GANDHI ZEGT ZIJN MEENING. BUITENLAND. Conflict in de Engelsche weefindustrie geëindigd. D.J.VAN ELUCKHUIJZEN JUWELIER - 33ANEGANG 36 ANEGANG HOEK SCHAGCHELSTRAAT AFEX Klop-veeg-Stofzuigers i 1ÏE- VOOR DE VERKIEZINGEN IN SPANJE. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 14 FEBRUARI 1931 TWEEDE BLAD Een ondubbelzinnige weigering tot samenwerking. De Palestijnsche kwestie. Brief van Macdonald aan Dr. Weizmann. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De „News Chronicle" heeft een onderhoud gehad met Ghanrii en volgens „De Tel." komt de inhoud van het gesprek hierop neer, dat de Nationalistische leider ronduit erkende dat 't op de huidige voorwaarden onmogelijk is. met de Engelsche politici- in zee te gaan „De rede van MacDonald,' aldus Gandhi, „geeft mij geen aanleiding de ongehoorzaam heidsbeweging te staken. Ik wensch het wezen der onafhankelijkheid, en dan mogen de En- gelschen den schijn houden. De voorstellen der Ronde-Tafel geven mij echter dit wezen niet. Ik had gewild, dat men ons volkomen zelfbestuur zou hebben toegekend, zonder eenigen waarborg. Waarborgen beteekenen. dat wij nog altijd worden beschouwd als niet in staat onszelf te regeeren. Het Britsche leger bijv. is volkomen overbodig. Het is een voudig een bezettingsleger. Ik zou willen, dat alle Britsche regimenten morgen vertrokken. Er bestaat geen grensgevaar. Geen enkel land begeert Indlë Laten de Afridi's maar een paar grensplaatsen plun deren. Als zij ons aanvallen, zal ik hen weer staan met hetzelfde ongehoorzaamheidswapen waarmee ik de Britsche invasie weersta. Mis schien zou er een soort Indisch leger moeten zijn, al voel ik daar persoonlijk niets voor. Om het modern te oefenen zouden wij den raad van deskundigen kunnen inroepen. Waar schijnlijk zouden wij Engelschen officieren verzoeken ons daarbij te helpen, maar als zij weigerden, zouden wij de medewerking vragen van Fransche of Duitsche of Japansche of andere officieren". „Wij moeten de financiën volkomen con troleeren. Indië is maar een arm land. Het kan zich de luxe van drie residenties voor een vice-konlng niet veroorloven. Als wij de voorbehouden aanvaarden, dan zal slechts 20 pCt. van het nationale inkomen door ons zelf worden beheerd". Voorts betoogde Gandhi nog, dat de ge schillen tusschen Hindoes en Mohammedanen geen belemmering behoeven te zijn voor het zelfbestuur, aangezien „deze geschillen zijn aangestookt door de Engelschen en vanzelf zullen ophouden als beide groepen moeten samenwerken voor den opbouw van het land. En hij besloot: ,,De burgerlijke ongehoor zaamheid moet voortduren. Ik zie uit naar vredeskansen. Maar voorshands zie Ik er geen". Wanneer de bovenstaande gegevens inder daad juist zijn. kan men aannemen, dat er nog heel wat water door de Ganges moet stroomen, alvorens de Engelsche regeering en de Nationalisten het eens zullen zijn. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat het geenszins uitgesloten is, dat Gandhi bezig is pressie uit te oefenen, en dat hij straks met veel minder dan thans geëischt wordt, ge noegen zal nemen. L. A, Engeland. De uitsluiting in de katoen industrie geëindigd. LONDEN. 13 Febr. (V.D.) De uitsluiting ln de katoenindustrie Lancashire is geëindigd. De fabrikanten hebben tevens van hun voor= nemen afgezien om bij wijze van proef het aantal weefgetouwen per wever te ver- hoogen. Naar van welingelichte zijde vernomen wordt zou de bijlegging van het conflict in de Engelsche weefindustrie en de opheffing van de uitsluiting grootendeels te danken zijn aan de bemoeiingen van het Engelsche mi nisterie van arbeid (miss Bondfield) dat de werkgevers tot toegeven zou hebben bewo gen. In een vergadering van het bestuur der fabrikantenvereeniging, die drie kwartier duurde, werd geconstateerd, dat de meeste werkgevers bereid waren, ook ln de toekomst de besluiten van hun organisatie uit te voeren, waarna beslotenwerd de uitsluiting op te heffen en de proefneming met het systeem van meer weefgetouwen per arbeider te Burnley te staken. De werkgevers achtten het niet wensohelljk de uitsluiting ook tot de spinnerijen uit te breiden. Men acht het waarschijnlijk, dat de fabrikanten het besluit niet genomen zouden hebben wanneer bij een groot deel der leden niet de meening be stond, dat de uitsluiting niet in het belang van de industrie was. De besprekingen over de technische reor ganisatie van de industrie zullen voorloopi§ worden aangehouden tot een gunstiger tijd. stip. Brief van den minister-presi dent aan Dr. Weizmann. LONDEN, 13 Pebr. (VI.) De minister- president heeft een brief gericht tot dr. Weiz mann, den voorzitter van de Jewish Agency, welk schrijven een gezaghebbende interpre tatie vormt van het verleden jaar gepubli ceerde Witboek en een volledige verklaring over de regeeringspolitiek in Palestina in houdt. De minister-president herinnert ln het be gin van dit schrijven er aan, dat er beweerd was, dat de regeeringspolitiek ernstig afweek van de verplichtingen van het mandaat, gelijk dit tot dusverre werd opgevat dat de mandataire verplichtingen verkeerd werden Uitgelegd en dat dit de voorbode was van een politiek, die niet ln overeenstemming was met de mandataire verplichtingen ten op zichte van het Joodsche Volk. „Bij het uitvoeren van een mandaatpolitiek kan de mandataire macht niet ontkennen, dat er verschillende belangen en gezicnts- punten bestaan. Deze kunnen zeer wel met elkander worden verzoend, doch alleen, wan neer men er zich wel van bewust is, dat een volledige oplossing van het probleem afhan kelijk is van een overeenstemming tusschen Joden en Arabieren". Inzake de critiek, dat het Witboek beleedi- gende beweringen bevatte voor het Joodccne volk en de Jewish Labour Organisation, wordt in het schrijven met nadruk ontkent, dat eenige bedoeling in die richting bestaan heeft. Erkend wordt, dat de Jewish Agency voortdurend bereidwillige medewerking ver leend heeft bij het ten uitvoer brengen /an de mandaatpolitiek en dat het constructieve werk van het Joodsche volk ln Palestina wel dadige uitwerking gehad heeft op de ontwik keling en het welzijn van het land als geheel. Betreffende de kwestie die gerezen was aangaande de beteekenis van „bescherming van de burgerlijke en godsdienstige iechten van alle inwoners van Palestina, zonder on derscheid van ras en Godsdienst" en van de woorden „verzekeren, dat de rechten en de positie van andere groepen der bevolking niet worden geschaad" zegt het schrijven dan. dat hiermede bedoeld wordt, dat met betrekking tot burgerlijke en godsdienstige rechten de mandataire betrekking tot burgerlijke en godsdienstige rechten de mandataire macht geen onderscheid mag maken tusscnen per sonen op grond van godsdienst of ras, net- geen gelijkelijk van toepassing is op de Joden als op de Arabieren en overige groepen der bevolking: Het vergemakkelijken van Jood sche immigratie en het aanmoedigen van uit gebreide kolonisatie van land door Joden aldus Macdonald blijft een positieve ver plichting van het maandaat en kan doorge voerd worden zonder schade voor de -echten en de positie van de andere bevolkingsgroe pen. Nadruk is gelegd op de woorden van het Witboek, inhoudende, dat het niet mogelijk zou zijn staatslanden beschikbaar te stellen voor Joodsche kolonisatie met het oog op 1 et feit, dat deze op het huidige moment bezet zijn door Arabische boeren en met het oog op het belang van het beschikbaar maken van meer land voor Arabische boeren, welke thans geen landbezitter zijn. Bij het in uitvoer brengen van de politiek van landkolonisatie zal een gecentraliseerde contróle over de transacties betreffende aan koop en overdracht van land noodzakelijk zijn, waarbij echter een minimale tusschen- komst in de vrije overdracht zal worden ver zekerd, gedurende een tusschenperiode. Deze controle zou echter eerst in werking treden vanaf den datum waarop de overheid, die be last zal zijn met de uitvoering der politiek begint op te treden. Ln den tusschentijd zal de Hooge Commis saris volledige bevoegdheden hebben tot het beschermen van eigendom en bezettings rechten in geheel Palestina. De regeering legt er nogmaals ondubbel zinnig den nadruk op, dat de verplichtingen van het mandaat plechtige internationale verplichtingen zijn, met betrekking waartoe er geen voornemens zijn ervan af te wijken. Het Lagerhuis tegen prohibitie in Engeland. LONDEN. 13 Febr. (V. D Het Lagerhuis verwierp met 137 tegen 18 stemmen een voor stel tot invoering van een wettelijk verbod voor het vervaard'gen en het Invoeren ln het land van alcoholhoudende dranken. Snowden nam deze gelegenheid te baat voor het doen van een scherpen aanval op den drankhandel en hij verklaarde, voor een volksstemming over dit onderwerp te zijn. Namens de regeering werd medegedeeld, dat het geheele vraagstuk te zijner tijd door een commissie zou worden onderzocht De regee ring zou voor het verschijnen van dit rap port dus geen enkele wettelijke maatregel kunnen goedkeuren. Hoewel Lady Astor, na de nadeelen van het alcoholgebruik te heb ben geschetst, voorstelde, een aantal distric ten in Engeland en Schotland het recht te geven, bij plaatselijke keuze te bes'issen of ln deze districten al of geen drankverbod zouden hebben, nam het Lagerhuis bij meer derheid van stemmen een ander besluit en zal Engeland het Amerikaansche voorbeeld voorlooplg niet navolgen. INGEZONDEN MFD^DEEL'NCEN a 60 Ct». per r«gel. ZATERDAG a.s. LAATSTE DAG van den UITVERKOOP MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG a.s. GESLOTEN Donderdag 19 Februari opening van het nieuwe pand INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 80 Cts. per reeel. STOFZUiGERHUiS MAERTENs BARTEL JORIS STRAAT IS - TEL. 1075E De roep om het verlossende moratorium. LONDEN. 12 Febr. (N.T.A.) In het lager- huis sprak de afg. Kenworthy (labour) o.a. over de quaestie der schulden, aldus het Hbld. Hij zelde, dat het geheele oosten der Ver. Staten en alle Amerikaansche bankiers voor een moratorium waren; de staten van het middenwesten stonden daarentegen nog op het standpunt van Engeland ln 1920, nl. dat de Duitschers moeten betalen. Spr. verlangt, dat de volken tot een ronde tafelconferentie zullen worden uitgenoodigd om den geheelen economischen toestand en den invloed der herstelbetalingen en inter- geallieerde schulden daarop te bespreken. Hij gelooft niet. dat Amerika zou weigeren daar aan deel te nemen. Kenworthy verzocht lady Astor hem bij zijn pogingen om een eind te maken aan dezen onmogelijken toestand, veroorzaakt door de schulden en herstelbetalingen, te steunen. Lady Astor gaf hem de verzekering, dat zij al haar invloed, waar ter wereld zij dien ook bezat, zou doen gelden om een recht vaardige en redelijke regeling der schulden- quaestie te verkrijgen. Plannen der werkgevers tot bezuiniging. De Britsche federatie van werkgeversbon den, welke leJen in totaal ruim 7 miliioen arbeiders in dienst hebben, heeft een aantal voorstellen gepubliceei-d ten einde te komen tot een algemeene verbetering van den eco nomischen toestand^ door middel van bezui niging. De werkgeve'rs eischen een verlaging der werkloozenultkeering van 33 1/2 pet., geen nieuwe belasting voor de industrie zoo lang het aantal werkloozen in een bedrijf niet minder is dan 5 pet. van het totaal aantal werk geste'de arbeiders, vermindering van loonen en salarissen in de stedelijke en staatsbedrijven en tenslotte vaststelling van een maximum grens voor de sociale lasten. Uitvoerig bespreekt de pers het probleem van de verlaging der loonen Een aantal vak- vereenigingsleiders deelt mede. dat zij zich tot het uiterste tegen een dergelijken maat regel zullen verzetten. De „Daily Telegraph" verklaart zich even eens tegen loonsverlaging. Het blad zegt, dat veel grootere aandacht geschonken moet worden aan het vraagstuk van de herziening der oorlogsschulden. Voorts wordt het idee geopperd een binnenlandschen schulden- dienst, die thans een bedrag van ruim 350 miliioen pond sterling per jaar kost. te ver minderen door het nemen van maatregelen, waardoor dan desnoods al'een de houders van schuldbewijzen eenigszins gedupeerd zouden kunnen worden. Hiertegenover kun nen deze personen als compensatie beschou wen. dat zij van de wederinvoering van den gouden standaard en van de daling der prij zen de grootste voordeelen hebben gehad. Duitschland. DE POLITIEKE SITUATIE. Oud-kapitein Maltitz gearresteerd. Naar aanleiding van de berichten uit Ber lijn dat te Innsbruck door den Pruisisohen oud-kapitein Maltitz een centrale zou zijn ingericht, die zich ten doel stelde de met de Dui.sche Nat.*soc. partij in verbinding staande nazi's over de grens te helpen, die er ook van verdacht wordt de beide nationaal- socialisten Becker en Hauschke, die op Oude jaarsnacht te Berlijn de twee Reichsbannc-r- leden vermoordden, over de grens hebben gebraoht, wordt uit Innsbruck medegedeeld, dat kapitein Maltitz Inderdaad te Innsbruck een zeer voorname» rol in nationaal-soc-ia- listische kringen speelde. Toen de Berlijn- sche politie de politie te Innsbruck om nadere mededeelingen verzocht, omdat het vermoe= den bestond dat hij de beide moordenaars geholpen had., werd hij door de poliuie ver hoord. Maltitz gaf inderdaad toe, dat twee Jonge lui bij hem waren geweest, die om steun en werk vroegen, zooals in de afgeloopen vier maanden, dat hij te Innsbruck woonae. her haaldelijk was geschied. Becker heeft dat echter niet gekregen en waaraan hij zich schuldig had gemaakt, wist Maltitz toen nog niet. Maltitz, die de laatste dagen niet ;e Innsbruck aanwezig was. is hedenmorgen bij zijn terugkeer gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. De strijd tegen de Nazi's. Bij huiszoekingen te Berlijn ls een groo- te hoeveelheid nat.-soc. propaganda mate riaal in beslag genomen. Bij het onderzoek is gebleken, dat er reeds sedert geruimen tijd betrekkingen met het buitenland, met name Tirol, bestaan en dat aan uit het land gevluchte personen in vele gevallen een schuilplaats is verleend. Te Innsbruck vormde een zekere von Maltitz, een voormalig Dultsch officier, de verbin ding met de Berüjnsche nazi's, aldus het Hbld. De politie te Berlijn heeft de Oostenrijk- sche reeds om arrestatie van v. Maltitz ver zocht. Onder de in beslag genomen stukken vond men o.a. den brief van een hooggeplaatst ambtenaar aan een der rijksdepartemen ten, die zich bereid verklaarde materiaal uit zijn departement ter beschikking der nat.- soc. leiders te stellen. De politie heeft 't be trokken departement terstond van deze ontdekking mededeellng gedaan. De ambte naar zal voor ontslag worden voorgedragen. Zoowel de communisten als de nazi's wa ren voornemens Zondag omstreeks het mid daguur in de Lustgarten te Berlijn een mas- sabetooging te houden. Daar dit natuurlijk zou leiden tot een massa-kloppartij, heeft de politie voor Zondag alle vergaderingen in I de Lustgarten verboden. I Ook Donderdag hebben weer talrijke j vechtpartijen plaats gehad. Wij vermelden die te Malnz, waar een persoon zwaar ve- j kwetst werd en die te Koningsbergen, waar i de aankomst der uit Berlijn torus koerende I nat.-.soc. rijksdagleden leidde tot botsingen. waarbij een jonge man eveneens zeer ernst;- I ie verwondingen opliep. (Bijzondere correspondentie). MADRID, Februari. Na hot levendige tempo, dat de politieke gebeurtenissen in Spanje ln November en December schenen aan te nemen, speelden zich in Januari gebeurtenissen af van niet veel geringer beteekenis, maar onder een voor den niet voldoende ingewijden toeschouwer vrijwel roerlooze oppervlakte. De poging, t»n omwenteling van de bestaande orde te ont ketenen. was ln December tamelijk jammer lijk mislukt, omdat bleek, dat er geen leiders waren, die over den noodlgen moed en het vereischte doelbesef zouden hebben beschikt. Het kon derhalve geen verbazing wekken, dat de massa's met instinctmatige minachting voor het geklets der door weinigen ernstig genomen agitatoren volhardden bij een on verschilligheid, die ieder succes bij voorbaat uitsloot. Zoo hadden de tegenstanders het de monarchie niet al te moeilijk gemaakt, mees teres van den toestand te blijven; maar het zou toch voorbarig zijn, reeds van een be slissende overwinning te spreken. De positie van de regeering bleef ook in het nieuwe Jaar delicaat; het was vooral de vraag, of zij haar dikwijls gegeven en bij Iedere ge legenheid herhaalde belofte, de verkiezingen op 1 Maart te laten houden, ook zou kunnen nakomen en of het haar daar inderdaad ernst mede was. Dit ls om zoó te zeggen de sleutel tot het begrijpen van de intriges, die min of meer den politieken inhoud van de maand Januari hebben uitgemaakt. Een van de manoeuvres, die geen ander doel hebben, dan een streep door de rekening van de regeering te halen, is het dreigement, de aanstaande verkiezingen door niet-deelneminq te sabo- teeren.'Want al kan ook nauwelijks worden verwacht, dat de voor de oppositie toelaat bare dosis bij het verkiezingsresultaat bij voorbaat zorgvuldig wordt afgewogen, toch zou een parlement, waarin de oppositie vol komen ontbrak, niet anders zijn dan een dood geboren kind. Het ging dus blijkbaar om een sabotage van de voorgenomen verkie zingen door alle tegenstanders van de monar chie, die zelfs hopen, daarbij steun van libe rale zijde te vinden. Wanneer men de politieke toestanden in Spanje kent. doet het bijna lachwekkend aan, dat als voorwendsel voor deze onthouding verklaard werd, dat de eigen waardigheid deelneming aan de door de re geering met de verkiezingen voorbereide grap verbood. Alsof de verkiezingen tn Spanje, sedert daar een parlement bestaat, ooit iets anders waren geweest dan een grap. Het klinkt bijna als hoon, wanneer graaf Roma- nones voor de deelneming der liberale mo narchisten aan de verkiezingen de voorwaarde stelt, dat de stemming „volkomen eerlijk" moet worden gehouden Andere politici weer maken hun medewerking aan de verkiezings campagne afhankelijk van de vraag, of het toekomstige parlement het karakter van een „constitueerende" vergadering zal hebben, het -geen voor den koning zou neerkomen op een bijna niet meer goed te maken schade aan zijn prestige. Aan dt^e formule hebben zich vooral vijf grijze politici. Sanchez Guerra, Burgos Mazo, Bergamln. Villanueva en Melqulades Alvarez, gebonden; zij hebben zich door hun weiferen tusschen monarchie en republiek reeds lang belachelijk gemaakt, maar zij zijn blijkbaar naïef genoeg om te gelooven, dat zij zich door dit dreigement het recht op een kabinetsvorming verzekeren. Sanchez Guerra en zijn aan dezelfde ouderdomsverschijnselen lijdende politieke vrienden zijn voor net overige niet de eenigen. die op het uit de onuitvoerbaarheid van de verkiezingen voort- vloelende aftreden van het kabinet Beren- guer hadden gespeculeerd Het eerste deel van 't nieuwe jaar werd derhalve beheerscht door het kleinzielig politieke gedoe, dat in Spanje gewoonlijk met den uit Marokko geïmpor teerde benaming „Chau-chau" wordt aange duid en de publieke belangstelling was ge richt op het raadsel, wie dc vermoedelijke opvolgers zouden kunnen zijn. De vooruit zichten schenen korten tijd voor den Catalo- ntschen financieelen politicus Cambó bijzon der gunstig, vooral omdat hij de reputatie weet te verwerven, het geheim te kennen van het opnieuw zeer acuut geworden valuta vraagstuk. Santiago Alba daarentegen geeft er de voor keur aan, zich aan te stellen, hij blijft te Pa rijs en in Zwitserland en wacht blijkbaar tot de aanbiedingen, die hem worden gedaan, gunstig genoeg zijn. opdat het loonend wordt, zijn vroeger republikeinsche overtuiging te veranderen in een monarchistische. Natuur lijk laten Bugallal, La Cierva, Romanones zich de gelegenheid niet ontgaan, zich weer in herinnering te brencren en evenmin ontbreekt het aan generaals, die het oogenblik gekomen achten, o mden koning te overtuigen van de noodzakelijkheid van een nieuwe, aanzienlijk verscherpte militaire dictatuur. Generaal Berenguers af.reden zou zonder twijfel een verdere vertraging van de ver kiezingen voor onbepaalden tijd ten gevolge hebben. Kan men derhalve de bezwaren van den koning tegen onderteekening van he. besluit tot het houden van verkiezingen be grijpen, en daarmede, ofschoon de ln Decem ber ondernomen omwentelingspoging nog versch in de herinnering ligt den oorlogstoe stand op te heffen en de politieke vrijheden te herstellen, toch moet men hem er waar schijnlijk mede gelukwenschen, dat hij er toe heeft besloten, dit waagstuk aan de zijde van een hem trouw gebleven ministerpresident te beproeven. Een merkwaardige coïncidentie wil. dat in de dagen, waarin koning Alfons XIII dit mogelijk over hot lot van de dynas- tle beslissende besluit heeft genomen, de da tum van den dood van de koningin-moeder Maria Christina voor de tweede maal ver jaart. Wanneer men terugziet op het tijdperk, dat sindsdien is verstreken, zou men inder daad kunnen komen tot het vermo2den, dit met deze verstandige, steeds op de Juiste wijze bemiddelende vrouw een goede genius Ls heengegaan, die bijna een halve eeuw lang over het Sot van Spanje heeft gewaakt. Wanneer de sabotage van de verkiezingen wordt ten uitvoer gebracht, zal de afwezig heid van de republikeinen met hun reeds lang verouderde politieke Ideologie ln het toekomstige parlement niet al te smartelijk worden gevoeld. Hetzelfde geldt voor de zoo min voor de monarchie als voor de republiek betrouwbare fracties van den linkervleugel der liberalen. Inderdaad te beklagen ls het alleen, dat ook de socialisten, aan wier be zadigde houding Ln de eerste plaats he. echec van het revolutlonnaire avontuur in December te danken was. tot denzeifden maatregel hebben besloten. Dit heeft ook generaal Berenguer openlijk toegeeeven en er cu wezen, dat juist de meri-werk'ng van de 'Mytlsche partij in het lo'koms'ice parle ment wegens de noodzakelijke herziening der door de dictatuur nagelaten arbelderswetten bijzonder belangrijk is, ja. dat het zelfs zou zijn toe te juichen, wanneer zij aan de vor ming van de toekomstige regeering zou kun nen deelnemen. In leder geval is het niet on mogelijk, dat vele groepen en partijen hun opvatting over do doelmatigheid van de voer genomen onthouding aan een nieuw onder zoek zullen onderwerpen- Natuurlijk valt het moeilijk, te voorspel len. of de drie weken voor de verkiesri-en verrassingen zullen brengen In ieder geval wijzen de maatregelen van de regeering er op. dat zij zich oo alle eventualiteiten heeft voorbereid. Dit geldt o-a. van een blijkbaar om politieke redenen ten uitvoer gebrachte hervorming van het leger, waardoor de als betrouwbaar bekende legera'deellngcn zijn versterkt, andere, waarop het tegenover gestelde toepasselijk Ls. tot haar Vaderstam men zijn teruggebracht, de vltcgerafdeelln- gen echter geheel zijn ontbonden; bovendien trachtte men door verhooglngen van de sol dij de stemming gunstig te beïnvloeden. De moeilijk te motiveeren buitengewone vacan- tie van 30 dagen aan alle Spaansche univer siteiten heeft vermoede'ijk cr^en ander doel, dan gedurende de voorbereiding van de ver kiezingen met de studenten een blijkens de ervaringen van de afgeloopen jaren in de meeste gevallen onrust verwekkend e'ement uit de groote steden te verwijderen. Einde lijk heeft de regeering verscheidene milllce- nen buitengewone credieten verleerd, om de werkloosheid te bestrijden, die in de hoofd steden en de lndus'riecentra doch ook bij do plattelandsbevolking, voorai in Andaloesie heerscht. De maand Februari kan van beslissende be teekenis zijn voor de toekomst van Spanje. D.—L (Nadruk verboden) Voor het aftreden der regeering? Do ministerpresident heeft nog in den nacht van heden de ministers bijeen geroe pen, teneinde een beslissend besluit te nemen Men rekent er stellig op dat Berenguer Za terdagmiddag den kcn:ng het verzoek om ont slag zal overhandigen van het goheele kabi net. In gewoolijk goed ingelichte kringen verluidt, dat de koning ln dat geval een nationaal ministerie zal pogen te vormen, waarin dan ln hoofdzaak zouden moeten ziiting nemen de leiders der partijen, die de a-s. verkiezingen hebben gesaboteerd. Amer'im. Alweer papegaaienziekte. NEW "^RK. 13 Febr. De papegaaien- ziekte, die verleden jaar zoowe1 in Amerika als in Europa een aantal slachtoffers heeft gemaakt, ls opnieuw uitgebroken te Brook lyn, waar eenige gevallen zijn geconstateerd. Een der patiënten is reeds overleden. Op het oogenblik zijn vier andere slachtoffers der ziekte ln behandeling. INGEZONDEN MEDEPEFI.INGEN a 80 Cts. per reecl. NEDERL MID O NSTANOi B>NK N V. Kantoor Haarlrm Gierstaat 14. Te oon 13098. HANDEL' CR*DIETEN ASSURANTIËN KUNSTZAAL REEKER 102 WACENWEC 102 TEGENOVER HAZEPATfcRSLAAN TELEF. 140H TELEF. 14011 HEDEN TENTOONSTELLING VAN M. HEYNES EN DE CLUB „DE ZES" GEOPEND VAN 10 730 UUR 's ZONDAGS VAN 24 UUR VRIJE TOEGANG ACENDA ZATERDAG 14 FEBRUARI Stadsschouwburg: Ver. Rotterdamsch Hof stad Tooneel: ..Victoria". 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Lezing prof H. J. Jordan voor de Volksuniversiteit en de Nat. Hist. Vereenlging. 8 uur. Brongebouw: Bal Masqué. Mlcglclse en Van Ake. 9 uur. Gebouw .Bloemhof": Bal Masqué Haarlem's Tooneel Ensemble- Krelagehuis: Bloemententoonstelling 10-10 uur. Palace: „Anna Christie". Tooneel Percy Allan en Maud. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Zeventien Jaar" en „Dc vloot ls binnen". Tooneel: Duo Shlpoff. 2.30 en 8.15 uur. RembrandtTheater: „lm Westen nlchts Ncues". 2.30, 6.45 en 9.15 uur. ZONDAG 15 FEBRUARI Stadsschouwburg: Fritz Hlrsch Operette. 2 uur: „Das Dreimaderlhaus". 8 uur: ..Vlktoria und Ihr Husar." Gem» Concertzaal: Optreden van de familie Hofman 8 uur. Krelagehuis: Bloemententoonstelling 10-10 uur. Remonstrantenhuis: „Wetenschap en Re ligie". Wijdingsmorgen. 1030 uur. Bioscoopvoorstellingen 's rmddags en de3 avonds. MAANDAG 16 FEBRUARI Schouwburg Jansweg: Pawlowa ballet. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Lezing Ph. C. Viseer over de derde Karakorum-expedt e. 8 uur. Krelagehuis: Bloemententoonstelling 10-10 uur. Bioscoop voorstellln gen Rembrandt Theater; Matinée 2-30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5