4 STATEN-GENERAAL. UITBREIDING VAN HET REMBRANDT THEATER rrrr rrr r-rzrzn j" L -11 rrrr r r LI L Li L Li L LI L HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 19 FEBRUARI 1931 VIERDE BLAD HOE HET WORDEN ZAL -v* rm irm rrniniriin IJ ill! CEVCL DE CTDAAT PQEP. H- AOCMITCCT. Het Rembrandt Theater ondergaat een in grijpende verbouwing. Het is al eenigen tijd geleden, dat in de Smedestraat door slooping eenige oude huizen verdwenen en wie nu komt op de plaats, waar de trapgeveltjes stonden en de intieme opkamertjes aan bin nenplaatsjes lagen, bevindt zich in toren- hooge trapschachten en op ruime zolders met hoog opgaande betimmeringen van wit nieuw hout en als hij langs blank cemen ten muren recht at' blikt naar beneden, kijkt hij in duizelingwekkende diepten, tot onder den aardbodem, betonnen kelders, waarin klein de menschen werken, nietige bouwers aan een groot huis van steen, ce ment en hout. Wie niet ter dege zijn oogen den kost geeft loopt gevaar te vallen over de looden buizen van het regenapparaat, dat ln het met hou ten spanten beteugelde uitspansel van den tooneelhemel verborgen ligt, of te storten van een laddertje luchtiger dan een regen boog, die van het eene einde der aarde naar het andere staat. Hij vreest voor eeuiwig ce verdwijnen bij liet betreden van een spelonk waarachter hij het Niets vermoedt en waar hij nochtans den chaos vindt. De chaos, waaruit binnen lutteie weken tijds een nieuw vergroot theater moet verrijzen. Waaruit reeds een gevel oprees, naar mo- dernen trant gebouwd, van roode baksteen met natuursteen afgezet.Een in de oude om geving van de Smedestraat goed passend poortje, vormt daarin het middelpunt. Uit dezen chaos schiet de bouw van het Rembrandt Theater omhoog. Ten eerste dan zij daarvan gezegd, dat hij beoogt de zaal langer te maken, de capaciteit dus te ver groot en. Een nieuw tooneel is opgetrokken achter het oude en gansoh de ruimte van het vroegere tooneel wordt bij de zaal ge trokken. Het mntal zitplaatsen wordt daar door uitgebreid met 500. De stoelen daarvoor zullen van het balcon genomen worden. Het balcon zelf wordt dan ingrijpend gewijzigd. Het is gebleken, dat de plaatsen op de zijbal- cons niet zeer gewild waren. Het waren dan ook niet de beste punten om de voorstelling te zien. De zijbalcons zullen daarom verdwij non en het groote balcon wordt en'kele me ters naar voren doorgetrokken, ongeveer ter halver lengte van de tegenwoordige zijbal cons. Dit opent de mogelijkheid om grooter loges te bouwen, warm de stoelen op vier rijen achter elkaar zullen staan. Alle stoelen op het balcon zal men door nieuwe vervangen. Zij worden bekleed met geel-rood trijp en zullen ruimer zijn dan die van thans. De nieuwe zaal zal twaalf meter langer zijn dan de oude. De veiligheid wordt er ln alle opzichten gewaai-borgd, doordat aan de rechterzijde zes stel dubbele deuien komen, uitmondend op 'ngang, die naar een tweetal uitgangen aan de Smedestraat voert. De zaal wordt geheel nieuw gedeco reerd. in enkele variaties van rood en bruin met zilver, naar ontwerp van den heer Jaap Giddlng te Rotterdam, de decorateur, die het Nederlandsche Paviljoen -op de tentoonstel ling te Antwerpen verzorgde. Aan de achterzijde blijft de foyer behou den. Deze zal bestemd zijn voor hen. die om een of andere reden wachten moeten. Er komt een afzonderlijke opgang naar den foyer, waardoor deze makkelijker te berei ken zal zijn dan thans. Voorts krijgt het tooneel een afzonderlijke ■uitgang aan de Smedestraat, welke in het bijzonder geschikt zal zijn voor het inbren gen van groote requlsieten en andere too- neelbenoodigdheden Het tooneel zelf zal groot en hoog zijn, be grijpelijkerwijze met de modernste midde len uitgerust. Ten gunste van het stadsbeeld aan de zijde van de Smedestraat is de hooge bouw van het tooneel gecamoufleerd door een schuin dak, waardoor een zolderruimte werd verkregen, welke gebruikt wordt voor de plaatsing van transformatoren. Vier kleedkamers worden achter het tooneel in gericht, Het is duidelijk, dat de architect, de heer F. M. Kramer te Haarlem ook alle aan dacht gewijd heeft aan gangen, hal toiletten en verlichting. De hal toch zal voorzien wor den van een dubbel stel tochtdeuren en een indirecte verlichting, er komen nieuwe tapij ten en ook aan de lantaarns in de trappor talen wordt groote zorg besteed om deze de- co-atlef te laten aanpassen aan het geheele interieur. In de groote zaal zal een betere plafond verlichting komen. Hoewel de verbouwing reeds weken aan den gang is. hebben de bezoekers van het Rembrand* Theater er weinig of niets van gemerkt. Zoo in voorbeeldelooze stilte kan natuurlijk niet de gansche transformatie voltrokken worden. Hoewel het zeer kort zal zijn. zal het theater eenigen tijd gesloten moeten worden. „Wij gaan dag en nacht doorwerken" zei ons architect Kramer, en zoo moet de laatste hand er in drie weken, waarin het theater gesloten zal zijn, aan ge legd worden. Dat zal na Paschen zijn, en dan stelt de heer Bakker, de directeur van .Rembrandt", zich voor de bioscoop (natuur lijk met het variété) op 1 Mei te heropenen. Wij zullen dat oogenblik met belangstel ling afwachten, maar kunnen nu reeds zeg gen: Het wordt heel goed. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubrlok stelt de Re- Jactla zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet te ruggegeven. HET MOMENT. Mijnheer de Redacteur! In de eerste plaats wil ondergeteekende hiermede zijn bewondering voor uw volhar dende anti-oorlogspropaganda te kennen geven. Het is zoo gemakkelijk stilzwijgend met het groote corps struisvogels mee te marcheeren en langzaam en zonder ge- druisch maar onvermijdelijk naar een nieu we oorlogshei gedreven te worden. Daarom hulde aan uw onvermoeide acti viteit in deze, die letterlijk geen enkele gele genheid laat voorbijgaan om de lezers op het gevaar te wijzen. Daarom ook hebt u alle antl-oorlogsver- eenigingen opgeroepen zich, met het oog op de het volgend voorjaar te houden interna tionale ontwapeningsconferentie, te mobili- seeren. Moge Genève als gevolg daarvan voetstoots of stormenderhand door de vereenigde vre- desniassaas genomen worden. Toch zou daarnevens echter, naar o.g.'s meening, de internationale ontwapenings conferentie niet minder gesteund worden door een voorafgaande nationale ontwape ningsconferentie zoo mogelijk gevolgd door een begin van daadwerkelijke nationale af schaffing van alle voorzorgen tegen invallen van buitenlandsche militaire machten. Een betere ruggesteun en een grooter be wijs van vertsouwen in het slagen van de as. conferentie is toch wel haast niet denk baar. Bovendien wat het ontwapeningsrisico betreft dit zou niet zoo groot zijn, daar onze weermacht, volgens prof. van Emden en anderen eerder een gevaar dan een beveili ging, beteekent. Zelfs al is deze uitspraak niet geheel Juist dan nog zou z.i. ontwapening te verkiezen zijn omdat daardoor het algemeen oorlogs- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Doo« J0-60. Tobt 80 ct. 0 &A W Bij Apoih. en Drojuico 1 gevaar en dat van ons land in 't bijzonder z.i. vermindert. Aannemende dat we niet leven ln een wereld van louter oorlogszuchtige vol keren, maar van groepen van menschen die voor 't mcerendeel evenals wij verlangend naar vredesteekenen uitzien, moet het feit, dat Nederland het langer vertikt bouwstof fen aan te dragen voor een volgenden we reldbrand, niet geheel onopgemerkt voorbij gaan. Wat weerklank vindt in de harten der menschen gaat nooit onopgemerkt voorbij. Welke verstrekkende gunstige gevolgen het zal hebben, vooral in dezen tijd is niet te zeggen. Er zijn nog vele redenen die voor ontwape ning pleiten. Zou daardoor o.a. ook de kans dat vrij zelf of onze kinderen gedwongen kunnen worden om even onschuldige men schen te dooden niet belangrijk minder wor den? Zelfs, wat onwaarschijnlijk is, al stijgt daardoor de kans om gedood te worden Want zou dit niet één van de allerverschrik kelijkste dingen zijn dat wij of onze kinde ren een groote kans loopen mede-menschen, mede-vaders of mede beminde kinderen te dooden. En al gelukt het ons daarna mis schien de velerlei lichamelijke gevaren te ontloopen, aan ons geweten kunnen we niet ontloopen. Hoe velen zouden er tengevolge van den wereldoorlog niet alleen tevergeefs genezing en balsem gezocht hebben voor hun licha melijke wonden maar misschien meer nog voor hun doodelijk gewonde zielen. Zijn we ermee klaar door ons tc verschuilen achter ce Overheid die ons dwong het verschrikke lijke te doen? Zelfs al aanvaarden we de stelling dat de Overheid door God daarge- steld is, en al wordt dit niet ondermijnd door de gedachte dat deze Ovèrheden op soms zeer klein menschelijke wijze tot stand ko men, waarbij politieke overwegingen een groote rol spelen, dan nog is de kans groot dat de zoozeer verlangde gewetensrust uit blijft. Waarom? Omdat ieder geestelijk normaal menscti persoonlijk verantwoordelijk is voor zijn da den. Daarom zullen wij bij de beantwoor ding van de belangrijke vraag: „Hebben wij het recht onder bepaalde omstandigheden een (onschuldig) medcmensch het leven te benemen" ook geheel met ons zelf en niet met eenige kerk, politieke vereeniging of wie of wat dan ook, te rade moeten gaan. Het leek ondergeteekende niet overbodig op deze zelfstandigheid nog eens de aan dacht te vestigen. Met dank voor de plaatsing STEENSMA. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" Gr. Houtstr. 169 I Moderne Dames- t.i. 13472 - Haarlem I eu Heerenportretten R.-K. OPENBARE LEESZAAL. Wegens onvoorziene omstandigheden zijn de opening der St. Augustinus-tentoonstel ling en de lezing van den heer C. R. de Klerk uitgesteld tot Dinsdagavond 24 Febr. AVRO-ACTIE. Het A.VR.O.-comité Haarlem organi seert op Woensdag 25 Febr. in den schouw burg Jansweg een populair-technischen avondr Jan Gertsen, medewerker van de A.VR.O., spreekt over het onderwerp „met weinig veel bereiken", Een interessant popu lair praatje over Amateur-toestellen, Radio- bouw, A.VR.O.-schema's, Avrofoon, Kracht- lampen, Gramofoonplaten weergave en alles wat daarmede in verband staat, toegelicht met lichtbeelden en muzikale illustratie. Na afloop komt er een verrassing voor de luis tervinken, welke ook voor hen, die zich niet voor technische onderwerpen interesseeren, zeer belangwekkend zal zijn. HONDENTENTOONSTELLING. In de helft van Juni houdt de bekende Kynologenclub „Amsterdam" in het Bronge bouw alhier een groote hondcntentoonstelling. TWEEDE KAMER 18 Februari. Verworpen moties. Suriname Een mechanisch rijstbedrijf? De Tweede Kamer begon haar werkzaam heden van hedenmiddag bij dien aanvang waren heel wat meer leden aanwezig dan aan het eind, toen de Kamer, althans de weinige presente Heeren, in den geest ver» keerden in de oerwouden en de plantages van Suriname de Kamer dan begon haar werkzaamheden met het verwer pen van alle moties, ingediend bij de werk- ioosheidsinterpellaties. Ten minste de over» geblevene, want vlak voor de stemming trok de heer Loerakker de zijne terug, wijl hij van de regeering toezegging had gekregen van een soepele uitvoering der steunregeling van 7 Januari van dit jaar en bovendien enkele toezeggingen op bijzondere punten mocht in- casseeren. Zooals ae gisteren reeds meege deelde onderbrenging ook van het bolienbe- drijf bij de bedrijven met crisis-werkloosheid. De resteerende moties vielen. De motie-v. d. Tempel, welke het toekennen van de zes weken extra-uitkeering uit de werkloosheidskassen tot alle kassen (crisis» werkloosheid of niet) wilde uitstrekken, werd verworpen met 5822 stemmen. De motie-v. d. Tempel, welke verschillen de wijzigingen wilde aanbrengen in de steun regeling van 7 Januari werd met 5129 stemmen afgewezen. De motie-v. d. Tempel, welke aan de ge meenten in ieder geval 50 pet. van de door haar gedane uitkeeringen wilde doen. ver goeden, viel met 5228 stemmen. En ten slotte werd de motie van Dr. Vos, welke op bespoediging aandrong van groote waterstaatswerken, met 4337 stemmen van de hand gewezen. Dan zette de Kamer zich aan de behan» deling van de Surinaamsche begrooting. De treurigste episode uit heel de begroo- tingsbehandel ing. Immers, wie ziet- op het oogenblik een gaatje van uitkomst voor die kolonie, die zich zelf nog niet bedruipen kan. Hoewel het land geweldig vruchtbaar is. Er is één mogelijkheid dat is langzaam en geduldig werken aan den opbouw met de hoop op uiteinde lij ken zegen. Wanneer dat zijn zal? Verschillende der Indische specia liteiten hebben vandaag gesproken van het geduld, dat noodig is om Suriname lang zaam op te bouwen. Dit zijn oude klanken, oud en waar, zoo waar, dat we er maar niet meer uitvoerig over zijn. Groote concepties hebben we heusch niet vernomen. De hoofdzaken uit de trieste bespreking vermelden we. Enkele details Suriname brengt de begrooting der trieste details laten we eerst relief krijgen in des ministers antwoord. De heer Uzerman propageerde als middel op de uitgaven te besparen, bezuiniging op het z.i. veel te zware bestuursappaaat van Suriname. Te zwaar voor zulk een dun be volkte kolonie. Dat was de heer Van Kempen zeker niet met hem eens. De eigenaardigheden van Suriname zeide deze kenner van een zame streken, deze oud-bestuurder van een zame streken eischen nu eenmaal een be stuursapparaat, dat sterker is dan in over eenstemming met de bevolkingsdichtheid. De heeren IJzerman en Lingbeek klaagden over verroomsching van Suriname, vooral door den invloed der school op de Britsch-Indische geimmigreerde bevolking. Mevr. De Vries Bruins kon den hygiënischen en gezondheids toestand van Suriname niet zoo goed noemen als de minister in zijn memorie van Antwoord. Zij somde verschillende ziekten op, die onder de bevolking slachtoffers in massa maken, waarom natuurlijk op versterking van het corps der geneesheeren werd aangedrongen, van de medische hulp in het algemeen. Volgens de heeren Cramer, Feber en Lovfnk over dit onderwerp zullen we morgen nog wel enkele sprekers hooren heeft de regee ring nog veel te weinig animo voor het plan- Pyttersen om met een gemechaniseerd bedrijf den-rijstbouw aan te vatten. Zij drongen aan op een spoedig ingediende suppletoire begroo- bmg, waardoor met zulk een bedrijf zou kun nen worden begonnen. Want gedrieën geloofden deze Indische specialiteiten, dat rijstbouw voor Suriname groote voordeelen zou kunnen afwerpen, zelfs een goede toe komst zou kunnen openen. Vooral de natte rijstbouw. Natte rijstbouw maakt irrigatie - werken noodzakelijk waarom de oud-irri- gatie-ingenieur Cramer op de uitzending van een bekwaam irrigatie-ingenieur voor Suri name aandrong, Suriname, zoo gemakkelijk te bevloeien naar zijn overtuiging. De Kamer verwacht van zulk een gemecha niseerd bedrijf ook mogelijkheden voor kolo nisatie van Nederlanders. Die moeten in de West geen handenarbeid gaan doen daar voor deugt de Noord-Europeaan niet, was zij met den minister in de Memorie van Ant woord eens maar zij moeten met leiding belast worden. Er was nog meer algemeene overtuiging. De heeren IJz»/rman, Feber. Lovink, Van Kempen keurden het heel scherp af, dat de raadsman de regeering voor boschcultuur en, houtkoopaangelegenheden tevens zit in den raad van bestuur van een particuliere maat schappij. welke met andere maatschappijen moet concurreeren. Dit deugt inderdaad niet, of nu die raadsman als lid van den raad van bestuur inkomsten heeft of niet. Verschil was er op één punt. Mr. Knottenbelt klaagde over den gouver neur van Suriname. Klaagde, dat Dr. Rutgers het aanbod van een kapitaalkrachtig consor tium had afgeslagen, welk consortium den. dienst der landsvaartuigen wilde overnemen, wat op de begrooting dan besparing zou hebben opgeleverd. De heer Feber was 't met den heer Knottenbelt heelemaal niet eens. Hij zou 't scherp hebben afgekeurd, wanneer dat consortium in het verkeer een monopolie positie zou hebben gekregen, temeer, wijl het zich niet alleen met den dienst der lands vaartuigen wilde bemoeien, maar dien dienst beschouwde als een onderdeel van een geheel bedrijf ter exploitatie van land en bosch. Is dit inderdaad juist, dan staan wij aaa de zijde van Ir. Feber. EERSTE KAMER, De conventie van Genève. Goede kansen voor de tarwe wet. Rays de Beerenbrouck. Ook de Senaat vergaderde vandaag. Aangenomen werden zonder hoofdeDJVë stemming de Motor- en Rijwlelwet en de on- derteekening van de handelsconventie vaa Genève. De Kamer zit nu midden in de dis cussies over de Tarwewet, waarvoor de kan sen niet slecht staan. Natuurlijk werd de Geneefsche conventl® aangenomen. j Zij biedt niet veel, als gevolg van den slechten gang van zaken op de handelscon ferenties. ondanks het stuwende werk van! Dr. Colijn, wien daarvoor van alle kanten. geen uitgezonderd, hulde en lof werd toege zwaaid. Wat den minister van Buitenland sche Zaken tot de conclusie bracht, dat zoo nu en dan een profeet nog wel eens geëerd blijkt in zijn vaderland. Te Genève gingen de zaken slecht. De. Wibaut betreurde dat, de agrariër Diepen horst spotte er wat mee. Dat laatste waar- deeren we niet. De conventie is toch een be wijs van al in de beteekenis ging dat de volken zich schamen om van Genève met leege handen terug te komen. En bovendien, naar het woord van Senator Koster, is toch de verticale lijn in het opvoeren der tarief - muur-hoogte in een horizontale overgegaan. Eenige verbetering is er dus wel gekomen in „het internationale gekkenhuis", waarvan Dr. Wibaut sprak wanneer, zei hij, dit) geen beleediging is voor de gekken. De Tarwewet is thans in de Eerste Kamef in behandeling. De kansten staan daar althans bij het einde van den eersten dag der discussies niet slecht, ondanks het feit, dat minister1 Ruys in de Tweede Kamer de aanneming moest forceeren niet het stellen van de por tefeuille-kwestie. De kansen staan niet slecht. Vier sprekers (twee R.-K., een V.-D. en eeri liberaal afgevaardigde) voerden het woord. De heer Blomjous, die, al geeft hij het maai en menggebod de regeering de voorkeur bo ven het systeem-Oud-Boon, toch de tarwe wet tot een ietwat peuterig soort van wet geving rekende, pleitte voor een tijdelijk cri- sisinvoerrecht op tarwe en rogge. Maar om den landbouw een teleurstelling tc bespa ren, zal hij voorstemmen. De heer Dobbelman juicht het regeeringsontwerp van heeler harte toe. De heeren Gelderman voelen alles voor de gedachte. Boon-Oud, maar de eerste heeft in ieder geval zich zijn meening over het ontwerp nog voorbehouden lot de regee ring het woord voerde en de tweede beloofde nu reeds (mee namens zijn fractie) voor het ontwerp te zullen stemmen, ook al om teleur stelling bij de landbouwende bevolking to voorkomen. Er is dus wel de heer Gelderman sprak 't duidelijk uit neiging in de Eerste Ka mer om den tarwe-landbouw te helpen. Maar, zoowel de heer Gelderman als de heer van Embden, vreezen nadeelen van het systeem der regeering. Allereerst wordt daar door aan den broodgebruiker „de bloem der natie" opgedrongen, een mengsel, dat hij niet verkiest, dan zullen vooral de kleinere bakkers nadeelen ondervinden, ook de bin- nenlandsche grossiers in meel en bloem, voorts de kleine molenaars, de fabrikanten van macaroni enz., en ten slotte de meeiim- porteurs. Met de meelimporteurs, die toch werkelijk geen voordeel zullen genieten, heeft de heer Dobbelman geenerlei medelijden. Deze zoo zegt hij hebben destijds door hun import veel kleine meelbedrjjven, die met inlandsche tarwe werkten, onmogelijk gemaakt. Het is niet zoo slim, wanneer deze thans iets beta len moeten. De heer Dobbelman ontraadde een proef met het systeem-Boon-Oud. Men weet nog, wat dit wil? Het is in korte woorden een af- name-gebod van binnenlandsch meel in een bepaald percentage van het tegelijk afgeno men geïmporteerde meel, maar dan met ge scheiden vervoer. De heer Blomjous vroeg nog maatregelen tegen den invoer van Russisch graan ge schiedt dat niet, dan ziet hij onze nijvere landbouwers dalen tot het loonpeil van de Russische slavernij. Gevreesd werd voor broodprijsverhooging door den maatregel, Door de heeren Gelder man en van Embden, die in het algemeen er dus bezwaar tegen hadden, dat de kosten van den maateregel tot steun aan den tarwebouw niet door den Staat worden gedragen, maar door de bevolking en door de meelimporteurs vooral. Men ziet *t: dezelfde bezwaren als in de Tweede Kamer! Morgen voortzetting. INTIMUS. AANBESTEDING Te Noord wij kerhou t is aangesteed het bou wen van 10 woningen en 2 winkels voor re kening van een RE. Woningbouwvereniging Ingeschreven werd door; H. Assendelft te Heemstede f 39.860. N-V. Menko te Haarlem f 39.895. Opdam tc Haarlem f 39.975. Gebr. v. d. Tocht tc Noordwijk. f 40.380. Kort eu v. d. Wiel, tc Noordwijk, f 40.584. "IT*1 I1I1I11^- BALKON INGANG GCOOTL MA0KT I NGANO 0 DOOTL MAOfc'T DLATTEÖQOND VEGDIEDING (NIEUW) DLATTi;ÖDOND.VIDDItDINd(OU D)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14