„DE KLOK" SPORT EN SPEL N.V. ZEEPFABRIEK STADSNIEUWS Het Genootschap van den Octopus. HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 13 FEBRUARI 1931 VOETBAL HAARLEM—HERCULES. Men schrijft ons nader: Zondag a.s. zal. zooals wij reeds medege. gedeeld hebben bovengenoemde belangrijke wedstrijd op het Haarlem-terrein worden gespeeld. Onze stadgenoot en moeten dezen ■wedstrijd winnen om in de running .te blij ven voor het kampioenschap. Verliezen zij dan is de kans definitief verkeken en heeft het oude Hercules de beste papieren. De belangstelling is buitengewoon groot. Uit Utrecht zullen met extra treinen, autobussen en andere vervoermiddelen ongetwijfeld eeni- ge duizenden aanhangers hun favorieten ver gezellen, maar ook uit Amsterdam zullen vele belangstellenden, speciaal uit het D.W.S- kamp, naar den Schoterweg optrekken. Het „Haarlem"-bestuur heeft bijzondere maatregelen getroffen om een ieder het goed volgen van den wedstljd mogelijk te maken. Speciale toegangsbewijzen zijn aan de be kende adressen in voorverkoop gegeven. Uit drukkelijk wordt gewaarschuwd om geen kaarten van opkoopers te nemen, omdat men dan groote kans loopt ongeldige biljetten te krijgen, waarop geen toegang tot het terrein kan worden verleend. TRAMVOGELS. Zaterdagmiddag spelen „Tramvogels" met het eerste en tweede elftal voor de Tram- en Spoorwegcompetitie tegen de beide elftallen der Amsterdamsche Trammannen, resp. te gen A.G.T. 1 en 2 op het terrein van het R.K. Sportpark aan de Moleniwerfslaan te Heem stede. Willen Tramvogels nog een kleine kans op het kampioenschap behouden, dan dienen zij te winnen of minstens gelijk te spelen. ZATERDAGMIDDAG-COMPETITIE. Vorige week werd slechts één ontmoeting gespeeld, nl. Kennemerland 3Ulysses 2. Het terrein was hard bevroren en voor voetbal ongeschikt. De wedstrijd eindigde in een ge lijk spel (1—1), wat voor de Ulysses reserves een keurige prestatie is te noemen. De goal van Kennemerland werd eerst ln de laatste minuten uit een strafschop gemaakt, zoodat de a.s. kampioenen ternauwernood aan een nederlaag zijn ontsnapt. Voor morgen is een volledig programma samengesteld. Af deeling A. IJ.F.C. 2Kennemerland V.VJJ 2—IJ.F.C. I Tweede JeugdV.VJJ. I Afdeeling B.: Kennemerland 2Z.S.V. 2 Ulysses 2Kennemerland 3 Z.S.V I—V.VJJ. 3 TelefoniaUlysses 3 Kennemerland moet bij IJ-F.C. 2 op bezoek; op 15 November speelden deze elftallen ijl Haarlem gelijk 1—L. Ook morgen verwachten wij een verdeeling der punten. IJJ.C. I heeft natuurlijk niet de minste moeite om van het zwakke V.V.IJ. 2 te winnen: dat wordt weder om een groote zege voor de kampioenen. De wedstrijd Tweede JeugdV.VJJ. I wordt zéér Interessant; de winnaar van deze ont moeting bezet dan de tweede plaats. Wij geven V.V.IJ., dat een beter geheel vormt, hier de beste kansen. Kennemerland 2 en Z.S.V. 2 zijn de zwakke clubs in de andere afdeeling. Het terrein voordeel brengt Kennemerland vermoedelijk de overwinning. Reeds morgen wordt de returnmatch Ulysses 2Kennemerland 3 ge speeld. De bezoekers zullen van het begin tot het einde hard moeten werken om succes te behalen: Ulyases spant zich vanzelfsprekend geweldig im om Kennemerland 3 de eerste nederlaag toe te brongen. ZB-V. I ontvangt V.VJJ. 3. waarvan ge makkelijk kan worden gewonnen. Telefonia heeft het niet gemakkelijk tegen Ulysses 3, een kleine zege voor de gasten lijkt ons het meest waarschijnlijk. BILJARTEN DAMMEN. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Voor bovengenoemden wedstrijd werden nog dc volgende afgebroken partijen uitge speeld Hoofdklasse. H. W. Zitman wint van A. de Jong; H. W. Zitman wint van J. van LoolJ. KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM, lste klasse. Woensdagavond zijn de wedstrijden om bo vengemeld kampioenschappen in het club'o- kaal van de B.V. .D-E-S.", Hotel „'t Hof van Holland" begonnen. De eerste partij werd gespeeld door H. Boerwinkel (Vriendenkring! en F. v. d. Berg (B.CJHL) Het wilde aanvankelijk met geen van beiden vlotten. Boerwinkel herstelde zich het eerst en scoorde op de 9de beurt een fraaie serie van 52, waarna de stand was: 87 om 32. Dan kwam v. d. Berg opda gen en maakte o.a. 11, 10 en 27. Na 13 beur ten luidde "net 104 om 83 voor Boerwinkel. Dan een inzinking van beiden. Na 21 beurten was het: 136 om 119 en na 24 beurten 163 om 162, zoodat er spanning kwam. Met 22 en 17 liep Boerwinkel weder uit en op de 38ste beurt maakte hij met 16 de 502 caramboles cadre vol. v. d. Berg no teerde 222 in 35 beurten. De korte uitslag luidt: Boerwinkel 250 punten in 36 beurten, hoogste serie 52, moyenne 6.94. F. v. d. Berg 222 ln 35 beurten, hoogste serie 28, moyenne 6.34. De volgende partij liep tusschen de club- genooten W. H. Verheyde en G. Vos van .Haarlem Noord". Vos was bijzonder op stoot en liep onmiddellijk uit. Na 8 beurten was de stand: 59 om 16 voor Vos. Op de 12de beurt maakte Verheyde een serie van 33 en op de 20ste en 21ste beurt 18 en 15, waarna het luidde het 119 en 115. Het aspect van de partij veranderde glad. toen Vos op de 23ste beurt 50 scoorde en op de 28ste beurt nog eens 42. Hierna was het: 235 om 134 voor Vos en de partij stond toen voor Verheyde hopeloos. En toen Vos op de 31ste beurt met 10 de 250 vol maakte, no teerde Verheyde 143. Dit is de eerste verras sing. gelijk die in elk tournooi voorkomen. De korte uitslag was: Vos 250 in 31 beur ten, hoogste serie 50, moyenne 8.06, Verheyde 143 in 30 beurten, hoogste serie 33, moyenne 4.76. Toen traden de clubgenooten A. Brauck- man en M. v. d. Putten van „DES." in het strijdperk. De laatste liep aanvankelijk ge weldig uit. Na 6 beurten was de stand reeds 84 om 20 voor v. d. Putten en na 10 beurten 112 om 37. Deze partij kon wegens het ver gevorderd uur echter niet uitgespeeld wor den en zal later vervolgd worden. Hedenavond spelen te 8 uur H. Boerwinkel en G. Vos en om 9 1/2 uur D A. de Foeljager tegen A. Brauckman en M. v. d. Putten tegen F. v. d. Berg. Donderdagavond zijn de wedstrijden in „'t Hof van Holland" onder buitengewonen toeloop van biljartliefhebbers voortgezet. Allereerst werd de afgebroken partij A. BrauckmanM. v. d. Putten uitgespeeld, die 190 om 223 stond voor v. d. Putten. Bijna gebeurde het onverwachte, nl.: dat Brauck man zou winnen. Met kleine series begon hij bij de hervatting in te loopen. Toen de stand 247 om 246 voor Brauckman was, maakte v. d. Putten met 4.aan a'le onzekeheid een einde. De uitslag was: M. v. d. Putten 250 in 46 beurten, hoogste serie 34. moyenne 5.43; A. Brauckman 247 in 46 beurten, hoogste se rie 28. moyenne 5.36. Daarna werd vervolgd met de bepaalde avondpartijen. Eerst traden H. Boerwinkel en G. Vos in het strijdperk-. Boerwinkel zette al dadelijk goed in met 29. Vos daarentegen begon zeer zwak. Na enkele geringe beurten scoorde Boerwinkel op de 9de beurt een glansrijke serie van 80, met in alle deelen fraai en schitterend spel. Een welverdiend applaus van de ta1 rijke toeschouwers was zijn deel. Wel maakte Vos achtereenvolgens 16. 11, 2 en 21: doch Boerwinkel stelde daar 21 tegenover. Het bleef voor Vos een hope- looze strijd. Toen Boerwinkel op de 23ste beurt nog eens 38 scoorde, was het'bekeken, want op de volgende beurt maakte Boerwin kel uit. De uitslag luidt: H. Boerwinkel 250 in 24 beurten, hoogste serie 80, moyenne 10.41: G. Vos 140 in 23 beurten, hoogste serie 21. moyenne 6.08. Vervo'gens stonden F. v. d. Berg en M. v. d. Putten tegenover elkaar. De eerste begon goed met 15~ 11 en 8. Na 3 beurten was de stand; 34 om 8 voor v. d. Berg Daarna kwam v. d. Putten los. Op de 4de en 5de beurt maakte hij 26 en 11 en even later 34. 11 en 20. v. d. Berg pres teerde weinig. Na 13 beurten luidde het: 125 om 62 voor v. d. Putten. Deze bleef sterk spe len. Wel scoorde v. d. Berg nog 12, 22, 30 en 10; doch zijn tegenstander bleef in de meer derheid Op de 32ste beurt maakte v. d. Put ten de 250 vol en liet zijn partner op 178 staan. De uitslag was: M. v. d. Putten 150 ln 32 beurten, hoogste serie 34. moyenne 7.81; F. v. d. Berg 78, in 32 beurten, hoogste serie 30, moyenne 5.56. Ten slotte kwamen A. Brauckman en D. A. de Foei jaeger in den strijd. Beiden begonnen zwak. De Foelinecer herstelde zich spoedig en INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Elke dcos KLOKZEEP die in uw huis komt, geeft een moment van prettige span ning. welke leuke waardevolle verrassing er nu weer uit de doos zal komen t 30 Kent men ook bij U dit genotvolle oogen- blik? HEERDE lllllll daar Brauckman er niet in kon komen, had zijn tegenstander een gemakkelijken strijd. De oud-kampioen scoorde o.a.: 12, 17, 13, 31; doch hooge series bleven uit. Wel noteerde hij later nog 10. 13. 29, 13 en 10. Na 22 beur ten luidde het 178 om 81 voor de Foeljaeger. Met een eindspurt van 25, 10 en 23 als slot- serie was de strijd gestreden. De uitslag luidt de Foeljaeger 250 in 31 beurten, hoogste serie 31, moyerrn 8.06; Brauckman 137 in 31 beur ten, hoogste serie 19, moyenne 4.41. De partijen van heden Vrijdag zijn M. v. d. PuttenD. A. de Foeljaeger om 8 uur; W. H. VerheydeM. v. d. Putten om 9 1/2 uur en G. VosD. A. de Foeljaeger eveneens om 9 1:2 uur. ATHLETIEK DE KREIGSMAN- EN DE PAULEN-BEKER Jaarlijks wijst de HA..V- twee bekers toe aan hen die daarvoor in aanmerking komen. De Kreigsman-beker is een fraai geschenk van den sympathieken coach die zooveel deed voor de athletiek en hierbij speciaal net Haarlemsche centrum met zijn belangstelling vereerde. Deze beker is bestemd voor hem, die de beste prestatie in het afgeloopen jaar heeft bereikt. Voor 1930 is deze wisz el beker aan den jeugdigen sprinter C. Berger toege wezen, gelet op zijn talrijke successen in binnen- en buitenland. Houder was A. Hoo- gerwerf voor 1929. Berger traint reeds gestaag en zal onge twijfeld in 1931 als zijn kracht met meer wedtrijdroutine beter tot haar recht komt nog menige overwinning in de wacht sleepen. De tweede wisselbeker geschonken door Ir. A. Paulen, is bestemd voor hem die zich in het afgeloopen jaar zeer verdienstelijk voor de vereeniging Haarlem heeft gemaakt. Voor 1929 was A. van Welsenes als ijverige quest or en actief athleet de houder. Thans is de beker toegewezen aan de heeren v. d. Putte en Korver, die als masseurs de vereeniging en haar leden onschatbare diensten bewezen. Zij hebben ongetwijfeld een belangrijk aan deel in de groote „Haarlem"-successen. We herinneren nog aan den lichtbeelden- avond as. Zaterdag in ,JJon d'Or". CLUBAVOND DER H. A. V. „HAARLEM Joop Haitsma op bezoek met zijn „Athletiek-revue 1930". Men schrijft ons: In plaats van den heer M. Bleij, die door ongesteldheid verhinderd is, heeft het „Haarlem"-bestuur den bekenden athletiek- propagandist Joop Haitsma bereid gebonden den clubavond der ath'eten. welke gehouden wordt op Zaterdag 14 Februari in Hotel Lion d'Or", te komen ooluistefren met een geheel nieuwe serie lichtbeelden, welke als titel draagt „Athletiek-revue 1930". Verder heeft het bestuur gemeend aan een algemeen verlangen van leden en donateurs te moeten voldoen door, bij wijze van hooge uitzondering, al dc in den loop der jaren ge wonnen vereenigingsprijzen, waaronder zich behalve een groot aantal bekers, diverse lauwertakken en tientallen medailles bevin den. dien avond ten toon te stellen. Deze unieke verzameling vormt voor de ,JIaarlem"-Ieden een attractie op zich zelf. In verband met de vele aanvragen om een introductie, zij opgemerkt dat deze uitslui tend worden verstrekt in die gevallen, waar bij blijkt dat betrokkenen voornemens zijn zich voor het nieuwe seizoen a's lid of dona teur bij de vereeniging aan te sluiten. UITGAAN. DE FAMILIE HOFMAN TE HAARLEM. Zondagavond zal de familie Hofman, de populaire radio- en gramofoonzangers in de Gemeentelijke Concertzaal met haar reper toire optreden. Medewerking vcrleenen de 4 Jantjes, de bekende accordeonspelers. Het geheel staat onder leiding van den impres- sario Jac. Smits. ARROND. RECHTBANK. Overtreding der bouw verordening te Beverwijk? Afwijkingen van een eenmaal vastgesteld en goedgekeurd bouwplan door bouwonder nemers komen den laa'.sten tijd meer en meer voor, zei ae kantonrechter mr. P. H. F. Bij11 de Vroe laatst, en het is noodig, dat er eens voorbeelden gesteld worden, opdat men be- grijpe, dat dit maar niet zoo kan doorgaan. Een zware straf heeft de kantonrechter dan ook onlangs opgelegd aan een caféhouder te Beverwijk, C. J. D., welke bij den verbouw van zijn perceel in de Breestraat eveneens van ae hem verleende bouwvergunning was afgeweken. Hem was ten laste gelegd overtreding van de woningwet, omdat hij een kleinere ruimte onbebouwd zou hebben gelaten, dan in die wet voorgeschreven is. Derhalve had ae kan tonrechter hem bij verstek veroordeeld tot f 200 boete of 20 dagen hechtenis. Na gedaan verzet werd dit vonnis in zooverre herzien, dat de straf tot op de helft gereduceerd werd. De caféhouder was met de veroordeeling echter nog niet tevreden en teekende hooger beroep aan, ómdat hij z.i. geen schuld had. Donderdagmiddag diende nu de zaak in appèl voor de Haarlemsche Rechtbank. Als getuige werd gehoord de opzichter by gemeentewerken te Beverwijk, de heer A. D. van Eek. Verdachte zeide, dat deze de ver gunning tot afwijking van de bouwverordening verleend had, doch deze getuige ontkende dit. Hü was bereid geweest om soepelheid bij de toepassing van de verordening te betrach ten, doch nu de zaak in den Raad en in een plaatselijk blad is besproken, stelde ge tuige er prijs op te verklaren, dat hij geen vergunning verleende. Als getuige a décharge had de verdediger mr. A. A. Huizenga te Haarlem opgeroepen dn heer J. Kerkhof, vroeger gemeente-archi tect te Beverwijk. Deze zeide, dat vroeger we! eens dispensatie van de verordening werd verleend. Het O.M. het woord nemende, meende, dat dit nog geen reden behoefde te zijn om maar zijn gang te gaan, zooals verdachte blijkbaar dacht te mogen doen. Verdachte had zich om een nieuwe vergunning moeten wenden tot B. en W. Overigens gelooft spreker, dat er ook een persoonlijke veete tusschen verdachte en den oprichter in het spel is. Hij acht hel vonnis van den kantonrechter juist gewezen en vraagt bevestiging. De verdediger zeide met den officier te gelooven, dat de zaak eenigszins geëmbrouil- ieerd is, ook doordat D. in een Beverwijksch blad artikelen tegen den gemeente-opzichter heeft geschreven op het werk gezegd heeft: „Wij kijken niet op enkele meters". Doch hij wil zich afvragen: „Is verdachte strafbaar?' Verdachte herbouwde, hetgeen hij voor den brand reeds was begonnen te bouwen en waarvoor hij een bouwvergunning had. Moes: hij nu een nieuwe bouwvergunning vragen? Volgens de letter der Woningwet, waarschijn lijk wel. De vraag is echter of er minder vrije ruimte is gebleven dan voorgeschreven was. en dit betwist pleiter. Hij vroeg derhalve vrij spraak. De uitspraak werd bepaald op 26 Februari. ZEVENDE DAGS ADVENTISTEN GEM. Vrijdagavond: Geen samenkomst. Sabbatmorgen „Blauwe Kruis". 10 uur Bij belcursus. 11 uur Prediking. 3 uur n.m. Bij belstudie. 7.30 n.m. Zendinigsdienst. Maandagavond 8 uur Zendingsdienst. Dinsdagavond 8 uur „Dorcas". STORTING VAN HAARLEMSCH VUIL TE LEIMUIDEN. B. en W. vain Haarlem hebben thans defini tief besloten om af te zien van het instellen van beroep bij de Kroon tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij aan de gemeente Haarlem is onthou den de vergunning ingevolge de Hinderwet tot het storten van vuil en afval in en na bij het Braassemermeer te Rijnsaterwoude Het vuil zal dus gestort worden op de gron den van de „MLJVO" te Leimudien. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Groen endaal, Soutmanstraat 35 bontje, Koedijker, Riviervischmarkt 19. autodop, Snoeks, Voltastraat 4, étui, Mave, Flores- straat 22, gasmunten, Kennel Fauna, ruwha rige hond, zwart-witte kat. grijze kat en grijs witte kat, Reemei-, Rolland straat 2E. kinder handschoenen. Bui-, v. Poliie, Smedes'raat, handschoen. Zedel, Billitonstraat- 30. herders hond. De Vries. C. v. Noordestraat 42rd.. hals ketting, Schouten, Godfr. v- Bouillonstr. 43. medaillon, Tam. Hofmeijerstraat 9, por te - monnaie met inhoud. Ran, Hofdijkstraat 14, idem. Post, L. Margarethastraat 3, idem, v. Bruggen, Gen- de Wetstraat 30, idem, Out, Pladellestraat 28 pet, Sikklng, Waalstraat 14, rijwielbelastingplaatje, Prins, Voorhelms raat 36 rood, sleutel, v. d. Walle, Geweerstraat 26. tasch met inhoud. Roeland. Ie Z. Polderstr. 33. tasch. Der Kinderen. 2e Hoogewoerddwars- straat 14, vulpenhouder. MEJè. AUGUSTINE JOSSET De begrafenis van het stoffelijk overschot van mej. Aug. Josset. oud-leerares aan de Meisjesschool, heeft Maandag 12 uur plaats op de begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem. VERKEERSONGEVALLEN. Te Haarlem. Donderdagavond kwam een automobilist uit de Spaarnwouderstraat gereden met de bedoeling de Hagestraat in te gaan. Hij wilde remmen, doch drukte per ongeluk op de gaspedaal, met 'het gevolg, dat de auto plotseling snel vooruit schoot en tegen de deur van het perceel Antoniestraat reed. Een paneel van deze deur werd vernield, ter wijl de auto zoodanig beschadigd werd, dat hij moest worden weggesleept. GEBARENSPEL EN TEEKENS IN DE RECHTSZAAL. EEN DOOFSTOMME VERDACHTE. De rol vermeldde als verdachte iemand met een goed Hollandschen naam. de rondste Hollandschen naam, dien men rich denken kan. Niettemin was op de lijst der getuigen een tolk vermeld. Ter zitting zou de oorzaak blijken. De Rechtbank kreeg een zaak te behandelen zooals zeker in geen tientallen jaren te Haarlem was voorgekomen, een doofstomme stond terecht-. De gelukkige omstandigheid deed zich voor. dat de justitie ditmaal zelf beschikte over een der zeker niet talrijke, deskundigen, welke hier als middelaar tus schen den zwijgenden verdachte en het col lege aan de andere zijde van de groene tafel kon optreden. De heer H. G. Ohr. Meyer, schrijver ten parkette van den officier van justitie heeft de taal der doofstommen be studeerd en zich haar eigen gemaakt, hoewel de heer Meyer in geen jaren de gelegenheid heeft gehad om deze kennis in praktijk te brengen, vonden Rechtbank en verdachte in hem een uitstekend vertolker van hun bedoe* lingen. Hij was een 51-jarig schoenmaker, werk zaam te Monnikendam, waar hij een even eens doofstomme vrouw getrouwd heeft en. waar hij door dit handwerk in het onderhoud van zijn gezin, waarvan thans nog één kind thuis is, voorziet. Den laatsten tijd was het hem niet naar den vleeze gegaan, ook al door de moeilijkheden die de altijddurende zwijg zaamheid hem oplegde. Hoewel deze hem en rijn vrouw dus in zekeren zin van de buiten wereld verwijderd hield, waren de listen en sluwheden van die wereld hem toch niet vreemd gebleven. Hij stond nu terecht, verdacht vam het stichten van brand In zijn woning, door op* zettelijk een brandende kaars, althans eenig vuur tegen het behang te plaatsen, waardoor de achterkamer in brand was gevlogen. En hij had dit, gelijk hijzelf bekende, gedaan met het oogmerk om zich de ve rze k er i vgspenn in - gen toe ie eigenen. Hy had zich tevoren ver zekerd bij twee verschillende maatschappijen en nadat hij de brand gesticht had. is hij met de polissen in den zak naar buiten ge gaan. In het voor leeken vreemde en ondoor grondelijke gebarenspel, volgens hetwelk naar de oude, thans verlaten methode, doofstom* men een compensatie werd gegeven voor hun gemis, maakte de tolk dit den verdachte dui delijk en deze gaf het grif toe. sprak het woord Ja uit en vulde verder aan met knik ken. Of het tot hem doorgedrongen is, welk een laakbaar feit 'nij gepleegd had, zouden wij niet durven zeggen. De officier van justitie, mr. W. M. Paarde- koopea- Overman, die voor het begin der zaak behandeling met gesloten deuren had ge vraagd.. waartoe de Rechtbank geen termen had gevonden, nam zoowel de ernst van het feit als den toestand van verdachte in aan merking en concludeerde tot een gevangenis straf van zes maanden. De uitspraak werd bepaald op 26-' Februari Tezamen met den veldwachter, die hem ge* verbaliseerd had verliet verdachte vriende lijk glimlachend de zaal. FEUILLETON. Uit het Engolsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden.) 10) „Als ik direct ln de kamer was gekomen, zou Je ons toch wel hebben hooren praten". .Neen. Sir Gregory. Ik was in de bedien denkamer en ben pas eer. paar minuten gele den naar buiten gegaan, toen ik het rijtuig r.aar juffrouw Laura en mevrouw Cargoe had gestuurd" „Sir Gregory", kwam de secretaris beleefd tusschen beide. ..mag ik u er aan herinneren dat Senor Medina al een uur op u wacht?" „De schuld van dien domkop daar", grom de Sir Gregory, dankbaar dat de duisternis zijn gezicht verborg. „Kom mee, Giles. Je zult Senor Medina je verontschuldigingen aanbieden." 'En gevolgd door de twee mannen, nep Sir Gregory het smalle pad od. „Geef me je arm. Perrfs. Ik ben wat stijf geworden van het slapen in de open lucht". „Zooiets lijkt me op uw leeftijd ook heele- maal verkeerd. Sir Gregory". „Zoo? Deksels brutaal van Je om dat te zeggen. Giles, je sluipt me niet weg, hoor je; ga mee naar de bibliotheek en maak Je excuses". Ja. Sir Gregory", stemde Giles onderwor pen toe. Het drietal stak het grasveld over. Sir Gregory leunend op den aim van Perris. HU had wel een steuntje noodig. zUn knieën knikten. pok evenals straks, slow wacr aen donkere tengere gestalte door het struikgewas naast het terras. Jlallo, wat is dat?" riep Sir Gregory met bevende stem. „Loop hem na. Giles". De statige butler liep zoo vlug als hij het met zijn waardigheid kon overeenbrengen, maar toen hU het struikgewas was genaderd kreeg zijn sportieve geest de overhand op zijn deftigheid en begon hü te rennen. „Ik zag straks ook iemand op de zelfde plaats wegsluipen", fluisterde Horn tegen Perris. „Waarom probeert u toch telkens uw on schuld vol te houden? Het fs „Ik vertel je dat ik die zelfde gestalte straks óók gezien heb. Dat moet de moordenaar zijn", steunde Sir Gregory. ..Stil nu. Daar is Giles weer." De butler kwam aanhollen. ,Jk zag een man door het park rennen, Sir Gregory. Hij.... hij ontsnapte me. Hij „Sufkop, die je bent!" schreeuwde de mïl- lionair en nu was zijn woede oprecht, want hij was overtuigd dat die vluchteling de moordenaar- was. „Maak de stal-jongens wakker; laat ze het park afzoeken. Honderd pond voor den man. die dien brutalen rekel pakt! En. verdraaid, Giles, het is donker in mijn kamer, wat be- teekent dat?" Giles liep verschrikt de terrastreden op, ..Senor Medina is zeker weggegaan. Sir Gre gory. Misschien heb ik hem wel nagezeten". „Je bent niet wijs. kerel, waarom zou Medina wegloopen en dan nog wel op die manier. Draal het licht aan". Volmaakt onbewust van wat hij te zien zou krijgen, tastte Giles naar den schake laar en het licht flistste aan. Op het zelfde oogenblik stiet de butler een verschrikten kreet uit en de twee mannen die met opzet op het. terras waren achtergebleven kwamen haastig naar dc openslaande tuindeur. •Wat drommels ls. er aan clu hand?" vroeg Sir Gregory barsch. ..Kijk", kijk!" riep Giles die trilde op zijn beenen. ,.Hij is „Medina!" Het was Perris, die sprak en de kamer inliep. „De arme kerel fs vermoord. Zie maardaar ligt de bijl met bloed vlekken erop". ,De steenen bijl", zei Giles, die zoo wit was als een doek. ,.0. wat moeten wij doen?" „In de eerste plaats de bedienden roepen!" riep Sir Gregory, de Perris blik opving en begreep, dat het nu tijd was om handelend op te treden, „Laten ze met z'n allen het park doorzoeken. Die man die op den loop gegaan is. moet het gedaan hebben! Bel de politie op!" Sir Gregory die er nu gerust ontdaan kon uitzien zonder argwaan te wekken, drukte op den ivoren belknop naast den haard. Op het lulde bellen verscheen Augustus, een van de huisknechts en kort daarop kwa men ook de andere bedienden op het ru moer aanloopen. De kamer was spoedig govuld met mannelijk en vrouwelijk personeel en met bleeke, angstige gezichten keken ze allen naar het roerlooze lichaam op het dikke tapijt. Sir Gregory, die tot zijn groote opluchting merkte dat tot dusver alles prachtig liep. gaf op zün gewone commandotoon allerlei orders. „Augustus, Giles. James. Roep de staljon gens en zoek den moordenaar; hij verbergt zich ln het park". „Dat is zoo", kermde Giles; ,4k heb hem gezien „Stel Je niet zoo aan als een oude iuffrouw. man!" riep Perris. terwijl hij den zenuw- achtigen butler bij den arm heen en weer schudde. „Vooruit, schiet op. De man mocht ontsnappen. Vergeet niet dat Sir Gregory honderd pond uitlooft." „Duizend pond, nu ik dit ontdekt heb", zei Sir Gregory, die vermoeid in een stoel neer plofte Bel de politie op dat heb ik al nog ecus gezegd Jaat een dokter komen O. wat vreeselijk, dat dit hier moet gebeuren!" Het heele huls was in rep en roer en een half dozijn mannen renden door het park in de hoop de belooning te verdienen. Alles was zoo wonderlijk in zijn werk gegaan, dat nie mand de waarheid vermoedde zelfs de secre taris nietdie meende dat hij de waar heid wist! Sir Gregory stond weer op en ging zitten: stond wéér op, liep heen en weer, bleef by het venster staan en riep: „Duizend pond belooning: twee duizend.... drie duizend Perris greep hem bij den arm. ,,Stop! U lijkt wel niet wijs". C „Laat me met rust!" Sir Gregory schudde hem van zich af. „Die man moet gepakt worden „Wees stil; U zegt te veel", fluisterde Perris dringend. „Val flauw, doe tenminste of u flauw valt". Sir Gregory tot voorzichtigheid gemaand, viel neer. terwijl Perris de verschrikte vrou welijke bedienden toeriep: Sir Gregory is flauw gevallen. Haal water, azyn, blijf dan niet zoo onbenullig staan". De keukenmeid en het binnenmeisje kwa men verlegen naar voren, maakten den boord van hun meeseer los en besprenkelden zijn gezicht met water. Sir Gregory scheen een geboren tooneelspeler; na een poosje kwam hij met een zucht bij. „Laura!" fluisterde hij ..Hij vraagt om zijn dochter, arme stakker!" jammerde de keukenmeid, en de betiteling deed Sir Gregory nu weer in oprechte woede ontsteken. „Hoe durf Je me zoo te noemen. Hoepel op! Akelige vrouwmenschen, waar bemoeien jullie je mee". Hij stond op: hij was weer de oude tyran nu hij besefte, dat er een goede kans was. dat de d3der zou gepakt worden. ..Perris". zei hij. als mevrouw Cargoe en Laura terugkomen, hpud ze uit deze kamer. En waar is mademoiselle?" „O!" Het schoot Perris nu opeens te bin nen dat de gouvernante wachtte tot zij ge roepen zou worden en zonder verder een woord te zeggen rende hij naar boven. Op de tweede verdieping kwam hij de Frangaise tegen. „O. bent u daar meneer Perris", begroette ze hem zenuwachtig. ..Waarom komt u nu pas? Ik heb een heelen tijd gewacht Wat is er? O. zeg het mij!", riep zij toen, toen ze zijn bleek ontdaan gezicht zag. Ls er iets gebeurd? Pedro?" „Hebt u het lawaai beneden niet. gehoord?" vroeg Perris, die niet wist hoe hij haar het vreeselijke nieuws moest vertellen. ..Jawel, maar Sir Gregory maakt zoovaak spektakel", verklaarde Mademoiselle schouder ophalend. Maar wat „Medina is dood; hij Is vermoord," zei Per ris. Hij wist geen andere manier om het haar te vertellen, dan maar botweg met de deur in huis vallen. Ze werd zoo wit als een doek. „Dood!" hijgde zy. Èn die ellendeling van een Sir Gregory ..Geen sprake van", protesteerde Perris op beslisten toon. ,.Een man die in den tuin sloop, heeft „Een lid van het genootschapO. ge nadige hemel!" gilde Mademoiselle en ze rende hem voorbii en de trappen af. In een ooewenk was ze in de bibliotheek en wierp zich op den dnode. ..Zeg toch wat miin liefste! O. hij is dood! O mijn lieveling'" En ze barstte in een krampachtige huilbui uit. Een groepje mannen uitgeput van het harde loopen. keerde terug. ..Hij ls ontsnapt", deelde Giles op moedeloozen toon mee. „we konden geen spoor van hem vinden. Sir Gregory". „Dekselsche sufferds!" schold hun meestee en hij meende het, {Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6