DE NIEUWE SPAANSCHE REGEERING. BUITENLAND. BERENGUER MINISTER VAN OORLOG. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 FEBRUARI 1931 Liberaal-Monarchistisch kabinet. De leider Aznar liberaal. HET REGEERINGSPROGRAM. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS In deze rubriek kan men de ministerlijst der nieuwe Spaansche regeering vinden. Ad miraal Aznar is er onder den druk der hoogst kritieke omstandigheden, In geslaagd een kabinet samen te stellen, van monar- chLstlsche concentratie. nadat de pogingen met de constitutlonalisien en de republikeinen waren mislukt. Aznar behoort, evenmin als indertijd de Rivera, tot een po litieke partij. Typeerend is het. dat de aan stichter van den val van de vorige regie ring. de liberaal Romanones, minister van buiiealandsche zaken is geworden en dat de vorige premier, Berenguer, nu als minister van oorlog terukeert. Niemand twijfelt er aan, of dit kabinet is een creatie van den koning, die het nog eens één keer met een overgangskabinet wil probeeren. om aldus tot normaler toestanden te geraken. Men gelooft echter niet dat deze poging zal sla gen en men neemt aan. dat het kabinet Az nar. dat natuurlijk o? felle bestrijding van links en uiterst links mag rekenen, geen le vensvatbaarheid zal blijken te bezitten. Blijkens een telegram van hst N.T.A. uit. Madrid heeft admiraal Aznar. die reeds te kennen heeft gegeven dat hij lichamelijk niet ste-k Is en zich op den post van minis ter-president in acht zal moeten nemen, zich over het program der nieuwe regeering uitgelaten. Volgens dit program zouden de genieenteraidvsrklezlngen waarschijnlijk in Maart, de vorklezingen voor de Algemeens Raden in Mei en de algsmeene verkiezingen voor de Cortes in Juni wo-den gehouden. De admiraal kenschetste zijn program als g-ootscheeosch.Het zal. naar hij meent, ge'ijk zijn aan dat de constitutionalists. De wet gevende Cortes zal onbegrensde bevoegd heden krijgen, zoodat de mogelijkheid eener alge heel e wijziging der grondwet bestaat. De voornaamste verordeningen uit den tijd der militaire dictatuur zullen worden inge trokken. Men dient thans alvorens een oordeel te vellen, af te wachten, welke houding de sociaal-democraten en de republikeinen zul len aannemen; de geruchten omtrent een algemeene staking worden tot nu toe nog niet bevestigd L. A. Turkije. Sheik Hassan Hussein terecht gesteld. KONSTANTINOPEL, 18 Febr. (V.D.1 Sheik Hassan Hussein <lls behoorde tot de In het proces van Menemen ter dood veroordeel» den. doch kort voor zijn terechtstelling wist te ontvluchten is door het verraad van een boerenfamilie, waar hij zijn toevlucht had gezocht, weer in handen der regeering ge vallen en opgehangen. De Macedonische twisten beëindigd. SOFIA. 18 Febr. (V.D.l Lw strijd tus- schen de elkaar vijandig gezinde Macedo nische orden der Imro's en der Protogero- w is ten, die twee-en-een-half jaar heeft ge duurd en honderd slachtoffers heeft gc- eischt is thans- geëindigd doordat de neu trale commissie van vooraanstaande Mace- doniërs met haar werkzaamheden is gereed gekomen en de leider der Protogerowisten, Cyril Perlitchef verklaard heeft, dat de Pro- togerowlsten den strijd opgeven en de ver schillende groepen zich zullen oplossen. In het hoofdkwartier der Imro's in Macedonië werden tegelijkertijd onderhandelingen gevoerd tusschen Ivan Mich&ilow «en den ontvoerden leider der Protogerowisten Popchristoff, die eveneens een verklaring van den wapenstilstand hebben opgeleverd. De vredesvoorwaarden houden Ift, dat de thans onderworpen Protogerowisten am nestie zullen krijgen en dat huu leven on vrijheid als particuliere personen gewaar borgd is. Wie tegen de overeenkomst han delt zal worden beschouwd als een gewone misdadiger. Te Sofia hecht men aan de overwinning der Imro's groote be teek en is. Britsch'Indlë. Nog eens Gandhi en Lord Irwin LONDEN. 18 Febr. (V. DA De besprekingen tusschen den Or.der-Koning van Brltsch-In- dio en Gandhi werden heden gedurende drie uren voortgezet. Gandhi wiens optimistische stemming als een gunstig voorteeken wordt beschouwd, verklaarde bij het verlaten van het Paleis, dat in de eerstkomende dagen geen verdere besprekingen zullen plaats hebben. Blijkbaar wil men de aankomst af wachten van Vallabhal Patel, die door Gandhi verzocht werd zich zoo spoedig mo gelijk naar New Delhi te begeven. Deze wordt beschouwd als de toekomstige president van het Nationaal Congres. Nederlaag van de regeering in het Hoogerhuis. LONDEN. 18 Febr, (V. D l De regeerlns heelt In liet Hoogerhuis bU de behandeling van baar ontwerp inzake verhooging van den leerplichtigen leeftijd van 14 op 15 jaar. een nederlaag geleden met 168 tegen 22 stem- De Lords hadden In hoofdzaak bezwaar tegen dc nieuwe uitgaven, dlc hieruit zou den voortvloeien als gevolg van het feit. dat de staat dan aan de niet gesubsidieerde en meestal kerkelijke scholen voorschotben zou moeten verstrekken voor uitbreiding der schooi gebouwen. Voorts vreesden de Con servatieve Lords en Eisschoppen, dat de overeenkomsten met de R.-K. scholen den weg zou openen voor nieuwe concessies van Engeland aan de Curie. Het ontwerp gaat nu terug naar het Lagerhuis. De verwerping van dit regeeringsontwerp za" voor de regeering geen funeste gevolgen hebben. DuiLschlanrl. De omvang van de werkloosheid. BERLIJN. 18 Febr. (V. D.) De Oud-Mlr.ister Braun heeft voor de radio een rede gehou den over dc- werkzaamheden van de commis sie van onderzoek inzake het werkloosheids vraagstuk. Spr. zeide. dat er thans 5 millioen werk- loozen zijn. Hun naaste verwanten medege- rekend. zijn er dus ongeveer 10 millioen men- schen. die door werkloosheid getroffen wor den, d-i. 1'6 deel van de totale bevolking. Van de arbeiders in de industrieeie bedrijven is op het oogenblik 1 3 deel werkloos, terwijl 1 6 met verkorten y/erktijd arbeidt. Slechts de he'ft van alle vakarbeiders heeft normaal werk. Van de 5 millioen werkloozen worden er meer dan vier millioen volwaardige werk krachten dus meer dan een vierde deel van alle werknemers op allerlei manieren ondersteund. Dit is een noodtoestand, die in de geschiedenis zijn weerga niet kent. De Rijksregeering heeft nu een nieuwe poging gedaan om ds oorzaken der werkloosheid on te sporen. Zij heeft een commissie ingesteld die geheel onafhankelijk en onbevooroor deeld. zal onderzoeken of aan de hand van de wetgeving iets gedaan zal kunnen worden om redding te brengen. Tevens zal dc com missie alle voorstellen, die van alle kanten ontvangen worden, onderzoeken en schiften. De commissie zal de openbare meening ge regeld cp de hoogte houden van haar ver richtingen. Echter vestigt zij er de aandacht op, dat aan haar taak bepaalde grenzen zijn gesteld. Zoo kan het uiteraard niet haar taak zijn het probleem.der werkloosheid in zijn geheel te onderzoeken en een aresomvatten- de oplossing aan .de hand te doen. Het werk der commissie kistalliseert zich In twee vraagstukken; lo. Hoe kan op grooter schaal dan voor heen aanvullende werkgelegenheid worden geschapen en lar.gs welken weg kan deze verkregen worden? 2o. Is het noodzakelijk de drie vormen, waarin de werkloozonhulp thans bestaat (werkloosheidsverzekering, crisissteun en openbare voorzorg; meer dan totdusverre met elkaar in overeenstemming te brengen en ze e'k voor zich en in verhouding tot elkaar, in hoog er mate bij het veranderd risico der werkloosheid aan te passen? De commissie hoopt, niettegenstaande de vele moeilijkheden, die haar wachten, tot positieve voorstellen te geraken, die geschikt zijn om vermindering van de werkloosheid en den grooten volksnood te bereiken. Zij wil alles doen, wat in haar vermogen ligt om dit doel te bereiken. Danzig. Ernstige politieke botsingen te Danzig, j DANZIG, 18 Febr. (V.D.) Hedenmiddag ontstond in de binnenstad van Danzig een ernstige vechtpartij tusschen een groot aan» tal communisten en cenige natlonaal-socia- listen. Twee nationaal-sccialisten werden door messteken zwaar in den rug en in de heup gewond. Toen van het "Partijbureau der Nationaal-socialisten een groot aantal Nam's hun partijgenoot-en te 'nu.p kwam ontstond er een groote vechtpartij, waarbij vele per sonen, voornamelijk n3tlonaal-socialisten. werden gewond. De politie arresteerde een aan.al communisten. Spanje. Aznar vormt een kabinet. De Spaansche kabinetscrisis is opgelost door de vorming van een concentratiekabi net van de rechterzijde, de monarchistische liberalen en de Catalaansche regionallsten. De volgende ministers hebben den eed af gelegd Admiraal Aznar (geen partij), premier en Marine. Graaf Romanones (liberaal), Buitenland- sche Zaken. Garcia Prieto. markies van Alhucemas (li beraal). Justitie. Ventosa i'vegionalist) Financiën. Markies Hoyos (conservatie) Binnenland- sche Zaken. Generaal Berenguer (dc afgetreden pre mier). Oorlog. La Cierva (conservatief). Verkeerswezen. Hertog van Maura (conservatief). Arbeid. Graaf Bugalial (conservatief). Economi sche Zaken. Een ParIJsch middagblad verneemt uit Hendaye, dat de Spaansche arbeidersorga nisaties in den loop van den nacht besloten hebben, onverwllld de algemeene staking af te kondigen, indien een monarchistische re geering zou worden gevormd. Dienovereen komstige instructies zijn aan alle vakbonden toegezonden en ze wachter, nog sechts op het sein. om den arbeid neer te leggen. Naar voorts uit Brussel wordt gemeld, is majoor Franco inmiddels uit de Belgische hoofdstad met onbekende bestemming ver trokken. Engeland. Arabieren vertoornd. JERUZALEM, 17 Febr. (Reuter). De presi- dent van het Arabisch executief comité heeft den lioogen commissaris een brief geschre ven, waarin heftig geprotesteerd wordt te gen den brief van MacDonald aan dr. Weiz- mann, die naar zijn meening een nieuwe po litiek der vegcering behelst, welke volstrekt onvereenigbaar is met het Witboek. De nieuw ontwerpen beginselen zijn sterker en uitslui tend berekend op het In het leven roepen van een Joodsch Nationaal Tehuis. Dit is een zeer ernstige quaestlc, welke tot gevolg kan hebben dat er een diepe k'ove ontstaat tus schen de Arabieren en de Engelsche regee ring. De president zegt verder, dat MacDonalds brief de hoop op samenwerking en een goede Arabisch-Joodsche verstandhouding had ver nictlgd en de Arabieren dwingt aan het Ara bisch executief comité een voorstel voor te leggen tot het boycotten van alle Joden in alle quaes tics. Australië. De tweedracht over den financiëelen toestand. De Australische staten Tasmar.ië, West- Austraüe en Queensland, samen uitmakende drie vijfde deel van het Australische bonds- eebled, zijn volgens een N.T.A.-bericht uit Canberra voornemens uit den Australischen statenbond te treden. De oorzaak hiervan is te zoeken in den slechten toestand der Austra'ische staatsfi nanciën. De drie genoemde bondsstaten ver wachtten ce financleele moeilijkheden beter tc boven te kunnen komen, als zij geen deel uitmaken van den statenbond. Het aantal bewoners in de drie staten om vat slechts een vierde deel der Australische bevolking. Oostenrijk. Hevige vechtpartijen in den Nationalen Raad. WEENEN, 18 Febr. (V.D.) In den Nationa- len Raad is het vandaag tijdens de begroo- tingsdebatten tot een vechtpartij gekomen tusschen <je socialisten en de afgevaardigden van het Helmatsblock. Bij het hoofdstuk Handel had de af gevaar» digde Walllsch het woord gekregen. Hij Is van Hongaarsche afkomst en behoorde ln de communistische periode tot een Hongaarsche organisatie. In Juni 1927 vertoefde hij te Brück aan de Mur, waar hij de proletarische dictatuur uitriep. Hierop werden tijdens het debat toespelingen gemaakt door de leden van het Heimatblock, die Wallisch niet aan het woord wilden laten komen. Er ontstond een vinnige woordenwisseling, dat tenslotte vlak voor de Ministersbank in handtaste lijkheden ontaardde. De Holmatstolock-af- gevaardigde Halnzl en de socialist Hartmann gingen elkaar te lijf en een nogal corpulen te afgevaardigde van de Chr. Socialisten wierp zich tusschen de vechtenden. De strijd bleef echter onverminderd voortwoeden en men moest alle inktpotten verwijderen om erger te voorkomen. Ook Minister Heinl, die als eenig minister in de bank zat, borg in allerijl zijn inktpot opDe President had bij het begin van de kloppartij de zaal verla ten, zoodat de zitting onderbroken was. Ten slotte troepte voor de Ministersbank een vechtende kluwen afgevaardigden samen, die elkaar met vuisten bewerkten. Eerst na tien minuten slaagden leden van de midden partijen er in de vechtenden te scheiden. Verscheiden hunner hadden bullen en schrammen opgeloopen en van een was een hand gekwetst. Eindelijk was de orde her steld en toen Wallisch opnieuw het woord wilde voeren, verlieten de leden van het Heimatsblock de zaal. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL TE AMSTERDAM. ENSEMBLE BOUBER. FRANK VAN WEZELS ROEMRUCHTE JAREN. Duiischland bracht „lm Westen nichts Neues", Engeland „Journey's End", Frank rijk „Le Tombeau sous l'Arc de Triomphe", nu heeft ook Nederland zijn oorlogsstuk. .Frank van Wezels roemruchte jaren!" In de eerste stukken en films is het alles bloe» dige ernst, in het Nederlandsche oorlogs stuk alleen maar gijn en gebbetjes! Bij lm Westen nichts Neues gaat een groote hui vering door de zaal, bij Frank van Wezel's roemruchte jaren lacht hex, publiek om in de vocabulaire der Hollandsche soldaten te blijven zich 'n kriek. Wanneer A. M. de Jong ons had willen aantoonen, hoe bevoor recht wij Nederlanders in de gruwelijke oor logsjaren zijn geweest, had hij het niet be ter kunnen doen dan met deze „soldaterij". De eenige oorlogsinvalide, de soldaat cp krukken in het laatste tafereel, neemt dien Indruk niet weg. In plaats van het gedon der van het geschut en het geratel der mi. trallleurs, is het in dat Nederlandsche oor logsstuk de harmonica, die de soldaten bij hun omzwervingen begeleidt. Bijna elk tafe reel eindigt met een algemeene hospartij en ik heb nog nooit een tooneelstuk gezien, waarin zooveel wordt gedanst als in deze soldaterij van de Jong. Je zoudt bij het zien van dit stuk den Indruk krijgen, dat die landstormers louter voor hun pleizier onder de wapenen waren geweest. Het Nederland sche oorlogsstuk heeft dan ook een dave rend lachsucces! Het is vooral de humor van het soldaten leven, die ln dit uit de Jor.g's bekende boek getrokken tooneelstuk naar voren wordt gebracht.. En de Jong, die nu niet bopaald verdacht kan worden van militairistische aanvechtingen, heeft hierbij de Nederland sche soldaterij lichtelijk, nu en dan ook zwaar belachelijk trachten te maken. Dat viel de Jong niet- zoo heel moeilijk, omdat hij zfn soldaten bUn.'i allen uit de Amster» dammers recru eerde en is er een grooter tegenstrijdigheid denkbaar dan een Groot Mokummer en een gedisciplineerd soldaat? R. P., die in de mobilisatie eveneens bij een Amsterdamsen regiment heeft gediend, heeft den kcmischen kant van die tegen stelling ook altijd zeer s.erk gevoeld; zij heeft hem indertijd cie stof geboden vcor zijn geestige schetsen in De TeiegTaaf. En om nog dichter bij huls te blijven, zelf heb ik als kapitein de heldendaden van mijn com pagnie in den mobilisatietijd bezongen in een schimmenspel, waarvoor ik in het wei nig militaire van den Hollandschen in casu Haarlemschen soldaat het meest ko misch element vond. Maar de bedoelingen van R. P. en mij, die voor den vrede zeker even warm voelen als de schrijver van Frank van V/ezels roem ruchte jaren, waren toch eenigszins anders dan die van A. M. de Jong. Hem was het voornamelijk te doen om het Nederlandsohe leger en heel de „soldaterij" op het tooneel in een zoo 'belachelijk en in enkele vertegen woordigers van het beroepskader de of ficieren cck in een zoo antipathiek mo gelijk daglicht te stellen. Dat hem dit ge lukt is, zou ik niet gaarne willen beweren. Daarvoor is „Frank van Wezels roemruchte jaren", dat soms meer aan een los aan elkaar hangende militaire revue dan een tooneelstuk doet denken, al te oppervlakkig en te eenzijdig. Vooral juist in de gedeelten, die blijkbaar ernstiger bedeeld zijn. Au sérieux zai dan ook wel niemand deze soidatery nemen! De Jong's stuk en zijn overweldigend succes te Amster dam leveren wel het beste bewijs, dat wij het minst militaire volk op de aardbol zijn. Want niet het leger maakt De Jong belachelijk, maar den in uniform gestoken Hollandschen burger, die een amphibie is, een parodie op een soldaat! En ais zoodanig is dit stuk dan ook geslaagd. Het meest wel in de eerste twee tafereelen, waarin de Amsterdamsche land stormers van lichting 8 onder de wapenen komen en hun eerste onderricht in de mili taire wetenschappen krijgen! Dit zijn werke lijk kostelijke revue-scènes, alles sterk aan gezet, maar toch met een ondergrond van waarheid. Ieder, die „in dienst is geweest", zal schateren van pleizier om dat heen en weer sjouwen met de kribben, den dans op de stroozakken en de zang theorie. En wie niet in dienst is geweest, zal het engelen geduld van de officieren en het overige kader, waarmee ze trachten deze driedubbel over gehaalde burgers de militaire grondberinse- len in te pompen, hebben bewonderd ön zeker nooit hebben vermoed, dat de officieren zulke doetjes waren. Ja, het is in dat leger van De Jong een erg huiselijke, joviale boel. waarbij vergeleken mijn oude, gemoedelijke eerste compagnie van het 21ste Landweer Bataljon zelfs een tuchtklas geleek- Wanneer die barribal van een kolonel en luitenant Kies er niet geweest waren, zouden wij zeggen, dat alle militaire „superieuren" menschen waren om mee uit visschen te gaan. Want het dient gezegd, dat de officieren en de onderofficieren met uitzondering dan van de twee genoemden in de Jongs's tooneel stuk veel meer dan in zijn boeken de zachtmoedigheid in persoon zijn. Eerlijk gezegd vond ik den vervelendsten vent in heel deze soldaterijFrank van Wezel, in wien wij den auteur zelf den schrijver der befaamde ..Notities van een Landstormer" moesten zien. Ik had het voorrecht A. M. de Jong als reismakker te hebben op onze journalisten-reis door Fin land in 1925 en ik heb een zoo aangename, opgewekte en prettige herinnering aan hem bewaard, dat ik mij niet kan voorstellen, dat de betweter Frank van Wezel, die aldoor laat voelefc, dat hij zich zelf zoo'n superieur, edel mensch vindt, en overal en onder alle om standigheden ook tusschen deze soldaten den schoolmeester blijft uithangen, ook maar eenigszins gelijkt op het levend model! Voor een groot deel kwam dit zeker door het spel van Ben Groeneveld, die het edelaardige en verwatene er al te dik oplegde. Met A. M. de Jong bij mijn compagnie zou ik als kapi tein daarvan ben ik overtuigd het uit stekend hebben ..gebolwerkt"', ook al had hij eiken dag „notities van een landstormer" over mijn compagnie in alle bladen geschreven, maar met Frank van Wezel een „zuiger" noemden wij zoo'n man in dienst zou ik waarschijnlijk ook over hoop hebben gelegen, vooral als hij met zijn notities had gedreigd. De Jong's soldaterij zal fn de toekomst zeker ook wel te Haarlem worden gespèeld en ik zal dan gelegenheid hebben op de opvoering, die van het Bouber-ensemble over de heele linie weer voortreffelijk is, terug te komen. Laat ik nu alleen mogen zeggen, dat de Jong moeilijk een betere vertooning gewenscht kan hebben. Wij hebben weer prachtige typen op het tooneel gezien. Lemaire alleen geeft er drie. Wezep, den ongebolsterden, ruwen Amsterdamsche volksjongen, voorts den bar- schen en niet bepaald fairen kolonel en Hein, den Gokker, en alle drie even levend en sterk. Coen Hissink zien wij in drie mili taire rangen, en telkens even knap getypeerd. Bouber maakt van een vetjas-corveeër een figuur, die ik en ik spreek hier uit onder vinding bijna „klassiek" zou kunnen noe men. De zwakste onder de broederen is Ben Groeneveld, Frank van Wezel zelf. Het succes van „De Big van het 168ste" wordt en dat zegt was! door deze sol daterij van A. M. de Jong ver overtroefd. En hoe kan dit anders, waar de Groot-Mokumers hun portretten in deze biggen van het zevende in 8 tafereelen van den dag der inschrijving tot die der demobilisatie toe op het tooneel te zien krijgen. Eiken avond is de Plantage-Schouwburg uitverkcht en davert de zaal van het gelach! Het ensemble Bouber heeft zijn zooveelsten „Schlager" te pakken. J. B- SCHUIL. DE TERCGKEER VAN „DE TRIBUNE" TE UTRECHT. Het raadslid Oomen te Utrecht heeft de volgende schriftelijke vragen aan B. cn W van die gemeente gericht: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de berichten over het weer ter lezing leggen van het dagblad „De Tribune" in de open bare leeszaal? 2. Is dit bericht juist en kunnen B. en W. zich met deze handelwijze vereenigen? 3. Indien B. en W zich met deze handel wijze niet kunnen vereenigen, zijn B. en W. dan bereid, zoo mogelijk, maatregelen te treffen en zoo ja, welke? COCAÏNE OP DEN SCHIEDAMSCHEN DIJK. De centrale recherche te Rotterdam heeft dezer dagen een inval gedaan in een pand aan den Schiedamschen Dijk. waarvan men vermoeden had. dat er verdoovende midde len in voorraad waren. Onder den vloer wer den 24 cocaïne-poeders en een fleschje, ge vuld met verdoovende middelen, gevonden. Tegen de bewoners P B. en mej. T J. J. v. d. G. werd proces-verbaal opgemaakt. FEDDE SCHURRR WIJZER TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Woensdagmiddag tot onderwijzer aan de van Boetzelaerschool benoemd den heer Fedde Schurer. vroeger aan de Bijzondere School te Lemmer, die aldaar ontslagen is wegens pro paganda tegen het militarisme. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN a 60 Cts. per regel. DE MAN, DIE ZIJN KINDEREN DOODDE. HIJ IS GEDEELTELIJK TOEREKENBAAR. Bij de voortgezette behandeling voor het Haagsche Gerechtshof van de zaaik tegen den oud-milltair en gewezen portier P. S., die door de Rotterdamsche rechtbank op 30 Oc tober Is veroordeeld tot één jaar gevangenis straf, met terbeschikkingstelling van de re geering, wegens moord op de beide kinderen, gepleegd in zijn woning in de Rubroekstraat te Rotterdam op 1 Juni 1930, is nog als ge tuige gehoord dr. W. van Wosrkom, psychia ter te Rotterdam. Deze zeide o.a. dat men verdachte kon beschouwen als hyscerisch psychopaath. De daad kan hem slechts ten deele worden toegerekend. Gevolgen van al coholmisbruik ondervond hij niet meer. Ver dachte heeft in het Huis van Bewaring te Rotterdam eenige malen poging tot zelf moord gedaan. De deskundige beschouwde dit als een pose. Zoo beschouwde het ook de procureur- generaal mr. De Visser. Komend tot de strafmaat zou spr. thans, na verhoor van den deskundige willen verzoeken niet te veel op den persoon, dan wel op de daad van verd. te willen letten, al kan wor den aangenomen, dat het motief van dit ern stig misdrijf ten deele liefde kan zijn geweest. De door hem gevraagde veroordeeling tot 5 jaar gevangenis:traf met terbeschikking stelling, acht hij de juiste strafmaat en hij persisteert derhalve bij dezen eisch. Mr. P- H. A. M. Loeff vroeg den deskundige, hoe hij over een eventueele genezing van verd. denkt, en merkt naar aanleiding van het requisitoir op, dat de psychopatenwet juist den persoon en niet de daad in het middelpunt van het strafrecht plaatst. PI. gelooft dat een straf gelijk aan de pre ventieve hechtenis in dezen gewenscht is. President: Dit is niet te lang, als je twee kinderen vermoord hebt! Get. deskundige zei nog, dat verd. zelf wil boeten voor zijn daad en spreekt als zijn meening uit, dat verd. zich om een vonnis niet boos zal maken. Hierna werd de uitspraak bepaald op 4 Maart. DE SCHILDERIJENVERNIELER OP VRIJE VOETEN. HIJ HEEFT NOG NIETS GEZEGD. Omtrent den dader van den aanslag ln het Rijksmuseum verneemt het Hbld. nog, dat hij ook gistermiddag zijn rol van den zwijger heeft voortgezet. Op geen enkele vraag, schriftelijk of mondeling gesteld, wenschte hij te antwoorden. Wel deelde hij mede. van zijn kinderjaren af doof te zijn geweest. En ook weigerde hij de processenverbaal van zijn „verhooren" te teekenen. Alleen week hij af van zijn aanvankelijk voornemen om tc eten noch te drinken, want voedsel nam hij giste ren wèl tot zich. Zi1n vader verklaarde, dat zijn zoon niet ziek is, van storing zijner geestelijke vermogens schijnt geen sprake te zijn. Daar het poli tie-onderzoek geëindigd is, is de man gistermiddag op vrije voeten gesteld. Oproeping van getuigen. De Commissaris van Politie in de 3e Sectië bureau Leldscheplein te Amsterdam verzoekt hen, die eventueel getuigen waren, van de vernieling van een schilderij in het Rijks museum alhier, op 17 Februari 1931 tusschen 2 en 21,2 uur namiddag dan wel daaromtrent eenigerlei inlichting zouden kunnen verstrek ken. evenals den winkelier of verkooper die, hoogstwaarschijnlijk op 17 Februari 1931 tusschen 1 en 2 uur namiddag een keukenbijl met witten .steel, Duitsch fabrikaat, waarop het nummer 600 voorkomt, heeft verkocht aan den dader van bovengenoemde vernie ling en van wien de foto in dit blad werd op genomen, zich ten spoedigste aan zijn bureau te willen vervoegen. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. B. de V. baldadigheid f 6 subs. 1 week tuchtschool. B. H. het als bestuurder van een. motorrijtuig daarmede op dusdanige wijzo rijden, dat daardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht f 10 subs. 10 dagen hechtenis. P. V. idem schuldig ver* kiaard, zonder toepassing van straf. W. L Z., idem f 10 subs. 10 dagen hechtenis; H.H. de J. idem, f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. van T., overtreding van art. 5 van de Mo tor- en Rijwielwet f 10 subs. 10 dagen hsch- :enis. W. F. van D. idem f 15 subs. 15 dagen hechtenis. J. P. P. idem f 15 subs. 15 dagen hechtenis. J. N. v. d. S. het in een spoorweg coupé een mondharmonica bespelen f 5 subs. 5 dagen hechtenis. S. S. overtreding der Jachtwet f 15 subs. 15 dagen hechtenis. H. G. het zich met wildstrikken in het veld bevin den f 15 subs. 15 dagen hechtenis. S. K. het loopen over verboden grond f 15 subs. 15 dagen hechtenis. A. D. overtreding der Jacht wet 2 maal f 15 subs. 15 dagen hechtenis voor elke boete. G. A. K. het als schipper van een roeiboot in de Visschershaven te U» muiden des nachts niet in die boot esn lichtgevende lantaarn gereed houden f 0 50 subs. 1 dag hechtenis. J. G. R. overtreding van de Pol. verord. op de Visschershaven f 3 subs. 3 dagen hech enis D. M. v. T. en J. de R. het te Blcemendaal langs de huizen zon der vergunn'ng gelden inzamelen. Ieder f 2 subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. P. A. W. v. d. M. het te biOi niendaal als bestuur der van een motorrijwiel met groo ere snel heid dan 30 K M. per uur rijden f 8 subs. 8 dagen hechtenis. J. O het loopen ever ver boden grond f 2 subs. 2 dagen hechtenis. L. Z. overtreding der Leerplichtwet f 5 «ubs. 5 dagen hechtenis. J. H. het loopen over ver boden grond f 5 subs. 5 dagen hechtenis. _j

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10