Uit dein Strijd teöen stofzuigerhuis maertens HAARLEM'S DAGBLAD DINSD AC 24 FEBRUARI 1931 TWEEDE BLAD door A. HEEROMA, Oud-Commissaris van Politie te Amsterdam. tel. ge hebt een vriendsdhappelijik be zoek af te leggen op een of ander buitengoed; zonder erg stapt ge het hek binnen en verheugt u a'. op de ontmoeting als uw oog wordt ge:rof- fen wordt door een bordje tegen een boem gespijkerd, waarop staat: ..Wacht u vcor den hend!" Ge krijgt dan meteen zoo'n plezie rig gevoel over u en onwillekeurig tast u naar uw kuiten om den ongeschonden staat van die vleezige onderdeelen te consta* teeren. Iets dergelijks overkomt u, wanneer ge voor uw genoegen uit zijnde, als bijvoor beeld Amsterdam de zegeningen van een Olympiade geniet, u op eens geplaatst ziet vcor een aanplakbiljet, waarop ge drukt staat: „Past op de zakkenrollers", welke vriendelijke waarschuwing dan nog in verschillende, niet altijd even gelukte vertalingen is herhaald. Ge tast dan vel niet naar uw kuiten, maar laat uw handen over uw borst- en broekzakken glij den om te ccnstateeren dat de waarschu wing nog tijdig is gekomen of om met leedwezen te ervaren, dat u het biljet te laat hebt gelezen, want dat uw horloge cf portefeuille reeds in andere handen is overgegaan zonder dat u omtrent die over gang tevoren bent geraadpleegd. Het eigenaardige toch van zakkenrollers is, dat zij zich niet, als oplichters doen. eerst aan u voorstellen; ook houden zij u niet staande als de roovers van den grooten weg, die overduidelijk te kennen geven, wat ze van u verlangen. Het geheimzinnige briefje versierd met doodskop en geteekend met een zwarte hand, bij sommige lieden in gebruik, die u te voren ermee in kennis stellen, dat zij een deel van uw bezit begeeren, is bij hen evenmin in tel en valsche sleutels, breek ijzers, groot model sardineseharen en der gelijke nuttige werktuigen, behoorende tot den inventaris van weer andere leden van het dieven geslacht, versmaden zij. Het be drijf van den zakkenroller vordert geen bedrijfskapitaal en evenmin kennis in het stellen van brieven of brutaliteit; een zakken roller is een bescheiden mensóh. die liefst niet gezien wil worden en die ridh op den achtergrond houdt: waarom dan die zorg van de overheid om hen openlijk aan de kaak te stellen en voor hen te waarschuwen als waren zij gevaarlijke honden? Heeft het niet altijd als een deugd gegolden diep in den zak te tasten? Wordt dit niet aangeprezen door lief dadigheids-comités. ja door de overheid zelve? En die goede lieden, die al hun tijd en hun scherpzinnigheid dienstbaar maken aan de kunst om diep in den zak te tasten, die worden gesignaleerd, 't Is waar, er is een klein-verschil: ze tasten bij voorkeur diep in eens anders zak, maar dat is dan ook het eenige en doet de Fiscus dat ook met? Laat ik me verder niet in beschouwingen verdiepen, maar het gilde der zakkenrollers wat nader beschouwen. Zooals in ieder vak heb je ook daarin uitblinkers, middelmatigen en stumpers en die laatsten krijgen de klap pen. Er scharrelde er eentje van die laatste categorie over het Amstelveld; hij had te vergeefs diep in z'n eigen zakken getast; daar was geen spie meer in. geen beetje tabak en het leege sigarettendoosje had hij al driemaal open en dicht gedaan, zeker ver wachtende. dat door een of andere magische werking dit weer gevuld zou worden, zooals cie goochelaar, die een eind verder stond, uit de ledige ruimte guldens in z'n hoed deed neerdalen. Hij keerde zich mismoedig van het stalletje, dat rook naar zure haring en waar je in de gelegenheid werd gesteld om met een gemeenschappelijke vork een augurk uit een flesch te pikken; daar lagen bonken lever in verleidelijke bruin-beige kleur; daar walmde een turf onder een bak met kastanjes; daar gaapten, wijd openge spleten, mosselschelpen en lokten met hun glibberigen inhoud. En daarbij stonden man nen en jongens, de laatsten met een zoute bom tusschen de tanden, dat het nat hen langs de kin droop: de eersten met een stuk lever, dat ze in een kom met zout staken om het dan in de groote holte tusschen de tanden te doen verdwijnen, malend met ge bolde wangen. Er waren er die rustig leun den op de uitstalkraam. pratend met den houder dier inrich ting. onderwijs moot jes haring pikkend, welke voorraad naar stig werd aangevuld door den man in vette, vuil witte jas. die vellen aftrok, gra ten uitritste en op een hoek van zijn plank daarvan een vettig veelkleurig hoopj e maakte. Maar de mannen en jongens, klaar met hun maal, veegden met den rug der hand langs den mond zochten in vest zak of portemonnaie geld en gaven het den zuurbaas. die ondanks de conversatie en de vele gegadigden, zich niet in het aantal mootjes haring, augurken en mosselen vergiste. Onze jonge vriend zag dit alles met, wee moed aan en drong zich tegen den man. die haringmootjes pikte; zijn oog loerde schuin van onder z'n petteklep naar beneden en ontdekte centen Sn het spoorzakje van den mootjeseter. Langzaam kwam de hand uit zijn jaszak en terwijl zijn ooaen op den vischbaas gevestigd waren, zochten zijn vingers het spoorzakje, verwijlden er even in trokken terug om naar den eigen jaszak weer te keeren, maar het alziend oog des ten-houders had gezien, en doende alsof hij bukte om iets te" zoeken, loerde hij onde z'n arm door en niets was hem ontgaan Nauw was de hand >n den jaszak terug of de baas kwam van achter zijn tafel, greep den jongen in de kraag en de mootjeee.er pr.k c zich met de vork in de lip, toen hij uit zijn rustige bezigheid werd opgeschrikt door het onverwacht, gebeuren en de woorden „hij het je gerold". De jongen, pogende zich te redden, trok de hand uit den zak, toonde een dubbeltje en een paar centen, stotterde: „hier Is het te rug, 't is maar dertien centen". Onderwijl mootjes haring pikkend. De mootjeseter stond paf, vergat de heele kraam, greep de dertien centen onder den uitroep: „Wat zeg je me daarvan, zoo'n vuile dief", gaf meteen den jongen een oplawaai, dat z'n pet afvloog, maar hiermee was het niet uit, want het geval ontlokte den anderen kramen hun bezoekers, die drongen en vroe gen: ,,'n Zakkenroller?" De mare ging rond en had de mooljeïeter, die zijn verontwaardi ging op gepaste wijze had gelucht en die z'n centen terug had. zich verder om het geval niet druk willen maken, een agent had het Diendershanden grepen zoo mogelijk nog steviger de kraag. gehoord; diendershanden grepen zoo moge lijk nog steviger de kraag dan de tentebaas gedaan had en brachten den delinquent met het dubbeltje en de drie centen naar het bureau. Nu wilde het geval, dat het Amstel veld den laatsten tijd door eenige leden van de zakkenrollersfamilie tot operatieterrein was gekozen, tot groote verbazing van een heer. die toen hij zijn wekelijksch bezoek aan de markt had gebracht en, ofschoon noode scheidende, meende, dat z'n vrouw een lan ger verblijf niet zou apprecieeren, op zijn horloge wilde zien, tot de ontdekking kwam, dat de ketting uit zijn vestknoopsgat was losgehaakt en niet langer het vest sierde, terwijl ook het horloge niet meer in het vestzakje ver bleef. Ge zult denken, dat dit verlies hem zeer ontstemde, trotsch als hij was geweest op den gou den paardekop met het slangelijf, 't welk den ketting vormde en het horloge met inscriptie, dat was dan ook wel zoo, maar op het bureau bleek, dat zijn eigen waarde meer schade Tot ie ontdekking ÏSf dJ" kwam dat de ketting bfz,t' J""1*11!! uit zijn vestknoons- slamP'< °P densrond J en riep verontwaar- gat was losgehaakt. digd. mij dat moest gebeuren; ik heb altijd gezegd dat ik niet begreep, hoe ze iemand zoo iets konden flikken: je was er toch zelf bij. Ik heb gezeid: dat overkomt mij niet en nou zie je hebben ze 't. me waarachtig toch geflikt: je begrijpt het niet, je begrijpt het niet". En nadat hij een nauwkeurige beschrijving van het ver miste had gegeven, verliet hij het bureau, nog mompelend: „Daar kan ik niet bij: dat mij dat moest gebeuren" en onwillekeu rig tastte hij nog in zijn zakken, of het hor loge misschien verscholen lag in een of ander hoekje, wat niet het geval was en hij trou wens zeer goed wist, maar een mensch doet van die malle dingen en als hij iets kwijt is, zal hij gaan zoeken op de onmogelijkste plaatsen. Dit geval van het horloge stond niet op zichzelf: er verdwenen meer horloges en ook portemonnaies, zonder dat het had mogen gelukken te ontdekken wie de bedrijvers wa ren. Maar toen die ongelukkige jongen met zijn dertien centen, waarvoor hij een hap lever had willen koopen, zoo stumperig opereerde dat hij er al meteen bij was, kreeg hij natuurlijk al die horloges en portemon naies meteen al zoo'n beetje in zijn debet, want als je aanneemt., dat iemand die voor iets gepakt is. tel van andere, onopgeloste misdrijven begaan heeft, spaart dat de moeite naar andere verdachten te zoeken. Hij ont kende. wat vanzelfsprekend is. maar dat veranderde aan de opinie daaromtrent nog niets en in het proces-verbaal werd niet ver zuimd de aandacht op de andere zakkenrolle rijen te vestigen. Het zaakje kwam voor de rechtbank; de dertien cent het dubbeltje en de drie cen ten lagen voor den president en waren de stomme getuigen, die als vier oogen bestraf fende blikken schenen te werpen in de rich ting van de beklaagdenbank en reken er op, dat stomme getuigen gewoonlijk welspreken der zijn dan sprekende. Ik werd ook voorgeroepen en de president vroeg mij of ik familie van beklaagde was. Ja. wees gerust, hij zei dat niet omdat hij familietrekken meende te herkennen en hij vroeg of er dienstbetrekking tusschen mij en beklaagde bestond, ook al niet omdat hij dacht, dat ik aanspraak gemaakt zou heb ben op een deel van die dertien cent neen u moet daarin geen verdachtmaking zien: hij zou u hetzelfde gevraagd hebben en vroeg het den mootjeseter ook.Deze scheen daar wel een soort bedekt iets in te zien. ten minste hij richtte zich in volle lengte op en riep met verheffing van stem. terwijl hij zoo half en half naar verdachte keek: „Neen. goddank niet, edelachtbare: zoo heb ik ze niet in mijn familie, ikHij wou nog verder uitweiden, maar de rechter wenk te dat hij zou zwijgen. Ik moest dan verklaren, dat er veel op het Amstelveld gerold werd en dat de dader of daders niet waren gepakt. Of er nu nog zooveel gerold werd? Ik getuigde naar waarheid, dat er na de aanhouding minder aangiften kwamen en kon gaan zitten. De jongen kreeg een jaar voor zijn dertien cent en het is natuurlijk zeer goed mogelijk, dat de dertien cent niet de eerste buit is geweest, maar dat hij meteen de portie meenam van anderen, minder stumperig dan hij, staat wel vast. Met die anderen hoop ik mij nader bezig te houden, BINNENLAND DE MOORDZAAK-LANS. VERDERE BEHANDELING DER ZAAK. De getuige uit Sclieveningen. Maandag werd nog als getuüge gehoord de gedetineerde in de strafgevangenis te Scheveningen. die aan mr. Kokosky heeft medegedeeld, dat een vriend van hem. een Duitsehe borstelmaker, hem mededeehngen heeft gedaan betreffende den moord op den heer Lans. Hij vertel*, dat hij met dezen Duitscher in Den Haaz op kamers heeft gewoond. Deze H. Sieberlink ge- heeten. vertoeft thans waarschijnlijk weer in Duitschland. Hij heeft aan getuige ver teld, dat hij den heer Lans heeft neerge slagen met een ijzeren staaf. Dat was in November 1929. „Toen ik 's avends van mijn werk thuis kwam", verteit getuige, .kwam even later de Duitscher kletsnat- aanzetten en vertelde, dat hij iemand had neergeslagen, die geen borstels van hem wilde betrekken. „Morgen zul je het wel in de krant- lezen", zei hi). Den volgenden avond had hij het weer over de firma Haas en den heer Lans. Een paar dagen verliepen. Op een avond ging ik boeken koopen in een winkel in de Muse straat. bij den Fluweelen Burgwal. Bij het gebouw van Kunsten en Wetenschap pen ontmoetten ik den Duitscher. die tot mij zeide: „Hier heb ik een stukje ijzer. Daarmede heb ik dien schurk, dien ouden bullebak een klap op zijn hersens gegeven". Ik zeg: „dat moet jij weten". Toen heeft hij het ijzer in het water gegooid. Onder het verder loopen vertelde hij. dat hij te Rotterdam na het plegen van den aanslag twee publieke vrouwen heeft onr.moet en nog een meisje. Naderhand uitte de bor stelmaker nog zijn plan om als het „te heet" werd, het gebeurde bekend te maken. Ik heb meer dan eens getracht deze zaak aan de justitie bekend te maken", vervolg* de getuige, „maar ben daarin steeds tegen gewerkt". Volgens getuige heeft hij dit ook medege deeld aan den gevangenisdirecteur. Ook heeft hij aan Sieberlink nog gevraagd, o£ deze niet omgekocht was. „Neen", heeft de Duitscher hem geantwoord, ik heb het gedaan. Niemand van het personeel van de firma Haas heeft er schuld aan. Ais ze mij terugzien, zullen zij mij wel herkennen". In diezelfde dagen deed Sieberlink in- kcopen met een briefje van tien, terwij] hij anders altijd piatzak was. Geen schorsing der behandeling. De advocaat-generaal vestigt er de aan dacht op, dat deze getuige psychopaath is. Mr. Kokosky weet niet, of getuige de waarheid spreekt. In elk geval mag men zijn verklaringen niet- maar zoo ter zijde stellen. Het betreft hier een détail, dat niet veronachtzaamd mag worden. ..Of getu:ge de waarheid spreekt weet ik niet herhaal; verdediger", „maar in ieder geval acht ik het noodzakelijk, dat de zaak geschorst wordt tot het doen van een onderzoek hier omtrent en verzoek dit". De advoeaat=generaal leest een brief voor van den officier van justitie te Den Haag. die dezen getuige heeft gesproken en die verklaart geen waarde te hechten aan zijn mededeelingen, maar hem in de gele genheid heeft gesteld zijn verklaringen op schrift te stellen en per radio Sieberlink heeft laten opsporen, maar zonder resul taat. Ook spreker acht geen reden aan wezig om dezen getuige te gelooven. In elk geval zal hij een beslissing dien aangaande willen uitstellen tot na afloop van de behandeling. Mr. Kokosky is het daarmee niet eens. Dat de Duitscher met opgespoord is. acht hij geen wonder. Deze getuige uit- Scheve ningen behoort niet tot de „jongens van de vlakte". „Toen ik hem vroeg", aldus pleiter, „waarom kom je nu eerst hiermee aanzetten?" zei getuige, dat hij zi. tïhans zelf onschuldig veroordeeld is en nu wil laten uitkomen, dal dit ook fhet anderen wel geschiedt. „Stel u voor", vervolgde pleiter, „dat inderdaad het ijzer in de Am- sterdamsche Veerkade in Den Haag word; gevonden, dan is dat toch wel de moeite waard Nadat het Hof in raadkamer is geweest, verklaarde het geen termen aanwezig te achten om de behandeling te schorsen. Met de getuigenverklaring zal rekening worden gehouden en deze getuige moet voorloopig in de gevangenis te Den Bosch blijven. De weduwe Lans gehoord. De weduwe C. C. LansKroon te Rot terdam verklaarde, dat verdachte in de zaak van haar man is gekomen. Lans was niet over hem tevreden en vond hem niet geschikt voor het werk. maar hield hem uit medelijden. Dat hij bestolen werd heeft Lans nooit bemerkt. De zaak werkte met verliezen, waarvoor ae heer Van Melis werd aangevraagd om de boeken na te zien. Op den dag van den moord is Lans 's ochtends op gewonsn tjjd naar kantoor gegaan, kwam thuis koffiedrinken en ging wat later aan gewoonlijk weg. omdat het niet zoo druk was. naar hij zeide. „Ik kom bijtijds thuis", zeide hij en bedoelde daar mede om zes uur. Als Lans later dan ge woonlijk thuis kwam belde hij altijd op. Getuige was met haar dccht-ers de stad In en stuurde de jongste dochter naar huis. omdat deze niet goed was. Met haar oudste dochter is zij thuis gekomen omstreeks half zeven, kwart voor zeven en was toen heel verbaasd, dat pa nog niet thuis was. Zij belde hot kantoor op.... geen gehoor De oudste dcchter is toen naar het kantoor gegaan Pres.dent: ..Had uw man, als hij van en naar kantoor ging, altijd een acteiasch bij zich?" Getuige: „Altijd". Toen ook de oudste dochter niet terug kwam, is de jongste haar achterna gegaan. Na een tijd kwamen zij tezamen thuis en bereidden de moeder Langzaam voor op het gebeurde. Het lijk van haar man heeft getuige niet gezien. Tegen verdachte heeft getuige naderhand gezegd: „Wat jammer, dat u n et gelijk met mijn man weg bent gegaan". Verdachte antwoordde toen: „Hij heef: mij de post meegegeven en zei: „ga maar vast. ik moet nog wat klaar maken". Als zij samen weggingen, gingen zij altijd door de vcordeur. Verdachte heeft getuige zijn plan te kennen gegeven de zaak over te nemen". Als Lans opbelde, dat hij later kwam, can was hij er toch gewoonlijk om half zeven. Om half zeven werd avond brood gegeten. TWEE INTERNATIONALE OPLICHTERS GEKNIPT. GESTOLEN CHèQUES GEÏND. Het Hbld. meldt: De politie van het bureau Singel te Amster dam heeft Zondag een goede vangit gedaan in de personen van twee internationale die ven en oplichters. Wel is hun doopceel nog niet geheel gelicht, maar dat men hier met een paar „zware jongens" te doen heeft, staat toch wel vast. De oorzaak van hun arrestatie was als volgt: Zondagochtend verscheen in het Victoria- hotel een vreemdeling, die een chèque van de American Expre s Company, ten name van zekeren mr. Coolidge en ter waarde van hon derd dollar, ter verzilvering aanbood. De kas sier betaalde het bedrag uit, waarna de vreemdeling vertrok. Maar nauwelijks was hij weg. of de portier van het hotel, de heer Overdiep, kreeg argwaan, h* bekeek de chè que nader en achtte in elk geval een nader onderzoek naar de echtheid der cheque ge- wenschL. Daar hij vermoedde, dat de vreem deling ook andere hotels ter verzilvering van soortgelijke reischèques zou bezoeken, belde hij onmiddellijk de voornaamste hoteis hier ter stede op teneinde hen te waarschuwen voor den vreemdeling, die nog naar men had opgemerkt een anderen man in zijn gezelschap had, die evenwel op straat was blijven wachten. Dank zij de activiteit van den heer Over diep, was men ook in Hotel 1'Europe in de N. Doelenstraat op z'n qui v1ve toen daar kort na de telefonische waarschuwing een vreemdeling verscheen om een chèque van alweer honderd dollar, eveneens van de American Express en ook ten name van mr- Coolidge. te verzilveren. De politie van het bureau Singel werd gewaarschuwd, twee agenten in burger verschenen weldra en namen den aanbieder van de chèque mee naar het bureau. Direct daarop togen de agenten er weer op uit om de handlanger te zoeken, omtrent wien zij echter geen enkel signalement bezaten. In de omgeving van het hotel troffen zij evenwel een man aan. die er als een vreemdeling ult-zag en hun arg waan opwekte. Zij namen hem mee naar het bureau, waar hij inderdaad de vriend van den reeds aangehouden vreemdeling bleek te zijn. Hij verklaarde evenwel den eerst-aange- houdene niet- persoonlilk te kennen, doch op diens verzoek van Parijs mee naar hier te zijn gereisd, uitsluitend uit een oogpunt van reisgezelligheld. Doch deze vlieger glne niet op, want toen de vrend in de wachtkamer van het bureau op zijn beurt wachtte om door den commissaris verhoord te worden, bemerkte een andere arrestant, die met deze zaak niets te maken had, dat hij eenige pa pieren onder een bank wierp. Deze papieren bleken te zijnpasportretten van den eerst-a a n gehoudene De commissaris van de sectie, de heer P. Harrebomee. heeft belden aangehoudenen een langdurig verhoor afgenomen. Volgens hun passen omtrent welker echtheid het bewijs nog niet verkregen ls. doch daartoe zijn informaties uit het buitenland noodig zijn 't Emll Soaler. geboren te Th al wil in Zwitserland, van beroep machineteeker.aar en Alfred Braun. geboren te Aussig te Tsje- cho-Slowakije. Eerstgenoemde de hoofd dader had bovendien, met zijn eigen por tret er op. een valschen pas bij zich ten name van een Canadees. Op Braun werd een groote hoeveelheid bankpapier uit. verschillende landen aangetroffen, in totaal tot een bedrag van ongeveer drie mille. Voorts vond men op Hen betden een groote collectie diverse pen nen, inkten en papiersoorten, klaarblijkelijk alles ten dienste van het vervalschen van pacsen, chèques, e.d. Bij zijn verhoor erkende Soaler de chèques aangeboden te hebben. Maar van valschheid was volgens zijn zeggen geen sprake. Hij had de chèques van een hem bij naam onbekende, wonende in een bepaald hotel te Parijs, ont vangen om ze te Amsterdam te verzilveren. Zijn provisie zou 20''/, bedragen Een verkla ring van het feit dat in beide hotels was geconstateerd dat hij de chèques los van de souches bij zich droeg, kon hij niet geven. Ook wist hij niet. waar het couvert met. tien coupons van tien dollar vandaan kwam. dat een Jongen op de brug tusschen N Doelen straat er. Munt gevonden en naar het bureau gebracht had. En evenmin kon hij vorklaren, waartoe het groote aantal looze zakken in zijn overjas diende of waarom zijn vriend vier foto's had weggeworpen. Belde verdachten werden op het bureau in verzekerde bewaring gestold en Maandag werd het onderzoek voortgezet. Daarbij bleek in de eerste plaats, dat de chèques ten name van mr Cooligde echt waren, doch gesto len te Parijs en door de hoeren van een val sche handteekening vooralen. Voorts, dat zij te Rotterdam eveneens succes hebben gehad met hun valsc-helijk onder toekende chèques: twee hotels zijn er daar Ingevlogen, elk voor een bedrag van honderd dollar. Naar een en ander wordt nu te Parijs en te Rotterdam nog een nader onderzoek ingesteld, tenvijl de Ne- derlandsche centrale inzake falsificaten en internationale misdadigers de identiteit der aangehoudenen verder nagaat. In elk geval Ls reeds duidelijk gebleken, dat men hier met een paar gevaarlijke lieden te doen heeft, of ze nu werkelijk Soaler en Braun heeten of niet. en of nu de een de hoofdschuldige is of de ander. En men heeft voldoende bewijzen tegen beiden om hen zoo snoedig mogelijk ter beschikking van de justitie te stellen. HET BIOSCOOPCONFLICT TE GRONINGEN. SCHADE VOOR DE GEMEENTEKAS. De Tol. verneemt uit Groningen: Het bloscoopconflict hier ter stede heeft de toch al zoo berooide gemeentekas tot nu toe iedere week reeds een bedrag van circa f 2500 onthouden. Alleen aan bioscoopbelasting wordt weke lijks f 1500 gederfd, het gemeentelijk eloc- trisch bedrijf ontvangt door de sluiting der bioscopen iedere week ongeveer f 400 min der. iedere afgelaste voorstelling op tooneel- of operettegebied beneemt de gemeentekas een gemiddelde recette van zeker f 150 a f 200. Zelfs een kleine voorstelling als die van de Filmliga, die thans ook elders wor den gehouden, bracht de gemeente anders ongeveer f 75 op. Dat Groningens gemeentekas door het bios coopconflict iedere week een schade lijdt van f 2500 is dus geenszins overdreven. En daar bij komt nog het nadeel dat het personeel der bioscopen, de hotelhouders, de zaken- menscben. de drukkers e.d. van dit conflict ondervinden. Het conflict behoeft dus slechts eenige we ken te duren om Groningen een nadeel te be rokkenen, dat in de duizenden loopt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts- per regel. Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- SOC.-DEM. RAADS- EN STATENLEDEN. DE STATEN- EN RAADSVERKIEZINGEN. Te Amsterdam is de jaarlijksche vergade ring gehouden van de vereeniging van soc.- dem. leden van Gemeenteraden en Provin ciale Staten. De heer S. R. de Miranda heeft op deze vergadering een inleiding gehouden over: De staten- en raadsverkiezingen in dezen tijd. Spr. zette uiteen, dat de verkiezingen dit maal in nog sterkere mate dan in 1923 staan onder den Invloed van crisis-omstandighe den. werkloosheid, het streven van de werk gevers om de malaise door loonsverlaging te bestrijden. Een ander verschijnsel dat op deze verkiezingen zijn stempel zal drukken is het verdwijnen van het verzet tegen de overheids bemoeiingen als gevolg van het falen van het particulier initiatief. Spr deed uitkomen dat de bemoeiingen ook van de Provinciale Staten op economisch en sociaal gebied zich. vooral ln Noord-Holland, steeds meer uitbreiden, waarom samenstel ling van een program voor de sociaal-demo cratische vertegenwoordigers zeer gcwenscht is. Wat de gemeente-politiek betreft, ver schillende andere partijen hebben reeds veel vanhet sociaal-democratisch program, voor al op sociaal-hygiënisch gebied, overgeno men: maar de feitelijke machtspositie der sociaal-democraten in de gemeenteraden zal grooter moeten worden, wijl zij met dezen grooteren invloed in overeenstemming ko men. Vooral de gemeentebesturen ten platte- lande dienen hun economische en sociale be moeiingen sterk uit te breiden. Hiervoor ln het aleemeen zal noodig zijn dat de gemeen ten meer armslag krijgen: daarom moet bij de verkiezingen ook worden aangedrongen op verdere verbetering van de financleele be trekking tusschen rijk en gemeenten, en sterk het geluid moeten klinken dat de ge meentelijke autonomie onaangetast moet blijven. Bij de gedachtenwisseling betoogde de heer Ankersmit de noodzakelijkheid dat de pro vincie meer de algemeene belangen tot zich trekke; dit geldt vooral op het gebied van verkeerswegen en uitbreidingsplannen, ge zondheidsdienst en ziekenhuiswezen. De heer Uademakers 'Arnhem! zeide dat de gemeenten geen geld meer hebben voor ten uitvoer legging van do eischen van het socina'-democratisch program, en dat daar om het congres der S.D.A P en de Kamer fractie Invloed op de regeering moeten uit oefenen. De heer Reinalda 'Haarlem! betoogde dat de uitbreiding van de sociale overheidsbe moeiingen meer op landelijk dan op gemeen telijk gebied moet liggen. De heer de Miranda waarschuwde ln zijn antwoord o.m. tegen meer staatsbemoeiing, die in Rusland tot een mislukking heeft ge leid: aan een hoogere heffing van opcenten op de fondsbelasting gaf hij de voorkeur bo ven hoogere opcenten op de personeele be lasting. De heer de Zeeuw, wethouder van Rotter dam. heeft daarna een inleiding gehouden over het onderwerp: De financiering van dc crisismaatregelen. DE VERDUISTERINGEN BV „ARTI". SPECULATIES DE AANLEIDING. Betreffende de verduLsterlngen bij Artl door den administrateur, verneemt het Hbld. nader, dat de familie 15 van de 50 mille te rug had betaald. De administrateur was reeds twaalf jaar in betrekking en genoot een salaris van bijna f 4000. Het gebeurde ls te wijten aan uitgebreide speculaties. De ver dachte zal verdedigd worden door mr. J. de Vrieze. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. CHOBOTRA Zeer voordeelig in Ie» gebruik. Het smakelijkst dun uitgesmeerd zonder boter. Een heerlijke versnapering voor jong en oud. Koopt nog heden een flacon bij Uw leverancier ad. 1.- of een halve flacon ad. f. 0.60. AGENDA DINSDAG 24 FEBRUARI: Restaurant Brinkmann: Ver. tot bev. v. h. lot der Blinden. Jaarl. ledenvergadering. 8 uur Palace: „De detective van den keizer". Tooneel: Leon Rogée (musical imitator), 8,15 uur. Luxor Theater; ..Zwervers" en „Het ge heim van de rotsen". Tooneel: Les soeurs Serierse 'sniegcldansi. 315 uur. Rembrandt-Theater; ..lm Westen nlchts Neues", 2,30, 6.45 en 9.15 uur. WOENSDAG 25 FEBRUARI Stadsschouwburg: Kindervoorstelling ten bate van Nazorg. 2 uur. ^Stadsschouwburg: Mij. tot bev. der Toon kunst. Helen Henschel <zang'. 8 uur. Restaurant Brinkmann: Ver. voor Wette lijke Dierenbescherming. Lezing. 8.15 uur. Prinsenhof .Statenzaal;Raadsvergadering 1.30 uur nam. Schouwburg Jansweg: Technische avond A.V.R O -actiecomité. Remonstrantenhuis: ..Wetenschap en Reli gie". Lezing met lichtbeelden. 8.15 uur. Zomerkae 161: Lezing s. K. H. Miskotte, 8 uur- Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teylcr's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5