SPORT EN SPEL' ROODE DUIVELS-ZWALUWEN (3-1). VOOR HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 18 FEBRUARI 1931 EEN VRIJ ONBELANGRIJKE WEDSTRIJD. VERDIENDE NEDERLAAG VOOR DE HOLLANDERS. y Een aanval op hef doel der Zwaluwen, (Van een specialen verslaggever). TJlt Brussel: Op het Darlngstadionveld te Brussel had de traditloneele wedstrijd plaats tusschen de Roode Duivels en de Nederlandsche Zwa luwen. i Het terrein ls zoo goed als uitverkocht. 1 De Zwaluwen winnen den toss, hetgeen echter van niet veel Invloed is, daar er maar weinig wind staat. Onder leiding van den Luxemburger Hanus «tellen de elftallen zich als volgt op: Roode Duivels: Badjou, Nouwens, Hoydoncks, Vcrboven, Heilemans, Moesclhal, Versyp, Voorhoof, Capelle, van Beeck, R. Ledent. Zwaluwen: Mulders, (AJax); v. d. Heyden, (Wagenin- gen); v. Reencn (Ajax), Volkers(Aj^x)Hen driks, (Feijenoord). Van Heel, B. J. Paauwe, J. Paauwe, (allen Feijenoord). Fyma (Z.F.C.); Bul (Feijenoord). Odijk (de Hollandlaan). Het begin is voor de Zwaluwen, doch ttiun spel is vrij onsamenhangend. Reeds da= delijk krijgen de Hollanders een hoekschop te nemen, doch deze levert niets op. Uit een door Vau Reenen genomen vrijen schop ont staat een scrimmage voor het Belgische doel, doch tenslotte weet Badjou het leder |weg te werken. De Belgen zetten dan een fraaien aanval op. doch Odljk is op zijn post en stopt op goede wijze. Aanval op aanval wordt door de gasthee- ren ondernomen, doch herhaaldelijk komen de Roode Duivels buitenspel te staan. Als van Beeck geheel alleen voor den Holland- schen doelman komt te staan weet Fyma op het laatste moment nog juist te redden. De strijd wikkelt zich vrijwel geheel op de Nederlandsche helft af. Wederom ontstaat een gevaarlijk moment voor het Hollandsche doel, als Fyma en een Belg over het leder heenmaalen, maar de Hollandsche keeper grijpt resoluut in en bezweert het gevaar. Een op tien meter van het doel gelost schot van Ledent gaat hoog over. Een fraai schot van Versyp wordt door doelman Odljk onschadelijk gemaakt en onmiddellijk daar na krijgt Badjou gelegenheid zijn capaci teiten tc toonen. Hij kwijt zich op verdien» steiyke wijze van zijn Laak. De Zwaluwen komen thans iets meer in den aanval. Een te tam schot van Volkers wordt gemakkelijk door Badjou gehouden. Even later zet Hendriks mooi voor. Van Ree nen zet het hoofd er onder, doch de bad y liegt rakelings langs het verlaten doel. Een vrije schop op het Nederlandsche doel levert niets op. De Zwaluwen ondernemen een snellen aanval, doch Mulders treuzelt te lang en de bal gaat naast. Bij een aanval van de Roode Duivels komt Versyp in botsing met Odijk. met het gevolg dat de Belg het veld verlaat. Een hoog sch#t van Hendriks belandt in de handen van Badjou. De Belgen gaan nu tot den aanval over; snel samenspelend koihen zij op het Zwaluwendoel af, doch het schot van Van Beeck gaat hoog over. De Belgen leiden. Even daarna maakt Van Heel hands op on geveer 20 Meter van het doel. Voorhoof zet zich achter den bal en met een goed gericht schot geeft hij Odijk het nakijken (1—0). Bij een nieuwen aanval van de Belgen zet Voorhoof uit een kluwen van spelers in en voor de tweede maal wordt het Nederland sche doel boorboord (20). Even heerscht er verwarring, da*r men denkt dat Voorhoof buitenspel stond, doch de scheidsrechter wijst onverbiddelijk naar het midden. De Belgen zijn ln deze periode veel sterker; herhaaldelijk moet Odijk ingrijpen. De gast- hceren combineeren af en toe heel aardig, terwijl bU de Zwaluwen elke vorm van sa menspel ontbreekt. Bij een der sporadisch geworden Holland sche aanvallen laat Badjou het leder vallen. Vander Heyden is er als de kippen bij, doch de bal rolt langs het doel. Als door een won der ont napte hier het Belsischc doel aan een doorboring. Na nog eenige wederzij dsche aanvallen en een Belgisch doelpunt uit een kopbal van Cappellen, dat door den scheid-rechter echter geannuleerd wordt, is het rusten. De tweede helft. De tweede helft begint met een Holland- schen aanval, doch direct nemen de Roode Duivels het initiatief weer over Bij een der aanvallen komt Cappellen met Bul ln botsing, zoodat de Belg het veld moet verlaten. Ook Bul verdwijnt. Beide partijen spelen met tien man verder. Een schot in deze periode van Voorhof wordt op fraaie wijze door Odijk on schadelijk gemaakt. Even later redt Fyrna op het nippertje. De aanvallen van de Zwaluwen zijn thans veelvuldiger dan in de eerste helft, horwei het spel nog altijd even onsamenhangend is. Een snelle ren van Hendriks wordt besloten met een schuin schot, dat echter langs het doel gaat. De achterstand verkleind. Het spel gaat gelijk op; de keepers hebben geen al te zware taak. Cappellen is Inmiddels weer teruggekeerd. Verschillende kansen worden door de Hollandsche voorhoede ver knoeid. Spil Pauuwe komt nu ln botsing met een Belg en verlaat het veld Bij een aanval van de Zwaluwen schiet Volkers op eenige meters van het doel bard in en verkleint den achterstand tot 21. Dit succes schijnt de Hollanders te prikke len. Er komt wat meer geestdrift in het spel. Een goed door Ledent aangegeven bal wordt door Voorhoof, die zeer goed speelt, rakelings overgeschoten. Wederom komen de Belgen fraai combi neerend op het Hollandsche doel af. Ledent krijgt den bal toegerpeeld en schiet vlak voor doel; Voorhoof wil het leder nog bereiken, doch het is niet meer nood'g, het leder heeft de doellijn al gepasseerd (3—1). Hierna wordt eeruimen tijd op het midden veld gespeeld. Bul en Paauwe komen weer terug. Een schot van Voorhoof gaat ver naast. Aan den anderen kant schiet v. d. Heyden hard over. De meeste Belgische aanvallen stranden op buitenspel. Bijna voortdurend loopen zij in de val. Odijk verricht dan eenige fraaie staaltjes werk; een hoekschop ver werkt hij safe. Het Hollandsche doel wordt, zwaar onder schot genomen. De middenjlnle der Zwaluwen speelt slecht- Verdedigend wordt vrij goed gespeeld, doch het steunen der voorhoede laat alles te wenschen over. Vaak staat het aanvalsqulntet werkeloos toe te kijken. Tegen het einde tracht Cappellen nog eeni ge malen Odijk te verschalken, doch onze keeper weet zijn doel voor verdere doorboring te bewaren. Met een 31 stand voor Roode Duivels komt het einde van dezen vrij onbelangrijkeu wedstrijd. Nabeschouwing. Veel bijzonders hebben de Nederlandsche spelers ditmaal niet laten zien. Op Interna tionaal peil stond het werk van keeper Odijk. Aan hem is het voornamelijk te danken, dat de score niet hooger is geworden. De middenlinie was onvoldoende. Zij was de oorzaak dat er geen verband in de plosg zat. Vooral de beide Paauwes stelden teleur. Van Reenen en Volkers in de voorhoede lie ten af en toe zien. dat zij goed voetballen kunnen. Van der Heyden kreeg meer werk; in een andere omgeving zou hij meer gepres teerd hebben. Hendriks verknoeide veel. Bul ln de ach terhoede redde veel door de buitenspelval open te zetten. Bij de Belgen was Voorhoof de beste spe ler. Hellemans in de middenlinie was uitste kend. Over het geheel genomen zat er veel meer verband ln de Roode Dulvelsploeg dan by de Hollanders. KRACHTSPORT WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. De uitslag van de wedstrijd-finales te Am sterdam zijn als volgt: W. Akersloot, mldden- gew. 1ste prUs, M. Smit, halfzw. gewicht le prijs en G. Haak, licht gew, 2e prys. Dit zijn leden van de boksclub „Carpentier", alhier. BOKSEN NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND Uit BerlUn: Dinsdagavond bokste van Klaveren te Ber lijn een match van tien ronden tegen Franz Dubbers. Over het algemeen was Van Klave ren in de meerderheid, hoewel de tweede ronde geheel voor den Duitscher was. De stryd eindigde tenslotte onbeslist. Te Hamburg bokste Rein Kokken tegen Pfitzner, eveneens over tien ronden. De Duit scher was sterk ln de meerderheid; in de tweede ronde moest Kokken door knock-out opgeven. DAMMEN COMPETITIE 2DE KL4SSE NED. DAMBOND. Maandagavond speelde de „Haarlemscbe Damclub" n te Amsterdam tegen de ex- hoofdklasse vereenlging ,3Üjdenstein" I. De gedetailleerde uitslag volgt hieronder. Vermoedelijk wordt deze wedstrijd door de Haarlemmers met 119 verloren, waardoor de kampioenskansen van de „H D.C."-reserves sterk verminderd zyn. ..Blljdensteln" I ,Haarl. Damclub" n P. N. FaureJoh. Fabel Jr. 2j W. Vol:J. v. d. Glessen 20 A. van 't Schip—H. Greeuw x—x C. VeltmanJ. van Steenwijk xx B. VosJ. C. %'an Waard 2—0 J. Vols—j. Balk 1—1 E. Speljer—H. van Lunenburg Jr. 20 J. B. BrozelmanW. van Pelt 11 C. DrechmltJ. Wielenga 0—2 K. Pistor—G. A. Ottolinl Jr. 0—2 Voort, uitslag 10—6 voor ,3Ujdenstein" I. CLUBKAMPIOENSCAP VAN NEDERLAND. De competitie om het nationaal club kampioenschap, waarin zullen medespelen de Noordelijke clubkampioenen de .Haarlemsche Damclub" I en „Gezellig Samenzyn" I en de beide Zuldeiyke clubkampioenen, zal onmid dellijk na afloop van den wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van Nederlana aanvangen. HET TOONEEL GASTVOORSTELLING PAUL WEGENER. MARIA MAGDALENE. Mo», ,uu< Het is het wonder der waariyk groote schryvers, dat zij voor alle tijden- geschreven hebben. Een blijspel van Shakespeare of Molière is even frisch en Jong, als toen het pas geschreven was; een Romeo en Julia, een Hamlet, een Julius Caesar zullen ook na eeuwen niet verouderen, evenmin als het 2000 jaar oudere Oedipus of Electra. Van Hebbel's Maria Magdalene kunnen wij dat onmogelijk zeggen. Dit treurspel doet nu reeds nog geen honderd jaar na zijn ont staan hopeloos ouderwetsch aan. Niet om dat bijna de helft van het aantal er in spelende personen aan het slot gestorven is. Ook ln Hamlet vallen vier dooden. Romeo en Julia sterven belden en toch blijven deze treur spelen van eeuwige jonge kracht. Maar het is de sfeer, de heele geest fn Maria Magdalene die wij verouderd vinden. Wij kunnen dit werk van Hebbel alleen nog maar waardeeren, wanneer wij het zien in den tyd, waarin het is ontstaan. De oude vader In Maria Magdalene, die nadat zyn zoon wegens een vermeenden diefstal onschuldig gevangen Is genomen zijn dochter Clara dreigt zich den hals te zullen afsnyden, wanneer ook zij hem ooit schande zou mogen aandoen en daardoor het meisje dat op het moment reeds ..geval len" is den dood indrijft, is een figuur, die wij thans moeilijk nog kunnen aanvaarden. En nog veel minder de edelaardige Clara van wie wij niet begrijpen, dat juist zij ooit ..vallen" moest den traditioneelen verlei der Leonhard en den naar de hand van Clara dingenden secretaris, die, zoodra hy hoort, dat het meisje moeder moet worden, uitroept „Durüber kann kein Maun weg!" en haar verstoot, ofschoon zijn liefde voor haar on verminderd groot blijft. Het is vooral het melo-dramatische ln dit treurspel, het pa thetische in de lange monologen en de teeke- nlng van den drle-dubbelovergehaalden mar qué, die onecht en daarom zoo verouderd aandoen. En toch, or.danks dit alles voelen wy ach ter dit noodlotsdrama een groot schrijver. „Het drama is een product van zyn tijd" schreef Hebbel zelf ln zijn voorwoord op Ma ria Magdalene en wanneer wy het vergeiy- ken met „Die Ehre" en „Heimatsh", dan be grijpen wy hoe Hebbel's bUna 50 jaar oudere treurspel in zyn tyd modem genoemd kon worden. Men had in Duitschland 40 jaar ge leden. toen Sudermann zyn drama's schreef, nog begrippen omtrent eer en fatsoen, die niet zoo heel veel verschilden met die van Clara's vader en den secretaris. Het is deze een groot speler tot sterke uitbeelding gelegenheid biedende rol van Meister Anton, die Paul Wegener waar- schynUjk er toe gebracht heeft. Maria Mag dalene op zijn repertoire te nemen. Toch ïykt my deze keuze voor een buitenlandsche tournee niet erg gelukkig. De Dultschers kennen hun klassieken, maar wie leest er buiten Duitschland nog Hebbel? Zeker niet de Hollander die in zijn eigen klassieken al zoo slecht thuis ls. En dan Is Meister Anton ook veel minder een domlneerende rol dan bijvoorbeeld de ritmeester in Der Vater of de kapitein ln Totentanz. ja elgeniyk is Clara meer hoofdrol dan Meister Anton. 3ij een ster-opvoering wil het publiek den ster heel den avond op het tooneel zien en niet slechts ln drie tooneelen, zooals in Maria Magdalene. Dit zal dan ook wel de oorzaak zijn geweest, dat het publiek in minder groote getale was opgekomen dan men bij een optreden van een acteur als Paul We gener mocht verwachten. Toch hebben de afwezigen groot ongelijk gehad, want spel als van Wegener in Maria Magdalene krijgen wij maar eens in jaren in Haarlem te zien. Het is iets monumentaals, wat hij van dezen Meister An'.on maakt! Zco als hy binnentreedt, staat daar een heel tijd perk voor ons! Da andere acteurs en actrices zijn in oude kleederdracht gestoken dames en heeren; met Paul Wegener verschijnt plots de tijd van Hebbel op het tooneel. Een ke rel van graniet, deze oude Duitscher uit het midden der vorige eeuw, die ons geen oog an- blik in twijfel laat, of hy zijn eed gestand zal doen! De incarnatie van het oude. starre „fatsoen", een wereld in zich zelf! En toch zooals Wegener hem speelt van een innige menschelijkheid! Want by dezen ac eur denkt men niet meer aan techniek die juist bij hem zoo machtig en groot is om dat het den indruk maakt a.sof hy geheel van binnen uit speelt. Dat is het overweldi gende en tegelijk het ontroerende in zijn spel. Bij mij gaat Paul Wegener boven alle an dere acteurs uit, die ik heb zien spelen, ook boven Bassermann en Moissi. Om dat enkele tooneel, waarin Meister Anton ver elt, waar om hij zijn 1000 Thaler aan Meister Gebhard geschonken heeft, geef ik heel een toonsel- seizoen cadeau! Hoe grandioos was dat van spel en dictie! Zie hem in het tooneel je met zijn vrouw en hoor hem zeggen: .Jch will nicht verlangen, dass du mir die Augen zu- drücken solist!"wie daar niet door ont roerd werd, is niet waard ooit meer tooneel te zien spelen! En dan dat prachtige moment, als hij neerknielt bij zijn gestorven vrouw! Na zulk aangrijpend spel, waagt niemand het te applaudisseeren! Het bleef st.l in de zaal, toen het doek gevallen was. Het genie had een ieder aangeraakt. Zijn omgeving viel naast dit geniale spel geheel in het niet. Zij was ook niet meer d.in middelmatig, ten deele zelfs dat niet. Greta Schröder-Wegener kon tegen de zware rol van Clara niet op: het was alles louter uiter lijk spel, dat geen moment ontroerde. Alice Lischke gaf wel iets liefs als de pas herstelde moeder en haar sterven was technisch heel knap. Van de heeren heeft geen enkele eenigen indruk op mij gemaakt, maar ik er ken, dat het naast zco'n geweldig acteur wel heel ondankbaar spelen is- Men ziet alleen hèm en zelfs als hij heen is gegaan, is het of de herinnering aan zijn groote figuur het tooneel nog vult. Met innige dankbaarheid denk ik aan het spel van Paul Wegener terug. J. B- SCHUIL. IJMUIDEN TOONEELVEREENIGING „VARIA". „EEN PARTIJTJE POKER". Bovengenoemde tooneelvereeniging gaf Dinsdagavond in de schouwburgzaal „Thalia" de Amerikaansche klucht „Een partijtje poker". Te ongeveer 8 uur opende de regisseur van „Varia", de heer Roza, de bijeenkomst met een woord van welkom tot de talrijk opgeko men leden. Hij deed uitkomen, dat het in dezen tijd van malaise, wel eens noodig is de lachspieren in beweging te brengen. Vandaar dat Varia besloten had eens met een echte klucht te komen. En dat .Varia" er In ge slaagd is de toehoorders te dwingen de zor gen aan den kant te zetten, is den geheelen avond gebleken. Een partijtje Poker is een aardig stuk. De twee firmanten die elkander niet konden uitstaan, speelden hun rollen op sublieme wijze. Ook de andere rollen werden uitstekend vervuld. De regie was ook uitstekend verzorgd. „Kunstkring", de onafscheidelijke kame raad van „Varia" zorgde onder leiding van den heer Vlessing voor mooie muziek. Het geheel was voor „Varia" een succesvolle avond. Een gezellig bal deed de leden nog geruimen tijd bijeen blijven. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken onder voorzitter schap van den heer E. H. Krelage Eenige ingezonden stukken, waarvan wij de voornaamste al In ons vorig nummer heb ben medegedeeld, werden voor kennisgeving aangenomen. Daaronder was een brief van den directeur-generaal der Posterijen, waar in bericht werd. dat er geen termen gevonden zijn, om een locale port in te voeren tusschen Beverwijk en Wijk aan zee. Een der leden betreurde dit, het is een eigenaardige:, toe stand, dat een brief van Beverwijk naar Haarlem minder kost den een brief van Beverwijk naar Wijk aan Zee. De voorzitter: alle leden der Kamer zijn het met u eens, maar in Den Haag denkt men daar anders over! Het ontwerp-schrijven aan den minister van Financiën inzake In zake den wachtpost Invoerrechten en AccUn- zen te IJmuiden (zie ons vorig nummer) werd goedgekeurd. Mr. A. A. Deenik werd. In de plaats van Mr. A. A. Boumtn, voorloopig voor een jaar. benoemd tot adjunct-secretaris der Kamer. De voorzitter wenschte hem met deze be noeming geluk. Besloten werd aan het bureau der Kamer de benoeming over te laten van leden der Commissie inzake het instellen van een onderzoek naar een mogelijke verlaging van de tarieven van het Prov. Waterleidingbedrijf in Noord-Holland. Het is de bedoeling in deze commissie die ingesteld wordt door de Kamers te Alkmaar, Hoorn en Zaandam, voor Haarlem de heeren W. J. B. van Llemt en Joan H. A. Kruimel te benoemen. Op een daartoe gedaan verzoek is door het bureau der Kamer als advlseerend lid der Nazorgcommissie te Haarlem aan B. en W. voorgedragen de secretaris der Kamer jhr.J.C. Mollerus. Naar aanleiding van het verzoek in de laatstgehouden vergadering der Kamer ge daan door den heer D. Treur, om een onder zoek in te stellen naar de vrachttarieven der Nederlandsche Spoorwegen, in hoofdzaak met betrekking tot het vervoer van tuinbouwpro ducten. deelde het bureau der Kamer mede. dat het aan dit verzoek geen gevolg meent te moeten geven, in verband met het feit, dat intusschen een Staatscommissie teizake door den Minister van Waterstaat is ingesteld, waarin de vertegenwoordigd zijn. Het belangrijkste punt der agenda was do behandeling van de motie Hooy inzake de handelspolitiek. De heer T. G. C. Hooy verzocht evenwel, om dat verscheiden leden, vooral van de Kamer voor het grootbedrijf, verhinderd waren deze vergadering by te wonen, de behandeling van dit punt te verdagen tot een volgende bijeen komt, omdat hij prijsstelt op een zoo voltal lig mogelijke vergadering en geen goedkoop succesje wil bij afwezigheid van leden die ander over deze quaestie denken dan hy. De voorzitter: dit is heel correct! Besloten werd aan het verzoek van den heef Hooy te voldoen. Bij de rondvraag wees de heer v. d. Burg er op, dat het ijken van maten en gewichten te Haarlem weer begonnen is. De winkeliers uit Haarlem-Noord moeten nu ook naar de binnenstad komen. Dit is een nadeel. Het ia daarom gewenscht voor Haarlem-Noord een Uk-bureau te openen ln het pand dat da gemeente ln de Gen. Cronjéstraat bezit. Besloten werd dat de Kamer daarop bij de autoriteiten zal aandringen. „DE TRIBUNE" TE UTRECHT WEERGEKEERD Het dagblad De Tribune was als gevolg van de aanschrijving van den rijksinspecteur dr. Molhuysen ook van de leestafel in de openbare leeszaal te Utrecht verwijderd. Krachtens een bestuursbesluit is echter deze maatregel naa de N. R. C. meldt, opgeheven en het blad wordt er dus weer ter algemeene lezing gelegd. TWAALFDE POSTVLIEGTUIG NAAR INDI9 Donderdag 19 Februari vertrek* het twaalfde postvliegtuig der K. L M-, de PH.- AJP.O., naar Indië. De bemanning bestaat uit de vliegers G. M. H- Fryns en P. Both en den werktuigkundige C. Bruynesteyn. De post voor dit. vllegtu'g moet op zyn laatst Woensdagavond te Am sterdam zijn. REMONSTRANTSCH GEREF. GEMEENTE? De Gemeenteavond over Anke- Larsen en zyn werken, uitgaande van de Remonstr. gemeente alhier, moet wegens ziekte van den spreker. Ds. Klaver uit Hoorn, worden uit gesteld tot Vrijdag 27 Februari a.s. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet te ruggegeven. Aerdenhout, 14/ 31. „IM WESTEN NICHTS NEUES"! De film „lm Westen nichts Neues" heeft evenals elders in ons land ook in Haarlem de enorme belangstelling welke zij volkomen verdient en moest feitelijk ieder jaar wor den vertoond. Eén ding verwondert mij echter zeer, en ik mag veronderstellen, dat velen dat met mij zullen zUn. Wellicht dat U, geachte redactie, mU hier op een antwoord kunt geven. Wat toch mag en kan de reden zU'n, deze buitengewone anti-oorlogsfilm door de „keu ringscommissie" is verboden voor menseben die den 18-jarigen leefrijd niet hebben be reikt? Men kan toch moeilijk beweren daü deze film eenigszins stootend of onzedelijk is! Ware het niet veel meer en dringend ge wenscht, dat deze film niet a'lcen in de theaters, maar bovendien in alle scholen voor leerlingen van af 1.6 jaar vertoond moest worden. Het zou een ernstige waar schuwing kunnen zijn voor onze kinderen om zich niet te laten ophitsen of te la en aan sporen door menschen zonder eenig geweten of besef, wat het zeggen wil deel to nemen aan zoo'n onmenschelyke slach'ing als een oorlog, zooals de film nog maar een kle:n deel te aanschouwen geeft, van de verschik- kelijke gruwelen die ons en ook hun staat to wachten: Wellicht zullen zij geen voorbeeld willen nemen aan Paul en zUn vrienden! Uw antwoord op deze vraag met belang stelling wachtende Hoogachtend, B. STRAUS. BUschrift: De geachte inzender wil de leeftijdsgrens voor toelating tot deze film dus van IS tot 16 jaar verlaagd zien, en haar liefst ook in alle scholen (voor kinderen van 16 jaar af) laten vertoonen. Wy hebben de voorlichting van Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman, directeur van het Gemeentelijk Lyceum, over deze zaak ge vraagd. Ir. van Mourik Broekman voelt niet voor de leeftydsrestrictie, door de keuringscommitsie gemaakt, in zooverre, dat hU meent dat de ouders zelf moesten kunnen beslissen cf hun kinderen van zestien jaar deze film kunnen gaan zien. Voor opvoering van de film op school is hy evenwel geenszins te vinden. Sommige kinderen van zestien zouden de film zonder eenig bezwaar kunnen zien, en voor een aantal „branies" onder de jongens, die door het militarisme bekoord worden van wege het mooie pakje etc zou het zeer heil zaam kunnen zyn. Maar voor overgevoelige kinderen, ook en vooral onder de meisjes, acht Ir. Van Mourik Broekman het aanschou wen van deze film zeer verkeerd. De beoor deeling, of kinderen er al of niet tegen kun nen. is z.i. zaak van de ouders, behoort dui- dehjk tot de gezinstaak. Red. Vereenigings-Drukwerk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-oplagen Periodieken DRUKKERIJ LOURENS COSTER HAARLEM Uitsluitend fosd verzorgd drukwerk Op den lijd dien wij beloven Tegen billljkeprijzen

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 12