H.D. VERTELLINGEN Het Genootschap van den Octopus. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAC 74 FEBRUARI 1931 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). Het jubileum van Mijnheer Jeromy door H. LINDT. Jerome Jeromy monteerde zorgvuldig de nieuwe kalender aan den wand. Toen scheurde hij er het schutblad af. 1956! zei hij. Een mooi jaartal.... Op hetzelfde oogenblik stak een in pauw blauw en zilver uitgedoste lakei zijn hoofd om de deur. Iemand om u te spreken, mijnheer! Zoo. dat Is vroeg. Laat hem in de wacht kamer en zeg hem, dat Ik in conferentie ben. Als h(J er over een uur nog zit kun je hem binnenlaten. Dan is het beslist belangrijk. Goed mijnheer. Jerome stak zijn pijpje aan. nam zijn krant en nestelde zich in een enorme fau teuil, dicht bij den haard. Hij wil niet in de wachtkamer, mijn heer! kwam de lakei. Ik heb hem uw bood schap overgebracht, maar hy hecht er ge woonweg geen geloof aan. Hij heeft van morgen al een uur voor de deur heen en weer geloopen om de eerste te zijn, zegt hij, en hij weet heel zeker dat u nog nie mand ontvangen heeft, Heeft hij dat gezegd? informeerde mijn heer Jeromy. Dan moet het een journalist zijn. Laat hem direct binnen, anders komt het niet meer in het avondiblad. De reporter .vam binnen. Goeden dag, mijnheer Jeromy, zei hij. Dit jaar Is het jaar Ik weet het, lk weet het, weerde Jeromy af. Gaat u zitten en zeg wat ik vertel len moet. Wel, meende de krantenman, het is vijf en twintig jaar geleden dat het Jerome Jeroiny Theater geopend werd. Nu is het de grootste, de meest beroemde en meest be zochte bioscoop van het continent Van de wereld! merkte Jerome Jeromy op. Zelfs in Amerika vindt men zoo'n theater niet. De journalist knikte. Van de wereld! verbetearde hij meteen. Hoe het zoo gewerden is, weten wij. De heele geschiedenis is van het begin tot het eind al gezet en bevindt zich in de drukkerij, gereed voor het afdrukken. Het is de historie van het meest wonderbaarlijke succes, dat zich ooit In eenige onderneming heeft voor gedaan. Een vorig geslacht kende namen als Ford, Edison en nog zoo'n paai Het waren allemaal kwajongens, vergeleken bij den grooten Jerome Jeromy. U kent den omvang van uw eigen vermogen niet en zelfs de belastingambtenaren hebben het allang op gegeven, uw inkomen te tellen. Zoo is 't, bevestigde mijnheer Jeromy bescheiden. Iedereen weet van uw succes, vervolgde de Journalist. Wat echter niemand weet, is, op welke wijze u uw onderneming hebt kun nen opzetten, dat zoo'n succes er het gevolg van was. Een geheimzinnig glimlachje plooide zich om de lippen van mijnheer Jerome Jeromy. Hij streek met zijn groote handen de rim pels uit zijn vest. Toen deed hij een extra haal aan zijn pijpje. Wat u daar vraagt, zei hij is niet meer of minder dan wat men in vroeger tijden wel noemde „het geheim van den smid". Maar niet voor niets ls het vandaag mijn vijfentwintig-jarig jubileum en ik wil het u dan ook vertellen. Het ls trouwens al heel eenvoudig. Mijnheer Jeromy wachtte even, tot het krassende potlood van den journalist tot rust was gekomen en zei toen: Ik was ln 1931 wat men noemt een ge- sjochte jongen. Mijn baas had mij op straat gezet wegens „reorganisatie" en het was een tyd, waarin elke onderneming die je opzette bij voorbaat tot mislukking werd gedoemd. „Malaise" heette dat toen Maar een mensch moet toch eten en de honger scherpt het verstand. Ik redeneerde aldus: een nieuwe onderneming op touw zet ten is heel moeilijk. Maar ik sta op de keien en ik behoef niet te verwachten, dat er iemand komt die me er af tilt. Dat is me vol komen duidelijk, sinds ik de laatste werkloos- heldrstatistleken gezien heb. Daarom, hoe lastig het ook is: ik zal iets nieuws moeten beginnen om aan den kost te komen. Ik besloot een bioscoop te beginnen. Dat zegt op zichzelf niets. Ik had met even veel of beter me even welnag kans op succes een houtazljnfabriek of een handel in stichtelijke lectuur kunnen aanvangen. Bioscopen waren er namelijk ook in 1931 reeds bij de vleet. Maar van wat was er toen niét te veel? Mijnheer Jerome Jeromy zweeg een oogen- blik. Wel, vervolgde hij toen, ik leende twee duizend gulden. Daarmee betaalde ik 500 gul FEUILLETON. Uit het Engclsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden 19) Waar sir Gregory zich het meest over verheugde was. dat zijn beide kinderen hem langzamerhand toonden, dat zij niet bang meer voor hem waren cn hem zelfs nu en dan hun genegenheid lieten blijken. Hij wist heel goed. dat vroeger iedereen een afkeer van hem had gehad, zijn kinderen Incluis. Nu spraken zij dikwijls vrijuit met hem en waagden het soms in zijn nabijheid een grapje te maken. Sir Gregory begon zich meer cn meer als hun vaderlijke vriend te beschouwen en moedigde zijn kinderen aan om vertrouwelijk met hem te praten. Wel wenschte hij Arden geen toestemming te ge ven tot oen huwelijk met Laura, maar toch dacht hij er niet aan den Jongeman het huis te ontzeggen. Zooals begrijpelijk Ls, ging dit allemaal niet zoo opeens. Telkens, wanneer hij met Per- ris in de bibliotheek was probeerde hij weer hem te ove:denderen met zijn geschreeuw. Maar Perris b'.eef onder alle omstandighe den beleefd en legde steeds weer een be wonderenswaardige tact aan den dag om tenslotte meester te blijven van de situa tie.. „Waarom probeer Je nooit geld van mij las te krijgen?'' vroeg hij eens nadat hij langen tyd naar Perris kalm gezicht had zitten staren. ..Omdat ik niet om gold gééf", antwoordde Perns opgewekt. „Zoolans ik genoeg verdien den af op de huur van een gebouw, 500 op een projectietoestel en 500 aan een aanne mer voor het modernüeeren van den gevel. Met het grootste deel van de rest huurde ik een oude, afgedraaide film, die heel Europa al tien keer was afgereisd. Ik liet er voor 85 cent de meter een nieuwe titel aanplakken en schilderde eigenhandig een groot plakkaat: „Geen sprekende film. geen muslceerende film, maar de onvergeiykeiyke Damon Nol- varro en Dolesro Riodel in hun spiksplinter nieuwe supercreatie!" Toen dat alles voor el kaar was, had ik nog net twintig gulden over. De journalist luisterde met gespannen aan dacht. En daarmeemaakte U reclame? Als men dat zoo noemen wil! meende de bio coopmagnaat. In een paar van de grootste bladen plaatste ik één enkele adver tentie. Die heeft al het werk gedaan. Eén enkele ad veren tie? vroeg de ander ongeloovig. Welzeker. Kyk, hier ls zy. Jerome Jeromy haalde uit zn portefeuille een vergeeld krantenknipsel en legde dat zyn bezoeker voor. Die las: „Levenspositie! Er wordt gevraagd een net persoon, voor het verrichten van diverse lichte bezigheden. Werktyd 30 uur per week. hoog salaris, premievry pensioen en vacantie- toeslag. Vakkennis, referenties of waarborg som overbodig. Zich melden in persoon aan de loketten van de Jerome Jeromy Bioscoop, van 912 uur v.m." En met die advertentie....? vroeg de Journalist. Met, die advertentie heb ik myn succes opgebouwd. Den volgenden dag stond in de Theaterstraat een onafzienbare ry sollici tanten. zy verdrongen zich om de loketten en ieder die voorby ging zei: Daar moet iets heel byzonders te zien zyn. ze vechten ge woonweg om plaatskaarten! Toen heb lk uit al die mannetjes de beste gekozen en hem aan de kassa gezet. Hy had meteen de han den vol. want nadat de rij sollicitanten einde- lyk afgewerkt was, kwam de eindelooze stroom van bezoekers. Sindsdien heb ik avond aan avond een stampvolle zaal gehad. Ik heb myn successysteem ter publicatie ingezonden aan een Maandblad voor Moder ne Bedrijf tactiek, vervolgde de jubileerende bioscoopmagnaat. U zult het niet gelooven, maarzy hebben het my teruggestuurd! En mijnheer Jerome Jeromy stak met een gebaar van superbe wereldverachting een versche pyp aan. STADSNIEUWS OPMERKINGEN VAN LEZERS. GEVAARLIJK SPEL AAN DEN WATER KANT. Een bewoonster van de Zomerkade klaagt haar nood over het optreden van opgescho ten jongens, die by het nog niet afgeraster de deel van de Zomervaart de edele voetbal sport plegen te beoefenen. Ligt de bal een maal te water, dan wordt door middel van de reddingshaak of door graszoden uit den grond te trekken en die achter den bal te werpen getracht hem terug te krygen. Als de bal dicht genoeg onder den wal is. laten ze hem dikwyls door kinderen op het droge halen. Zondag moest een kind dit experi ment met een nat pak bekoopen. Waarschu wingen aan het adres van de voetbal'ers hebben slechts de gebruikelyke scheldwoor den tot gevolg. Schryfster hoopt, dat de ouders de jongens eens flink over hun optre den zullen onderhouden. WERKLIEDENREGLEMENT. By de vaststelling van de personeelsformatie voor de ambtenaren is ten aanzien van de afdeeling Waterwinning enz., der gemeente lijke duinwaterleiding bepaald, dat nevens den hoofdmachinist en den le-maöhinist werkzaam zullen zyn twee werklieden, die een bezoldiging zullen genieten overeen komstig de zesde groep der loonregeling voor de werklieden. Ten einde een aan stelling met vermelding van bedoelde be looning te kunnen uitreiken, stellen B. en W. aan den raad voor de Verordening regelende de positie en de bezoldiging van werklieden aan te vullen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. DIT ZEGEL IS UW WAARBORG VRAAGT ZE UWEN LEVERANCIER BEROEPSKEUZE. Aan het jaarverslag (1929—1930) van de Prot. Christeiyke Commissie van Beroeps keuze voor Haarlem en omstreken, ontlee- nen wy: Er werden in totaal 50 adviezen gegeven. De leeftijden liepen uiteen van 13 tot 22 jaar. Het ls niet gemakkelijk om in het kort de werkzaamheden van een jaar te beschrij ven en wel omdat het werk zich meer en meer uitbreidt. Een advies wordt eerst dan gedaan, wan neer de schoolgegevens, doktersadvies en by- zondere aanteekeningen tot een geheel zyn samengesteld. Hadden wy niet de volle me dewerking van de Hoofden der scholen, ons advies zou eendeels onvolledig zijn. Een be roepsadvies kan nu eenmaal niet samenge steld worden zonder medewerking van het onderwyzend personeel. Nog grooter aantal jongens en meisjes moeten gebracht worden aan ons bureau voor beroepskeuze en dit zou stellig het geval zijn als er tusschen ons bureau en de Christelyke schoolbesturen een nog beter contact bestond. Wy zullen stel- stelmatig op dit contact aansturen. Immers is bewezen dat in het Christeiyk huisgezin hulp verwacht wordt van instellingen die dezelfde grondslag dragen en niet alleen hun kind brengen tot het 7e leerjaar doch hen moet helpen verder een weg te wyzen. Daarvoor ls onze Prot. Christelyke Commis sie voor beroepskeuze. Financieel zyn wy zwak. Versterking van de financiën in de toekomst is en blijft noo dig. Onze. administratie gaat steeds meer geld kosten Het lokaal wat wy tot heden als spreeklokaal gebruiken is te klein en te on gerieflijk. Met ingang van 1 Januari 1931 hebben wy een ruimer lokaal ln het gebouw De Nyverhcid, Jansstraat no. 85. Hier moe ten wij dubbele huur betalen. Onze maan- delyksche tydschriften zyn onmisbaar doch kosten geld. Wij hopen dat ook vele particu lieren als lid toetreden om ons bureau te steunen. Jeugdvereenlgtngen kunnen een dankbaar gebruik maken voor hun leden o.a. heeft de Jongensclub Obadja dit jaar 17 candldiaten gebruik doen maken van ons bureau. De Haarlemsche Jongeliedenver- eeniging 7 personen. Hoe wel zij niet op genomen zijn in 6en vereenigingsrubriek, t-och zijn zij gerekend in de schoolrubriek. Waar in andere plaatsen overwogen wordt, met behoud van eigen zelfstandigheid, sa menwerking te zoeken met het Gemeentelyk bureau voor beroepskeuze, mogen wy ons be roepen op het feit dat deze samenwerking al bestaat van den tyd af dat het Gemeeniteiyk bureau is opgericht. Onze Haarlemsche Schoolartsendienst heeft biyk gegeven van sympathie voor dezen zoo mooien arbeid. Onze secretaris heeft nog een idealen wensch, nameiyk: Een centraal laboratorium voor experimenteel onderzoek. Hy houdt het oog gericht op den directeur van het Ge meentelyk bureau voor beroepskeuze, opdat die in afzienbarerf tyd een voorstel aan hangig maakt by het Gemeentebestuur van Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Wrijf Uw pijnlijke spieren 9 en stramme gewrichten, verdrijf l I die afmattende pijnen van rhea- S matiek en spit met de beroemdejj KLOOSTERBALSEM BOND VAN NEDERL. ONDER WIJZERS. BEROEPSKEUZE EN SCHOOLBADEN. Zaterdag hield de afdeeling Haarlem een vergadering. Deze was niet zoo goed be- zooht als gewoonlijk. De griep zal dit ook wei gedeeltelijk op zyn geweten hebben. Op verzoek hadcen de 'neeren J. Vader en Jansen zich bereid verklaard te spreken over het werk van het Bureau voor Bi roepskeuze te Haarlem. Allereerst gaf de heer Vader een overzicht, hoe het bureau werkt, hoe het geoutilleerd is en welke idealen het nastreeft. Daarna hield de heer Jansen een causerie voornamelijk over het psycho-technisch onderzoek, hetwelk hij met allerlei voorbeel den musureeiae. i>e aanwezigen voigaen met greote aandacht beide Inleidingen en de talryke vragen, opmerkingen en tegen werpingen bewezen wel, hoeveel interesse de leden hadden in dit betcog. De voorzitter was dan ook zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hy de heexer. Vader en Jansen dank bracht, voor hup bereidwilligheid. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Van Lchuizen. Eaarna kwam in behandehng het advies inzake schccltac'en onder school:yd. De afedeling is in principe er voor, maar l\et gering aants' baihuizen maakt het technisch onmogelijk het ideaal volledig te verwezenlijken. Toch meent de afdeeling. dat er een proef moet genomen worden, door voor de hoogste klasse van elke schooi het sctcolbad op de lesrooster te brengen By slagen van de proef kan dan later, als er meer badgelegenheid is, de proef wor den uitgebreid. Het advies werd met 1 stemmen tegen goedgekeurd. Woensdag 25 Februari organiseert de af deeling Haarlem een excursie naar de sterrewacht te Leiden, onder leiding van den heer Panman. Voor dit excursie bestaat veel belangstel ling, zoodat de groep die mee kan, reeds voltallig is. Dezer dagen beëindigde de heer G. van Veen. adjunctdirecteur van het Nuts- seminarium voor Paedagogie. zyn Inlei denden cursus over kinder-psychologie. In een viertal inleidingen heeft hij behan deld: 1. Is de paedagogiek een wetenschap, of is opvoeding uitsluitend kunst? 2 De kosmische grondslagen der opvoe ding. 3. De sociale grondslagen der opvoeding. 4. De biologische grondslagen der opvoe ding. Een veertigtal deelnemers volgde tot het laatste toe met groote interesse - dezen cursus. Er is besloten dit werk door te zet ten. Onder leiding van de Bondsafdeeling zal een werkcursus worden georganiseerd, waar met den heer Van Veen een boek van een der moderne opvoedkundigen zal wor den behandeld. KINDERVERZORGING EN -OPVOEDING. De. vereeniging tot bevordering van het onderwijs in Kinderverzorging en Opvoe ding organiseert een cursus vo^r jeugd- leiders(sters). De vereeniging stelt zich daarmee ten doel aan hen die reeds op een of andere wyze met jeugdwerk zich bezig houden, in de gelegenheid te stellen, de noodige kennis daaromtrent te verzamelen of aan te vullen. Ook voor hen die zich voor dit werk geschikt achten, of daartoe aangetrokken, staat deze cursus open. De taak van den jeugdleider is veel om vattend en verantwoordelijk. Kennis voor wat betreft opvoeding, verzorging en om gang met het kind, zal stellig naast aan* geboren liefde tot dit werk, aangekweekt moeten worden. De volgende lessen zyn in dezen cursus opgenomen: 6 lessen over de lichamelijke ent-wikkeling en verzorging van het groote- re kind. Door Dr. H. A. de Vries, te Haar lem. 10 lessen over opvoedkunde en ziel kunde der rijpere jeugd, door den heer R. IJzer, leeraar in de opvoedkunde by de op leiding voor onderwyzers. Eerste hulp- en verbandles voor zoover ieder jeugdleider dit weten moet. 20 lesuren zullen aan handenarbeid wor den besteed. Kring* en Zangspel zal beoefend worden door de dames, den heeren zal regels voor spel en sport onderwezen worden, enz. De kosten van deelneming is: voor alle lessen te zamen f 10. Naar draagkracht eventueel te verminderen. Het bestuur overweegt om hen, die den cursus geheel hebben gevolgd een bewys uit te reiken. Inlichtingen verstrekt de directrice Mevr. S. M. BrandsGrondel, lokaal K. en O. Tuchthuissiraat 3; op Woensdag, Donderdag en Vrydag. DE BRANDWEERKAZERNE. AANKOOP VAN EEN AANGRENZEND PERCEEL. B. en W. stellen den raad voor voor f 4800 aan te keepen 23 M2. grond achter de cude school aan de Ged. Oude Gracht, welke grond noodig is voor de brandweer kazerne die daar gebouwd zal worden. MOTORDIENST. De sergeant J. Krediet van de School- compagnie van den Motordienst heeft vol» daan aan het examen voor sergeant-majoor instructeur WEG VERBREEDING. B. en W. stellen den raad voor met den heer P. Hoogeveen een ruiling van grond a3n te gaan waardoor het mogelijk zal zyn d<e weg in het Frederikspark op een punt eenigs- zins te verbreeden. AANKOOP VAN EEN PERCEEL. B. en W. stellen aan den raad voor het perceel grond Pieter iKesstraat sectie A no. 3911 (groot 173 M2.) aan te koopen voor f 3800 Deze grond is noodig voor straataanleg. BOUWTERREIN. Door B. en W. wordt aan den raad voor gesteld 48 M2. grond aan de Rechthuis- straat te verkooper. aan J. Buss en J. Buys (tegen f 15 per M2.) om daarop 4 woon» huizen te bouwen. STRAATNAMEN. B. en W. stellen voor aan eenige straten die geprojecteerd zyn op gronden ten W. van den Ryksstraatweg in Haarlem-Noord ae volgende namen te geven: Rynstraat, Lekstraat. Eemstraat, Lingestraat, Diezei- straat en Jan Gyzenkade. De straten zullen met klinkers bestraat worden. KADEMUUR LANGS DE BROUWERSVAART. B. en W. hebben aanbesteed: Het maken, van een kademuur langs de Brouwersvaart ter lengte van pl-m. 180 M. De laagste inschrijver was de heer L. Schoorl te Haarlem voor 11515 en de hoog ste de heer J. Verduyn te Amsterdam voor 18.727. De gunning is aangehouden. BRANDJE IN EEN BROCKWAYBUS. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur is op het Schoterboschplein de motor van een Brock- waybus in brand geraakt. De bestuurder slaagde er spoedig in het vuur met behulp van een snelblusscher en eenige emmers water te blusschen. JUBILEUM P. F. HÉEBEMANS. Zooals wij reeds meldden, herdacht de heer P. F. Heeremans Maandag den dag, waarop hy 25 jaar geleden in dienst der Haarlemsche politie trad. Onder de velen, die 's morgens den Jubilaris kwamen gelukwenschen, was allereerst het bestuur van de R.K, Politievereeniging als mede de geesteiyke advise ui- dezer vereeni ging, pater Dekker. Hèt bestuur bood hem een lamp en een mand fruit aan. Van de Politie Sportvereeniging ontving de heer Heeremans een prachtig bewerkt sigaren kistje. Voorts zyn verscheidene inspecteurs, hoofdagenten en collega's van den jubilaris persoonlyk komen feliciteeren. Namens den Commissaris was de heer Vreeken, ordonnan- ce, aanwezig, terwyl het gemeentebestuur vertegenwoordigd was door liet gemeente raadslid M. L. A. Klein. De kinderen van den heer Heereinans ver rasten hun vader met een gouden horloge en een kussen en de Vereeniging van Inspec teurs zond een fraaie mand bloemen. Tenslotte zy vermeld dat de heer Van der Hulst namens .Sint Michaël" den jubilaris heeft toegesproken en de heer De Ridder namens de Vereeniging van Inspecteurs. De pastoor van de parochie, de heer Van. der Valk, was eveneens bijde huldiging aan wezig. DE TOESTAND VAN DEN SCHALKWIJKER- WEG. De toestand van den Schalkwijkerweg schryft een bewoner van genoemden weg is onhoudbaar. Loopen of fietsen is niet mo- geiyk, cn als er een auto nadert, weet men niet, waar men zich bergen moet. De bewo ner acht het den hoogsten tyd, dat er grind op den weg aangebracht wordt. om myzelf te onderhouden en een paar gul dens over houd om een ander mee, te hel pen, ben ik tevreden." „Maar als je geld had, zou je een mooie positie kunnen innemen," bromde Horn, die niet graag minachtend over zyn rijkdom hoorde spreken. „Die kan ik met myn intelligentie kry gen." „Hoe dan?" „Ik ben op het oogenblik bezig aan een boek. In den styl van de politieke romans van Lord Beaconfield. Ik hoop myn boek over enkele maanden te kunnen publiceeren en ik vertrouw dat het succes zal hebben". „H'm. 'n armzalige methode om geld te verdienen! Heelt een uitgever je boek al aangenomen?" „Neen, het is nog niet af. Zoo gauw het klaar is. stuur ik het naar een uitgever." „En als die het weiger'/?" .Dan stuur ik het naar een anderen uit gever." „Maar waarom geef je het dan zelf niet uit?" „Omdat ik daar niet het geld voor heb." Sir Gregory aarzelde even toen zei hij bruusk: „Dan zal lk je het geld geven." Perris schudde glimlachend het hoofd. „Neen, dank u. ik maak liever geen ver plichtingen. En bovendien", ging hy voort, terwyl hy den miliionalr strak aankeek. ..zou dat wel eens aanleiding voor u kunnen zyn om my van afpersing te beschuldigen". .Dat woord trek ik terug", zei Sir Gregory haastig. „Ofschoon je dikwyls pressie op mij heb uitgeoefend, moet ik toegeven, dat Je dat altyd gedaan hebt ten voordeele van anderen cn nooit van je zelf. „En om uw karakter op een hooger peil te brengen." vulde Perris rustig aan „Maar ehdat aanbod om myn roman uit te geven, is toch geen valstrik?" ..Neen, maar ik moet toegeven, dat je wel eenige reden hebt om dat te denken." „Ik kan onmogeiyk geld van u aannemen" zei Perris vastbesloten. „Maarweet u nu heusch niet meer van die geschiedenis af dan wat, u verteld hebt?" „Neen", antwoordde Sir Gregory brom mend. „Ik heb je precies verteld wat er ge beurd is en ik doe myn uiterste best om dien vent, die in het struikgewas heeft rondge spookt. op te sporen, want ik geloof, dat hy de moordenaar is. En als hy eenmaal ge vonden ls en bekend heeft, dan zul jy al je Invloed over my verliezen, dat verzeker ik je waarde heer!" „Als ik maar een jaar krijg om u te hel pen uw karakter te verbeteren, kan mij dat niets schelen. Zoodra myn boek het suc ces heeft, dat lk ervan verwacht, ga ik weg. En als lk geen succes met myn boek heb, zal ik óók weggaan. „En wat denk je dan te doen?" „Als mijn boek opgang maakt ga ik my heelemaai op de letterkunde toeleggen. En anderstrouw ik met Margaret en ga naar Australië. Maar in ieder geval ga ik over een jaar weg. „Wacht tot ik je vraag om weg te gaan." En toen opeens: „Maar waarom typte je eigeniyk die redevoering van my voor de byeenkomst- niet over? Of ben je van plan den heelen dag niets uit te voeren? Waar betaal ik je eigeniyk voor?" Perris verliet glimlachend het vertrek. Hy wist uit ervaring, dat. Sir Gregory het niet zoo kwaad meende. Nog steeds had zyn meester zyn pogingen om den manuit het—struikgewas, dien hy als de moorde naar beschouwde, te vinden, niet opgege ven. Hy handhaafde neg steeds zyn beloo- nlng van twee duizend pond en gaf in het geheim geld uit als water voor alles, dat kon leiden tot de ontdekking van den dader. Niet alleen was Inspecteur Hurker nog steeds met het onderzoek bezig, maar Horn had ook aan een drietal particuliere detectives opgedragen om te probeeren licht in de zaak te brengen. Maar tot dusver wac uog steeds niets van belang ontdekt. Lord Tedmouth kwam dien dag op Horn Hall dineeren. Hy was een levenslustige aristocratische jongeman, die voortdurend in geldverlegenheid verkeerde en die gaarne bereid was Laura tot vrouw te nemen, mits haar vader haar een royalen bruidschat mee ten huwelyk gaf. Laura had direct een afkeer van hem gekregen en behandelde hem zoo koel dat Sir Gregory besloot om haar daarover eens duchtig de les te lezen. „Het is een vreeselyke man", antwoordde Laura geërgerd op de verwijten van haar vader. .Ik geef niets om hem. Een heel ver schil met Theodore." „Je vergeet", wierp Sir Gregory norsch tegen, „dat zyn adel van veel hoogeren rang is dan dien van Theodore. Wat voor nut heeft het, dat ik myn best doe om zooveel mogelyk geld te verdienen, als myn dochter niet eens een titel krijgt?" „Theodore krygt later toch een titel!" „Een titel! Ja, baronet! 't Is de moeite!" „Ik houd van Theodore en ik trouw met niemand anders dan met hem." ,Dat zullen wy nog eens zien Innerlyk was rtr Gregory niet eens zoo buitengewoon gesteld op een huwelyk van zyn dochter met Tedmouth. Hy hield veel van Laura en hy zag heel goed in, dat Ted mouth nooit een ideale echtgenoot voor haar zou worden. De jonge Graaf was een groot liefhebber van de paardensport en vooral van de weddenschappen die daaraan annex waren en een onverbeterlijk spe ler en aet was zeer waarschyniyk, dat er van Laura's bruidschat al spoedig niet veel zou over zyn. Maar Laura moest en zou gra vin worden en zyn dochter's verzet prik kelde hem voet by stuk te houden. Hij verbood haar om langer met Theodore om te gaan en ontzegde hem tenslotte zelfs het huis. Mevrouw Cargoe steimde Laura in haar oppositie tegen haar vaders plan nen. hetgeen tot gevolg had, dat Sir Gre gory nog onhandelbaarder werd dan eerst en Laura tenslotte eenvoudig gelastte Ted mouth's huweiyksaanzoek de vol gende week. wanneer de jonge edel man weer op Horn Hal zou komen dineeren, aan te nemen. Laura barstte ln tranen uit, weigerde hardnekkig cn besloot Perris' hulp ln te roepen. „Spreekt u toch alsjeblieft met vader en vraag hem toch om my met Theodore te laten trouwen", smeekte zy. „Ik heb myn uiterste best al gedaan, juf frouw Hom, maar er is op dit punt niets met hem te beginnen." .Dan loop ik weg", verklaarde zy vastbe raden. „Als niemand my wil helpen, dan. zal ik het zelf moeten doen." „Er is maar één middel, juffrouw Horn, waardoor u uw vader zou kunnen overhalen om zyn toestemming tot een huwelijk met meneer Arden te geven", zei Perris pein zend. „En dat lsvroeg Laura gretig. „Hy moet op een of andere manier SLr Gregory een belangryken dienst gewyzen." Laura's oogen begonnen te schitteren. .Maar hoe?" vroeg zy. Perris haalde de schouders op. ,Dat weet ik op het oogenblik niet, maar ik zou u sterk aanraden om geduld te heb ben. U kunt nooit weten wat er nog ge beurt. Het ls heel goed mogeiyk, dat die heeren van het geheime genootschap nog een appeltje te schillen hebben met uw va der. Als dat zoo ls, krijgt meneer Arden een prachtige kans om zich verdiensteiyk te ma ken." Eer'.yk gezegd geloefde hij zelf n!et v*el van wat hy zei. Maar toch als die ge- vaariyke heeren het een of ander tegen Sir Gregory op touw zouden zetten, zou Ar den een kans hebben. En na een week reeds bleek, dat Perris eer. vooruitzienden geest bazal. want er ge beurde inderdaad iets, iets heel onver wachts: Sir Gregory was plotseling verdwe nen!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6