FINANCIEELE KRONIEK. N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8, TELEFOON 13829 UI..) ALLE BANKZAKEN HEERENBAAI EEN GAT? EEN VLEK? J. LOTTGEOG Het Genootschap van den Octopus. HAARLEM'S DACBIADZ ATERD AC 7 MAART 1931 New-York in reactie. Lagere dividenden. Vaste koperprijs en grooterc vraag naar staal en ijzer. Januari-ontvangsten der Spoorwegen teleurstellend. Regeeringssteun aan de Indi sche suikercultuur als precedent voor de Rubbercu?luur. Res trictie besluit in de theecultuur opgeheven. De politiek heeft in de afgeloopcn week op de beurzen grooten invloed geoefend; zoo wel de binnenlandsche als de bultenland- sche. Wat de laatste betreft, de toenadering tusschen Frankrijk en Italië ten opzichte van de viootsterkte, heeft op de Europeesche beurzen een gevoel van opluchting gegeven; alles wat in onze rumoerigen en opstandigen tijd bevorderlijk kan zijn aan den vrede en de consolidatie in ons werelddeel, is voor de beurzen een welkom phenomeen. Maar dit vredelievend gebaar heeft toch slechts tijdelijk overwegenden indruk ge maakt. Te New-York is de beurs enkele da gen van streek geweest als gevolg van de toe gekende bonificatie aan de oudstrijders, wel ke een zware aderlating voor de Amerikaan- sche schatkist beteekent en den Yankees al licht op een belastingverhooging zal te staan komen. Aan den anderen kant brengt zij, gelijk men dat noemt „geid onder de men- schen", op grond waarvan men zelfs een ver levendiging van den handel verwacht. De beurs had aanvankelijk meer oog voor het eerste, zoodat van een verdere hausse geen sprake was. Het kan ook eerst wel, gelijk we de laatste weken reeds opmerkten. Al klaart de bedrijfshemel in de Unie wat op. ook de economische kalender aan den overkant van den Oceaan wijst nog geen lente aan. De beurs heeft den invloed van talrijke dividend verlagingen te weerstaan, moet ook ver trouwd raken met de vermindering van ont vangsten bij bedrijven, waar men het niet verwachtte bijv. de Cities Service of waar men een langzaam herstel meende te mogen tegemoet zien de spoorwegen. In Januari zijn de meeste spoorwegontvangsten weer gevoelig lager geweest; de netto's van 67 der voornaamste systemen zelfs 37 pet., hoewel ook Januari 1930 reeds een crisis- maand was. Eerst geleidelijk hebben de spoor wegen hun exploitatiekosten kunnen verla gen, zoodat het nog wel eenige maanden zal duren, alvorens de daling tot staan komt. Het kan daarom niet verwonderen dat mpijen als de St. Louis San Francisco en de Chic. Rock Island hun dividend gaan verlagen. En evenmin bevreemdt het dat de Car Foun dry, een Amerlkaansche „Werkspoor" daar toe overgaat 'van 1.50 tot 0.75 dol'., per kwar taal), want laatstgenoemde mpij. verdiende dit dividend reeds lang niet meer. Wel is het telkens weer een verrr^aig als kleinere ko- permpijen als de Nevada en de Kennecott hun dividenden handhaven, hoewel ze thans niet Worden verdiend. Vermoedelijk hoopt men in koperkringen, dat de prijsstijging van het roode metaal, welke ook deze week aan hield, een nieuwe periode van winstgeven de prijzen zal inluiden; koperwaarden b Ij- ven aan do New-Yorksche beurs voortdurend vast, nadat ze sinds het b»gin des jaars reeds een flink avans achter den rug hebben. Het schijnt trouwens ook in de Ijzer- en staalin dustrie iets beter te' gaan; we wezen daarop de vorige week, mede in verband met de lage prijzen van automobielen, rubberbanden en benzine, waardoor een belangrijke sleutel- industrie In de Unie nieuwe bestaansvoor waarden schijnt te krijgen. Maar men ver trouwt toch ook in Wallstreet de markt nog niet, omdat elk voorjaar eenige verlevendi ging brengt en men nog moet afwachten of men ditmaal met meer dan een seizoenver- schijnsel te doen heeft. Op de Europeesche beurzen wais de invloed van New York ditmaal derhalve van weinig be teekenis. Gelukkig had men te Amsterdam een goed equivalent. Enkele Cultuurafdeelin- gen vertoonden iets van hun. vroegeren glans. Nieuwe mogelijkheden werden ondekt voor de Suikercultuur, nu de Indische regeering het Chadbourneplan steunt en den suiker export van Nederl. Indië wil helpen beperken. Jammer van één kant, dat men hierop al was vooru 1 t-geloopenzoodat er eigenlijk voor een passend huldebetoon aan de regeering in den vorm van een flink koersavans geen vol doende ruimte meer aanwezig was. Maar als het om wat vroolijkheid gaat is men aan de Amsterdamsche beurs niet ras verlegen en de feestelljkhedenwerdenderhalve ditmaal naar den hoek der Rubberaandeelen overgebracht. Hier waren ze zeer welkom, want op deze af- deeling was 't reeds maanden de dood in den pot; en van louter plezier en dankbaarheid maakten de lang verwaarloorde rubbertjes dan ook hoogut elegante, soms ietwat gewaag de sprongen, waar heel de beurs zich mee amuseerde. Vraagt ge wat de rubberaandee len met beperking van suikerexport te maken, hebben, dan getuigt dat altham volgens onze rubberexperts van onvergelijkelijke onnoozelheid. Het is Immers ..simple comme bonjour", dat wat de Indische regeering aan de tinproducenten cn de suikerproducenten toestaat, ook aan de rubberproducenten niet kan weigeren. Met andere woorden, het verstorven en verschrompelde rubberplan" ontwaakte tot nieuw leven en zoo Ingenomen was men met deze wedergeboorte, dat het heele Amsterdamsche rubbercomité zich on middellijk inscheepte naar Londen, om den Engelschen „restrictlonisten" de oogen te openen voor den nieuwen dageraad, welke er voor de rubbercultuur is aangebroken. Reeds uit hoffelijkheid voor de komst van dit illus ter gezelschap, liep de Londensche rubber- prijs aanstonds 12 d. per pond op, wat nog al iets zeggen wil bij een prijs van 314 d- Blijkbaar heeft men In zijn vreugderoep niet opgemerkt, dat de suikerprijs nog altijd wei nig gevoelig is voor de aanstaande beperking van uitvoer en productie en ook scheen men opeens te zijn vergeten, dat de rubber restrictie reeds is afgesprongen op de niet te controleeren inland che productie, welke bij de thans geldende lage prijzen bezig is te verdwijnen, maar die, loopt de prijs weer op, met kracht zal worden hervat. Voor de dage lij ksche beursbezoekers Is dit trouwens ook van geen beteeken is. ZIJ verheugden zich in wat drukkere affaires, boekten meer orders en op hun eigen „gokjes" wat koerswinst en wachten nu weer rustig af. Vermoedelijk is het publiek nog niet hard op de Rubberaan deelen ingeloopen en terecht, want de kan sen voor 't tot standkomen van een rubber plan met behulp van de regeerfng, staan waarlijk zoo gunstig niet. Een streep door de rekening van de jubelende beursmenschen was de stopzetting der theerestrictie, welke in 1930 naar 't algemeen gevoelen, wel een'g resultaat heeft opgeleverd. Maar de Engelsche thee belangen doen niet meer mee, ook hier schijnt de inlandsche productie verdere samenwerking onmogelijk te maken. Thee- aandeelen waren na het midden der week wat lager; de theeprijzen zijn trouwens de laatste weken reeds flauw geweest. Zoo blijft men aan de beurzen tusschtn hoop en vrees schommelen en is er van een- bepaalde richting in de koersen geen sprake. Men mag reeds tevreden zijn, wanneer ge lijk dit de beide eerste maanden van 1931 het geval was de markt langzamerhand meer weerstandsvermogen aan den dag legt en hier en daar kleine aanwijzingen van herstel zichtbaar worden. LETTINGA. STADSNIEUWS GEMEENTEL. ORGELCONCERT. SOLISTE; MIA PELTENBURG. Het eerstvolgende Gemeentelijk Orgel concert zal plaats vinden Dinsdag 10 Maart a.s. in de Gemeentelijke Con eer.'zaal. De bekende zangeres Mia Peltenbur.g, onze oud-stad,genoote, zal dien avond als soliste optreden. Aangezien zij in langen tijd hier niet opge treden is, zullen velen thans de gelegenheid willen benutten om haar weer eens te hooren Onnoodig te zeggen, dat een zeer kunst zinnig programma is saméngesleicL VERGADFRING HANDELSREIZIGERS. De afd. Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden houdt Zondagmorgen 8 Maart a.s. een vergadering voor haar leden handelsreizigers, teneinde ook in Haarlem te komen tot een vakgroep Reizigers. De heer W. A. de Tello Jr. lid van de Lan delijke Commissie Reizigers zal het woord voeren, ter inleiding van de soeciale propa ganda onder de Handelsreizigers in de maan den Maart en April. (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. t En ben ik dan thuis gekomen Gauw myn pijpje uitgeklopt; Even Radio genoten En een versche pijp gestopt. Luie stoel, pantoffels, krantje, Da's hei fynste wat ik ken; DOUWE EGBERTS zorgt ook dan weer. Dat ik,in de wolken* ben 20-50 cf. per ons verschaft U wolken van genot. NED. REISVEREENIGING. VAN DEN WATERVAL,VAN SCHAFF- HAUSEN TOT DE BERNINA. Het is een goede gedachte geweest van het bestuur der Reis vereen tging af deeling Haar lem den heer W. Graziano, van de Zwitser- iche Verkeerscentrale uit te noodigen tot het geven van een lezing vcor het Noord-Oosten van Zwitserland. Talrijke aanwezigen in den foyer van de Gem. Concertzaal hebben genoten van een interessante, met een enkele sappige aneu dote gekruide causerie. Dé heer Graziano voerde ons naar aanleiding van vele uit stekende lantaarnplaatjes van Schaffhausen, tot de Bernina en toonde de schilderachtigste plekken uit deze zoo mooie streken. Wij zagen de oude, rijk versierde Zwiteersche huisjes, alle voorzien van een pittoresk erkertje, be wonderden den machtigen RheinfalL, be zochten den geboortegrond van Zwlngli, kregen een glimp te zien van don klooster tuin met klok, naar aanleiding waarvan Schiller „Das Lied von der Erde' dich'te. Spr. verhaalde van het lieflijke plaatsje Heiden voor vijf jaar nog ombekend aan de Hollanders, doch bij hen thans zeer in trek. omdat het niet omringd is door hooge ber gen. Want dat zit den Nederlander in het bloed: hij moet ruimte hebben, hij zou niet 'altijd, zooals hij,,;'! noemt, „opgesloten" kun nen zijn. En omgekeerd zij, die geboren zijn in Zwitserland, houden het niet lang uit in óns vlakke Tandje. Ik tenminste, zei spr. moet toch op gezette tijden mijn ber gen terugzien En zoo is het dan ook verklaarbaar wat de voorzitter der vereeniging, de heer Sabel al aanstipte in zijn dankwoord dat hij. die hot over het lagere gedeelte van Zwitserland zou hebben, tóch niet kon nalaten, eenige foto's vair trotsche sneeuwtoppen te pro* jecteeren. Na de pauze vergastte de heer Graziano de aanwezigen op enkele films. Daarin werd oa een blik gegund op de Bodènsee, en St. Gallen en Apponzell, waar eenige meisjes in hun fraaie kleederdrachten aan hun fijn kant en 'borduurwerk bezig waren. Per postauto trokken we verder door Graubünden, en tot slot werd gedraaid St. Moristz met de ski- schaus en Ijsbanen. ARBEIDSWET KANTOORBEDIENDEN. De afd. Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden houdt op Woensdag 11 Maart een vergadering voor Kantoorbedienden in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, in samenwer king met de afd. Haarlem van den Bond van Technisch en Opzichthoudend personeel, vakgroep teekenaar, alwaar de bos.'L-secreta- ris van de „Algemeene" de heer W. Brouwer Jr. en de secretaris van den B.T.O. de heer Alb. Duisterhof, zullen spreken over de „Arbeidswet voor Kantoorbedienden". Deze vergadering is bedoeld als protest vergadering tegen de vele, in de Wet voorge stelde, uitzonderingsbepalingen. Zooals bekend zal ook het personeel op de teekenkamers onder dezelfde Wet vallen. NEDERLAND EN ORANJE. Donderdag werd door de Antl-revolution- naire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" een vergadering gehouden in de gymnastiek zaal van de Dr. A. Kuyperschool aan het Rosenhagepleln. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en sprak zijn blijdschap uit over de flinke opkomst. Na eenige bestuursmededelingen trad als spreker op onze stadgenoot Mr. P. van Driel, over het onderwerp: „Volkenbond en Ontwapening". In zy'n inleiding constateerde deze. dat de afkeer van den oorlog groeit door de uitbeel ding van den krijg. Dit achtte hij een grooten vooruitgang, waardoor de pub'ieke opinie in de richting van den vrede geleid wordt. An derzijds wees hij er echter op. dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat men de gewapende verdediging, zij het als uiterste middel, gaat disqualificeeren. Ontwapening hangt ten nauwste samen met veiligheid. „Heeft de Volkenbond die veiligheid gebracht?", vroeg spreker. „Ongetwijfeld is een groote vooruit gang te constateeren. Het Volkenbondspact verplicht de leden tot vreedzame beslechting der geschillen; het verbiedt den oorlog, a s één der partijen het vonnis van den rechter, de uitspraak der arbiters, of het eenstemmig rapport van den Raad van den Bond als be middelende instantie aanvaardt. Het sanc tioneert deze bepalingen door een gezamen lijke actie voor te schrijven van de leden te gen den staat, die zijn verplichtingen in de zen niet nakomt". Uitvoerig schetste spreker den gang van zaken bij het uitbreken van een conflict tus schen twee leden van den Bond en de ver schillende middelen tot vreedzame plossing van het geschil. „Is de veiligheid, die de Volkenbond heeft gebracht, zóó groot, dat leger en vloot eenzij dig kunnen worden afgedankt?" vroeg spre ker „Deze vraag moet ontkennend beant woord worden. De sanctieregeling van art. 16 van het Volkenbondspact is door inter pretatie verlamd Elke staat zal beoordeelen of hij mee zal doen aan de bondsactie tegen den staat-aanvaller. Onder het regiem ran den Bond zullen er geoorloofde aanvalsoorlogen moge'ijk blijven, waarbij Nederland zich neutraal zal moeten verklaren. Verschillen de belangrijke staten, als Amerika en Rus land, zijn r,og niet als lid tot den Bond toe getreden. Uittreding van andere staten uit den Bond blijft mogelijk. Slechts de aanvals oorlog wordt in de meeste gevallen door het Statuut verboden, de verdedigingsoorlog blijft, indien geen vreedzame oplossing van het geschil alsnog ingeroepen kan worden, toegelaten". In het kort ging spr. de moeilijkheid der begrippen „aanvaller" en „verdediger" na. Hij concludeerde, dat het Vo'kenbondspact handhaving der neutraliteit in bepaalde ge vallen en noodweer tegen een aanvallenden staat altijd toelaat. Daarom maakt de bond bewapening niet overbodig. Uitvoerig stond Mr. van Driel vervolgens stil bij de factoren, die de veiligheid beïn vloeden. Als de voornaamste besprak hij, met voorbeelden uit het nationale leven, de rechtszekerheid, de zekerheid der rechtsexe- cutie, de beperking der middelen om onvei ligheid te veroorzaken en den zondigen aard van den mensch.Hij wees er op hoe ontzaglijk veel de Bond indirect voor de ontwapening gedaan heeft, door de veiligheid te vergroo- ten. óok direct heeft de Bond zich met het vraagstuk der ontwapening bezig gehouden. Talloos vele conferenties hebben plaats ge had. De bijeenkomsten der Volkenbondsorga nen boden de gelegenheid tot vertrouwelijken omgang der verschillende regeeringsperso- nen. De scherpte van de standpunten der verschillende regeeringen is verminderd. Toe nadering werd geconstateerd. De overeen stemming tusschen Italië en Frankrijk is een heuglijk verschijnsel. Een ontwerp voor de groote Ontwapeningsconferentie is vastge steld. De commissie, door den Volkenbond benoemd om een indirecte bewapening door verlaging der defensiebegrootingen te bestu- deeren, stelde eenstemmig de mogelijkheid daarvan vast en ontwierp een stelsel daar voor. „Ontwapening is geen kwestie van een hand omdraaien", aldus spreker. „Verande ring van de mentaliteit der volkeren ver- eischt veel tijd. Toch heeft de Volkenbond, vooral indirect, maar ook direct, zeer veel gedaan voor de oplossing van 't ontwapenlngs vraagstuk. De eenzijdige ontwapening moet bestreden, maar daar ook de wederzijdsche voorgestaan worden". Spr. vraagt welwillendheid voor den Bond. Hij stelde in het licht, wat door Nederlan ders, vooral door anti-revolutionnalre Neder landers als Prof. Auema, Prof. Rutgers, Dr. Colijn en Dr. Nederbragt voor en in den Bond is tot stand gebracht. Met een opwekking tot propaganda voor den Bond tot kennis van zijn werk en wezen en tot gebed voor zijn uitbouw, eindigde spre ker zijn rede. Van de gelegenheid tot gedachtenwlsseüng werd ruimschoots gebruik gemaakt. Na dank aan den spreker werd de geani meerdere vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. R.K. GENOOTSCHAP „STILLE OMGANG". Evenals ander Jaren houdt bovengenoemd Genootschap de jaarlijkxhe bedevaart van Haarlem naar Amsterdam dit ja ai' in den nacht van den 2len op den 22en Maart. In verband met het gouden feest der Amster damsche afdeellng is ditmaal de deelneming buitengewoon groot. De „Stille Omgang" der afdeeling Amster dam vindt echter in den nacht van 14 op 15 Maart plaats. Sedert eenige jaren is de bede vaart der .Stille Omgang" gesplit:t in twee opéénvolgcnde Zondagen Immers ondanks het groot aantal van 54 R.K. kerken en kapel len In Amsterdam wist men het aantal bede vaartgangers r.iet te herbergen. Naar verluidt zal dit jaar óók Mgr. D. J. D. Aengenent, Bisschop van Haarlem, te voet den tocht medemaken in den nacht van 21 op 22 Maart a.s. Door de H.IJ.S M. zijn maat regelen getroffen om het groot aantal bede vaartgangers ten spoedigste weer naar hunne woonsteden te kunnen vervoeren. INTERNATIONALE VFOmVEVROND VOOR VREDE EN VRIJHEID. De Nederlandsche afdeeling van den Inter nationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrij heid heeft een circulaire verspreid, waarin een en ander wordt medegedeeld over het doel en het streven van den Bond. Wij ont- leenen er het volgende aan* Het i-. een algemeen verschijnsel, dat een beweging, die eenigen tijd reeds heeft be staan en gedurig gegroeid is, een tijd beleeft, waarin zij al het ware verstart. Er zijn zeer weinig bewegingen, op welk gebied ook. die aan dezen gang van zaken ontkomen. De vrouwen, die zijn aangesloten bij den groo ten. in 46 landen werkenden Internationalen. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid kunnen echter met rechtmaUgen trots op haar bond wiizen. die wel aan deze verstarring ontkomt. Bij de eenheid van het groote doel, dat voor alle leden hetzelfde is: „Duurzame vrede vestigen in de samenleving", wordt aan ieder aangesloten land de keuze overgelaten den weg te kiezen, die in dat land de beste lijkt. Nimmer zal een hoofdbestuur in een of an dere landelijke afdeeling de groenen in dat land een bepaalde denk- of werkwijze op dringen. Het blijft bij advheeren. meestal pas na gevraagöen raad. Ook kent geen enkel groepsbestuur zich het recht toe ran da plaatselijke leden een bepaalde houding te eischen. Daarom is het ook dat de Bond. onder opperlelding van miss Jane Adams, sticht.--.ter van „Huil House" te Chicago, in het eene land een anderen indruk maken kan dan in het andere, zooals dat ook het geval is met de groepen van een en hetre^de land en met de leden van een groep uit de zelfde plaats. De Bond werd opgericht in het Jaar 1915. toen nagenoeg alle Internationale banden door oorlogsverdwazing waren verbroken. Het/ hoofdbureau zetelt te Genève in Maison In ternationale, een centrum van officieele, half- en niet-officieele werkers op interna tionaal gebied. Afgevaardigden van den. Bond trachten overal wederzijdsch begrijnen te kweeken, gedachten van Vrede en Vrijheid voor menschen en gemeenschap ingang te doen vinden, In congressen, studieconferenties, zomer scholen en vergaderingen worden die onder werpen behandeld, die het gezichtsveld van de medewerkers in en buiten den Bond ver ruimen en het verantwoordelijkheidsgevoel van een ieder wakker schudden, in dezen tijd vooral met betrekking tot de voorbereiding van de gifeassenooriog en voortzetting van den economischen krijg. De Bond .zal blij ven strijden, gesteund door de liefde, de kenn.l= en de macht van vele duizenden leden, die overal, in wereldsteden en in kleine plaatsen, de regeeringen bewer ken en de mensc.ben leiden In de richting van Vrede en Vrijheid. De Bond wijdt, na de plechtige onderte kening en ratificatie door 57 landen van '°t Kellogg-pact, dat den oorlog als zijnde „mis daad" buiten de wet stelt, bijzonderen arbeid aan de logisch uit dit pact voortvloeiende universeele ontwapening als bewijs van ver trouwen der landen onderling in elkanders gegeven woord, een vertrouwen dat met alle kracht moet aaneekweekt en versterkt wor den en waartoe ieder mensch het zijne kan, bijdragen. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaafd voor het docto raal examen in de rechtsgeleerdheid de heer M. van Voolen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ik 60 Cts. per reeel. Ki'öLU Hïiijffii Gr. Houtstraat Sa TELEFOON .0771 iillllIlöMPiilllllUlilBilIEIlBlBlIIBIfflfflffl FEUILLETON. Uit het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden.) 29) „Ik zal niet minder gelukkig zijn dan Laura, als ik met Mlchaël getrouwd ben." JDat hoop ik kind. Maar geld heeft hij anders niet!" „O, maar u zult eens zien hoeveel hij ver dient, als zijn roman maar eenmaal uitge geven is!" „Goed, maar hij moet dat boek eerst nog afmaken en dan moet hij nog zien, of hij er een uitgever voor kan vinden." „Het is al af en hij heeft er cok al een uitgever voor", vertelde Margaret, terwijl zjj neerknielde naast den divan, waar op haar moeder lag. „Ik heb er u niets van ge zegd, omdat Mlchaël niet wilde hebben, dat u het wist. voordat alles heelomaal in kan nen en kruiken was. Ik heb hem geholpen met het nazien van de drukproeven. Ik ben overtuigd, dat hU een reusachtig succes met zijn boek zal hebben en dat hij er ge noeg geld mee zal verdienen om te kunnen trouwen." Maar mevrouw Drum, die zich gegriefd voelde, dat zij bulten dit alles gehouden was, schudde ongeloovlg het hoofd. „Ik voor mij geloof niet, dat een schrijver tegenwoordig veel verdient. Maar wij sullen het beste hofren, Margaret, Tusschen haak jes, waarom is Michael al In een paar dagen r.let. hier geweest?" „Hij hééft het zoo vreeselijk druk", ant woordde Margaret, terwijl zij haastig een anderen kant uitkeek. „U moet niet vergeten moeder, dat hij zijn eigen baas niet ls." „Maar Dick wel. En die is ook in twee da gen niet hier geweest," „Hij zal morgen wel weer komen opdagen, denk ik", .D3t hoop ik tenminste. Ik wil hem zoo vaak bij me hebben, als het maar kan voor hij weeh naar 't buitenland vertrekt. Maaf het wordt tijd om je te kleeden, Margaret. Sara heeft beloofd mij gezelschap te hou den tot jij weer terug bent." Sir Gregory was tamelijk gced gehumeurd, ofschoon het hem tot zijn eigen verbazing buitengewoon ontstemde, dat Perris nog niet teruggekeerd was. Voor het diner brach hij Margaret in het kort op de hoogte van wat hem overkomen was. „Ik heb al een onderhoud gehad met In specteur Hurkereindigde Sir Gregory zijn mededeelingen. „Hij is van plan om morgen met behulp van Arden, te probeeren die myterieuze boerderij te ontdekken. Waar schijnlijk hebben zij Perris ln dezelfde kaïmer opgesloten als waarin ik gezeten heb, want dat was een soort gevangenis. .Maar die schurken zullen hun hoofdkwar tier wel in allerijl verplaatst hebben", meende Margaret, „Zij zullen er rekening mee houden, dat u de politie Ingelicht hebt. Zou het niet verstandiger zijn als Hurker vanavond nog met dat onderzoek begon?" Sir Gregory werd rood van drilt. HIJ hield er niet van als een ander hem ongevraagd raad gaf. „Ik zal naar mijn eigen inzichten te werk gaan. Juffrouw Drum" antwoordde hij koel, „cn daarbij: ik wensen persoonlijk bij het onderzoek tegenwoordig te zijn en daar ben ik vanavond nog niet tóe in staat.Morgen zal de politie de heele streek tusschen Pitsea en Romford afzoeken." Margaret schudde het hoofd. „Ik vrees dat de vogels dan gevlogen zul len zijn. Enfin, als Mlchaël maar in veilig heid is „Vanavond of morgenavond staat hij weer in levende lijve voor je neus" trachtte Sir Gregory, wiens drift alweer gezakt was, haar joviaal gerust te stellen, „en" ging hij op zachter toon voort, dan zal ik hem finan cieel vooruit helpen, zoodat hij spoedig zal kunnen trouwen. Ik ben hem wel wat ver plicht. na het gevaar dat hij geloopen heeft om mij te bevrijden." „Ik denk niet dat Michaël geld van u zal willen aannemen," antwoordde Margaret een beetje verlegen. „Wat hij gedaan heeft was zijn plicht. U kent zijn opvattingen". „Ja, ja. Hij ls een groote stijfkop", zei de millionnair. .Maar hij zal het geld aanne men. Ik houd er niet van verplichtingen te hebben, waarvan ik me niet gekweten heb. Maar laten wij daar maar niet verder over praten Dat zal ik wel met hèm in orde ma ken. We moesten r.u maar aan tafel gaan." Aan het diner behandelde hij Margaret ge heel als een gast. Laura en Theodore hadden het te druk met elkander om zich met iemand te bemoeien en mevrouw Cargoe, die verrukt was dat Theodore Arden, dien zij zoo graag mocht lijden, binnenkort zijn har- tewensch vervuld zou zien, had alleen aan dacht voor het Jonge paar. Freddy at niet aan tafel en Margaret en Sir Gregory had den dus volop gelegenheid tot een vertrou welijk gesprek. Inplaats van zich. zooals gewoonlijk, na het diner in de bibliotheek terug trek ken. blecr' de heer des huizes bij de anderen Sn den salon; hij vroeg Margaret om piano te spelen en daarna aan Laura en Theodore, om samen wat muziek te maken. HU was vriendelijk en gezellig en de huisgenooten vroegen zich verbaasd af, welk wonder deze verandering teweeg gebracht had. „Hij is er heel wat op vooruit gegaan, sinds den moord op Medina", verklaarde Laura tegen Theodore, „maar zoo aardig als van avond, heb lk hem nog nooit gezien! Als hij nog eens een serie onaangenaamhe den krijgt, wordt hU nog een volmaaktheid in persoon. Maar ik moet telkens aan dien armen Perris denken", ging het meisje be drukt voort. „Ik hoop maar. dat hem niets ergs overkomt. Margaret zag er vanavond echt verdrietig uit, vond je ook niet?" „O, als Perris er maar weer is, wordt zij ook wel weer vroolijk." .Denk je dat Perris terug komt?" vroeg Laura ongerust. Arden's jongensachtig gezicht kreeg een ernstige uitdrukking. „Morgen ga ik met de politie mee naar Pitsea", zei hij, „om het stoffelijk over schot van mijn auto op te halen en te pro beeren die boerderij te ontdekken. Perris wordt daar waarschijnlijk gevangen gehou den." Sir Gregory was intusschen naar de bi bliotheek gegaan om nog een paar dingen in orde te maken, voor hij naar bed ging. Mevr. Cargoe en Margaret bleven een poosje in de kamer van eerstgenoemde napraten over Laura's aanstaand huwelijk. Het was bijna tien uur en Margaret wilde niet iaat naar huis gan. Maar eerst moest zU nog die beide enveloppen uit de lade van Michael's schrijfbureau halen. „Mevrouw Cargoe", zei ze een weinig aarzelend, „ik zou graag even in de werk kamer van Michaël gaan kijken of daar misschien een brief voor mij ligt. Ik heb er niet eerder aan gedacht, anders had ik van ochtend wel gekexen. Maar het lijkt me heel goed mogelijk, dat hij mij een brief heeft geschreven vóór hij die gevaarlijke expeditie begon." De list gelukte volkomen: ook mevrouw Cargoe kon zich deze mogelijkheid heel goed voorstellen .Natuurlijk, kind", zei ze hartelijk, „ga je gang; je weet den weg.ik hoop dat je maar een brief vindt! Ik blijf hier wel op je wachten." Margaret stond op. ging de kamer uit, maar bij de deur gekomen draaide zij zich nog even om. ..Zou ik, als het niet te vrijpostig is, mogen vragen oi ik met het rijtuig thuisgebracht kan worden? Het is wel maar een klein eindje, maar u kunt misschien wel beg-'ijpen dat ik vanavond een beetje zenuwachtig ben. En dan is het niets prettig alleen in donker te moeten loopen." Ook deze motiveering ging er bij de goed hartige mevrouw Cargoe grif in. Van de eigenlijke reden waarom Margaret, als ze de lijst uit het bureau had gehaald, liever niet alleen naar huls wilde loopen, had zo natuurlijk geen flauw vermoeden! „Ik zal dadelijk het rijtuig laten inspan nen". zei zij bereidwillig,.terwijl zij op de bel drukte. Margaret was erg blij dat ze per rijtuig zou worden thuisgebracht. Ze had een idee, dat Dick haar zou volgen. Hij wist. dat Per ris haar geschreven had, waar zij de bewus te lijst kon vinden en de veronderstelling lag voor de hand dat het s'.uk in Michael's schrljfbu-eau op Horn Hall bewaard was. Toen zij Perris' kamer was binnengegaan en het licht had aangedraaid, schrok zij bi,i de ontdekking dat de jalouzieén niet neerge Laten en dat de gordijnen opengeschoven waren. Maar dat sprak eigenlijk vanzelf dat Michaël dien avond niet in zijn kamer had gewerkt. Zij bleef een oogenblik onbeweeglijk staan, zich afvragend of Dick misschien niet buiten op den loer lag. (Wordt vervolgd)»

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6