CARELS' BITTERKOEKJES: SIR ERIC DRUMMOND VERTELT. BUITENLAND. EEN VREEMD VOORSTEL VAN EEN PROFESSOR. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 20 FEBRUARI 1931 TWEEDE BLAD Zuid-Amerika en de Volkenbond. LETTEREN EN KUNST ingezonden mededf.elïngen a 60 Cts. per regel. Wat Duitschland te doen zou staan. Niet meer betalen dan 660 millioen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Secretaris-Generaal van den Volken bond Sir Eric Drummond, die (zooals wij reeds mededeelden) van zijn reis naar Zuid- Amerika is teruggekeerd, heeft aan de inter nationale persvertegenwoordigers zijn indruk ken medegedeeld. Hij zeide, dat het openbare leven in Zuid-Amerika in nog grootere mate dan dat in Europa van den ongunstigen economischen toestand te lijden heeft. Zoo nu en dan heeft spr. in Zuid-Amerika de opvatting hooren verkondigen, dat er bin nen afzienbaren tijd in Europa een nieuwe oorlog zou uitbreken. Hij heeft getracht deze pessimistische uitlatingen te weerleggen met 'de mededeeling. dat alle Europeesche volke ren bezield zijn door den vredeswil, hetgeen duidelijk tot uiting komt in de bescheiden der Europeesche Studiecommssie. De in Zuid-Amerikaansche staten bestaan de ontevredenheid over den Volkenbond heeft thans plaats gemaakt, voor critiek op de samenstelling van den Volkenbondsraad. Voor alles critiseerden de staten het nnder- scheid tusschen permanente en niet-perma- nente leden van den Raad. Spr. heeft hierop steeds geantwoord, dat de Volkenbond steeds democratischer wordt, wat immers de toene- imng van het aantal niet-permanente le den van den Volkenbond tot uiting komt. De gevolgen van den wereldoorlog, die zich thans zoo scherp in de kenteekenen van de malaise doen gevoelen, hebben een interna tionale schulaenregeling gebaard, die den naam monstrum ten volle verdiend. Her haaldelijk zijn er den laatsten tijd stemmen opgegaan, die het te niet doen of ten deele te niet doen dezer regeling bepleitten. Maar de eenige natie die zich en dat bovendien ten voordeele van zich zelf! de weelde kan veroorloven om hetinitiatief te nemen tot een moratorium. De Vereenigde Staten, blijft zwijgen en de wereld zwoegt verder onder een enormen schulden- en rentelast. De bekende econoom prof. L. V. Birdk, die zich dezer dagen te Oslo bevond, heeft aan de „Tidens Tegn" een onderhoud toege staan en het onderwerp weer ter sprake ge bracht, thans op een nieuwe manier. Birck wil dat Duitschland de betalingen volgens het Youngplan op 660 millioen na zou staken. Hij vestigde er de aandacht op, dat Duitsch land de schadevergoedmgsbetalingen tot nu toe alleen heeft kunnen opbrengen door lee= ningen. Het gevolg hiervan is een groote rentelast. Het zou voor Europa een groote verlichting zijn, wanneer* Duitschland den sprong zou durven wagen en zou verklaren, dat het volgens het plan Young nog maar 660 millioen kan betalen, welk bedrag dooi de inkomsten van de spoorwegen verzekerd is, en meer niet. Natuurlijk zullen Frank rijk en Engeland eerst met den sabel rin kelen, doch hij geloofde, dat deze naties niet- "opnieuw Duirsch gebied zouden bezetten. Na veertien dagen zouden zij Amerika mede- deelen, dat zij ook Amerika niet meer beta len kunnen omdat Duitschland niet meer betaalt. Europa beseft niet voldoende, dat Duitsdh- land niet koopkrachtig is en dat dit land zijn industrie, die met geleend geld gera tionaliseerd is, goedkoop op de markt doet verschijnen. Men kan ook niet wensdhen, dat de Duitsche industrieelen hun arbeiders tot koelies zullen maken. De professor neemt aan, dat Amerika niet verwoed zal worden. De Amerikaansche po= litici kunnen evenwel niet het Initiatief ne men, daarom moet Duitschland dat doen om Engeland en Frankrijk in de gelegenheid te stellen hun schulden aan Amerika te an- nuleeren. De professor heeft in theorie zonder twijfel gelijk. De praktijk is echter niet zoo gewil lig. Het is zeer de vraag of de geprikkelde internationale atmospheer de uitwerking van een paardenmiddel zou kunnen verdragen. De Duitsche rijkskanselier is er boven alle verwachting in geslaagd het Nationaal- socialistisch gevaar te keeren en zijn onver stoorbare kalmte en zekerheid hebben Europa beschermd voor menig gevaar. Wan neer Duitschland er inderdaad toe zou over gaan de meening van Bicrk over te nemen, dan zou "net met de rust oogenblikkelijk gedaan zijn; het komt ons voor. dat het teedere plantje der internationale econo mische toenadering met de allergrootste zorg behandeld dient te worden. Wat Birck voorstelt komt neer. op het doen veroorza ken van een hevige exploisie en het Is nog maar zeer de vraag of de zon over een be ter en schooner landschap zou schijnen, wanneer de zwaveldampen der eruptie op getrokken zijn L. A. Amerika. Butler gaat „lezen". De generaal van de mariniers Butler, die met een berisping werd gestraft wegens zijn uitlatingen over Mussolini, waarover de re- geering der V. S. haar verontschuldiging aan den Duce heeft aangeboden, zal in den herfst zijn ontslag nemen en lezingen gaan houden. Spanje. Nu er weer een regeering is. Omtrent het eerste optreden van het nieuwe monarchistische coalitie-kabinet van admiraal Aznar, na een paar rumoerige dagen ten slotte vrij onverwachts tot stand gekomen, melden de telegraafagentschap- pen dat de minister-president- onmiddellijk het bewind officieel heeft aanvaard. Spoe dig kwamen de ministers in het ministerie van oorlog bijeeh, doch de bijeenkomst droeg niet het karakter van een kabinetsraad. Aznar heeft een officieuze verklaring af gelegd, waarin hij zegt, dat de nieuwe re geering als vredestichter tusschen de ver schillende partijen wil optreden. Er zal een Cortes worden gevormd, waarin alle partijen ook de uiterste, zitting zullen hebben en die de grondwet vanl876 zal hervormen, rekening houdend met de wenschen der Katalanen. Hij is voornemens iedere poging tot ordever storing energiek te onderdrukken. Hij is ech ter van meening dat de oppositie haar be dreigingen niet in een daad zal omzetten. In de allernaaste toekomst zullen de gemeen teraadsverkiezingen plaats vinden, waarop de parle .mentsverkiezingen zullen volgen. Na deze verkiezingen zou men overgaan tot hervorming van de grondwet op democrati sche basis. Bugallal, de nieuwe minister van econo mische zaken, zeide dat het ministerie-Az nar inderdaad het eenige kabinet is, dat ge vormd kon worden. Het heeft geen sterk ge prononceerd conservatief karakter, daar het een liberaal en een democraat bevat. Het verzet der oppositiepartijen doet zich anders reeds gelden. De republikeinen heb ben besloten een afwachtende houding aan te nemen, evenals de socialisten. D3 groep der constitutionalisten verklaarde zich bij de komende verkiezingen te zullen onthou den. De democratische leider Santiago Alba, die zich nog steeds te Parijs bevindt, heeft als zijn meening uitgesproken, dat het nieuwe kabinet slechts beschouwd kan worden als een overgangskabinet, dat een beperkte taak heeft. Men heeft in elik geval een regeering moeten vormen, die een monarchistisohe concentratie werd, omdat de linksche groe pen niet wenschten mee te doen, zoodat er geen andere oplossing overbleef. Weliswaar is het kabinet zeer veelzijdig en maakt zelfs een liberaal politicus er deel van uit, maar daartegenover staat dat het geen lang leven beschoren kan zijn. Persoonlijk gelooft Alba niet dat het ka binet het ver zal brengen zij de voorberei dingen der verkiezingen voor een wetge vend parlement. De vraag blijft bestaan, of de republikeinscne partijen de waarborgen voor de doorvoering van werkelijk vrije ver kiezingen voldoende achten. Alba is zelfs met Sanchez Guerra en Alva rez overeen gekomen voorloopig een stricte neutraliteit te handhaven. Gascon y Marin echter heeft de portefeuille van onderwijs aanvaard zonder overleg met zijn partij- vrienden. Uit aanvullende berichten omtrent de sa menstelling van het kabinet blijkt, dat de minister van onderwijs niet Ascon Marin heet. doch Gascon y Marin de minister van financiën niet Ventoso, doch Ventos y Cal- vell. Deze laatste heeft verklaard uit een geest van discipline tot het kabinet te zijn toegetreden. Hij is voorstander*van een sta bilisatie van de peseta. De minister van jus titie is Garcia Prieto, markies van Alhuce- mas., Het beginsel van een algemeene mijnwer kersstaking is in een vergadering met ge sloten deuren aangenomen als antwoord op de loonsverlagingen. Omtrent het tijdstip en den duur werd niets bepaald, terwijl een be roep op de regeering de eerste stap der mijn werkers zal zijn. Opgemerkt wordt dat een staking op dit oogenblik aan vele mijnondernemingen ge legen zou komen. De mijnwerkers vragen om verhooging der douanerechten, de weder instelling van het systeem der invoervergun ningen. verlaging der transporttarieven, en een monopolie voor den Franschen steen kool aan de openbare diensten. Engeland. Charlie Chaplin te Londen. LONDEN, 19 Febr. <V.D> Een menigte van vele duizenden personen heeft heden aan het Paddington Station Charlie Chaplin ver welkomd. die een bezoek brengt- aan de Engel- sche hoofdstad. Charlie groette enthousiast terug en verklaarde, dat hij zoo spoedig mo selij k een bezoek zal brengen aan het stads deel Lambeth, waar zijn wieg heeft gestaan. Duitschland. Nieuwe voorstellen der Nationaal-Socialisten. BERLIJN. 19 Febr. (V. D.) De Nationaal- Sociaüstische Rijksdagfractie heeft een voor stel ingediend om de presentiegelden van de leden van den Rijksdag, waaronder ook dat van den President van den Rijksdag, met de helft te verminderen, wanneer de Rijksdag gedurende een maand of langer niet bijeen komt De daardoor vrijkomende gelden zouden voor de werkloozen. kleine renteniers en anderen gebruikt kunnen worden. Uit den Rijksdag. BERLIJN. 19 Febr. (V.D.) In de zitting van den Rijksdag van heden heeft de Rijks minister van Verkeer Von Guerard bij de beraadslaging over het hoofdstuk Begrooting van begrooting van het Rijksministerie van Verkeer medegedeeld, dat bij alle uitgaven de grootst mogelijke zuinigheid dient te worden betracht. Uniformiteit van werkwijze is ge boden, doch spr. is niet van plan alle gezonde concurrentie uit te sluiten. De verschillende plannen inzake aanleg van kanalen kunnen voorloopig om zuinig heidsredenen niet meer ter sprake komen. De Rijksspoorwegen hebben in het afge- loopen jaar een tekort van 790 millioen gele den en voor het nieuwe jaar zijn de vooruit zichten buitengewoon onbevredigend. Wat het luchtverkeer betreft wees spr. op de ge weldig groote bedragen, die door andere lan den worden uitgegeven. Duitschland kan met- het oog op zijn slechten financieelen toestand zijn plannen voor een uitgebreid overzeesch luchtverkeer niet -zoo snel verwezenlijken als het wel zou wenschen. Severing over den politieken toestand. BERLIJN. 19 Febr. (V. D.) Naar de officiëele Pruisische Persdienst mededeelt, is heden in het Pruisisch Ministerie van Binnelandsche Zaken een conferentie gehouden van Opper- Presidenten. Regeering-presfdenten en Politie- presidenten van Pruisen. De Pruisische Minister van Binnenlandsche Zaken Severing hield een rede. waarin hij den algemeenen politieken toestand besprak. Hij deelde mede, dat deze conferentie naar zijn meening noodzakelijk moest worden gehou den. De politieke toestand in Duitschland baart echter geen zorg. Het is thans de taak van alle verantwoordelijke civiele autoriteiten deze opvatting in de provincie te verbreiden. Spr. hield zich verder nog bezig met de jongste politieke gebeurtenissen, zooals den uittocht van de D.-Nationalen en Nat.- Socialisten uit den Rijksdag en het ophanden zijnde Volksbegehren van Stahlhelm. Bond van Frontstrijders. De Pruisische autoriteiten zien den toestand noch précair, noch zorgvol ïn.doch zeide spr. wij willen er bij dezen voor uitkomen, dat wij tegen iedere schending van de bestaande wetten met alle ten dienste staande middelen zullen optreden. Voor de Nationaal-socialisten, wier aanvankelijk pa rool „aanvallen" waarschijnlijk reeds is om gezet in „Verdedigen" behoeft in den grond Nationaalsocilalist-en, wier aanvankelijk pa- socialisten dienen te weten, dat de politie hen voortdurend gadeslaat. Het gaat er dan ook om tegenover de buitenwereld te bewijzen, dat er in Duitschland geen toestanden heerschen. die rijp zijn voor een staatsgreep of iets dergelijks België. De crisis in België. BRUSSEL. 19 Febr. (V.D.) Bij de meeste fabrieken ln de omgeving van Antwerpen zijn de loonen verlaagd, terwijl ontslagen aan de orde van den dag zijn. De eigenaars der juttespinnerijen hebben besloten den ar beid een week stop te zetten, terwijl een twintigtal spinnerijen geheel zal worden stil gelegd, De uitvoer is door de hooge tarief- muren vrijwel nihiL De Vlaamsche Nazi's en Eupen-M almedy. BRUSSEL, 19 Febr. (V.D.l De partauen- tire fractie der Vlaamsche nationaal-socialis ten heeft vandaag besloten te ijveren voor verandering van België in een Bonds:taat, waarbij het best-uur van Vlaanderen en Wal lonië gescheiden zou worden. In dit nieuwe voorstel, dat dezer dagen bij het Parlement zal worden ingediend, wordt voor Eupen- Malmedy een nieuwe volksstemming over den terugkeer van dit gebied tot Duitschland, ge vraagd. De Katholieken en de lijkverbranding. Het Belgische parlement heeft het wets voorstel aangenomen, dat bepaalde, dat de begrafenisplechtigheid van generaal Bem- heim op staatskosten zou geschieden. In beide Kamers hadden de Katholieken, behoudens enkele uitzonderingen, vóór gestemd. Thans wordt een brief van mgr. Van Roey, den kardinaal van Mechelen, gericht aan de bisschoppen gepubliceerd, waarin, nadat hulde is gebracht aan den generaal, er aan wordt herinnerd, dat het stoffelijk overschot ver brand is en dat crematie in strijd is met de Katholieke leerstellingen. De kardinaal pro testeerde tegen de nationale eerbewijzen en spreekt de meening uit. dat het Belgische volk niet instemt met dit misplaatste hulde betoon, aldus de Tel. Door dien brief worden de Katholieke afge vaardigden en ministers in een moeilijke po sitie gebracht en men vraagt zich af. of de Katholieke ministers thans niet genoodzaakt zullen zijn zich van deelneming aan de plech tigheid te onthouden. AGENDA Heden: VRIJDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Kunst aan het Volk". Opvoering van ..Beter dan vroeger". 8-15 uur. Gebouw Sint Bavo: Ned. Chr. Reisvereeni- ging. filmavond- 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Lezing Ds. W. Mackenzie, 8 uur. Palace: „De detective van den keizer". Tooneel Leon Rogee (musical imitator), 8.15 uur. Luxor Theater: „Zwervers" en „Het geheim van de rotsen". Tooneel: Les soeurs Serierse (spiegeldans), 8.15 uur. Re.mbrandt-Theater: „lm Westen nichts Neues", 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Lisse: Raadsvergadering, 2.30 uur. ZATERDAG 21 FEBRUARI. Schouwburg Jansweg: Ver. Schouwspelers. „De Vrouwe van Shenstone", 8.15 uur. Stadsschouwburg: Lighaluitvoering. Gebouw Bloemhof: Bal Masqué „Door In spanning Uitspanning", 9 uur nam. HET TOONEEL. VEREENIGING VOOR HUIS VROUWEN. LEO STRAUS. De heer Leo Straus, die gister in het tuin- zaaltje van het Gem. Concertgebouw voor de leden der Vereeniging van Huisvrouwen een voordrachtavond heeft gegeven, is iemand vol toewijding voor zijn kunst en van een niet te loochenen grooten Ijver. Men kan er bewondering voor hebben, hoe hij heel zijn repertoire altijd feilloos uit zijn hoofd voordraagt. Maar dat alles is voor de voor dracht van Hebbel's Judith nog niet vol doende! Men moet daarvoor kunstenaar zijn en het spijt me dit te moeten zeggen kunstenaar ls de heer Leo Straus niet. Het blijkt al meer en meer. dat de heer Straus zijn krachten ver overschat. Tot de voordracht van een zoo-dramatisch bewogen heroïsch treurspel als Judith is hij nog lang niet toe en zal hij vrees Ik ook nooit toe komen. Hij mist er eigenlijk alles voor. bezieling, gloed, temperament, zeggings kracht, dramatisch gevoel, uitbeeldingsver mogen en stem! Straus" voordracht van Ju dith was één doorloopende mislukking. Wat- hebben wij ln deze voordracht gehoord en gezien van Holofernus? Was dat een ti tanenfiguur. 'n oer-kracht, een üebermensch, die de volkeren bij zijn verschijning alleen weds deed sidderen en beven en als een schroeiende brand door de landen trok? Het had er niets van! Zonder eenige rijzing of daling, aldoor maar in hetzelfde tempo, zon der ooit één rustpunt-, en zonder eenige nuanceering praatte Holofernus maar door! Van dramatische beeldlne was geen sprake. Of hij in woede ontstoken een zijner hop lieden neerslaat. in sensueele woorden tot Judith over de liefde spreekt, in vlij mend sarcasme Nebucad Nezar hoont om zijn verwatenheid. in liefdesdronkenheid Judith meevoert in zijn tent, het is voor den heer Straus blijkbaar alles hetzelfde! Wij hooren Holofernus steeds maar praten op eenzelfden toon en in één onveranderlijk tempo! En Judith? Een vrouw, die zich om Israël te redden waagt ln het hol van den leeuw en na een daad van hoogste offer hem met zijn zwaard het hoofd afhouwt, is toch niet de eerste de beste! In de voordracht van den heer Straus leek zij een schuchter, verlegen maagdelijn, dat op bezoek komt bij een ouden, wat brommerlgen oom! Van hoogere bezieling, gloed, warmte, geen spoor! Soms werd het pijnlijk naar deze voor dracht te luisteren! Wanneer Mirza het afgehouwen hoofd van Holofernus aan het verzamelde volk toont, spreekt zij op een toon. zooals een dienst meisje tot haar mevrouw zou zeggen: „Hier is de leverworst!" En Judith bleef tot het einde toe het goedige kostschoolmeisje! Van het grootsche en heroïsche van deze vrouw kwam niets, maar dan ook absoluut niets tot ons. De voordracht der fragmenten uit Goetlhe's Gretohen-Tragödie was wel iets beter, maar er ontbrak toc-h ook nog zeer veel aan. Wij kunnen moeilijk ondersteilen, dat iemand als de heer S:raus geen begrip heeft van de Mart ha-figuur, maar uit zijn voordradht zou ik bijna die conclusie moeten trekken. Heb ben wij ook maar iets gehoord van de ko mische tegenstelling van Martha's verdriet over den dood van haar man en haar tel» kens ierugkeerende woede, omdat hij haar niets heef: nagelaten? Martha sprak al maar door op denzelfden iljzigen toon. En Mephis- topholes stellen wij ons vrij wat sarcasti scher, scherper, snijdender, demonischei voor dan zooals de heer Straus hem. geeft. Pas op het laatst in de t-uinscène kwam de heer Straus er meer ln, klonk er bij de verschijning van Faust iets van warmte in zijn stem! Dit was het beste deel van'zijn voordracht. Het succes van den heer Straus was slechts heel matig. Met een beleefdheldsapplaus werd hij na beide fragmenten voor zijn voordracht be dankt. Het muzikale gedeelte van dezen avond vond gisteren blijkbaar meer waardee ring. vooral het dameskoor, dat onder di rectie van mevrouw SybrandiHalberstadt en begeleid door Emmy van Eden Morgen gezang van Fr. Abt. Lentezang van Schu, mann en Die Vesper van Beethoven zong. Mevrouw Van Eden voerde als „Stohgeige- rin" haar strijkje weer met enthousiasme aan. De muziek bracht tusschen de voor drachten van den heer Straus een prettige afwisseling, waarvoor wij niet anders dan aankbaar konden zijn. J. B. SCHUIL. ALLIANCE FRANsAISE. VOORDRACHT DOOR M. JEAN PLATTARD. Voor de leden van het „Comité de Harlem" van de Alliance Francaise heeft Donderdag avond M. Jean Plattard, hoogleeraar aan de Universiteit te Poitiers, in de bovenzaal van „De Kroon" een voordracht met lichtbeelden gehouden over het leven aan het Hof van Francois I. Nadat de voorzitter, de heer J. H. Sauveur den heer Plattard op de hem eigen wijze aan het auditorium had voorgesteld, was het woord aan den begaafden spreker. De heer Plattard begon zijn lezing met te vertellen, hoe de groote historische kastee- len van Frankrijk, zooals die van Chambord en Fontainebleau, allen herinneren aan het tijdperk van Francois I. Zij staan bekend om hun luxueuse inrichting en worden zeer druk door toeristen bezocht. De periode, gedurende welke Francois I re geerde staat „in het teeken" van de renais sance. Drie factoren, n.l. de invloed van Italië, zekere reminiscenties aan de Middeleeuwen en tenslotte de gemoedstoestand van den koning zelf. hebben hun onuitwlschbaar stempel op dit tijdvak in Frankrijk gedrukt. De Italiaansche invloed heeft zich bijzonder sterk op de inrichting van het hof doen gel den. Spreker wijdde uitvoerig uit over de groote weelde, die het hofleven kenmerkte. De koning was omringd door een enorm aan tal hovelingen voor een groot deel bestaan de uit militairen en geestelijken. Een belang rijke functie bekleedde de „grand maitre d'hótel". terwijl voorts tot voornaamste on- derdeeien van het hofleven de „sendee de chasse" en de „service de l'écurie" behoor den. Hier werden de pages opgeleid, niet alleen in het dres:eeren van paarden, maar ook in het hanteeren van den degen. Vervolgens vertoonde spreker een aantal STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- interessante lichtbeelden van de beide vrou wen waarmede de koning gehuwd ls geweest, alsmede van zijn verschillende favorieten. Merkwaardig is wel, dat in het Louvre, het oorspronkelijke palels van den koning, geen balzalen waren. Voor dit doeleinde weiden andore gebouwen gebruikt- o.a. het Paleis van Justitie, dat er een uitstekende danszaal op na hield. Ook het fameuze „Ch&teau de Chambord" gelegen aan den linkeroever vair de Loire, waar spreker eveneens eenige af beeldingen van liet zien, ls in het bezit van een paar prachtige balzalen en het was dan ook hier dat de luisterrijke feesten door Frans I en zijn vrienden werden gegeven. Bovendien was dit kasteel bedoeld als punt, van waaruit de groote jachtpartijen konden worden georganiseerd. Ook over de vermaken aan het hof deelde M. Plattard. toegelicht door enkele lantaarn plaatjes. interessante dingen mede. Daar was bijvoorbeeld de Joute". het steekspel. waarbij de tegenstanders door een barricade van el kaar gescheiden waren en elkander met hun lansen uit den zaled trachtten te lichten, de valkenjacht, vooral een bij de dame-s gelief de sport, het schermen, het boogschieten voor de edelknapen en tenslotte het onschuldige ..jeu de paume", dat vrijwel geheel met ons „lawn-tennis" overeenkomt. En dan waren er natuurlijk de groote bals, waar behalve de oude Fransche ook Italiaan sche en Spaansche dansen uitgevoerd werden. Men maakte onderscheid tusschen de meer ernstige „danse basse" en de vroolijke „d&nsö haute". Behalve dat. waren de feesten aan het hof van Frangois I bekend om hun schitte rende balletten. Tenslotte wijdde spreker nog eenige woor den aan de literatuur aan het hof. waarbij hij opmerkte, dat vooral de lichte lectuur, in zonderheid het sprookje de smaak van den koning en zijn omgeving vertegenwoordigden. Aan het einde der lezing bracht de heer Sauveur den heer Plattard in een geeriJg specchje dank voor zijn populaire en inte ressante beschouwing. SNEEUWSTORMCATASTROPHE IN CHINA. LONDEN. 19 FEBRUARI (V. D.) Naar uit China gemeld wordt, hebben buitengewoon hevige sneeuwstormen in uitgestrekte ge bieden van China groote schade aangericht. De stad Hankau is van de buitenwereld af gesloten. De spoorweg naar Peking is ver sperd. zoodat de aanvoer van levensmiddelen stil staat. Een en zestig menschen zijn om het leven gekomen. Bovendien werden bij een ernstig spoorwegongeluk, dat ten gevolge van de sneeuw ontstond, 36 personen gedood en 72 gewond. HET SCHEEPSONGELUK OP DE LEK. Hoe het zich toedroeg. PANIEK AAN BOORD. Na de botsing van de .Reederij op de Lek n" en de .Stad Tlel IV" op de Lek heeft het Alg. Hbld. een van de passagiers van de .Reederij op de Lek II" gesproken, die om trent de aanvaring het volgende wist te ver tellen: ,,Ik zat met nog tfen menschen in het voor onder. De boot was Juist weer gaan varen, omdat de mist al weer aan het optrekken was. Niet lang nadat de boot ln beweging was ge komen. voelden we een geweldigen schok en hoorden wij een ontzettend gekraak. Weldra bleek, dat de voorsteven van een andere boot met kracht door den wand van het schip drong.^OnmiddeliJlk stroomde er water in het vooronder. De aanwezige passagiers vlogen zoo vlug ze konden de trap op naar het dek. Ik zelf kwam als een van de eersten boven, maar toen bleek, dat ik nog fets vergeten had, zoodat ik maar weer terug ben gegaan en ik moest toen door het water waden om te krij gen. wat ik zocht. ,.Toen ik weer boven kwam. hoorde ik den kapitein roepen: ..Het schip zinkt", hetgeen ook inderdaad het geval bleek te zijn. De boot- die ons geramd had, had nog getracht zfch uit het gat te trekken door achteruit te slaan, maar gelukkig voor ons Is dat niet mogelijk geweest. De boot was juist met zijn voorsteven onder het dek van de „Reederij op de Lek" doorgeschoten en had daar den zijwand van het schip opengescheurd. Het schip zat nu onder het dek vast en kon niet terug Een andere gblukkige omstandigheid was nog, dat het schip niet ver uit den wal lag. zoodat het vrij spoedig aan den grond zat. „In allerijl kwamen andere booten aange varen om de passagiers, die aan boord waren, over te nemen. Een meisje is bij het overstap pen op een ander schip te water geraakt en kopje-onder gegaan. Gelukkig heeft men het weten te redden. Veel heb ik van de weder waardigheden van de andere passagiers niet gezien, omdat ik met eenige anderen naar het voorschip ben gegaan, waar vijftien varkens geladen stonden. De dieren stonden tusschen hekken en daar overheen lagen ook weer hek ken. Zoo gauw wij konden, hebben wij de dieren bevrijd en losgesneden, maar toch zijn er nog zeven omgekomen. Ook een paard dat aan boord was. is verdronken. „Er waren niet zoo heel veel passagiers aan boord, omdat er al verschelden met het oog op den mist van de bus hadden gebruik ge maakt". PERSONALIA. De onderstaande gediplomeerden van cle Middelbare Technische School te Haarlem zijn geplaatst in de navolgende betrekkingen; Afdeeling Bouwkunde: W. A. Couzy als Op- zichter-teekenaar bij de Afd. Stadsontwikke ling te Rotterdam; Th. Ilolskcn als Bouwkun- dlg-teekenaar bij Ir. H. T. Zwiers, Architect B.N.A. te Haarlem. Afdeeling Werktuigbouwkunde: S Snlinter als Buitengewoon opzichter op het Bruggen- bureau van den Rijkswaterstaat te 's-Graven- hage. INTERNATIONALE VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID. Mevrouw Th. ThlelWehrbein. Vijverlaan 8, deelt ons mede dat naar aanleiding van haar Ingezonden stuk ln ons nummer van Dinsdag reeds een twintigtal nieuwe leden voor dezen Bond zich bij haar heeft aange meld. Gaarne zal zij verdere aanmelding aan haar adres tegemoet zien. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. UIT SICILIAANSCHE AMANDELEN BEREID 20 CTS. PER ONS Bioscoopvoorstellingen avonds. 's middags en des Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5