De Belgische landsverdediging BUITENLAND. De Engelsche oorlogsbegrooting. „Palm- en olijfoliën bezitten groote cosmetische waarde," HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 11 MAART 1931 TWEEDE BLAD De zuinigheid is betracht. Geen verdere eenzijdige ontwapening. Streven naar een internationale overeenkomst. Deficit van 50 millioen in Polen? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Engelsche minister van Oorlog Shaw, heeft heden de oorlogsbegrooting voor het jaar 1931 ingediend. Deze sluit met een bedrag van 39.930.000 hetgeen 570.000 minder is dan verleden jaar. De minister deelde bij de indiening mede, dat de grootste zorg was besteed om de zui nigheid te betrachten. Hij verklaarde dat er de laatste paar maanden een vermeerdering van het aantal recrut-en was geweest en dat een commissie van het ministerie de kwestie van de aan vulling der officiersrangen bestudeert. Hij hoopte dat een systeem zal worden gevonden voor promotie uit de rangen van geoefende soldaten met wetenschappelijke kennis, welke aar. de moderne voorwaarden voldoen. Shaw deelde mede geen vergelijkingen te willen maken met andere landen, doch ver zocht hun die zich hiervoor interesseeren den stand van zaken te onderzoeken, zooals deze in het Jaarboek van den Volkenbond over de bewapeningen wordt onthuld. Hij zeide van meening te zijn, dat er geen sorake was dat de enorme verminderingen welke door Groot Brittannië waren aange bracht, niet in andere landen werden nage volgd. Het is hem onmogelijk eenige verdere eenzijdige ontwapening aan te bevelen. Zulks was in strijd met de ondervinding. Door de regeering zal alles ondernomen worden om de bewapening te beperken door een internationale overeenkomst welke alle landen in staat zou stellen zich van de ver pletterende lasten die zij thans dra gen te bevrijden doch, aldus Shaw het ls onmogelijk op het oogenblik de getal- lensterkfcen van het Britsche Leger t$ ver minderen. Engeland De conservatieve boycot der Ind. Conferentie. De beslissing van het conservatieve partij- bestuur, om niet deel te nemen aan de in Indië te houden tweede Ronde-tafelconferen tie, heeft in politieke kringen sensatie ver oorzaakt. Het besluit werd bekend door de resolutie van de Indische commissie der conservatieve partij, waarin Baldwin geluk werd gewenscht met dit besluit. Niemand had vermoed, dat de leider der conservatieven van p'an was zulk een gewichtigen stap te doen, aldus „de Tel." doch thans is gebleken, dat hij reeds verleden week aan de commissie had mede gedeeld, dat hij een nieuwe Ronde-Tafelcon ferentie in Indië zal boycotten. In een lang van te voren aangekondigde rede, waarin Baldwin Vrijdag jl. zijn standpunt ten aan zien van de Indische kwestie uiteenzette, werd met geen woord van het gewichtige besluit gerept, doch daarentegen te verstaan gegeven, dat het conservatieve partijbestuur dezelfde houding zou aannemen als vóór de eerste Ronde-Tafelconferentie. De Labour en de liberale partij zijn zeer ontsteld door die weigering, vooral daar het geenszins ze ker is, dat de aangenomen motie alleen tegen een in Indië te houden conferentie gekant is, hoewel in conservatieve kringen werd aan genomen, dat er geen bezwaar was tegen deelneming als de tweede conferentie weder in Londen wordt gehouden. In de rede, die Baldwin tijdens het LageT- huis-debat. over de ronde-tafelconferentie hield, veroordeelde hij de afbrekende politiek van Churchill en zeide. het als de dure plicht van een conservatieve regeering te beschou wer. het werk van de eerste conferentie zoo goed mogelijk te voltooien. Frankrüli. Een blijde gebeurtenis in Cannes. Uit Cannes wordt gemeld, dat de maha- ranec van Kasjmir het leven heeft geschon ken aan een zoon. De maharadja van Kasjmir, als sir Hari Sing of mr. A. bekend uit het groote chantage proces van eenige jaren geleden, is een van de voornaamste vorsten van Britsch-Indie en behoort tot de rijkste personen van de geheele wereld. Met de maharanee. zijn der de gemalin, was hij naar loonden gekomen om de ronde-tafelconferentie bij te wonen, aldus „De Tel." Na afloop begaf het vorstelijk echtpaar zich naar de Riviera, om daar de blijde ge beurtenis af te wachter.. Het is de eerste maal, niet alleen, dat een maharanee van Kasjmir daarvoor in het. buitenland blijft, maar ook, riat een vorstir. van dat. land Britsch-Tnriië verlaat. Sir Henry Simson. die ook aanwezig was bi] de gebdorte van de kin deren van prinses Mary en de hertogin van York. was door den maharadja aangezocht zijn assistentie als medicus te verleenen. De foto en de verloving. Een ParUsch jong meisje, dat zich kort geleden verloofd had. liet haar portret maken om haar aanstaanden man te verrassen. Het meisje was mooi. de fotograaf was een goed vakman, zoodat het portret ook mooi werd; zóó mooi dat de fotograaf het cliché afstond aan een ree Ia me-agent, die het in het pro gramma van een cabaret on Montmartre deed afdrukken, aldus het Hold. De jonge man Innig gelukkig met de ge slaagde foto zijner geliefde, was niet weinig geschrokken toen hij er van „bevriende zijde" opmerkzaam op werd gemaakt, dat de beel tenis van zijn meisje zoo maar in een caba ret-programma werd gepubliceerd. In zijn boosheid verdacht hij haar van allerlei on eerbaars en schreef haar een briefje, dat ..van nu af aan a les uit was" tusschen hen. Het meisjes wees hem op zijn overijlde en verkeerde conclusies, maar het mocht niet baten. Het meisje eischt nu50.000 francs scha devergoeding van den fotograaf wegens on rechtmatig gebruik van haar portret. Duitsche politici in Frankrijk. Naar de bladen thans eerst vernemen, heb ben de vorige week eenige leden der Duitsche Centrumpartij te Parijs vertoefd. Het waren het Rijksdaglid Joos, de oud-minister Brauns. dr. Vockel, secretaris-generaal der partij, en de heer Von Papen. Het doel van dit bezoek was uitsluitend voeling te houden met Fran- sche katholieke politici. Sedert 1928 ge schiedt dit bij geregelde tusschenpoozenreerst te Parijs, in 1929 te Berlijn, in 1930 wederom te Parijs. Ditmaal hebben de Duitsche Centrumman nen behalve met hun geestverwanten ook met- minister-president Laval gepraat, terwijl twee van hen door Briand zijn ontvangen, aldus het Hbld. Tegelijkertijd zijn er ook eenige Duitsche industrieelen te Parijs geweest, die slechts met Fransche automobiel-fabrieken zaken besprekingen hebben gehouden. „Wanneer zij niet al te krachtig hebben geprotesteerd te gen de overdreven commentaren, die in een deel der pers over hun bezoek zijn verschenen zoo schrijft de „Oeuvre", dan komt dit om dat zij wel weten dat de hoedanigheid van gevolmachtigde, zelfs een geüsurpeerde, een prestige verleent, dat geen kwaad kan in tegendeel bij het afsluiten van zaken!".. Folen. Deficit van SO millioen? De geheele pers bespreekt levendig een ver- k'aring. welke de minister van financiën, ko lonel Matoeschewski, in den Senaat heeft af gelegd en volgens welke het deficit in het loo- pende financieele jaar 50 millioen en in het volgende begrootingsjaar ongeveer 300 mil lioen zloty zal bedragen. De minister kondigde aan. dat hij. Indien noodig, voor de gedeeltelijke dekking van het tekort de ambtenarensalarissen met 15 pet- zal verlagen. Hierdoor zou een besparing van 200 millioen zloty verkregen worden. De bladen verwachten, dat deze maatregel op 1 Juli a.s. van kracht zal worden. Amerika. De moord op Vivian Gordon. Nog steeds is de politie van New-York er niet in geslaagd de daders te vinden van den moord op Vivian Gordon, de vrouw die eind Februari op straat geworgd werd ge vonden. aldus het Hbld. Zij zou zijn omgebracht omdat zij als „ver klikster" was opgetreden ten aanzien van de misdadigerswereld van New-York. Op dezen moord zijn nog eenige dramatische inciden ten gevolgd. Haar 17-jarige dochter beroof de zich van het leven, twee mannen wierpen met vitriool naar een vriendin van haar. een inbreker verschafte zich toegang tot- haar flat en stal haar trouwring en haar broeder moest naar het ziekenhuis worden gebracht omdat hij zich zoo vreemd gedroeg sedert den moord. Thans komt het bericht dat het beruchte bendehoofd Jack Diamond de hand in het spel zou hebben gehad en 36.000 gulden zou hebben betaald aan gehuurde moordenaars om haar te beletten te „klappen". Ook heet 't dat. Diamond haar een dikke 38000 gulden schuldig was als haar aandeel in de op brengst van een chantagezaak waarvan een rijk effectenman het slachtoffer was. Het was voorts al eenigen tijd bekend dat Vivian Gordon in nauwe betrekking stond tot den vermoorden mil'ionnair en beroepsspeler Arnold Rothstein. Er wordt thans onthuld dat zij hem „verkocht" heeft aan de Amerl- kaansche douane-autoriteiten. Met 't gevolg dat er een lading ter waarde van 2 12 mil lioen gulden aan verdoovende middelen werd in beslag genomen, die Rothstein in Amerika had willen binnensmokkelen. Eenig licht wordt op de reden voor den moord op Vivian Gordon geworpen door het feit dat zij dreigbrieven had gekregen nadat zij had aangoboden inlichtingen te geven omtrent misdragingen der politie aan de com missie die bezig is -e trachten den Augiasstal op dit gebied te reinigen. AGENDA WOENSDAG 11 MAART Gem. Concertzaal: Ledenconcert H O. V. Solist Ferdinand Helmann (viool) 8 15 uur. Stadsschouwburg: Mij. tot bev. der Toon kunst- Cello-recital Gaspar Cassado. 8 uur. Oosterkerk: Lezing ds. Miskotte 8 uur. Gem. Concertgebouw: Openbare vergade ring Bond van Handels en Kantoorbedienden en Bond van Technisch en Opzichthoudend personeel. 8 uur. Remonstrantenhuis:'- Ver. v. Spiritisten ..Wetenschap en Religie". Causerie mevr. J. K. AlblasRutel. 8-15 uur. Hotel Lion d'Or. Hijenteelt", Lezing Joh. A. Joustra. 8 uur. Palace: „De blonde Nachtegaal". Tooneel: „Tribolo en Smiles (komieken) 2.30 en 8.15 u Luxor Theater: „De Mascotte" en ..Het recht zegeviert". Tooneel: Angelo Jaconelli. (accordeon virtuoos), 2.30 en 8 15 uur. Rembrandt Theater: .Das Lied is: aus". Tooneel: Astro (jong cur). 2.30. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 MAART Rozekruisersgenootschap. Genezingsdienst. 815 uur N.V. De Haarl. Hypotheekbank, Ged. Oude Gracht 65. Als- verg. aandeelhouders. 3 30 u Bioscoopvoorstellingen. IJ m ui d e n: Witte Kruisgebouw. Kenne- merlaan 125. Ledenvergadering Het Witte Kruis, afd. Velsen, 8.30 uur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. „Hoe houd ik mijn huid rein, zender irritatie teverivekken i" •vraagt men mij meermalen. En ik antwoord sleeds„gebruik alleen Palmolive. omdat ik weet dat drze zeep uitfluitend uit flantenoliln ii lamengeiteld". I IJl Sou 19, South Wolion St., Een eenvoudige, methode: Miss Hoare, mbt 24.592 andere schoonheids-experts, over de geheele wereld verspreid, geeft haar cliëntèle het volgende re cept, dat ieder zonder moeite thuis kan toepassen: 's Morgens en 's avonds gezicht en hals gedurende twee minu ten flink masseeren met uit Palmolive zeep en warm water verkregen overvloedig schuim. Met warm, daarna met koud water afspoelen. Waarom zoudt ook u deze een voudige voorschriften niet op volgen: Doet het nog heden en verklaart Miss Marguerite Hoare, Londen Miss Marguerite Hoare, in wier be roemden schoonheidssalon in het West End van Londen dames uit de meest-gedistingueerde kringen wor den behandeld, is van oordeel dat het gebruik van zeep bij de verzorging der huid onontbeerlijk is. „Als men onvoldoende zeep en water gebruikt", zegt deze befaamde ex- perte, „loopt u de kans een glimmende huid te krijgen, terwijl zich spoedig vetpuistjes en andere onaangename teekenen van een veronachtzaamde teint beginnen te vertoonen. Gebruikt daarom Palmolive zeep regelmatig. Zij geeft een overvloedig schuim-verzacht en verjongt de huid tevens. Ik beveel deze zeep bizon- der aan om de groote cosmeti sche waarde der olijf- en palm oliën, waaruit zij is samen gesteld." Groene erfpe verpak king - zwarte banderol met ir. gouden letten: PALMOLIVE cent per stuk XlxaJ^ chxro-bjAAJZ> (2orn^o£jzs?Cxlo-n/ De regeeringsplannen. (Bijzondere correspondentie). (Wij plaatsen dit artikel als een nieuwe waarschuwing tegen hetgeen in volle realiteit in het zich opnieuw ten strijd uitrustende Europa zal dreigen, als de Ontwapenings conferentie mislukken zou. Red.) BRUSSEL, Maart. Wanneer het Belgische parlement zicih bin nenkort zal hebben uit te spreken over het door zijn regeering gevraagde eerste buiten gewone militaire crediet van 300 millioen, zal er een groote discussie ontstaan. Men kan de opponenten nu reeds in drie groepen scheiden. De eene keert zich principieel tegen ieder nieuw buitengewoon militair crediet. oi schoon zij de landsverdediging op zichzelf vooralsnog noodzakelijk acht; haar aanhan gers willen echter niet door vermeerdering van de bewapening de ontwapening tegen werken. Men heeft hier hoofdzakelijk me: de socialisten te deen. wier meening echter ook door christelijk-sociale elementen en de Katholieke partij wordt gedeeld. De tweede oppositiegroep Ls samengesteld uit Vlamingen die hun goedkeuring niet willen hechten aan een verdedigingsstelsel, dat met voortzetting van het Fransche front eenzijdig een Duit- schen aanval veronderstelt, en daarmede België in militair en natuurlijk ook in politiek opzicht aan Frankrijk ketent. De derde op positiegroep tenslotte bestaat uit de tegen standers van het regeeringsvoorstel, die het militaire crediet anders gebruikt willen zien. In Januari heeft de gepensioneerde generaal Hellebaut- in een lezing te Luik het offensief reeds geopend, door dat hU in plaats van een vestingsysteem een grensfront met ge- betonneerde gevechtsposities verlangde en tevens de organisatie van het militiesysteem in de plaats van het thans bestaande on volmaakte systeem van het permanente leger en de geleidelijke uitbreiding van het aan tal divisies van twaalf tot achttien nood zakelijk achtte. Hij heeft sindsdien te Verviers en Bergen gesproken, te Namen werd zijn lezing zonderling genoeg, op het laatste oogenblik afgezegd, maar zijn beschouwingen vonden in ce pers weerklank. Natuurlijk namen ook de voorstanders van het regeering.? voorstel het woord en zoodoende is het ter rein voor het parlementsdebat reeds vrijwe. afgebakend. Het regeeringsontwerp wil naar de mee ning van zijn aanhangers niet alleen de grens, maar het geheele land beveiligen. Het beoogt: 1. een defensief slagveld aan de grens van Antwerpen over Limburg en Luik tot Luxem burg, waarbij ter linkerzijde de forten van Antwerpen, in het midden die van Luik en ter rechterzijde het beschermde gebied van Metz als steunpunten zullen dienen: 2. een definitief slagveld in het midden van het land, richting Antwerpen-Leuven-Namen. waarbij de vestingen van Antwerpen. Namen en Verdun de steunpunten bieden: 3. een laatste positie, die zich van Antwerpen Oost tot de zee uitstrekt en door forten ten Zuiden van Gent en door gebetonnesrde gevechts- stelllngen van daar tot de zee wordt be schermd. waarbij nog een inundatieplan be staat. Met dit plan wil men bestrijden, da: eenvoudig het verdedigingsplan van 1914 weer wordt opgevat. Het gaat om een ui.breidlng van dat systeem, hetgeen evenwel in groote lijnen behouden is gebleven. De forten zullen als volgt gegroepeerd zijn: Eben-Emael 1. Luik 8. Namen 5 Plus 2. Antwerpen IS a 17. Gent 3 a 4. Luik kon door vroegere credieten tot stand worden gebracht Met het nieuwe crediet wanneer het wordt verleend za. men Namen ter hand kunnen nemen. De kosten van een fort bedragen ongeveer 810 millioen. Men zai echter slechts de helft van de eerste tranché, dus 150 millioen, voor ves tingen aanwenden en de andere helft voor oorlogsmateriaal. Eben-Emael is een nieuw fort en staat in verband met. een verdedi gingsplan bij een eventueeien Duitsohen in val door de enclave van Maastricht- Bij een inval nog verder naar het Noordwesten door Nederlandsch gebied vervangen de kanalen de forten. Aan het Albertkanaal Luik-Ant* werpen, waarmede een begin is gemaakt, wordt in dit verband groote beteekenis toe gekend. De forten worden modern ingericht, en bevatten o.a beveiligingskelders tegen gas aanvallen. Bij Namen is opzettelijk in plaats van 7 van 5 plus 2 forten gesproken. Door de lig ging van twee forten schijnt namelijk voor het eerst ook met een omgekeerd front reke ning gehouden, dat zou ontstaan, wanneer Frankrijk Duitschland zou aanvallen. Wan neer verzekerd wordt, dat men aan de grens tegenstand wil bieden en de forten alleen als dekking in den rug gebruiken, dan moet men de tegenstanders toch toegeven, dat de vijf vestingcentra, indien men ze zich op de kaar: geteekend voorstelt, den indruk wekken van het naar het centrum van het land wijkende front. Heeft niet de minis er van lands verdediging De Broqueville zelf van een tegen, stand van Luik in 1914 gedurende elf in plaats van de berekende tien dagen gesproken en ook voor de toekomst slechts een tijdelijken tegenstand beraamd? Zijn tegenstanders ver wijten hem daarom, dat hij het land op nieuw aan het gevaar van invasie en bezetting zou blootsteilen. Al zijn ook gebetonneerde gevechtsposities in het grensfront ontwor pen. toch vormen die maar een onvoldoende aanvulling van het vestingstelsel. De erva ringen van den oorlog zouden echter pleiten voor het prijsgeven der vestingen en voor concentratie op de -gebetonneerde gevechts- po&itie. Hier vallen twee afwijkende opvattingen te onderscheiden. Generaal Hellebaut reken: op den rechtervleugel op de Fransche. terstond lende ondersteuning, daar Belgisch- Luxemburg het voorposteneebied van Frank rijk zou zijn en op den linkervleugel op eens. 2ezindheid met Nederland, om daartusschen iangs de grens met zijn ontworpen achttien divisies te opereeren. Van het tegenwoordige systeem beschouwt hij "net als een fout. dat alleen de zes actieve divisies slagvaardig zijn en de zes reserve-divisies te laat komen. Hij gaat uit van het mllitlenrincipe: instructie- afdeelingen en het eigenlijke, met herhalings oefeningen frisch gehouden leger. Hij gelooft daarbij aan de mogelijkheid, voldoende kader le kunnen opleiden en ook aan het tot stand brengen van de cohaesie; zoowel het een als het ander wordt door dc aanhangers van het regeeringsproject betwist Een tweede opvat ting trekt het front van Nieuw-België hemels breed naar Neuc'nateau, laat den top van Arlon over aan de Franschen. vertrouwt op den linkervleugel op de kanalen en op Neder land en houdt na aftrek var. het moeras gebied rekening met een eigenlijk front van ongeveer 100 KM. Dit front met gebeton neerae gevechtssteïlingen toegerust, zou België met zijn zes actieve en zijn zes reser ve-divisies zelf kunnen handhaven. 100.000 Belgen boden op het 40 K.M. lange Yzerfron- tegenstand, voor het 100 K.M. lange front zouden de aanwezige 350.000 man voldoende zijn. (Hellebaut komt met zijn achttien di visies tot een bestand van 500.000 man». Het mi'.itiepripclpe wordt daarbij van de hand gewezen. Om de selling te steunen wordcr ervaringen met gebetonneerde gevechtssteï lingen gedurende het laatste tijdperk van den oorlog aangevoerd. De stelling heeft het voordeel, dat het front, dank zij de gevechts- INGEZONDFN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers stellingen, gekeerd zou kunnen worden. In het algemeen wordt, echter tegen het ge vechtsstelling.principe aangevoerd, dat de kosten niet. te bestrijden zouden zijn. Men zou niet alleen met het noodzakelijke bedrag voor iedere stelling rekening moeten houden, maar ook met de onteigeningen en het voor de oefeningen noodige gebted. Ten gunste van de these wordt gean.woord, dat het ge bied op vele plaatsen veroorlooft, de stellingen iets verder, tot 200 Meter toe. uit elkaar te zetten. Een nauwkeurig budget bestaat echter niet. Het parlement zal de verantwoordelijk heid op zich moeten nemen, maar een par lement bestaat niet uit louter strategen en het behoort niet tot de onmogelijkheden, dat de regeering ten vai komt. M. ("Nadruk verboden). BINNENLAND ANTWERPEN, ROTTERDAM EN DE KALI. KOOPMANSCHAP VAN VAN CAUWELAERT. De Antwerpsche correspondent van dé Maasbode seint aan zijn blad: De verklaringen van burgemeester van Cauwe'.aert over de kali-kwestie, zijn door de meerderheid van den gemeenteraad goed ont vangen. De burgemeester herinnerde er aan, hoe hij met de hulp der Fransche diplomaten in België het contract met Rotterdam wist te voorkomen en hoe hij ook in 1925 belette, dat de Kali-maatschappij Terneuzcn als opslag plaats nam. Het thans afgesloten contract voorziet een verhooging van het minimum van 300.000 ton tot 600.000 ton. De verdere uit breiding zal over de twee havens verdeeld worden. Rotterdam zal inrichtingen krijgen tot een capaciteit van 60.000 ton; Antwerpen zal verhoogd worden van 120.000 tot 180.000 ton.Antwerpen geeft dezelfde financieele vcw- deelen als Rotterdam; het verschil in vracht RotterdamStraatsburg cn Antwerpen Straatsburg zal moeten vergoed worden. De burgemeester erkende, dat Antwerpen geen monopolie heeft, maar het ook nooit heeft gehad. De overeenkomst noemde hij een eer vol resultaat voor Antwerpen. De liberale oppositie stelde den burgemees ter verschillende vragen, welke hU op het oogenblik niet wilde beantwoorden. De burgemeester erkende, dat de 60 000 ton welke Antwerpen er bij krijgt, zouden kunnen gaan naar Rotterdam, indien de maatschappij zulks wenscht. de vergrooting der Antwerp sche magazijnen zal binnen twee jaar gereed zijn. De oppositie merkte op. dat de capaciteit van 60 000 ton Rotterdam in staat zou stellen het vervoer van Antwerpen te over-» vleugelen. BEGRAFENIS VAN F. SMIT KLEINE. Maandagmiddag Is op de nlgemeene be graafplaats te Doorn het stoffelijk overschot van wijlen den heer F. Smit Kleine aan den schoot der aarde toevertrouwd. Onder hen, die den overledene naar zijn laatste rustplaats geleidden, waren prof. Kouwcr uit Utrecht, mevrouw Hurecht uit Doorn, de uitgever H. D. TJeenk Willink uit Haarlem. Talrijke kran sen dekten de baar. Aan de groeve ls het woord gevoerd door dr. P. H Ritter Jr., die de literator en den Journalist herdacht. Mevrouw Groenewegen—Goxser uit Bllt- hoven. de dochter van Smit Kleine s oudsten uitgever, legde een tak met witte bloemen op het graf. (U. D.) IIET GENOOTSCHAP WILLEM BILDEKDIJK Een aantal leden van het comité voor de BllderdiJkherdenking heeft gesticht het „Genootschap Wilem BilderdU*'"- 28 Fe bruari is deze vereenlglng opgericht. Haar doel ls bevordering van de kennis van werk en persoon van Willem Bilderdijk. ZIJ tracht dit doel te bereiken door het bevorderen, organlseeren of bezorgen van voordrachten, lezingen, opvoeringen, uitvoe ringen, publicaties, tentoonstellingen, enz., door het samenwerken tot bovenomschreven doel met andere vereeniglngen en licha men en door alle andere wettige middelen, die daartoe geëigend kunnen zijn. Het Genootschap beschouwt 26 Maart, tijdstip van Bllderdijks vertrek in en van zijn terugkeer uit ballingschap, als den be langrijksten datum uit zijn leven en zal tel ken Jare in Maart dien dag op wisselend© wijze herdenken. Tot dagelijksch bestuur van het Genoot schap is. in gelijke functies gekozen het be stuur van het Btlderdijk-eomlté 1931; tot toegevoegd bestuurslid is gekozen de voorzit ter der Vereniging van Wijsbegeerte, en voortreffelijke ker.ner van Bild?rdljks werk: Dr. K. H. E de Jong, Den Haag. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren: August Heyting (Gust. van Elrlng), voor zitter. Secretaris: E G. van Bolhuis, letterkun dige, Penningmeester: J. Hovy, Musicus, allen te 's-Gravenhage. SCHEEPVAART OP DE ZUIDERZEE GESTREMD. Ten Zuiden van Enkhulzcn strekken zich op het. oogenblik twee groote ijsvelden uit. die de scheepvaart vrijwel onmogelijk maken. Twee stoombooten. beide genaamd „Koop handel". varende van Amsterdam op Fries land. zijn van vanmorgen af bezig om door het Us heen te komen doch tot nu toe zonder resultaat, aldus het Hbld. Wegens de aanzienlijke dikte van het Us buiten de Oranjesluizen kon een aantal mo torschepen de Zuiderzee niet bereiken en moest op het Buiten LJ terugkeeren. Op het Pampus zijn de visschers bezig met spierlngvisschen op het Us. De veerdienst van Den Helder met Texel heeft reeds stagnatie ondervonden; de Texclscho boot. die anders vier koer per dag vaart, is ernstig in de vaart belemmerd.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5