DE TROLLEY-BUS. HSIO0 FRANKEN'S ONZE GROENTJES ZIJN VOORDEELEN. In Holland staat een huis Het woord is aan... Miss-oogst. Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14627 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 28 Februari 1931 HAARLEM S DAGBLAD "oPBE™\"0o°oMM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN :per week f 0.27V4. met Geïllustreerd Zondagsblad 0-32 Per 3 maanden Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom dei gemeente) 13.3IV». Franco per post door Nederland f 3.87V£. Losse nummers ƒ0 06 Geil!. Zondagsblad per 3 maanden f 0-57)4. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15C54 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN: 1—5 regels M 75. elke regel meer 0-35- Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels t 0.60. elke regel meer fO-15. buiten Arrondissement dubbele prijs Onze Groentjes (lederen dag) 1t regels 0.25. elke regel meer f 0.10. uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden (600.-, Verlies van Hand. Voet ot Oog (400.-. Duim 1250. Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger 150.-. Arm- ol Beenbreuk 1100.- KRIJGT HAARLEM HEM? INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 28 Februari Mislukking. Het is misschien volledigheidshalve wel gewenscht, op de mislukking die de jongste algemeene vergadering van de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap is gewor den, nog een korte commentaar te geven. Die is, zoolang er tenminste geen totale ver betering in de situatie van deze eertijds ver maarde vereeniging komt, meteen ons slot woord Het rapport van de onpartijdige Com missie van Arbitrage is door de vergadering met 78—75 stemmen verworpen, nadat deze arbitrage met goedvinden der algemeene ver gadering en met de be'ofte van de betrok ken partijen, dat zij het rapport bij voor baat aanvaardden, was ingesteld. Wij heb ben onze best gedaan om de Liedertafel te waarschuwen, en speciaal het nog zitting hebbende gedeelte van het bestuur, dat men in de eerste plaats zijn woord gestand had te doen en dat dit alle overwegingen van persoonlijken aard verre overheerschte. Zoo denkt, durf ik wel te zeggen, de gansche openbare meening er over. Het nakomen van dit rapport was voor het bestuur en voor de Liedertafel zelf een eerezaak. Enfin, het is een mislukkig geworden. Ook ons pogen om de Liedertafel in haar eigen belang te hebben kunnen wij niet anders dan als mislukt beschouwen. Niettemin verklaar ik gaarne dat wij er niet de minste spijt van hebben, dat wij de zaak hebben aangepakt en er ons veel moeite voor gegeven. Wij had den evenwel beter gehoopt en verwacht van een vereeniging met zulk een schoon verle den. In de phase waarin de zaak thans getre den is vinden wij haar geen verdere com= mentaar waard. Wij zullen feiten omtrent het verdere verloop vel vermelden, omdat dit tot onze taak als nieuwsblad behoort, maar onze rol als orgaan der openbare mee ning is in deze kwestie ten einde. Het beste schijnt inderdaad er verder maar het zwij gen toe te doen. Ook het plaatsen van ingezonden «tukker, over het onderwerp, waarvoor wij aan ette lijke inzenders van beide strijdende partijen de gelegenheid hebben gegeven, heeft thans geen zin meer. Wij sluiten het debat over het conflict in Zang en Vriendschap slechts met de hierboven al gemaakte restrictie „voorloopig" voor het geval de Liedertafel nog op de dwalingen haars w-eegs mocht terugkomen. Maar de kans daarop schijnt al heel gering geworden. Als zij nog bestaat, moeten de heeren haar maar onderling trachten te vinden. Wij hebben er ronduit gezegd meer dan genoeg van. Het is een mislukking gewor den, en we aanvaarden het feit. Wij hebben gedaan wat wij konden. R. P. N.V. DE SPAARNEBANK. DIVIDEND 6H%. Aan het verslag over het Boekjaar 1930 van de Spaarnebank N.V. ontleenen wij: In het algemeen, ten aanzien van den gang van zaken in het bankwezen, behoort de thans afgesloten periode zeer zeker tot de ongun stige jaren. Ondanks de schuchtere verbetering, welke de fondsenhandel na de intrede van het nieuwe kalenderjaar heeft vertoond, zijn vooralsnog geen symptomen waarneembaar, welke een spoedigen gunstigen keer op dit punt mogen doen verwachten. In geen geval dient men echter uit het oog te verliezen, dat de factoren, welke een herstel bevorderen, zich eerst duidelijk ver- toonen, wanneer hun werking reeds geruimen tijd een aanvang heeft genomen Buitendien geven de niet veel m'nder dan katastrophale dalingen, die zich in den goederen- en fondsen handel hebben voltrokken, zonder ontwrich ting t.e veroorzaken, alle aanleidine om eenïg vertrouwen te stellen in het weerstandver- moeen. dat ons bedrijfsleven sedert de na- oorlozsdagen heeft weten te verzamelen, zoo dat,. ook indien 1931 niet het zoozeer ge- wenschte herstel zou brengen, de economi sche vooruitzichten nog allerminst tot het ergste pessimisme nopen. Het verslag vervolgt: .Het zal zeker geen verwondering behoeven te wekken, dat de ongunst der tijden ook aan ons bedrijf niet onopgemerkt is voorbijge gaan. Wel mogen wij daarentegen met vol doening vaststellen, dat 1930 ons wederom voor verliezen spaarde, zoodat de gekweekte reserves volkomen intact bleven. Na een zoo bewogen jaar als het afgeslotene geweest is. mag zulks met voldoening worden gecon stateerd". Van het winstsaldo ad f 185 559.8! blijft na aftrek van het voor uitkeering aan aandeel houders benoodigde, vermeerderd met belas ting. tant'cmes en gratificatiën, een bedrag besch'v-baar ad f 34 077 15 waarvan f 10.000 wordt toegevoegd aan de Statutaire Reserve en aan de Reserve voor Dividend- en bij zondere doeleinden f 10.000. het restant wordt op nieuwe rekening geboekt. De statutaire reserve bedraagt thans f 441.742 Tot commissarissen werden herkozen de heeren J. W. A. BeyneS en Th. Janzen Hzn. Het. dn-'-vnd werd. evenals over het vorige jaar, op 6 1 2 pCt. vastgesteld. Zooals onze lezers al weten wordt de in voering van de trolley-bus in onze stad over wogen. Van gemeentewege is al een com missie-reis naar Groningen op touw gezet, omdat die stad dit vervoermiddel, dat eigen lijk als „the missing link" tusschen elec- trische tram en autobus is ontstaan, reeds toepast. De trolley-bus wordt in andere landen veel toegepast, vooral in Engeland, waar dit ver voermiddel ook gefabriceerd wordt. De stad Wolverhampton in Noord-Engeland past de trolley-bus zelfs uitsluitend toe. Van deskundige zijde hebben wij er vrien delijke inlichtingen over ontvangen, en zijn daardoor ook in staat gesteld om foto's in dit stuk op te nemen. Zij toonen duidelijk wat de trolley-bus in hoofdzaak kenmerkt in vergelijking met tram en autobus: hij ontvangt, evenals de eerste, zijn stroom van de electrische boven leiding die evenwel verdubbeld is voor af voer van de spanningsiooze „af gewerkte" eiec_ triciteit, die bij de tram door de rails gaat en hij loopt evenals de autobus niet op rails, maar gewoonweg op luchtbanden, op het wegvlak. Uit het oogpunt van comfort voor de pas sagiers moet "de trolley-bus boven de auto bus geprefereerd worden, omdat hij le geen brandgevaar oplevert, 2e evenals de tram geleidelijk in beweging komt en niet met de bekende schokken, door het overhalen van den gangwissel in autobussen veroorzaakt, aanzet, 3e. vrij is van de hinderlijke geuren van afgewerkte benzinegassen, die vooral bij autobussen optreden als zij lang in gebruik zijn. Onze zegsman vond deze laatste om standigheid zelf een groot nadeel van de autobus hij gaf cfrerigens toe, dat jonge menschen deze geuren soms als een soort parfum schijnen te waardeeren. Uit een verkeers-oogpunt beschouwd geeft de trolleybus groote voordeelen, doordat geen rails in den weg gelegd behoeven te worden en doordat de bus op een flinken breeden straatweg volkomen bewegingsvrij heid heeft. Immers, de stang met het wieltje trolley heeft voldoende lengte om rechts zoowel als links van de bovenleiding drie meter te kunnen uitwijken, zoodat bij op- en neergaand verkeer op een 12 M. bree den weg volkomen vrijheid tot uitwijken bestaat Bij het eindpunt, dat op een wegverbree- ding, een kruising van straten of een plein gekozen moet worden, is het noodig een cir kelvormige bovenleiding te construeeeren, zoodat de bus daar kan keeren. Economisch biedt de trolley-bus voor den ondernemer voordeelen als hij wordt toege past op lijnen met beperkt vervoer. Daar onder kunnen wij dan al onze Haarlemsche tramlijnen wel verstaan met uitzondering van de hoofdlijn Noord-Zuid van Heem stede naar Schoten. Dat is geen toeval. Wie er de kaart van Haarlem op naziet vindt de verklaring dadelijk: de stad is een langwer pig, smaf geheel. Zijlijnen op de richting Noord-Zuid. zooals die naar Overveen en Bloemendaal, zijn dus kort; een paral!el- loopende lijn zooals die langs de Leidscbe- vaart beeft geen groot bevolkingsdistrict aan de Westzijde Dat de trolley-bus speciaal voor lijnen met beperkt vervoer geschikt is ln sommige gevallen heeft men hem ook wel gebezigd als „voo-looper" van de tram, als onzekerheid omtrent den toekomstigen groei van het vervoer op de bewuste lijn bestond i-: een gevolg van het feit, dat de tram grooter aan tallen passagiers per wagen vervoeren kan De grootste trolley-bussen brengen het wel tot 50 passagiers, en er kan ook met bij wagens gereden worden, maar de aantallen van de tram blijven aanmerkelijk hooger Men zou dus op een drukke vervoers-lijn met trolley-bussen teveel eenheden moeten laten rijden in vergelijking met de tram, hetgeen zoowel uit een verkeers- als uit een econo misch oogpunt groote nadeelen heeft. Tot de economische voordeelen van de trolley-bus behoort, behalve het ontbreken van de rails en het onderhoud dat den weg daardoor vereischt, ook de duurzaamheid. die veel grooter Is dan dl^ van een autobus, die in een jaar of vijf afgeschreven moet worden. Wij zagen als typische tegenstelling twee vergelijkende fotos van de motor- onderdeelen van een autobus en een trolley bus. Alleen het groote verschil in onderdee- len-aantal tusschen den benzine- en den electromotor maakt al duidelijk dat slijtage in het eerste geval zich veel sterker moet doen gelden. Het ontbreken van den gang wissel bij de trolley-fc .s is op zichzelf in dit opzicht als een factor van groot belang. Natuurlijk is ook het energie-verbruik econo mischer. Al deze gegevens toonen wel aan dat de trolley-bus voor Haarlem een aanlokkelijke propositie is. De ko:tbare aanleg van nieuwe tramlijnen, in dit geval beperkt tot construc tie van bovenleiding, schijnt bovendien voor uitzichten te openen op het verder doortrek ken van bestaande lijnen met beperkt ver voer bijvoorbeeld van de lijn langs de Leidschevaart naar de spoorweghalte op de Zandvoortschelaan, en van de lijn naar Bloe mendaal. Op de grootste der foto's ziet men hoe een trolley-bus links van den weg rijdend, want de foto is in Engeland genomen ten- volle uitwijkt voor een auto die uit een zij straat komt. De bewegelijkheid van het ver voermiddel blijkt daar wel typisch uit. Het verdere verloop van de zaak voor onze stad zal met groote belangstelling tegemoet gezien worden- Zoowel bij de N.Z.H.T.M. als bij het gemeentebestuur geniet het onder werp groote aandacht. De geruüchloosheid van deze vervoermiddelen schijnt ons. in een tijd van steeds toenemend straatlawaai, ook een voordeel dat wel degelijk meetelt. DE WERKLOOSHEID. Nog geen vermindering van beteekenis. DE GEMEENTE HEEFT 800 MAN AAN WERK GEHOLPEN. Naar wij vernemen komt er nog geen ver mindering van beteekenis in het aantal werk- loozen hier ter stede. Het aantal blijft nu al eenigen weken om en nabij de 2100 zweven. De hoop wordt evenwel gekoesterd, dat nu het voorjaar nadert het aantal oinnenkort zal verminderen. De gemeente heeft direct en indirect thans ongeveer 800 anderen aan werk geholpen. Bij de gemeentelijke werkverruiming werken ongeveer 240 man, bij den door de gemeente gesubsidieerden woningbouw 260 man, bij ander uitbesteed gemeentewerk 250 man en bij de werkverschaffing te Castricum 50 man. Het rijk heeft, in verband met de crisis den duur van de ultkeeringen van de werk lozenkassen van den Centralen Transport arbeidersbond en van den Metaalbewerkers- bond verlengd. HET MELKBROOD VAN FRANKEN IS PRACHTIG! BROODFABRIEKEN Haarlem - Heemstede - Bloemendaal waar U het beste Auto-Zeemleer kunt koopen. Dit huis is de KIonipencentrale, hoek Dr. Leijds straat, T elefoon 11734. Georges Duhamel: Zij die zeggen dat het leven kort is, doen mij lachen, hoort ge, lachen! De jaren zijn kort, maar de minuten zijn lang en het mijne is een leven van louter minuten (Omdat z\f zonder toestemming van school is weggebleven, ten einde aan het schoonheidscon cours te Parijs deel te nemen, hebben B. en W. van Amster dam den directeur der H.B.S., hangende het onderzoek, ge machtigd. Miss Holland voor loopig van de school te verwijderen Het eind van de geschiedenis Is nu toch wel een misse boel, 't Is voor Miss Holland lee ijk mis, Een waarlijk misselijk gevoel. De glorie en de pret zijn uit. Verbleekt is 't vorstelijk aureool, Door 't oneerbiedige besluit: De koningin mag niet naar school. Daar zit ze nu. de majesteit. Terwijl er nuchter wordt beslist, Wat straf haar toekomt vóór den tijd, Dien zij al missend heeft gemist. Maar siert haar al niet meer de kroon, Toch telt- ze nog wel duchtig mee, Regeert ze thans niet in persoon Het zwoegend brein van B. en W.? Zij is een vraagstuk van belang En, zij 't niet als vorstin erkend. Zij heeft het stadsbestuur op stang Als teer en lastig precedent. Oprecht gesproken, hoop ik maar Dat het college mildheid vindt En met een koninklijk gebaar Genade schenkt aan 't schoone kind. Niet, waarlijk, dat ik haar gedrag Of ook haar schoonheid acht miskend, Niet, dat ik vind, dat alles mag, Wanneer je maar Miss Ho'land bent. Neen. 'k hoop dat B. en W. haar gauw, Den toegang tot de school hergeeft, Omdat je toch wel zeggen zou. Dat zij nog veel te leeren heeft. P. GASUS. De Trolley-bus. Zijn voordeelen. Krijgt Haar- lem hem? (le blad, le pag.) De ledenvergadering der H.O.V-: Dc flnan- ciëcle toestand, (2e blad, 2e pag.) De Parkeerterreinen. Een fiasco. (le blad. 2e pag.) Churchill over vrees die tot bewapening leidt en de taak van Genève. (2e blad, le pag.) De besprekingen in Rome inzake het vijf mogendhcden-vlootpact. (2e blad, le pag) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Mislukking. (le blad, le pag.) H. D.-Puzzles (3e blad, le pag.) Karei de Jong: Radiomuziek der week. Een voorbespreking. (3e blad. le pag.) Met Dr. \v. U. N. v. d. Sleen op zwerftocht. (5e blad, 3e pag.) C. J. v. T.: Oud-Haarlem: Waf gespaard bleef. i5e blad, le pag.) L. A.: Een prachtige, humoristische film van René Clair uSous les Toits de Paris". (5e blad, le pag.) Lettlnga: Financiëele Kroniek. (2e blad, 2e pag). Aga: Brief uit Tyrol. (5e blad, 3e pag.) Henry A. Th. LesturgeonDc affaire Dreyfus". Naspel van een tooneelstuk. (5e blad, 2e pag.) (Laatste berichten 2e pagina le blad.) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Bur. van Politie, Smedestrnat. abonnement; Voornevelt. Brouwerskade 69, ceintuur; Van Wooning. Beeksteeg 17. handbeschermer: Rij- neveld. H. v. Alphenstraat 30. halsketting; Kennel Haerlem. gele herdershond, jacht hond: Kennel Fauna, bruine hond. ruwh. herdershond; Jonkers. Ter Haarstraat 7, hondenpenning; Steeman. Ampzingstraat 22, handschoen; Steenkist. Westergracht 43rd., zeegras; Van Balen Blanken. Stuverstraat 14, rijwielbelastingplaatje; Van Dljke. Tulpen straat 42. sigarenaansteker: Ochtman. Klever parkweg 124, vulpotlood; Wien, Heerensingel 129, vulpen. DE HEER F. L. D. NIVARD LID DER EERSTE KAMER. In de vacature-Van Voorst tot Voorst had het Centraal Stembureau benoemd tot lid der Eerste Kamer, het Tweede Kamerlid lr. L. J. M. Feber. Naar de ..Tijd" thans verneemt, heeft de heer Feber deze benoeming niet aanvaard. Zijn opvolger op de lijst is de heer F. L. D. Nivard, wethouder van Rotterdam. Deze zal. naar het Hbld. meldt zijn be noeming wel aannemen. Dertig cents-advertenties van Vraag en Aanbod zullen in den naderenden schoonmaaktijd weder voor vele huis vrouwen het zekere en snel werkende middel zijn, om overtollig geworden bezittingen van de hand te doen. Deze rubriek is de grootste van haar soort in Haarlem cn zij groeit nog steeds. Bijzondere reclame is er nooit voor gemaakt, dc „GROENTJES" zijn gegroeid door hun succes. En dit succes is natuurlijk, als men bedenkt, dat zij dagelijks in dc gezinnen van meer dan 19000 betalende abonnés komen en dus veel meer gelezen worden dan welke andere advertenties van die soort ook in Haarlem. Voor enkele dubbeltjes brengen wij uw vraag of uw aanbieding over aan meer dan 19000 gezinnen en de brieven worden U gratis in drie bestellingen daags thuisbezorgd. Kijkt U eens na of U niet een ..GROENTJE" heeft op te geven. Wij ontvangen er al zeer veel, maar zijn niet bang voor meer. GROENTJESbeteekenen SUCCES m-

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1