OVER BEURZEN BALDWIN OVER GANDHI'S ACCOORD. VICTORIA-WATER BUITENLAND. Engeland. Duifschland. APEX Klop-veeg-Stofzuigers 1175- Oostenrijk. België. AGENDA GcMENCD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 7 MAART 1931 TWEEDE BLAD Gandhi zegt nogmaals zijn meening. Waar wrijving mogelijk is. Het wel en het wee ervan. Volledige onafhankelijkheid binnen de omlijsting van het gemeenebest. Uit den Duitschen Rijksdag. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In een rede te Newton Abbott heeft Stan ley Baldwin de conservatieve politiek jegens de overeenkomst met Gandhi en in het al gemeen jegens Indië uiteengezet. Het was volkomen onjuist, dat de conservatieven, door hun deelneming aan de Ronde Tafel-con ferentie, niet vrij zouden zijn in hun politiek ten opzichte van Indië. De partij had door haar deelneming slechts het beginsel van een federalen regeeringsvorm erkend en was tot niets meer gebonden. Dit beginsel was echter slechts de Lijst, waarbinnen de schildering nog geheel tot stand moest komen en spr. kon wel zeggen, dat de conservatieven in plaats van een lossere verhouding integendeel voor een veel vastere unie tusschen Engeland en Indië zullen opkomen. ,.Wij zullen," vervolgde spr. „onze verplichtingen jegens Indië nooit verloochenen of onze verantwoordelijkheid op anderen trachten af te schuiven en er zijn millioenen Indiërs, die nog steeds met vol vertrouwen tot Engeland opzien om een re geeringsvorm te vinden, die hen passen zal." „Hoe die regeeringsvorm uit zal vallen, is nog hoogst onzeker, maar het heeft geen doel reeds een definitief standpunt in te nemen zoolang er geen vaststaande plannen uit In dië voorgelegd zijn." Spr. gaf voorts volgens de N. R- C., de Indi sche regeering de verzekering, dat zij te allen tijde op den volkomen steun der conserva tieve partij zou kunnen rekenen bij het be waren van rust en orde. Gandhi heeft verklaard dat het verband tusschen Indië en het Britsche rijk diende ge vestigd te zijn op voet van volstrekte gelijk heid. Gandhi wees met kracht de bewering af, dat hij voor afwijzing van eenige schuld was, die Indië had en die op wettige wijze zou kunnen worden gedebiteerd. Hij zette voorts uiteen, dat Indië uitstekend autonomie kon genieten, terwijl het deel b eef uitmaken van het rijk. en zeide, dat hij niets in het gesloten accoord zag. dat de bevesti ging kon beletten van de befaamde resolutie van Karatsji, waarin algeheele onafhanke lijkheid werd gevraagd, die door de Congres leden op de tweede Ronde Tafelconferentie zal worden bepleit. Gandhi verklaarde dat het Congres zal aandringen op nauwkeurig heid van de verplichtingen, welke aan de toekomstige regeeringen worden opgelegd. De Volkenbond zou zoo noodig de quaestie kun nen regelen, doch Gandhi betwijfelt of Groot- Brittannië er in zou toestemmen, de quaestie naar den Volkenbond te verwijzen. Uit één en ander blijkt dat Gandlii de ïmimst mogelijke onafhankelijkheid binnen de omlijsting van het Britsche Gemeenebest zeer goed vereenigbaar acht, met de principes die hij met den onderkoning heeft besproken Dat bij de komende bespreking, zeer subtiele individueele opvattingen ten aanzien van deze kwestie ernstige wrijving kunnen veroorza ken, behoeft geen betoog. L. A. Rusland. Het proces tegen de Mensjewiki. MOSKOU. 6 Maart (V. D. Heden heeft Krylenko na een redevoering welke 5 1/2 uur duurde den doodstraf geëischt- voor de be klaagden Groman, Scher, Jakoebowttsj. Gins- burg en Soechanow. Voor de overige be klaagden, eischte hij lange gevangenisstraf fen. De eisch werd door het talrijke publiek met bijval begroet. In zijn redevoering had Krylenko er den nadruk op gelegd, dat de verhooren het bewijs geleverd hadden, dat de beklaagden hoogverraad pleegden en ge poogd hebben de Sowjetregeering omver te yrerpen. Einduitslag der verkiezingen in Londen. LONDEN. 6 Maart (D. V.) De definitieve resultaten van de voor de graafschap Londen plaats gehad hebbende verkiezingen luidt: Conservatieven 83 zetels,. Labour 35 zetels, liberalen zes zetels. De Conservatieven winnen zes en de liberalen een zetel. Communistisch tumult in een vergadering. LONDEN, 6 Maart '"Reuter). In een ver gadering, heden in Albert Hall gehouden, om te protesteeren tegen de „wreedheid" in de Russische gevangenenkampen, ontstond tu mult. De spreker had ternauwernood het woord genomen, of een aantal schreeuwde van de galerij .Leve de Sovjets!", waardoor verwarring ontstond. Zaalwachters stortten zich op de levenmakers en er ontstond een handgemeen. Van de galerij werden voetzoe kers In de zaal geworpen. De orde werd ten slotte hersteld. De lawaaischoppers werden uit de zaal gezet. „Im Westen nichts Neues" in den Rijkdag. BERLIJN, 6 Maart (VJD.) De Rijksdag heeft vandaag met 307 tegen 64 stemmen het communistisch voorstel tot onverwijlde opheffing van het verbod van de film „lm Westen nichts Neues" verworpen. Met dezelfde stemverhouding werd nog een voorstel verworpen, waarin verzocht wordt de Pruisische regeering ertoe te be wegen, dat zij op grond van de filmwet op heffing van het filmverbod zal eischen. Voorstellers waren de communisten. Aangenomen werd met de stemmen der socialisten, communisten en Staatspartij een soc.- voorstel, volgens hetwelk de Rijksdag het verbod van de film „lm Westen nichts Neues" als ongegrond verklaart en van de Rijksregeering verlangt, dat deze pogingen in het werk zal stellen de keuring van de film te bespoedigen, wanneer zij door de ver vaardigere opnieuw ter keuring wordt voor gelegd. Bij de verdere stemmingen over de begrooting van Binnenlandsche Zaken werd met de stemmen der sociaal-democraten en communisten een voorstel der Volkspartij verworpen, waarin van de regeering maat regelen gevraagd worden om de verplaatsing van de „Internationale van Goddeloozen" van Moskou naar Berlijn te verhinderen. Franzen ter verantwoording geroepen. In den Landdag van Brunswijk heeft de soc. fractie den nat.-soc. minister van politie Franzen ter verantwoording geroepen in ver band met de gebeurtenissen op 22 Februari, toen tijdens den Noordduitschen nat.-soc. partijdag Nazi's de wacht hadden betrokken voor het hoofdkwartier van Hitier te Bruns wijk en een politie-agent hebben belemmerd in de uitvoering van zijn functie, aldus het Hbld. In het bijzonder werd van soc. zijde op heldering gevraagd met welk recht minister Franzen een politiebeambte geschorst had en kazerne-arrest had opgelegd. De minister trachtte de bekende voorvallen als onschuldig voor te stellen, maar hij moest tenslotte toch toegeven, dat hij den bewusten beambte, zonder eerst diens chef erin te ken nen, bevolen heeft in de kazerne te blijven. Een maatregel welke genomen was, omdat de man, nadat de Nazi's hem in een handgemeen zijn gummistok ontnomen hadden, ter zijner verdediging de sabel had getrokken. Minister Franzen beweerde, dat het kazerne-arrest door hem was opgelegd als voorzichtigheids maatregel (dus om den man tegen de Nazi's te beschermen). Het wapendiefstalproces te Leipzig. LEIPZIG, 6 Maart 'V.D.) De advocaat- generaal van het Staatsgerecht te Leipzig hield heden in het wapendiefstal-proces zijn requisitoir. Hij eischte tegen Pestner vijf jaar tucht huisstraf met verlies der burgerlijke eere rechten en aftrek van tien maanden pcreven. tieve hechtenis. Voorts eisChte hij vijf Jaar tuchthuisstraf tegen de communisten Doerin. Wagner en Hoffmann. Tegen 27 beklaagden is de eisch nog niet uitgesproken. Motie van wantrouwen tegen Wirth verworpen BERLIJN, 6 Maart (VD.) De Rijksdag heeft in zijn zitting van heden een door de Communisten tegen den Minister van Bin- enladsche Zaken Dr. Wirth ingediende motie van wantrouwen met 271 tegen 66 stemmen en 38 onthoudingen verworpen. Frankrijk. Voor de organisatie van den Vrede. Bij de discussie over de begrooting van buitenl. zaken in den Senaat verzochten de rapporteur De Jouvenel en de voorzitter der commissie van buitenl. zaken Victor Bérard den Senaat ratificatie der Akte ter aanvul ling van het Pact Briand-Kellogg. Briand herinnerde er aan, dat hij bij de onderteekening van het Pact van Parijs de organisatie der arbitrage bepleitte. De aan neming der Algemeene Akte zal blijk geven van de continuïteit der pogingen van Frank rijk om den vrede tc consolideeren, de ratifi catie zal een moedige daad zijn, schier ver metel zelfs, maar zij zal opnieuw Frankrijk's loyauteit bewijzen. Overigens zijn wij voor nemens de noodigc veiligheidsmaatregelen te handhaven, maar dat is geen reden om niet den vrede te organiseeren. De Senaat nam daarop met bijna algemeene stemmen de statuten van het Internationale Hof aan alsmede de Generale Akte. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJ OR IS STRAAT IS - TEL. 107SS 50 millioen voor verbetering der oorlogskerkhoven. In den loop der laatste jaren is er her haaldelijk in het parlement of elders critfek geoefend op den staat, waarin de oorlogs kerkhoven op het voormalige front verkeeren. aldus het Hbld. Nu eens werden er schan dalen ontdekt bij de financieeie regeling van de definitieve teraardebestelling der ge sneuvelden, dan weer heette het dat er ruw en roekeloos met het gebeente der dooden omgesprongen werd. Dezer dagen heeft de Kamer zich weder om met de quaestie beziggehouden, zulks naar aanleiding van een verzoek tot interpelleeren van den onafh. afgevaardigde Henry-Haye. Deze deelde mede dat hij tijdens een bezoek aan het voormalig slagveld van Verdun het onvoldoende beheer der militaire kerkhoven had kunnen constateeren. De resten van tal rijke soldaten, die in den oorlog sneuvelden. wachten nog altijd in barakken op een definitieve teraardebestelling. Hij drong aan op het openen van een crediet van 50 millioen om verbetering in den toestand te brengen. De afgevaardigde Schleiter. maire van Verdun, sloot zich bij deze critiek aan. De minister voor de pensioenen, champe- tier de Ribes, aarzelde niet den spreker gelijk te geven. Doch het werk, dat op de voor malige slagvelden te doen is. is zóó omvang rijk, dat men er nog niet mee gereed kan zijn. Minister-president Laval deelde vervolgens mede, dat binnen acht dagen een wetsont werp strekkende tot het openen van een cridiet van 50 millioen zal worden ingediend. Na Curtius' bezoek. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken dr. Curtius is te Berlijn teruggekeerd van zijn driedaagsche bezoek aan Weenen. Er schijnt allerminst aanleiding om bij zondere politieke beteekenis aan dit bezoek toe te kennen, zegt het Hbld. Van .Anschluss", door Briand dezer dagen in de FranscheKamer een nog niet geheel verdwenen gevaar genoemd, al heeft het ook zeer aan actualiteit, verloren, is geen sprake geweest in de gehouden redevoeringen, slechts van gelijkheid van politiek tusschen de twee staten van één volk en van hartelijke vriend schap, die beide staten verbindt en van hun in doel en methode gelijk gerichte politiële. Veeleer schijnt de kern van het bezoek ge* legen te hebben in het streven om overleg te plegen over de economische quaes ties, welker oplossing voor beide landen, van vitaal belang is in den geest van regionale overeen stemming tusschen de industrieele en agra rische staten van midden- en zuid-oost Euro pa, zooais dr. Schober te Geuève heeft ge propageerd. Daarbij heeft deze echter tevens verklaard, dat zonder Duitschlands deelne ming Oostenrijk geen partij wil zijn in eenig economisch, verband in Europa. Invoer van herkauwers verboden. BRUSSEL, 6 Maart (VD.) De invoer van herkauwers is imet ingang van 7 Maant as. tot nader order verboden aan de grenskan- toren Meerse (Meerle) en Strijbeek (Meer- le). ENGELSCHE SPOORWEGEN. LOONSVERLAGING VAN en 5 LONDEN, 5 Maart. (Reuter). De loonraad voor de spoorwegen, bestaande uit vele ver tegenwoordigers der spoorwegmaatschap pijen en spoorwegemployés, evenals verte genwoordigers van het publiek, beval aan zienlijke loons- en salarisverlagingen aan. Deze verminderingen zouden 2 1/2 pet. be dragen voor inkomens tot en met twee pond sterling, vijf pet. voor inkomens hooger dan twee pond sterling per week. Ook de beta ling voor overuren en nachtarbeid zou wor den verminderd. Heden: ZATERDAG 7 MAART Stadsschouwburg: N.V. Het SchouwtooneeL „De baas in huis." 8 uur. Schouwburg Jansweg: Voordrachtoefening leerlingen J- C. Tuyn. 7.15 uur. Gebouw Haar!. Kegelbond. Bal-ma squé Herstellingsoord Spoorwegpersoneel. 8-30 uur. Hotel „De Leeuwerik": Alg. verg. N.V. Wed. Oosten en Zoon's Tapijt- en Beddenhandel, 8 uur. Palace: „De blonde Nachtegaal". Tooneel: „Tribolo en Smiles". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De Mascotte" en „Het recht zegeviert". Tooneel: Angelo Jaconelli. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: ,-Das Lied 1st a us". Tooneel: Astro (jongleur). 2.30, 7 en 9.15 uur. Bloemendaal: Hotel Vreeburg. Bal Masqué, 7.30 uur. ZONDAG 8 MAART Stadsschouwburg: „Elias weet het beter". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ensemble Jacques Sluyters. „Guus de Kraker". 8.15 uur.. Gem. Concertzaal: Optreden van mr. en miss Carter. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 9 MAART Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. „Beurzen", zei degene, die ik voor het ge val Interesseeren wou. ..praat me niet van beurzen. Ik heb er vijf, één is er lam, één is er leeg, één is er kapot, één is er plat en de vijfde, waar nog een dubbeltje in moet zit ten, heb ik wel, maar ik kan haar niet vin den". ,.Nee", zei ik. .Die bedoel ik niet. Ik weet er alles van. Ik heb zelf zes, maar ze zijn alle maal zoek, en ook allemaal leeg dus het hin dert niet erg dat ze zoek zijn. Ik bedoel die andere". „O", zei ze. „Hoe gaan wc dan?" „Tja", zei ik. ..Hoe gaan we?" „Travesti?" opperde ik aarzelend. ..Nee", zei ze beslist. „Geen travesti. Ik hou van travesti, ik ben dol op travesti. maar niet voor zoo'n gelegenheid. Travesti is uit stekend, als je er op zijn onvoordeellgst in uit. Het maakt je onhandig, en verlegen, het ontneemt je je prestige en je onoverwinne lijkheid, het kleineert je en maakt je tot een niet in tel zijnd vod". „Geen travesti dus", zei ik gedwee. „Hoe dan?" „Ik heb eens erg veel succes gehad", zei ze nadenkend, „toen ik als de hongerigste vrouw van Europa ging, maar toen wist ik het een week van te voren en kom me prepareeren. Ik weet ook van iemand, die als prijsraadsel maniak is gegaan, en als ik me niet- vergis prijsraadselen zij en haar hee'e familie nog. en ik weet ook van een kennis van me, die zich als huisvrouw vermomde, maar die heeft er al haar dagen van den vroegen ochtend tot den laten avond doorgebracht, heeft zich de vier volgende weken vermaakt met het te gen elkaar probeeren van de zes stofzuigers, die ze er heeft gekocht en droomt nog steeds hardop van een smeerolie die ze absoluut hebben moet voor den auto en haar snijboo nenmolen en waarvan ze den naam vergeten is. Laten we maar gaan, zooals we zijn. Jij en ik. Leeken". „Jij en ik. Leeken". zei ik verheugd. Het klonk niet kwaad. Wij zijn jij en ik: leeken en we komen de damesbeurs bekijken. Mag ik u misschien even aan elkaar voorstellen? Jij en ik, leeken de damesbeurs. Aange naam, aangenaam. Tk zal dan beginnen met u mee te deelen, dat wij dolblij waren, dat we tenminste dat eerste stoutmoedige voorstel van mij om in travesti te gaan( verworpen hebben Een man, op een damesbeurs is een nul, een niets, een erger dan niets. Er waren er. als ik me niet vergis, drie, en één zag ik net begeerig om een hoekje kijken en schuchtertjes weer verdwijnen, toen een voor hem bestemde por tie cara meivla in de handen van een for- sche huisvrouw viel, de tweede was in de handen gevallen van een lieftallige blonde juffrouw, die hem absoluut stof voor drie onverschietbare, waschechte. lichtechte, zeep echte en kleurechte zomerjurkjes verkoopen zou, hoe wel hij in het begin wel geprobeerd had om haar zachtmoedig aan haar ver stand te brengen, dat hij geen zomerjurkje droeg, en de derde zat te midden van drie flesschen bronwater, twee doozen toiletzeep, een bus wrijfwas, een paar damesschoenen, en een voorraad beschuitrollen in het restau rant versuft over een portie proefpoffertjes heen te staren. De man op zijn nietigst, op zijn smalst, om niet te zeggen op zijn malst. De heer der schepping, de sterke sexe, over geleverd aan het zwakke geslacht, geplukt, gevild, ontdaan van zijn schoone vedertooi van mannelijke eigenschappen, en overge bleven in zijn naakte, weinig charmante klp- peveL Ga nooit als man naar een dames beurs. Het beneemt u respect en illusies. Dat wij al bij voorbaat eenigszins gehandi capt waren voor de rol van de twee hongerig ste vrouwen van Europa was jammer. Mor gen, als dit artikel in de krant staat, is het pas de tweede dag van de damesbeurs, die duurt tot en met Zaterdag, den vijftienden Maart negentienhonderd één en dertig. Wie de kans heeft neme haar waar. en spare het huishoudgeld uit- over een heele week door de volgende week Zaterdag met zijn gan- sche familie als de hongerigste familie van Europa, en mocht dit vanwege de zware con currentie te veel gevergd zijn, dan als de hongerigste familie van Haarlem, of Amster dam, of zelfs als die van de Jansstraat of de Steenstraat of de Jan Steensüraat naar de negen en twintigste beurs van de dameskro niek te gaan. Honger maakt zelfs rauwe boonen zoet. hoewel men hier van rauwe boonen nauwelijks spreken kan. Maizena- vlaatjes met bessensap, koeken en koekjes, toffees en Molenaars kindermeel, H. O., die in minder dan geen tijd gaar is en bonbons. Praat me er niet van. Daar het vroor, aten wc vanmiddag op algemeen verzoek ook nog boerekool met worst. Wie als prijsvragenmanlak naar de beurs gaat. is verder voor de samenleving, en voor een heele hoop andere dingen ook nog. ver loren. Zooals ik zei, speelden wij slechts de rol van jij en ik, leeken, en toch ligt naast mij een stapeltje bontgekleurde prijsvraag formulieren, waarmee ik best kans zie den haard een poosje te stoken. Prijzen van aan tallen guldens, die je duizelen doen, van pa ren schoenen en blikken biscuits, die een mensch zouden doen watertanden. Als lk niet zeker wist, dat ik alleen kans heb om de prijsvragen te winnen, die me op het eerste gezicht zoo moeilijk lijken, dat ik er niet eens aan begin, zou ik vannacht waarschijnlijk opblijven Ik ben dolblij, dat we zijn gegaan in boven genoemde vermomming. De houders van de damesbeurs zijn handig en doorzien veel. Het eenige, waar ze absoluut niet tegen op kun nen, is de rondulte erkenning van het feit, dat je leek bent, of je als dusdanig uitgeeft. Wat begint tenslotte de handigste verkooper, als hij met een Heven glimlach tegen Je zegt: „Als u een verstandige huisvrouw bent"en Je glimlacht nog lieftalliger te rug en zegt bedremmeld: „O, maar dat ben ik niet". Wat doet tenslotte een handelaar in de allerbeste stofzuigers, die er op de we reld verkrijgbaar zijn, air je hem met een verwonderden onschuldblik In je oogen aan kijkt. en hem vraagt, wat een stofzuiger eigenlijk voor een ding is. want dat je daar nog nooit van gehoord hebt? Wij zijn het R. A. I.-gebouw in Amsterdam Ingegaan als leeken, en wat nog veel verdien stelijker is, we zijn er ook uitgekomen als leeken. We waren zelfs zoo zeer leek, dat we, voor we den tocht aanvaardden, tegen een man zeiden: „We gaan naar de damesbeurs. We mogen wel een karrebles meenemen". Hij ■sloeg zijn handen In elkaar en zei veront waardigd: ..Julllle vrouwen hebben toch ook niet het minste besef van handelsgeest! Je zorgt toch zeker, dat je die karrebies ook krijgt!" We hebben de karrebies niet gekregen, zoo zeer waren we leek op damesbeursgebied, en de dingen, die we er in hadden moeten doen, zijn ook min of meer door onzen neus ge boord. Omdat, we leeken waren Een bedor ven maag neem je tenslotte ook zonder kar rebies wel weer mee naar huis. „Da werden Weiber zu Hyanen". heeft Goethe eens. toen hij een beetje in een on vriendelijke stemming verkeerde, van ons vrouwen gezegd en zijn medemannen zijn het onmlddeüijk gnuivend gaan overnemen, en passen het bij voorkeur toe op uitverkoopen en damesbeurzen. Het is. minstens genomen, overdreven, of een hyena is een veel dier baarder beest, dan ik me voorgesteld had. Mogelijk ben ik ook op dat punt leek. Ik heb nog nooit een hyena op zijn best meege maakt. Maar met dit al weet u het dus. Wij zijn- naar de damesbeurs geweest en we zijn geen huisvrouwen, en geen liefhebbers van prijs raadsels en we waren noch hongerig, noch mannen. Tenslotte zou het laatste niet zoo dwaas zijn geweest. Ik zou graag do dames beurs hebben willen zien door de oogen van den man, die zijn caramelvla voor zijn neus zag weg pikken, of door die van den verla tene, die te midden van zijn veroveringen over een portie poffertjes heen zat te staren. We weten ter nauwernood iets van stofzui gers af. en a's u me vraagt, hoe de kandelaar in de gang zoo glimmend komt. dan kijk ik verbluft en zeg 'n beetje stupide dat die altijd zoo is. Ik zal het u altijd onmiddellijk kunnen zeggen, als ik een koekje lekker vind, maar a'.s u van me wilt weten, hoe ze heeten. neem ik er gauw nog één. omdat het nu eenmaal geen usance ls om met een vollen mond te praten. We waren leeken. we zijn leeken. en ik vrees met groote vreeze, dat we het altijd zullen blijven. Mag ik u even voorstellen: DE 29e BEl'RS VAN DE DAMESKRONIEK Van 6 tot en met 15 Maart in het gebouw R A. I.. Amsterdam. WILLY VAN DER TAK. DE DRJESTUIVERSOPERA IN THURINGEN VERBODEN. WEIMAR, 5 Maart (W. B.) Op last van den den Thurlngschen minister van onderwijs dr. Frlck ls de vertooning van de geluidsfilm ..Die Dreigroschenoper" het gelijknamige stuk voor Thuringen voorloopig verboden. In de motiveering van dezen maatregel wordt gezegd, dat de film de godsdienstige gevoelens kwetst en een onzedelijkcn invloed uitoefent. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Vörcfnnninn nioeilijkc en onrerclmaUge T erMUpping Stoelgang regelt men vlug zonder kramn of pijn met Mijnhardts Laxeertab'etten Prijs per doos 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten DE POORTEN VAN DE BANK. (Van onzen Londenschen correspondent). Naarmate de bouw van de nieuwe Bank of England opschiet, onthult het ontwerp meer en meer zijn geheimen. Bij stukjes en brokjes leert het publiek, dat buitengewoon nieuwsgierig ls, het uiterlijk en de ornamen tatie van .het grootste zakenhuis van de wereld" (de uitspraak is natuurlijk Eagelsch kennen. Jaren lang heeft men zelfs niet kunnen zien dat er gebouwd werd, ofschoon men wist dat er gebouwd werd achter do oude grijszwarte muren, die sinds menschen- heugenis het oude gebouw omgaven en nu worden gehandhaafd om het nieuwe gebouw, dat er binnen oprijst en nu gerezen is tot hoog erboven. De gevel, die naar de Konink lijke Beurs is gekeerd en die als voorgevel kan worden beschouwd, is voorzien van veel beeldhouwwerk, een vrouwenfiguur zittend op een bol, waarschijnlijk een aandbol, in de fries van den topgevel (en al lang door de vox popull „the new lady of Thread needle Street" genoemd, in tegenstelling met de Old Lady, de oude spotnaam voor de bank) die vrouwenfiguur dan en een rij vrouwen en mannenfiguren op halve hoogte over de gansche breedte van den voorgevel. De Bank is nu een der voornaamste bezienswaardig heden van de stad geworden. De vorige week stonden de beeldhouwwerken (met uitzonde ring van „the new lady" die al lang zicht baar is) nog in zakkengoed gdhuid. Maar een paar dagen geleden heeft zonder een. schijn van ceremonieel de onthulling plaats gehad. Ze geschiedde door werklieden, die eenvoudig de doeken verwijderden met een onverschilligheid, die wel sterk contrasteerde met de nieuwsgierigheid, die opbrandde uit de scharen, die beneden op het plein voor de Koninklijke Beurs In afwachting toekeken. Maar niets vertelt zoo indukwekkend van de glorie van de Bank als haar deuren, die nu ook zichtbaar zijn geworden. De poort- deuren van de beroemdste schatkamer van de wereld zijn vervaardigd van brons en, evenals het beeldhouwwerk, ontworpen door den bekenden Britschen beeldhouwer Charles Wheeler. De ornamentiek ls er stoutmoedig op gezet in diep rolief. Er is een groote mid* Jendeur, waar de ornamentiek do stichting van de bank symboliseert met een schip uit den MJd van Willem van Oranje, en de macht van het geld met de hand van Zeus. den bliksem omvattend. Boven die voorstellingen bevinden zich de sterrengroopen de Groote Beer en het Zuiderkruis, voorstellende het gansdhe aardrijk omvattende operaties van de instelling. Een der vleugeldeuren vertoont een Assyrischen leeuw die de klauwen heeft geslagen in een hoop Britsche munten. De andere vleugeldeur heeft drie leeuwen van onvervalsfhten Britschen oorsprong. De deuren worden algemeen bewonderd. Dat kan niet worden gezegd van de beel den, die de menschelijke f'.guur geweld ver schaffen, zoo ze die figuur al geen geweld aandoen. Zelfs de vrouwen in de groep zijn ware „mannetjesputters". In veel commen taar er over hoort men het verwijt dat de stukken Eps'ein-achtig zijn. i En daarmede zijn ze in Engeland, waar Epstein niet ge waardeerd en slecht geduld wordt, veroor deeld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. Heerlijk en gerond Natuurlijk Bronwater Voor huishoudelijk gebruik voordeelig en gemakkelijk in LITER-SCHROEF- FLESSCHEN. SEDERT 1887 EENE NEDERLANDSCHE ONDERNEMING.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5