OUD-HAARLEM. Het Genootschap van den Octopus. HAARLEM'S DAGBLAD De vroegere Bisschoppelijke Sacristie- De vroegere Haarlemsche architect A. W. Weksrman heeft in studie welke jaren geleden in het Bulletin van den Ned. Oudheidkun digen Bond verscheen, eenige belangwekken de bijzonderheden over onze St. Bavo verza meld. Allereerst de mededeellng, dat men in de 14de eeuw de nieuwe groote kerk begon te bouwen over de oude kleine kerk heen. Zoo'n wijze van werken werd in de Middel eeuwen meer gevolgd. Het voordeel was, dat men de oude kerk tijdens den bouw kon blij ven gebruiken. Tot in 1470 werden nog in de oude kerk diensten gehouden, hoewel men 70 jaar te voren reeds met het bouwen van de nieuwe kerk begonnen was. Het eerst zijn de koor trans en de zijbeuken van het koor en schip gebouwd. Het eigenaardige is, dat blijkbaar niet naar een vast plan gewerkt is, maar men moet bedenken, dat in de middeleeuwen ver scheidene geslachten aan zoo'n kerk bouw den. zoodat de inzichten van de elkaar opvol gende bouwheeren wel eens verschilden! Over de Groote Kerk is ongeveer 200 jaar gebouwd. Toen eenmaal de muren van koor trans en zijbeuken stonden, heeft men bij het maken van het noorder „cruyswerck" of tra-mept van de oude kerk gebruikt wat mo gelijk was in het nieuwe bouwwerk od ie nemen. In 1445 werd met het fundament van den zulderkrulsbeuk begonnen, maar toen men wat gevorderd was, bleef het werk 20 jaar achtereen stilliggen. Was het geld op? In 1470 werd de oude kerk, voor zoover die niet in het nieuwe gebouw opgenomen kon worden,, afgebroken. Toen werd achter den bouw schot gezet. De zuilen van de nieuwe kerk kwamen uit Antwerpen. In 1943 hadden de muren van koor en schip hun volle hoogte gekregen, zoo dat begonnen kon worden met het maken der gewelven. Maar toen bleek, dat de muren niet goed aansloten, zoodat toen alsnog de kruisbeuk verhoogd moest worden! Daar mede gingen de jaren 1486—1496 heen. In verband met de woelingen van het Kaas- en Broodvolk vlotte de bouw weer niet zoo goed, vandaar dat over zoo'n betrekkelijk onder deel 10 jaren gewerkt werd- In 1500 was de kerk vrijwel gereed, uitge zonderd de toren. Toen begonnen de kerk meesteren ook hun aandacht te wijden aan de Inwendige verfraaiing. In 1497 werd de bevolking van Haarlem, Alkmaar en de dor pen van Kennemerland en West-Friesland, wegens haar deelneming aan den opstand van het Kaar- en Broodvolk, ondermeer ver oordeeld tot het schenken van een raam aan FEUILLETON. Uit het. Engelsoh van FERGUS HUME. (Nadruk verboden 3) Ferris nam niet den weg door de oprijlaan maar wandelde over kronkelende boschpa den naar de heide, waar In een groep boo- men het eenvoudige huisje van mevrouw Drum stond, niet ver van den hoofdweg. Het was een schilderachtig oud huis mat gewitte muren en een rieten dak. De bezoeker liep den kleinen tuin in. waarin een weelde van kleurige bloemen bloeide. ..Ik dacht wei dat je niet laat zou komen," zei Margaret, die de deur opende toen ze haar verloofde op het tuinpad hoorde. ..Moe der en ik hebben al naar je pitgekeken En nadat ze hem een kus gegeven had, liet ze hem ln een kleine zitkamer. Margaret Drum was een lang en slank meisje met ernstige bruine oogen en donker blond haar, een blank gezichtje en een zac.h- ten, gevoeligen mond. Evenals Perris maakte ze een rustigen, beheerschten Indruk. Toen ze de kamer binnen kwamen, werd PerrLs begroet door een klein, tenger dame tje, die voor het open raam zat en een spelletje patience deed. Ze droeg een grijs zijden Japon waaruit een geur van lavendel opsteeg; op haar overvloedig wit haar, had ze een kanten mutsje. Naast haar stond een wandelstok met gouden knop en een groote waaier vn zwarte. Spaansche kamt laa op hot tafeltje voor haar. Mevrouw Drum was DONDERDAG 5 FEBRUARI 1931 de St. Bavokerk, ter herinnering aan den vermoorden Claes van Ruyven. Dit raam werd geplaatst in het oostelijk venster van den koortrans. In de 15e eeuw werd de kerk ook van al taren en orgels voorzien. In dien tijd is ook de groote koperen koorlezenaar (wegende 900 pond) gemaakt, die nog een sieraad van het koor is. Deze pelikaan werd in 1498, in op dracht van het schoenmakersgilde, gemaakt door den Meehelaar Jan Fyery. In den loop der jaren zijn de jongen, die de pelikaan voedde inet zijn eigen bloed, verdwenen. Vroeger werd de lezenaar gebruikt voor het opleggen van de boeken waaruit de mis ge lezen werd. De zinnebeeldige gedachte was, dat de gemeente gevoed werd door de offe rande van den Middelaar. Het koorhek is een der mooiste kunstwer ken in het kerkgebouw. In de oude boeken wordt het aangeduid als „traliën voor het choer". In 1509 zamelden kerkmeesteren geld in om dit hek te laten maken. De beeld snijder Steven maakte het houtwerk, de kopergieter Jan Fyery uit Mechelen het ko perwerk. De borstwering werd met gesneden wapenschilden van Haarlem, Leiden. Gouda, Alkmaar, Enkhuizen, Monnikendam, Dordrecht, Delft, Amsterdam, Hoorn, Edam, Medemblik en Beverwijk versierd. Ieder wa pen heeft zijn tenant. Bij het maken van deze tenanten liet de beeldsnijder aan zijn verbeelding den vrijen loop, ook humoris tische voorstellingen versmaadde hij niet, zooals men aan de pilaarbijters, de honden en de leeuwen kan zien. Een monnik bijt op een pilaar, blijkbaar om den aanschouwer er van te doordringen dat hij geld moet storten in de offerkist die er vlak bij stond, om den geestelijke in staat te stellen van die inkom sten te leven. In 1517 is het hek gereed gekomen. Vroeger .was het koperwerk nog bekroond met een kruisbeeld. Na de Hei-vorming is dit evenwel weggenomen. Vroeger hebben in de nissen van de 5 hoofdstijlen de beelden der Evange listen gestaan. In 1512 werd het maken van de koorban ken uitbesteed aan Jaspar Relerszoon. Hij kreeg voor dit belangrijke werk slechts 51 Rijnsche guldens en 7 1/2 stuiver. Het koor telt 12 zuilen. In het oude koor stonden de beelden van de 12 Apostelen. Voor de 4 overige zuilen werden toen beelden ge maakt van Christus, Maria, St. Willebrord en St. Bavo. De kerkmeesteren hebben in 1531 in de stad gecollecteerd om gelden ln te zamelen voor het maken van overwelvingen boven het koor,'de kruisbeuk en het schip. WIJ wezen er reeds eerder op, dat het aanvankelijke plan een allerliefst klein dametje en behalve Perris had niemand er een idee van hoe zelfzuchtig ze was. Hij zou dat voor niets ter wereld aan Margaret hebben gezegd; die verafgoodde haar moeder. Mevrouw Drum, die Margaret altijd tot hard werken aan spoorde, was," tengevolge van het feit, dat zij erg verwend werd, dikwijls kribbig en lastig als een kind, maar Margarei schreef dat dan toe aan haar zwakke gezondheid. Maar in werkelijkheid was die gezondheid heelemaal niet zwak; mevrouw Drum was taai, of schoon ze eruit zag als een geknakte bloem. En ze liet niet na haar voordeel be doen met den indruk dien zij maakte! „Lieve Michaël", begroette mevrouw Drum hem met haar vleiende stem, „wat ben lk blij om je te zien! Je ziet bleek, beste jongen" zij streelde met haar oude. gerimpelde hand zijn wang „erg bleek „Dat zal wel van de warmte komen", ant woordde Perris, die uitgeput in een rieten stoel neerviel. „Of is het weer die vreeselijke man, mijn jongen? Zeg het maar gerust." „Sir Gregory was vandaag wel erg ver moeiend", gaf Perris toe. „Zie je. Dacht ik al. Ik heb het niet vaak mis. Hoe houd je het bij dien man uit, Mi chael? Hij betaalt je toch ook een schan delijk slecht salaris". „Och het is mijn tijd nog niet", gaf Mi chael bedachtzaam ten antwoord. .Nadat mijn vaders zaken mis gegaan zijn, heb ik het ook zoo moeilijk gehad en ik kan niet dankbaar genoeg zijn, dat lk ln d-eze haven beland ben." „Je bent een raadsel voor me", beweerde mevrouw Drum, „lk heb twee menschen nog nooit zoo tevreden met hun lot gezien als jullie en toch heb je het geen van beiden ge makkelijk." ..Maar we hebben u. moedertje", zei Mar garet, terwijl ze zich leecler over de oude INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL. was om een steen en overwelving te kiezen, maar toch is. alles van hout gemaakt. Vrees de men, na den mislukten torenbouw, dat de steenen gewelven te zwaar zouden worden? Mogelijk is ook, dat er voor steen geen geld genoeg verzameld was, zoodat men uit zui nigheidsmotieven tot hout zijn toevlucht ge nomen heeft. Men is In 1530 be gonnen het houten koorgewelf te ma ken, dat, naar laat- Gothischen trant, uit sterren werd sa mengesteld. In 1532 was dit werk gereed. De sluit- en kraag steen en werden ver guld. Blijkbaar heeft het koor nog al te lijden gehad van den bouw van het ge welf. In 1535 werd althans weer gecol lecteerd om de scha de aan het koor toe gebracht te kunnen herstellen. Het had al moeite gekost om het. geld voor het koorgewelf bijeen te ver ame- len. Maar nog meer moeite kostte het om het geld voor de overwelving van het schip bijeen te krij gen. Drie dagsn gingen „burrhe- meysters, vice-cureit, capellanen ende kerk meesteren" door de stad om daarvoor te collecteeren. Toch werden slechts 154 Caro- lus-guldem opgehaald, hetgeen lang niet ge noeg was, Er werd toen ook in Overveen ge collecteerd en in de kerk werd een roode kist geplaatst om aan eiken kerkbezoeker een offer te vragen. In 1538 was ook dit gewelf voltooid. Eenige schilderstukken die voor de Her vorming de St. Bavo sierden zijn nu in musea geplaatst. In het Frans Halsmuseum vindt men een schilderij van Maerten van Heems kerk, voorstellende den H. Lucas, die Maria met het Kind schildert. Dit stuk heeft voor het St. Lucas-altaar gestaan. Op de plaats waar nu het groote orgel staat, was vroeger een raam. De Bisschop van Utrecht, Joris van Egmond, schonk destijds voor dit venster een gebrandschilderd raam. Het stelde den Bisschop voor in aanbidding voor de H. Drieëenheid neergeknield. De kerkvorst kwam in 1545 over om de onthul ling van dit raam met zijn tegenwoordigheid te vereeren. In 1559 werd het Bisdom Haarlem opge* richt. Toen werd de St. Bavo tot kathedraal verheven. Het Bisschoppelijk wapenschild werd aan de pilaren opgehangen. De wapens die op de koorbanken zijn ge schilderd dienden om de herinnering te be waren aan personen die de kerk bestuurd hebben of die de kloosters van Heilo en Geer vliet, waaruit de kathedrale kanunniken af komstig waren hebben beschermd of met ge schenken verblijd. In 1578 werd de Bavo voor den Protests nt- schen eeredienrt ingericht. Eenigen tijd later werd de afbeelding van den Bisschop uit het raam (waar nu het orgel gevonden wordt) verwijderd en vervangen door een taf reel van de inneming van Damiate. De fraaie eiken „broodbank", waarin de H. Geest-meesters hun uitdeelingen pleegden te doen, werd na de Hervorming behouden. Dit gestoelte draagt een laat Gotisch karakter en is vermoedelijk uit het laat:t der 15e eeuw afkomstig. De zijwanden zijn met snijwerk versierd. Aan de rechterzijde verbeeldt dit een man met vrouw en kind, met daarboven Christus als rechter der wereld. Links ziet men oen H. Geestmeester die een arme be deelt, waarboven Christus in heerlijkheid is aangebracht. In de paneelen van den rug en van het gestoelte zijn verzen geplaatst. In een volgend artikel nog wat over de ka pellen en de bijgebouwen. C. J. VAN T. Drie paneelen van het koorhek. dame heenboog en haar op het voorhoofd kuste. Mevrouw Drum lachte. „Ja, jullie verwen nen mij maar. Gaan jullie nu maar een eindje wandelen, dan kan ik mijn spellet-je uitspelen. Leg een kussen ondea mijn voeten en doe het raam dicht. Ik zal mijn oude her sens nog eens afpijnigen of er geen kans is, dat jullie gauw kunnen trouwen. Ik ben dol op een trouwpartij. Terwijl de oude dame zoo doorbabbelde, maakte Margaret het haar gemakkelijk, waarna zij met Perris de deur uit-ging. „Ik maak mij bezorgd over Laura Horn", begon Penis, toen ze achter in den tuin op een bank waren gaan zitten. „In verband met Theodore Arden?" vroeg Margaret. „Ik weet dat Laura van hert) houdt en hij van haar. Het zou een goede partij voor haar zijn, want Theodore ]s de eenige zoon van een baronet, dus erft hij niet alleen veel geld, maar ook den titel, Sir Gregory kan er niets op tegen hebben, want hij is dol op ti tels." „Ik geloof dat hij het hooger opzoekt", antwoordde Perris peinzend." Hij vindt dat hij fnet zijn millioenen minstens een graaf voor Laura kan verlangen." „Zij houdt van Arden", zei Margaret nog eens, „en ik denk niet, dat ze met een ander zou willen trouwen.Laura is een meisje dat heel goed weet wat ze wil. Bovendien is hij een aardige, hartelijke jongen, al verdoet hij erg veel tijd en geld met autosport. Maar heeft ze er met Jou over gesproken? Zeker om bij Sir Gregory een goed woordje voor haar te doen?" De Jongeman lachte bij de gedachte. „Ik ben voor Sir Gregory niet meer dan een bruikbaar meubelstuk," zei hij schouderop halend. „Ik zal zoo vrij zijn om er niet met hem over te beginnen. Ik steek mijn hand liever niet in een wespennest!" „Hoe houd je het bij dien man uit, Mi- BINNENLAND INTERPELLATIE VAN DR. J. VAN DEN TEMPEL. OVER DE CRISISMAATREGELEN DER REGEERING. Naar het Volk verneemt heeft dr. J. van den Tempel aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij voornemens Is, in de eerstvolgende vergadering der Kamer verlof te vragen om tot de regeering vragen te richten betreffende de maatregelen, wel ke zij voornemens is te nemen in verband met de crisis, welke het bedrijfsleven teistert en omtrent de maatregelen, welke tot dus verre zijn genomen ten behoeve der werk- loozen, met name betreffende, a. de door den min'ster van Arbeid, Handel en Nijverheid getroffen' regeling voor ver lenging van den uitkeeringsduur der werk lozenkassen; b. de voorwaarden, welke gesteld worden bij het toekennen van subsidie voor werk verschaffingen; c. inhoud en toepassing der rege'ing om trent bijdragen in de kosten van de onder steuning van werklooze arbeiders door ge meenten, vervat in het rondschrijven van 7 Januari 1931 van den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw. SPELEN MET EFN HOOIVORK. Dinsdagmiddag heeft bij het spelen in een schuur te Hendrik-Ido-Ambacht een vier jarig jongetje zijn vriendje, dat onder een •hoopje hooi ^gekropen was, met een riek ln het hoofd gestoken, tengevolge waarvan (het knaapje eenige oogenblikken later d^or ver bloeding in de hersenen is overleden. WERKLOOZENDFMONSTRATIE TE HEERENVEEN. Een aantal te werk gestelden uit Friesche gemeenten heeft te Heerenveen een demon stratie gehouden als protest tegen de stop zetting der werkverschaffing ten gevolge van een staking wegens te lage verdiensten te Boornbergum. De Rijksinspecteur van de werkverschaffing heeft toegezegd zich tele fonisch met den minister in verbinding te zullen stellen, waarna de demonstratie uiteen ging. HET WATER VALT. Van de groote rivieren wordt thans overal val gemeld. De Beersche overlaat heeft ïn- tusschen voor den vierden keer in dezen win ter den Elftweg, Nijmegen'sHertogenbosch. overstroomd. ZEEROOVERS PLUNDEREN EEN SCHIP. Aneta seint uit-Medan: Chineescihe zeeroovers overvielen twee mijl uit de kust bij Batoe Bahara een tongkang. De bemanning daarvan sprong over boord- Twee hunner verdronken. De zeeroovers plum derden de tongkang waarna zij verdwenen. Een gourenementssioomer uit Tandjong Balei is de achtervolging begonnen. DR. A. F. PHILIPS NAAR DE VEREENIGDE STATEN? Naar het Alg. Hb'd. van welingelichte zijde verneemt zal dr. A. F. Philips zeer waar schijnlijk in den loop van deze maand voor een kort bezoek naar de Ver. Staten van N. Amerika vertrekken. Zijn zoon. ir. G. L. Phi lips en de secretaris, mr. Van Walsum, zullen hem op zijn reis vergezellen. Bij beruchte vernam het blad, dat dit be zoek in verband zou staan met het sluiten van een belangrijk contract. MEISJE VERBRAND. Het Haagsch Corr.-bureau seint ons: Een 16-jarig meisje, genaamd L. M„ bekwam Dinsdag in haar woning aan de Luthersehe Burgwal, doordien haar klesren bij het pas seer en van een brandend petroieumliohtje vlam vatten, zoodanige brandwonden dat zij in het Ziekenhuis aan de gevolgen is over leden. DE TRIBUNE TE DELFT VERWIJDERD. In de openbare leeszaal te Delft is De Tri bune van de leestafel verwijderd. Het blad is thans slechts op verzoek, bij de bibliotheca resse te verkrijgen. DE „VOLHARDING" VOLHARDT NIET LANGER. Dt Stoombootvaartmaatschappij „De Vol harding" te Leiden zal naar de Tel. ver neemt, wegens liquidatie haar geheelen pas sagiers- en goederendienst tusschen Gouda, Boskoop, Leiden en Amsterdam, met ingang van Maandag stop zetten. chael", riep Margaret verontwaardigd. „Och, je weet immers wel waarom. Ik be klaag dien man en ik wilde wel, dat ik een mensch van hem kon maken. Maar ik geloof niet, dat het iemand ooit gelukt. Het is me een baas, hoor! Zoo gauw ik succes heb met mijn roman, ga ik bij hem weg." „Hoe ver ben je ermee?" vroeg Margaret belangstelljnd. Ze praatten dikwijls over het boek een roman met een politieke strek king waaraan Perris werkte en waarmee hij hoopte zijn naam te vestigen. „Het gaat langzaam. Ik heb het zóó druk, dat ik er veel te weinig aan kan blijven. Maar ik heb geleerd om geduldig te zijn." „Ja, ik bewonder je geduld," zei Margaret op een warmen, liefdevollen tpon. „Ik wou je nog wat over Laura vertellen," hernam Perris. Zij heeft het óver Sanor Me dina met mij gehad." „O," Margaret rilde even, „die vreeselijke man!" Perris keek haar onderzoekend aan. „Vind jij dat ook?" „Ja. Als hij in de kamer komt, heb ik het gevoel alsof er een slang in de buurt is. Maar hij is knap en hoffelijk en romantisch genoeg om indruk te maken op een onerva ren meisje als Laura, ondanks haar liefde voor Theodore." „Ik geloof, dat je je vergistde eenige die voor haar bestaat ïs de jonge Arden. En die is van het goede soort, al is hij oogen- schijnlijk een beetje oppervlakkig. Maar die Spanjool beslist niet van het goede soort!" „Wat is het eigenlijk voor iemand?" „Hij is de zoon van een fruit exporteur ln Barcelona, met wien Sir Gregory zaken doet. en hij is met een introductie voor Sir Gre gory naar Engeland gekomen. Zoo is hij een vrij geregelde bezoeker geworden op Horn Hall en hij beloont Sir Gregory's gastvrij heid door te probeeren Laura het hof te DE GROOTE BRAND TE BATHMEN. Veel vleeschwaren verloren. GROOT AANTAL ARBEIDERS WERKLOOS. Over den grooten fabrieksbrand te Bat'nmen meldt V.D. nader: De brand werd ontdekt door eenige arbei ders die bezig waren in de benedenverdie ping bussen met vleeschwaren dicht te sol- deeren. Toen door den zolder gesmolten vet druipte dachten zij aanvankelijk aan nerigen regen, doch het bleek dat de bovenverdieping en de kap reeds in brand stonden. Daar op de bovenverdieping geen stook plaats of schoor steen was, werd veronder steld, dat kortsluiting in de electrische aan sluiting de brand deed ontstaan. Snel werd het grootste deel van de fabriek met haar talrijke uitbouwsels één vuurzee, die sterk werd gevoed door de aanwezige vet waren. Het. vuur woedde 's middags om 3 uur nog steeds voort, alhoewel het zich een oogenblik liet aanzien, dat er nog een deel van de ge bouwen behouden zou worden. In dit seizoen waren zeer groote voorraden) opgeslagen van gerookte en in bussen ge maakte vleeschwaren. De fabriek had bovendien nog zeer kort geleden een uitbreiding, ook met kostbare machines, ondergaan. Gevreesd werd nog, dat een voorraad am moniak en benzine ln het brandende gebouw zal ontploffen. Hierdoor werd door de brand weer groote voorzichtigheid geboden. Gebouwen en goederen zijn verzekerd op beursoolis. De schade kan nog niet worden getaxeerd. Door den brand zal een vrij groot aantal arbeiders werkloos worden. EEN AANRANDING. Een 35-jarige juffrouw te Rotterdam heeft bij de politie kennis gegeven, dat zij op de Leuvehaven aldaar aangerand is. LEIDSCHE STUDENTEN EN HET NIEUWE STADHUIS. ZIJ PLEITFN VOOR EEN ERVAREN BOUWMEESTER. Vijfhonderd mannelijke en vrouwelijke studenten aan de Leldsche universiteit, leden van verschillende studentenyereenigingen hebben een adres tot den gemeenteraad van de Sleutelstad gericht, waarin zij er op aan dringen, dat de bouw van het Leidsche stad huis geschiedde door een op grond van soort gelijken arbeid algemeen als ervaren erkend bouwmeester, en dat de leden van den Raad niet den doorslag zullen laten geven door hun persoonlijken smaak en gezindheid of door die van het groote publiek. Zij zijn ern stig beducht, dat anders de kans op chaos, op een minder bekwaam bouwmeester of een bouwwerk, dat slechts den volkssmaak van het oogenblik streelt, aanzienlijk stijgen zal. ONWELKOME VREEMDELINGEN. De politie te Heerlen heeft over de grens gezet twee Duitsche jongelieden, die In het bezit waren van een revolver met acht scherpe patronen, twaalf sleutels, twee elec trische zaklantaarns een looper en vier wis sels ter waarde van 1000 Mark, die bij een inbraak te Duisburg gestolen bleken te zijn. HET WITTE KRUIS. CONSULTATIEBUREAU VOOR KLEUTERS TE HAARLEM. De heer A. ten Bruggencate, Provinciaal Kinderarts van de Noord-HplL Vereeriiging „Het Witte Kruis" te Bergen (N.H.) verzoekt ons plaatsing van het volgende: Daar de aankondiging van de consultatie- bureaux voor Kleuters te Velsen en Heem stede verleden week in de plaatselijke bla den te Haarlem heeft gestaan, en doel en werkwijze van deze bureaux bij die gelegen heid nader uiteengezet zijn, zal het niet hoo- dig zijn hier nogmaals uitvoerig op terug te komen. De bureaux te Haarlem zullen wor den geleid door mej. Dr. A. Jonker, kinder arts te Haarlem. Moeders die met hun kin deren deze bureaux willen bezoeken, worden er nogmaals op attent gemaakt, dat behan deling van afwijkingen aldaar niet- plaats vindt; een kind dat behandeling noodig heeft hoort bij den huisdokter thuis; overigens Is de gang van zaken gelijk aan dde van het consultatiebureau voor zuigelingen. maken. Maar zij heeft geweldig het land aan hem en heeft mij om raad gevraagd." „En wat heb je haar gezegd?" vroeg Mar garet bezorgd. „Sir Gregory kwam de kamer binnenstor men voor ik wat kon zeggen. Maar doe mij een plezier en houdt een oogje op dien man als je op Horn Hall bent: Laura is erg op je gesteld en je kunt haar misschien hel pen." „Maar als ze toch niet van hem houdt „Medina is vasthoudend", viel Perris haar in de rede, „en Laura is tenslotte een piep jong kind niet een neiging tot- romantiek, zoo als alle meisjes van haar leeftijd. Misschien probeert die sluwe Spanaard wel daarop te speculeeren en haar over te halen met hem weg te loopen." Margaret Drum lachte. ..Daarvoor ben ik niet bang, na wat ik van jou gehoord heb. Als het op weg'.oopen aankomt, doet ze het waarschijnlijk nog eerder met Theodore Arden. Maar dat doet ze evenmin. Hij is een veel te behoorlijke jongen om haar tot zoo iets over te halen. Maar eerlijk gezegd, dacht ik. dat die meneer Medina een goed oogje had op de gouvernante." „Mademoiselle Cibot? Dat dacht Laura ook. Heb je soms iets gemerkt? „Ik heb in elk geval gemerkt, dat made moiselle Cibot dol verliefd is op Senor Me dina." „Weet je het zeker?" „En of! In zoo iets vergist een vrouw zich niet. Maar wat moet er nu gebeuren, Mi chael?" „Niets, a'leen moet Je een oogje in het zeil houden en op'etten of Medina het Laura lastig maakt. Dat zal ik ook doen. En geef mademoiselle Cibot een wenk. Als die man een spelletje met haar gespeeld heeft, kan ze misschien verhinderen, dat hij werk maakt van Laura. Het is hem natuurlijk alleen om haar-geld te doen." (Wordt vervolgd). Wat gespaard bleef. (Nieuwe serie.) VIII. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a f>0 Cts. per regel. Een gedeelte, van de Broodbank.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6