ATERDAGAVOND AMSTERDAMSCHE INDUSTRIE. DINER PER TABLET. BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD N. V. Kromhout Motorenfahriek. De fabrieken aan de Ketelstraat, door L. A. (Met teekeningeo van Wladimir Bieikine). P VIJFDE BLAD (Een beeld der naaste toekomst.) Ir n de directie-kamer in den nieuwe vleu gel van de Kromhout motoren fabriek hangen eenige fotografische herinnerin- l gen aan den wand, die getuigenis afleg; gen van de scheppingskracht van de leden der familiei Goedkoop. Deze naam is onafscheidelijk aan de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij en aan de Krom hout Motoren Fabriek verbonden. De scheeps werf ,,'t Kromhout" werd in 1867 door D. Goedkoop gesticht en tot 1899 wijdde de on derneming zich uitsluitend aan den scheeps bouw. Foto's uit die dagen houden de her innering levendig aan 'n kleine, eenvoudige overkapte loods, waarin in alle bescheiden heid het bedrijf werd uitgeoefend. In 1894 werd besloten over te gaan tot fabricage van een motor voor binnenlandsch gebruik. D. G. IV. Na eenige Jaren die besteed werden aan experimenteeren en proef bouwen, leverde 1904 een motor op die geschikt scheen voor de markt. Het was er één met 4 cylinders en electrische ontsteking, die naar de werf waai hij ontstaan was den naam..Kromhout motor" ontving. De eerste motor, van 12 P.K. werd in een schuit van 12 Meter lengte geplaatst, die op eigen kracht in de maand Juli van het jaar 1905 naar Engeland overstak en in Augustus In Southampton, onder twee en dertig mede dingers den eersten prijs verwierf in „The International Reliability Competition". Daar. in Southampton begon de victorie. Na die overwinning volgden er meer: Hier en in het buitenland. Aan den langen wand van de monumen tale directiekamer, in het nieuwe gebouw in de Ketelstraat aan den overkant van het IJ staat een prachtig staal van moderne meubelmakerskunst: een groote kast, achter welker spiegelruiten de tientallen prijzen ten toongesteld staan, die de Kromihout*motor in het begin van deze eeuw hier en in het buitenland verwierf. Er zijn er bij die door den Duitschen ex-keizer persoonlijk werden ■uitgereikt. Het is niet de bedoeling in dit artikel een genealogie van de familie Goedkoop te gevenmaar wij hebben dien naam in deze inleiding toch nog even noodig. De familieleden en de opvolgers van den stich ter van het bedrijf, dragen voor een aan zienlijk deel den voornaam Adriaan, of bij afkorting Daan. Deze gelijknamigheid gaf en geeft herhaaldelijk aanleiding tot vergissing gen. waarvan dikwijls ellenlange overbodige telefoongesprekken het gevolg waren. De heer D. Goedkoop Jr. heeft een oplossing voor deze moeilijkheid gevonden, die van beteekenis is, omdat zij besparing van tijd heeft opge leverd. Hij laat zichzelf kortweg Daan 4 noemen, of zooals men op de fabriek zegt: D. G. 4. De andere heeren Goedkoop heeten naar verhoudingD. G. 1 enz. Dit is een aardige bijzonderheid, karakteristiek voor deze tijdenvroeger veroorloofden zich alleen dd vorstenhuizen gelijknamigheid en dienovereenkomstig het gebruik van het aan hangsel, de Eerste, de Tweede, of de Derde, de traditie van den familienaam, de onder nemingsgeest die een klem bedrijf deed ont- bloeiïen 'tot een wereld onderneming en de bedrijfseconomiedwongen de heeren Goedkoop hun toevlucht te nemen, tot een „vorstelijk distinctief". D. G. 4 (welk teeken dus niet de formule voor een speciaal type onderzeeër, een vlieg tuigmoederschip, of een kruiser is> leidde ons door de groote moderne fabriek aan de Ketel- straat, welker uitbreiding onlangs voltooid werd. Voor wij u nu iets gaan vertellen van de geboorte van den motor, zij opgemerkt dat deze industrie, geen dankbaar object is voor den publicist wiens taak het is een min of meer populair overzicht -te geven van het in werking zijnde bedrijf. Men zou zich te diep in technische details moeten begeven om de moderne draai- en fraisbanken, de boren, de schaafmachines, en alle heele- en half automatische apparaten die het staal bewerken en polijsten, recht 'te doen weder varen. Een Linotype zetmachine heeft een zeer speciale schoonheid, schoonheid van Boormachine. regelmatig in elkander grijpende raderen en excentrieken, schoonheid van vorm echter waarvan men den leek wel een indruk kan geven door middel van den film maar niet door middel van 't proza. Hetzelfde geldt voor de wonderbaarlijk ingenieuze apparaten die de onderdeelen van den motor vormen, bij werken, afwerken en controleeren. Zij staan in lange rijen naast elkander in het gelid en doen stuk voor stuk, bewaakt door het oog van den arbeider, hun plicht. Zij boren, zij In de smidse. veilen, zij schaven de ijzeren onderdeelen. alsof ijzer niet ijzer maar zacht linden- hout was. De kaken van de beitels vreten de koperen onafgewerkte kamwielen aan, en maken het ruwe materiaal tot een glanzend product xan wiskunstige gelijk en gelijkvor migheid in al zijn onderdeelen De materialen worden onmiddellijk na ont vangst in groepen gesorteerd, de krukassen bij de krukassen enz. Daarna worden zij naar binnen gehaald om alle stadia die van het ruwe product, het product gereed om ge monteerd te worden maken, te ondergaan. Zij passeeren draaibanken, de boor- en slijp» machines. Van zeer veel belang is het, dat de verschei dene behandelingen die een onderdeel moet onderg aan zoo snel mogelijk en binnen een klein bestek plaats grijpen, om be sparing van „plaats, tijd en ruimte" zoo ver mogelijk- te kunnen doorvoe ren. Alle boormachines staan dus groeps gewijze bij elkander. Er zijn bij deze machines zeer bijzondere, onder anderen één die met 10 boren werkt, en respectievelijk 6 en vier gaten voor de moeren maakt en meteen een schroefdraad slijpt. Een bijzondei instrument ook is de slijpmachine die den cylinderwand inwendig polijst. Dit groote toestel werd door Kromhout zelf gebouwd volgens het principe, dat ook aan slijpmachi nes ten grondslag ligt, die voor de automobiel industrie werken. Zoo groot als hier wordt de machine echter nergens toegepast. Ook de cyllnaerzuigers ondergaan na» tuuhlijk een dergelijke bewerking. De lezer begrijpt, dat de voltooide on derdeelen, op zeer geraffineerde verrichtin gen „getest" worden, op honderste deelen van een milimeter nauwkeurig. Het is dan ook geen wonder dat de deskundigen van Krom hout dikwijls lange gesprekken voeren over één duizendste milimeter. De automatisch werkende draaibanken zijn ook een korte vermelding waard, het stuk behoeft er slechts in- en uitgehaald te worden. De machine doet de rest. Zij waarschuwt door middel van claxon en lampensignaal wan neer het onder handen zijnde stuk voltooid is In de montage-hal, waar de eigenlijke motor tot stand komt, komen de onderdeelen bij elkaar op de band zonder eind, die acht a tien stations passeert. Op elk van die stations ondergaat de motor in wording een uitbrei ding. Door 16 monteurs wordt de motor in acht a tien uur gereed gemaakt. Hij kan dan proefdraaien. De bezoeker besluit zijn rondgang door de Kromhout Motorenfabriek met de bezichtiging van de magazijnen, de reparatie-inrichting, de expeditie en andere onderafdeelingen. Op één der bovenverdiepingen Is men pas begonnen met de fabricage in serie, van heel kleine motoren, op den band zonder eind en door middel van een aantal speciaal daarvoor geconstrueerde machines. Men hoopt met dit product veel succes te hebben. De vervaar diging er van stelt echter zeer bijzondere eischen, daar de kleine onderdeelen, met weer meer raffinement, dan die der groote motoren, moeten worden vervaardigd. Ook Kromhout klaagt! De malaise doet zich bijzonder scherp gevoelen en voorloopig is er geen uitzicht op verlichting van den toe stand. De uitbreiding der fabrieken was ge» baseerd op een zeer ruime productie, deze kan thans echter niet bereikt worden. Een groot gedeelte van de machines staat dan ook stil. De onderlinge concurrentie is natuurlijk scherp. De heer Goedkoop vertelde ons daar staaltjes van. die ongeloofelijk klinken. Het komt. voor dat men een fabrikant een be langrijke order toezegt, wanneer hij bereid is. niet alleen op crediet te leveren, doch bovendien extra crediet te verstrekken. Er zijn fabrikanten die op deze voorwaarde ingaan, omdat men nu eenmaal aan het werk wi. blijven en omdat de opdrachtgever aan de anderen kant ook wel goed is voor zijn geld. Kan het echter paradoxaler? Men laat voorloopig voor niets werken en doet er.- passant een greep ia de geldlade van zijn schuldeischer! Het IJ-veer, de gemeentelijke»tramdicnst-te- water. brengt ons weer naar de stad. Achter ons liggen de groote fabrieken met het op schrift: Kromhout Motoren Fabriek, in meter hooge letters aangebracht op de muren, op grooten.. afstand zichtbaar. Malaise, de- pressiei? Ja, maar als tijdelijke verschijn selen. De naam Kromhout is goed gefundeerd. Hij werkt als een krachtig zendstation, dat sterke trillingen in den aether te weeg- brengt. de slechtste weersomstandigheden ten spijt. „Kromhout" is over de heele wereld bekend en „storingen in de ontvangst" zijn belemmeringen die uit de weg geruimd kun nen worden. In de Engelsche pers treft ons het blij moedige bericht, dat een Londensch profes sor er ln geslaagd is om het gansche men- schelijke diner te comprimeeren in een pil van geringen omvang en van minimaal ge wicht. welke alles bevat, hetgeen de mensch tot op den huidlgen dag gewoon is in wat ge varieerder vorm tot zich te nemen. Het moet erkend worden, dat de samenle ving door de vinding belangrijk nader tot haar ideaal gebracht is en dat de moderne wetenschap voor niets meer staat. De perspectieven, welke de Londensche professor geopend heeft zijn zoovele en zoo verscheiden, dat velen onzer zich nauwelijks alle consquenties van de nieuwe werkwijze zullen hebben gerealiseerd. Eenvoud en natuurlijkheid zullen onze huishoudens sieren. Onze tafels zullen geken merkt zijn door een zakelijke soberheid en niemand zal zich de pretentie kunnen ver oorloven om vooraf te kennen te geven, dat hij met eenig gerecht niet sympathiseert. De professor voorspelt, dat er. nadat zijn systeem algemeen zal zijn geworden, minder verdeeldheid in de gezinnen za'. heerschen, dat er minder borden zullen gebroken worden en hoewel dit treffend juist is ingezien, zou den wij een stap verder willen gaan ten aan zien van de borden. Wij kunnen ons voorstellen, dat er reeds nu families zijn, waar men alles in gereed heid brengt om straks de geheele borden- schat in breede vlucht aan den muur te spij keren. Met een weinig verguldsel en wat wa terverf is er veel van te maken en het vormt in elk geval een blijvende herinnering aan den tijd, waarop men het diner nog als een zaak van piëteit en toewijding beschouwde. En voor hen, die zich pas installeeren spaart het de schilderstukken, die men boven het buffet hangt Zoo zien wij ook de voorspelling van den professor, dat ons leven zooveel goedkooper zal zijn, ten volle tot- verwerkelijking komen en men behoeft slechts even door te denken om tot de conc'usie te komen, dat men op zijn ouden dag het nageslacht een kast met antiek kan toonen, indien men vroegtijdig begint met de Inhoud van de glazenkast van ■thans in de vitrines der salon zorgvuldig te bewaren. Niemand behoeft voor het denk beeld terug te schrikken, want wie zal zeg gen of dit niet een richting der moderne in terieurskunst wordt? En in elk geval is het een safe belegging. Het moge voor het publiek een aanlokke lijk denkbeeld zijn. dat de prijs, welke wij voor ons diner zullen uittel'en niet meer zal bedragen dan die van een drie-dubbele ijsco of van een choco-ijsje of een goede sigaar, doch ook de houders van restau rants en eethuizen zullen de nieuwe leefwijze met geestdrift en dank baarheid begroeten, want niet alleen kunnen zij de gansche beslommering van de in stand houding hunner etablissementen aan kant doen en zich een minder geëmotio neerd bestaan verzekeren, doch tevens kost het hun niet de minste moeite om den naam en de traditie van hun Huis, waarop zij trotsch plegen te zijn. tot in verre toekomst op een eervolle manier te handhaven. Want tegen de blinde gevels hunner ges'oten pan den zullen zij den verkoop door automaten invoeren en zoo zal 't mogelijk zijn alle spe cialités de la Maison te betrekken, zonder de bereddering en den rompslomp, die het Huis er thans van heeft. De professor heeft verklaard, dat men voor 15 cent eenvoudig dineert en dat men voor dertig een pastille heeft van vier of vijf gan gen. Hoe rijkelijk dan kan iemand zichzelvc onthalen, die eens uit wil zijn. en die, het geen niettemin alleszins bescheiden is. een gulden zestig wenscht te spendeeren Dat de kellners, de grooms, de lieden, die het strijkje vormen of die de reuzen-gramo- fone bedienen, tot den bedelstaf verheven zullen worden, kan slechts een kleinigheid zijn in vergelijking met. wat den groente boeren, den jongens, die met bakfietsen rij den en den menschen van de bakkerskarren zal overkomen. Want hoewel wij het ons kun nen voorstellen dat (en dit zal ongetwijfeld a In Den Haag zijn), families van standing zich den maaltijd per tablet per bestelwagen thuis zullen wenschen te zien brengen, lijdt het geen twijfel of de meerderheid zal het sys- steem ..direct van den producent naar den verbruiker" aanhangen en het diner liever engros betrekken in het warenhuis. Zoo zijn de aspecten van de zaak veelzijdig en overtalrijk. Het is niet moeilijk om ons voor te stellen welke invloed het nieuwe dieet op onze vrouwen zal hebben, op onze kinderen, onze huisdieren. Ook zullen er kwakzalvers zijn. die u een warme lunch zul len trachten te verkoopen voor een diner van vijf gangen, zonder dat ge er iets van merkt, en twijfelachtige individuen, die u een mid dagmaal met jonge peentjes zeggen voor te zetten en in wezen koolraap of Sets ernstlgers leveren. De professor heeft verzekerd, dat ieder per tablet de vitaminen ontvangt, die hij noodig heeft en alles zelf kan kiezen en dit is zonder twijfel voortreffelijk uitgedacht, doch wij leven in een overgangstijd, waarin nog niet ieder voor zich bepaald heeft met hoeveel vitaminen hij zich dagelijks zal voe den en zoo Is de vrees gerechtvaardigd, dat men hier en daar wel eens iets te kort zou kunnen komen. De professor heeft ook gezegd, dat men spoedig nadat men het etensfllkje tot zich nam een gevoel van verzadiging ondervindt, zij- het geen gevoel van loomheid, zoodat men zich niet behoeft te laten weerhouden om onmiddellijk na het middagmaal een of ander spel te beoefenen. Ook hier zouden wij een stapje verder wil len gaan en het spel reeds tijdens den maal tijd invoeren. Niemand zal kunnen tegen spreken, dat in deze omstandigheden het ping-pong een goede kans maakt om familie spel aan den disch te worden, aangezien deze zelfs bij de meest copieuse en grootsche diners plaats te over zal bieden voor het net en de ballen. De voordeelen van den nieuwen leefregel zijn dus meer en gTooter, dan men oppervlak kig zou meenen. Doch wat magmen verwachten voor den man die de slanke lijn wenschte te bewaren maar in zUn overmoed aan een diner een schaal met pastilles van 30 cents leeg at, alsof het zoute bolletjes waren? Ping Pong? Pk. DE FUNCTIE VAN TEER IN ONS LEVEN. Debatten ln het Engelsche parlement heb ben eens te meer de aandacht gevestigd op de functie van teer in onze samenleving. Een functie, die belangrijker is. dan de meeste menschen vermoeden. Wij allen zijn dagelijks min of meer betrokken bij de teer en de bij producten. De verf ln de kleeren, die wij dra gen is aan teer onttrokken. Alle kleuren heeft de scheikunde uit de zwarte teer te voorschijn kunnen roepen. De kleurstof-in dustrie heeft ons getoond, dat teer nog wel voor wat anders is te gebruiken, dan voor het aanleggen van wegen en het conservee- ren van houten hekken. Het is haast niet te gelooven doch de schel kunaigen der kleurstof fabrieken schonken ons meer dan 20.000 producten aan koolteer onttrokken, welke in het moderne leven een plaats innemen, waarin wij ze niet gaarne zouden missen. De zwarte kleverige teer ver schaft ons alle kleuren van den regenboog en wij gebruiken die ln iedere fabriek, die medewerkt om ons te kleeden of om ons huis aan te kleeden. Schildersverf dankt evenzeer haar kleur voornamelijk aan teer en het is dezelfde stof die ons een groot gedeelte van de brandstof voor onze motorvoertuigen verschaft. Teer heeft op zichzelf een weinig aantrek kelijke geur, toch is het de grondstof voor een groot aantal onzer parfumerieën. Nie mand zal zich geneigd voc'en tot het nutti gen van teer, nochtans zijn heel wat van de geneesmiddelen, die wij slikken aan teer ont leend. Deze wonderlfjke vloeistof levert ons kunst mest zoowel als pijnverdoovende middelen, desinfecteerende stoffen en een massa an dere dingen. Eén der werkplaatsen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 15