STADSNIEUWS Het Genootschap van den Octopus. HAARLEM'S DACBLADDONDERDAC 12 FEBRUARI 1931 En in het volgende voorjaar vinden wé overal de bloemen, zoowel In de stadstuin tjes als in de villaparken. Groote aantallen bollen gaan naar het buitenland om te wor den gebroeid en al heel vroeg worden de bloemen overal in de groote steden van Europa in de straten verkocht. De film geeft een beeld van den verkoop op de markt en in de straten van Berlijn en kopenhagen. Een mooi voorbeeld van beplantingen met bolgewassen geven vele van de Londensche parken We zien op hel doek Hyde-Park. St. James' Park. Regents Park en last but not least Hampton Court, waar buitengewoon smaakvolle beplantingen met tulpen worden toegepast. De fi'm eindigt met den tekst: ..En overal brengen zij schoonheid en vreugde" gede monstreerd door enkele bijzonder fraaie ver snelde films, die wel een idee geven van het prachtige bloemen materiaal, dat wij in onze bolgewassen bezitten. WINTER BOLBLOEMEN- TENTOONSTELLING. DE OFF1C18ELE OPENING- Wij hebben in ons nummer van Woensdag reeds de rede vermeld, waarmede de heer Kre- lage des middags dc winter-bolbloementen- toonstelling opende. Een klein gedeelte van deze rede eischt herroeping. De heer Krelage kon n.l. de buitenlandsche gezanten niet wel kom heeten, daar noch de Fransche. noch de Belgische, noch de waarnemende gezant van de Vereenigde Staten aanwezig waren, niettegenstaande zij met zekerheid hadden toegezegd, te zullen komen. De Belgische ge zant, de heer Maskens, kwam nog na afloop van de plechtigheid. Nadat de heer Krelage zijn welkomstrede had uitgesproken, was het woord aan den heer T. G J. Kakebeeke, Inspecteur van den Landbouw. Deze begon met mede te deelen. dat de Minister van Blnnenlandsche Zaken en Land bouw door ambtsbezigheden verhinderd was, de tentoonstelling te openen. Het was spr. aangenaam de taak van den minister over te mogen nemen en zoo van de belangstelling der regeering ln deze tentoonstelling blijk te kunnen geven. Na eerbiedig hulde gebracht te hebben aan den stichter van de Algemeene Vereenlglng voor Bloembollencultuur, wiens naam aan het Krelagehuls is gegeven, zeide spr dat ..Bloembollencultuur" het tentoonstellings wezen nooit verwaarloosd heeft. Van 1860 af werden verschillende tentoonstellingen ge houden. eerst Jaarlijks, daarna om de 5 jaar. Het hoogtepunt wrd bereikt fn 1885. Daarna efschte de tijd een ander type van tentoon stellingen. De groote Jubileumtentoonstelling van 1910. tezamen met Aalsmeer en Boskoop georgani seerd, was een leerschool voor vakmannen en er ging een groote bekoring voor het publiek van uit. In 1920 verhinderden de tijdsom standigheden het houden van een expositie, maar in 1925 trokken de bloemenliefhebbers van heinde en ver naar Heemstede. De her innering aan de prachtige tentoonstelling van 1925 is nog bij velen levendig. Zal die van 1935 nóg grootscher worden opgezet? De thans te openen tentoonstelling, aldus spr.. nadert in haar karakter tot de oude vijfjaarlijksche ondernemingen. Het tijdstip valt samen met een groote uitbreiding in de bollenteelt. De kweekers hebben er fn dezen tijd behoefte aan, hun kennis te vermeer deren. De uitbreiding van de teelt zal leiden tot over-verzadiging van de markt met prijs daling. Door het bezoeken van exposities als deze zullen de goede vakmenschcn hun ken nis vermeerderen en niet ondergaan. Met de beste wenschen voor haar welslagen verklaarde hiermede de heer Kakebeeke de tentoonstelling voor geopend. Bij de opening waren o.m. aanwezig de heeren": Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. waarnemend burgemeester en Mr. Th. A. Wesstra. gemeentesecretaris: de heer W. van Liemt, lid van den gemeenteraad: de leden van de Jury en van het Hoofdbestuur van „Bloembollencultuur"; Jhr. J. P. W. van Doorn burgemeester van Heemstede; Jhr. J. W. G- Boreel van Hogelanden. oud-burgemeester van Haarlem; Jhr. Van Tets. algemeen voor zitter der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en de heer J. L. Bouwer, voor zitter der afdeeling Haarlem dier Maatschap pij; Mr. Merens; de heer Mensing, secretaris van de Aalsmeersche Tuinbouwvereeniging: de heer J. C. Maarse. te Aalsmeer; Jhr. J. C. Mollerus- secretaris van de Kamer van Koop handel alhier; de heer Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum; de heer E. M. Toncklnck, Commissaris van Politie; Ir. Kruyf Directeur van Bouw- en Woningtoezicht en de heeren F. M. Smit en P. J. M. van Tete- ring. leden van het dagelijksch bestuur der Middenstandscentrale voor Haarlem en om geving. Dc bekroningen. De jury, bestaande uit de heeren A. Ver- duyn Jr.. voorzitter; J. F. Ch. Dfx. secretaris; Jac. W. Bijvoet, W. Jonkheer en Jan F. Roo- FEUILLETON. Uit het Engclsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden.) 9) „En hoe zit het dan met mijn getuige nis?" „Je wat?" „Mijn getaiigenis. Ik kom de kamer binnen: ik zie u met de bijl in de hand; de man ligt hier dood, vennoord, lk heb u bedreigin gen tegen hem hooren uiten en „Perris"Sir Gregory's stem brak in een droogen snik. alle hoogmoed en opge blazenheid was er uit verdwenen,je zult je zult toch niet vertellen wat je gezien hebt?" Perris haalde de schouders op. „Wat moet lk anders vertellen? U probeert mij tot uw medeplichtige te maken". „Ik ben onschuldig", hield Sir Gregory vol. Zijn stem klonk gesmoord. ..De schijn is wel erg tegen u Sir Gre gory „Geloof jij dat ik hem vermoord heb?" „Ja", zei Perris koel. ..En daar heb lk alle reden toe. Ik gelcof, dat nu het oogenbllk gekomen is om iet6 te doen" En hij liep naar de richting van de deur. M:t een vlugheid, die men van dezan corpu Jen ten man niet zou verwacht hebben, sprong Hom naar voYen en legde een zware hand op den schouder van zijn secretaris. Met zijn helder en scherp versland begreep Sir Gregory onmiddellijk cat het getuigenis van Paris zijn arrestatie ven gevolge zou heb zen Mzn.. maakte des middags de volgende lijst van bekroningen bekend: EEREPRJJZEN: Groote Zilveren Medaille van H. M- de Koningin aan: C. Soeteman, Ncordwljk. voor groote inzending Tulpen in kisten. Zilveren Medaille van H. M. de Koningin- Moeder aan: Firma J. J. van Meeuwen, Noordwijkerhout, voor groep Triumphtulpen in manden. Groote Zilveren Medaille van H.K.H. Prin ses Juliana aan: N.V. Gebr;. Tegelaar. Lisse, voor: groep Hyacinthen en Vroege Tulpen in manden. Zilveren Medaille van Z. K, H. de Prins der Nederlanden aan: Firma G. Lubbe Zoon, Oegstgeest, voor: groep Nieuwe Narcissen- Groote Gouden Medaille van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken aan: C. Soeteman. Noordwijk, voor groote inzending Tulpen in kisten. Zilveren plaquette van de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende ge meenten aan: N.V. C. G van Tubergen, Haarlem, voor groep gekleurde Freesla's. Velt.beimia's en nieuwe Narcissen in potten en kisten. Zilveren Medaille van de afdeeling Uitgeest der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur aan: Afdeeling Bovenkarsoel en omstreken voor groep Vroege- en Darwintulpen in kiften. Zilveren Medaille aan: N.V. Vereenigde B'oemboilenculturen, Noordwiik voor Collec tie nieuwe Nareizen (afge-m. bloemen! Zilveren Medaille aan: Firma D. Snaar- garen Mz. Zopen. Aalsmeer, voor groep Cyclamen en Varens. Geschonken medailles: Gouden Medaille N.V. J. Valkering Zonen, Limmen, voor groep Hyacinthen in manden; Kleine Gouden Medaille M. Beelen, Lisse. voor Mengtulpen in klrteii en potten: Verguld Zilveren Medaille 'van de Afdeeling Heemstede der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur» aan N.V. P. Bakker Mz., Enkhuizen, voor Perken E.V.T. Generaal de Wet in voorhal; Verguld Zilveren Medaille: B. Hoogwerf! Kroon. Voorschoten, voor groep Echeveria me tallica, id. met. rosea en SelaetneUa; Verguld Zilve ren Medaille (van de Mtddenstand*c°_ntrale voor Haarlem) NV. Chr. de Goede. Wijk aan Duin voor Nieuwe Poetaz Narcissen in k'sten: Zilveren Medaille aan: Firma E H. Krelage Zoon. Haarlem, voor Nieuwe Tulpen: Zilve ren Medaille: Firma's G. P. en J. A. Bronk- horst Zoon. Heemstede. voor Manden, een vaas en een kist nieuwe Hyacinthen. Gouden medailles zijn voorts toegekend aan: N.V. M. van Waveren en Zonen, Hlllegom. voor Nieuwe narcissen in kisten, crocus in pannen en tulpen in kisten; Fa. G. van der Mey's Zonen. Lisse, voor Nieuwe hyacinthen en dubb. vroege tulpen ln manden, nieuwe Darwin en Mendel tulpen in potten; N.V. W. J. Eldering en Zoon, Overveen, voor Groep narcissen in kisten en manden, vroege tulpen in manden, crocus ln pannen; N.V. R A. van der Schoot, te Hlllegom. voor Groep narcissen en vroege tulpen in manden, crocus in pan nen en hyacln'thep ln potten: N.V. Gebrs. A. en P. Nijssen te Santpoort, voor Groep nieuwe Vroege en Triumphtulpen. Firma G. Lube en Zoon. Oegstgeest voor: Groep nieuwe narcissen: Firma Ludwig en Co., Hlllegom voor: groep Amaryllis; N.V. Gebr. Tegelaar, Lisse voor: groep hvacinthen en vroege tulpen in manden; N.V. C. G. van Tubergen, Haarlem, voor groep gekleurde Freesia's en nieuwe narcissen In potten en kisten: Firma J. J. van Meeuwen. Noordwijker hout. voor Triumphtulpen in manden;N V. H. de Graaf en Zonen Lisse. voor groep darwfn en enkele late tulpen nieuwe enkele vroege en narcissen: C. Soetman, Noordwiik, voor Groep perken met tulpen in kisten: Fa. J. C. Maarse, Aalsmeer, voor Cyclamen en Primula obconica; Afdeeling Bovenkarspel en Omstre ken. voor groep vroege en darwintulpen in kisten: N.V. Vereenigde Bloembollenculturen, Noordwijk. voor Collectie nieuwe narcissen' (afgesn. bloemen); Firma D. SDaargaarden Mzn. en Zonen, Aalsmeer, voor Groep Cycla men en Varens. Kleine gouden medailles aan: Jan Roes, Heemstede, voor Darwin, Breeder, enk. late ben en waarschijnlijk ook zijn veroordeelmg. „Je zult mij niet verraden. Je zult imij niet verraden. Ik ben altijd goed voor Je ge weest". „Goed?" Perris dacht aan de vele vernede ringen die hij had moe:en verduren en stond versteld over de zelfverblinding van zijn pa troon. „Vraagt u zichzelf eens eerlijk af, Sir Gregory of u werkelijk altijd wel zoo goed voor mij bent geweest". „Ik ben wel erg driftig, maar „Dat was dan nu zeker ook het geval!" Perris wees met een welsprekend gebaar naar net levenlooze lichaam op den grond. .Heen. ik bezweer Je nogmaals dat ik on schuldig ben. Hoe ken in je in vredesnaam dat toch aan je verstand brengen?" En de millionnair wrong ln wanhoop zijn handen. „Ik zal je een rijk man maken als je je mond aoudt". „Ik verlang uw geld niet", antwoordde de secretaris ruw. - ,J>an zal ik je vermoorden", brulde Sir Gregory en hij pakte Perris met zijn bevende aanden beet. De secretaris schudde hem van zich af. „Die daar is wel genoeg, vindt u niet?" „Ik heb het niet gedaan!" Sir Gregory drukte zijn dikke handen tegen het voor hoofd; hij had het gevoel alsof «hij gek werd. ,Ik heb geen bloed vergoten. Maar ik zie ik begrijpo, wat een vreeselljke toestand. Ck kan mijn onsohuld niet bewijzenals jij spreekt cal ikzal ik Sir Gregory rukte aan zijn boord en kreun de. „Wat moet ik beginnen? Sta daar toch niet als een steenen beeld. Help mij! Red mij!" Perris keek op de klok en zag dat het kwart voor tienen was. Om tien uur zou Mademoi selle Clbot komen en als zij zag, dat den man, dien zij liefhad, hier vermoord lag. zou zij, die wist wat was voorafgegaan, zeker Sir Gregory verdenken. Er. als h ij dan. ook zijn mond opendeed, was zijn meester een verlo en Mendeltulpen ln potten en kistjes; J. W. A. Lefeber, Lisse, voor nieuwe narcissen ln kis ten; Firma J. G. Eldering en Co.. Overveen, voor groep vroege, menüel, darwin en par kiettulpen in kisten en manden crocus in pannen; N.V. Gebr. Nieuwenhuis, Lisse, voor groep narcissen, vroege tulpen en mendel tulpen in kisten en potten; N.V. P. Bakker Mzn.. Enkhuizen, voor groep vroege en dar wintulpen in kisten? Afdeeling Limmen, voor groep vroege tulpen en narcissen in kisten en potten; Leo Roozen. Heemstede, voor Collectie nieuwe mendeltulpen. Verguld zilveren medailles aan: Firma P. van Deursen, Sassenheim, voor nieuwe nar- cissn in potten; N.V. C. G. van Tubergen. Haarlem, voor demonstratie van cultures van hyacinthen in grind en water; N.V. J. Valke ring en Zonen. Limmen. voor Mendeltulpen in potten; Th. F. van Rijn. Lisse. voor nieuwe enk. en dubb. vroege tulpen: N.V. J. Pijn- acker en Zonen.-Lfsse, voor nieuwe hyacinthen in tulpen en manden; N.V. P. van Reisen en Zonen. Voorhout, voor Dubb. vroege tulpen in manden; J. F. van den Berg, Noordwijker hout, voor collectie nieuwe vroege tulpen; Fa. Jac. en P. Lefeber, Lisse. voor mendel tulpen en nieuwe vroege tulpen in potten en kistjes. Zilveren medailles aan: B. P. Heemskerk. Bennebroek, voor Mendeltulpen in kisten en potten; J. P. Verdegaal. Noordwijkerhout. voor manden met D V. tulpen: Jan Goemans Jaspz. Hlllegom. voor nieuwe darwintulpen zaailin gen in potten; N.V. P. Bijvoet en Co., Over veen. voor mand hyacinth E. R. Jan Bos: N.V. Braam en Zoon. Heemstede, voor nieuwe hyacinthen en vroege tuloen in manden ;N.V. P. Hopman en Zoon. Hlllegom, voor mand E.V.T. Sunburst: Paul Roozen. Overveen. voor mand nieuwe dubb. vroege tulp; N.V. Gebr. Rijnlerse. Oven-een. voor mand nieuwe dubb. vroege tulp; N.V. D. W. Lefeber en Co., Lisse. voor Tulipa Fosterlana Mad. Lefeber en nieuwe narcissen; F. Wollring. Heemstede, voor nieuwe narcis in mand; N.V. De Goede Bros. Beverwijk, voor narcissen en tulpen in kisten. De catalogus. Er fs voor deze gelegenheid en smaakvolle catalogus samengesteld, waarin eenige be langrijke artikelen, bij voorbeeld van H, J. Vioors) over „Het karakter der tentoonstel ling". van Ir A. T. de' Graaf over „Nieuwe narcissen"; van J. F. Ch. D(i)x over „Mendel tulpen"; van A. Sabelis. over ..Hyacinthen" en van den Rijkstuinbouwconsulent K. Vol- kersz over ,De vakopleiding in de bloembol lenteelt". Op een van de eerste pagina's de volgende verklaring van den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw: De zich steeds uitbreidende cultuur van bloembollen is voor de welvaart van ons land van groot belang. Gaarne spreek ik mijn beste wenschen uit voor het welslagen van de winter-bloemen- tentoonstelllng in 1931, te houden ln het Kre- lagehuis te Haarlem. 's-Gravenhage, 23 Januari 1931. RUIJS DE BEERENBROUCK, Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. BAL-MASQUE T.O.N.E.V.O. Deze Haarlenische Tooneelvereeniging. die blnenkcn't haar 25-jarig bestaan hoopt- te herdenken, geeft o.a. Zaterdag 14 Februari haar jaarlijksch bal-masqué in den Schouw burg aan den Jansweg. Men heeft beslag ge- ledg op de mechanische „Columbia Colster" van den heer Kaste,rcum. Tevens zal de „Mid night Band" van den heer De NijS voor de noodige afwisseling zorgen. Het bal staat onder leiding van den heer J. Hellemlnk. De jury bestaat uit Mej. F. Bosquet en de heeren J. v. d. Linden en J. Ulderink. De volgende toonvoorstelling heeft plaats op 11 Maart. Opgevoerd wordt ..Armen van geest", tooneelspel in 4 bedrijven. T.O.N.E.V.O. heeft hiermede beslag gelegd op een der boeiendste stukken van den heer Van Wermeskerken, dat een blik geeft op 't doffe, berustende sleurleven van de" arme Gooische boeren arbeiders. JUBILEUM. 17 Februari hoopt de heer J. van Cuylen- borg, 1ste seinhuiswachter aan de Nederland- sche Spoorwegen, den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst kwam. MUZIEKVEREENIGING ..VOORWAARTS". Op de onlangs gehouden jaarvergadering van de Harmonle-Muziekvereeniging „Voor waarts" werd het bestuur van deze vereeni ging als volgt samengesteld: C. Leyts, voor zitter; C. J. Veldkamp, (Wijde Geldeloozepad 22zw.>. secretaris; L. Schaap, penningmeester; P. Schaap, muziek-commfssaris en J. Wild schut, algemen functionaris. ren man. ,.Ik zal u. helpen". zei "hij na een poos ern stig te hebben nagedacht, „als u zich be- heersc'nen kunt en alles aan mij overlaat." „Ja! Ja!" hijgde Sir Gregory, die een straal van hoop begon te zien. „Maar hoe dan hoe dan?" brabbelde hij zenuwachtig „U zegt dat u in den tuin in slaap geval len bent". „Ja. bij het tempeltje. Om kwart voor ne genen ben ik uitgegaanen om half tien kwam ik terug." „Om Medina te vermoorden....**. „Néén zeg ik je!" „Och, het heeft immers geen zin om tegen mij te ontkennen. Terwllle van uw kinderen en uw zuster misschien ook wel misplaatst medelijden met u maait ik mijzelf tot uw medeplichtige. Uw eigen verklaring over uw alibi is niet voldoende; maar ik kan die ver-, klaring bevestigen." „Er is geen kwestie van een alibi. Ik ben onschuldig," hield Horn norsch vol. Perris haalde nogmaals de schouders op. Maar hij mocht nu geen tijd laten verloren gaan. om met zijn patroon te discussieeren, als hij hem inderdaad wilde redden. „Luis ter", zei hij snel. „Mademoiselle Cibot kan elk oogenbllk beneden komen. Ga terug naar den tuin, als u daar tenminste geweest bent! Ik ga ook een wandelingetje maken en kom u toevallig tegen", begrijpt u. „Dan loopen we samen terug naar de bibliotheek. Ik zal uw leugen maar overnemen en zeggen dat !k u slapend gevonden heb bij het tempeltje." „Het is geen leugen. Ik heb werkelijk ge slapen." „Och, houd u toch op! Beheersch u nu en ga naar buiten." „Ik heb de waarheid gesproken. Ik diep. Tk ben onschuldig", kreunde Sir Gregory. Hij stond met moeite op en wankelde naar de open terrasdeur, ondersteund door zijn secre taris. Perris fronste de wenkbrauwen. „En op uw DE FILM „VAN BOL TOT BLOEM". EEN INTERESSANTE ROLPRENT VAN „MULT1FILM". Heden, Donderdagavond, wordt ter gele genheid van de Win terbolbloemten toonstel ling de in opdracht van het Centraal Bloem bollencomité alhier door de filmfabriek ..Multlfllm", directeur de heer J. C. Mol. te Haarlem vervaardigde wetenschappelijke film „Van Bol tot Bloem" vertoond in de Ge meentelijke Concertzaal voor de gasten, die de tentoonstelling komen bezoeken. Deze film kwam tot stand door nauwe sa menwerking tueschen de twee afdeellngen van ..Multifilm", de afdeeling voor industrie becirijfs-, reclame-, natuurfilms e.d„ onder leiding van den heer Chr. Poiritl en de we- tenschappe'ijke afdeeling, onder leiding van den heer J. C. Mol. Als dc natuur rust. De film begint met een aantal winterland - schapeen en laat dan zien. hoe in den win ter. als de natuur rust. reeds de bolgewassen ln de kassen en in de huiskamers tot ont wikkeling komen. Als voorbeeld daarvan toont ons de film een overvloed van bolbloe- men od een tentoonstel'ing eind Januari en vervolgens versnelde films van hyacinthen in glazen. Het Is merkwaardig te zien, hoe bij deze, ongeveer 5000-voudig versnelde weer gave de wortels van de zich ontwikkelende hyacinthenbol, als slangen door het glas kronkelen. Buiten op de ve'den rusten echter de bollen nog onder hun k'eed van aarde en sneeuw. Reeds in den herfst Is de grond zorgvuldig bewerkt en vruchtbaar gemaakt en de film toont ons dit. Verder toont ze het planten der bollen en het toedekken van de bedden met riet. Zoo rusten dus de bollen den winter door en als de natuur weer ontwaakt, op de film aangegeven door omhoog groeiende sneeuw- klokles. zich ontwikkelende, katjes en zwel lende knonpen dan wordt het beschutten de dek weggenomen en al vroeg versieren de frocussen als eerste lenteboden de ve'den. Met een aantal ooramen van bloeiende cro- cusvelden sluit dit deel. Feest in bollenland. Al heel gauw volgen de hyacinthen en de narcissen. De film toont ons de voorbereiden de werkzaamheden en verder de ontwikke ling der b'oemen deels door in elkaar over vloeiende oonemineen van velden in knop en in bloei, va» hetzelfde standpunt genomen deels door" versnelde films van ooenb'ceien Technische bijzonderheden. Tot slot nog eenige technische gegevens over de wijze, waarop de in de film vertoon de versnelde films tot stand zijn gekomen. Bij de normale filmopname worden 16 filmbeeldjes per seconde opgenomen en het- ze'fde aantal wordt op het doek bij de pro jectie iedere seconde geprojecteerd. Men ziet dan op het doek de natuurgetrouwe beweging terug. Bij de bovengenoemde versnelde films wor den niet 16 beeldjes per seconde opgenomen, maar één per minuut, een per kwartier of een per uur. Dit geschiedt door automaten, die dag en nacht door op een instelbaren tijd, b.v ieder kwartier van een zich ontwik kelende hyacinth een filmbeeldje belichten, soms gedurende eenige weken of maanden. Wordt een dergelijke beeldenserie dan op de gewone wijze op 'net doek geprojecteerd, dan ziet men in enkele seconden, wat ln wer kelijkheid dagen, weken of soms maanden heeft geduurd. Het opnemen geschiedt uitsluitend bij kunstlicht. Daglicht wisse't steeds en des nachts is er geen daglicht. De planten heb ben echter daglicht noodig voor hun ontwik keling. De opnemingen worden daarom in een speciaal atelier gemaakt, waar de plan ten het daglicht van boven ontvangen. De automaten, die de toestellen voor versneMe films bedienen hebben een ingewikkelde taak. Zij s'uiten eerst de luiken, zoodat geen daglicht meer binnen komt, ontsteken een naar krachtige electrische lampen, belichten één filmbeeldje, doen de lampen weer uit en openen de luiken, zoodat het daglicht weer vrijen toegang heeft. Voor verschillende der in de film vertoonde opnemingen geschiedde dit weken achtereen, ieder kwartier dag en nacht door. de narcissen en hyacinthen. waarbij de be weging ongeveer tiendulzendvoudig versneld is weergegeven. Het is biina ontroerend mooi op het doek te zien bij deze versnelde weer gave. hoe gracieus de bloemen zich ont- nloo'.en. hoe harmonieus zich alles in de na tuur ontwikke't. Eindelijk komen dan de tuinen en soms begin Ar»ril al is de bollenstreek een weelde van bloemen. Dan is het feest in bolland en van heinde en verre stroomen de bezoekers toe. De film geeft een beeld van de drukte in-dien tiid. van de bij uitstek Hollandsche „Boi'etjesdag". Dit. deel besluit met een tochtje ner K.L.M over Haarlem en de omringende bollenstreek De bloemen komen niet tot ontwikkeling. Maar deze bloemenweelde duurt slechts kort. Voor de bollen is het beter dat de doe men niet tot ontwikkeling komen. De fi'm toont ons het „afstroopen" der hyacinthen en het „kooren" van narcissen en tuloen ..Sic transit gloria mundi" zeg) de filmtekst en we zier oo het doek het bloemen festijn snel verdwijnen en gewe'dige hoopen van af gesneden bloemen ontstaan. Intusschen bloeien op de velden weer de irissen en als laatsten de gladiolen, on het doek weergegeven door zeer goed geslaagde versne'de films. Onder het wakend oog van den kweek er komen de bollen dan tot ontwikkeling. De nlanten worden- met ziekte-werende stoffen bespoten, en in den voorzomer worden zij weggeschoffeld, de bollen gerooid en in spe ciaal daarvoor ingerichte schuren op stel lingen te drogen gelegd. De film toont ons dan het hollen" en „snijden" van hyacinthenbol'en en sterk ver groot ziet men op het doek, hoe honderden jonge bolletjes ln de wonde ontstaan. De verzending der bollen. De op stellingen gedroogde bollen worden schoon gemaakt, gesorteerd en geteld. Zij zijn nu gereed om te worden verzonden naar alle deelen der wereld. Wij zien op de film het inpakken en verzenden, de drukte in de haven van Hi'Iegom, verder een kijkje in de haven van Rotterdam en het laden van kis ten met bollen in de „Statendam" voor ver zending naar Amerika. zakdoek is bloed enhier," hij griste den zakdoek uit de hand van der» -nlllionnair. „Geef hier! Dat zou u kunnen verraden." Perris draaide den schakelaar .om en de kamer lag in donker. Sir Gregory liep met onvaste schreden en met een heftig kloppend hart over het terras en ging terug naar de bank, die hij zooeven verlaten had. Met een diepen zucht ging hij zitten. Toen hij strifes hier gezeten had, was hij een man met een onbevlekten naam, en nu werd hij beschuldigd van een moord en liep groote kans gearies- teerd te worden, ja misschien wel opgehan gen. Maar Perris had beloofd om hem )e hel pen en hij zou hem er royaal voor heloonen. Een paar minuten daarna hoorde hij een zacht gefluit en bijna op hetzelfde oogenpiik kwam Perris uit een zijpad te voorschijn. Hij liep langzaam en deed heel verschrikt toen hij Sir Gregory zag. „Neemt u mij niet kwalijk, meneer," zei hij luid, „ik wist niet dat u hier was. Neen maar", hij kwam een paar stappen naderbij, „hij slaapt". ,.Ik benbegon Hom nijdig, maar Perris legde zijn hand over zijn mond en fluisterde hem in .'t oor: „Houd u stil! De butler wandelt ln den tuin; hij ls niet ver hier vandaan. Doe alsof u Juist wakker wordt; scheld mij maar eens flink uit. Be heersch u ln vredesnaam, uw veiligheid hangt ervan af. Sir Gregory begreep de situatie onmiddel lijk. Hij hoorde voetstappen naderkomen en sprong overeind. „Wat een onbeschaamde kerel ben je toch, Perris, hoe krijg Je het in Je hersens om mij wakker te maken!", schreeuwde hij nijdig. „Neemt u mij niet kwalijk, Sir Gregory", antwoordde Perris met luide stem. „Ik wan delde „Je hebt geen recht om hier .te wandelen, dat weet Je wel, het ls mijn particulier ter rein. Wie komt daar nog meer aan? Roep hem eens even, Perris." ANNIE WOUD De Münchener pers is unaniem vol lof over onze stadgenoote Annie Woud, die on'an-s in Sursum Corda van Arthur Piecfcler te Mun~ chen de altpartij heeft gezongen. Bijna alle bladen schrijven, dat van het soVstenkwaxtet de Hollandsche zangeres het meest ui'blonk. Zoo schrijft Die Münchener Neuesie Na-h- rlchten: „Van de so'is'en onderscheidde z ch bijzonder Annie Woud, een diepe alt-, zcoals wij tegenwoordig nog maar zelden aan ref- fen". „Die Augsburger Abendzeitung: „Haar klankrijke, uitstekend g-ecü'.t veerde altst-:-m straalt warmte uit en wordt door een innige voordracht bezield"; en de Bayerischer Ku- rier: „Van de solisten moet allereerst de Hollandsche alt Annie Woud genoemd wor den, die niet alleen een klankrijk orgaan be zit, maar bovenal ook de geest van de^e ook vroeger door haar reeds gezongen partij vol komen tot uitdrukking weet te brengen. Het concert werd schrijft dit blad verde- o.a. bijgewoond door Kardinaal Faulhaber. den Pauselijken nuntius, den Beierschen mi nister van Onderwijs en vele vooraanstaande personen der Münchener muziekwereld. Annie Woud is thans uitgenoodigd haar medewerking als soliste te verleenen aan de uitvoering van de Messias oo Goeden Vrijdag te Essen door de Esse ner Bach verein. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. De afdeeling Haarlem en Omstreken van het Algemeen Néderlandsch Verbond houdt haar jaavlijksche algemeene ledenvergade ring op Woensdag 18 Februari, des avonds te 8 uur in hotel Lion d'Or. De agenda vermeldt jaarverslagen van secretaris en penningmeesteres en bestuurs-- verkiezing. WERKLOOSHEIDSBETOOGING VAN S.D.AJh EN N.V.V. De besturen van S.D.A.P. en N.V.V. hebben, naar in Het Volk wordt meedegedeeld. beslo ten tot het beleggen van een groote openbare vergadering op Vrijdag 13 Februari in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag, ten einde druk op de regeering te oefenen inake de werkloosheid. Als spreker; zullen optreden voor de S.D. A.P. de heer J. Oudegeest, voor het Vakver bond de heer F. v. d. Walle. Donderdag heeft wellicht de interpellatie- v. d. Tempel plaats. „Giles, kom hier." riep de secretaris, blij dat er Juist een wolk over de maan trok. zoo dat Horn's vaal, ontsteld gelaat niet zicht baar was Giles wilde rechtsomkeert njaken, toen hij Sir Gregory's kijfstem hoorde. Maar de se cretaris riep hem terug. „Ik wou even een luchtje scheppen, meneer," hakkelde hij. „Doe het dan ergens anders," riep Sir Gregory mot, dén moed der wanhoop toen de man naderbij gekomen was. En jij had ms niet wakker mogen maken, onopgevoed heer schap." Dit laatste was tot Perris gezegd. „Ik dacht dat U in de bibliotheek was bij Senor Medina. Sir Gregory", klonk het ver ontschuldigend. „Medina! Wat. ls hij er al?" „Ik heb hem om onccveer negen uur ln de bibliotheek gelaten, Sir Gregory," zei G'les gedwee. „U was er niet, maar Senor Medina zei, dat hij wel op u wachten zou. „Waarom voor den dit en dat heb je me niet geroepen?" „Ik wist niet. waar u was. Sir Gregory", hernam de butler onderdanig. „Hoe laat. is het nu? Heb ik lang geslapen?" „Dat zal zeker wel." „Het is tien uur. Sir Gregory, lets er over", zei Perris, die een lucifer afstreek en op zijn horloge keek. „Senor Medina zal nog wel zit ten wachten." „Dat zal zeker wel, Sir Gregory," meende Giles. ..Neemt u mij niet kwalijk, dat ik me ln het ge-prek meng, maar ik heb hem niet ultgdaten". „Wil Je daarmee zeggen dat je al dl°n t'.Jd een vreemde in mijn studeerkamer hebt laten zitten, bij mijn panieren, ezel die Je bent?" bulderde Sir Gregory. „Ik dacht dat u wel direct zou komen dat u misschien in de kamer van meneer Perris was", stamelde Giles. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN MEDFDEELINGEN a on Ct. per regel. CONTANT OF TERMIJNBETALING zonder rente of andere kosten Karpetten. Gordijnen, Bedstellen, enz. Balatum h f 1.09 per el MEUBELFABRIEK A. F. DE BOER Haarlem Koninginneweg 18 (filiaal) geen winkel Prima kwaliteit. Buitengewoon lage prijzen

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6