DE HOOGOY ROMANTIEK IN IJMUIDEN DE COKESFABRIEK Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers J. LOTTCERINC HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 11 FEBRUARI 1931 TWEEDE BLAD door L A. (SLOT) (Teekeningen vanWladimirBielkine) k e vuurgloed is gedoofd. De oven, die zoo juist is afgestoken staat niet meer met den ronden, buizen-om slingerden voet, in den dampenden hellekrater, maar is weer stevig, zon der het tooverachtige hulsel der rosse sluiers, op den naakten, zwarten grond geplant. De rust is weergekeerd. Het ijzer is gestold, ligt koud en kleurloos in den open giethal en het Is bijna niet denkbaar, dat deze harde, on handelbare stof, die met opbod van veel energie klein geslagen moet worden, eenige minuten geleden, wild en bruisend, als een straal kwikzilver, uit. den ovenmuil spoot Er blijft thans niet veel meer te vertellen bver. De klassieke gang van zaken van het uitsmelten van ijzererts is strikt genomen zeer eenvoudig, alleen de efficiency, de chemische kant van het bedrijf en de neven productie, zorgen voor verwikklingen, die wij in dit populaire overzicht echter niet te pas zullen brengen. Wanneer men een bezoek aan het hoog- ovenbedrijf brengt, toont men u natuurlijk ook de plaatsen waar de geweldige hoeveel heden energie en warmte worden opgewekt. Men leidt u door hooge. imposante machine hallen, diep, halfduistere kelders waar pom pen staan, ketelhuizen en enorme schakel borden. In deze koele ruimten wordt het oor niet getroffen door het wilde rumoer van stortends erts en vallenden kalksteen, van brekende cokes, door het loeien van heete lucht, of de mokerslagen van den stempel der breekmachine. Het is hier zéér rustig en het is zeker niet een groot deel van het ongèveer 1600 man sterke personeel dat werk vindt op het hoog- overbedrijf, dat een taak heeft te vervullen in de machinehallen en pompstations. Toch ligt in deze bijna volstrekte rust, de bron van alle beweging en alle stuwkracht waarop de cirkelgang van het smeltproces immers teert Van de cokesbereiding wil ik u nog het een en ander vertellen, hoewel het jammer is, dat men het kleurige schouwspel niet bij de hand heeft, om er het nuchtere proza mee te illustreeren. Want ook de cokesberei ding is een zeer eenvoudige bezigheid hoe wel de uiterlijke kenteekenen er van door den leek indrukwekkend gevonden moeten worden. Voor de fabricage van cokes worden ver schillende soorten steenkool gebruikt, die uit vele deelen van de wereld worden aange voerd en in de kolenmengerij de eerste be werking ondergaan. In de mengbunkers wor den de soorten afgetapt en via de draaitafels en de transportbanden naar de mengtoestel- len geleid. Voordat de kolen echter in de kaken van den desintegrator terecht komen, waarin zij worden fijngemalen en innig ver mengd, moeten zij den magneetschelder pas- seeren, die het ijzer uit de kolen verwijdert. Wanneer de kolen de gewenschte graad van fijnheid bereikt hebben, worden zij per Jacobs- ladder naar den kolentoren vervoerd, van waaruit zij over den cokesoven worden gedis tribueerd. Deze is eigenlijk een batterij van vele ovens, een reeks van langwerpige ka mers die ieder ongeveer 15 ton kolen kunnen bevatten. In de kamer worden de kolen in 18- of 20 uren ,,gaar" middels de sterk verhitte silicasteenen. Wanneer de gaartijd verstre ken is, drukt de uitstootmachine in eenige seconden de heele kookskamer leeg, voor zich uitschuivende de rood gloeiende cokeskoek, die met veel lawaai, in den bluschwagen stort. Om een indruk-van dit uitstooten te krijgen, stelle men zich voor, een hooge, zeer smalle, en diepe gang aan alle kanten gesloten de ovenkamer) geheel gevuld met cokes. Wan neer de cokes gaar is wordt de massa van achter af door een stempel naar voren ge drukt, aan de voorzijde is de ovenkamer thans geopend, de coke;koek wordt dan naar buiten geperst.. De wagen met den gloeien- den inhoud rijdt onder den bluschtoren, een soort van groot e dquche-inriching die de cokes bluscht. Het blusschen heeft, natuurlijk stoomontwikkeling tot gevolg, hetgeen een indrukwekkend gezicht is. maar vooral het uitstooten van den cokeskoek, die als een soort gigantische plumpudding bestemd voor de kaken van een reusachtigen afgod, door lekkende vlammen omstraald wordt. Is een machtig interessant, tafereel. Wanneer de cokes gebluscht is, wordt zij op een hellend, metalen vlak gebracht, waar na ge bluscht kan worden en vanwaar het transport naar de cokesbrekers en de bunkers geschiedt. Het gas, dat bij de cokeswinning vrijkomt, wordt ontdaan van teer en ammoniakwater, waar na het in de sulfaatfabriek direct met zwa velzuur in aanraking wordt gebracht. Zoo doende ontstaat kunstmest (ammonium sul faat), dat na centrifugeering voor verkoop gereed is. Wanneer het gas de sulfaatfabriek verlaten heeft, wordt het afgekoeld en ontdaan van benzol. De benzol wordt verder verwerkt. Het cokesovengas is nu geschikt om de batterijen van den cokesoven weer warm te stoken, de rest wordt als lichtgas verkocht en dient ver der voor het stoken onder ketels, oa. in de Papierfabriek en als grondstof in de naast gelegen Stikstoffabriek. De cokes wordt naar de hoogovenbunkers gebracht en vindt zijn bestemming, met de andere grondstoffen, in de onverzadigbare buiken van de hoogovens. En dit is het einde van een beschrijving, V die men vergete dit niet slechts vla de hoofdzaken (haven, opslagplaatsen, bunkers, liften, ovens, giethal en kracht-installaties) den weg van de grondstoffen, <erts, kalk steen en cokes) tot vloeibaar, wild stroomend ijzer, gevolgd heeft. Voor den vakman ls deze weg er één vol interessante, wetenschappelij ke stoffage, die tot in details bestudeerd dient te worden. Want wanneer een industrie in haar wezen de eenvoud zelve is, dan kan het toppunt harer productiviteit slechts be reikt. worden, door middel van wetenschap pelijk raffinement, dat de waarborg moet zijn, voor een zoo rationeel mogelijke wijze van vervaardigen. Zoo goed als het uitsmel ten van ijzer een bezigheid is. die met de regelmatigheid van een klok, van uur tot- uur van dag tot nacht geregeld plaats grijpt in den cirkelgang der functies, zoo goed moet het intellect, dat dit bedrijf bestiert, van dag tot dag en van uur tot uur er op uit zijn, de rationalisatie te bevorderen. En hiermede nemen wij afscheid van den weelderigen Breesaap, waaruit de gloeiende torens van IJmuiden als op hun plaats ge groeide reuzen, de zwarte koppen opheffen. In de machinehall. HAARLEMSCHE KEGELBOND. BAL-MASQUé. Dat de leden van den H. K. B. behalve met kegelen ook met feestvieren op de hoogte zijn bleek weer eens duidelijk op het bal masqué „a grand spectacle", dat deze vereeniging Maandagavond in haar clubgebouw organi seerde, Wij, Haarlemmers, hebben den naam Stijf" te zijn en helaas blijkt deze kwalifi ceering dikwijls waar te zijn. doch wie deeen avond bijgewoond heeft, zal dienen te erken nen, dat er ook nog een ander soort Haarlem mers bestaat. Een categorie, die weet feest te vieren op spontane wijze. Men zou haast zeggen met een scheutje van dien fameuzen mousseerenden geest erin., dien 't Carnavals feest in zuidelijker landen in zoo sterke mate bezit. Het waren oogenblikken van echte opbrui sende levensvreugde, die wij hier mee maakten- De beide orkesten, ,.The Happy Band" en de H K. "B band, die elkaar voortdurend af- wisaelden, bleken uitstekende gangmakers te zijn, zoodat al spoedig na het begin van het bal een feeststemming in de zaal heersch- te. Langzaam maar zeker geraakte de dans vloer bevolkt met een van de meest hetero gene gezelschappen, dat zich ooit binnen de muren van het Kegelgebouw bevond. Er wan delde een tweetal statige Japansche echtpa ren binnen, in het volle besef van hun niet geringe waardigheid, men zag er een Spaansche danseres, die de castagnetten ge lijk een tweede Argentina hanteerde, en er sloop een listige Mefisto rond.Zelfs verscheen op een gegeven oogenblik een „circus carna val" ten tooneele onder aanvoering van een luidTuchtigen directeur, die zijn illuster ge zelschap met veel pathos aankondigde. Tot de leden van dit circus behoorden o.m. een „heusche" pony, een Indiaansche vuurslik- ker, enkele danseressen en een drietal „ren paarden", vermoedelijk afkomstig uit een Neurenberger speelgoeddoos. Groot opzien baarde de joyeuse entree van de golfclub 't Apekliertje"die het devies „Wij vragen sub sidie" met zich meevoerden en af en toe ge zellig op de houten vloer neerstreek om een „neutje" te gebruiken. Een hoogst zonder linge verschijning was ongetwijfeld een manspersoon van respectabele afmetingen, die in zijn volle majesteit door de zaal schreed en in zijn hand een vogelkooitje droeg, waar in zich eenharing bevond. Verder trok ken een paar koopvrouwen, eenige Volen- dammer boertjes en boerinnetjes, een poes en een charmant danseresje de aandacht. Aan deze laatste deelneemster, mej. M- Raadsveld. viel de bijzondere eer ten deel tot koningin van het bal te worden uitgeroepen en het wilde ons voorkomen, dat de aanwezign vol komen met deze uitspraak instemden. Trou wens,de jury bestond uit een aantal mannen „die het weten kunnen" met name den kunst schilder Hei-man. Moerkerk, den heer C. C. M. van Hees, directeur van den Stadsschouw burg en de sierkunstenaar W. A- van Herpe. Tot diep in den nacht bleven de H. K. B.- ers in uitgelaten stemming bij elkaar. Een onvergetelijk feest, dit balmasqué! Door de jury op het bal-masqué van den Haarlemschen Kegelbond zijn de volgende prijzen toegekend: Koningin van het H.KJ3.-feest: mejuf frouw Rie Raasvelt. Groepsprijzen1ste prijs de Circusgroep; 2e de Chineesche groep, 3e de Volendammers en 4e de Golfclub. Damesprijzen: le prijs de Jantjes: 2e Re vue girls; 3e De Studenten; 4e twee bedela ressen, 5e Broadway girls en 6e Poesje. Heerenprijzen: le prijs: Bon vivants, 2e pr. Brabantsche oBer, 3e pr. Negerpicolos; 4e pr. Marsbewoner en 5e pr. August. Komische paren: Brabantsche Boerenpaar. Mooiste damespaar: Broadway girls. PERSONALIA. 26 Februari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. A. van Nes, procuratiehouder bij dc Levensverzekering Maatschappij Haarlem in dienst trad. HET REDDINGWEZEN. VERGADERING TE UTRECHT. Zondag vergaderde te Utrecht onder voor zitterschap van den heer J. W. van Gemen. de Technische Commissie van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen- Door den secretaris, den heer P. J. S. Nlco- laas, werd het jaarverslag uitgebracht, waar uit bleek, dat het aantal Bondsgediplomeer- den in 1930 zeer is toegenomen. Het is een gelukkig verschijnsel, dat het aantal goed geoefende redders en redsters, óók bekwaam in het opwekken der levensgeesten bij schijn- dooden, steeds grooter wordt. Verschillende besprekingen werden gevoerd in verb&nd met de examens en het te ver schijnen Technisch handboek. Dit boek zal op duidelijke wijze weer geven de verschil lende reddines- en bevrijdingsgrepen; het boek zal ook foto's bevatten betrekking heb bend op het reddingsmaterieel. De heer A. J. Meijerink uit Haarlem dien de twee voorstellen in ter vet betering van de beoordeeling bij wedstrijden en kampioen schappen. Bij den kampioenswedstrijd, verleden jaar in Utrecht gehouden, werd het technisch werk en het medisch gedeelte beoordeeld, de gemaakte tijd werd uitgeschakeld. Het snel aan wal brengen van een drenkeling kan evenwel toch levensbehoud beteekenen. De voorgestelde tijdschaal voor punten- Lerekening had een gunstig onthaal; na toelichting en bespreking werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Bij de ook in Utrecht gehouden politiewed- strijden om den Bondsbeker, die al enkele malen in het bezit was van de Haarlemsche politiemannen, was gebleken dat de vervoer de pseudo-drenkelingen mogelijk niet geheel onpartijdig hadden gehandeld. De pioegen Amsterdam en Haarlem ondervonden in elk geval nadeel. De heer Meijerink stelde nu voor. bij wijze van proef, een jaar met gelijke en gelijkvor mige Bondsduikpoppen te laten sleepen. In plaats van met levende pseudo-drenkelingen. Volkomen gelijke omstandigheden voor alle deelnemende ploegen is een wedstrijdcLsch. Ook dit voorstel werd na toelichting aan genomen. Bij de examens blijft het. vervoer van le vende drenkelingen gehandhaafd. De vergadering nam met leedwezen kennis "van het besluit van mevrouw C. Schmidt- Musler, uit Haarlem, om zich uit de Tech nische Commissie terug te trekken. FAILISSEMENTEN. Oe Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op 10 Februari in staat van faillissement verklaard 1. L. C. Meeuwlg. ■winkelier „Magazijn ihet Oosten", wonende te LJmuiden. Curator Mr. F. A. Davidson, wonende te Haarlem, met intrekking van de verleende surséance. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1. Wed. F. KooymanDoe ter wonende te Beverwijk. Curator Mr. C. Blankovoort. wonende te Beverwijk. 2. S. Kooyman. wonende te Beverwijk. Curator Mr. C. Blankevoort, wonende te- Beverwijk. J. J. Haartman, wonende te Beverwijk. Curator Mr. C. Blankevoort, wonende te Beverwijk. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst van: 1. P. Har'man, wonende te Haarlem. Curator Mr. A. Beets, wonende te Haar lem. 2. P. Koren, wonende te Zaandam. Curator Mr. C. M. Loef, wonende te Bos koop. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 HAARLEMSCHE KUNST EN KUNSTENAARS. STUWKRACHT IN DE ZUIDELIJKE NEDERLANDEN!. In het Rijksmuseum te Amsterdam hooft prof. dr. F. W. Hudig voor het Kon. Oudheid kundig Genootschap een voordracht, bij licht beelden, gehouden over „Een greep uit de be- lem Hij zeice daarin, dat de stuwkracht bij de Haarlemsche kunst-, vooral op het gebied der bouwkunst, maar ook op dat der schilder kunst en op het gebied der kunstnijverheid, zooals bij het maken van aardewerk en van gebrandschilderd glas, van de Zuidelijke Ne derlanden is uitgegaan- De Gentsche Heilige, waaraan Haarlems groote parochiekerk is gewijd, kan daarbij als symbool gelden. Naar onze lezers zich herinneren deed eert Vlaamsch tijdschrift dezer dagen eenzelfde geluid hooren- HUWELIJKEN VAN BUITEN LANDERS IN DEN HAAG. ZELFS 1JSLANDERS EN CHINEEZEN. De heer J. F. Ekering, ambtenaar van den burgerlijken stand te 's Oravenhage. heeft een tabel opgemaakt van het sinds 1926 In de residentie gesloten aantal huwelijken van vreemdelingen. Op de huwelijksmarkt verschenen zonert en dochteren van dertig landen, zelfs uit- Lis- land en China, aldus meldt de N. R. Ct. In 1930 traden 106 m. en 336 vr. in den echt. De Duitsche meisjes spannen de kroon met 258 die hier een echtvriend vonden; 58 zonen van Germanla volgden haar voorbeeld. De Oostenrijksche meisjes schijnen minder trouwlustig, met 31. Haar mannelijke landge noot en verschenen met 6 candidaten op de huwelijksmarkt. België vertoont een dalende lijn- In 1930 was het aantal getrouwden 15. Tjechoslowakije, hoewel zeer langzaam, schijnt- toch in trouwlust toe te nemen- Polen daarentegen daalt. Eén Chineesche en één, Bulgaarsche vrouw legden sinds 1926 trouw - begeerte aan den dag. De Vereenigde Sta'on, vertoonen, al zijn ze aan den Lagen kant, toe neming, een totaal van 9. Zwitsers 6. Dc, Oekraine leverde twee bruigoms. DREIMaDERLHAUS. Fritz Hirsch en de zijnen zullen op Zondag middag 15 Februari een voorstelling gevea van: Das Dreimaderlhaus, de bekende ope rette van Schubert, in den Stadsschouwburg. Des avonds wordt dan weer opgevoerd: Viktoria und iJar Husar. SCHOUWBURG JANSWEG. Anna Pavlowa Ballet, Voor het vertrek naar het buitenland zo! door het ensemble .Anna Pavlowa Ballet" op Maandag 16 Februari in bovengenoemden schouwburg nog een uitvoering gegeven worden. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Voor de leden van de Evangelische Maat schappij zal op Donderdag 12 Febr.. in het gebouw van den Ned. Protestantenbond op treden Prof. Dr. C. G. van Riel. Pastoor te Amsterdam en Hoogleeraar aan het Semina rium van de Oud-Katholieken, met het onder werp: Rome's aanmatiging". MINISTER DECKERS IN TUNIS ONDERSCHEIDEN. Ter gelegenheid van het bezoek dat de Mi nister van Defensie, mr. dr. Deckers, tijden.4 zijn verblijf te Tunis aan den Boy van Tunis bracht is hem, naar de Msb. meldt-, het Groot kruis in de Orde der Nichan-Iftikhar van Tunis verleend, terwijl aap den commandant van H Ms. Witte de With, den luitenant ter zee der le klasse, Heydt. het commandeurs kruis in die orde werd verleend. INGEZONDEN MEDEDEF.LINGEN a 60 Cts. per regel. Wij stoomen en verven reeds jaren voor de meest vooraanstaande families. Uw goederen komen bij ons in goed gezelschap. Ververij en Chemische Wasscherij Groofe Houtstraat 5 a Telefoon 10771 AGENDA WOENSDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg: Maatsch. tot bevorde ring der Toonkunst. Uitvoering door leerlin gen: kinderoperette .Goudmuiltje". 7.15 uur. Weldadigheid naar Vermogen, algemeene vergadering. 4 uur nam. Remonstrantenhuis: „Wetenschap en Reli gie". Lezing J. P. Smits. 8.15 uur. Palace: ..Nachtvogels". Tooneel: Savona (antipodist'. 2-30 en 8 15 uur. Luxor Theater: .De Poel der Zonde" en ..De TijgerkatTooneel Piet Groenendaal (humorist» 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „lm Westen nlchts Neues", 2.30, 6.45 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 FEBRUARI Ged. Oude Gracht 65: Alg. Ledenvergade ring vereeniging ..Weten en Werken" B lose oopvoors tel lin gen Rembrandt Theater: Matlnóe 2.30 uur. Teyler's Museum. Spaarnc 16. ccopcnd op werkdagen van li -3 uur, behalve 's Maan dags, toegang yiJj, --i

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5