iDE HOOGOV ROMANTIEK IN IJMUIDEN HET AFSTEKEN VAN DEN OVEN f lAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 6 FEBRUARI 1931 TWEEDE BLAD door L. A. (III) (Teekeningen van Wladimir Bielkine) Het lijkt een waagstuk, een artikel over het prozaïsche- en aan de oermaterie gewijde Hoogovenbedrijf. onder het motto te stellen van een citaat uit de Goddelijke Comedie van Dante, die in den hellezang zegt: en traagzaam dwarrelde over heel de vlakte. pa zee van vuur, in groote en dichte vlokken. zooals 't in de Alpen sneeuwt op stille dagen, maar zij, die wel eens aan den voet van den oven stonden op het oogen.blik dat men de met leem dichtgestopte afsluiting doorboog de, en die te eenerzijde hun kraag opsloegen om beschut te zijn tegen de brandende hitte en te andererzijde den rand van hun hoed neerhaalden om den guren Noord-Wester te weren zullen het met mij eens zijn, dat de geestessprong van IJmuiden in 1931 naar Florence in 1300 niet té acrobatisch is. In het vorig artikel werd verteld hoe de cirkelgang der werkzaamheden het hoogte punt der efficiency beteekent en hoe, nadat het ijzer uit het erts is gesmolten, het vrij gekomen en gereinigde hoogovengas, in de windverhitters de lucht weer op tempera tuur brengt, die het cokes doet ontbranden waardoor de nieuwe voorraden ijzererts uit gesmolten worden. Op gezette tijden moeten dus vloeibaar ijzer en slakken elk door af zonderlijke openingen afgetapt worden. In principe is dat een zeer eenvoudige be zigheid, hoewel de uitvoering er van groote zekerheid en vakkennis eischt. Onder aan den oven bevindt zich het af tapgat, dat ongeveer 15 c.M. breed en hoog is. en gesloten is met leem. Iedere vier uur moet het gesmolten ijzer afgetapt en de oven opengestoken worden. De arbeiders doen dat. met lange ijzeren staven, waarmede de leem- prop wordt doorboord. Vonkensproeiend spuit het ijzer nu naar buiten en stort zich gonzend in de. in het zand gevormde goot die afdaalt naar de giethal. Wanneer mer. niets met het afsteken te maken heeft dar. doet men er goed aan zich een beetje afzij- dig te houden en wel acht te slaan op he*, bordje met den waarschuwenden rooden pij I en de woorden ..Let op!" Men zou anders licht in aanraking kunnen komen met een fontein vonken en gloeiende stukken, die. wanneer het aftapgat grooter wordt gemaakt den arbeider om de ooren schijnen te vlie gen. Met gespannen aandacht kijken de bezoe kers naar het bijna woeste schouwspel van den zich ontladenden oven. Vuurwerk is. vergeleken bij deze stuwkracht die het wit- vloeiende ijzer in een dikke straal voor zich uitdrijft, het slappe genoegen van een over- gecultiveerd publiek. Groote. rossige en witte wolken onttrekken den voet van den toren aan 't oog.men zou de arbeiders, met den vuurrooden schijn op de groote, markante koppen, met eenige verbeeldingskracht, voor de" bewoners van een fantastische onderwe reld kunnen beschouwen, waar men zwijgend zijn plicht doet in hitte en vuurgloed. De jjzerbeek, die glijdend als een zware vloei stof. de helling afstroomt, wekt vermoedens op van een gelijkenis met een lavastroom en ook het doffe gerommel aan den ovenmond, roept gedachten op aan een vreemde, on heilspellende gebeurtenis in de natuur. Hoocst indrukwekkend is het dicht maken van den oven Kei. is voor den vreemdeling in dit land. die nu juist niet iederen dag het genoegen smaakt een dergelijk schouwspel te mogen bijwonen, een tafereel vol kleur, be weging en spanning. Het materiaal voor het stremmen van den straal vloeibaar ijzer is in De Duitsche smeltmeester. de eerste plaats een soort kanon, dat aan een takel boven den ovenmond zweeft en eenige kruiwagenladingen leemproppen, ter groote van Edammerkaasjes. Eén der arbeiders plaatst zich, het boven lichaam en het hoofd beschermd door een masker en het lichaam door een grooten asbesten schort, voor het kanon en stoot het in een deel van een seconde, met een forsche zwaai van het lichaam den ijzer- spuwenden ovenmond in Onmiddellijk schiet men dan toe met leemproppen die door het kanon, door middel van samenge perste lucht die men bij tusschenpoozen laat ontsnappen, in het gat worden gewerkt. Met korte, nijdige knallen schiet telkens een la ding samengeperste lucht op een nieuwe leemprop en wanneer een paar kruiwagens .Edammer kaasjes" zijn verwerkt is het gat deugdelijk afgesloten. Het fantastische schouwspel van den vuur- spuwenden toren is verdwenen, als ware het een droombeeld geweest. Het is weer stil en rustig om den ronden voet van den reus. Een mooi schouwspel was het. vervaarlijk en vol hevigheid, ruw en vol kracht. Langs de goot waarin zooeven het vloei bare ijzer kolkte, zakken wij af naar de giet hal. Gestold, gevangen, ligt het ijzer in de vormen. Daar nadert de hefkraan al, waarmee de gegoten kammen, die ieder ongeveer twee-en- een-halve ton wegen, worden opgelicht uit 't zand en vervoerd naar de breekmachine, welker stempel, bonkend en onweerstaan baar, het zoo juist gevormde ijzer weer breekt in kleinere. makkelijker verhandelbare gietelingen die per stuk om en bij veertig kilogram wegen. En in den oven stort de liftbak nieuwe voorraden erts en cokes en kalksteen en de verhitte lucht buldert door de dikke buizen, en brengt de cokes tot ontbranding en het ijzer in het erts zwicht en smelt en stroomt straks naar buiten, naar de giethal, waar het in een nieuwe gedaante gevangen wordt .en zoo gaat het door. dag in dag uit, nacht in nacht uit. jaar fn jaar uit, als een hartslag zoo regelmatig. Het eerste en tiveede artikel werden respec tievelijk verleden week Zaterdag en j.l. Woensdag opgenomen. EEN DOODELIJKE AANRIJDING. Van een scharenslijper op de Amsterdamsche Vaart. CHAUFFEUR VOOR DE RECHTBANK- Voor de rechtbank te Haarlem stond Don derdagmiddag terecht een chauffeur uit Haarlemmermeer, verdacht van het veroor zaken van dood door schuld. Op 20 October van het vorig jaar heeft hij op den Rijksstraatweg onder Haarlemmer - llede den 32-jarigen scharenslijper M. Bruin uit Haarlem achterop gereden. Het was half zes in den morgen en stikdonker. De scharen slijperswagen werd aangereden, tengevolge waarvan Bruin zoodanig aan de wervelkolom gewond werd, dat hij aan de gevolgen is overleden. Verdachte was ten laste gelegd hoogst roe keloos en onvoorzichtig te hebben gereden. Een dertigjarige vrouw, welke met den ver ongelukte achter den schareslij perswagen heeft geloopen, als eerste getuige gehoord, vertelde, dat- zij geheel rechts van den weg gingen. Het rechterwiel reed zelfs op den keiregel langs den weg. Getuige heeft aan geraden om op het fietspad te gaan rijden, omdat zij reeds een aanrijding vreesde, want het was stikdonker. Dit wilde Bruin echter niet, omdat hij een bekeuring vreesde. De president vroeg of haar een auto met verblindende verlichting is tegemoet geko men. Getuige antwoordde hierop ontken nend. Getuige was zelf ook gewond. Toen zij. aan den kant van den weg, was bijgekomen heeft Bruin nog tegen haar gesproken. Getuige heeft nog veertien dagen in het ziekenhuis moeten verblijven. Volgens haar was er op den wagen een reflector. De verdediger, mr. F. v. d. Goot, vestigde er de aandacht op, dat er noch op den weg, noch op den wagen een reflector gevonden is. Getuige H. Heijerman, chauffeur heeft ook op dien morgen in de richting Amsterdam gereden. Deze getuige is wel auto's tegen gekomen bijvoorbeeld een vischauto, welke zoo felle lichten voerde, dat get. zich voorbereidde om snel te kunnen stoppen. Volgens dezen getuige was het niet zoo donker of er was wel 100 meter zicht. Ge tuige voerde slechts gedempt licht. Getuige a décharge W. A. Brinkman, uit voerder van bouwwerken, heeft dikwijls met verdachte gereden. Hij kan niet anders zeg gen, dan dat verdachte uiterst voorzichtig rijdt. Deze getuige heeft op 3 a 4 M. den scharensliep gezien De vorige getuige heeft den wagen in het geheel niet gezien. Ook verdachte placht zijn wagen te laten uitloopen, indien hij door een tegemoetko- menden auto verblind werd. Verdachte rijdt al negen jaar en heeft nog nooit een ongeluk gehad. Verdachte, ondervraagd, zeide met de groo te lichten te hebben gereden. Hy gaf op verblind te zijn door de tegemoetkomende auto's. Toen doofde hij zijn lichten. Het zicht blijft in dat geval 6 a 7 M. De wagen is op 4 a 5 M. tot- stilstand te brengen. Toen hij verblind werd heeft verdachte minder gas gegeven. De inzittenden van den anderen auto gaven later op te hebben geremd, doch dit is volgens verdachte niet waar. Het O.M. zeide direct te willen aannemen dat verdachte zeer voorzichtig is. Doch de" beste breister laat ook wel eens een steek vallen. Verdachte had niet blind mogen door rijden, van hem mag geëischt worden,' dat hij zou stoppen. Spreker eischte op grond van verdachte's goede reputatie slechts een geldboete, nl. van f 75 of 25 dagen. Toen de verdediger, mr. F. v. d. Goot zijn pleidooi begon, begon Iemand op de tribune te schreeuwen: .Js dat een straf voor een moordenaar? Wacht maar boef. Je krijgt Je loon nog wel. Is dat een straf voor een moor denaar?" De man werd door de Rijksveldwacht ver wijderd. Mr. v. d. Goot zeide. dat grove schuld niet aanwezig is bij verdachte. Hij gelooft, steu nende op de Jurisprudentie, dat ontslag van rechtsvervolging moet volgen. Nadat mr. v. d. Goot zijn pleidooi geëindigd had, ontstond een nieuw incident op de tri bune. doordat een vrouw verwijter, begon te uiten aan het adres van den eersten getuige. Uitspraak over 14 dagen. ONEERLIJK POSTBEAMBTE OPNIEUW VOOR DE RECHTBANK. De diefstal uit een postzak te Haarlem. MERKWAARDIGE TOESTAND IN HET HUIS VAN BEWARING. 25 October heeft voor de Haarlemsche Rechtbank terecht gestaan de vroegere be diende bij de posterijen J. D. te Haarlem, die verdacht werd van den diefstal uit een post zak, gepleegd in een postwagen. Uit den postzak waren verdwenen poststukken tot een gezamenlijke waarde van f 15.000. Een bedrag van f 14 000 is terug gevonden, een biljet van duizend gulden bleef echter zoek. vermoed werd, dat D. het te zijnen huize ver borgen had. De officier van justitie, mr. A. R. Andringa eischte destijds tegen verdachte een gevan genisstraf van twee jaar, met aftrek der pre ventieve hechtenis en met bevel tot terugga ve van het ontvreemde geld. De verdediger, mr. L- G. van Dam, pleitte vrijspraak. De zaak werd echter terugverwezen naar den rechter-commissaris, omdat de Recht bank het onderzoek niet volledig achtte. Donderdagmiddag stond verdachte opnieuw terecht. Enkele getuigen werden nog gehoord, ten einde bevestiging te verkrijgen, dat de ont vreemde waarden inderdaad verzonden waren. Verdachte D. bleef er echter bij. dat hy f 14.000 en geen f 15.000 had ontvangen. De officier van justitie persisteerde daarna bij zijn eisch. De verdediger, mr. L. G. van Dam zei. dat de opzet van verdachte gericht was op de toeëigening van het geld in de treinen en de vernietiging van de brieven. Dit is niet ton laste gelegd. Ten la6te is gelegd, dat zijn op zet was gericht op het zich toeëlgenen van de brieven. Mr. Van Dam vraagt derhalve op nieuw vrijspraak. Verder persisteert hy by zyn clementie-verzoek, op grond van de moeilijke levensomstandigheden van ver dachte. Verdachte zit van September af nu al pre ventief. Als bewijs, dat dit voor hem zeer zwaar is, voerde mr. Van Dam aan, dat ver dachte, die vroom Israëliet is, in het Huls van Bewaring geen ritueel voedsel kan krij- gen, tenzij hy f 175 per dag betaalt en dit kan hy niet. Pleiter heeft in een ander geval thans een brief tot den minister van justitie INGEZONDEN MEDEDFELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartcljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- gericht, doch hierop een afwijzende beschik king ontvangen. Op dit punt schynt de Staat de zuinigheid bóven "de eerbiediging van godsdienstige gevoelens te stellen. Pleiter vroeg dus primair vrijspraak en subsidiair de uiterste clementie en een spoe dige beslissing. De uitspraak is over 14 dagen. UITGAAN. „De Trouwe Huzaar". Zondag 8 Februari komt het Nederlandsch Operette Gezelschap, directie Langenaken en Beukman, een opvoering geven van ..De Trouwe Huzaar". Als gast zal dien avond op treden de populaire Operette-komiek Plet Kohier, die deze rol op een zeer komische wyze vervult Verder treden op de heeren Piet. Beukman, Joh. Langenaken. Jos Boele, J. Horna en de damos Tlene v. d. Werf, Lena Kempen. Corry Pinksen. Willy Lee e.a. STEUN AAN WERKLOOZE DIAMANT BEWERKERS. De Nederlar.dsche regeering heeft naar het Hbld. verneemt, gunstig beslist op net tot haar gericht verzoek om steun te verleenen aan te Antwerpen woonachtige Nederland- sche Amsterdamsche diamantbewerkers, die in nooddruftige omstandigheden geraakt zyn. tengevolge van de groote werkloosheid in hun vak EEN FOKKER NAAR DAMASCUS GEBRACHT Tegelijk met de PH.—A.F.K., zoo meldt het Hbld., vertTok Donderdagochtend de KL.M.- vlleger Beekman met een drie-motorige Fok ker F VII B. bestemd voor den dienst Damas cusSaigon, welke dienst aansluit op het zee traject MarseilleBeiroet, welke beide tra jecten geëxploiteerd worden door de Fran&che maatschappij Air Orient. Het stuk Damascus—Saigon wordt deels met Fokker», deels met Fartnan-toestellen ge vlogen. De P.H.—A.F.T. het toestel waarmee Beek man naar Damascus vliegt. Is wegens het slechte weer. om 10.15 uur te Brunswijk ge land. HET AMSTERDAMSCH TOONEEL FAILLIET. BESLISSING VAN DE RECHTBANK. Donderdag heeft de eerste kamer van de Amsterdamsche rechtbank In staat van fail lissement verklaard de N.V Amsterdamsoh Tooneel, directeur Eduard Verkade. Als rechtercommissaris is benoemd mr. J. O. de Vries, curator mr. W. A. Moerel INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stolt do Rs- dnctlo zich niet verantwoordelijk. Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet goplaatst. wordt de kopij den Inzender niet te ruggegeven. Mynheer de Redacteur, vergun my een plaatsje in uw vee'.refiezen blad teneinde de bewoners van den Sdhoter- weg tusschen Kloosterstraat en Dr. Leyds- straat en dei daarachter gelegen Gen- Cronjé straat, die in het bezit zyn van radio, er op te wyzen, dat men zich radio aanschaft om te genieten van mooie muziek, zang, we tenschappelijke, leerzame uurtjes, soms ook politiek, dagelijksche nieuwsberichten, ene. enz. doch dat maar al te vaak het genot van een en ander totaal wordt ontnomen door het hinderlijk genereeren. Ik weet wel, dat zulks in elke buurt het geval is. maar „Ieder voor zich", ik woon nu eervmaal In die om geving. ben overdag afwezig en verheug mU steeds by voorbaat op het genot van een mooi radio.-programma. Negen van de Uen avonden wordt dat genot bedorven doordat een van de mede radio-bezitters in myn omgeving radelooze pogingen in het werk stelt om onbereikbare stations te zoeken en daarbU vergeet dat hij daardoor het luisteren voor een ander niet alleen onmogelijk maar on houdbaar maakt. Het onvermydelijk gevolg ls bovendien, dat als buurman rechts zoekt (en genereert) buurman links (denkende dat het plagerU is) zijn toestel ook op genereeren stelt en de andere luisteraars daarvan het lijdelijk slachtoffer, worden. (Ik maak nog niet eens melding van haardrogers, stof zuigers e.d. waarvan de electrische motor niet in orde ls). Myn vriendelijk verzoek is nu aan alle radio-bezitters in de bovengenoemde omge ving om het hinderlijk genereeren tc laten cn ik dank u inmiddels beleefd voor uw welwil lende plaatsing van dit verzoek. EEN ABONNé AGENDA Heden: VRIJDAG 6 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Christeiyke Oratorium- Vereeniglng. 41s*.e uitvoering. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Populaire voorstel ling van .JDe Rozenkrans". 8.15 uur. Stadsschouwburg: I'-aliaansche Opera „Ca- valleria Rusticana" en Pagliaci" 8 uur. Palace: .Nachtvogels". Tooneel: Savona (antipodist). 8.15 uur. Luxor Theater: ..De Poel der Zonde" en „De Tygerkat". Tooneel Piet Grocnendaal (humorist) 8.15 uur. Rembrandt Theater: „lm Westen nichts Neues". 6-45 en 9.15 uur. ZATERDAG 7 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Bal Masqué. Arran geur G. J. de Lange. 8.30 uur. .JDreefzlcht": Bal Masqué Dansschool Schröder. 8 uur. Geb. Olympia: Bal Masqué Deutsche Ver- ein.. Bioscoopvoorstellingen 's middags en de« avonds. Teyler's Museum, Spaorae 18. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 'S Maan dags, toegang vrij. Haarlemmerlied e: Raadsvergade ring. 10 uur vjd. Hei vloeibare ijzer verlaat den oven

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5