DE BILT 's-Morgens dat eerste trekje van je Chief Whip Groote broek. kerel 't is een genot—en hoe veel je er ook daarna rookt, het geeft niet want het is de beste voor je gezondheid! HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 14 FEBRUARI 1931 HERINGA WUTHRICH HAARLEM EXIDE BATTERIJEN OOK REPARATIES (Adv. Ingez. Med.) even van de beklennning te bevrijden. Hjet is mogelijk. Er waren verdhesdene andere memen ten, andere uitingen, soms onbegrijpelijk, sto rend, die mij deden twijfelen. Maar het is niet mogelijk de eindrekening op te maken, de slótsom vast te stellen. Er zijn menschen die beweren dat men met dit soort anti-oorlogs-propaganda zijn doel niet bereikt. Ik geloof hen niet. omdat mijn intuïtie zegt dat zij ongelijk hébben, en dit telkens weer gezegd heeft. Het is geen zakelijk argument, maar de zakelijke argu menten zijn niet de sterkste en belangrijk ste in de wereld, en zij kunnen hunnerzijds hun stelling evenmin met zakelijke argu menten bewijzen. Ik blijf gelooven dat dit de weg is, maar meer dan ooit ben ik ook ervan overtuigd, na temidden, van deze menschenmassa geze ten te hebben, dat allen den moed móeten hebben om die film te gaan zien. Er schijnt voor velen zeer veel moed toe noodig te zijn. Zij moeten die dan maar hebben. Vooral de vrouwen. Voor de Vrouw, die verder van het werkefyke begrip en doorvoelen van den oorlog af staat dan de man hetgeen niet haar schuld maar slechts een logisch ver klaarbaar feit is is tegengif tegen de oorlogspsychose het allernoodigst. En als dat gif bij haar eenmaal gewerkt heeft, zullen zij grooter vijanden van den oorlog zijn dan wij mannen. Feller, actiever strijdsters. Het i s niet voldoende te zeggen en te den ken ze'fa: ik ben tegen der. oorlog. Men moet het besef in zich hebben, het diepe ge voel. het Geloof dat de oorlog een misdaad is, om de epidemie, als zij opnieuw mocht uitbreken, in zichzelf te kunnen weerstaan. Men moet. om het nog duidelijker te zeggen, er tegen ingeënt zijn. En hoe vaker, hoe beter. Vredesvereenigingen doen hun uiterste best. met verspreiding van circulaires bij den ingang van het Rembrandt Theater, le den te winnen. Zij schijnen wel succes te hebben, maar het zou- veel meer kunnen zijn. Er verschijnt ook een aansporing op het doek, om lid van die vereenigingen te worden. Ik zou nog een maatregel willen voorstel len. Laten de Vredesvereenigingen zich ten spoedigste tot de directie wenden met een dringend verzoek om de pauze enkele minu ten te verlengen en tijdens die pauze enkele menschen met lijsten in de zaal te mogen laten rondgaan, om namen van nieuwe leden te noleeren. Ik heb reden aan te nemen dat een dergelijk verzoek een goede kans van inwilliging heeft. Het middel zal het aantal directe resultaten ongetwijfeld zeer ver- gr ooien. R. P. DE BLOEMENTENTOON STELLING. BEZOEK VAN DE KONINGIN. Nadat de Kon in gin-Moeder de door de Alt,. Vereenlglng voor Bloembollencultuur in het Krelagehuis georganiseerde winterbolbloe- mententoonstelllng bezocht had, is heden de Koningin naar Haarlem gekomen om de bloemenweelde in oogenschouw te nemen. Op verzoek van H.M. was de aankondiging van dit bezoek stil gehouden, om daardoor te bewerken, dat de tentoonstelling rustig be zichtigd kon worden. Precies elf uur arriveerde H M. en haar ge volg in twee auto's uit Den Haag. Prinses Juliana had het voornemen gehad ook naar Haarlem te komen, maar op het laatst is daarin vei-andering gekomen. Het is niet zeker of de Prinses nog op een anderen dag zal komen. De Koningin werd bij den ingang ontvan gen door den heer E. H. Krelage, voorzitter van Bloembollencultuur. Mede ter ontvangst waren aanwezig de burgemeester de heer C. Maarschalk en de alg. secretaris van Bloembollencultuur de heer H. J. Voors. Verder waren nog verschil lende hoofdbestuursleden van Bloembollen cultuur aanwezig, alsook de commissaris van Politie den heer E. H. Tencküick. Aan H.M. werd door een dochtertje van den heer Krelage een bouquet aangeboden Het gevolg van de Koningin bestond uit gravin van Lijnden van Sandenburg, groot- meesteresse. freule van Tets, eerste hc-fdame, Baron van Geen. kamerheer en kapitein van Kesteren. adjudant. Dadelijk werd begonnen de tentoonstelling te bezichtigen. Hoewel het koninklijk bezoek geheim ge houden was, waren er toch eenige honderden bezoekers op de tentoonstelling, die H.M. bij haar binnenkomst toejuichten. Met veel belangstelling werden de mooiste Inzendingen der tentoonstelling bezichtigd. (Voor het nieuioc raadhuis te Grootebroek heeft burgemeester SchrijruJer zelf schilderijen vervaardigdglas-in-lood ver sleringen ontworpen en beeld houwwerken vervaardigd.) Dat is kranig burgemeester, En het ls zoo ongewoon. Meestal spreiden burgervaders Niet zoo'n kunsttalent ten toon. Schilder, glas-in-locd ontwerper, Beeldhouwer en burgervaêr. Waar vindt men zoo'n serie functies Ergens anders bij elkaar? En de o root ebroeke mannen Mogen trotsch gaan op een man, Die penseel, potlood en beitel En henzelf besturen kan. Als hU aan zijn Raad een beeld geeft. Dat zoo helder is als glas. Als hij hom den toestand schildert Van de Grootebroekschc kas; Zal do Raad zijn woord aanvaarden Zonder verdre tegenspraak, Want het meesterschap des leiders Is een waarborg voor zijn taak. Hulde burgemeester Schrijnder U kwam kranig uit den hoek. Ais t gepast xs U 's geen broekie, Maar met recht een groote broek. P. GASUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 6fl Cl«. per regel. WHIP VIRGINIA Ook met kurk en goud meldt: Hoogste barometerstand 767.3 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 739.1 m.M. te Isafjord. (Waarnemingen verricht in den morgen vdn 14 Februari, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt.). en voorspelt: meest matige, wellicht toenemende Noorde lijken tot Oostelijken wind. Half tot zwaar bewolkt. Weïïiig of geen neerslag. Lichte vorst des nachts. Overdag temperatuur om het vriespunt tot lichten vorst. Barometer Stand van heden 752 mA (Veranderlijk) Stand van gisteren 743 mJv Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. A. FEDERMANN, Groote Houtstraat 37 - TeL 11059 Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 10 uur 40 F. 36 F. 40 F. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. GOUD-DOUBLE Pax So-Ea»y montuur m. lichten en donkeren rand f 2,25 Alleen ZIJLSTRAAT 97 Opticiens BURGERLIJKEN STAND HAARLEM, 14 Februari. Getrouwd 13 Febr.; A. J. C. Rozenhart en M- A. S. Patalas. Bevallen 10 Febr.: C. van Graasvan Hiel, d.; 11 Febr.: A. J. Huttinga—v. d. Woerdt. z.; 12 Febr.: J. van DusselöorpVlieg, z.; J. J. AndriessenAnschiïtz, d.; C. MantzKonij nenberg. d. en z.; W. Loos—Gerritsen, z.: J. de Jong—Bakker, d.; 13 Febr.: D. Prinsen—van 't Slot. z. Overleden 12 Febr.: A, Josset, 86 j., Wester- houtpark; C. Nuijena— de Bruin, 58 J„ Kam perlaan» LISSE. Geboren: Margrieta, dochter van A. v. Marsbergen en van F. W. Faas. Adriaan. zoon van C. v. Pijpen en van A. Biesheuvel. Adria- nus Anthoonius MAria, zoon van J. v. Dijk en van Th. J. Cornelisse. Leonaixius Cornells Johannes, zoon van C. J. F. v. d. Lans en van W. E. G. Zwetsloot. Phllippus, zoon van J. v. Hoven en van I. v. d. Horst. Overleden: Hendrlkus Theodorus Salman, echtgen. van J. Schrama, oud 80 Jaren. Jaco bus Adriaansen. oud 94 jaren. SCHEEPVAARTBERICHTEN Aldabl 13 te Algoabaai v. Rotterdam, ver trok n. Mozambique. Almelo 13 v. Rotterdam naar Antwerpen. Bin tang 13 te en van Rangoon. Colombia 13 v. Amsterdam naar West» Indië- Enggano 13 te 8uez, Batavia naar Amster dam. Kota Gede 11 te Penang v. Calcutta. Laertes 12 v. Santander, Macassar naar Amsterdam. Loch ka trine 12 te Portland O., Pacifickust naar Rotterdam. MelampUs 12 te Suez, Batavia naar Am sterdam. Rietfontein 12 te Port Said. Rotterdam naar Bcira. Rotterdam 13. 18 u. Funchal, New York naar de Middeli. Zee. Ta wall 13 te Catania. Amsterdam naar Batavia. Vcendam, li v. New York n. Bermuda, MOTORZEILSCHIP IN NOOD. BEMANNING AAN DEN WAL GEBRACHT. Het te Delfzijl thuisbehoorende motorzeil schip „Export" van den heer E. Eissens al daar vertrok Woensdag met een lading gerst uit de haven van Delfzijl met bestemming naar Nieuweschans, doch geraakte des na middags op de Dollart aan den grond. De opvarenden stelden onmiddellijk alle po gingen in het werk om op eigen kracht het schip vlot te brengen. Zij hebben den gehee- len Woensdagnacht hieraan gearbeid, doch het heeft niet gebaat. De inmiddels in top geheschen noodvlag en gegeven nood-fluit- seinen werden niet opgemerkt, zoodat de be manning niets anders overbleef dan te trachten het schip in diep water te krijgen en hulp af te wachten. Het heeft lang ge duurd aleer er redding in zicht kwam, want eerst Donderdagnamiddag kwam een passee- rend motorschip op de in nood verkeerende „Export" af en stelde pogingen in het werk om het schip van den grond te sleepen. De „Export" was inmiddels door de werking lek geslagen, zoodat men door aanhoudend pom pen het schip heeft getracht te lichten. Deze pogingen faalden echter evenzeer. Inmiddels stak de storm op en hooge zeeën sloegen over de vastzittende boot, zoodat de kapitein van het motorschip, dat hulp verleende, het raadzaam achtte zijn tocht voort te zetten. De bemanning van de „Export" bestaande uit S. Eissens en den stuurman werd daarop aan den wal gebracht. Vrijdag zijn de sleeu- booten „Duitschland I" en „Duitschland H' naar de Dollart vertrokken ter assistentie Men hoopte het schip 's avonds met hoog water los te sleepen. Het schip is verzekerd. BESTRIJDING GEVOLGEN DER WERKLOOSHEID Met hartelijken dank bericht het Comité de ontvangst der volgende bijdragen: Dr. C J. 10: Gebr. G. Modem, 50; Dr. H. v T 10; N.V. Gebr. B. 100; J. B. 200; Pas toor S. 200; H. H. B. 10; Dr. H. V. 5; N. G. A. f 25, W. L50; N. N. 500, to taal 1160. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN SCHEEPVAARTBERICHTEN Binnengekomen schenen te IJmniden Datum Natie 13 Febr. Engelsch Palgranche Llamelly m Zweedscl Flandria Antwerpen m Ned. Ilos Hamburg Ned. Boomberg Hamburg 14 Febr. Ned, Gouwestroom Fowey Uitgaande schepen naar: 13 Febr. Griek Tonaris B. Aires Leth. Kuldlga Wundau Deensch Thyra Altona Ital. Atlantic- Immingham Ned. Columbia Chalot Duitsch Liesel Halm Gent Dultsch Magdalena Hamburg Engelsch Bothust Hamburg Engelsch Pentwijn Bayreuth Ned. Me use Parijs Zweedscl Sverken Hull Ned. Euterpe Rotterdam Ned. Oberland Malaga Ned. Orion Taragona Ned. Perseus Kopenhagci Ned. Boomborg Liverpool Ned. Anna (mo- torsch.) Antwerpen SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Neder landsche mo'orpassagïerardhlp ..Columbia" is gistermiddag op haar tweede reis naar Weat-Indië vertrokken. Aan boord van het schip bevonden zich een groot aantal passagiers, waaronder vele ambtenaren voor politiekorps te Curasao. Het passeerde de sluizen met een diepgang van 82 dM. Het Engelsche stoomschip Emlynlan is gistereu met een /olie lading ijzererts van ca. 7600 ton van Hjelva aan het Hoogoven» bedrijf te IJmuiden angekomen. Onmiddel lijk na aankomst is e mot de lossing van dit schip aangevangen. Het Engelsche stoomschip Kyloe zal een dezer dagen een lading steenkolen van New Castlè voor het Hoogovenbedrljf te Umuiden vervoeren. De stoombeuger VL 39 genaamd Joannes Gregorius is in de vLsschershaven te Umui den aangevaren door de kolensahuit Gron no. 1, waardoor lichte schade aan het achterechip van eerstgenoemd vaartuig is ontstaan. De Engelsche motorschoener Anna. welke na het regalen van haar kompassen door het slechte weer in de haringhaven te Umuiden werd opgehouden, heeft hedenmorgen haar reis naar Antwerpen vervolgd. yiSSCHERIJ-OPBRENGST. BESOMMINGEN. Beden waren aan den Rijksvlschatelag al hier 11 stoomtrawlers en 13 taggers. De be sommingen waren: Trawlers: T Manden. 100 Clara Nico f 1600 50 Concordia f 1300 60 Holland n f 2000 95 Olympia f 2200 80 Orion f 1400 270 Liberia f 3600 90 Oostzee f 2100 40 Hoop I f 900 60 Westland f 1100 220 Liesbeth Betty f 3400 60 Flamingo f 1600 Loggers: KW. 97 f 100, KW. 112 f 530, KW. 158 f 715, KW. 22 f 685, KW. 33 f 510, KW. 65 f 95, KW. 8 f 270, KW 56 f 495, KW. 141 f 910, KW. 144 f 345, Soh. 4 f 535, Sdh. 285 f 510, Sch. 25 f 525. BEVERWIJK MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Voor de benoeming van rijf leden van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon hebben B. en W. de volgende aanbeveling samengesteld: 1. K. Steyn, wethouder: 2. J. F. Braun, lid van den gemeenteraad; 3. Corn. Versteeg, (benoemd) lid van den gemeenteraad; 4 Jac. van Zutphen, bestuurslid van den Ned- R.K. Volksbond; 5. H. Rothe, voorzitter van den Beverwijkschen Bestuurdersbond. FEESTAVOND DRANKBESTRIJDING. De jaarlijksche feestavond voor leden ea genoodigden van de RJC. Drankbestrijdings- vereeniging mocht zich ditmaal al in een bijzonder groote belangstelling verbeugen. Na een propagandistL-ch woord van den. voorzitter voerde een uit de leden gevormd tooneelgezelschap voor een stampvolle zaal de Duitsche klucht „De professor in ae knel" op. Het publiek heeft zich met deze dolle ge schiedenis uitbundig vermaakt, waartoe de uitstekende, vlotte opvoering niet weinig medewerkte. Het werd voor het gezelschap een doorslaand succes. Aan het slot van dezen in alle opzichten welgeslaagden feestavond werd onder daverend applaus aan de dames van het tooneelclubje een bloemenhulde ge bracht. LISSE GEMEENTERAAD. Vrijdag 20 Februari des namiddags om half drie wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente gehouden. De agenda luidt*. 1. Verzoek van de bewoners van de voor malige gemeentewoningen, Reeuwijk, om een huurtoeslag qp de thans door hen be woonde woningen der woningvereeniging „Volksbelang". 2. Verzoek van den Ned. Bond van Koffie huis-Restauranthouders en Slijters, om verkiezing van leden van den gemeente- bedrijfsbillards vrij te stellen van Personeele belasting. 3. Verhuur van de voor het gasbedrijf ge bouwde woningen langs de Gasstraat. 4. Samenstelling van stembureaus voor de raad en de Provinciale Staten. 5. Benoeming van twee vertegenwoordi gers der gemeente in het bestuur der Wo- mngvereeniging „Volksbelang" wegens pe riodiek aftreden van de heeren J. P. Segers en J. C. de Haan. 7. Beschikbaarstelling van tuingrond voor gemeente-werklieden. 7. Ingekomen stukken en mededeellngen» WINKELBEURS EN BLOEMENTENTOON STELLING. De winkelbeurs en bloemententoonstelling mag zich in een druk bezoek verheugen. Den geheelen dag is er „loop", dan kan er recht gezellig gewinkeld worden, 's Avonds komen er honderden bezoekers. Het succes van de onderneming is dus volkomen verzekerd. In het verslag van de opening der tentoon stelling stond de naam van den eere-voorzit- ter verkeerd vermeld, dit is de heer F. C. J. v. d. Eerden. Voorts ls aan het comité nog toe gevoegd de heer Den Haan, gemeente secretaris. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EERSTE KLASSE. Vrijdagavond werden <fe®e wedstrijden voortgezet. Het eerst traden in het strijdperk M. v. d. Putten en D. A. de Foeljaeger, Het was een slap begin voor beiden. Op de 6e beurt herstelde de laatste zich en scoorde een serie van 29. In tegenstelling van den vorigen dag. was v. d. Putten eerst niet c»p stoot en raakte daardoor aanmerkelijk achter. Zijn tegenstander noteerde os. 11. 16, 36 en 22. Van de Putten maakte 11 en 30. Na 18 beurten s:ond het 153 om 100 voor de Foel jaeger. Van de Putten maakte 11 en 30. Na 18 Foeljaeger toande weder zijn oude kracht en antwoordde met een schitterende serie van 80, waai'door v. d. Putten een verloren partij speelde. Toch hield hij zich kranig en maakte 13 en 19. Met een serie van 15 maakte zijn partner echter de partij uit. De uitslag was: de Foeljaeger 250 in 24 beurten, hoogste serie 80, moyenne 10.41; v. d. Put-ten 166 In 23 beurten, hoogste serie 30. moyenne 7.21. Vervolgens traden W. H. Verheyde en M. v. d. Putten in het strijdperk. Vedheyde zetté in met 18; v. d. Putten begon slecht. Op de 10de beurt maakte Verheyde 27. Toen was de stand 80 om 46 voor Verheyde. Toen deze op de 16e beurt een fraaie serie van 58 scoor de, leek de kans voor v. d. Putten vrijwel ver keken. Na nog eens 15 12 en 15 gemaakt te hebben was het na 25 beurten 203 om 10L Dan kreeg Verheyde een geweldige inzinking, waaiwan v. d. Putten gebruik maakte om met 13, 21, 21. 15 en 17 het tot 209 te brengen. Dan maakte Verheyde met 15 uit. Het resul taat wasVedheyde 250 in 39 beurten, hoogste serie 58, moyenne 641; v. d. Putten 209 in 38 beurten, hoogste serie 21. moyenne 5.50. Tenslotte speelden op het tweede biljart G. Vos en D. A. de Foeljaeger. Vos was niet op dreef, terwijl zijn tegenstander oa. 10, 11 en 14 scoorde. Daarna ze.te de oud-kampioen er een geweldige spurt in en maakte een 'orillante serie van 60. gevolgd door 11 en 38, dus in 3 beurten 109 caramboles. Later scoorde hij nog eens 27 cn 17. Wel maakte Vos achter elkaar 27, 24 en 25; doch het kon niet helpen. Op de 22?t« beurt maakte de Foeljaeger met 15 uit. De stand was: de Foeljaeger 250 in 22 beurten, hoogste serie 60, moyenne 11.36; Vos 150 in 22 beurten, hoogste serie 27, moyenne 6.8L Het rangrijstje luidt thans: gesp. ge.w. serie gemldd. 1. D. A. de Foeljaeger (D.EB.) 3 2 80 9.74 2. H. Boerwinkel (Vriendenkring) 3 2 80 8.23 3. M. v. d. Putten (D. E. S.) 4 2 34 6.29 4. W. H. Verheyde (Haariem-Noord1 2 1 58 5.69 5. G. Vos (Haarlem Noord). 3 1 50 7.10 6. F. v. Berg (B. C. H. 2 0 30 5.95 7. A. Brauckman (D. E. S.) 2 Q 28 498 Heden worden drie partijen

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 2