STATEN-GENERAAL. DEENSCH FOLKETING ONTWAPENT! CARELS' BOTERJANHAGEL: BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 13 MAART 1931 VIERDE BLAD Een wachtcorps voor een leger. Politievaartuigen voor marine. Demonstratieve geste van Gandhi. Hij gaat zoutwinnen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Na uitvoerige debatten heeft het Deen- sche Folketing gisteravond laat de z.g.n. ontwapeningsvoorstellen der sociaal-demo craten aangenomen. Het voorstel om het Deensche leger te vervangen door een wachtcorps werd met 77 tegen 64 stemmen aangenomen, het andere voorstel om de Deensche marine te vervan gen door een aantal politievaartuigen met 78 tegen 62 stemmen. Vóór de voorstellen stemden behalve de sociaal-democraten de burgerlijk radicalen. Tegen stemden de conservatieven en de agrarische Fenstre-partij. Zeven leden wa ren afwezig, terwijl één lid zich de laatste maal van stemming onthield. Beide voor stellen gaan thans naar het Landsting, den Deenschen Senaat, waar de regeering in de minderheid is, zoodat verwacht wordt dat een scherpe botsing zal ontstaan tusschen regeering en Senaat, terwijl de kans zeer groot is dat de voorstellen in den Senaat verworpen worden. Gandhi is voornemens 14 Maart naar Dandi. aan de kust van den Oceaan, te gaan voor het winnen van zout. Morgen verjaart de dag dat Gandhi als protest tegen het zoutmonopolie zijn eer sten tocht naar de kust begon. Een bericht van meer dan normale be- teekenis. De Indiër, die bijna naakt in audiëntie ging bij den onderkoning in or naat (de conservatieve Engelsche pers heeft het Gandhi kwalijk genomen, dat hij niet meer werk van zijn toilet had gemaakt) gaat thans zout winnen uit den Oceaan om alsnog de draagwijdte van de gesloten over eenkomst te symboliseeren. Gandhi doet dit waarschijnlijk zoowel voor Engeland als voor zijn eigen partijge- nooten! Het is alsof hij Engeland wil toe roepen: Hoort ge, dat is thans mijn recht!" en alsof hij zijn partijgenooten (de extre mistische zijn het niet met hem eens) toe voegt: „ziet ge, dit heb ik berecht!" L. A. Engeland. Exposé van Baldwin over Indië. LONDEN, 12 Maart (V. D.) Baldwin heeft hedenmiddag in het Lagerhuis de debatten over Indië geopend. De conservatieve leider bracht de bewoor dingen van de proclamatie van 1917 in her innering, waarbij zijn partij erkende, dat het Britsche Rijk een levend organisme is, dat in voortdurende evolutie verkeert. Dit proces versnelt' zich en zelfs enkele jaren geleden nog hadden weinigen kunnen voorzien, waartoe het de betrekkingen van de groote dominions met het moederland zou voeren. Er kon niet worden verondersteld, dat in deze wereld van evolutie alleen Indië stabiel Is. Baldwin verklaarde dat de conservatie ven juist stonden, waar zij ook op 26 Jan. stonden, toen de verklaring, welke nog niet was aangevallen, door Lord Peel werd afge legd. De conservatieven nemen nog hetzelfde standpunt in als tijdens de rede welke Baldwin verleden week te Newton Abbott heeft gehouden en waarin hij zeide: „onze voornaamste bedoeling is duidelijk, nl. het oogmerk van een Al-Indische federatie. Maar wanneer wij onze bedoeling hebben uiteengezet, aldus spr., moeten wij niet ver geten, dat vele ernstige moeilijkheden die nen te worden overwonnen voor dat wij deze kunnen verwezenlijken". Baldwin had daar aan toegevoegd, dat op het oogenblik slechts de vorm gereed is. De bijzonderhe den waren nog niet uitgewerkt en vele de zer bijzonderheden zouden ernstige moei lijkheden opleveren. Afgezien van de belofte inzake een eerlijke poging deze moeilijkheden onder oogen te zien en dus het werk der conferentie voort te zetten, was de conservatieve partij niet gebonden. De Ronde-Tafelconferentie heeft niet ge tracht de bijzonderheden uit te werken. Thans moet beoordeeld worden in hoeverre het mogelijk is de federale idee te voltooien, zonder eenige essentieele safeguarding prijs te geven, zooals duidelijk verklaard was. Ik zou ging spr. voort hier slechts dit aan toe willen voegen. Wat u ook gele zen of gehoord mocht hebben, de samen- weking der partijen welke bestaan heeft sinds de samenstel'ing van de Simon-com- missie is niet verbroken en blijft juist waar zij was". Met betrekking tot wat in de laatste 48 uren in de pers is verschenen, zeide spr., dat de opwinding geen reden had. Het is volkomen duidelijk dat na het eindigen van de conferentie door de regeering moet wor den beslist, welke volgende stappen zouden moeten worden ondernomen om de werk zaamheden voort te zetten. Het was slechts een kwestie van proce dure. De regeering overweegt inderdaad een en ander. Er is geen sprake van. dat de sa menwerking ten einde is. Baldwin zeide de regeering te hebben me degedeeld, dat hij te allen tijde bereid is te adviseeren. Iedereen weet dat er in zijn partij betreffende deze aangelegenheid mee- ningsverschillen bestaan. Deze hebben steeds bestaan. Er bestond oprechte be zorgdheid onder zijn aanhangers over de vraag of gedelegeerden welke aan de Lon- densche Conferentie hebben deelgenomen, thans naar Indië gaan. Spr. acht het zich een plicht deze bezorgdheid weg te nemen. Toen spr. Maandag gevraagd werd of hij bezwaren had tegen een authentieke ver klaring gevoelde hij dat hij liever een ver klaring aflegde. Het gold hier particuliere besprekingen, doch hij had opgemerkt, dat er communicatie was ontstaan tusschen de commissie van zijn partij en het meer vijan dig gestemde gedeelte van de pers. Spr. had er de voorkeur aan gegeven, dat de onder nomen actie door hem zelf zou worden ge- authentificeerd. Hij wist dat 't resultaat in zijn terugslag op Indië minder gelukkig zou zijn, doch spr. meent dat wat sindsdien en gedurende het debat gezegd is, kan heipen deze misverstanden uit den weg te ruimen. Churchill verklaarde .volkomen in te stem men met het besluit van Baldwin, dat de conservatieve partij zich niet zal laten ver tegenwoordigen bij een Ronde-Tafel-conferen- tie in Indië. Dit besluit. 7oo zeide hij. heeft het geheele regeer in gspro- gram voor de naaste toekomst gewijzigd. Over de vraag, of de conservatieven aan een eventueel te Londen te houden conferentie zullen deelnemen, kan later worden bes'ist. De party heeft zich haar vrijheid van handelen voorbehouden, doch dit beteekent niet, dat de conservatie ven latere voorstellen der regeering niet eer lijk en loyaal in overweging zullen nemen. T usschentijdsche verkiezing te Salisbury. LONDEN, 12 Maart (V.D.) -^_Het resultaat der tusschemtijdsche verkiezing te Salisbury is als volgt: Robertson (cons.) 15.800; Mrs. Masterman (Lib.) 9.588; Hancock (Labour) 3.939. Duitschland. Verkorting van den werktijd? Bij de behandeling in tweede lezing van de begrooting van het ministerie van Arbeid heeft minister Stegerwald o-a. gesproken over de loonpolitiek, de arbhrage, de col.ectleve arbeidsovereenkomst, de werkloozen en het woningvraagstuk. De minister meent, dat men geen vrije re geling der loonen kan verlangen en tege lijkertijd de bescherming van kartelovereen komsten en hooge invoerrechten op bu.ten- la ndsche goederen. De stand der loonen moet niet van individueel standpunt worden be schouwd, doch verband houden met den al- gemeenen economischen toestand. De regeering wil voor alles veriaging van de productiekosten, doch zij kan niet steeds be reiken, dat op een loonsverlaging direct een prijsdaling volgt, of die daling daaraan voor afgaat. Spr. zal zich echter er t egen verzet ten, dat de basisloonen over een langen ter mijn, door tusschenkomst van den scheids rechter, worden verlaagd. Het is noodig, dat de werkgeversbonden en vakvereenigingen nauwer met elkaar samenwerken, opdat het arbitrale systeem kan worden herzien. Wat den werktijd betreft deelde de minis ter mede, dat indien mocht blijken, dat het niet mogelijk is het ieger werkloozen te ver minderen, hij er toe zal moeten overgaan de werkgelegenheid uit te breiden door verkor ting van den arbeidstijd. Herman Muller wordt geopereerd. BERLIJN, 12 Maart (VD.lNaar de „Vor- waerts" verneemt hebben de behandelende geneesheeren van Hermann Muller heden avond consult gehouden en zijn zij tot het besluit gekomen om Vrijdagmorgen een ope ratie te doen plaats vinden. Er bestaat kans op lccalisatie van het gevormde abces. Valsche geruchten BERLIJN, 12 Maar. (V.D.) Op het Bureau van de Sociaal-Democratische fractie van den Rijksdag werd hedenmiddag te 17 uur een telefonische mededeeling ontvangen, zoo genaamd van den behandelenden genee:heér van den oud-Rijkskanselier Hermann Mü! er vo gons welke de patiënt zou zijn overleden. Toen de fractieleider daarop terug te efoneer- de naar de kliniek van Geheimraad Bor- chardt, bleek echter, dat van daaruit niet was getelefoneerd, zoodat het hier dus een mystificatie betreft. Te 17.15 uur verklaar de Geheimraad Borchardt, dat de toestand van Müller nog steeds onveranderd was. INGEZONDEN IVfEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL „GEEN GEVAL ZOO ERG ALS HET MIJNE" zegt een oude rheumatiek-lijder. Nu 77 en flinker dan 20 jaar geleden! „Zes Jaar lang heb ik er over gedacht om dezen brief te schrijven. Het mag vreemd lij Ken, maar ik heb deze zes jaar steeds in de krant gekeken, of er ook één geval ge noemd werd, dat zoo erg was als het mijne, maar ik heb er géén gezien! Ik had a'tijd last van zware hoofdpijn en leed aan rheu- matiek, zoo erg als 't maar kon. Ik kon niet loopen zonder twee stokken; ik kon niet om de tafel loopen, zonder ne daaraan vast te houden. Toen was ik nog geen vijftig. Nu zal ik bij leven en we^ijn in Maart 77 worden. Ik heb meer dan 22 jaar lang Kru- schen Sa!ts gebruikt en geniet een uitste kende gezondheid, beter dan toen ik nog vijftig was. Ik heb geen spoor van rheuma- tiek. heb het al sedert jaren niet meer. Als dus iemand Kruschen Salts kan waardeeren ben ik het wel. Ik voel me niets ouder dan toen ik 50 was en ik kan zonder eenige moeite 6 K.M. per uur loonen". F. L. Geen middel kan rheumatiek blijvend ge nezen. tenzij het drie afzonderlijke functies verricht. Deze zijn: 1. oplossen der naald scherpe urinezuur-kristallen. die de pijnen veroorzaken:2. afscheiden van deze kristal len uit het lichaam: 3. voorkomen dat het urinezuur zich weer kan ophoopen. Een en kelvoudig zout heeft maar een enkelvoudige werking, en dat is niet voldoende. In Kru schen vindt U een combinatie van zes ver schillende zouten. Twee dezer zouten zijn de meest werkzame op'ossers van urinezuur, die de medische wetenschap kent. Zij ronden scoedig de scherpe kanten af van de pijn lijke kristallen en veranderen deze in een onschadelijke oplossing. Andere zouten in Kruschen sporen de werking der nieren aan en helpen deze om de opgeloste urine zuur-kristallen op natuurlijke wijze te ver wijderen. Verder bevat Kruschen nog andere zouten, welke voorkomen, dat het voedsel in Uw organisme kan gaan gisten en zoo doende een verdere vorming van kwaadaar dig urinezuur voorkomt. Hieruit ziet U dus de eenvoudige verklaring, waarom rheuma tiek niet kan bestaan in een lichaam, dat regelmatig „de kleine, dagelijksche dosis" krijgt. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Het Volksbegehren van Stahlhelm. DDSSELDORF, 12 Maart. (VD.) Onder de auspiciën van de Stahlhelmbe oogirg voor het Volksbegehren in Pruisen heeft de lei der van Stahlhelm Franz Seldte oa. het vol gende verklaard: Op 18 Januari heeft Stahlhelm bij he* stichtingsfeest te Maagdenburg een strljd- program voor twee jaren afgekondigd, waar van de eerste phase de strijd voor het Volks begehren ten behoeve van ontbinding van den Pruisischen Landdag vormt. Hoewel 100.000 man te Koblenz op den laatsten Frontsoldatendag de leiders nadrukkelijk hiertoe gemachtigd hebben, heeft de Minis ter Severing zulks niet geloofwaardig geacht en verlangde deze minstens 20.000 ondertee- keningen van kiesgerechtigden. Spr. wees.er op dat het .verstrekken van deze handteekeningen uit slechts één pro vincie een., zeer gemakkelijke taak is geweest. De regeering heeft 'nu niet anders kunnen doen dan machtiging te geven voor het hou den van een Volksbegehren. Letland. Woldemaras voor den Krijgsraad? KOWNO, 12 Maart. (V-D.) Naar verluidt zouden er plannen bestaan om den verban nen voormaügen minister-president van Lit- tauen, Woldemaras, voor den Krijgsraad te dagen omdat hij zou hebben deelgenomen aan de voorbereiding van een poging tot om wenteling. Het onderzoek naar den aanslag op den leider der Littausche geheime politie, overste Rusteika. zou hebben uitgewezen, dat behalve de dader en t-wee-en-twint-ig gear resteerde samenzweerders nog vijf officieren, w.o. ook Woldemaras, bij het complot betrok ken zouden zijn. Het proces zal tegen het ein de van April plaats vinden. Pasvervalschingen op groote schaal. KOWNO. 12 Maart (V.D.) Te Kowno zij pasvervalschingen op groote schaal ontdekt, waarbij driehonderd personen zijn betrokken, o.a. ook ambtenaren van de passenafdeeling van het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Het hoofd der po litie Von Telschi, Graaf Rapecka en drie andere vooraanstaande personen, die de hoofdschuldigen zouden zijn, zijn reeds ge arresteerd. Reeds in 1924 zou men met het vervalschen van paspoorten zijn begonnen. Zoowel aan Lithausohe onderdanen als aan talrijke buitenlanders, die in Lithauen ge rechtelijk vervolgd werden of door de poli tie werden gezocht, werden tegen betaling vervalschte paspoorten voor het buitenland verstrekt. Naar verluidt zou ook de eenige weken geleden afgetreden directeur van een afdeeling van het Departement van Financiën. Jasiukaltis, die indertijd chef van de persafdeeling was, bij de affaire be trokken zijn. België. Loonsverlaging van 10 voor gesteld in de metaalindustrie. BRUSSEL. 12 Maart. (V.D.) De Nationale Gemengde Commissie voor de Metaalindus trie hebben ae werkgevers een loonsverlaging Yan 10 pet. voorgesteld. Van arbeiderszijde moet hier binnen twee weken op geantwoord worden. Invoerverbod van Russisch graan opgeheven. BRUSSEL, 12 Maart (V.D.) De Belgische minister van Binnenlandsche Zaken heeft een decreet in voorbereiding, waarbij het verbod tot invoer van Russisch graan wordt opgeheven. Ten einde inlandsche graanbou- wers te steunen, zal de regeering een stelsel van invoervergunningen van tarwe instellen. Dit stelsel zal dan voor den taxwe-invoer van alle landen gelden. TWEEDE KAMER 12 Maart. De revisie van de Nijver, heidsonderwijswet afgehandeld. De wet op de Rijkspost spaarbank gewijzigd. De Kamer heeft vandaag beslist over het in de dlscussies-van-twee dagen zoo druk besproken art. 25 van de Nij verheidsonder- wljswet, het voor die wet prtncipieele artikel. Welnu dat artikel is door de Kamer aan genomen. Daarmede werd de behandeling van het wijzjgSngsontwerp beëindigd stemming heeft er nog niet plaats gehad, dat geschiedt op a.s. Woensdag. De Kamer heeft het principieele art. 25 aanvaard, vrijwel ongewijzigd. Alleen op on derdeelen werd het veranderd. Een der amen dementen wij voorspelden het reeds gis teren werd overgenomenhet amendement Van Rappard, dat voor bestaande cursussen voor lar.d- en tuinbouw bij e.v. verplaatsing een herhaalden gang voor den minister wilde overbodig maken. En dan nam de minister nog een redactie verbetering over van den heer Tilanus, waar over zoo dadelijk. De princlpieel.wijzigende amendementen op art. 25 werden verworpen of wijl er toch geen kans op aanneming bestond inge trokken. Dat was de gemakkelijkste weg en bespaarde aan de Kamer een stemming. Natuurlijk wees de minister het amende- ment-Gerhard af. hetwelk, wanneer de ge meenten den bouw van een nijverheidsschool noodzakelijk achtten, aan die gemeenten de volledige subsidie wilde doen uitbetalen. Dat kon de minister niet aanvaarden, omdat hij duidelijk in de wet verband wilde leggen tus schen den stand van 's Rijks financiën en het toestaan van een aanvrage. Wel nam de minister een redactie.verbeterlng van den heer Tilanus over, waarin de belde punten van verplichte overweging voor den minister wat meer gelijkelijk werden behandeld en niet aan de financieele overwegingen de doorslaande kracht werd toegekend. De formule luidt nu, dat ,.de Kroon, den On derwijsraad gehoord, gelet op de behoefte aan de school en de daaraan verbonden ver hooging van de Rijksuitgaven, de oprichting en instandhouding heeft goedgekeurd". Het amendement-Gerhard viel met 39—31 stemmen. Voorts wil de bewindsman overal, waar in de wet gesproken wordt van den Onderwijs raad. gelezen hebben „de afdeeling Vak onderwijs van den Onderwijsraad". Daarvoor is de tweede lez'ng geschikt De heeren Lovink en Tilanus zijn zoo ver standig geweest hunne amendementen in te trekken aangenomen zouden ze niet ge worden zijn welke de Kroon volledig wil den uitschakelen bij het bepalen der scho len, die voor subsidieering in aanmerking zouden kunnen komen en die ook het advies van den Onderwijsraad niet dwingend wil den voorschrijven. Niet alleen, dat de be windsman zoover niet wilde gaan. er zou ook in de Kamer geen meerderheid voor te vin den zijn geweest. Minister en Kamer be toogden, dat zoowel de Kroon als de On derwijsraad aanwezig moesten blijven, wilde de su'bsldieverleening met de noodlge waar borgen omringd Zijn. Ook de heer Suring trok een amendement in, hetwelk bij het afwijzen van een aanvra ge, niet alleen een met redenen om kleed e beschikking het advies van den Onderwijs raad wilde gepubliceerd hebben. Staatsrech telijke bezwaren werden er tegen ingebracht dc minister moest volledig verantwoorde lijk blijven en zich niet gaan verschuilen achter het advies eener commissie. Boven dien vreesde men niet de „groote onbe kende", maar Mr. Heemskerk dat de on derwijsraad in hare objectiviteit zou ge stoord worden wanneer publiciteit geëischt werd- Ter verdediging van het amendement wees Mr. van Wijnbergen er op. dat het hier niet gaat om een eenvoudig advies, maar om een advies van een der instanties, die de bewindsman als een der waarborgen van zijn wetgeving had aangewezen. On dank deze steun trok de heer Suring zijn amendement toch maar in. Verstandig. Want het was zeker verworpen. Zelfs mon seigneur moet er geen voorstander van ge weest zijn De wijziging van de Rijkspostspaarbank- wet is zonder hoofdelijke stemming aan genomen. In korte woorden vermelden we den hoofdinhoud van het wijzigingsont- werp. Drie hoofdzaken. Allereerst werd voor gesteld de rentevergoeding niet langer vastte leggen op 2.64 pet. maar de rentebepaling zoo te redigeeren, dat ten hoogste 3 pet. rente zal gegeven worden. Daarna werd het maximum van de inleggingen, zoo wel voor particuliere personen, als voor vereenlgingen (collectiviteiten) bepaald op f 2500. De heer Vliegen had op dit punt eenige bezwaren: hij wilde voor collectivi teiten het maximum opvoeren, maar tever geefs. Ten slotte werd voorgesteld, dat in schrijvingen op 3 pet. staatssohuldboekjes slechts kunnen geschieden uit hetgeen bo ven f 2600 op een Spaarbankboekje is in gelegd. De discussie van den middag liep over de rentebepaling. En wel n.a.v. een amendement van den heer Joekes, die een artikel in de wet wilde opnemen, waardoor de rente zou be paald worden op ten hoogïte 4r*<= en niet 3?ó, zooals de minister het heeft voorgesteld. Dit amendement werd niet alleen verde digd door den voorsteller, door Mr. Joekes. doch ook door de heeren Linkbeek en Vliegen. Het amendement werd niet alleen bestre der. door den minister, ook door den heer de Wilde. De voorstanders en de tegenstanders waren het over enkele dingen eens. En daarop wij zen we gaarne, nu de hoofdzaak der Kamer discussies steeds is: strijd, tegenspraak en uit eengaan. Eens waren voor- en tegenstanders 't over het karakter van de Rijkspostspaarbank een bank met een groot sociaal doel: bescher men tegen woekeraars, het aanmoedigen van het sparen en het verzekeren van zekerheid aan de kleine bezitters. Eens was men 't ook over de bcteekenis van het amendement, dat een niet te ontkennen verhoogden invloed wilde uitoefenen op het rentebedrag. Dc heeren Joekes, Vliegen en Llngbeek wezen op de groote reserves, die de Rijks postspaarbank heeft gekweekt en meenden, dat die reserves eigenlijk het bezit waren van de spaarders en dus dezen ten goede moesten komen. Neen betoogden vooral de minister en Mr. de Wilde (directeur van dc Haagsche Boazbank) er is nooit aan de spaarders meer toegezegd, dan dat zij garan tie voor hunne inlagen zouden krijgen; de R.P.B. is geen vereeniging van spaarders, d'.e recht hebben op een uitkeerlr.g bij winst. Bovendien, de reserves moeten dienen voor latere verliezen. Bij vroegere verliezen be taalden de spaarders (terecht) ook niets. „Maar aan wie moeten de winsten dan teil goede komen?" vroeg de heer Vliegen. Direct antwoord kreeg de heer Vliegen niet, wel een verzwegen antwoord: aan den Staat. De minister zeide nog en dit is een ar gument, dat waarde heeft wanneer ik de aanwezige reserves gebruiken ga voor rente- verhooging, dan kan ik wel de huidige spaar ders 4% geven, maar niet de bij verhooging toestroomende nieuwe spaarders. De heer de Wilde vreesde van een verhoo ging der rente een wcgloopen van de spaar ders uit de Spaarbanken naar het Rijk. De Spaarbanken zouden plotseling voor gewel dige betalingen komen te staan, waaraan zij niet. dan met geweldige verliezen het hoofd zouden kunnen bieden. I: dat zoo vroeg Mr. de Wilde de taak van het- Rijk om de Spaarbanken naar de catastrophe te voeren? Terwijl hij als groot doel van de Rijkfpost spaarbank niet zag hooge rente, maar abso lute zekerheid. De minister zag een ander gevolg van ver hooging der rente: ook de Spaarbanken zou den, om hun klanten te houden, de rente gaan verhoogen. Dan zou de Staat invloed gaan oefenéh oo het renietype in de maat schappij, wat minister Reymer 2eer verkeerd achtte. Voor concurrentie aan de Spaarbanken vreesde de heer Joekes niet. als gevolg van de rente-verhooglng. De Spaarbanken hebben toch altijd nog een voorsprong, betoogde hij, de voorsprong van de veel gemoedei jker sfeer, en van allerlei faciliteiten als afhtal- dienstcn, spaarpotten, belast'ng b. talen enz. Het. amendement-Joekrs kon geen me r- derheid behalen het werd verworpen met 33—22 stemmen. Het wetsontwerp is aanvaard zonder hoof delijke stemming. Gewijzigd werden voorts, zonder een'ge discussie, de voorschriften betreffende de be vordering en het ontslag van officieren-vlie ger bij de zeemacht. Morgen gaat de Kamer aan de octroolwet. Die heeft in den lande beroering gewekt eveneens de ingediende amendementen. EERSTE KAMER. Arbeid en defensie aangenomen. Buitenlandsche Zaken. Een suggestie voor een Antwcrpcn- Rijn verbinding. De repliek over „Arbeid" heeft geen en kele aanteekening onzerzijds doen geboren worden: herhaling! De begrooting voor defensie heeft ditmaal in den Senaat heel kort geduurd. Slechts 'n spreker en éei. spreekster, de heer v. a. Lande en Mevr. Pothuis-Smit. Over voornamelijk se cundaire aangelegenheden. De oorzaak, dair- van mag gevoegelijk worden gezocht in de onderlinge afspraak om, na de V'.ootwe - dis cussies niet meer vi/or dit jaar te spreken over het voor en tegen van ontwapening. De heer v. a. Lande pleit e voor de oude zeeloodsen, de loodsen, die 60 jaar waren. De r. k. senator meende dat deze menschen. ha het zware, door hen gedane werk. recht had den op een vroeg pensioen. Mln'ster Deckers antwoordde, dat bij de werkycrdeeling.,reeds met den ouderdom der loodsen wordt'.reke ning gehouden. In antwoord aan Mevr,. Pothuis-Smit. deel de Dr. Deckers mede, dat een nieuw wetsont werp t. a. v. de mobilisatie-slach'offers spoe dig zijn departement zal verlaten. Mevr. Pothuis-Smit klaagde over twee din gen, eerst dat de minister een Ncderl. v io- ger-offlcler vergund had in Roemenië (als plotselinge invaller) Fokker jachtvliegtuigen tc demonstreeren (de minister zag daarin niets kwaads), daarna klaagde zij ever het toenemen der particuliere wapenfabr'cage hier te lande (de minister zeide, dat hij daaraan niets kon doen en dat het. wijl het leger ook werk verschafte, tot besparing op het staatsbudget voerde. Ten slotte diende Mevr. Pothuis-Smit een motie in. aldus luidende: De Kamer, overwegende dat het voor de beïnvloeding der publieke opinie ten bate van het werk der ontwapeningsconferentie van 1932 van beteekenis is. een daad te verrich ten. waaruit de sympathie onzer Regecring voor de internationale ontwapening blijkt; van meening, dat niets zoozeer van den goeden wil der volken zal getuigen als een vermindering der militaire uitgaven in het eigen land; noodigt de regeering uit om bij de ontwerpen der begrooïlng voor 1932. na te gaan welke posten op die begrooting kunnen worden ge schrapt of verminderd on daarbij in het bij zonder te denken aan herhalingsoefeningen, leger- en vlootdagen, manoeuvres e.d." Dr. Deckers merkte op, dat hij aanhoudend bezig is te bezuinigen en dat voor 1932 in ieder geval, door het langzamer loopen der midde len, ernstige besparing zal moeten worden toegepast. De motie werd verworpen, de defensie-be grooting werd aanvaard met 22—9 stemmen, Buitenlandsche Zaken is nog niet beëindrgd. Prof. Van Embden is zijn rede eerst aange vangen. zijn rede over de neutraliteit van ons land. De discussie van vanmiddag werd geken merkt door een, naar ons gevoelen en ook dat van den Senator Koster niet verstandige daad van den heer v d. Lande Men weet, dat er met België onderhandelingen worden gevoerd, om tot een tractaat te komen, het welk met België een accoord wil doen be reiken. Nu is het toch werkelijk verkeerd, wanneer een parlementslid hoe gemakkelijk ontstaat niet de gedachte, dat hij meerdere achter zich heeft: hij moet over het nieuwe tractaat stemmen voorstellen gaat doen. hoe tot een oplossing te komen, hoe het Moerdijkkanaal moet loopen. wil het voor ons land aanvaardbaar zijn. Dat zou kunnen zijn de regeering een stok tusschen de beenen steken. Senator v. d. Lande dan heeft een kanaal voorgesteld, dat loopt tusschen het verworpen Belgische Moerdijkkanaal en het Kreekrak— Eendracht-voorstel van den lieer Van Konij nenburg op Brabant's vasteland. Thans werd reeds door de heeren Koster en Lohman ge zegd, dat ook zulk een kanaal valt bulten de seheid'ngsregeling van 1839 en dus voor ons land onaanvaardbaar zou moeten zijn. INTIMUS. J. LOUREN t Op 5G-jarlgen leeftijd is Donderdagmorgen plotseling overleden de heer J. Lourens. in leven redacteur-buitenland van de Nieuwe Rotterdamsche Courant". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. EEN SMAKELIJK KOEKJE BIJ DE THEE 20 CTS. PER ONS.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11