FEMINA Haarlem's Dagblad Donderdag 19Maart1931 OCHTEND-, MIDDAG- EN AVONDKLEEDINC. Naarmate de dag vordert, nejjmt het cos- tuum van de mod.euze vrouw in elegance toe. Ook de lengte toont een geleidelijken overgang. Draagt zij, 's morgens nog een jurk, die 3,ï a 4 i c.M. van den grond is, op het theeuur verschijnt zij met een meer ge- kleode japon van zijde v/ienga u>t la c l van den grond en 's avonds raakt haar rok- rand haai- voorschoen, mits zij „in groot tenue" I.-, dit niet het geval, dan volstaat, ze met een Japon te dragen, die in lengte niet veel verschilt van dié. welke" ze 's mid dags aan heeft. Leuke stofjes zien we voor morgenjaponnen, mooie kleuren. zooals groen en Bordeaux-rood, ook Lruin en veel grijs-blauwe tinten. De stoffen der japonne- ties van den ochtend leenen zich bj uitstek voor een b" rking met platte plooien. No. 539 toont u zoo'n jr.p.n .oor de och- t.T. en, van een aardig wollen c tof je, met een klein patroontje Ijed-ril:!.* lt:> UjHJe be staat uit oen boi"'waaronder ccn zachte waschiUden. blouse wordt gedragen, gegar neerd me- een groote strik met franje. De mouw is geheel glad n heeft een klein wit manchetje. De rok bestaat uit twee deelen. een vanaf de heup tot onder de knie, dat nauw aansluitend Is en- daaraan het stuk, dat geheel van breede stolpplooien is ge maakt. Een ceintuurtje met eenvoudige gesp maakt het geheel af. 's Middags ls crêpe de chineof crêpe ma- rocaine in de nieuwe, donkere cacaokleur „bon ton". Deze kleur wordt veelal opge werkt met lichtkleurige zijde of lichte kant, zooals no. 540 u toont. De japon is chique en heel eenvoudig. Het gladde lijfje komt tot de heup. De rok heef. een glad heupstuk. Op de hoogte der heup zijn vier geplooide paneelen ingevoegd waar door de rok naar beneden ruim plooiend neervalt. De mouw is bij den onderarm ver wijd, loopt dan bij de manchet'e w?or nau wer uit. Kraag en manchetten zijn van crème-kleurige kant, terwijl boven de coin tuur. die heel smal is en met een aard1? gespje sluit, acht ,.strass"-knoopjes zijn aan gebracht. De avondtoiletten zijn rijk èn don- een overdaad, van prachtig materiaal en door mo del. Veel zijde met kan dof, gedoemd flu weel en brocaat word: gez en Crêoe George - te is nog altijd een gewild materiaal voor avondkleeding. Om de soepelneid ervan is deze stof ook voor. zwaardere figuren zeer geschikt. De zachte plooiing maskeert de volheid van de vormen en doet een gezette vrouw minder zwaar schijnen. DE VOORJAARSMANTELS. HET WOORD IS AAN Onder de nieuwe voorjaarsmantels nemen vooral de tweed modellen een belangrijke plaats in. Natuurlijk zijn dc mantels, in na volging van dc japonnen, dit seizoen wat langer geworden: ook hebben de mantels de klok-modellcn der jurken overgenomen. De stoffen-fabrikanten hebben het hunne bij gedragen om een en ander aantrekkelijk te maken, door allerlei aardige weefsels op de markt te brengen, in diverse nieuwe tinten beige, bruin, grijs en zwart-met-wit. In groote lijnen lijken do mantels (d.w.z. speciaal sport modellen allemaal op elkaar en daarom zoekt men de variatie in de kragen en mou wen. Het plaatje geeft hiervan eenlge voor beelden. Zoo heeft men van links naar rechts, allereerst eer. mantel met een sjaalkraag, af gezet met bont. In het midden een nog een voudiger model, dat heel jeugdig maakt, met een zwart-èn-witte bontdas. No. 3 toont een cape kraag van donkerder stof. Men hoeft in dit nieuwe seizoen een bij zondere voorliefde aan den dag gelegd voor strikje--. Men vindt strikken als garneering aan blouses, aan den hals, aan den ceintuur, r.vau voren of opzij, aan de manchetjes van de mouw; we zien gestrikte sjaalkragen oo man tels, ja. zelfs op de avondjaponnen komt men dc strik, groot, en klein, aan den hals, op den schouder of op de taille tegen. Op het gebied van onze schoenen is er ook al veel nieuws. In de eerste plaats worden er veel oumos oeHra<ren, in d'versé kleuren, bij voorbeeld blauw, beice. bruin enz., waarbij dikwjils rewoon leer met. peau de ruèdè samen verwerkt is. M*n 7i*t ook veel open gewerkte. gevlochten modellen, in verschil lende kleuren, bijvoorbeeld zwart-met-wh, •zwart-met-blauw; zwa t-met-rood. enz. De hakken ziin over her algemeen zeer hoog. De vrcolvjkc kleuren vallen, in dit prille seizoen, tecr in den smaak. DE KINDEREN Rietje heejt de vermaning gekregen haat dikwijls pijnlijke opmerkingen in tram of trein liever voor thuis te bewaren. Korten tijd daarna zit ze weer met vader in een vervoermiddel en vader bemerkt met stij gende onrust, dat haar oogjes al weer „iets" hebben opgemerkt. „Pappie", klinkt eindelijk haar liooge stem metje. „Stil", zegt. vader, „je iceet toch nog wel, wat je me beloofd hebt?" „Ja pappie, ik zal nou niets zeggen, maar als we thuis zijn, moet ik jou toch wat ver tellen van die meneer met die groote rooie neus daar". DE KANTEN KRAAG Steeds weer weet de kanten kraag zijn plaats te heroveren, doch hoewel In een an deren vorm of kleur of materiaal, altijd staat hij gekleed. Met veel geduld kunnen we het hierboven gegeven model zelf maken, want het bestaat uit smalle valencienne kantjes, die met een dun draadje aan elkaar zijn gezet, terwijl de kraag van voren wordt verbreed, door gebruik te maken van meer dere sma'le kantjes tot het gewenschte mo del is verkregen. Als afwerking zetten we rondom een geschulpte kant Het strikje is smal en ook omzoomd met de geschulpte kant. U ziet, een sierlijk kraagje, waarvoor u, om het zelf te maken, wel speciaal een dagje moogt reserveeren. De tweede teekening ls een kraag met bij - behoorende manchetten, die we klaar kun nen koopen. Deze valt op den rug het breedst en loopt naar voren toe smaller uit. De manchetten hebben een puntig model boven op den mouw en loopen eveneens smal toe. ONZE TASCH. Veel variatie is er den laatstcn tijd in de tasschen niet gekomen, wat- betreft model en 't materiaal waaruit ze zijn vervaardigd. De meeste zijn flink groot, uitgevoerd in alle denkbare kleuren leer, peau de suede, zijde of fluweel. Zoo goed als alle tasschen hebben een overslag, of worden met een patentsluiting gesloten. Ook de hier afgebeelde modellen hebben als eigenlijke sluiting de „Zipp", doch de klep wordt daar overheen geslagen. No. 1 heeft in de klep een opening, waar door een strik wordt getrokken, terwijl bij No. II de overslag achter 'n bandje wordt gescho ven, welk bandje met een aardige strass- versierLng op de tasch is bevestigd. HOE MEN DE KLEUTERS BEZIG HOUDT. Paaschpresentjes. Nu de Paaschdagen naderen komt voor moeder en kleuter weer ae tijd om allerlei gezellige mandjes en versieringen voor het Paaschfeest in orde te brengen. Ik laat U hier een paar eenvoudige modelle tjes zien, die heel gemakkelijk zijn na te maken. Wij zullen beginnen met een Paaschei, gemaakt uit serpentines. Wij rollen de ser pentines tot een ronde schijf met 5 c.M. mid dellijn. Heel voorzichtig wordt deze schijf uit- heeft verkregen. Een tweede schijf wordt op heeft verkregen. Een twee schijf wordt op dezelfde manier gereld en uitgedund, alleen wordt deze laatste schijf iets kleiner genomen. Beide deelen worden met waterglas bestreken en daarna groen geverfd. Men brengt daarop de twee helften op elkaar, nog een wit lint om het midden en een aardig presentje is gemaakt wat natuurlij^ nog met lekkere paascheitjes gevuld moet. worden. Het tweede modelletje, is een wagentje, gevuld' met stroo en eitjes. Voor dit wagentje gebruiken wij een laag doosje zonder deksel. De buitenkant wordt met strookjes wit en groen crêpe papier omgeven. Aan de lange zijkanten, even boven den ondersten rand worden heel voorzichtig 4 kleine gaatjes ge boord. Aan elke lange zijde ontstaan dus twee gaatjes. Daarna neemt men twee stukjes plt-riet, die 1 c.M. langer dan de korte zijden van het doosje zijn. De pit-rietjes steekt men door de gaatjes en aan elk uiteinde van het pit-riet komt een wieltje. Voor de wieltjes gebruikt men houten vorm-knoopen. Om de wieltjes stevig te bevestigen brengt men aan het uiteinde van het pitriet met warm lak een knoopje aan. Ook door middel van een klein stukje pitriet kan het wagentje getrok ken worden. Er wordt een gaatje geboord in den voorkant van het doosje: het ptt-rietje wordt er doorheen gehaald en a^n den bin nenkant van 't doosje wordt weer met warme lak een knoopje gemaakt. Het wagentje is nu gereed om met stroo en Paascheitjes gevuld te worden. DE MODE VAN THANS. Als Januari voorbij is denken we aan voorjaar, aan lente. Niemand zal het iri zijn hoofd halen om in Februari nog winterklee- ren aan ts schaffen. Januari, nu ja, dan is er hier een „leuk koopje", daar een „spot prijsje" voor een boedje, een japonnetje, wat we nog wel er bij kunnen gebruiken, maar in Februari kan geen „koopje" meer eenlge bekoring op ons uitoefenen. Wij zijn vol van de voorjaars-creaties! De étalages trekken onze aandacht, en wel speciaal die, welke op ons zwak, onze voorliefde tot moderne zaken, werkt. Als we aandachtig de nieuwe collectie bekijken, zullen we toch wel verschil opmer ken, ook al is er in de hoofdzaken niet veel verandering gekomen. De blouse speelt in het as. voorjaar een groote rol. We zien haar in alle uitvoeringen en van allerlei materiaal. Zijde is wel het aangewezen materiaal voor de moderne blouses. Ook de lange casaque verheugt zich in hernieuwde populariteit. Zij wordt gedra gen op een langen, klokkenden rok en heeft al of geen ceintuur. Een uitkomst als men zijn rok wat langer wil maken. Onder de ca saque kunt ge dan handig het aangezette voeringstuk verbergen! Ook voor haar, dié een oude japon wil veranderen, geeft de blouse of casaque vele mogelijkheden. Glad de bovenstukken aan den rok, aardige bole ro's en korte jasjes, die ge op uw blouse-ge deelte kunt dragen en daarmede veel be dekken kunt, wat eenigszins versleten of niet gloednieuw meer is. De lengte der mouwen is de nieuwe noot in de huidige mode. Zeer chique is de gladde mouw. welke lang op de hand valt. De lengte der rokken? Dit is .,het" groote probleem! Moet ge 's middags een langen rok dra gen of behoort dit in hoofdzaak tot de avonddracht? Ik zou u raden, ook voor uw namiddagtoiletjes maar flinke lange rokken te nemen, met een flinken zoom er in. Wan neer de rokken dan in voorjaar en zomer neg langer worden, kunt u den zoom ge makkelijk uitleggen. Mocht de zomer toch, tegen alle verwachtingen in. korte japon netjes brengen, dan zijn de rekken gemak kelijk korter te maken. Kies ook uw mantel niet te kort. Mooi kan ik het nooit vinden: een uitgesproken lange japon onder een korten mantel. HET ONDERHOUD VAN TIN. aji-L Beide modelletjes zijn in de Tijdingzaal van ons blad te zien. W. R. In vroeger jaren trof men in veel huis houdens tinnen gebruiksvoorwerpen aan. zoo- ais tinnen kroezen, borden enz. In de laatste jaren heeft de kunstnijverheid nieuwe be langstelling voor tin gewekt en 'talrijke fraaie tinnen voorwerpen voortgebracht. Een voor deel van tin is, dat het lang den fraaien dof fen glans behoudt, terwijl het weinig invloed van vocht en dergelijke ondervindt. Slechts één eigenaardigheid heeft tin, waartegen ernstig gewaakt moet worden, namelijk, dat tinnen voorwerpen niet op zeer koude plaatsen bewaard mogen worden. Groote koude kan namelijk het optreden van z.g. tinpest ten gevolge hebben. Wanneer er vlekken en bul ten op het tin ontstaan, is het zaak onmid dellijk maatregelen te nemen, om het tinnen voorwerp op .een warmere plaats te bewaren, want doet men dit niet dan gaat het aan tin pest ten onder en blijft er op den duur niets anders over dan een hoopje donkergrijze poeder. Men beveelt aan, om tinnen voor werpen van tijd tot tijd in heet water onder te dompelen, teneinde het optreden van tin pest te voorkomen. Tin wordt meestal ge schuurd. Poetsen doet men zelden. En men houdt de glans er heel lang op als men het tin af en toe in warm zeepsop afwascht en stevig afdroogt. SCHOEN-VERSIERINC. Onze avondschoentjes mogen zich no3 steeds in een groote belangstelling ver heugen. De meest luxueuse en kostbare stof fen wendt men aan, om onder de lange avondjapon de schoen toch flink te doen op vallen. Op licht ia Lijnen schoentjes draagt men veel strikjes van wit metaal, geheel be zet met ..Strass":"Het is heeiemaal geen vcr- eischte, dat zoo'n strikje precies midden op de voorschoen wordt bevestigd. U ziet op Olize teekening een afbeelding waar bijv. dc versiering op den zijkant is- Verder vestigen wij uw aandacht op een hak, de heelemaal ls ingelegd met schitterende steentjes. Op zwarte avondschoentjes kan men ook ge bruik maken van ..Strass" met gekleurde steenen er tusïchen, liefst rood of groen, hoewel enkel ..Strass" over het algemeen chiquer is. De andere afbeeldingen vertoonen modellen van bouclé's, die men in Holland ten onrechte gespen noemt. 'T WONDER Een man heeft me er het eerst op attent gemaakt, en dat nog wel een man, die het tegenovergestelde is van een fat, die een goedgekleede vrouw kan appreciceren, maar die er zelf geen verstand van heeft; hij ver telde het mij, en ik was er nog verbaasder over dan hij, of hij hield zich maar zoo uit beleefdheid de mode wordt logisch! Het klinkt ongeloofelijk, c:\ het vreemde is, dat ik verschillende vrouwen gesproken heb. die er sceptischer tegenover staan dan eenige mannen, die toen ik het schuchter opperde, in de vaste overtuiging' dat er een min of meer onderdrukt gehoon zou volgen, zeiden: „Och, waarom niet, 't is toch ook te gek, dat een mode, die elegant is en tevens gemakke lijk maar weer afgeschaft zou worden voor één. die niet- mooier, alleen maar ongemak kelijker is." Maar toen ik eenige dagen later dezelfde meening hoorde verkondigen in een gezel schapje vrouwen, keken die elkaar ongeloovig aan, en zeiden met een zucht: „Nou ja, 't is natuurlijk wel lastig, maar als 't weer mode wordt, doen we er toch allemaal aan mee." Zijn de mannen dus idealistischer dan wij. is hun hoop gevestigd op een toeneming van gezond verstand bij vrouwen ten opzichte van de mode, of komt het alleen maar, om dat zij hoop hebben dat wij eindelijk de voor- deelen zijn gaan inzien van de „fiere manne lijke logica"? De modekwestie waar het hier om gaat, waar het tegenwoordig eigenlijk steeds om gaat, is de lengte van den rok. Eerst kwam die lengte schuchter op de proppen door een lange slip, een klein sleepje, naderhand door vele slippen tot den grond, en tenslotte door een enkelvrije, toen een voetvrije, nu een teenvrije rok. Maar let wei alleen bij avondjaponnen. Daar zijn wij dus nu met onze lange avondjaponnen; ais we trams of auto instappen grijpen we on wennig ons statig toilet wat op, en als we uitstappen hopen wij, dat de slee pende rok onder de voeten van degene die achter ons loopt, vandaan zal blijven. Overigens hébben wij alweer aardig den slag te pakken om te „schrijden" in zulk een toilet, en ons er niet met bruuske, sportieve bewegingen in rond te draaien. Het is een vooruit-gang, daaraan valt niet te twijfelen; een avondjapon is nu een maal een luxe-dracht en hoe vrouwelijker, hoe eleganter het- is, hoe mooier, en hoe meer het aan het doel beantwoordt. Maar nu was iedereen hiervan overtuigd: de lange rok begint bij het avondtoilet, en langzamerhand worden alle japonnen langer; het sportcostuumpje zal den tegenstand ver moedelijk het langst volhouden, maar ten slotte zal ook dit toch moeten bezwijken. Maar dat blijkt nu toch niet zoo te zijn. Zeker, de gekleede middagtoiletten, de sta tige teagowns, zijn ook alweer aardig lang ge worden, hoewel in dit genre de lange broeks pijpen, die zóó wijd zijn, dat zij den indruk geven van een rok. zeer in de mode zijn. De overige toiletten echter mogen dan al weer wat langer zijn geworden, zoodat de on- flatteuse knierokjes, die altijd een rimpelige kous op de knie vertoonden, verdwenen zijn, men kan ze toch allesbehalve lang noemen. En de angst van sommigen, dat het artikel borstelband weer noodzakelijk zou blijken te worden, of erger nog, dat we allemaal de ge- meentereiniging een handje gingen helpen met straatvegen, bleek gelukkig ongegrond. Laat het dan desnoods een enkelvrije rok zijn, die is toch nog gemakkelijk genoeg, dat we er ons vrij in kunnen bewegen. Toch, als de teekenen juist zijn, zullen de rokken en mantels voor het komende seizoen, alhoewel Iets langer dan het vorige jaar allerminst tot- de enkels vallen, en dit is juist zoo onver wacht omdat het in het najaar scheen, alsof er aan de geheel lange rok niet meer te ont komen was. We worden dus logisch in de mode 't spijt mij. het te moeten zeggen, maar ik kan er nog steeds niet aan gelooven. E E. J. P. DE NIEUWE PYAMA. No. 5.30. Een nieuw model pyama is sinds eenlgen tijd in opkomst. De pijpen der broek zijn heel wij, zoo wijd zelfs, dat ze samen den Indruk geven van een rok. Behaivc het gewonet Jasje behoort bij deze pyama's een apart lijfje, dat in de broek wordt gedragen. Het ls in het hier berchreven geval van witte stof met schuin geplaatste"strooken in zwart en rose. Een zelfde soort garneering zien we in rose-zwart aangebracht langs den zoom van het jasje,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10