrijwel geen hunner over kassen beschikt, moeten de bloemen uitsluitend gekweekt worden In de huiskamer, wat een buitenge woon groote zorg vereischt, om die vele bloemen op den juisten datum in bloei te krijgen en te houden. Ook bij de schoolkinderen is de animo veel grooter dan het vorige jaar, het aantal deelnemers is gestegen van 650 tot circa 1000. Op een school na. nemen de drie hoogste klassen van alle scholen er aan deel. Reeds twee weken zijn de potjes aan de zorgen der kinderen toevertrouwd. De bollen waren toen in bijzondere goeden staat, zoo dat, met de opgedane wetenschap van het vorige jaar de meeste bloemen wel tot haar recht zullen komen. Al deze hyacinthenbollen zijn door de pa troons verst relet waarvoor hen zeker ean woord van dank toekomt. De tentoonstelling zal gehouden worden van Vrijdag 20 tot Zon dag 22 Februari in de groote zaal van het R.K. Vereeniginigsgebouw aan den Hoeren - weg. HAARLEMMERMEER GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 16 Februari zal het 50 jaren geleden zijn, dat het echtpaar G. Bakker en L. Met selaar, wonende in de Badhoevelaan alhier, in deze gemeente in het huwelijksbootje stapte. Het zal dezen oudjes, van wie de man helaas gebrekkig is, op dian dag voorzeker niet aan blijken van belangstelling ont breken. EEN BELANGRIJK WERK AANGEVANGEN. Met de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van een nieuwe brug in den Kruisweg nabij den Geniedijk en den spoor overweg, is een begin gemaakt. TE WATER. Een 10-jarig meisje liep Woensdag op den Hoofdweg alhier vlak langs den waterkant met een karretje, waarin een kind was ge zeten. Plotseling kantelde het wagentje om en rolde de kleine in de Hoofdvaart. Het meisje, hoewel hevig verschrikt, had nog de tegenwoordigheid van geest om direct de reddende hand uit te steken. Ze werd hierin spoedig geholpen door een passeorend wiel rijder, die het ongeluk opmerkte en het kind weder op het droge bracht. Het werd dadelijk bij een der bewoners van droge kleertjes voorzien. BRAND BIJ EEN BOERDERIJ. Woensdagmiddag werd de brandweer van Hoofddorp gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken In een ijzeren kapberg met vlas, staande bij de boer derij van den landbouwer v. A. aan den Aalsmeerderdijk in Haarlemmermeer. Met de autospuit, die spoedig ter plaatse arriveerde, slaagde men er na een arbeid van enkele uren in, den brand tot den berg, die nagenoeg geheel door het vuur werd ver- nild, te beperken en de in de nabijheid staande gebouwen te behouden, De oorzaak moet worden toegeschreven aan het spelen met lucifers- door kinderen. Ver zekering dekt de schade. DIENSTPLICHT. Het aantal ingeschrevenen voor den diensplicht lichting 1932, bedraagt in Haarlemmermeer 287. SANTPOORT ONGEWENSCHTE GASTEN OP BEZOEK. Ons dorp heeft weer eens bezoek gehad van (een) ongewenschte(n) gast(en). Ditmaal werden „De Weyman" en het filiaal van Albert Heyn met een bezoek vereerd. In ,.De Weyman" bedroeg de buit f 10c in ge noemd filiaal werd niets vermist. Vermoed wordt, dat In beide gevallen dezelfde „vak- mcnsc'hen" aan den gang zijn geweest. De politie heeft de zaak in onderzoek. HILLEGOM RECITEER-WEDSTRIJD. De Ohr. Knapenvereenlging „Timotheus" hield Woensdagavond in het gebouw achter de Ned. Herv. Kerk, een openbare reciteer- wedstrljd. Ds. J. H. Mulder opende de toijeen- kom>:'.. met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, ook door den heer Baas werd het, woord gevoerd. De uitslag van den wedstrijd wordt later bekend gemaakt. AUTOONGEVAL. Woensdagmiddag te ongeveer drie uur kwam de bakker der coöperatieve bakkerij C. D„ met zijn kar terug van het brood- bezorgen, toen hij ter hoogte van de Oos:- einderbrug door een achter hem komende auto werd aangereden. D'. haalde op dit mo ment, door de in de richting Haarlem rijden de tram gedwongen, eenigszins naar rechts uit. Hij werd tegen den grond geslingerd en bekwam een dubbele beenbreuk beneden de knie. De ongelukkige werd naar het in de nabij heid zijnde café van den heer Visback ge transporteerd, waar eerst kort geleden een hulppost der vereeniging E.H3.0. is ingericht. Door eenige leden dier vereeniging en dr. Ten Hoope,, welke spoedig ter plaatse waren, werd de eerste hulp verleend, waarna D. naar de Maria-Stichting te Haarlem werd vervoerd. De politie maakte proces-verbaal op ten einde de schuldvraag op te lossen. Daar de vereeniging E.H.B.O. dus daad werkelijk haar recht van besiaan heeft bè» wezen, is het te hopen, dat de inzameling die door de leden onder de burgerij wordt ge houden, een goed resultaat mag opleveren. Zonder flinken financieelen steun kan een dergelijke vereeniging niet bestaan. LISSE WINKELBEURS EN BLOEMENTENTOON STELLING VAN Ï2 TOT 21 FEBRUARI TE LISSE. Op de vergadering van Comité „LLsse Voor uit", gevormd uit de Winkeliersvereenigingen Neutralen Middenstand Lisse Omstreken en de Hanze, werd definitief besloten tot het houden van een winkelbeurs en Bloemen tentoonstelling in het centraal verwarmd ge bouw Nemaho van de Coöp. Veilingvereen. H.B.G. te Lisse. Na de opening door den voorzitter, den heer F C. J. van Heerde. werden de stands naar ieders tevredenheid verdeeld. Voorts werd besloten naast het toegangsbewijs een genummerd kaartje te verstrekken welk num mer deel uitmaakt van te verloten geldorijzen t.w 1 prijs van f 100. 2 prijzen van f 50 en 10 prijzen van f 10. Deze prijzen zulen na de tentoonstelling worden uitgereikt en onder de deelnemende winkeliers moeten worden besteed. Door firma's zal gratis thee- en koffle- schenkerij en kopje boull'on worden aange boden; terwijl aan eiken 25stén bezoeker een pak pudding wordt gegeven De bloemententoonstelling zal naast haar schitterende inzendingen een fontein van gekleurd glas te zien geven naar het voor beeld van' de wereldtentoonstelling te Ant werpen, doch in meer bescheiden formaat. Een zeer goed muziek-ensemble zal voor de verelschte stemming zorg dragen DOOR EEN HOND OMVER GELOOPEN. Toen mejuffr. B. zich per rijwiel naar haar kantoor spoedde kwam plotseling de hond van den heer E. N. over den weg rennen en liep haar onderstboven. We heer N. dadelijk ter plaatse zijnde bood aan de schade te re gelen en bracht mej. B. met zijn auto naar het kantoor. D. G. VAN DIJK. Ds. G. van Dijk Azn.. te Lisse is beroepen bij de Ned. Hervormde Kerk te Breda. HALFWEG OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris G. F. M. Roozen te Haarlem, Is Dinsdag in deze -gemeente openbaar verkocht een burgerwoonhuis met schuurtje, erf en tuin, gelegen aan de Po- lanenkade no. 22. Kooper was de heer J. Duyndam te Haar» lem q.q. voor f 4700. HAARLEMMERLIEDE ZIEKENHUISVERPLEGING. B. en W. schrijven aan den raad: „In de vorige raadsvergadering is in onze handen gesteld om advies een adres van be woners van Spaarnwoude en omgeving waar in aan Uwe vergadering wordt gevraagd een gemeentelijk Ziekenhuisfonds op te richten. Gevolg gevende aan de ons verstrekte op dracht hebben wij den eersten onderteeke naar van het adres in de gelegenheid gesteld dit mondeling toe te lichten en de daarin ge uite beschuldigingen nader te preciseeren. Eenige bestuursleden van het „Fonds voor Ziekenhuisverpleging voor Halfweg en om streken" waren mede daarbij tegenwoordig. Daar de juistheid van de geuite beschuldi gingen ons niet is gebleken en de werking van het Halfwegsche Ziekenhuisfonds, welks gebied thans bijna heel de gemeente be strijkt, in het algemeen goed ls te noemen, vinden wij geen aanleiding naa^t het be staande Ziekenhuisfonds de oprichting van een gemeentelijk Ziekenhuisfonds te bevor deren." RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude gehouden op Zaterdag 7 Fe bruari a s. des voormiddags 10 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van leden hoofdstembureau. 3. Benoeming leden stembureaux. 4. Voorstel inzake adres oprichting ge meentelijk ziekenhuisfonds. 5. Garantie voor akkerbouwVoorschobten. 6. Adres vergoeding ingevolge art. 13 L.Q- Wet. 7. Behandeling rapport bouwtoezicht. ZANDVOORT ONDERLING HULPBETOON. Als Candida ten voor het voorzitterschap van Onderling Hulpbetoon komen op de lijst de heer P. v. d. Mije, commies ter secretarie en P. Schaap, Jan Snljerplein. Als commissarissen hebben bedanikt de heeren W. v. d. Melje Wz. en J. Sohaap Ezn. zoodat ook voor deze Candidaatstelling moet plaats hebben. WERKLOOSHEID. Ook B. en W. van Zandvoort wekken de ingezetenen op, in verband met de groote werkloosheid in het schildersbedrijf, thans zooveel mogelijk hun schilderwerk te laten verrichten, liefst door Zanavoortsohe pa troons met Zandvoortsche arbeidskrachten. BURGERLIJK ARMBESTUUR. Als opvolger van dsn .beer De Braai is thans definitief tot voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur gekozen de heer A. J. Hollenberg en tot penningmeester de heer J. van Sluisdam. PERSONALIA. Bij de te Amsterdam gehouden examens slaagde als eerste stuurman (gezagvoerder), onze plaatsgenoot de heer J. liornstra. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VOORKOMT TANDBEDERF cr» poetst smorgens en 'vevonds met NIVA TANDPASTA 75 ets per tube. Z5ds p. 'A tube WINTER-BOLBLOEMEN- TENTOONSTELLING. NADERE BIJZONDERHEDEN. Er Is thans vastgesteld, dat de door de Alg. Vereeniging voor bloembollencultuur in het Krelagehuis te houden Winter-bolbloementen- toonstelling geopend zal zijn van Woensdag 11 Februari 2 uur tot en met Woensdagavond 18 Februari 10 uur. De opening zal, indien de Minister niet on verhoopt verhinderd mocht zijn, geschieden door Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. op Woensdag 11 Februari te 2 uur, in de tegenwoordigheid van talrijke gènoodig- den, wraronder de gezanten te 's-Gravenhage van de landen, waarvan deputaties van bui- tenlandsche tuinbouwvereenigingen tot een bezoek aan de tentoonstelling zijn ultgenoo- digd; de Commissaris van de Koningin in Noordholland en de Griffier der Staten van Noordholland, het Dagelijksc'n Bestuur der gemeente Haarlem, verschillende hoofden van gemeentediensten en de waarnemend Di recteur-Generaal van den Landbouw. Tot een bezoek aan de tentoonstelling zijn uitgenoodigd afgevaardigden van groote bui- tenlandsche tuinbouwvereenigingen, waarvan de uitnoodigingen door verschillende organi saties reeds is aangenomen. Het bezoek van dezè büitenlandsche delegaties heeft ten doel in den kring der gebruikers van bloembollen meer bekendheid te geven aan den beteeke- nlsvollen vooruitgang op het gebied van voor vervroeging geschikte bolgewassen en de verbetering van de bestaande sortimenten. De aanwezigheid van deze büitenlandsche delegaties zal worden aangegrepen voor be sprekingen over handels-vraagstukken en verzendingsaangelegenheden.De buitenlanders zullen als gasten aanzitten aan een tweetal feestmaaltijden welke op Woensdag en Don derdag zullen worden gegeven, respectievelijk door de Aigemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur en door den Bond van Bloem bollenhandelaren, De büitenlandsche gasten maken op Don derdag 12 Februari een excursie naar de Aalsmeersche kweekerijen en veilingen, onder leiding van den secretaris van den Aalsmeer- schen Tuinbouwbond, den heer J. C. M. Men- sing en op Vrijdag 13 Februari een excursie naar het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse. Voor de tentoonstelling wordt gebruik ge maakt van alle daarvoor in aanmerking komende lokaliteiten van het Krelagehuis der Aigemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. De totale oppervlakte bedraagt meer dan 2500 M2. Het meerendeel der Inzenders behoort tot de groot-handelaars, die met hun inzending hetzij geschiktheid voor vervroeging van hun handelssoorten willen aantoonen. hetzij hun nieuwe aanwinsten op het gebied der hyacinthen, tulpen, narcissen, crocussen en andere bolgewassen willen demonstreeren. Ook afdeelingen der Aigemeene Vereeniging vopr Bloembollencultuur zenden collectief be langrijke door de leden dezer afdeelingen ge forceerde collecties in. Daarnaast nemen aan de tentoonstelling deel kweekers, die specialist zijn op "het gebied van bij het pubhek be kende gewassen als Amaryllis, Cyclamen, Freesfa's en vele andere artikelen. Het aan tal tulpen, hyacinthen en narcissen dat op deze tentoonstelling zalworden, ingezonden, bedraagt meer dan 50.000 stuks. De tentoon stellingszalen zullen dé volkomen illusie van een in vollen bloei staanden voorjaarstuïh geven. Op het gebied van de nieuwe aanwin sten zal deze tentoonstelling de primeur ge nieten van nieuwe langstengellge tulpen, die zich in den winter in bloei laten trekken, van groote, welgevormde trompetnarcissen, waaraan de hoogste eischen zijn gesteld Op het gebied der hyacirithèn zal men kunnen aanschouwen groote groepen" fraai opge maakte bloemenmanden met- ten volle ont loken welriekende trossen. Dit alles zal zoowei overdag als des avonds een overweldigend effect opleveren door de zorgvuldige rangschikking,' waaraan het pu bliek terecht zooveel waarde hecht. De ten toonstelling is de eerste, die door de Aige meene Vereeniging. voor Bloembollencultuur zelve In haar eigèn gebouw wordt gehouden, wanneer men althans niet meerekent de ten toonstellingen. die niet voor het publiek, doch uitsluitend voor de leden toegankelijk werden gesteld. VERSTORING VAN „ALLERZIELEN". De rechtbank te Alkmaar heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen acht personen, die net vorig jaar een opvoering van „Allerzielen" te Berkhout hebben getracOit te verhinde ren. Zij werden, naar het Hbid. meldt wegens wederrechtelijk binnendringen ieder veroor» deeld tot f 40 boe'e of 40 dagen. PERSONALIA De heer J. W. Tesch te Haarlem is aan de Universiteit van Amsterdam geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen. De heer J. B. van Wijk te Haarlem is te 's-Gravenhage geslaagd voor diploma C van het machinistenexamen. Vijfentwintig jaar dood. Het jubileum van een vroolijk sterfgeval. De oude Doelen, de oefenplaats van de schutters. Wij leven in het teekpardon! Cha- rivarius is misschien niet veraf wij leven in het tijdperk van de herdenkingen. Er gaat bijna geen dag voorbij, of de kranten bren gen ons het belangrijke nieuws, dat het dien dag zooveel honderd jaar geleden is, dat een beroemde schilder of natuurkundige werd geboren of is overleden; dat een keizer vóór honderd jaar werd geboren; dat een beroemd filosoof dien dag 30 jaar dood is en een ver maarde communist zooveel jaar geleden is terechtgesteld, enz. enz. Ik pluk maar enkele bloempjes uit dit bonte bouquet. Ik zie al met schrik aankomen het tijd perk, dat ons bovendien nog de herdenkingen van de herdenkingen brengt. De ijverige pers staat nu eenmaal voor niets! In enkele gevallen blijft het niet bij eene bloote vermelding in de nieuwsbladen, maar wordt de herdenking gevierd met de samen stelling van een comité, met speeches en wat er al zoo meer bij behoort. Dat extra'tje is niet te beurt gevallen aan de herdenking van het zilveren jubileum van een sterfge val, dat ik op het oog heb en hier wil ver melden, nl. dat het op 1 Januari 1931 vijf en twintig jaar geleden was, dat onze dienst doende Nederlandsche schutterij aLs zooda nig is afgeschaft en haar spoedig gevolgde dood verhaast werd door het besluit om haar van dienstdoende voorloopig rustend te ma ken. Ik schreef: '.en jubileum van een sterfge val. Dit is zeker eene zonderlinge samen koppeling, maar ik vertrouw, dat daaraan niemand aanstoot zal nemen, want heeft ook de schutterij bij haar leven een bijzon dere populariteit genoten, haar dood was ook al populair en als ik herinner aan dit graf. waaruit de landstorm ten leven werd opgewekt, dan mag ik daarbij veronderstel len, dat menigeen, wiens herinnering terug gaat tot het laatste gedeelte van de vorige eeuw, eerder een lach dan een traan produ ceert bij dien terugblik. Wat een humor in woord en schrift en beeld is er destijds bot gevierd aan deze gemoedelijke militair-bur gerlijke of burgerlijk-militaire instelling! Ik herinner daarbij aan de tallooze mop pen over de schutterij, zoo snood bezongen door onzen dichter Speenhoff, in zijne ode aan de Amsterdamsche schutterij, met den nog zoo algemeen bekenden aanhef: Daar heb je de schutters, Daar komen ze an, De mannetjes-putters van Amsterdam. Wat hebben ze een branie Wat hebben ze 'n lef. Dat komt van den bitter En 't plichtsbesef. Werd ook niet het gTapje op het debet van de schutterij gesteld, dat na een bevel aan een sectie om z i c h te nummeren het uit de monden der schutters klonk: één, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht, negen, tien boer, vrouw, heer, aas, of bijvoorbeeld als bij een marsch door onze stad, van de Groote Markt den Zijlweg moest worden ingezwon- ken (zoo luidde, meen ik destijds de mili taire term) door den officier werd gecom mandeerd: linksom de Zijlstraat in, terwijl dergelijke gevallen zich misschien in werkelijkheid nooit hebben voorgedaan. Humor en spot waren toen in vredestijd de vijande'ijke kogels, waaraan de schutterij stond blootgesteld, die als militaire instelling nu eenmaal hare fouten en bescheidenheid van verdiensten had, ondanks ijver en goe den wil bij officieren, kader en schutters. Waarom moest een schutter door een al te jolig teekenstift bij voorkeur worden voor iiV IJ| -VU-y, - ui" w/ h t//}' I IV V \4ff-* I' Een schutierspeloton zwenkt op het terrein gesteld met kromme beenen dito rug het ge weer slordig over den schouder, de shako scheef op het verre van krijgshaftigheid uit stralende hoofd en een groote sigaar in den mond of, liever nog, in den loop van het ge weer gestoken! Aan de gemoedelijke dagen van de schut terij werd ik onlangs levendig herinnerd door een artikeltje in dit blad onder de rubriek „Oud-Haarlem", waarin het oude gebouw „de Doelen" in de Gasthuisstraat werd beschre ven en waarin de aardige penteekening van de binnenplaats het verleden in een helder licht deed opdoemen. Hoe goed herinner ik mij de groote en kale schutterszaal en het gebouwtje aan den ach tervleugel, waar onder leiding van den ma joor-commandant mr W. Jager Gerlings en daarna onder die van den kapitein-com mandant J. A. G. van der Steur, den lateren professor, met jhr. mr. F. W. van Styrum als auditeur-militair de overtreders van deft schutberstucht en van de schutterij-regle menten terecht stonden en gevonnist werden met geldboeten, meestal wegens spijbelen, of te wel van de oefeningen wegblijven zonder geldige redenen. En dan die binnenplaats! Hoe ontelbare malen is daar het bataljon, of zijn enkele compagnieën, voor de zomer avond-oefeningen opgesteld, de officieren in gewoon tenue of bij extra gelegenheid met de wapperende haneveeren op de sjako, de zilveren fourragères over de mannelijke borst en de oranje-sjerp om de leden, waarna zij door de wat al te nauwe poort naar de Gast huisstraat met tromgeroffel door de stad. naar het ruime terrein voor de cavalerie-ka- zerne aan den Schotexvweg trokken, om daar voor hunne militaire taak geoefend te wor den of wel Overveen-waarts marcheerden, om met ele oude Beaumont-geweren op de schietbaan van het garnizoen in de duinen eenige bekwaamheid te krijgen in het vuren op de schijf, waarbij door vele schutters het geweer met zijn beangstigenden terugschok, misschien nog als een gevaarlijker vijand werd aangezien dan een heusche vijand in de ure des gevaars welk uur gelukkig niet is aangebroken! De bewoners van Haarlem leefden het meest met de schutterij mee als zij volledig uittrok, de schutterij-muziek onder leiding van luitenant-kapelmeester Chr Kriens voor op, naar de cavalerie-kazerne. Dan was het een drukte op de Groote Markt en Barteljo- risstraat. Kruisstraat en Kruisweg van de belangstellenden, aangetrokken door de mi litaire marschen en de ramen der huizen be zet met kijkers en toehoorders. Een zoo druk gewoel hier en daar, dat de officieren moeite hadden om hunne pelotons en compagnieën in het verband te houden ten gevolge van de verkeersopstoppingen. Ja, aan dat tijdperk van meer dan 25 jaar geleden paste zich de schutterij beter aan dan nu het geval zou zijn, omdat de princi- pieele fout. dat nu eenmaal een burger niet elke véértien dagen voor een paar uur van het burger- in het militaire leven kan over stappen, zich in den huidigen tijd duidelij ker zou openbaren. Veel ernstig willen, heel wat energie zijn daardoor tevergeefs aange wend en verloren gegaan. Onze Haarlemsche schutterij was destijds nog wel actief en deed zelfs aan nieuwighe den mee. Al wilde kapitein van der Steur niet bereden zijn en dus bescheidenlek ka pitein op den beganen grond blijven, toch heeft onder zijn commandantschap eene be reden afdeeling bij de schutterij bestaan, nl. een wielriiders-afdeeling. Ook heeft de schutterij eenige jaren dien sten bewezen door bij uits'aande branden, die veel nieuwsgierigen trokken, het terrein van den. brand af te zetten, voor welk doel de schutters met klokgelui en in de buitenwij ken met tromgeroffel werden gealarmeerd. De dienstdoende schutter (de rustende schutter bleef immer slapen in de officieele lijsten ten raadhuize van de kleinere ge meenten) was een mooi-weer soldaat, want als het regende op den dag voor de oefening vastgesteld, dan werden er witte vlaggetjes uitgehangen van den toren der Groote kerk, om aan re kondigen! dat de dienst, voor dien dag was afge'ast om dan automatisch 24 uur te worden uitgesteld. Hingen die vlaggetjes nog maar eens uit! Niet. om dat met de afschaffing van de schutterij, vijf en twintig jaar geleden, onze 1 andsverdediging aan weerstand heeft inge boet. maar omdat met die verdwijning weer een brokje verleden is verpulverd, dat zich zoo goed aanpaste aan een tijdperk, dat wij, ouderen, vooral om de gemoedelijkheid, nog wel eens betreuren. OUD-SCHUTTER.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14