Bij Ruwe Handen PUROL. Doos 30 ct. den Strijd tegen de Misdaad ALS VROUWEN OP ROOF UITGAAN. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 10 MAART 1931 TWEEDE BLAD door A. HEEROMA, Oud-Commissaris van Politie te Amsterdam. e statistieken wijzen uit. dat het f aantal mannen, die voor misdrijf veroordeeld worden, dat der vrou wen verre overtreft, waaruit men zou kunnen concludeeren, dat de vrouwen minder misdadig zijn dan de leden van het sterke geslacht, doch statistieken, hoe nuttig en noodig ook, moet men maar laten voor wat ze zijn en met het trekken van conclusies zij men eenigszins voorzichtig. Hoewel jonge mannen, die, werkloos rond zwervende, er toe komen zich op de edele zwijntjes jacht toe te leggen met als onaf scheidelijk gevolg een'opname in de ge vangenis, zouden daar wellicht niet terecht gekomen zijn als zij meisjes geweest waren, omdat het een jonge vrouw, die werken wil, gemakkelijker valt aan den kost te komen dan een jongen. Dan is het ook zoo'n beetje de gewoonte, dat alleen de man veroordeeld wordt, als hij gestolen heeft, terwijl de vrouw of vrouwen van»het gestolen geld geprofiteerd hebben en wisten of zeer goed begrepen, dat de man niet van zich zelf de middelen bezat om haar zoo goed te bedeelen als hij deed. ja. hoe dikwijls was het niet een vrouw, die uit zucht naar weelde, zij het- soms weelde in engeren zin, den man er toe bracht zich aan het goed van een ander te vergrijpen, en ik heb er mij dikwijls over verbaasd, dat de vrouwen, als zij dan zagen, dat de man in handen der politie was gevallen en verna men dat de meubels en kleeding. die hij haar had gegeven, van gestolen geld gekocht wa ren, het een groote onbillijkheid vonden, dat haar die goederen weer werden afgenomen. Ik geef hier maar een paar voorbeelden om te laten zien, dat de statistiek omtrent het misdadig karakter niets bewijst' en men dus niet kan zeggen, dat mannen slechter zijn dan vrouwen. Het zou mij zelfs zeer gemak kelijk vallen om aan de hand van een sta tistiek te bewijzen, dat vrouwen veel dlef- achtiger zijn dan mannen; men behoeft zich dan slechts te bepalen tot de categorie win keldiefstallen. Dagelijks kan ik wel zeggen, werden er vrouwen aan het bureau gebracht vogels van diverse pluimage die zich aan de prullerijen en ook aan meerwaa-dige artikelen in de Bijenkorf hadden vergrepen, terwijl slechts nu en dan een man betrapt werd en het was opmerkelijk dat. als een man iets gapte, het iets was dat hij ^brui- ken kon, terwijl vrouwen dikwijls maar in "t wilde weg graaiden en dingen bij zich had den, waarvan ze het gebruik niet eens ken den of, zoo ze dit al wisten, ze niet konden gebruiken. Nu is er een categorie, die systematisch te werk gaat en zoo werd er eens een vrouw bij me gebracht, die met haar dochte~tj verschillende kruide nierswinkels afliep en daar door het kind al lerlei artikelen liet ste len, tot ten slotte een groote karbies gevuld was met eetwaren, die vergeten waren te be- jsvif- r^i* talen. Ook dit is een I WT771 I kenmerk van vrouw en I H H dat zij ik spreek na- I\ t\ fy l tuurlijk niet in'ta'ge- V-., IV meen er geen been lö in zien om haar kin deren op haar stroop tochten mee te nemen en ze onderricht te ge- schillende krui- ven in de kunst om deniersioinkels wat weg te nemen. afliep. Soms ook zijn de kin deren er alleen bij om de aandacht af te leiden en de vrouwen volgen dan den gedachten- gang, dat een moeder die met haar kinder tjes een winkel bezoekt, geacht wordt een rechtschapen mensch te zijn, een bewijs, dat zij weten, wat een goede moeder moet we zen. Laat ik er terstond bijvoegen, dat de ontaarde moeders, die zoo' weinig begrip van haar moreele plichten tegenover haar kinderen hebben, gelukkig zeldzaam zijn. Ik ben nu op het terrein der beroepsdie verij gekomen en denk nu aan een soort vrouwen, die zich bezighouden met zakken- die met haar dochtertje ve?- vrouwen die zich "bezighouden met zakkenrollerij rollerij. Hierin zijn twee groepen en wel zij. die als de mannelijke collega's op plaatsen met veel verkeer werken en de zoogenaamde beroofsters. De eersten zoeken haar slacht offers onder de vrouwen, de laatsten heb ben het op mannen gemunt en w°rken ge woonlijk in combinatie met mannen; dat zijn de luitjes uit de onderwereld. Zij. die haar rasgenooten belagen, zijn soms menschen van wie men dit. allerminst zou verwachten; ik heb ze gekend, die een behoorlijk huishou den hadden, een jong vrouwtje bijvoorbeeld die heel netjes woonde en die men keurig gekleed achter den kinderwagen kon zien wandelen; als 't kindje thuis sliep ging ze en passant naar Gerzon of een andere groo te zaak. sloeg daar even haar slag en ging weer naar huis. Een andere vrouw was er. iemand al op leeftijd, die getrouwde kinde ren had en een heel eerbiedwaardige bur gerjuffrouw scheen; zij ging speciaal de markten bezoeken en lichtte handig de por- temonnaies uit de mantelzakken van andere marktbezoeksters. Dat was kleptomanie. zei ce psychia'er. toen hij geroeoen werd om haar geestestoestand te veroordeelen, maar de rechtbank vond het dan toch maar beter, dat ze een paar jaar in een gesticht werd opgeborgen, want die kleptomanie is lastig voor de menschen, die tot de ontdekking ko men, dat he: weekgeld, dat- uit zich zed al een groot oplosslngsvermogen heeft, daarin op afdoende wijze was geholpen. Zijn nu de mannen weer zoo braaf, dat zij de portemonnaies der huismoeders met rust willen laten? Ik wil dat ook niet beweren, maar het is voo- heeren Dickpockets al'ijd een beetje risquant om zich tusschen het vrouwvolk te bewegen, want hij vait daar cp en wellicht worden hem nog andere be doelingen toegeschreven en ge weet het: niets is den zakkenroller zoo onwelkom als het voorwerp der publieke belangstelling te zijn. Van vrouwelijke dieven als ik hierboven beschreef heeft ieder gehoord en iets on waarschijnlijks schuilt er, hoop ik, in mijn verhaal niet, maar nu loop ik, naar ik vrees, gevaar, dat men mij niet au serieux zal ne men, als ik het wil hebben over de vrouw als inbreekster. Inbreken toch is werk voo: een man; daartoe behoort durf, kracht, vlugheid, kennis van gereedschappen en ieder die wel eens een vrouw beng heeft ge zien met een hamer en een beitel, hield zijn hart vast. Inbreken is ook heuser» ieders werk niet. Een gaatje in een brandkast te boren valt niet mee: één staat met de borst gedrukt tegen een beugel, waaraan de me- taalboor bevestigd is en draait aan de kruk. maar achter hem staan er twee en duwen hem met alle macht in den rug om zooveel mogelijk druk op de boormachine uit te oefenen. Is het gelukt een gaatje te maken, dan wordt daarin de punt van 'n reuzensav- dineschaar gebracht en de steel wordt met een stuk gasp ij p verlengd om de hef boom zoo krachtig mo gelijk te maken: dat is geen vrouwenwerk. Ook neemt men ge makshalve soms de heele brandkast mee om die op een meer geschikte plaats naar be- hooren te bewerken en zoo'n brandkast ver sjouwen vereischt manlijke spierkracht. Daar komt dan nog bij, dat de bewoner ge woonlijk niet zoo beleefd is om alle deuren van kantoor of magazijn open te laten en om binnen te komen moet veelal een onge wone weg worden gezocht over daken en en duwen hem .met alle macht in den rug. over daken en muren. muren, hetgeen in den. nacht al weer z*n eigenaardige bezwaren meebrengt en ge weet dat inbrekers een bijzondere voorliefde voor nachtwerk hebben, waarschijnlijk om de gebruikers van een kantoor overdag niet in hun bezigheden te storen. Ik weet wel. men kan zich met touwen, ladders en zak lantaarns het werk vergemakkelijken, maar met dat al is dat toch niet iets, wat men spoe- ciaal aan vrouwen zal opdragen, al leven we in een tijd van emancipatie. Men zou mij dus waarschijnlijk niet gelooven, als ik ver telde dat ik wel eens een inbreekster had gekend en ik wil er dan ook terstond aan toevoegen, dat ik nooit een vrouwelijk wer kend lid van het gilde der brandkastdieven heb ontmoet. Maar als stille vennoot ko men zij in die ondernemingen wel voor; zij zorgen dan voor geld om gereedschappen te koopen, zij zijn tegenwoordig bij de voorloo- pige besprekingen; ze gaan er overdag eens op uit om poolshoogte ie nemen; ze verzor gen ten slotte de buit, want vergeet niet. dat alle zorg niet weg is. wanneer het gelukt is een operatie behoorlijk uit te voeren. De politie toch stelt er levendig belang in te weten wie de helden zijn. die aan de nachte lijke expeditie hebben deelgenomen en die helden zelf zijn bescheiden menschen, die niet met hun verdiensten te koop loopen en om onbekend te blijven is het niet goed, dat men in het bezit gevonden wordt van voor werpen, die aan het uitstapje herinneren. En nu is de vrouw alweer de meest geschikte persoon om voor een veilige bewaarplaats te zorgen. Treedt alzoo de vrouw op als handlangster van den man. een enkele maai komt er eens een naar voren, die de mannelijke hulp ver smaadt en zelf op roof uitgaat. Vogeltje heette ze en misschien was het deze naam, die haar op het denkbeeld bracht uit te vliegen en vreemde kooitjes op te zoe ken. Ze was niet groot en sterk; ze zou haar naam oneer aan gedaan hebben, als ze dit was geweest of het had willen schijnen. Ze werkte niet met breekijzers, sardinescharen en borst boren: brandkasten liet ze onaan geroerd in zooverre dat ze niet poogde ei- gaten in te hakken of te boren: dus een in breekster in de beteekenis die men er aan hechten zou was ze niet, maar toch was 't een inbreekster. Ze toog er op uit met val- sche sleutels en als deze haar pogingen om binnen te komen weerstonden zocht ze een anderen weg; dan liet ze zien. dat ze een vogeltje was. want. ze klauterde bij ramen en deuren op en wrong het lijfje door een klein raampje, maar er binnen kwam ze. En dan. ja, dan peuterde ze met vrouwelijk gerei een schaar of een mesje laagjes en kas'Je* open, zelfs heeft ze eens. in stijl blijvend, met een vork het slot van een ouderwetsch brandkastje weten te openen. *t Was een be- geerlg vogeltje: het pikte weg wat grooten roofvogels de moeite van 't meenemen niet waard was geweest; die zoeken geld. goud. desnoods effecten, ofschoon dit laatste artikel in de vouwen veel gevaar verbergt. Vogeltje wist niet wat effecten waren; pa pleren waren voor haar van geen waarde, tenzij het bankbiljetjes waren, want die ver smaadde zij niet. Maar gouden ringetjes, oor belletjes. broches en dergelijke, ja, die nam ze mee en zelfs een waardeloos prul met slmilisteentjes maar fel van schittering; kleurige doekjes, vaasjes en beeldjes, dat alles was van haar gading. En ze verzamelde alles in het pluche tafelkleed, want ook dat trok haar aan en knoopte het er om heen om het mee te dragen naar huis. 't Was dus geen echte roofvogel, maar een jonge kraai of een ekster. Ge ziet het: de vrouwelijke zucht naar op schik, naar prullaria was Vogeltje bijgebleven en die werd haar noodlottig. Wij, die achter aan komen en den boel met een critisch oog bezien, wij vonden het vreemd, dat vaasjes en beeldjes zonder waarde waren weggevoerd en wij zochten daarom niet in de kringen van Gerrit de kraker en consorten, maar we zoch ten naar een vrouw, een kleine tengere vrouw en toen Vogeltje weer uitvloog en zich in een ander kooitje had gezet- viel het deurtje achter haar toe en niet lang daarna werd voor haar een ander kooitje in gereedheid gebracht van stevige tralies voorzien, waar geen vaas jes of beeldjes waren, geen tafelkleed de ruwe tafel aan het oog onttrok en waar den mensch geleerd wordt met hoe weinig men tevreden kan zijn. Vogeltje nam die les niet ter harte, want toen het deurtje weer voor haar was open gezet en ze weer vrij kon rondvliegen, ont waakte de oude lust om bij anderen naar binnen te vliegen,-maar die pret duurde kort. Ieder wérkt zoo volgens eigen systeem en waar vogeltje in het gevang geen nieuw sy steem had uitgedacht, maar weer vaasjes en potjes ging gappen, was dit voor ons hetzelfde alsof zij haar visitekaartje had achtergelaten en dies stapten we naar Vogeltje en brach ten haar terug naar het kooitje, dat haar eerst kort te voren had zien vertrekken. Het schijnt, dat zij toen de lust tot uitvliegen heeft verleerd of wel het gevaarlijkè ervan heeft begrepen; ik heb haar althans voor de derde keer niet teruggezien. Nu zal Vogeltje wel dood zijn of zoo niet. dan zullen de veeren wel zijn uitgevallen en de pootjes ver stramd, zoodat aan uitvliegen niet meer ge dacht behoeft te worden. DE VADERLANDS LIEVENDE" MINISTER. 6 nationaliteiten. ROMANTISCH PERSONAGE IN DE ABESSINISCHE RECEERING. Tusschen Frankrijk en Abessinië Is een uniek geschil ontstaan, als gevolg van een arresta tiebevel, door den krijgsraad te Rouaan op grond van desertie uitgevaardigd tegen den minister van Openbare Werken van Abessinië. Saleh bey el Falaki pasja, aldus vertelt „De Courant". Genoemde minister £s een zoon van den lijfarts van den vroegeren sultan van Marok ko. Moelay Hafid. Zijn.moeder heette Marie Rohmer zij was afkomstig uit den Elzas en bezat de Duitsche nationaliteit. Het kind kwam te Parijs ter wereld, waar het als een natuurlijk kind onder den naam van Rohmer en als Franschman bij den bur gerlijken stand werd ingeschreven. Na haar herstel begaf de jonge moeder zich echter naar Constantinopel en daar werd de baby naar Mohammedaanse!» recht als zoon van den lijfarts Ingeschreven. Daarbij kreeg de jongen den naam van Saleh bey en de Turk- sche nationaliteit. Saleh bey studeerde ln Frankrijk en Dultsch- land. Gewapend met zijn Ingenieursdiploma begaf hij zich ten slotte naar de Vereenigde Staten, waar hij binnen weinige jaren een groot vermogen vergaarde. Toen in 1914 in Europa de oorlog uitbrak, liet hij zich door het Fransche consulaat te New-York bij wijze van voorzorgsmaatregel arresteeren. dat hij nog altijd Rohmer heette en van Duitsche nationaliteit was. evenals zijn moeder. Maar toen het langzamerhand duidelijk werd, dat de Vereenigde Staten aan den kant der gealli eerden aan den oorlog zouden deelnemen, vond Rohmer alias Saleh bey het veiliger zich te laten naturalfseeren. Daardoor werden de V.S. tot zijn derde vaderland. Blijkbaar was hem dit echter nog niet vol doende, althans na den oorlog verleende ko ning Foead hem ook nog de Egyptische natio naliteit met het toevoegsl Falaki pasja. Ten slotte werd hij in 1930 door Ras Tafari tot minister van Openbare Werken benoemd. Be leefdheidshalve liet Saleh bey zich toen ook nog maar de Abessinlsche nationaliteit aan meten. Maar de vijf nationaliteiten, die hij bij zijn weten bezat, konden hem er niet voor be waren. dat de Fransche autoriteiten te Rouaan hen» bij gelegenheid van een doorreis lieten arresteeren en naar het Huis van Be waring overbi-engen. zonder eenlg respect voor zijn ministerieele waardigheid. Want naar de opvatting der Fransche militaire gezagheb bers was Saleh bey Falaki pasja nog altijd de natuurlijke Rohmer van Fransche natio naliteit. En zij wenschten hem wegens desertie te vervolgen. In het Huis van Bewaring protesteerde hij op zulk een luidruchtige en ontembare wil ze. dat men den minister als straf een dag schoonmaakkarweït'es liet opknappen. En toen ook dat niet hielp, sloot men hem al leen in een cel op. Slechts een van zijn vele vaderlanden hielp hem, namelijk Amerika. Dank zij de krach tige protesten van het Amerikaansche gezant schap te Parijs werd hij ten slotte op vrije voeten gesteld, op voorwaarde evenwel, dat hij een der zes nationaliteiten definitief als de zijne zou kiezen. Blijkbaar riepen dringende staatszaken hem echter naar Abessinië terug. Want nog voordat iemand er op verdacht was. had een zekere Falaki pasja van Egyptische nationaliteit de reddende Zwitsersche grens gepasseerd, zonder dat de treinbeambten hadden bespeurd, wien zij eigenlijk voor hadden. Thans heeft de krijgsraad te Rouaan een nieuw arrestatiebevel tegen hem uitgevaar digd. Intusschen zit Rohmer alias Saleh bey echter allang weer te Addis Abeba aan dei» voet van Ras Tafari's troon. „DE GENERALE LIJN" MACHTIG FILMEPOS VAN EISENSTEIN. De Vereeniging voor Volkscultuur gaf gis teravond voor een groot aantal leden een ver tooning van de film ..De generale Lijn" van EisensteinAlexandrofTLssé, het- drietal, waarvan men onlangs het ln dit b'ad uitvoe rig besproken werk: .Romance Sentimenta- le" een geluidsfilm heeft kunnen zien. De Generale Lijn is een zwijgende film. maar een zoo sterke, een zoo krach lge en zoo overtuigende, als er well.cht nimmer een tweede gemaakt zal worden! De grond, moe der aarde, de arme boer. do slavin in wie de vonk van de hoop en het idealisme gloeit. Rusland in zijn primitiefsten staal, dat is de film ..De Generale Lijn". Het zwoegen, he: zweeten, 't vechten met den akker, het ploe teren in de heete zon. dat ook is ..De Ge nerale Lijn". Hopeloos, troosteloos is het be gin: als bladzijden uit een vochtig boek. waar een geur van schimmel en bederf uit opstijg:, wentelen de tafereeien aan het oog voorbij, regelmatig elkander opvo gend. rij na rij. als regelen van een droefgees:lg lied. Maar al lengs wordt in de vrouw de wil geboren om er uit te komen, weg uit de misère, en zij sticht met enkele volgelingen een arbeidsge meenschap. Samen zal men werken, samen zal men lijden, samen zal men overwinnen. De film wordt rijker aan licht, rijker aan vreugden, rijker aan hoop. Het werk groeit, de gemeenschap drijft onverstand uit en ze geviert over de stompzinnigheid en het oer- conservatisme van de primitiefste al er Rus sische landbouwers. Het tempo wordt sneller, de cadans onregelmatiger, de greep losser, ge durfder. het spel van de camera weelderiger. In anderhalf uur ziet men hoe zich oneer de witte stapelwolken van het Russische land of onder den strakken blauwen hemel, die geen regen uit wil storten, een dramatisch levensproces voltrekt, hoe dit proces het hoogtepunt bereikt en met een niet te stu ten hevigheid, de hevigheid van een uitbarsting van een vulkaan, de apotheose baart: De overwinning op den grond, de overwinning op duisternis ei» misère, op vadsigheid en onver stand. En als de draagster van het leven, schrijdt de figuur van de boerin Marfa Lap kin over dit strijdveld van mensche.ijk leed en menschelijke hoop. ,JDe Generale Lijn" is een kunstwerk in oppersten zin. L. A. Aan de vertooning val» dit werk ging nog het een en ander vooraf. „Octavo" een har monica groep bracht met enorm veel succes een aantal nummers ten gehoore. De bekende bard Meyer Hamel betrad met zijn guitaar het podium en zong eenige uitstekende lied jes op werkelijk artistieke wijze. Ook het suc ces van den heer Hamel was terecht zeer groot. Voorts traden nog eenige sprekers op. Onder anderen een vertegenwoordiger uit Amsterdam die over den klasses'-rljd sprak en over de beteekenis van het communisme in dien strijd. De voorzitter van de V.V.V.G deel de mede. dat de vereeniging thans reeds meer dan duizend leden heeft en dat men hoopt voor 1 Mei het tweede duizend.al vol te hebben. Ten slotte werd nog een tweetal films vertoond; V. V V. C. Journaal (met gegevens over Ber- lijnsche communistische demonstraties) en „Breken en bouwen" die een episode uit de actie der Nederiandsche communisten be handelt. NOORD-HOLL. VEREENIGING „HET WITTE KRUIS". ALGEMEENE VERGADERING- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k f»0 Ct«. per repel. De afdeeling Haarlem van de Noord-Hoi- landsche Vereeniging „Het Witte Kruis" hield Maandagavond haar algemeene vergadering in hotel ,.Lion d'Or". In zijn openingswoord constateerde de voor zitter. dat het afgeloopen Jaar een gunstig verloop ghad. zoowel wat de Chancieele re sultaten als wat den arbeid van de vereeniging betreft. Spreker bracht dank aan de bestuurs leden voor het belangrijke werk. dat zij ook in het afgeloopen jaar weer ten behoeve van het „Witte Kruis" hebben verricht. Voorts memoreerde spreker de aangename samen werking. die tusschen de bestuursleden be stond. Tenslotte herinnerde spreker er aan. dat het aantal bezoeken der wijkverpleging in 1931 opnieuw is toegenomen. Hij bracht een woord van hartelijken dank aan de beide zusters, die haar taak tot aller tevredenheid hebben vervuld. Van de Jaarverslagen van secretaris en penningmeester, welke vervolgens aan de orde kwamen, publiceerden wij reeds een uittrek sel. zoodat we kunnen volstaan met naar het desbetreffende nummer te verwijzen. Enkele vragen werden naar aanleiding van de beide verslagen gesteld en door aen voor zitter beantwoord. Nadat de heer W. J. van Vloodorp verslag had uitgebracht van de in October te Haar lem gehouden algemeene vergadering kwam de as. algemeene vergadering ter sprake. De vergadering besloot in een der vacatures van het hoofdbestuur candidaat te stellen de heer A. W. MIchels. voorzitter der afdeeling Haérlem. Bij de rondvraag vroeg de heer Albrecht of er niet wat meer propaganda voor 1 werk van ..Het Witte Kruis gemaakt kon worden, bijvoorbeeld door maandelijks te adverteerpn in de plaatselijke bladen. Hetzelfde lid stclrie aan het bestuur de vraag of de vereeniging bij het debacle van „De Nieuwe Boerhaave" geen belangrijk verlies geleden heeft. Mr. Van Dam antwoordde op deze laatste vraag, dat dit verlies hoogstens f 72 per wijkzuster be draagt. Hierna sluiting. COMITé BESTRIJDING GEVOLGEN DER WERKLOOSHEID. In dank ontving het Comité te Haarlem de volgende bijdragen: Dr. W L L f 10' C. A. B. f 500: Ned. R.K. Politiebond St. Michael g 25: Kerkl. C. v. d. L. f 34.05; N V de Faam f 100; Mevr. A. V. f 10: J. J. S f 10: H. E. E. f 25: Dr A. A. v S. f 25; Perso neel PEN f 243.50: Haarl. Politlepers. f 50; P. L. f 2.50; Totaal f 1035.65. DE AANSLAG OP EEN' ZWEEDSCHEN ZEEMAN. De 24-jarige schoorsteenveger, die aange houden Ls omdat hij ervan verdacht wordt Vrijdagavond op de Prins Hendrikkade te Amsterdam een Zweedschen zeeman met een mes ln den rug gestoken te hebben, heeft thans naar het Hbld. verneemt een be kentenis afgelegd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Baiteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f105.- LANGS DE STRAAT. Wonderen, „De wonderen zUn de wereld uit", zei dezer dagen een cynicus tegen mij. en 1»U lachte schamper. „Ik ben er tenminste nog nooit één tegen gekomen". Hij Ls ze natuurlijk wel tegen gekomen. Hij heeft ze alleen maar niet gezien. Wonderen gebeuren er nog lederen dag op deze aarde, die op het eerste gezicht zoo nuchter en koel lijkt: maar alleen zij. die er vast in geloo ven. kunnen ze zien en ondervinden. Wonde ren gebeuren er in de duisterste hoeken en ln de donkerste gaten, op de somberste dagen en ln de luguberste nachten. Ze zljr. als glinsterende sterren, die uit den hemel op aarde vallen, en wie er één ziet en zoo'n ster weet op te nemen en glanzend te houden, die zal zed een beetje van die glans op zijn me- demenschen afstralen Velen zijn er onder ons. die denken, dat het werk gedaan ls, als zij de ster eenmaal in hun bezit hebben, en zij vergeten hem en laten hem dof worden. Pas als het te laat is. zullen zij zich herin neren, Koe schoon de glans was. toen zij hem voor het eerst in handen hadden. Ik wou, dat gisteren mijn vriend do cynicus het kleine stralende sterretje had kunnen zien. dat in een sombere, klcurlooze. bokkige derde klascoupé op een ijskouden. e'lendigen dag uit den hemel viel te midden van ons landerige, rillende verkleumde menschen. Hij zou het hebben moeten zien. of hij wilde of nit. Het schitterende en pinkelde zoo. en zoo onverwachts en ongedacht, dat wij er alle maal verbaasd en g'imlachend naar zaten te kijken, en dat wij ons allemaal een beetje minder aantrokken van de koude, winderige wereld, toen we eenmaal weer buiten ston den. In die coupé dan zaten een man en een vrouw, niet meer jong. nog niet oud. armoe dig. slordig gekleed, met afgedragen, dunne Jassen aan en uitgetrapte schoenen. Boven, op zijn vermoeid, gelig konijnenkopje dob berde een te groote pothoed en om zijn ma gere. tanige hals hing als een touw een oud sjaaltje. Zijn oogen waren grijsblauw en pienter, en schoten kleine, vergenoegde straaltjes naar alle kanten. Om zijn smalle, droge mond lag een glimlachje en zijn han den wreven steeds met een Innig vergenoegd gebaartje over elkaar. Zij was loelljk en grof, met een grooten zwarten hoed op. die non chalant op haar slordige piekharen danste, en ze hing op de bank als een moe. slap. uit gezakt vod. met in haar ééne groote hand zijn actentasch en ln de andere een pak. Maar onder den hoed schoten haar oogen stralend lar.gs het- publiek in de coupé en haar groote mond lachte een broeden, goed- moedlgen grijns. Ze converseerden onbekommerd en luid op, en het eenige doel van zijn conversatie was om haar de kans te geven iets grappigs te zeggen, wat ze dan ook telkenmale tot zijn groot genoegen en uitbundige trots deed. en het doel van de hare was enkel en alleen om ons allen aan het verstand te brengen, dat zij een onvergelijkelijke domoor was met een man. die alles wist. Glunderend zaten zo naast elkaar, fier bij elk geslaagd pogen, verrukt om eiken gllm'ach, die heimelijk in den mondhoek van een lid van het luisterend publiek verscheen. Die twee. slonzige, armoedige, onaantrek kelijke, bijna zielige menschen. hielden van elkaar, zooals ik nog nooit, twee menschen van elkaar heb zien houden Ze hielden van elkaar, zonder er waarschijnlijk ooit over nagedacht te hebben, ze warei» zoo trotsch en verrukt, met elkaar, dat ze bijna niet wisten, waar ze met hun trots en verrukking moesten b'.ijven, en ze vonden elkaar waarschijnlijk mooier en aantrekkelijker dan de schoonste prinsessen en de dapperste prinsen uit de oudste sprookjes, die tot in lengte van dagen gelukkig verder leefden, toen ze elkaar een maal gevonden en gekregen hadden. En dan zeggen ze. dat de wonderen de we reld uit zijn! Ik wou. dat mijn vriend de cy nicus hen gezien had: ik wou. dat. u hen ge zien had. Twee menschen. gedrochtjes bijna, armoedig en afgewerkt, en zoo stralend ge lukkig. dat we allemaal een beetje mee be gonnen te stralen. Zij hadden een ster zien vallen, en zij had den hem samen opgeraapt en hem gekoesterd en verzorgd, en er ieder en dag een beetje aan gepoetst en gewreven, on» den ander te verrassen, en nu zaten ze daar, en de glans van hun ster straalde aan alle kanten van. hen af. De wonderen zijn de wereld nog lang niet uit! W. T. AGENDA DINSDAG 10 MAART Schouwburg Jansweg: Ensemble Jacques Sluyters. ..Guus de Kraker". 8.15 uur. Gom. Concertzaal: Orgelconcert. Mia Pel- tenburg (zang). 8 uur. Gcb. Protestantenbond: Internat. Ant. Mil. Vereen. Lezing ds. Schernierhorn. 8 uur. God. Oude Gracht 79: Voordracht ds- G- J. Waardenburg. 815 uur. Geb. de Nijverheid: N.V. „Ripperda", Jaarl, alg, vergadering. 3 uur nam. Geb. Blauwe Kruis: Lezing ds. H. Jansen, 815 uur. Palace: „De blonde Nachtegaal". Tooneel: „TrJbolo en Smiles" (komieken) 815 uur. Luxor Theater: „De Mascot e" ei» ..Het recht zegeviert". Tooneel: Angclo Jaconelii, (accordeon virtuoos). 8.15 uur. Rembrandt Theater: ..Das Lied ist aus", Tooneel: Astro (jongleur». 7 en 9 15 uur. V e 1 s e nRaadsvergadering 7 uur nam. WOENSDAG 11 MAART Gen». Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. Solist Ferdinand Helmann (viool) 8.15 uur. Stadsschouwburg: Mij. tot bev. der Toon kunst Cello-recital Gaspar Cassado. 3 uur. Oosterkerk: Lezing ds. Miskotte 8 uur. Gem. Concertgebouw: Openbare vergade ring Bond van Handels en Kantoorbedienden en Bond van Technisch en Opzichthoudend personeel. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan-, dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5