BUITENLAND. MACDONALD AAN DE WINNENDE HAND. I HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 12 FEBRUARI 1931 Fel financieel exposé van Snowden. Financieele toestand van het land zeer ernstig. ,,$chaamtelooze brutaliteit der conservatieven Nog meer bezuinigingen in het vooruitzicht gesteld. Snowden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Gisteren en eergis teren hebben wij het stijgend succes van de Duitsche regeering Bruening gevolgd, thans wil len wjj nagaan, .wat zich gisteren in Londen heeft af gespeeld en hoe de regeering Mac- Do na ld een over winning heeft be vochten. In het Lagerhuis .diende Sir Laming Worthington voor de Conservatieven een motie van wan trouwen in, tegen de regeering n.a.v. het verhoogen der pu blieke uitgaven. De minister van Financiën, Snowden, zei- de dat niemand voorstellen tot bezuiniging met meer genoegen zou begroeten dan hij en aan alle hem gedane voorstellen zijn grootste en welgezindste aandacht zou wij den. Sprekende over het liberale amende ment op de motie, inhoudende het instellen van een commissie ter controleering der na tionale uitgaven en aanbevelingen tot be zuiniging, welk amendement naderhand was ingediend, door Sir Donald MacLean, legde Snowden er den nadruk op, dat slechts be zuinigingen zouden kunnen worden inge voerd, en dan nog geringe, op de kosten der administratie. Alleen op politieke uitga ven zouden groote bezuinigingen kunnen worden ingevoerd, een feit, waarvan het La gerhuis zich wel bewust moest zijn. Snowden voegde hieraan toe: „Nu ik het over moeilijkheden gehad heb, zeg ik met alle ernst waarover ik beschik, dat drasti sche en onaangename maatregelen zullen moeten genomen worden, wanneer het even wicht der begrooting gehandhaafd moet blijven en een industrieel herstel moet wor den verkregen. Uitgaven, welke gemakke lijk en dragelijk waren in tijden van voor spoed, zijn onmogelijk geworden in dezen tijd van ernstige industrieeele depressie. Plannen, welke groote uitgaven met zich mede brengen, hoe wenschelijk de uitvoering ook moge zijn, moeten wachten tot de voor spoed weergekeerd is. Dit is noodzakelijk ten einde de huidige levensstandaard te hand haven. Dit is een crisis, die niemand heeft voorzien, doch het land en het huis moeten de ernst van den toestand inzien en samen werken, teneinde de moeilijkheden te boven te komen en de vroegere welvaart te herstel len". Snowden wond er overigens geen doekjes om. Hij verdedigde de stelling dat het schaamteloos brutaal was, wanneer de con servatieven zich tot voorvechters van de zuinigheid wilden opwerpen. Wanneer hem Snowden verweten wordt, dat hij de be lastingen heeft verhoogd, dan moet hij ant woorden dat zijn daden het gevolgen zijn van de grenzenlooze spilzucht der vorige conservatieve regeeringen. Men begrijpt dat deze opmerking hevig protest bij de conser vatieven uitiokte. Snowden ging echter rustig met spreken door en verklaarde met den .grootsten nadruk, dat de toestand van het land in financieele opzicht allerongunstigst is. Vervolgens liet Snowden doorschemeren dat hij van plan is voor te stellen de salarissen der ministers te verlagen. En in het bijzonder zich richtend tot zijn partijgenooten. ver klaarde de minister dat wanneer het noodig was offers te brengen, men daarvoor niet mocht terugschrikken, zelfs niet wanneer het sociale voorzieningen betrof. En eindelijk stortte de verbitterde Snowden zijn gal nog eens uit over de oorlogssohulden. Zij die de verantwoordelijkheid dragen voor de regeling dezer verpletterende last. zullen de vloek van het nageslacht met zich mee krijgen. Ten aanzien van de werkloosheid deed Snowden de ontstellende mededeellng dat het koste wat het wil een overeen komst bereikt moet worden, omdat de uit gaven niet in dezelfde mate kunnen worden voortgezet. De conservatieve motie van wantrouwen in de regeering werd voorts met 310 tegen 335 stemmen verworpen, terwijl het liberale amendement, een commissie van onderzoek in te stellen, werd aanvaard met 386 begon 21 stemmen. Hieruit blijkt duidelijk, dat de be raadslaging ten huize van Macdonald tusschen Labourleden en Liberalen, vrucht heeft ge dragen. L. A. Duitschland. rechtsreeksche partij. In haar houding ten opzichte van de regeering was niets veran» derd. Zij is ln oppositie tegen de regeer ing. doch voert geen principieeie oppositie. Vervolgens was het woord aan den com- munistischen afgevaardigde Stoeker. die de arbeiders waarschuwde, zich geen rad voor oogen te laten draaien, aangezien er in de buitenlandsche politiek een eenheidsfront bestond van sociaal-democraten tot Nazi's. BERLIJN, 11 Februari (V.D.) In het vervolg zijner redevoering 2>eide Stoecker (Comm.) dat dit eenheidsfront niet weg te cijferen valt. Millioenen werkloozen zullen op 25 Februari in alle landen ter wereld op- marcheeren tegen het roofkapitalisme. Ook. aldus spreker, de Volkenbond is niet anders dan een instrument van het kapitaal. De internationale verdragen tot beperking der bewapening zijn niets dan leugen en be drog. De Duitsche regeering doet in het •Apenbheater te Genève mede aan deze ont- wapeningscomedie. Gisteren, aldus Sioeoker. heeft Dr. Curtius verklaard dat Duitschland dezelfde mate van veiligheid moet eischen als de andere staten hebben. Vervolgens wordt het woord gevoerd door afgevaardigde Mollat (Economische Partij), die verklaart, dat zijn partij zich schaart aan de zijde der Nationaal=Soc:alistische oppositie; Hepp (D. Landyoik)Simpferdoerfer; graaf Quaats (Beijersche Volkspartij), die on. zegt dat Frankrijk ondanks het Verdrag van Locarno en het Kellogg-pact, zijn oorlogsbud get niet heeft verminderd. Spreker eindigt zijn rede met te verklaren, dat zijn fractie de moties van wantrouwen, welke tegen den minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Curtius, zijn ingediend, zal verwerpen. Afgevaardigde Abel (Volksnationaal) ver klaard. dat zijn fractiegenooten niet hun vertrouwen m den minister van buitenland sche Zaken konden uitspreken, doch him houding afhankelijk moeten stellen van de verdere verklaringen van den minister. Dr. Reinhold (D.-Staatspartij) verklaart, dat, indien de minister vasthoudt aan con sequente methoden en een duidelijk doel na streeft, hij het vertrouwen der Staatspartij ook in de toekomst zal hebben. De landvolksfractie heeft eveneens een motie van wantrouwen tegen Dr. Curtius ingediend. De sociaal-democratische afgevaardigde Dr. Breitscheld bestrijdt het verwijt van den woordvoerder der Nationaal-Socialistïsche op positie, dat deze gekneveld zou worden. Er is, aldus spreker, voor de Sociaal-democraten geen aanleiding, zich met hem over de kwes ties betreffende het Christendom en de houding der Sociaaldemocraten te dezen aan zien te onderhouden. Duitschland heeft den weg naar overeenstemming betreden ten einde gelijkberechtiging te verkrijgen. Deze weg is zeker dikwijls genoeg met rozen bedekt geweest, maar voor het laatste doel heeft de z.g. vervullihgspolitiek er steeds naar ge streefd, erger voor Duitschland te voorkomen. Juist in den laatsten tijd heeft de Duitsche politiek vermeldenswaardige resultaten ge- bqekt. Met de tot nu toe gevolgde politiek komen wij verder dan met de geëischte sta king der Youngbetalingen. Eerst orde op de financiën in het eigen land en dan herziening der reparatiebetalingen, aldus spreker. Wanneer wij geen politieke verplichtingen op ons kunnen nemen, aldus eindigt spreker, kunnen wij ook van Frankrijk een crediet ac cepteeren. Indien de Duitsch Nationalen be weren. dat de Sociaal-democraten duistere betrekkingen onderhouden met de westelijke geldmachten, dan is zulks een schaamtlooze laster. De Communistische motie van wantrouwen werd met'255 tegen 87 st. (die der comm. en landvolksfractie) verworpen. De 29 aan wezige leden der Economische Partij en der Volksnationalen onthielden zich van stem ming. Voorstellen tot loonsverlaging bij de Staalwerken verworpen. DUISBERG, 11 Februari IV. D.) Het perso- neel der Vereenigde Staalwerken heeft heden gestemd over de voorstellen der Directie de loonen met 20 pet. te verlagen. 96 pet. der arbeiders en 97.1 pet. der employés hebben aan dc stemming deelgenomen. 1235 arbei ders en 89 employe's verk'aarden zich voor, en 4319 arbeiders en 91 employe's tegen de voorstellen. Zooals bekend had de directie voorgesteld 4400 arbeiders en 700 employe's in dienst te houden en het overige personeel te ontslaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel FOTOGRAFISCH ATELIER „R1CHE" Spanje. Zitting van den Duitschen Rijksdag. BERLIJN. 11 Feb- (V.D.) Hedenmiddag te 3 uur werd de Rijfadagzittir.g voor gele; met de behandeling van het Rijks-éénheids- p'.an voor 1931 bij de begrooting van Buiten landsche Zaken, waarbij aan de orde kwamen de door Duitsch-Natlonaien en communisten tegen minister Curtius ingediende moties van wan .rouwen. Bij den aanvang der zitting legde de afge vaardigde van de Duitsche Land volk-par tij Doebrich een verklaring af, waarin hij de verwijten der Nazzi's en der Duitsch-Nation a- Ion afwees. Do Lar ïv-VI:-partij was noch een (voorstander van livi Young-plan, noch een Republikeinsche demonstraties te Madrid. MADRID, 11 Febr. (V. D.) Ter gelegenheid van den jaardag der Spaansche repub'iek van 1873 werden heden te dezer stede treur diensten gehouden voor de in December ge fusilleerde officieren. 5000 personen namen deel aan de republikeinsche betoogingen. Toen uit de menigte jubelkreten voor de re publiek klonken, greep de politie in en arres teerde verscheidene personen. De gevangenis was door de politie afgezet en bezoek verboden. Desondanks werden voor de gevaneen republikeinen 7000 kaarten af gegeven. Te Cadiz is de algemeene staking afgekondigd. Amerika Deficit van 500 millioen dollar. NEW-YORK, 11 Februari (V. D.) Naar uit Washington wordt gemeld heeft de onder staatssecretaris voor de Schatkist, Ogden Millis. verklaard, dat hij het dficit van het koopende dienstjaar op 500 millioen doll, schat. Gr. Houtstr. 169 Tél. 13472 Hairlaa Familie- en Bruidsgroepen. TELEGRAMMEN AANSLAG IN TSJECHO-SLO- WAAKSCHE LEGATIE. LEGATIE:SECRETARIS GEDOOD. WEENEN, 11 Febr- (V.D.) Hedenmiddag heeft in het Tsjecho-Slowaaksche legatie- gebouw te Weenen een uit Oostenrijk uitge wezen Tsjeoho-Slowaaksch onderdaan, ge naamd Godfried Zettka een aanslag gepleegd op den legatiesecretaris Zaicek Horski. De man zwierf reeds geruimen tijd in het lega tiegebouw rond, toen men plotseling schoten hoorde vallen. Toesnellend personeel vond den legatiesecretaris, door twee kogels ern stig in het hoofd gewond. Een kogel had zijn linkeroog getroffen. Het zwaargewonde slachtoffer werd naar een kliniek overge bracht. waar hij korten tijd later overleed. De dader zou een affaire hebben willen rege len. waardoor hij naar Nederland moest, doch waartoe hij geen medewerking van de 'egatie kon verkrijgen. Het slachtoffer is 52 jaar oud en was chef van den mededeelingendienst van het gezantschap. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIë. BOEKAREST. 11 Februari (V. D.) Het wa ter in den Beneden-Donau staat thans zeer hoog. Als gevolg hiervan is opnieuw een groote overstrooming aan de monding ver oorzaakt. De onmiddellijk voor de Donaudelta lig gende stad Wllkow, is geheel geïsoleerd en heeft telefonisch om hulp verzocht. Eenige honderden huizen der stad zijn in gestort. Er zijn reeds troepen naar het over- stroomingsgebied gezonden. Tot nu toe zijn nog geen menschenlevens te betreuren. Eveneens komen alarmeerende berichten uit de stad Ismail, waar de stand van het water in den Donau met 4 Meter is gestegen. DE MIJNRAMP IN CHINA. 34 DOODEN GEBORGEN. PEKING. 11 Februari (V. D.) Naar uit Moekden wordt gemeld, zijn uit de mijn schacht te Fushun in Mandsjoerije, tot nu toe 34 lijken geborgen. De berichten, volgens welke duizenden ar beiders levend zijn Ingesloten, zijn officieel nog niet bevestigd. DE WINTER-BOLBLOEMEN- TENTOONSTELING. HET OFFICISELE DINER. Aan een maaltijd in Restaurant Hilde- brand vereenigde het Hoofdbestuur der Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur Woensdagavond zijn gasten. Er waren in totaal ongeveer veertig aaneittenden aan dezen disch, w.o. de waarnemend burgemees ter van Haarlem, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, de gemeente-secretaris, mr. Th. Wesstra, de Rijksinspecteur van den Land bouw de heer Kakebéeke, de Rijkstuinbouw- consulenten de heeren Benthuis en Volkersz en de vertegenwoordigers van Duitsche, En- geische en Finsche verwante organisaties. Deze allen, en de overige gasten, werden door den voorzitter, den heer E. H. Krela ge, in zijn tafelrede verwelkomd. De voor zitter uitte jegens het gemeentebestuur zijn bijzondere erkentelijkheid voor het beschik baar stellen van de Concertzaal. Hij zag in de aanwezigheid van de vertegenwoordi gers van 'net ministerie van B innen la ndsche Zaken en Landbouw een bevestiging van de goede en vriendschappelijke verhouding tusschen de Algemeene Vereeniging en het Departement. Tot de buitenlandsche gasten richtte hij zich daarna resp. in de Duitsche en in de Engelsche taal. Hij wees erop dat vooral de Finnen zich een zeer lange reis hadden moeten getroosten om de tentoonstelling te komen zien, en opperde de mogelijkheid dat de aanwezigheid der buitenlanders be sprekingen over de bloembollenexport en de wederkeerige belangen tengevolge zou heb ben. Helaas is de huidige toestand vrij moeilijk tengevolge van de on geloof elijke overproductie van bloembollen in ons land. Ofschoon de export van droge bollen het vo rige jaar een recordcijfer van 45 millioen KG. bereikte zijn nog zeer groote voorra den tulpen naar het buitenland gezonden buiten de xvcekers en handelaars om. Op de industrie die daaraan ten grondsdag ligt hebben de kweekers en exporteurs en hun organisaties geen invloed, en zij betreuren dezen ongezonden toestand. De lichtzijde is, dat door de populariteit der bloembollen in alle lagen der bevolking ook de verkoop der droge bollen in het buitenland tegen loonende prijzen sterk moet toenemen. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter tot den Engelschen vertegen woordiger mr. G. W. Leak, van de British Horticultural Trades Association, wiens des kundigheid als specialist in variëteiten wellicht, nog grooter is dan de van wélken Hollandschen kweeker ook. Hij wenschte mr. Leak van harte geluk met het ontvan gen van een hooge onderscheiding, ae Vic toria Medal of Honor, die slechts zestig dra gers telt. Verder heette hij den tweeden vertegenwoordgcr van dezelfde organisatie mr. Gullick. en de aanwezige redacteuren van de Britsche vakbladen welkom. Ten aanzien van de Britsche markt voor Hollandsche bloembollen merkte de yoor- zltter op. dat hij volkomen Instemt met de interpretatie van het thans in Engeland zoo populaire slogan ..Buy British", die on langs in de Engelsche vakpers werd gegeven. Deze uitlegging zeide dat dit slogan geen uitsluiting van het buitenlandsche product bcteekent. maar den gerechtvaar- dlgden wensch dat "net in Engeland ver kocht wordt door Britten. Wij kunnen dit veilig aanvaarden, aangezien meer dan 95 pet. van de Hollandsche bloembollen export naar Engeland groothandelexport ls. De voorzitter eindigde met het groota suc ces van de tentoonstelling, zoowel qualltatief als quantitatief, te constateeren. Verdere redevoeringen aan dezen maaltijd werden uitgesproken door den waarnemend burgemeester en de Engelsche, Finsche en Duitsche vertegenwoordigers. Mr. J. N. J. E. Heerkens T h ij s s e n, die meedeelde, dat de burgemeester wegens ongesteldheid verhinderd was, gaf uiting aan de trots die Haarlem, de Bloemenstad, ge voelt op het feit dat zij het centrum van de bloembollencultuur is en gebleven Ls ook nadat de intensieve bebouwing van de stad van thans 120.000 inwoners bollenvelden binnen haar eigen gemeentegrenzen hebben doen verdwijnen. Spr. sprak zijn vreugde uit over het welslagen van deze prachtige tentoonstelling en richtte zich ook nog in het Duitsch tot de buitenlandsche gasten, tot wie hij hartelijke woorden van welkom richtte. Achtereenvolgens dankten de Engelsch- man G. W. L e a k. de Fin C. T. W a r d en de Duitscher dr. Weinhausen daarop voor het tot hen gerichte welkom, en spra ken hun bewondering voor de tentoonstel ling uit. De Engelsche vertegenwoordiger, die de tentoonstelling volmaakt noemde, gaf in het algemeen de opmerking ten beste dat het aantal variëteiten te sterk gegroeid is. ..Wij moeten ons bepalen tot de beste va riëteiten". zei hij. Ten aanzien van het slogan ..Buy British" gaf hij als zijn meening te kennen dat dit beteekende: ..Koop Brit sche waren als ge kunt, en als ge niet kunt, koop dan bij Britten." MUZIEK. JOHEZ-HARMONIA. Gem. Concertzaal. Zoo er niet de heer J. A. Meng aan den dirigenten-lessenaar stond, en op het po dium niet een vaandel prijkte dat bij tal- looze feestelijke gelegenheden werd geora- gen langs Haarlem's straten, zou de naam „Johez-harmonie" ons in den waan kunnen brengen, dat hier een korps kwam concer teeren van buiten de stad. Het vaandei ech ter. het aloude vaandel van Laurens Jansz. Coster" was al reeds vo'doende. alle misver stand uit den weg te ruimen. Het ls alleen de naam. die veranderde. Uit ..Johez' is, als men 't eenmaal weet. gemakkelijk te halen ..Joh. Enschedé Zonen". De zaak zal nu eens flink worden aangepakt, en om ons van de beste plannen der reorganisatoren te getui gen. was daar deze uitvoering, die klonk als een klok. Was daar niet de inleidingsmarsch van Fucik, de grande marche italienne een mu zikale omzetting van het fascineerend an ions. en garde"? Met een ook in 't groote forte welluidende klankgeving werd ons die wapenkreet toegeroepen, en wij konden er lammer genoeg slechts op antwoorden door ons eens recht te schikken in onze stoelen. Ongetwijfeld echter zullen reeds toen velen ln de zaal de rechtmatigheid hebben erkend van de daar onder afgedrukt staande uit- noodlging „Steunt de muziekvereen. Johez- hannonie. door toe te treden als lid, donateur of begunstiger". Wtj hebben alle reden, te zeggen dat het oude korps onder zijn nieuwe v'ag een bijzon der goede entree heeft gemaakt. Zelfs in de veeleischende stukken als de ouverture bij .Die lustigen Weiber von Windsor", het ge lijksoortig werk van Brüuit bij ..Das go'.dene Kreuz" en niet minder in de Balletmuziek bij Vlessings „Marion" was duidelijk te maken, dat al wat zweemde naar sleurgeest, bewust op den achtergrond was gedrongen. Er was een frisch en prettig rythme. en een temoo dat overal, waar de moeilijkheidsgraad der uitgevoerde muziek niet eenige reserve wen schelijk maakte, mag worden aangemerkt a's het juiste. De momenten, waar de hier be doelde voorzichtigheid werd betracht, vond men in de doorvoering van Nicolai's werk. Ik heb wel eens, bij andere gelegenheden, door andere korpsen. Haydn- of Mozartsvmpho- nieën hcorên srelen heel zoo'n werk Ls een voorzichtig tempo. Dat is natuurlijk niet te harden. Hier is t een ander geval, en al wordt aan 't geheel te kort gedaan er is in elk geval 'net streven, de muziek correct volgens do noten uit te voeren, en het zeer prijzenswaardig trachten, muziek te spelen van beter gehalte. De heer Meng wordt ook nooit moe. zijn mannen den zin der te vertolken muziek te verduldelijken. Waar het operamelodieën geldt, weten zij behoorlijk den zin der muzi kale leesteekens te verstaan en geven zij blijken, ook den inhoud van den tekst te kennen. In instrumentale muziek ls over duidelijk. hoe de heer Meng zijn mannen het begrip van fraseering heeft bijgebracht. En al mochten we ook reeds ïn een marsch van Fucik verlangend hebben uitgezien naar wat meer licht en schaduw, we begrijpen volkomen de moeilijkheid, in zulke zoo veelvuldig uitge voerde stukken als de Florentinermarsch met succes den strijd aan te binden tegen sleur en wat daarmee samengaat. Met veel meer succes bereikte de heer Meng in de toch ook vele malen uitgevoerde Donauwals van Johann Strauss, dat er par tijen en melodieën (of deelen daarvan) naar voren kwamen. Dat dit resultaat werd be reikt ten koste van het uiterlijk schoon ziiner directie, begrijpt elk die wel eens met dilet tanten heeft gewerkt en de ervaring heeft opgedaan, dat de aandacht der spelers bijna uitsluitend blijft bepaald bij hun instrument, of bij het blad papier waarop de notenteekens staan met en benevens de vele nuttige aan wijzingen die daar bijgevoegd zijn. Her. orkest klonk ditmaal opmerkelijk zuiver, en de to taalklank zou stellig nog be duidend hebben gewonnen, zoo de zaal ge heel was gevuld geweest. Wij wenschen de verjongde vcrcenigir.: hartelijk alles toe wat leiden zal tot gestadige vervolmaking. Naast geldelijke steun heef: het korps zeker alle recht op daadwerkelijke belangstelling van instrumentalisten, die de gelederen van Johez-harmonie komen verster ken. Het korps erlangde de medewerking van een zangkoor uit Amsterdam onder leiding van den heer Piet Hespe. Een koor zooals men op wedstrijden tal iooze malen ontmoet en dat zijn prerramma ook bijna uitsluitend samenstelde uit muziek van ccmponlsier. d:e voor die gelegenheden =chrijven ..Semore CreccenJo" zong twreman oen werkje van Frans Schubert. H?t vehoordt Tsr. J. O'.man. eenmaal J. P. J Wierts en geeft ons veen aanleiding tot bijzondere be spreking. Wel heb ik mij afgevraagd welke reden er wel kan hebben bestaan, om niet een der talrijke Haarlemsche zangkoren de gelegenheid te bloden. het concert van dit muziekkorps te helpen opluisteren. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN M. S. te Haarlemmermeer, tegen wien f 75 geëischt was, wegens het veroorzaken van een aanrijding te Lis&e. waarbij een motor rijder en eon duorijder gewond werden, werd door de Rechtbank vrijgesproken. Tegen R. G., groenteboer te iJmuiden-Oost wien ten laste gelegd was tijdens een zitting van het Hof te Amsterdam een valschen <ed e hebben afgelegd was zes maanden gevan genisstraf geeischt. Voor zij" vrouw, d.e voor hetzelfde misdrijf terecht, had gestaan was vrijspraak gevraagd. De Rechtbank heeft thans beiden vrijge sproken. D. G.. arbeider, wonende te Wormer. thans gedetineerd. Art. 244 W. v. Str., een jaar ge vangenisstraf met aftrek prev. hechtenis. E. D.. chauffeur, wonende te Haarlem. Ap pèl overtr. Motor en Rijwielwet". f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis en toewijzing ci viele vordering. P. J. v. L.. schtllenophaler. wonende te Haarlem. Ontslagen van rechtsvervolging. H. J. v. E., vleeschverkooper, wonende te Zandvoort. Vrijgesproken. P. G., vleeschverkooper. wonende tc Haar lem. Appèl overtr. Vleeschkeuringswet. f 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. J. L. v. B., automobielhandelaar, wonende te 's-Gravenhage. Appèl overtr. Motor en Rijwie'.wct. Drie weken hechtenis. E. P.. koopman, wonende te Amsterdam, appèl overtr. Motor cn rijwielwet. Drie wekeu hechtenis. R.K. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS Het bestuur der vereeniging tot Bevorde ring van het R.K. Lager Onderwijs aan Zwakzinnigen te Haarlem heeft Donderdag avond aanbesteed het bouwen van een R.K. school voor Buitengewoon Lager onderwijs, bevattende 13 leslokalen, gymnastieklokaal, timmerzaal enz., op een terrein nabij den Kindcrhulssingel te Haarlem. Er waren 43 inschrijvingen. Laagste Inschrijver: P. Rclnierse en Zn. te Overveen voor 127858. De raming bedroeg 135000. De gunning is aangehouden. VERDUISTERING DOOR KEN ADVOCAAT. De procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft tegen den gewezen advocaat en procureur mr. E. P. M. te Den Haag in hooger beroep een gevangenisstraf van 1 jaar en drie maanden geëischt, wegens verduistering van f 900 ten nadeele van een cliënt, van weik misdrijf hij door de Recht bank was vrijgesproken. De Rechtbank had hem wegens diefstal van een brief uit een dossier van den rechter-commlssaris veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. BADHUIZEN ..WITTE KRUIS" HAARLEM Tet aantal genomen baden in de afgeloo- pen maand Januari was: Badhuis Koudenhorn 1202 mannen, 004 vrouwen, totaal 1806. Badhuis Leidscheplein 2348 mannen, 1136 vrouwen. 684 schoolbaden. to'aal 4168. Badhuis Schotersin ge'. 2262 mann, 1019 vrouwen. 788 schoolbaden, totaal 4060 Badhuis Hofdijkplein: 2043 mannen. 960 vrouwen. 1022 schoo'baden, totaal 4025. Badhuis van Egmondstraat 2029 mannen, 1240 vrouwen, 132 schoolbaden, totaal 3401 BRANDJE IN DE SCHEEPERSSTRAAT. EEN WOONKAMER UITGEBRAND. In het perceel Schceperstraat 57, bewoond door A. van R., is tn den afgeloopen nacht omstreeks half drie brand uitgebroken. Een der kinderen ontdekte den brand en waar schuwde de ouders. Langs de dakgoot hebben de vrouwen en kinderen het perceel verla'en en zoo de woning van de buren bereikt. Het gelukte aan de omwonenden het vuur met eenige emmers water te blusschen. Toch brandde een woonkamer, gelegen achter den winkel, nagenoeg geheel uit. terwijl bovendien een kast, waarin kleeren waren geborgen, in vlammen opging. De brandweer was ter plaatse aanwezig doch behoefde geen dienst te doen. De brand ls vermoedelijk ontstaan, door dat een rek met klnderkleertjes, dat tegen de kachel geplatst was, in brand is geraakt MEJUFFROUW A. JOSSET. t Men schrijft ons: Op bijna 87 jarigen leeftijd is heden over leden Mejuffrouw A- Josset. oud-leerares in de Nederlandsche Taal en Letterkunde en in het Frans aan de II. B. S. voor MeLsJcs. Met. haar gaat de laatste van onze „Oude Gnrde" heen. die wij hier dankbaar een ..eeresaluut" brengen. Haar oude dag was goed verzorgd en ze zei vaak. dat ze zoo dankbaar was too vele goede vrienden te hebben. Zo kón haar oudste vriendin. Cor Eshuys, niet overleven, dat verlies is haar machtig geweest. Met. weemoed en groote dankbaarheid denken wij, ouderen, terug aan onzen heerlijken -Meisjes- Burgeschooltijd. Het nieuwe geslacht kan zich misschien niet indenken in de groote vereering en liefde die wij voor onze leerarcs- sen voelden. Een periode uit onze jeugd is nu door ons afgesloten en het leven gaat w*er voort. Maar een goed, lief mensch en dat- was onze Juffrouw Josset blijft in onze herinnering voortleven. VEREENIGING WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In de gistermiddag gehouden buitenge wone algemeene vergadering werd de hoer E. Th. Geesink tot bestuurslid gekozen. Ge noemde heer zal het secretariaat dezer ver eeniging van den heer G. J. Kroese overne men. TOONEELVEREEN1GING „HERMAN HEIJERMANS". In een ledenvergadering is besloten tot toetreding tot den bond van arbeiders too- neelve-eeniglngen. Het bestuur bestaat thans uit E. Se^'ffer voorzitter. J. A. Beerrlgt^r sscretartl H de Mon. penningmeester, J. Smit, N. Kaart Jr.. oommLssarlssen. G. J. KALT. BURGEMEESTER MAARSCHALK. Burgemeester Maarschalk is Vrijdagmor gen as verhinderd zijn spreekuur te houden. Dit is thans vastgesteld op Zaterdagmorgen as», op dezelfde tijden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13