ASPIKII Electro'"* DE WINTERZITTING VAN HET INTERNATIONALE ARBEIDSBUREAU /"/Mf/'f//, Model Xll HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 9 FEBRUARI 1931 VIERDE BLAD De agenda der internationale arbeidsconferentie ran 1932. De voorbereidende zeeliedenconferentie van October a.s. Herziening van de Washingtonsche conventie van 1919 inzake het verbod van nachtarbeid voor vrouwen. Het werkloosheidsvraagstuk. De hulp der EuropeestLe Unie ingeroepen. GENèVE, 2 Februari 1931, Onmiddellijk op de zitting van den Vol kenbondsraad zijn twee belangrijke bijeen komsten in het internationale arbeidsbureau gevolgd: eerst de vergadering der commissie voor de behandeling van het vraags.uk der werkloosheid en daarna de 51e zitting van den Raad van Beheer over het internatio nale arbeidsbureau, waarbij het belangrijk ste punt der agenda was de bespreking van het rapport der werkeloosheidscommissie. Alle 24 leden van den internationalen Raad van Beheer waren aanwezig. Onder de 12 regeeringsvertegenwoorriigers zag men me; genoegen sinds langen tijd weder temg der, gedelegeerde van Argentinië, die sinds het optreden van Irigoyen als Argentijnsch pre sident zich verre van iedere met den Volken bond en de internationale arbeidsorganisatie in venband staande conferentie had moeten houden. Onder de 6 werkgeversvertegenwoor digers miste men ditmaal helaas de pittige figuur van den Britschen werkgeve^ Forbes "Watsin. die vervangen was door een jonge ren landgenoot, die weliswaar even lastig vooi den directeur Albert Thomas en de hem meestal steunende arbeidersgroep was, doch in plaats van de forsche, steeds de groote lijnen volgende en op „fair play" gebaseer de oppositie van Forbes Watson een Piet luttige, spitsvondigheden zoekende kritiek stelde, die de afwezigheid van Watson des te meer deed betreuren. De 6 arbeiders-gt- delegeerden waren ditmaal uitsluitend Euro peanen, daar de Canadees Tom Moore zijn plaats aan den Zwitser Schürch had afgestaan de specialiteit der arbeidersgroep inzake de kwestie der werkeloosheid. Van de punten, die naast het werkeloos heidsrapport aan de beurt van bespreking kwamen, zou ik met een enkel woord drie willen bespreken: de internationale arbeids conferentie van 1932. de voorbereiding der zeeliedenconferent-ie voor 1932 en de herzie* r.ing der conventie van Washington 1919 over den nachtarbeid der vrouwen. De andere punten kunnen reeds hierom onvermeld b.ij- ven, omdat de beraadslagingen daarovei steeds leidden tot een uitstel van de beslis sing' tot de voorjaarszitting van den Raad -van Beheei in April. De uitstel-ziekte, waaronder een tijd geleden de Volkenbondsraad even eens zeer leed, doch die in de laatste Raads zitting gelukkig belangrijk genezen scheen te zijn, heeft nog in heel sterke mate den Raad van Beheer van het internationale arbeids bureau te pakken. Trouwens, organisatorisch kan Thomas met betrekking tot zijn inter nationale bijeenkomsten nog heel wat van het Volkenbondssecretariaat in het algemeen leeren! De besprekingen omtrent de agenda der internationale arbeidsconferentie van het Jaar 1932 brachten wederom de gebruike lijke teleurstelling voor de arbeidersgroep. De Raad van Beheer bleek niet geneigd meei dan één onderwerp op de agenda te plaat sen, behalve natuurlijk de jaarlijksche al- gemeene discussies over de toekomst der in ternationale arbeidsorganisatie en de even- tueele tweede lezing van het in Juni in eerste lezing te behandelen vraagstuk van den toelatingsleeftijd van kinderen tot die berc-pen, waaromtrent op het oogertbiik nog geen internationale regeling van den kinder arbeid is tot stand gekomen. Ondanks den aandrang van de arbeiders groep, om de kwestie van de „(betaalde va- canties" van arbeiders, waarvoor vooral in Scandinavië groo'e belangstelling schijnt te bestaan, eveneens op de agenda der al- gemeene arbeidsconferentie te plaatsen, be sloot de meerderheid van den Raad van Be heer dat alléén de kwestie van de verzeke ring tegen ouderdom en invaliditeit als een hieuw onderwerp aan de agenda zal worden toegevoegd. De tegenzin tegen een groote agenda in 1932 is dit jaar wel te begrijpen. Immers, de ontwapeningsconferentie zal waarschijnlijk noodig maken hetzij een verplaatsing der arbeidsconferentie naar een andere stad het zij een houden der conferentie midden in den zomer. In beide gevallen is het ge* wenscht. dat de conferentie den duur van drie weken niet zal overschrijden Bovendien bestaat nog de mogelijkheid, dat in 1932 ein delijk zal plaats vinden de bijzondere confe rentie voor den arbeid van zeelieden, die in tweede lezing zal moeten bespreken de kwestie van den arbeidstijd der zeelieden aan boord van een schip en andere maritieme proble men, die in October 1929 in eerste lezing zijn behandeld en toen aanleiding gaven tot een groote opwinding onder de werkgeversgroep, daar de reeders der andere landen vonden dat men zulkt belangrijke kwesties niet be hoorde te bespreken (bij afwezigheid der Britsche en Noorsche reeders. De Raad van Beheer heeft thans nog geen definitieve be slissing omtrent de zeeliedenconferent-ie ge nomen, die definitieve besluiten omtrent deze maritieme kwesties zal hebben te treffen Doch wèl is Zaterdag vastgesteld, dat op 21 October 1931 een voorbereidende techni sche conferentie zal gehouden worden, waarop men pegen zal overeenstemming te bereiken tusschen de regeeringen, de reeders en de zeelieden over de verschillende punten, waarvan natuurlijk de vraag van den arbeids duur weder het groote strijdpunt tusschen de werkgevers en de werknemers is. In ieder geval, de zaak is thans weder op gang ge bracht, zooaat het niet onmogelijk Ls. dal een nieuwe algemeens zeeliedenconferentie In 1932 zal gehouden worden. Bijna een ganschen dag heeft de Raa? van Beheer eestreden over het al of niet aan de orde stellen, reeds op de internationale arbeidsconferentie van Jrnï van dit jaar. var de herziening van de Washingtonsche cor. ventie van 1917 over he: verbod van nacht arbeid voor vrouwen. Overeenkomstig het verzoek der Belgische. Er.gelsche en Zweed- sche regeeringen had directeur Thomas hier over de meening van aller regeeringen in gewonnen. De meeste hadden geen bezwaren er tegen, dat de conventie iets soepeler zou worden gemaakt, zooals Engeland, België en Zweden verlangden. (Engeland wilde een uit drukkelijke bepaling, dat soaventie niet van toepassing is op vrouwen, die een post van directie of toezicht, bekleeden; België en Zweden wenschten iets grootere speelruimte met betrekking tot de uren. gedurende welke een volstrekt verbod van nachtarbeid voor vrouwen bestaan moet en die op het oogen- blik in de conventie zijn vastgesteld op het tijdperk tusschen 10 uur des avonds en 5 uur des morgens). De arbeidersgroep erkende, dat de voorgestelde wijzigingen op zich zelf nauwelijks de moeite van een levendlgen strijd daarover waard zijn. Doch juist daarom wilden de arbeiders de wenschen der Bel gische, Engelsche en Zweedsche regeeringen van de hand wijzen. Omdat zij principieel er tegen zijn een arbeidsconventie luchthartig om een niet zeer dringende reden te wijzi gen, vooral wanneer die wijziging op een ver zwakking der conventie, zij het ook slechts in zeer geringe mate, neerkomt. De Raad van Beheer heeft echter met 12 tegen 11 stem men (de Spaansche regeerlngvertegeniwoordi- ger was toevallig op het oogenblik der stem ming afwezig) besloten de gewenschten her ziening op de agenda der internationale ar beidsconferentie van dezen zomer te plaat sen. Met 14 tegen 7 stemmen verklaarde de Raad zich echter er tegen, dat de herzie ning der conventie mogelijk zou maken, dat de vrouw reeds om 4 uren des voormiddags aan den arbeid zal gaan, zooals de Zweed sche regeering. had gewenschti De laatste dag der Raadszitting was geheel gewijd aan de bespreking der werkloosheid. Men werd het eens over hetgeen het In ternationale arbeidsbureau nog verder zal hebben te besiudeeren met betrekking tot de oorzaken der tegenwoordige werkloosheid. Het is altijd gemakkelijker, dit ibleek ook nu weder, het eens te worden over hetgeen be studeerd dan over hetgeen gedaan moet wor den ter verbetering van den toes'.and! Doch omtrent enkele geneesmiddelen kon men toch ook, zij het ook nog slechts „in beginsel" tot eenheid van opvatting komen. Het stelsel der werkeloosheidsverzekering moet verder worden on.wikkeld, waarbij echter ertegen gewaakt moet worden, dat de werkloosheids uitkeering bemoeilijken zou. dat werklooeen in dienst worden genomen bij bedrijven, die nog nieuwe arbeidskrachten kunnen opnemen hetzij in het binnenland, hetzij in het buiten, land. De werkeloosheidsverzekering is ecbtei wel in staat de droevige gevolgen der werke loosheid eenigszins te temperen, doch niet de werkloosheid zelf te verminderen. Ter ver mindering van het kwaad heeft de Raad van Beheer gewezen op de wenscheiijkheld van het volgende: organiseering van de arbeids markt door middel van doeltreffend met el kander samenwerkende bureaux van werk verschaffing, de uitvoering van groote open bare werken van algemeen mnt, zoowel natio nale als van internationaal karakter, en de landverhuizing naar nog onon.gonnen ge bieden. Bovendien natuurlijk weder de steeds aanbevolen, doch nog zoo droevig-schaarsch in toepassing gebrachte internationale eco nomische samenwerking, opdat daardoor de internationale handel weder verlevendigd worde. Omtrent twee met elkander in nauw ver band staande pun.en. die voor menigeen juist de sleutel tot de oplossing der moeilijk heden zijn. kon de Raad van Beheer niet tot overeenstemming komen. De arbeiders groep bepleitte verkorting van den arbeids tijd (de invoering van de 40-urige arbeids week), opdat daardoor méér arbediers in dienst zouden kunnen worden genomen, en verder loonsverhooging in de landen, waar de loonen het laagst zijn. opdat deze niet langer aan de landen met een krachtige arbeidersbeweging en dus be trekkelijk goede loonen ene „onduldbare" concurrentie 'zouden aandoen. De werkgevers zouden desnoods wel bereid zijn geweest de tijdelijke invoering van de 40-urige arbeids week te overwegen, mits dan ook de arbeids- loonen-per-week in dezelfde verhouding als de arbeidstijd naar beneden zouden gaan. Van een verklaring ten gunste van loonsver hooging in de „acherlijke" landen wilden de werkgevers echter in het geheel niets weten Zij meenden, dat juist het beste middel tot vermindering der werkloosheid zou bestaan :n een aleemeene vermindering der loonen. waardoor de productiekosten omlaag zouden gaan. de goederenprijzen zouden dalen en dus de koopkracht der geheele bevolking zou vermeerderd worden, hetgeen weder de vraag naar arbeidskrachten, om méér producten te maken, zou vermeerden. Tegenover dit be toog der werkgevers voerden Jouhaux en de zijnen namens de arbeidersgroep weder aan. dat de ervaring leert, dat een daling der pro ductiekosten helaas in de detailprijzen der goederen slechts voor een gedeelte tot uiting komt. zoodat de arbeiders «bij loonsverlaging minder kunnen koopen dan voorheen. Zij moes.en dus blijven eischen. dat een arbeider bij invoering der 40-urige arbeidsweek het zelfde zou blijven verdienen als thans by 48-urigen wekelijkschen arbeid. Het merkwaardige was. dat geen enkele regeeringsgedelegeerde het waagde in dezen strUd tusschen de werkgevers en de arbeiders partij te kiezen. Ook de Raad van Beheer als zoodanig deed dit niet en liet aan het internationale arbeidsbureau en zijn directeur Albert Thomas de zorg over, dit hoofdpunt van den arbeidsduur en de hoogte der loonen neder te bestudeeren, in de hoop dat men later misschien daarover een eenstemmig ad vies zou kunnen geven. Die tijd schynt ech ter neg ver verwijderd te zijn! Wat betreftt de boven genoemde aanbeve lingen, die althans eenige vermindering der werkloosheid zou kunnen tot stand brengen, indien zij overal werden opgevolgd, heeft de Raad van Eeheer het verstandige besluit ge nomen voor de verwezenlijking van deze wenschen. althans voor zooveel Europa be treft. de hulp der Europeesche Unie ln te roepen. De Raad van Beheer van het Inter* nationals arbeidsbureau heeft zelf geen en kele uitvoerende macht! De internationale arbeidsconferentie kan conventies aannemen, doch verder kan ook deze conferentie niet veel positiefs doen. Op voorstel van den j Poolschen regeeringsgedelegeerde Sokal be- I sloot men dus in April nogmaals de werke- i INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL TA B L ETTEN Zorgt er voor, als het £eêr niet pluis is. Dat er Aspirin in huis is! ILET OP ORANJE BAND Weiger namoak er. lef er op dat op elke tablet het woord „BAYfcR" stoot. Prijs /5 c loosheid te behandelen en dan te overwegen, welke precieze voorstellen in den zin van dc aangenomen aigemeene aanbevelingen aan de Europeesche Unie. die ln Mei weder ver gadert en het werkloosheidsvraagstuk reeds op zijn agenda heef: geplaatst, kunnen voor gelegd worden. Als dan alle Europeesche ministers van buitenlanüsche zaken zich ten gunste van die voorstellen uitspreken, bestaa; er tenminste eenige kans, dat ook inderdaad iets gedaan zal worden. Het was interessant te constateeren, hoe het goede verloop van de jongste zitting der Europeesche com missie het vertrouwen in Briand's schepping had versterkt. De Europeesche Unie zal in Mei misschien de gelezenheid krygen door daden haar nut te bewijzen! In tusschen zal Albert Thomas natuurlijk niet in rustige af wachting stilzitten. Hij zal in den tusschen - tijd trachten de regeeringen reeds te win nen voor de gedachten van samenwerking tusschen de bureaux van werkverschaffing uitvoering van groote openbare werken van internationale beteekenis. landverhuizing naai onontgonnen gebieden, enz. en aldus den bodem voorbereiden voor de volgende bespre kingen in April en in Mei. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. GEMASKERDE BALS. Bij De Lange Carnavalstyd is ingezet. Dat beteekent dat het bal-masqué van De Lange gehouden is Een der eerste en der groo ste van alle Car navalsbals is het gemaskerd bal van De Lange en daarom ook een der gezelligste. Het geniet het voordeel van de nieuwheid en du* van de originaliteit, het voordeel van een grootschen opzet en van een druk bezoek. Honderden bezoeken het baUmasnué van het dansinstituut, dat reeds meer dan 25 jaar zoo'n goede reputatie m Haarlem geniet, tien tallen aardige costuums zijn er te bewonde ren. Aan de eene zijde van de groote gemeente- lijke concertzaal was een podium gebouwd waarop een groot jazz-orkest troonde en aar de andere zyde, speelde, eveneens op een oodium een Belersch orkest, in nationaler. dracht. De kleurenzee van het vastenavondfees* solfde daartussehen. Bewogen door de toner der muziek en door de stuwing van uitgelaten- vreugde, die er doorvoer, en die vermeerderde hoe later werd op dezen Zaterdagavond hoe meer deelnemers de wijde deuropenmger binnen lieten. De sfeer van het carnaval, die vroeger zoo'r goede weerklank vond in de muziek van he draaiorgel, dat helaas bij verordening ge bannen is. nu nog luister bijgezet door den schyn van roode en blauwe lichten, verdraag, niet de orde van het geregelde bal. De dan- van de maskeraaesangers is zoo goed een verouderde charleston als een nog oudere horlepiep, of een naamloozen cancan, een breideliooze vreugdeuiting. Op Koninginnedag zou men het wellicht ..hossen" noemen en ou een boerebruiloft zou men spreken van ..gort met stroop", maar het gemaskerd bal draagt als eeni-g kenimerk het nihilisme, de naam loosheid. het ongekende. De aard van den carnavalsdans is naamloos en de danseurs en danseuses zijn anonymi en zelf zouden de figuren uit de maskerade meerendeels geen namen behoeven te voeren, indien zy ze niet geschreven hadden op hoeden en mutsen en kragen en revers en borden, die zy op de ruggen dragen. De rest vult de Jury aan. die waarlijk zeer vindingrijk is in het bedenken van de juiste betiteling voor creaties, wier eenisre verdienste dikwijls die vreemdsoortig heid is. Van hen, die wij om originaliteit of welbe stede zorg aan de zeer tijdelijke uitrusting opmerkten, noemen wij The Vagabond Kin? een goed getroffen personage, getypeerd door een heel pannebrood in den zak van een scha- melen en te wijden ias. een groep met een hoofdtooi in de trant van een keu ken ui trus ting, genaamd ,.De Vroolijke Keuken", een greep van kurassiers Ln rood met witte broek en witten kruisband, vreedzaam gewapend met een spuitje tegen een insectensoort, welke zich de wanden onzer won ineen lot domicilie kiezen kan. doch welke ongewenscht is. De jury waartoe zich de heeren J. van Eder. H. Meeuwlg. Joh. Meeuwig. H Schornagel en C. Hezemans vereenied hadden, verdeelde d-: prijzen onder de volgende deelnemers: Fan tasie chauffeur. Spaansche danseres geei-rood Man van Mars. Pierrot. Pierrette zwart en wit. Dame met galon van lampekappen. Draken koningin, Biedermayer paar. Japansche met waaier Markies en Markiezin 1732><, Dame sigaretten Abdulla Speciai. Twee vroolijke jongens met gr. oogen. Heer imet sigaretten- artikelen. Vagabond King, Vier moderne dance-giris, Dame sigarottencostuunn,Vené- tlaansche nacht, Carmen, Flitgroep, Ridder 17e eeuw. Revue-girl. Dame Rococo, Harem- groep van vier, Vroolijke keuken. Twee prijzen voor mooiste eigen gemaakte costuum: Herderinnetje; Danseresje. In beide zijzalen was er bal voor ongemas- kerden. op muziek van een goed Jaargeeei- schap en van een trio, dat de harmonica be speelde GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te ontvangen bijKremers. Jan Steen- straat 55. bril. Schraff, Schagchelstraat 9, broche. De Bats. Ruychaverstraat 34 rd.. ceintuur. Noortman, Aagje Dekenstraat 10. handschoen. Kennel Fauna. wit-bruln hondje, gebracht door Keizerswaard. Nieuwe Gracht 2. Bur. van Politie. Smedestraat, kist met groenten. Nyhuis, Graaf Willemstr. 19. sajet. v. Dijk, Nassauiaan 34 c, portemonnak met inhoud. Booda. Heerenweg 34, Heem stede, ring. Vink, Middenweg 9a. rijw.elbe- lastingplaatje. Koedijk, NachtegaalSL-raat GG idem. Bur. van Politie. Smedestraat, speld. Diets, Ben Viüoenstraat 17. schoolétul. Roefs Kruisweg 28, vacht v. kinderwagen. Bur. v. Politie, Smedestraat, warmwaterstoo. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L.O. Bovengenoemde Commissie vergadert Woens dag 11 Februari ten Stadhuize. De agenda luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Advies in zake schoolbadcn. 4. Jaarverslag. 5. Aanbeveling vacature. 6. Bestuursverkiezing. 7. Rondvraag. CHRISTELIJKE ORATORIUM VEREEXI- GLNG. Men schyft ons: De uitvoering der C. O. V. j.l. is een suc ces geworden. De componist van „Weiniese", de heer dr. R. Mengelberg, die de uitvoe ring bywoonde en op een enthousiaste wijze door het publiek werd gehuldigd gaf zijn groote tevredenheid te kennen over de wyze, waarop de cantate „Weinlese" door het koor werd vertolkt en huldigde de juiste opvat ting van den heer Robert. Behalve door den heer Mengelberg, werd de uitvoering o.a. by gewoond door de be kende dirigenten Pierre Monteux en Dirk Fock. De heer Monteux toonoe zich hooge- üjk ingenomen met de prestaties en kwali teiten van het koor. Hy sprak er zyn leed wezen over uit dat in Parys zulk een koor r.iet te vinden is. DE ZIEKENFONDSEN Dezer dagen had een bespreking plaats van de besturen van den Haarlemschen Be- stuurdersbond en den Haarlemschen Chrs- telijken Besturenbond met het bestuur van het ziekenfonds „Ziekenzorg" te Haar em over medewerking, welke door de plaa'selyke vakbeweging zou kunnen worden verleend ter bevordering van de propaganda voor uitbrei ding van het ziekenfondswezen onder be heer van de verzekerden zeiven. Aan deze vergadering, welke een bevredi gend verloop had. werd deelgenomen door de heeren kruithof (C. N V.) en Noordhoff (N. V. V.) als vertegenwoordigers van den Al- gemeenen Raad ter Bevordering van het Zie kenfondswezen. Verschillende maatregelen werden ondm algeheele instemming der aanwezigen vast gesteld en zullen in den loop der komende weken tot uitvoering worden gebracht. Het denkbeeld, om naar het voorbeeld van ziekenfondsen, welke door den Algemeenen Raad worden opgericht, in het Haaremsche ziekenfonds „Ziekenzorg" vertegenwnordl- gers der beide Bestuurdersbonden op ie ne men, werd besproken en zal door de verte genwoordigers van „Ziekenzorg", welke aan de besprekingen deelnemen, in hun bestuur ter sprake worden gebracht. Te verwachten valt. dat dit nauwe contact tusschen vakbeweging en „Ziekenzorg" bin nen afzienbaren tijd tot stand zal kunnen worden gebracht." N. Z. H- T. M. Naar wij vernemen ligt 't in de bedoeling der directie van de N. Z. H. T M. in het nieu we kantoorgebouw a. d. Leidschevaart een Ju bileum-tentoonstelling te organi^eeren ter gelegenheid van het 50-jarlg bestaan der maatschappy. 28 Februari a.s. za! de vootman-wagen voerder J. Steenkisi den dag herdenken waarop hy voor 25 jaar geleden by de N. Z- H. T. M. in dienst trad. De eerstvolgende verkooping van in de tram „gevonden voorwerpen" zal plaats heb ben op Vrijdag 27 Februari in het Verkoop- lokaal ,,'t Notarishuis". HERBERT CREMFR OVER DE INDISCHE CRISIS De „Deli-Courant" had, naar Ane*a meldt een interview met den heer Herbert Creme- directeur van de Deli-maatschappy De heer Cremer zei. dat het pessimisme, dat in dc jaren 1927-28 in Indië heerschte. naar Euro pa is verhuisd. De zenuwachtige sommin? van alle Indische groepen van enkele jaren geleden is thans verdwenen, terwyi Europa op zyn beurt nu zenuwachtig en pessimis tisch is gestemd ten aanzien van den eco- nomischen en polltieken toestand. Dc in- heemschen voelen de zaken door de malaise zuiverder dan vroeger. De theorie, dat men in Indië kwam om geld uit Indië weg te ha len, doet nu geen opgeld meer. De inheem- schen zyn thans tot een beter inzicht geko men, ten aanzien van de functie, welke de Westersche ondernemers vervullen. LANCS DE STRAAT. Het dilemma. Op den hoek van de straat staan ze bij elkaar. Heelc afstanden kun je afleggen zonder één bloemenman tegen tc komen, zonder er gens zyn aanpryzenden roep te hooren. Ner gens de volge nden bloemenmanden, nergens de kleurenweelde in dc grauwe stadsstraten. Maar dan opeens, by een kruispunt van wegen en trams, daar staan ze met vUvcn, zessen. Met karren en manden. Ze duwen Je paarse tulpen en geurige seringen onder je neus. ze probeeron elkaar te overschreeuwen: „Hier is het goedkooper". ..Nergens kryg Je ze zoo mooi!" Dikwyis breekt er een ruzie uit over „on- eeryke concurrentie". Dan staan de bloemen vergeten en schelden de kooplui elkaar uit met van woede strakke gezichten. Komen er koopers. dan rukken ze nydig en ruw de bloemen uit bussen en vloeipapier. Wat wilt u: het is koopwaar als andere. ,,'t Kost vijftig cent". En als je door wilt loopen: „Nou goed. vyf en veertg. met nog wat groen er bij. Alsjeblieft" En ze duwen je de bos ln je handen alsof je al tot den koop besloten was. Ze geven Je de bloemen alsof ze er af willen zyn en je een gunst bewyzen. Meestal doen ze goed zaken, juist door die brutaliteit. Maar ze zijn niet allemaal even handig. Er zyn ook beginne'ingen. die nog door schade en schande wys moeten worden. Er staat een juffrouw achter een kar met witte en paarse seringen. Ze kykt stuursch, onverschillig. Je krijgt het idee dat ze daar tegen haar wil staat, misschien in opdracht van haar man of zoon. Je benUdt dien man of zoon niet, de juffrouw ziet er uit of ze nooit lacht en altijd snauwt. Ze lijkt zoo verveeld, dat Je byna den moed niet hebt haar aan te spreken. Ze zou het je kwaiyk kunnen nemen, ze wenscht niet gestoord te worden. Maar de seringen, bloeiend, vol en geurig, iOkken Er stapt een mannetje op de kar toe. Hij kykt. drentelt heen en weer. ,3'-oemen. mynheer?" vraagt de juffrouw onvrtendeiyk. ..Hoeveel kosten ze per tak?" „Vyf en twintig of dertig cent". De man wyst naar een tros paarse se rin gen...Die is nog al klein, die kost zeker vyf en twintig?" „Ja". De Juffrouw werkt den tak naar bo ven. kykt ondertusschen een anderen kant op alsof het haar niet. aangaat. „Deze is vyf en twintig", zegt ze. En na een pauze. ..Of dertig, 't Is een mooie tak". 't Mannetje kykt- een beetje onzeker. ..Dus èhaarzelt hy. Ze houdt hem den tak voor. altyd nog af wezig. onverschillig. „Vijf en twintig cent", zegt ze. Het mannetje grabbelt in zyn portemon- nale. „Of dertig". Dan zegt 't mannetje opeens zoo hard dat de Juffrouw er van schrikt: Weet u wat, juffrouwik koop dien tak". „Ja, mynheerHaar hand gaat al naar een vloei papiertje. „Of lk koop 'm niet". En meteen wandelt hy verder. De juffrouw, niet vlug van be grip, staart hem met open mond na. B. O. INGEZONnFN MFOF.nFFT INGEN a 60 Ptj. n»r fci. ^"1 Degeruischlooze| de bacteriënvange^ Haarl-m: Kruisweg 70 o. Tel. 14271 ACENDA MAANDAG 9 FEBRUARI Schneevoogtstraat 10: Jaarl. a'g. leden vergadering I-Iaar'.emsche Huishoud- en In dustrieschool. 3 uur nam. Haarlemsche Hulpbank: Alg. verg. v. aan deelhouders. 3 uur nam. Geb. Nijverheid: Vergadering Haarlemsche Schoenmakerspatroons Vereenlving. 9 uur. Bakenessergracht 63: Vergadering Christ. Slagersgezellen. 8.30 uur. Palace: „Nachtvogels". Toonecl: Savcna (antipodlst)8.15 uur. Luxor Theater: ,De Poel der Zonde" en „De Tygerkat". Toonecl Piet Groenendaal (humorist) 8.15 uur. Rembrandt Theater: „lm Westen nlchts Ncues". 6 45 en 9.15 uur. DINSDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg: Gem. Voorstelling „zyn tweede Ik". 8 uur. Gebouw „Modern". Artistenfeest. Groot Va riété. 9 uur. Broederkerk. Parklaan 34. Samenkomst. Sprekers Joh. dc Heer cn K. Rozendal. 8 uur. Gebouw O'.vmpia Bijeenkomst Operette club „Ons Genoegen". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Rembrandt Theater: Matinée 2.30 uur- Toylcrs Museum. Spaarr.e 1G, Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve Maan dags, toegang vrij. Vel sen: Raadsvergadering, 7 uur nam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Ö0 Cu. per reKel 156 Foto's van alle eerste «n tweed» klasv elftallen In de oom- jvïi'tie 1930 31 v&o den Kon. Nederl. Voetbalbond verpakt bij de MISS BLANCHE SIGARETTEN Vele dnizende voetbal-liefhebbers verzamelen deze uiterst belangrijke serie, waarvoor mooie albums beschikbaar zijn.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13