UIT DE OMSTREKEN HET STAATSVISSCHERSHAVENBEDRIJF C. BUNTE DE RIDDERHOFSTEDE „D'EVER". HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 12 FEBRUARI 1931 VIERDE BLAD IJMUIDEN. In en om den Rijksvischafslag: de administratie van den Rijksvischafslag (Van onzen correspondent). Een kijkje in het administratiegebouw van den Rijksvischafslag. Geheel rechts de heer P. L, Ko$ter> chef der administratie. IJMUIDER BESTUURDERSBOND. BIJKANTOOR VAN HAARLEM'S DACBLAD TE VELSEN EN IJMUIDEN KENNEMERLAAN 42 IJMUIDEN TELEFOON 521 ABONNEMENTEN ADVERTENTJEN ADVERTENTIëN KUNNEN TELEFO NISCH DOORGEGEVEN WORDEN. TEVENS ADRES VOOR DE REDACTIE. VEREENIGING VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. DE JAARVERGADERING. De Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kenncmerland hield gisteravond haar jaarvergadering in het gebouw der school te IJmuiden. De voorzitter, de heer D. Bais Jz., zeide in zijn openingswoord, dat het nu wel de laatste maal zal zijn dat de jaarvergadefng in de oude school wordt gehouden. Gezien de vor dering van den bouw der nieuwe school, kan worden aangenomen, dat deze begin volgend jaar gereed zal zijn. Door den secretaris, den heer J. D. B. Olie. werd het jaarverslag over 1930 uitgebracht. Hieraan ontleenen wij, dat het afgeloopen jaar voor de Vereeniging zeer belangrijk is geweest. In het eind van dit jaar werd na eindelooze correspondenties en conferenties van den minister van onderwijs machtiging verkregen over te gaan tot de aanbesteding van den bouw der Nijverheidsschool te Velsen. Na de aanbesteding werd de bouw gegund aan den laagsten inschrijver, den heer U. H. Brink te Leeuwarden, die het werk in samenwerking met den heer J. Ratius aldaar, als mede-aan nemer, zal uitvoeren. Het nieuwe schoolge bouw wordt gebouwd onder architectuur van den heer A. Baart te Leeuwarden en zal ver rijzen naast de Rijks H.B.S. aan de Brinio- straat te IJmuiden-Oost. Een ander belang rijk besluit was de verstelling van den datum van toelating van nieuwe leerlingen. Deze zal voor het eerst in dit jaar niet meer in April, doch in September geschieden. Dit houdt verband met het feit, dat voor alle openbare lagere en de meeste bijzondere scholen eenzelfde toelatingsdatum is vast gesteld. zopdat thans een regelmatige aan sluiting tusschen "deze scholen en de Nijver heidsschool is verkregen. De vereeniging telde op 1 Januari j.l. 148 leden, tegen 151 het vorig jaar. Het bestuur besloot eenige propaganda voor ledenwerving te voeren. Als bestuursleden in twee nieuwe plaatsen werden gekozen de heeren J. H. A. Kruimel te Bloemendaal, directeur der Ver. Kon. Papier fabrieken der firma van Gelder Zonen te Velsen en Ir. A. H. Ingen Housz te Beverwijk, directeur der Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden. Van de dagschool kon aan 32 leerlingen het diploma worden uitgereikt. Op 31 Decem ber j l. telde de dagschool 180 leerlingen, n.l. 65 voor machinebankwerker, 45 voor timmer man, 49 voor electrotechniek en 21 voor auto techniek. Zij woonden in Velsen. Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin, Haarlem en Aerden- hout. De avondschool telde op 31 December 174 leerlingen, nl. 61 voor timmeren, 77 voor machï nebankwerken, 25 voor electrotechniek. 9 voor metselen en 2 voor schilderen. In 1930 kregen 21 leerlingen een diploma. Alle leerlingen der avondschool wonen in de gemeente Velsen. Het financiëele verslag werd uitgebracht door den penningmeester, den heer C. A. Zwager te Beverwijk. De rekening en ver antwoording werd cloor de heeren D. Bus te Velsen en Ph. M. Pattes te Beverwijk na gezien en in orde bevonden. De verslagen werden onder dankzegging goedgekeurd. De begrootingen der dag- en avondschool voor 1932 werden vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren C. Luchsinger te IJmuiden en J. D. B. Olie te Velsen, werden herkozen. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot het aangaan eener geldleening, groot f 390.000. voor de stichting en inrich ting van het nieuwe schoolgebouw, ten be hoeve van de Pensioenfondsen voor de Lands dienaren in Nederl. Indië te 's-Gravenhage, tegen een rente van 4 5 8 pCt. en een aflos sing van 212 pCt. per jaar, voorts het ver- leenen van het recht, van eerste hypotheek op het terrein en de daarop te stichten school tot zekerheid der geldleening. ACTIE VISCHLOSSERS EN VISCHKNECHTS. VERGADERING VISCHHANDEL- VEREENIGING. De IJmuider Vischhandelver. heeft Woens dagmiddag in een algemeene ledenvergade ring de actie besproken ontstaan tusschen de loggerreeders en de havenarbeiders. De vergadering ste'.de zich op het stand punt. dat dit geschil een quaesiie is tusschen de reeders en de arbeiders. Vastgesteld werd. dat de vischhandelaren er geen genoegen mede kunnen nemen, dat de arbeiders hen in de actie trachten te betrekken. Daarom werd met algemeene stemmen besloten alle aangevoerde visch te blijven koopen. BLOEMENDAAL Een der voornaamste onderdeelen van het StaatsvLsschershavenbedrijf te Umuïden, is zeker wel de administratie van den rijks vischafslag. Als men zich den gang van zaken indenkt, zooals wij dezen in onze beide vorige artikelen over het staatvisschershaven- bedrljf (namelijk het lassen der trawlers en het afslaan der visch) beschreven, dan komt men onwillekeurig tot de gedachte, dat de administratie van den rijksvischafslag wel zeer omslach'.ig moet zijn en dus ook mis schien.... achter. Niets is echter minder waar dan dat; de administratie Is zoo eenvoudig en overzichte lijk gehouden als maar eenigszins mogelijk was; wij mogen dan ook wel zeggen dat deze administratie zelfs niet den geringsten achterstand heeft. Ware dit niet zoo dan zou het onmogelijk zijn dat wij op den 2den Februari reeds in het bezit konden zijn van den gespeoificeerden omzet over de maand Januari. Teneinde eens met de finesses van deze administratie bekend te worden, hadden wij een onderhoud met den heer P. L. Koster, kassier van het staatsvisschershavenbedrijf, die tevens met de leiding der administratie belast is. Zooals wij reeds in ons artikel over het afslaan der visch. mededeelden, worden de koopen. welke de vischhandelaren doen, door twee afslagers in afslagboekjes genoteerd, terwijl de deiier alleen maar den naam van <ien kooper noteert. De afslagboekjes zijn van A tot Z geletterd te weten, afslagboekjes met een hoofdletter en afslag'boekjes met een gewone letter. Op hel oogenblik is men in den afslag bezig met letter E. De eene afslager heeft een aL slagboekje met een groote E (zooals men zegt) en de andere afslager heeft er een met een kleine e. aan den afslag. De nota's voor de reederijen van deze loggers worden eveneens dage lijks klaar gemaakt en direct opgezonden, zoodat de reederijen reeds den volgenden mor gen een overzicht van de totaal besomming hunner loggers in bezit hebben. De meeste Katwijksche en Scheveningsche reederijen hebben te IJmuiden een factor, aan wien de besomming wordt uitbetaald. Voor ied^ren vischhandelaar (er zijn ongeveer 300 ingeschreven vischhandelaren. doch gemiddeld 220 geregelde koopers) wordt een gespecificeerde nota over den door hem aangekochte visch ktlaar gemaakt en deze wordt door hem den volgenden 'morgen ontvangen. Ten gerieve hiervan bevindt zich in de vestibule van het administratiegebouw een vierkant bord, waarin pl.m. 300 verschillende vakjes zijn gemaakt; onder ieder vakje is de naam van den vischhandelaar vermeld. De nota's worden in deze vakjes gelegd en de vischhandelaren of hun personeel kun nen geregeld, zonder Iemand hiervoor te storen, hun nota hier in ontvangst nemen. Deze staatjes worden in een verzamelboek gebracht; per week (des Vrijdags) ontvangen de vischhandelaren de weeknota's loopende van Zaterdag .tot en met VTijdag. Van deze nota's wordt twee procent voor de vischhan delaren afgetrokken. In het administratiegebouw is tevens een bijkantoor van de Twentsche Bank gevestigd,1 welke door een deur verbonden is met de administratie van den rijksvischa'fslag. De Twentsche Bank (vroeger Haarlemsche Bankvereeniging) is 'belast met het ontvan gen der koopsommen van de vischhandelaren de meesten hunner hebben hier dan ook een rekening-courant loopen; hun wordt ook wel een crediet door de Twentsche Bank ven- strekt. De nota's van het staatsvisschershaven - bedrijf moeten door de vischhandelaren vier dagen na de uitgifte van de briefjes betaald worden. Zij hebben dus (daar de week van Zaterdag tot Vrijdag loopt) een crediet van 10 tot 15 dagen. Het crediet aan de vischhandelaren wordt in overleg met de Twentsche Bank geregeld. Het heeft wellicht zijn nut eens een overzicht te geven van den totaal omzet van eenige jaren. Die cijfers luiden als volgt: 1928: f 15.464.426.22 1929: 16.702.233.67. 1930: 14.549.837.53. 1916: 36.602.555.53v;. 1919: 24.034.479.45. Het gebeurt ook heel dikwijls, dat dagelijks 35 stoomtrawlers, 25 loggers, 10 beugers en 50 a 60 mo;orbotters geadministreerd en uitbe taald moeten worden. De werktijd voor het administratieve per soneel begint dan ook reeds des morgens te half acht en eindigt des namiddags pl.m. half vijf. Dc Hal-cheJ J. D. Heykoop. Als de doorslagen van de beide afslag boekjes boven bij de administratie komen, dan worden deze onmiddellijk gecontroleerd: en iedere verkoop wordt afzonderlijk nage gaan. Het is in de praktijk onmogelijk gebleken om de visch van ieder schip afzonderlijk achter elkaar af te slaan, te meer omdat de fijnere en de kleinere visch van ieder schip afzonderlijk geplaatst en afgeslagen wordt, waarover wij reeds uitvoerig in een vorig artikel schreven. D« verschillende afslagbriefjes worden dan ook boven bij de administratie, schip bij schip gesorteerd en bij elkaar opgeteld: zoo komt men dan natuurlijk tot de totaal besomming van ieder schip, welke dagelijks in ons blad onder de rubriek „Visscherij-uitkomsten" vermeld worden. De besommingen worden onmiddellijk ge administreerd in daarvoor bestemde boeken. Als de totaal besomming geadministreerd is, wordt deze direct uitbetaald na aftrek van 2 pet. korting voor het rijk en 2 pet. voor de vischhandelaren. Het gebjurt dan ook dikwijls, dat de visch, die te acht uur beneden in den afslag ver kocht wordt, vijf minuten later boven door den Kassier wordt uitbetaald. Dit geschiedt echter meestal aan de schippers van Urker botters, cile dan ook weer onmiddellijk naar zee kunnen vertrekken. De besommingen van loggers en trawlers worden ongeveer een kwartier later uitbe taald. De reederijen ontvangen een gespecificeerd de opgave van het geen door hun schepen wordt aangevoerd. Er komen natuurlijk ook geer veel loggers van Katwijk en Scheveningen Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het N.V.V. besloot de IJmuider Bestuur- dersbond voor hun leden de film „Tromph" te vertoonen in de groote zaal van Thalia. De zaal was goed bezet toen de voorzitter, de heer J. de Waal de bijeenkomst opende. Allereerst zong de „IJmuider Volksstem" eenige liederen onder leiding van den heer Post. De lieden. „Strijders" en .Broeder, ver heft u ter vrijheid", kwamen zeer goed tot hun recht. Vervolgens werd de N.V.V.-füm vertoond. Hierna kwam de heer Berendse, hoofdbe stuurder van den sigarenmakersbond aan het woord. Hij besprak den stand van de vak beweging. Het aantal leden van het N.V.V. is'ondanks de huidige mailaise thans tot 300.000 gestegen. Spreker wijdt vervolgens eenige beschou wingen aan de crisis van dezen tijd en de werkloosheid. De regeering heeft toegestaan 6 weken langer steun te laten trekken. Tenslotte werd het vredesvraagstuk be sproken. „GIETELING" EN HOOGOVENSSTATEN. In het Casino der Hoogovens zou Ing. v. d. Werff Woensdagavond spreken over ..Gas- fabricatie en kooksovenbedrijf". Wegens ziekte van den spreker moest deze lezing evenwel uitgesteld worden tot Maandag 16 Februari. SYMPIIONIE-ORKEST „EUPHONIE". Door het symphonle-orkest .Buphonie", directeur de heer Mar. Adam. wordt een con cert gegeven ln de groote zaal van het patro naatsgebouw te IJmuiden O. i op 17 Februari. Als so.isten zullen hun medewerking ver- leenen Mej. Nellie Verdel, piano en de heer Onne v. d .Klashorst, cello. DICK LAAN MET ZIJN FILMS. Regen en wind konden Woensdagavond de belangstellenden niet weerhouden, om ken nis te nemen van de Rhone film en Boy's eerste groote desillusie", waarin de jeugd uit onze omgeving een rol speelt. De groote zaal van het Jeugdhuis was bij na geheel bezet. De Rhóne-film, door den heer Laan als schoolfilm ontworpen, hadden wij nóg niet eerder gezien. Ons oordeel is. dat de ontwerper uitmuntend geslaagd is. De techniek is uitstekend en de opnamen zijn zóó uitgewerkt, dat de leerling een uitste kend beeld ontvangt van den bovenloop van een gletscherrivier. De meeste leerfilms laboureeren aan de fout, dat het beeld al lang weg is, voor de leerling het rustig in zich op heeft kunnèii nemen. De reis begint te Montreux en eindigt bij Gletsch bij den oorsprong en boven op den Gletscher zelf. Veel vroolijk herkennen klonk door de zaal bij de tweedè film. Boy, moet zijn levenslus tige schoolvrienden verlaten om te Leysin in het Rhónedal in het instituut van Dr. Rol- lier genlezing te vinden voor beentuberculose. Na anderhalf jaar keert hij terug en staat dan vreemd tegenover het leven en zijn oude kameraden en voelt dan diep het leed van den eenzame. Tot zijn makkers hem weer in hun midden opnemen. Een film van kinder leed. Een hartelijk applaus beloonde den heer Laan voor zijn mooie films. LISSE Bijzonderheden uit vergeelde boeken. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. De Afdeellng Bloemendaal der Christelijke Historische Unie vergaderde ter bespreking der a.s. raadsverkiezingen- O.m. werd beslo ten om ook te Aerdenhoufr meer samenwer king te verkrijgen. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heeren H. Hogenbirk, Voorzitter; Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout," vice-Voörzit- ter; P. E. van der Werff. Secretaris-Penning meester; W. Blankevoort en G. A. Harff, leden. „d'Ever?' van achteren gezien. (Eveneens een reproductie van een teekening van Rockman jiit de verzameling van Teyler). Het Huis d'Everin de 16e eeuw. aan de voorzijde gezien. (Naar een teekening van Rockman, in de verzameling van Teyler). over dan het Rondeel of de toren. Lx het midden van de 19e eeuw is de bezitting, die toen al in vervallen staat verkeerde, ge sloopt. Van het mooie huis, het schilderach tige slotplein en de hooge walmuren door grachten omgeven is nu niets meer over. Ook van de dichte bosschen die het huis omgaven is niets meer terug te vinden. Alle omlig gende gronden zijn aan de cultuur opgeof ferd. Ongeveer 10 jaar geleden zijn in de omge ving van de ruïne voor cultuur-doeleinden de gronden afgegraven. Daarbij werden de oude fundeeringen van de muren blootge legd. Toen kon vastgesteld worden, dat het slotplein 47 M. lang en 27 M. breed was. Craandijk vertelt ln zijn „Wandelingen door Nederland", dat de muren van de Rid derhofstede meer dan 2 Meter dik waren. De bovenste torenkamer was als huiskapel in gericht. „d'Ever" had dan ook een eigen slotkapelaan. De eerste vertegenwoordiger van het ge slacht d'Ever komt voor in het jaar 1269, namelijk IJsenbrandes d' Ever. In 1315 was er een Gerard d' Ever die tot de Edelen be hoorde die den Graaf van Holland gediend hebben. Nu wil zoo vervolgt Craandijk het zeer eigenaardige toeval, dat in verschillende oorkonden uit de XlIIde en XlVde Eeuw, blijkt, dat er personen hebben geleefd, die den naam droegen van „van Llsse" of „van der Lisse", zooals ten jare 1278, zekere IJsenbrandes de Lisse en zijn broeder Ar nold us; in 1311 Hugo en Willem, zonen van Hugo van Lisse in 1332 Gilles Pieterszoon van der Lisse en zell's in 1438 nog Jan van der Lisse. Nu wordt door enkele geschiedschrijvers verondersteld, dat in vroeger eeuwen te Lis se twee adellijke huizen zijn geweest, en twee geslachten hebben geleefd, namelijk één ge slacht van der Llsse en één d'Ever, dat de tegenwoordige Ruïne het overblijfsel is van het geslacht d'Ever en dat het Kasteel van het geslacht van der Lisse, heeft gestaan tegen den Lisserpoel. Met zekerheid is hieromtrent echter niets te zeggen, maar Craandijk geloofde, dat er slechts één geslacht heeft geleefd met één Huis, maar dat men de bewoners heeft be titeld met beide namen. Met den dood van heer Relnier d' Ever, in 1436, was het geslacht d'Ever uitgestorven, en kwam deze bezitting aan zijn kleinzoon Gijsbrecht van Haeften, die ten jare 1447 zonder mannelijke nazaten overleed, en waar door deze goederen overgingen aan zijn dochter, Clara van Haeften. Daarna is de bezitting nog het eigendom van verscheidene geslachten geworden. Jhr. Johan van Mathenesse Nicolaaszoon, was in 1565 de eerste bewoner die ook Ambachts heer van Lisse was en het ambt van Schout uitoefende. Het is wel jammer dat van deze mooie bezitting door veel natuurschoon omgeven, niets meer over is. Ook de bosschen die het Slot van Teylingen omgaven zijn in den loop der jaren door den bijl van den hout hakker geveld. Daarom is het noodig voor de de toekomst maatregelen te nemen, dat de mooie bosschen van het Keukenhof behou den blijven. Voorloopig dreigt voor deze mooie bezitting geen gevaar, maar het zal voor den nieuwen burgemeester die Lisse over eenigen tijd begroeten zal, een dank bare taak zijn het initiatief te nemen voor het behoud van dit boschbezit in de toe komst. Lisse trekt door de Winkelbeurs en Bloe mententoonstelling in deze dagen de bijzon dere aandacht. Daarom is er aanleiding om de belangstelling onzer lezers te vra gen voor dit in bloei' toenemende dorp in het hart der nijvere bloembollenstreek en iets te vertellen over zijn geschiedenis. Het staat niet vast wanneer Lisse ge sticht is. Wel komt de naam vermoedelijk al voor in de registers van de St. Maartens kerk te Utrecht van 866, daar wordt evenwel gesproken van Luïma. Verder staat vast, dat in Lisse in 1182 de bruiloft gevierd is van Diderik Graaf van Kleef, die trouwde met een dochter van Graaf Floris III. Bovendien toonen vergeelde documenten aan, dat Graaf Willem II, Roomsch Koning, in 1250 te Lis een kapel gesticht heeft, die in 1460 tot Parochiekerk werd verheven. De ze kerk, thans bij de Hervormden in gebruik, staat nog in het hart van het dorp, natuur lijk eenige keeren verbouwd. Vooral tijdens den 80-jarigen oorlog heeft de kerk veel te lijden gehad. De wat plompe vierkante toren draagt ontegenzeggelijk de sporen van eeuwen ouderdom. Het nabijgelegen stadhuis, hoewel in oud- Hollandschen stijl opgetrokken, is niet oud. Het werd pas in 1907 gebouwd op de plaats waar vroeger een school heeft gestaan. Ook het interieur is in ouden stijl gehouden, de raadzaal heeft een mooie betimmering met oud-Hollandsche schouw. Het Raadhuis. Op eenigen afstand van den Rijksstraat weg. wat in het- struikgewas verscholen, ligt de Ruïne van het Huis „d'Ever" of het Huis te Lis. Er wordt evenwel aangenomen, dat dit niet het overblijfsel van het stamhuis van het geslacht d'Ever is. maar van een in de 16e eèuw gebouwde ridderhofstede. In het jaar 1623 zijn namelijk bij het graven van de ringsloot- om den Lisserpoel de funda menten bloot gelegd van een oud kasteel, met een zwaren achthoekigen toren. Vermoe delijk was dat de rest van het stamhuis van het geslacht d'Ever. dat tijdens de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten verwoest is. In elk geval is zeker, dat de heeren d'Ever een belangrijk aandeel gehad hebben in de woe lingen van dien tijd. Er is nu van de Ridderhofstede niet meer

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14