ENGELAND'S MISERE. BUITENLAND. België. I RECEN-KLEEDINC HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 13 FEBRUARI 1931 Groot opzien gebaard door Snowden's redevoering. Een liberaal plan tot bestrijding der werkloosbeid. Snowden 's zinspeling op loonsverlaging. algemeene De waanzin van den oorlog. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zooals tc verwachten is, raakt deEngel- ichc pers niet uitgepraat over de heftige redevoering van Snowden, die geheel naar zijn aard, In de geladen sfeer, donderslagen m bliksemstralen heeft ontketend. Of op dit onweer ontspanning zal volgen ls nog de vraag. Gisteren deden wij reeds in het voor- looplg overzicht uitkomen, dat de minister eenige verklaringen speciaal tot zijn partij- genooten richtte. Het waren die, waarin hij deed uitkomen dat het niet mogelijk zou zijn, belangrijke sociale plannen ten uitvoer tc brengen en dat het evenmin onder de huidige omstandigheden dankbaar was, de enorme uitgaven ter bestrijding van de werkloosheid te vervolgen. Het hoeft geen naderen uitleg eigenlijk, dat deze opmer kingen bestemd waren voor den extremisti sch en vleugel van de Labourparty, die zich o]) lret standpunt heeft gesteld, van alge- heeie financieele hervorming en krasse, en dure sociale maatregelen. Zonder twijfel moet echter uit Snowden's redevoering, die de pers de belangrijkste noemt, welke sinds vijftig jaar gehouden werd, de gevolgtrek king worden gemaakt, dat Snowden van plan is, een algeheele loonsverlaging voor te stellen. Intusscheh heeft het Liberale Lager huislid Sir Herbert Samuel echter een motie ingediend, de welbekende remedie der libe rale partij behelzende tot oplossing van de moeilijkheden der werkloosheid, bestaande in ontwikkelingsplannen met behulp van nationale openbare leeningen, De dienst der leeningen zou moeten worden voorzien ge deeltelijk uit het fonds tot onderhoud der wegen, gedeeltelijk uit belastingen op de waardevermeerdering van het grondbezit als resultaat van aangebrachte verbeteringen. Samuel betoogde dat belangrijke onge bruikte bankdepöts beschikbaar w^ren voor nuttige werken, doch hij deed uitkomen dat de liberalen niet in overweging gaven lee ningen uit te schrijven alvorens definitieve plannen waren aangenomen. MacDonald antwoordde dat de regeering de motie dankbaar aanvaardde en zij voorts besloten was, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot ontwikkeling van het wegenstelsel cn van den landbouw, evenals tot uitvoering van het. program voor den bouw van huizen rn het heffen van een belasting op de waar de vermeerdering van grond. Het land kan op het oogeniblik niet be ter doen. dan zijn hulpbronnen tot ontwikke ling brengen, daar de economische omstan digheden bezig zijn zich te wijzigen en Grodl-Brlttannic op de wereldmarkt het hoofd heeft te bieden aan buitengewoon sterk toenemende concurrentie." Het liberale plan heeft dit voor, dat het door dc arbeidersregeering dankbaar aan vaard werd. Het eenige gunstige bij alle narigheid is, dat er een geest van samen werking bestaat tusschen de liberalen en de meerderheid der Labourparty, Desalniette min moeten ontzaggelijke moelij kheden overwonnen worden. Drastische bezuini gingsmaatregelen, zooals Snowden zich die denkt en een plan de campagne ter bestrij ding van de werkloosheid. Overigens is het wel eens aardig op te mer ken dat dezer dagen wel weer heel scherp aan het licht is getreden, hoe, hoe overwon nene en overwinnaar in den grooten wereld oorlog, thans nog de dupe zijn van dien oor- Misschien is dat de goode zijde van alle misère, dat weer eens sterker dan ooit be seft wordt welk 'n waanzin het ls „oorlogje te spelen". P. S. Een later telegram meldt, dat de liberale motie zonder stemming is aanvaard. Duitschland. De Rijksdag eischt geen her ziening van het plan-Young. BERLIJN, 12 Februari (V. D.l Bij de stem ming over de Bcgrooting van Buitenlandsche Zaken, heeft dc Rijksdag Donderdagmiddag een door den Chr. Soc. Volksdienst en de Conservatieven ingediende motie, waarbij de Reegcring wordt opgedragen zoo spoedig mogelijk onderhandelingen te beginnen be treffende een Revisie van het Youngplan, en alle maatregelen op 't gebied der bfnnenland- schc politiek te nemen, die voor het welslagen der onderhandelingen noodzakelijk zijn, ver worpen met 314 tegen56 Idle der Commu- Voorstel tot staking der betalingen verworpen. BERLIJN, 12 Februari (V.D.) In den Rijksdag werd bij de voortgezette stemming over de begrooting van Buitenlandsche Za ken, oen communistisch voorstel, strekkende oogenblikkelijkc staking van de Herstelbeta lingen, met 314 tegen 58 stemmen verworpen. Een voorstel van de Landvolksfractie, eveneens terzake van de Youngbetalingen werd verworpen. Aangenomen werd een voorstel van de Economische Partij, waarbij een termijn wordt geeischt voor de tot nu toe aan den vroeger en vijand gedane leveranties. Verworpen werd voorts een door Dr. Frick (Nat. soc.) ingediend voorstel dat geamen deerd was door de Communisten, en volgens hetwelk Duitschland in verband met het vol ledig echec van den Volkenbond voorberei dingen zou moeten treffen om uit den Vol kenbond ie U-eden, Aangenomen werd een resolutie waarbij ge eischt wordt maatregelen te nemen om de in het verdrag van Versailles vervatte schuld - paragraaf, door de bijeenroeping van een in ternationale Commissie van onpartijdige des kundigen, nader te onderzoeken. Protestdemonstratie der Duitsch-Nationale V. P. BERLIJN, 12 Februari CV.D.) De Duitsch Nationale Volkspartij heeft Donderdagavond een groote protestdemonstratie gehouden n.a.v. de laatste gebeurtenissen in den Rijks dag. Hierbij werd het woord gevoerd door de Rijksdagleden Lavarrenz, die verklaarde, dat het thans uit is met het geduld der Duitsch Nationalen; Dr. Oberfohren, voorzitter van de Rijksdagfractie, die uiteenzette, dat alles wat sinds 14 September door de regeerings- en méerderheidspartljen is verricht, slechts ten doel heeft gehad de resultaten van de Rijksdagverkiezing te niet te doen. Afgevaardigde Graef (Thueringen) noemde het optreden der Rijksdagmeerderheid ge welddadig. De immuniteit der Rijksdagleden, aldus Graef, is met een pennestreek, ge schrapt. Von Freytag-Loringhoven verklaarde dat het niet noodzakelijk is gedeeltelijke oplos singen te zoeken, doch het ter tafel brengen van de revisiekwestie in haar vollen omvang. Vervolgens was het woord aan prof. Spahn, die de regeering beschuldigde juist op het oogenblik,waarop de groote gedachten- wisseling met de oppositie zouden de zaak der verandering van het reglement van erde te berde te hebben gebracht. Nadat Von Olden burg Januschau nog het woord had gevoerd, die o.a. uitriep: Wanneer ik geen Duitsch na tionaal was zou ik nationaal socialist willen zijn, sprak de ^partijvoorzitter Hugenberg. N ationaal-Socialistische betooging. BERLIJN, 12 Febr. (V.D.) Hedenavond hebben de nationaal-sociallsten in het Sport- palast te Berlijn een groote betooging ge houden, waar het woord werd gevoerd, door den landdagafgev. Kube en den rijksdag afgevaardigde dr. Goebbels. Allereerst ant woordde Kube op de radiorede van dr. Wirth van hedenavond, zeggende, dat de partij geen reden had de beheersching over haar zenuwen te verliezen, aangezien de gebeur tenissen van den laatsten tijd de recht vaardiging zijn van een strijd van 12 jaar. Wanneer de centrumpartijen zich thans te gen het nationaal-sociallsme wenden is het te laat. De geweldmiddelcn van de regee renden zullen niet helpen. Vervolgens was het woord aan dr. Goeb bels, die betoogde dat de daden van terreur van de tegenstanders in het tegendeel van hunne bedoelingen zouden verkeeren. Het nationalisme staat thans in de derde étape van zijn oppositioneele ontwikkeling. De op positie maakt zich gereed liet heft in handen te nemen. Van 32 nationaalsocialistische bladen zijn er thans 30 verboden, terwijl de „Rote Adler" met verbod bedreigd ls. wan neer het blad de laatste rijksdagred^voe ring van Goebbels afdrukt. In ruim 300 ge vallen heeft men de immuniteit van natio- naal-socialistische afgevaardigden opgehe ven, terwijl vroeger de soc.-dem. zidh dekte tegen vervolging wegens meineed en land verraad door weg te schuilen achter de im muniteit. Het buitenland moet op zijn hoede zijn met het als bindend accepteeren van beslui ten van dit rompparlement. De Rijksdag heeft het recht verspeeld in naam van het volk te handelen. Een komende staat zal over zy'n besluiten overfeaan tot de orde van den dag. Het Tfat.-Socialistische fooitje dat er niet is. Nog iets uit den Rijksdag: De natlonaal-socialist Frinck heeft op 10 dezer schriftelijk verzocht de door het wegblijven zijner partijgenooten beschikbare gelden aan de werkloozen te geven. Thans staat de zaak aldus, dat alle nationaal-socia- 1 is ten, zieke en gezonde, op 1 Februari hun toelage voor de geheele maand hebben opge nomen, zoodat op het oogenblik geen roode cent beschikbaar is. (Geroep en vroolijk- held)(De Tel.) Italië. Opening van het radio-station van het Vaticaan. ROME 12 Febr. (VXl.) Schier over de ge heele wereld heeft men In spanning gcluls- terd naar een nieuwe stem in den ae her, die hedenmiddag voor het eerst heeft weer klonken. Met groote plechtigheid is vanmiddag door Z.H. den Paus. de nieuwe zender van het Va ticaan, die op een golflengte van 19.84 meter werkt, geopend. De eerste uitzending is in bijna elk land door een of meer omroepsta- tlons getransmltteerd. Te 15-30 (Italiaanschen tijd) arriveerde de Paus onder bazuinge schal voor het nieuwe zendstation, waar hij door den directeur en door markies Marconi werd ontvangen. Allereerst werd het gebouw en de technische installaties bezichtigd. De electrlsche stroom werd door den Paus zelf ingeschakeld, terwijl z. H- ook de zendlampen in werking stelde. Vervolgens trad Z H. de Paus voor de mi crofoon en sprak gedurende 121 4 minuut. Hij richtte een boodschap tot de geheele wereld, tot allen die tot de kerk behooren, tot de Orden en de Missionarissen, geloovigen en ongeloovigen en de afgeschaidenen, tot al'e regeeringen en hun volkeren, tot alle rijken en armen, tot de werknemers en werkgevers en alle zieken en noodlijdenden en schonk htm den Vrede des Heeren voor allen, die van goeden wille zijn en schonk hen den Pause lijken Zegen Urbi et Orbl (Voor stad en voor de Wereld). Vervolgens begaf de Paus zich in gezelschap INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. CLixe^ geeft geuren smaak aan uw glaasje* r CATZ ZOON VAN PEKELA, I G RONING E N. J van senator Marconi per auto naar de Aca demie van Wetenschappen.. Onderwijl werden door den Vaticaanschen zen der beknopte vertalingen in het Italiaansch, Fransch, Duitsch en Engelsch van de Pause lijke openingsrede gegeven. Te half zes begon in de ..Academia della Sclenze" de korte zit ting, waar het woord werd gevoerd door den voorzitter der Academie,pa ter Gianfrance- schï S. J.. De echo van Uw verheven woorden aldus pater Gianfranceschi trilt rog over de aarde en misschien verrichten de aethergol- ven, gemoduleerd door Uw pontificale stem, nog hun propagandistische werking in de sferen. Uw woorden hebben het hart van alle geloovigen bereikt die het geluk hadden Uw stem te hooren. Hun hart trilt met dezelfde vreugde waarmee het onze sloeg toen wij uw verheven woorden van hemelschen vrede hoorden. Nog voelen wij de ontroering toen wij uw gemeenschappelijke zegen uit Je zus Christus voor alle geloovigen hoorden, Heilige Vader, uw toegewijde kinderen uit de geheele wereld zouden U op dit oogenblik de vreugde willen uitdrukken, die zij voelden bij het hooren van Uw woorden. Zij zouden uit drukking willen geven aan de gevoelens van dankbaarheid, waarvan hun hart overvloeide, doch die U niet kunnen bereiken, behalve de echo ervan, die ontwaakt in Uw vaderlijk hart. Zij veroorlooft mij dat ik tot U deze woorden van toegewijde dankbaarheid spreek namens al deze anderen. Uw kinderen en de wensch uitspreek, dat de verhevenheid van Uw goedheid hen allen moge vervullen. Na beëindiging van de rede van pater Gianfranceschi sprak Marconi nog. waarna de Paus met enkele zinnen deze eerste uitzen ding van den Vaticaanschen zender besloot. Engeland. Sir Charles Parsons overleden LONDEN, 12 Pebr. (V.D.) Sir Charles Par- son, de uitvinder van Parson's stoom turbine, welke door Kelvin de grootste uitvinding na Watt werd genoemd, is gisteravond aan boord van de' Duchess of Richmond, na een ziekte van slechts enkele dagen overleden. De productiebeperking in de diamant-industrie. BRUSSEL. 12 Februari (V. D.) Gezien de gunstige resultaten der productiebeperking in de diamantindustrie, heeft de Internationale Commissie voor den Diamanthandel besloten, de beperking te verlengen voor onbepaalden tijd. Aangezien de fabrikanten in Zuld-Afri- ka steeds blijven weigeren aan de productie beperking cleel te nemen, zullen tegen hen sancties worden toegepast. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Gorge/ c/roog^ met Wybert. Dat kunt U overal onbemerkt doen. Wybert weert verkoudheid en besmetting en verkwikt Uw stembanden. JACOB VAN LENNEP. Het groot bah masque van „Jacob van Lennep", zal a.s. Maandag 16 Februari plaats vinden in al de zalen van het- clubgebouw van den Haarlemsehen Kegelbond. Het be looft ook thans weer een luisterijk maskerade- feest te worden. In de zalen die een passende versiering verkrijgen, zuilen onafgebroken drie orkesten het geheel opluisteren, terwijl een keurige collectie prijzen beschikbaar is ge steld voor groepen, paren en personen. Als jury-leden zullen fungeeren de heeren Joh. Jausseaud, K. Visser en H. J. Wasseling. Er is gelegenheid tot soupeeren, terwijl ook een Champagne.Bar niet zal ontbreken. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: WaLs: Teding van Berkhoutstraat 70, auto reserveband; Toeset. Schouwtjeslaan 16, broche; Kuntze, J. v. Zuurenstraat 16, foto; Pool, Lange Boogaartstraat 28, herdershond. Braakman, Dr. Leijdsstraat 28. zwart hondje; Houtman. Dr. Leijdsstraat 16, ruwharige herderRond, Dr. Schaepmanstraat 35, handschoen; Nieuwenhuijs, Tempeliers straat 13, idem; Bureau van Politie. Smede- straat, handschoenen;; Dijkers, Parkstraat 19, handwarmer; Kennel Haerlem, Groenen- daeler, zwart-bruine hond en Duitsche her der; Bewoners Gaelstraat 11, grijswitte k~t; Bureau van Politie, Smedestraat, motor- handschoenenv. d. Klugt, Damiatestraat 11 zijde; v. Bokhoven, Spaarnwouderstraat 43, pet; Hovenier, Drappenterstraat 9, potlood; Tlmmers, Arnoldystraat 15„ kinderportemon- naie met inhoud; v. Eerden, Ge- de Wet straat 13, vulpen: Schoen Anthoniestraat 60, rijwielbelastlngplaatje: Plepenbrink, Gen. Bothastraat 42. idem; Fabel Tlmorstraat 52, idem: Schakel Westerhoutstraat 1. rozen krans; Hartman, Voortingstraat 11, kinder schoentje: Hoving, Lange Raamstraat 4, anthraciet; Gans, Romolenstraat 60 R, zweep. HET RAPPORT-RUTGERS OVER HET ONDERWIJS. Scherpe critiek van den heer Th. M. Ketelaar. LEZING VOOR DE VR1JZ.-DEM. JONGEREN De heer Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Kamer, wethouder van Amsterdam heeft Donderdagavond in een bijeenkomst van de afdeeling Haarlem der Vrijzinnig-Democra tische Jongeren Organisatie een lezing .ge houden over „De bevrediging op onderwijs gebied en het rapport der Staatscommissie- Rutgers." De bijeenkomst was vrij goed bezocht, uit- teraard was er veel belangstelling uit onder wijskringen. en vooral ook van ouderen, aan gezien er ook In kringen van den Vrijzinnig- Democratischen Bond veel interesse voor de lezing bestond en er wederzijds overleg ge- p^egd was. De voorzitter, de heer D. J. A. Geluk, vestigde er in zijn openingswoord de aandacht op, dat de V. D. J. O. in het bijzon der jonge onderwijzers en onderwijzeressen in haar rijen kan gebruiken. De heer Ketelaar begon met uitvoerig een overzicht te geven van de geschiedenis der Lager Onderwijswet sinds 1848 om dan een vergelijking te trekken tusschen den arbeid van de Staatscommissie welke de gelijkstel ling van openbaar en bijzonder onderwijs voorbereidde en de tegenwoordige commissie - Rutgers. Men verwachtte van de L.O. wet 1920 een ideëeler schoolstrijd dan tot nu toe gestreden was. Op allerlei manieren is de practijk van de L.O.-wet echter anders uitgekomen dan men gedacht had en van beide zijden kwamen de klachten los. Minister Waszink tenslotte was het, die de commissie-Rut-gers instelde, waar van mr. V. J. Rutgers voorzitter was en spr. vice-voorzitter. De commissie hield 110 ver gaderingen, haar rapport werd uitteraard zeer lijvig. De heer Ketelaar haalde enkele punten uit het rapport der commissie aan. bijvoorbeeld betreffende het buitengewoon onderwijs, waarvoor de commissie voorstelt een millioen ter beschikking te stellen, de opleiding, van den onderwijzer, ten aanzien waarvan spr. spr. een achteruitgang constateert, waarte gen vier van de vijf linksche leden der com missie zich verzet hebben. Wat betreft het aantal van 45 leerlingen per onderwijzer heeft de linkerzijde in de commissie een af zonderlijke nota ingediend om hiertegen ten sterkste te protesteeren. Spr. critiseerde het streven om bezuiniging te verkrijgen door het ontslaan van onderwijzers. Hij noemde dat een schandelijk voorstel. Mocht al de minister den moed hebben om een dergelijk wetsvoorstel in te dienen, dan hoopt spr. op een volksbeweging tot verzet en een aanne men van amendementen in de Tweede Ka mer ter verbetering. Spr. gelooft, dat juist hierdoor de commissie haar werk zoo onsym pathiek mogelijk heeft gemaakt. De heer Ketelaar meent, dat meer dan de bijzondere de openbare school van het groote aantal leerlingen per klasse zal te lijden heb ben, want deze zal wellicht in leerlingental toenemen en met het groote aantal moeten tobben. Spr. hoopte, dat de vereenïging Volkson derwijs zich in dezen niet onbetuigd zal la ten. Tenslotte besprak de heer Ketelaar de wijze van oprichting van bijzondere scholen, waar bij niet altijd zuiver principieele middelen in den strijd gebracht worden. Spr. noemde enkele dezer middelen en de remedie, welke de Staatscommissie er tegen gevonden heeft, nl. het afschaffen van de lijsten met hand- teekeningen. De linksche minderheid heeft daartegenover weer haar meening gesteld, nl. het middel aanbevolen om het recht toe te kennen van het annuleeren van handtee- keningen, welke de onderteekenaars wen- schen terug te nemen. De heer Ketelaar vroeg tenslotte van zijn gehoor om reeds vóór een nieuw wetsontwerp is ingediend scherp stelling te nemen tegen de conclusies van het rapport Hij hoopte, dat ieder in eigen kring zal protesteeren tegen de wijze, waarop men bezuiniging hoopt te verkrijgen en de wijze, waarop men de bevor dering van het bijzonder onderwijs krachti ger ter hand neemt, dan die van het open bare. De heer Geluk zegde den spreker dank voor zijn lezing. In de pauze deed hij eenige me- dedeelingen, waaruit blijkt, dat de afdeeling bloeit en aanzienlijk in ledental ls vermeer derd, nl. met 26. JUBILEUM J. MAERTEN. Op Zaterdag 14 Februari zal de heer J. Maerten den dag herdenken, waarop hij 25 jaar onafge broken in dienst is bij de firma Joh. Swaalf, Off. Chevro let-Dealer, Nieuwe Gracht 78, alhier. De heer Maerten, die thans de functie vervult van maga zijnmeester over het Chevrolet onderdee- len-magazijn van genoemde firma, is zoowel bij zijn pa troons als bij de cliënten en personeel zeer gezien; het zal hem bij zijn jubileum dan ook ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbre ken. Als bijzonderheid zij nog vermeld dat de jubilaris in totaal 32 jaar bij de firma Swaalf werkzaam is; doch het dienstverband is na de eerste 7 jaar met ongeveer een jaar verbroken geweest. J. MAERTEN. PRINCIPIEELE AANKOOP VAN RUSSISCH GRAAN. Het Hbld. meldt, dat het Centraal Bureau van het Nederlandsch Landbouw Comité dezer dagen Russisch graan. n.l. voergerst heeft aangekocht. Dit beteekent een princi pieel ingrijpende wijziging in de tot dusver gevolgde tactiek, maar de reden moet, ook voor de leden geheim blijven. EEN VEREENÏGING VAN REISBUREAUS. Door de American Ernres«s Oomn Inc.. de N.V. Ned Reisbureau v.h. A. J. Lindeman Co.. de N.V. Wm. H. Muller Coafd Reis bureau; de N.V. Llssone Zoon's Reisbureau en Hoyman Schuurman's Scheepsagentuur N.V., afd. Reisbureau, is opgericht de Ned. Vereeniging van Reisbureaux gevestigd te Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. F. WISBRUN LIFFMANN A. FUNKE ZOON LODEN-MANTELS CHROOMLEEREN-JASSEN TRENCHCOATS CUMMI-JASSEN I Uitsluitend beproefde kwaliteiten LsoitiaaiiiM SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang te 4 1/1 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.55 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondagochtend te 7 1/2 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Taalmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zondag avond te 7 uur. De diensten op de Werkdagen, alsmede Talpioéd Torah, worden verricht in het Ge meentegebouw, L. Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. DE EERSTE KAMER OVER „ONDERWIJS". VERDERE SPELLINGSREGELS GEVRAAGD. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het Hoofdstuk Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen der Rij ksbegrooting 1931 werd inzake'het spellingsvraagstuk den minister naar aanleiding van zijn circulaire verzocht, niet te talme-n met de eveneens urgente volgende schrede, te weten het prijsgeven van de dubbele ee en oo en de stomme ch. Eenige leden betoogden, dat het Friesch een grootere plaats behoort in te nemen bij het lager ondewijs in Friesland. Uitbreiding van den leerplicht werd zoowel bepleit als bestreden. Gepleit werd voor de restauratie van een groot aantal monumenten. Enkele leden vroegen nadere inlichtingen omtrent het rapport van de „Commissie van advies inzake bevordering der toonkunst van Rijkswege" met betrekking het het stel len van voorwaarden bij de verleening van subsidies aan orkesten, in verband met het uitvoeren van werken van Nederlandsche componisten. SCHIETPARTIJ TE AMSTERDAM. OP HET REMBRANDTPLEIN IEMAND GEWOND. Hedennacht kort na het sluiten van de cafés geraaktei twee personen uit donker Amsterdam, op het Rembrandtplein in een woordenwisseling over een onegniglieid, die reeds eenige dagen tusschen hen bestond. Derden schijnen beiden tot opgewondenheid gebracht te hebben, met het gevolg dat een der twee plotseling een schot losite op den ander, dien hij in de buik wondde. De politie greep onmiddellijk in en arresteerde den da der, welke naar het bureau Singel werd over gebracht, terwijl de getroffene na eerst op het posthuis te zijn binnengedragen naar het Wilhelminaeasthuis werd gebracht. Daar werd geconstateerd, dat de verwonding niet van ernstigen aard is. De kogel kon heden nacht nog niet uit het lichaam verwijderd worden. De revolver is in beslag genomen. De dader wordt voorloopig in arrest gehou den. TIJDSCHRIFTEN. „Eigen Haard". „Eigen Haard" van 7 Februari bevart. een belangwekkend artikel van den vermaarden folklorist D. J. van der Ven, over het car navalsfeest in het Belgische stadje Binche. Deze uitstekend gedocumenteerde beschou wing zal ongetwijfeld met belangstelling ge lezen worden. Er zijn eenige merkwaardige afbeeldingen bij opgenomen. In de eerst komende aflevering zal dit lezenswaardige artikel worden vervolgd. Verder nemen we een interessant stukje over den arbeid van de Burgerlijke Openbare Werken in Nederlandsch In die. „De hazelaar bloeit!" van Jac. Gazenbeek en een levendige beschrijving over het drijvende station „Schwerin", dat met vele foto's ver lucht is. Tenslotte is er een artikel van Bart in 't Hout over het opzienbarende filmwerk „lm Westen nidhts Neues" en een brokje historie uit de zeventiende eeuw, van dr. W. A. P. Smit-, waarin het een en ander verhaald wordt over het „tea- en" van die dagen. Op de eerete pagina prijkt het portret van prof. dr. A. H. de Hartog, die dezer dagen het hoogleraarschap in de wijsbegeerte van den godsdienst en de ethiek aan de Universiteit te Amsterdam aanvaardde. NIEUWS UIT INDIE DE HEER J. STOKVIS KOMT UIT INDIë TERUG. De heer J. Stokvis, lid van den Volksraad voor de I.S.D.P. zal om gezondheidsredenen in Mei definitief Indië verlaten, meldt net Hbld.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10