R. C. H. 20 JAAR. Onze Openluchtschool. Het begin is bemoedigend, belooft zelfs mooie resultaten in de toekomst! SPORT EN SPEL Toen wij in een klas waren, wees het kwik in den thermometer 54 gr. F. Dit was voor den onderwijzer al hoog genoeg om alles open te zetten. De kinderen zijn in dien korten tijd al zoo gehard, dat zij juichten toen de deuren en de ramen heelemaal open gingen. Na tuur" ijk bleef de centrale verwarming aan, om voor te veel afkoeling te waken. Eenige erge bleekneusjes zaten met een jasje aan en een muts op in de klasse. Zoo wordt alles gedaan om van de heil-brengende frissche buitenlucht te profiteeren! Elk kind heeft een stoel en een lessenaar die van licht materiaal gemaakt zijn, zoodat verplaatsing geen moeite kost. ills er een kwartier zon in den tuin is. verhuist de school naar buiten. Want al heeft men in de lighal-afdeeling een kunstzon-afdeeling, de meeste waarde wordt toch gehecht aan de natuur! Elke onderwijzerfes) he' ft 24 kinderen. Meer kinderen is niet toelaatbaar, want er moet zeer veel individueel les gegeven wor den. Er zijn veel kinderen die door hun zwak ke gezondheid vroeger slechts in staat wa ren om de gewone school onregelmatig te be zoeken. De een moet dus bijgewerkt worden in lezen, de tweede.in schrijven, een derde in rekenen, enzoovcort. Maar al is de taak voor den onderwijzer zwaar, zij wordt met opgewektheid vervuld. Het is ook een dank baar werk zieke stakkers te zien opknappen; er komt levenslust in de nog wel zwak-staan- de oogen tintelen, de wangen gaan soms al wat kleuren Vror het onderwijs zijn door het gemeente bestuur de beste leermiddelen die bestaan voor deze school aangeschaft. Dit is goed, want de onderwijzers, die toch al sterk ge handicapt zijn, hebben er recht op. dat huv taak verlicht wordt doordat zij over de beste hulpmiddelen de beschikking hebben. De kinderen genieten van vaderlandsche en algemeene geschiedenis, wanneer bij zulke mooie p'aten verteld wordt! Voor de jongens is een volledig sljod-lokaal ingericht, de meisjes hebben alles wat noodlg is voor handwerkonderwijs. Er is zelfs een groote openlucht-gymnastiek-afdeeling, die eenig in ons land is. Niet alleen de onderwijzers, óók de kinde ren werken met lust op deze school. Ongeoor loofde verzuimen komen absoluut niet voor. van schoolziekte is geen sprake! Zelfs in de zen grieptijd, nu in andere scholen enkele k'assen half ontvolkt zijn. ontbreken er op de openluchtschool niet meer dan 14, 15 of HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 24 FEBRUARI 1931 16. Dus ongeveer 10 pet Het is een straf voor de kinderen als zij door ziekte niet naar school kunnen. „Leeren en spelen" gaat op de openlucht- school ook samen. De lesuren duren slechts drie kwartier. Na elke les gaan de kinderen een kwartier buiten spelen. Zoo'n speelkwar- tiertje geeft weer nieuwe moed voor de vol gende les. Maar in die drie kwartier wordt er dan ook stevig doorgewerkt. De meeste kin deren hebben immers achterstand in te ha len, zoodat de Openluchtschool feitelijk méér moet geven dan de gewone school! De kinderen zijn vrijwel geheel op school in den kost. 's Morgens als zij om half negen komen, begint het al met een stevig ontbijt en een glas melk. Per dag worden 50 groote brooden versneden! De boterpot wordt niet gespaard, want natuurboter is voedzaam, evenzoo kaas. Om 12 uur zorgt de Haarlemsche coöpera tieve dinervereeniging voor een goed middag maal. Voor deze week is het menu: Maandag: stamppot van snijboonen, witte boonen en aardappelen. Rookworst. Dinsdag: bruine boonen met rundvleesch en jus. Woensdag: hutspot met klapstuk. Donderdag: stamppot van andijvie en aard appelen. Gehakt. Vrijdag; rijst met krenten, boter en suiker. Zaterdag; groentesoep met rijst en rund vleesch. Voor de kinderen om 4 3 4 uur naar huis gaan wordt eerst nog een flinke boterham gegeten. Hoe gegeten wordt vertel ik in een volgend artikeltje. C. J. VAN T. De lighal VOETBAL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. CONTANT OF TERMIJNBETALING zonder rente of andere kosten Karpetten, Gordijnen, Bedstellen. enz. Balatum a f 1.09 per el MEUBELFABRIEK A. F. DE BOER Haarlem Koninginneweg 18 (filiaal) geen winkel Prima kwaliteit. Buileneewoon lape priizen R.C.H., de flinke Racing, Is thans kampioen van 't land! Ieder, die met haar steeds mee ging, Is door vreugde overmand! Het succes is dus gekomen, 't Resultaat is piek=piek-fijn Ieder heeft het nieuws vernomen. Dat de Racing trotsch mag zijn! Laat de klokken nu maar luiden, Laat de klokken nu maar slaan! 't Klinkt van 't Noorden tot het Zuiden: De Racing-Ciub zal nooit vergaan! Helaas trad daarna bij R.C.H. een verslap ping in: een gevolg van reactie op actie! Dit werd eerst beter, toen eenige oudere spelers door jongere vervangen werden. Van het kampioenselftal is Koning sindsdien naar V.S.V. overgegaan en Boekeiaar naar Storm vogels. Zelfs het degradatiespook kwam af en toe om het hoekje kijken, maar men wist het gelukkig telkens bijtijds te ontloopen. Aan het eind van het seizoen 19291930 bezette de Racing weer de tweede plaats en tevens won zij voor de tweede maal het kampioenschap van Haarlem. En onze lezers weten nu hoe R.C.H. er op het oogenblik voorstaat: ook nu, met de viering van het twintig-jarig bestaan voor de deur, staat zij nog allesbehalve veilig. En er werden aan het begin van het seizoen nog wel zulke groote plannen gekoesterd! Maar. nietwaar als de nood op het hoogst is, is de redding nabij! De club. die eenmaal in onze stad de hoogste voetbalvreugde bracht, mag niet degradeeren! Mag zelfs geen degra datiewedstrijden spelen! Gelukkig laat de goede geest in de vereeniging (dank zij ook het officïeele orgaan „Ons Racing Nieuws") niets te wenschen over. Onder aanvoering van haar ijverigen en enthousiasten voor zitter, den heer H. Scheen, wien niets te veel is als het geldt de belangen van zijn club te benartigen. of er voor op de bres te sprin= gen, gaat R.C.H. een schoone toekomst tege moet! Dat waarborgt ons het groot aantal jongere leden waarover de elftalcommissie de beschikking heeft. Vooruit R.C.H., aan het werk voor het be houd van het eerste-klasseschap! Een feestavond. Ter gelegenheid van het twintigjarig be staan bestaat het voornemen, om op 28 Maart in intiemen kring in de Gemeentelijke Con certzaal een feestavond te organiseeren. Ook voor het publiek zijn feestelijkheden in voorbereiding, maar daar mogen we nog niets van verklappen. D. VV. S.—HAARLEM. Wij vernemen, dat bovengenoemde wed strijd nu a.s. Zondag gespeeld zal worden. HOLLANDIAE.D.O. (2—5). E.D.O. heeft den strijd serieus aangepakt en gewonnen door keurig verzorgd positie spel, dat aan de Hoornsche voetballers on danks hun groot enthousiasme beslist te machtig was. Dat deze club niet gauw op geeft bleek toen ED.O. na de rust met 5—0 leidde. Perukel moest een poosje verdwijnen: de tegenpartij nam toen de kans waar. Twee keer scoorden zijn toen tegen. Het veld was zeer zwaar. In de eerste helft speelt E.D.O. een klasse beter aan de Hoorners. Tanis speelt voor het eerst weer mede na een jaar rust: hij blijkt het spel niet verleerd te zijn. De E.D.O.-aan val, goed gesteund door de middenlinie, is in zeer goeden vorm en speelt keurig samen. Ook het schieten wordt niet vergeten. Een voorzet van Koppen benut W. Zandstra door ineens in te schieten. Perukel Jr.. die weer een goede meester schap over den bal toont, weet voor de vol gende doelpunten te zorgen. Tanis verricht wel nuttig werk, doch glijdt eenige keeren op beslissende momenten uit. Hij stelt Kop pen in de gelegenheid er 0—4 van te maken. In de tweede helft scoort E.D.O. door Perukel Jr.. na goed werk van de geheele voorhoede. Hollnndia weet nog twee keer te scoren, zoodat E D.O. verdiend met 5—2 wint. KENNEMERS—S.D.W. (6—2). De Kennemers hebben zich Zondag op goede wijze hersteld door aan S.D.W. de nederlaag toe te brengen. Ditmaal pakt de thuisclub de zaak goed aan; het S.D.W.-doel ontkomt enkele malen aan een doorboring. Na 18 minuten geeft Groot aan de thuisclub de leiding, welke hij spoedig hierna vergroot (2—0). S.D.W. doet ook verschillende goede aan vallen. doch de defensie der thuisclub is pa raat. De middenlinie der Wijker zit er ge weldig op; Steeman Sr. weet uit een pass van Klugt No. 3 te scoren (3—0). Eenmaal wordt door Groot de sterkte der lat beproefd, doch even hierna is het door toedoen van den zelfden speler 40- Een minuut voor rust weten de Amsterdammers een tegenpunt te maken. Na de rust is het spel van de voorhoede der thuisclub iets minder, doch kansen zijn er legio. Lat en paal voorkomen doelpunten, ter wijl de doelman telkens redding brengt. Eindelijk is het weer Groot, die een goed doelpunt maakt (51). De Amsterdammers weten het spel te ver plaatsen; het gelukt hun op goede wijze een tegenpunt te maken (5—2). Steenman Jr. ziet tenslotte kans om den eindstand op 62 te brengen. HET HUIDIGE EERSTE ELFTAL VAN R.C.H. Een dag op school. A zonder resultaat. In het eerste elftal, dat toen uitkwam, vinden wij al een groot aantal namen van spelers, die de Racing groot heb ben gemaakt, zooals Radsma, W. Hazevoet, Kuyt, Geuskens, Nieuwenhuis. Krom, Van Dam. Roelfsema en Nachtegeller. In het seizoen 1915. '16 moesten vele leden voor hun militairen dienstplicht opkomen. Het gevolg was dan ook. dat R. C. H. op de vierde plaats eindigde. Zij werd echter kam pioen in het seizoen 1916 "17 met de volgende fraaie cijfers: gesp. 14. gew. 13, gel. 0. verl. 1, pnt. 26, goals vóór 71, tegen 9. gem. 1.86. Dat was dus wel succesvol. R.C.H. promoveerde toen naar de tweede klasse. Zij kon echter in het seizoen 1917/78 niet op de eerste plaats van haar af deeling ko men; zij eindigde namelijk nummer twee. In het seizoen 1918 '19 lukte dat óók nog niet. want toen eindigde zij op de vierde plaats. In Juni 1918 veroverde zij wel den Holdert-beker. In dat seizoen vertrok de steunpilaar S. Hazevoet naar Ned.-Indië. In het seizoen 1919 1920. behaalde R.C.H. het kampioenschap van de tweede klasse met 27 punten uit 18 wedstrijden. Zij promo veerde hiermee naar de toen bestaande Over gangsklasse. Een gedenkwaardige dag was het ook voor R. C. H., toen zij naar haar nieuwe terrein aan den Middenweg verhuisde. Zij speelde daar voor het eerst in het seizoen 1920 "21 en eindigde onder Feijenoord op de tweede plaats en promoveerde naar de eerste klasse. Op 24 April 1921 werd de Racing door een comité uit de burgerij gehuldigd. Het tien jarig bestaan werd 25 Februari 1921 in het Brongobouw gevierd. Het eerste seizoen in de eerste klasse was niet bijster succesvol, want in het seizoen afdeeling van 12 clubs bereikt worden, maar 1921 22 kon slechts de tiende plaats in een in het twaalfde seizoen werd het Westelijk kampioenschap behaald en dit werd zoo waar door de hoogste voetbal-eer. het kam pioenschap van Nederland, gevolgd. Wat bracht dat een vreugde binnen onze veste! Er hadden alleriei feestelijkheden plaats, o.a. op 15 Juni 1923 een plechtige officieele ont vangst op het Stadhuis. Er was een druk be zochte receptie in „De Kroon" en ook werd aan de Racing op de Groote Markt een con cert aangeboden. Hst eigenaardige geval deed zich voor, dat de Racing het lands kampioenschap behaalde met niet minder dan.'elf gelijke spelen! Zij verwierf 29 punten uit 22 wedstrijden. Op haar volgde Blauw Wit met 27 punten. Het elftal, dat dit onvergetelijk succes be reikte bestond uit: Radsma. Kuyt, Hazevoet, Geutskens. Nieuwenhuis, Krom. Koning, Van Dam, Roelfsema, Nachtegelier, Boekeiaar. De gemeentelijke Openluchtschool in Haar lem-Noord ls 5 weken bevolkt. Natuur ijk is die tijd nog te kort om conclusies te trekken, maar toch Ls reeds nu vast te stellen, dat het begin bemoedigend is. zóó zelfs. dat het mooie resultaten in de toekomst belooft. Dit is in het kort de indruk dien wij kre gen toen wij een dag het leven op deze school van nabij gadesloegen. Het leven op de Openluchtschool is iets heel bijzonders. Wij zouden deze nieuwe in stel ing willen omschrijven als een combina tie van een school en een herstellingsoord. Terwijl er voor gezorgd wordt, dat het kind zooveel mogelijk kennis opdoet, wordt niet vergeten, dat een gezonde geest alleen leven kan in een gezond lichaam, zoodat men er tevens voor zorgt dat de kinderen levens krachtig worden. Zonder dat het onderwijs verwaarloosd wordt, wordt toch wel de meeste nadruk op het herstel van het kind gelegd! Dat is ook voor het oogenb'lk het meest belangrijkste. De 148 k'nderen die deze school „inwijden" zullen er 6 maanden b'Ij ven. Het was niet moeilijk om die eerste bezetting uit te zoe ken. want er ls helaas nog overvloed van ads-irant-t. b. c rijders onder het opgroeiend ges'acht hier ter s'.edc. Het zijn veelal kin deren die uit een familie komen waar die volksziekte veel slachtoffers maakt, of kin deren die pas van een zware ziekte hersteld zijn en het onderwijs op de gewone school niet kunnen volgen. Er wordt op de openluchtschool gezorgd voor drie dingen: le onderwijs in de frissche lucht. 2e een goede en doelmatige voeding, 3e een flinke middagrust. Alle leslokalen hebben een glazen wand die geheel geopend kan worden. Het hoofd der school, de heer E. Marema, vertelde met enthousiasme, dat de kinderen in de eerste maand gemiddeld meer dan 2 1/2 pond in lichaamsgewicht aangekomen waren. Hij dankt dit aan de drie genoemde factoren, maar zou niet durven zeggen welke van de drie het belangrijkste ls. Sommige kinderen kwamen zelfs 4 of 5 pond aan! Laten wij eerst iets zeggen over het onder wijs. Uit- de indertijd ln dit blad gegeven be schrijving van de school weet men. dat de les'okalen zoo practisch en hygiënisch moge lijk zijn ingericht. De buitenwand bestaat vrijwel geheel uit ramen en deuren, die niet alleen kunnen, maar ook worden ge opend! Als het weer niet mooi genoeg is. om buiten onderwijs te geven, wordt zooveel mo gelijk met open deuren en ramen gewerkt. W. Hazevoet H. Scheen. S. Hazevoet Voorrtter In ons nummer van Maandag 11 Juni 1923 gaf onze Sportredacteur uiting aan zijn vreugde in een rijmpje waaraan we het volgende ontleenen: Morgen, Woensdag 25 Februari, viert de Racing Club Haarlem haar twintigjarige hu welijk met de voetbalsport en het past ons. het gelukkige paar met dit feest te compli menteeren en onze beste wenschen voor een even mooie toekomst mede te geven. R. C. H. heeft een uitstekenden naam in het Nederlandsche voetbalwereldje. Zij is een dier clubs, waartegen elke andere gaarne speelt. Niet omdat de Racing Club een ge makkelijke prooi zou zijn, het tegendeel is waar en dezen laatsten Zondag in den uiterst zwaren wedstrijd tegen Spar'a te Rot terdam nog eens bewezen. Maar men kent de R. C. H.'ers als prettige,eerlijke, tegenstanders met een hoog begrip van sportiviteit, be scheiden in hun succes, de tanden op elkaar klemmend, maar gelijkmoedig blijvend ln den tegenslag. Deze eigenschappen zijn het mooiste bezit van den sportsman. Het Is nu alweer twintig jaar geleden dat het Jongensclubje Achilles werd opgericht, waaruit de Racing Club Haarlem is gegroeid. Wij leven snel en e*r gebeuren veel dingen in deze rumoerige wereld, die ertoe medewerken, herinneringen te vervagen. Maar wij herinne ren ons nog goed de snelle opkomst van de Racing Club op eigen frissche jonge kracht, hoe zij den Haarlemschen Voetbal Bond ont groeide, promotie na promotie maakte, ver raste door succes ln de bekercompetitie en tenslotte het eerste klasseschap veroverde, zelfs den hoogsten titel bereikte, kampioen van Nederland. Haarlem is reeds sinds vele jaren op sport gebied een der allerbelangrijkste steden van Nederland, de episode van opkomst der R.c.H. vult een der mooiste bladzijden in het ge schiedboek deir Haarlemsche sport, r c. H. heeft, zij het met wisselend succes, altijd energiek, eerlijk en met toewijding op het groene veld gevoetbald. Dit is niet in de laat ste plaats te danken aan het feit, dat de club tegelijkertijd met die zelfde eigenschappen achter de groene tafel is geleld. Moeten de spelers tenslotte de doelpunten maken, waar door de positie der club veroverd en daarna gehandhaafd moet worden, op het bestuur rust de niet altijd gemakkelijke taak den goeden geest te kweeken en te bewaren, die eendrachtig streven naar het succes mogelijk maakt. De leden der Racing Club hebben zeer veel aan hun bestuur te danken. Twintig jaar moge geen officieel jubi leumsgetal zijn, het is een mijlpaal in het be staan eener vereeniging en het is alleszins te begrijpen dat de R. C. H. deze niet onge merkt wil laten voorbijgaan. Over eenige we ken zal op een avond van feestvreugde de 25ste Februaj-i 1911 worden herdacht. En bij de goede wenschen voor de toekomst die de Racing Club Haarlem bij die gelegen heid zal ontvangen, voegen wij bij voorbaat en van ganscher harte de onze. Dat R. C. H. blijve bloeien en groeien, als sieraad van de Nederlandsche voetbalsport ln het algemeen en de Haarlemsche in het bijzonder. Bij het 20-jarig bestaan van R. C. H. Zooals onze lezers weten had R. C. H., toen zij op 25 Februari 1911 werd opgericht, een anderen naam. Toén heette zij F. C. „Achil les" Zij speelde in die dagen op een terrein te Veisen, waar vele mooie herinneringen van onze Racing liggen. Het eerste elftal speelde in de tweede klasse B van den Haarl. Voetbalbond. Aan het eind van dat seizoen werd zij kampioen van haar afdeeling van zeven clubs; zij had zeven wedstrijden ge wonnen, twee gelijk gespeeld en drie verlo ren. In Augustus 1912 was „Achillés" genood zaakt een anderen naam te kiezen. Zij koos „Racing Club Haarlem", onder welken naam zij in den loop der jaren vele lauweren geoogst heeft. In het seizoen 1912/1913 bezette R.C.H. ach ter Haarlem III de tweede plaats. Zij promo veerde naar den Ned. Voetbalbond. Het suc ces was echter nog niet groot, want ^.n de derde klasse D, waarin zij toen speelde, ein digde zij op de zevende en laatste plaats met geen enkelen gewonnen wedstrijd. In het daaropvolgend seizoen werd met meer succes gestreden, want toen eindigde zij op de tweede plaats. In dat seiaeen schreef R. C. H. voor het eerst in voor de wedstrijden om den Holdert-beker, maar Geutskens Radsma „Peer" Krom, zooals zijn vrienden hem het liefst zien. Nieuwenhuis

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 8