STATEN-GENERAAL. BUITENLAND. Geslaagde dag voor de Fransche regeering. HOEST HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 14 MAART 1931 TWEEDE BLAD Overwinning van Flandin. De Staatsbegrooting aangenomen. Frankrijk. Groote overwinning voor de regeering. De aanval op Flandin. den minister van financiën, die na een zitting, welke den ge- heelen nacht geduurd heeft, aan de orde kwam. en eerst na den middag tot een beslis sing leidde, is met een groote overwinning der regeering geëindigd. Een meerderheid van 125 stemmen is bij de tegenwoordige ver houdingen schitterend en wettigt de ver wachting, dat wij nu tot de verkiez'ng van den nieuwen president van de republiek-in- spé geen last meer zullen hebben van minis- terieele crisissen, aldus het Hb d. De verdediging van Flandin was, gelijk te verwachten was, zeer energ:ek; de min'str van financiën was zeer op zijn gemak en vol komen meester over zijn betoog. Zooals hij aangekondigd had, bepaalde hij zich niet tot een verdedigende houding, maar viel op zijn beurt zijn socialistische tegenstanders krach tig aan. Het debat was daardoor niet zeer verheven, en het zou een minder stuitend ka rakter gehad hebben. Indien Flandin er zich toe bepaald had, de tegen hem uitgebrachte beschuldigingen te weerleggen. Hij betoogde dat hij al.een gedaan heeft, wat des advocaats is, n.l. slechts in rech'en voor de geïncrimineerde „Aero postale" is opgetreden, maar dat hij in het geheel zijn invloed niet heeft aangewend in het belang van die maatschappij sinds hij deel uitmaakt van de regeering. Maar vervolgens kwam de minister met allerlei toespelingen aan op het geen socialistische advocaten gedaan zouden hebben, en wat wel onbehoorlijk is. en dit deel van zijn rede, vol van allerlei ha ve aan duidingen en toespelingen, waarvan strek king en beteekenis niet altiid was na te gaan, was nu niet zoo heel sympathiek. De beschuldigingen van Flandin lekten nieuwe interventies uit van bekende soc'alls- tische advocaten als Blum en Paul Boncourt, en het debaf verliep in persoonlijke quaestles De voornaamste reden echter van de neder laag der aanvallers was, dat Renaudel zich vergaloppeerde en uit de tegen Flandin ge richte artikelen van Paris Midi" tracht e aan te toonen. dat de minister-president La- val eigenlijk zelf tegen zijn minister van fi nanciën gestookt had; want Laval is persoon lijk bevriend met den journalist, van wlen deze artikelen afkomstig zijn. Daarop ant woordde Laval zegevierend, dat hij d en jour nalist er telefonisch over onderhouden had, en dat deze geantwoord had dat hij tegen den minister van financiën schreef, omdat hem dit gelast was! Toen Fland'n bovendien expliceerde, dat de directeur van „Paris Midi" boos op hem is wegens een decreet dat hij afgekondigd heeft en dat dien directeur benadeelt in een zaakje van handel in vlas, was deze beschuldiging tegen Laval niet houdbaar meer. en dit heeft ongetwijfeld het aantal voorstemmers voor de regeering aanzienlijk vermeerderd. Men verwacht, dat de Kamer, vandaag ge reed komen zal met de begrooting, zoodat d'e naar den Senaat verzonden kan worden en vóór l April wet kan worden. Maar zelfs als dit niet mocht lukken, de werkwijze van de Kamer laat werkelijk alles te wenschen over, dan nog lijkt voorloopig voor het ministerie elk ernstig gevaar geweken. De Staatsbegrooting aangenomen. PARIJS. 13 Maart (V. D.) De Fransche Kamer heeft vanmiddag de Staatsbegroo ting in haar geheel aangenomen. Zy heeft aan inkomsten een eindcijfer van 50.753.631.435 francs en aan uitgaven 50.742.081.650 francs, zoodat er dus een over schot is van ruim 11 millioen francs. In den loop van het debat werd o.a. het door de financieele commissie ingediende voorstel, de begrooting van de weermacht met 2 pet. te verminderen, aangenomen. De regeering hoopt echter, dat dit door den Senaat zal worden geweigerd, zoodat. de be grooting in haar oorspronke ijken vorm ge handhaafd zal kunnen worden. Dreigende mijnwerkers- staking. Naar aanleiding van het besluit der gede legeerden-conferentie van den Mijnwerkers- bond om op 30 Maart de staking af te kon digen. wordt ons uit Parijs gemeld: In bevoegde kringen hoopt men dat een vergelijk met de maatschappijen nog moge lijk is. Het zijn alleen nog maar de mijnen in Noord-Frankrijk, waar de nieuwe loonen niet zijn ingevoerd. De invoer van buitenlandsche steenkool neemt aanzienlijk af. ofschoon de concur rentie van Poolsche en Silezische steenkool in het Lotharlngsche bekken nog scherp is. Engeland. Staking in Zuid-Wales? De kolenmijnbouw in Zuid-Wales wordt met een volkomen stopzetting bedreigd. Op een in het district Rhondda gehouden vergadering waren dertigduizend mijnwer kers vertegenwooidigd en werd be loten de gedelegeerden naar de internationale confe rentie. welke op 16 Maart te Cardiff zal worden gehouden, te adviseeren vóór de sta king te stemmen als protest tegen de arbi trale uitspraak betreffende de loonen. Vijfduizend mijnwerkers uit Glamorgan be sloten hun gedelegeerden naar Cardiff in structie te geven voor de taking te stemmen, liever dan de uitspraak te aanvaarden van den onafhankelijken voorzitter. zAndere afdeelingen van den mijnwerkers- bond in Zuid-Wales namen moties ia gelijken geest aan. Een oud-landarbeider onder secretaris voor Indië. LONDEN, 13 Maart (Reuter). De koning hechtte zijn goedkeuring aan de volgende benoemingen: Lord Pcnsonby, tot kanselier van het her togdom Lancaster, aLs opvolger van Attlee, die tot minister van Posterijen werd be noemd; John Parkinson, parlementair secretaris van den minister van Transport, ter vervan ging van lord Ponsonby; Henry Snell, parlementair onder-secretaris van het ministerie voor Indië, ter vervanging van wijlen lord Russell. Een belangwekkende bijzonderheid in de officieele bekendmaking van deze nieuwe ministerieele benoemingen is, dat in de ge schiedenis van Engeland Snell de eerste is die als landarbeider in het leven begonnen, in den adelstand wordt verheven. Zijn voor* ouders waren landarbeiders tniNottingham- shire. Hij kreeg zijn opvoeding in een dorpsschool en ging vervolgens studeeren aan de school voor de economische wetenschap pen te Londen en aan de universiteit van Heidelberg. Snell begon als arbeider op een boerderij, werd daarna palfrenier, schuiten voerder. brievenbesteller. Later onderscheidde hij zich als redenaar, ook op godsdienstig gebied. Nader wordt gemeld dat Snell tot de waar digheid van baron is verheven. Bij afwezig heid van de ministers werd Snell beschouwd als leider der Arbeiderspartij in het Lager huis. Hij was lid van de commissie van onderzoek voor Palestina welker rapport dien* de tot grondslag voor het bekende Witboek. Snowden's ziekte. De toestand van Snowden was minder goed. Hij heeft een slechten nacht gehad. Nader wordt gemeld dat de slapelooze nacht, dien Snowden heeft doorgebracht, het gevolg was van de pijnlijkheid van het onder zoek, waaraan hij zich moest onderwerpen. Hij was gisteravond echter vrij van pijn. Vijf stemmen meerderheid voor kabinet-MacDonald LONDEN, 13 Maart. (Reuter). Tengevolge van het optreden van den linkervleugel der arbeiderspartij, die met de oppositie mee stemde is de meerderheid der regeering tot vijf gedaald bij de stemming over een con servatieve motie beoogend de begrooting voor het mijndepartement met 14.000 pd.st. te verlagen. De oppositie meent dat een honorarium van 7000 pd.st. voor den voorzitter der nieu we commissie tot reorganisatie der mijnen te hoog is. de regeering is echter van oor deel dat zij dit honorarium moet betalen voor een eersteklaskracht. Minister Hartshorn overleden. LONDEN, 13 Maart (Reuter). Vernon Hartshorn, grootzegelbewaarder, lid van het kabinet, is in zijn woning te Maesteg, in Gla morganshire overleden. Hij was vroeger voor zitter van de mijnwerkersfederatie van Zuid- Wales en lid van de commissie-Simon voor de politieke hervormingen in Indic. Harthorn was Donderdagavond nog In goede gezondheid in het Lagerhuis ver schenen. Ah? grootzegelbewaarder was Hartshorn, die Thomas in Juni van het vorig jaar in deze functie opvolgde, belast met het coördineeren van de regeeringsmaatregelen met betrekking tot de werkloo:heid. Sedert de laatste weken eevoelde hij sterk de inspanning van het zware werk, dat hieraan verbonden was. Hartshorn, die 58 jaar oud is geworden, heeft een belangrijke rol gespeeld bij het op bouwen van de Arbeiderspartij. Hartshorn werd in 1918 tot lid van het Lagerhuis ge kozen. en de samenstelling van de eerste arbeidersregeering in 1924 werd hU tot minister van posterijen benoemd. Britsch-Indië. Gandhi geeft een voorbeeld. Uit Bombay wordt aan de „Times" gemeld, dat Gandhi gedurende zijn reis door het district Kaira van plan is de loop van den politieken strijd om de onafhankelijkheid, tot op heden te vertellen, den nationallstischen leiders zijn dank uit te spreken voor de offers die zij getracht hebben en de bevolking aan te sporen tot het betalen van de grondbelas ting. In een artikel in „Young India" beveelt Gandhi, naar Reuter meldt, aan om, over eenkomstig zijn accoord met den onder koning, wet en orde angstvallig te eerbiedi- INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct». per regel. EMSER-PASTI LLES Het afdoende middel tegen hoest en verkoudheid en alle aandoeningen der s I ii m vliezen. Prijs per aluminlumkokertje 60 cent. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEX a 60 C»s. per regeL STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TEL. 10756 AFEX Klop-veeg-Stofzuigers 1175- gen. Wij moeten, zoo zegt hij verder, geen plotselinge wijziging verwachten in het standpunt der officieele wereld, maar als wij vertrouwen stellen ln onze kracht en in onze bekwaamheid om de burgerlijke ongehoor zaamheid te hervatten telkens wanneer dit noodig is, zullen wij geenerlei moeite hebben om zelfs pijnlijke bevelen te gehoorzamen Duitschland. Hermann Miiller's toestand ernstig. Naar gemeld wordt, is de toestand van Hermann Müller zeer verergerd. Men vreest dat een ope/atie niet meer zal ba ten. De operatie van Herman Müller ls met het oog op den toestand van den patiënt opnieuw uitgesteld. In de avonduren trad In den toestand van den zieke weder een geringe verbetering in. Geen invoer van bevroren vleesch? De Rijksraad heeft bezwaar gemaakt tegen de door den Rijksdag aangenomen aanvulling op de broodwet en het lnitiatiefonüwerp der sociaal-democraten inzake den vrijen invoer van 50.000 ton bevroren vleesch. Minister Schielle verklaarde, dat ihij zijn reeds vroeger gedaan voorstel, waarbij hij middelen vraagt voor het verschaffen van goedkoop versch vleesch aan de minder be middelden, handhaaft en krachtig zal ver dedigen. Voorts besloot de Rijksraad de Rijksre- geering de verplichting op te leggen veror deningen inzake wijziging van. douanetarieven of intrekking van handels verdra getn ter goed» keuring aan den Rijksraad en den Rijksdag voor te leggen. Indien beide dit wenschen. moeten desbetreffende verordeningen weer woTden ingetrokken. BERLIJN. 13 Maart (W.B.) De Rijksraad heeft de nieuwe agrarische wet aangeno men. Spanje. Sterke bezetting van Jaca. JACA, 13 Maart. (B- T. A.) Overal op straat heerscht opwinding. Militairen zijn uit alle deelen van Spanje aangekomen. Een gewa pende macht houdt verschillende punten der stad bezet als voorzorgsmaatregel tegen on geregel dhed en De zitting van den krijgsraad zal drie da den duren. MADRID. 13 Maart. (B- T. A.) De voor naamste advocaten Ln het proces tegen ce opstandelingen van Jaca hebben een pet-tie geteekend tegen de doodstraf. Zij verzoeken allen Spanjaarden zich bij hen aan te sluiten teneinde te bewerkstelligen dat de krijgsraad te Jaca over geen der beschuldigden de dood straf uitspreekt. Palestina. De geschillen tusschen Joden en Arabieren. JERUZALEM. 13 Maart. Door den se cretaris van het uitvoerend Arabisch co mité is een proclamatie tot de Arabieren ge richt. waarin van hen wordt gevraagd, den boycot tegen de Joden „zonder lawaai of be dreigingen" uit te voeren Verder wordt den Arabischen kooplieden dringend verzocht, den boycot niet toe te passen voor persoon lijk winstbejag. (Reuter). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. """ïiua/l STILLEND Slijmoplossend In Doozen van 20 an 30 canl. Bij Apolh. on Drogis'en AGENDA ZATERDAG 14 MAART Stadsschouwburg: NV. Het Schouwtooneel „De baas in huis" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Tooneelwerk „lm Westen nichts Neues". 8 15 uur. Gebouw Olympia: Opvoering van Van Del- den's revue, 8 uur. Palace Cinema en Variété: „Zigeunerllef- de". Op het tooneel: Greti Harding, Das „Jazz"M~adel. 2.30, 7 en 9 15 uur. Luxor Theater: ..Maskers" en „De gevallen engel". Op het tooneelThe Venec's Brothers 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: ,.Das Liecf ist aus*. Tooneel: komische jongleur Ralf Holbein. 2.30, 7 en 9-15 uur. ZONDAG 15 MAART Stadsschouwburg: „Vlam", door het Rika Hopper Ensemble. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Tooneelwerk „Im- Westen nichts Neues". 2 en 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Vel sen: Hotel „De Prins": Willy Derby avond, 8 uur. MAANDAG 16 MAART Stadsschouwburg: „En als de ster bleef stille staan" door de N.V. Ver. Rotterd.-Hof- stad Tooneel, 8 uur. Schneevoogtstraat 10: Buitengewone alee- meene ledenvergadering Haarlemsche Huis houd- er. Industrieschool. 3 uur. Kruisstraat 9: Aigemeene vergadering van aandeelhouders Oscor Smits Bank, 4 uur. Bioscoop voorsteliin gen Tevler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. TWEEDE KAMER De Octrooiwet op de tae'ling voor een klein karweitje:Moet het octrooirecht 15 of 18 jaar duren? Daar was heel veel belangstelling voor de behandeling van de Octrooiwet-.n-wijziging. Daar was belangstelling bij de Kamer, maar zeer sterk op de gereserveerde tribune, be langstelling van hen, die de octrooirechten zoo lang mogelijk wilden doen duren, betang- stelling evenzeer van hen. die van verlenging niet wilden weten omdat, zij de producten willen vervaardigen, waarop nu nog octrooi recht rust. De Octrooiwet zoo zetten we ln den titel ls ,op de helling". Niet voor een groot karwei. Niet werd het heele schip onder han den genomen. Laten we zeggen; het ging al leen om de mast. Niet heelemaal werd de wet onder handen genomen.Hoewel dat niet ondienstig zou zijn want de ervaring sedert 1910 heeft wel het een en ander aangewezen, dat verbetenng be hoeft. Maar. vroeg de minister aan de afge vaardigden. die het herstel van de mast had den willen doen wachten, tot de heele schuit zou worden gebreeuwd en gekalefaterd; ..zou die geheele herziening spoedig tot stand ge komen zijn?" Wanneer men eerlijk is. moet hierop ontkennend worden geantwoord Minister Verschuur achtte verbetering van één der centrale Octrooiartikelen noodzake lijk, waarom hij daarmede ais afzonder.yke beslissing vragend, bij de Kamer was geko men. Men begrijpt, dat de tegenstanders deze afzonderlijke beslissing hadden willen doen wachten op de geheele herziening. Wat wilde de afzonderlijke beslissing? De tijdsduur, gedurende welke een octrooi zou gelden, verheogen van 15 op 18 jaar. Het voorstel had voor- en tegens anders- En nu was er eens niet een onderscheid naar de partijen, neen, de scheidingslijn liep dwars door de fracties heen. De heer v. d. Waerden was een groot voorstander, maar een zeer be langrijk deel van zijn rede werd gewijd aan bestrijding van een partij genoot-tegenstan der in „het Volk". De r. k. heer Kortenhorst was vlak voor de r.k. van Hellenberg Hubar even vlak tegen. De liberaal v. d. Bilt verdedigde het ont werp met vuur, de c.h. afgevaardigden Kat-z en Rutgers van Rozenburg, die in zuiver eco nomische zaken immers gewoonlijk niet grootelijks verschillen van de liberalen, be toonden zich weer tegenstanders. Die tegen stellingen leverden een debat, waarin het nu eens alleen ging om zakelijke argumenten. Alle sprekers en hier kwam de invloed van de schrijver ln „het Volk" om den hoek gluren alle sprekers, die wij zooeven op somden. ook de heer v. d. W'aerden, ja. deze allereerst, hebben zich volkomen losgemaakt van welke octrooihouder ook. Zij hebben de zaak algemeen bezien en ook algemeen ge houden. Onze lezers moeten ni. weten, dat men de vandaag behandelde herziening van de octrooiwet heeft Ln verband gebracht met het spoedig beëindigen van octrooirechten, waarover de firma Philips 15 jaar de beschik king had. Philips werd absoluut uitgescha keld. Voor de hoogte van het debat was het in tusschen toch wel goed. dat minister Ver schuur een mededeeiing deed van eenige be teekenis. Hij deelde mede, in den aanvang van zijn ministerschap een verzoek te hebben gekregen van den bond van Octrooihouders om den octrooi-duur te verlengen. Dit ver zoek ls de aanvang geweest van zijn wets herziening. Maar Philips is geen lid van dien bond en is dat nog niet. Door deze verkla ring kon de discussie vrij staan. Zij deed het dan ook. Natuurlijk dat is met alle economische aangelegenheden het geval natuurlijk heeft elke octrooizaak een zeer sterken In ternationalen kant. Geoctrooieerde producten hebben waarde binnen en óver de grenzen. Was er nu hier niet. een aangelegenheid, zóo practisch en zóó feitelijk, die moest worden opgelost langs Internationalen weg? Heel de Kamer antwoordde bevestigend. Maar de feiten, die de minister deed spreken, deden hem niet sterk optimistisch staan tegenover de kansen van welslagen van internationaal overleg in octrooizaken, van overleg voor namelijk ten opzichte van den tijdsduur der octrooigeldigheid. Niemand heeft natuurlijk ontkend, dat het doen van een uitvinding, die uitvinding maakt tot het geestelijk eigendom van den vinder- Dat men den uitvinder gelijk bij het auteursrecht gedurende een zeker aantal Jaren de vruchten wil laten genieten van de werking van zijn geest ook dat sturt niemand en stuitte ook in de Kamer niet op weerstand. Nu heeft een uitvinding niet alleen persoon lijk belang voor den uitvinder. Er ls ook het algemeen belang. Op den duur daarover is ieder het ook al eens moet de uitvinding gemeengoed worden, ten einde allen te doen profitecren van nieuwere, betere, meer prac- tische, meer goedkoope producten en daar door het peil van het volksbestaan als geheel op te voeren. Daar is echter ook een maat schappelijk belang aanwezig en het waren de heeren v. d. Waerden. v. d. Bilt Korten horst en de minister, die hier allen nadruk hebben gelegd het belang, dat de maat schappij heeft bij het steeds grooter in aan tal worden van uitvindingen. Dit belang wordt uiteraard in de hand gewerkt, wanneer de uitvinder gedurende zoo langen tijd zijn uit vindersrechten gewaarborgd weet. dat zijn geest en vernuft daarmede voldoende betaald zijn, ook dat hij de kosten kan goed maken, die hij maakte. Nu zijn in den laatsten tijd de ultvindlneen niet alleen toevallige vindingen van willekeurige menschen. neen, er wordt vooral door groote firma's met ernst en systematisch en dus wetenschappelijk gezocht naar nieuwere mogelijkheden. Dat kost geld Deze uitgaven moeten goed gemaakt worden door een behoorlijken tijdsduur van alleen verkoop. De tegenstanders van de verlenging vooral Mej. Katz en de heer van Hellen berg Hubar merkten op. dat er ruim schoots winst gemaakt werd onder den huldi gen termijn van 15 Jaar. De beide afgevaar digden vergeten, zei de heer v. d. Waerden. dat de kosten van het. research-werk steeds grooter worden; dat dit werk allereerst, labo ratorium-werk is en dat de inkomsten van de geslaagde vindingen moeten goed maken, wat er verloren wordt op de niet geslaagde vindingen. Dat schijnt dikwijls heel veel te zijn. De wetgever staat dus voor een probleem. Hij moet in de bepaling van den werkings duur van een octrooi tot harmonie brengen: de eigendomsrechten van den vinder, het algemeen belang, waaraan de gevonden pro ducten moeten ten goede komen en het al gemeen belang, zooals dat gediend is bij een regelmatig toenemen van het aantal uit vindingen. De heer Rutgers van Rozenburg noemde die bepaling van den werkingsduur de minis ter stemde daarmee ln een kwestie van ..feeling". Goed! De wetgever van 1910 bepaalde 15 jaar. Waarom thans 18 Jaar? De heoren v. d. Waerden, v. d. Bilt en Kortenhorst betoogden, dat de research-kosten thans zóó hoog zijn, dat deze eerst voldoende goed gemaakt kun nen geacht worden bij een tijdsduur van 18 jaar. De minister betoogde, dat al is dan een Internationale regeling niet mogelijk, de on derscheidene landen toch zooveel doenlijk tot overeenstemmende bepalingen moeten ko men. En nu voerde de minister met cijfers aan. dat in het buitenland, ln de lndiistriee- le landen, waarmede Nederland heeft to rekenen er een duidelijk waarneembare tendenz is naar de bepaling van den tijds duur op 18 jaar. De heeren van Hellenberg Hubar en Juffr. Katz bestreden deze cijfers, zij berekenden, dat er grootelijks verschil is in octrooi-tijdsduur Neen zei de bewinds man die verschillen zijn er niet. wan neer men maar rekening ge ieft te houden met de aanvangsdata var. het octrooirecht: het eene recht neemt aanvang bij de aan vrage. het andere bij de publicatie, het der de bij het voldoen van de aanvrage. Dat is, al naar het land. onderscheiden. Dc afgevaardigden Hellenberg Hubar, Katz en Rutgers van Rozenburg haddcr. be zwaren tegen de verlenging met drie jaren. Zij kwamen den nadruk vooral leggen op het algemeen belang, op de belangen van de consumenten, bij het aan de Industrie volledig ter beschikking stellen van de vin dingen. Zij kwamen den nadruk leggen op het belang van derden, die rekening hou dende met spoedig afloopende octrooien, reeds fabrieken inrichtten, reeds uitgaven deden om zoo spoedig mogelijk tot fabricage van de producten te kunnen overgaan. Zij kwamen met de onweersprckeHjki- tendenz, dat. vooral nu de groot-industrie de aange wezen bedrijfstak is om het kostbare research-werk te doen, door het octrooi recht een monopoliepositie wordt- gescha pen, welke positie zo kort mogelijk moet duren. Ten einde ook aldus de heer van Hellenberg en mej. Katz den midden stander de voordeelen der uitvindingen te doen toekomen. Wat nu de derden betreft, die ln de ver wachting op een spoedig octrooi-einde reeds uitgaven deden, heeft minister Verschuur mej. Katz om een amendement gevraagd. Amendeering zou hier een belangrijke hin derpaal voor voorstemmen wegnemen De gelegenheid tot het Indienen van een amen dement is nog geboden, want zelfs de a'ge- meene beschouwingen zijn nog niet afge- loopen. De heeren v. d. Waerden v. d. Bilt en Kor tenhorst legden nog grooten nadruk op het opkomen hier te landt van Industrieën, wanneer er een flinke duur Ls voor het octrooirecht. Nieuwe Industrieën, dat betee- kent werkverschaffing. De heer v. Hellen berg en mej. Katz achtten een termijn van 15 jaar ruimschoots voldoende. ZIJ vroegen of dan het research-werk moest worden goedgomaakt me: den ver koop der producten, gedurende drie Jaar meer. hier te lande? Want het wetsontwerp brengt immers geen verandering in den tijdsduur van het buitenland. De voorstan ders merkten op. dat ln het buitenland de drie jaar verlenging ook een feit Ls of wordt en dat daarna ons land niet kan achter blijven. EERSTE KAMER. Buitenlandsche Zaken aan genomen. De Eerste Kamer heeft niet onvoordee- üg geboerd in de afgeloopen week. Ver schillende begrootingen gingen onder den presidialen hamer door. Ook Buitenland sche Zaken ls aangenomen. Prof. van Embden ving den dag aan met een hernieuwd betoog over de neutraliteit van ons land. Neutraliteit bestaat volgens den hoogleeraar niet meer. nu ons l3nd het Pact van den Volkenbond en het Kelïogg- pact heeft onderteekend. Wij kunnen dus ook niet concludeerde Prof. Van Emb den een zelfstandige neutraliteitspoli tiek voeren. Wij moeten niet meer meedoen aan het. kansspel der bewapening, maar steeds de zijde kiezen van de rochtspartij. zooaIs deze wordt aangewezen door den Volkenbond. De minister herhaalde zijn argumenten o.a. het argument dat ons Land rekening moet houden met het Ineenstorten van den Volkenbond dat handhaving van de neu traliteit geboden kan zijn. De heer Oudegeest drong aan op uitbrei ding met deskundige en speciaal opgeleide krachten voor de diplomatieke en de con sulaire posten, ten einde de kansen voor de Nederlandsche Industrie zoo groot moge lijk te maken. „Ik heb geen geld" zei de minister. Ook wenschte hij de benoeming van meer sociaal-democraten In do afvaar digingen naar den Volkenbond. Oucl-Gouv.-generaal Fock vroeg een consulaat ln Singapore de minLster over weegt dit reeds. De heer v. d. Lande heeft met zijn sug gestie van een kanaal, liggende tusschen den Eendracht-Kreekrakweg en het door de Eerste Kamer verworpen Mocrdljkka- naal. niet zoo heel veel succes gehad. De heeren van Citters en Brlët hebben beiden, evenals gisteren de heeren Lohman en Koster, uiteengezet, dat het kanaal-v. d. Lande volkomen onaannemelijk ls, omdat net precies hetzelfde brengt als het verworpen Moerdijk-kanaal. En dc minister? Wel, hij waardeerde 't als een denkbeeld ter bevorde ring van de goede betrekkingen met België, maar verklaarde voor liet plan niemand anders verantwoordelijk, dan de voorsteller. Hij zou zich zorgvuldig onthouden van ook maar een uitspraak. 't Was afdoende, maar onvriendelijk klonk 't toch niet. Scherp bepaald was de minister tegen Prof. de Savornin Lohman. De bewinds man scheen "t den hoogleeraar kwalijk te nemen, dat deze nu opnieuw weer allerlei pertinente verklaringen vroeg. „Heb toch eens wat vertrouwen in de regeering. Ik kan daarop kwam minister Beelaerts reprimande neer toen niet altijd blijven verklaren, dat Ik mij houden zal aan dc door de regee ring gepubliceerde uiteenzettingen aan de BelgLche regeering. Toch niet aanhoudend betoogen, dat er toenadering moet gezocht worden, maar niet moet worden toegegeven aan ongerechtvaardigde eUchen en dat af wijking van de geografische grenzen van je scheidingsregeling alleen moge-Ijk is, wan neer technische redenen daarom vragen er» voorzoover het Nederlandsch belang het toe laat?" INTIMUS.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5