u:t de omstreken Het reddingwezen te IJmuiden. PÜML HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 MAART 1931 VIERDE BLAD De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij. De posten te IJmuiden. Een rondgang langs de reddingbooten. (Van onzen correspondent) jv. Loddermagazijnmeester der NZ. H R. Af. Als de voor- en najaarsstormen onze kust teisteren en in het "bijzonder de Noord-Wester zijn geloei laat hooren; als van de wacht op de semaphore de uiterste bedachtzaamheid en oplettendheid vereischt worden, dan ge beurt het vaak, dat door schepen, die te dicht onder de kust gekomen zijn of op zee on klaar geraakt zijn, door middel van nood seinen om assistentie gevraagd wordt. Van de semaphore (kustwacht) af wordt onmiddellijk de reddingcommissie gewaar schuwd en deze op haar beurt geeft order waarheen-de reddingboot gedirigeerd moet worden. Op onzen tocht door de branding met de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" waarover wij in ons blad van' jl. Zaterdag bijzonderhe den publiceerden, deelde schipper Kramer ons méde, dat wegens den diepgang der boot, niet te dicht onder de kust gevaren mocht worden. Op onze vraag wat er gebeuren moet, als een schip te dicht onder de kust schipbreuk lijdt, antwoordde hij, dat dan de strandred- dingboot er aan te pas moet komen. Ieder die met mooi weer wel eens op den Zuider- of Noorderpier gewandeld heeft, zal wel opgemerkt hebben dat op elk der beide pieren een betonnen gebouw staat, waarop de woorden: „Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding Maatschappij" voorkomen. In deze gebouwen bevinden zich de strand- reddingbooten, tractors en wipper toestellen, welke wij eens van nabij willen bekijken, na hiervoor toestemming te hebben gekregen van den heer S. Koster, secretaris van de plaatselijke sommissie der N.Z.H.R.M. Op onze wandeling naar het bootenhuis op de Noorderpier, deelde onze geleider, de heer Lodder, magazijnmeester der N.Z.H.R.M., ons mede, dat de plaatselijke commissie bestaat uit de heeren: Dr. R. Rutten. lid-voorzitter; S. Koster, lid-secretaris; C. Oud, en Seyffert, leden. Op 20 September 1928 werd de eerste steen voor dit bootenhuis gelegd door den heer Simon Koster, secretaris, in tegenwoordig heid der heeren R. Rutten en C. Oud. In het bootenhuis heerschen orde en net heid. Alles glimt en blinkt. In het midden staat op den bootwagen No. 7 de strandred- dingboot- „Eduard Willem van Broekhuyse", genoemd naar den schenker van de boot. Rechts van de boot staat de tractor en links de schietwagen met wippertoestel. In de strandreddingboot is plaats voor twaalf roeiers. De boot is zóó gebouwd, dat de voor- en achterzijde denzelfden vorm heb ben, zoodat de boot op zee niet gedraaid be hoeft te worden, waardoor de kans van om slaan heel gering is. Bij het terugkeeren van het wrak behoeven de roeiers zich alleen maar op hun zitplaat sen om te draaien. Aan de beide uiteinden der boot vindt men een scherpe bijl en een mes; deze dienen om een tot stand gekomen verbinding met een of ander schip, als men deze bij nood niet spoe- iig genoeg kan losgooien, door te hakken of t-o snijden. Verder zijn in de boot aan weerszijden zes roeidollen, waarnaast zes voor reserve. Moch ten deze loeidollen alle door hooge zeeën stuk getrokken worden, of bij het langszij van het schip komen afbreken, dan zijn er nog twee kastjes met roeidollen onder de zitplaatsen der roeiers aanwezig. De reddingboot heeft een dubbelen bodem, waarin zes gaten gemaakt zijn; deze dienen voor lossing van het gevallen zeewater. De boot wordt gestuurd met een grooten stuur riem. In het boothuis hangen boven de boot op een rek twaalf roeiriemen, twee reseryerie- men, twee stuurriemen en twee haken, deze worden in geval van nood door een ruk aan twee touwen onmidcellijk in de boot neerge laten. In de boot zijn pok nog het anker met tros en een stopzak. Het z.g. drijfanker is een zak van zeildoek, die achter de boot gehangen wordt, als deze voor dé zee loopt. De zak loopt dan vol zee water. komt strak te staan en houdt zoodoen de de boot in de rechte lijn, zoodat deze on mogelijk dwars op zee kan komen te «liggen. Aan dezen zak of drijfanker zijn twee tou wen. waarvan het eene aan de boot en het andere aan de punt van den zak bevestigd is. Als het drijfanker ingehaald moet worden, trekt men aan het touw. dat aan de punt verbonden is; daarna wordt de zak over den kop heen gehaald en ledig aan boord ge trokken. Naast de reddingboot hangen in het boo- tenhuis aan weerszijden de zwemvesten der bemanning, welke eveneens door één ruk aan een touw alle tegelijk naar beneden komen. Aan beide zijden der reddingboot staat een tank met olie. Hieruit loopt de olie langzaam op de golven teneinde den golfslag te doen be daren. «Wij herinneren hierbij aan ons arti kel over de proef met verschillende oliën met- de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" in ons nummer van 14 Maart jl.) Rondom in de boot zijn luchttanks bevestigd, om het zinken der boot- te voorkomen als deze een lek mocht krijgen, terwijl alles in de boot waterdicht is afgesloten. In het bootenhuis ligt bovendien nog zeer veel nieuw overcompleet en pasklaar touw werk, dat direct te gebruiken is. Schietwagen met wipper toestel. Deze wagen lijkt veel op een brandspuit. Bovenop in het midden zijn twee rollen, de eene met een dikke en de andere met een dunne lijn (de z.g. wipper). Voorop staat een kanon van 9.5 c.M, rechts een driepoot en links de takel met-de slede van het kanon. Naast het kanon staat de kist 'met projec tielen. de wisser en twee draagstokken. Op het achtereinde van den schietwagen zijn drie kisten met schietlijnen •geplaatst en twee roode vlaggen zijn aanwezig, welke dienen om de menschen er attent op te maken, dat een protect-iel afgeschoten wordt. Aan het dikke einde van het projectiel is een stang met de lijn aangebracht; als het weggeschoten wordt, vliegt het met de lijn door de lucht naar het wrak. In de kisten liggen de lijnen over pennen hen geschoten; die kisten hebben een dub belen bodem. Als de lijnen gebruikt moeten worden, wordt de bovenste bodem weggeno men. Hierop blijft de lijn liggen, terwijl de onderste bodem met de pennen-blijft staan. Er zijn dag- en nachtprojectielen. Op de punt van de nachtprojectielen zit een gat met schroefdraad, om een luchtkogel in te schroeven. Als er in den nacht een lijn af geschoten wordt, is deze door middel van den lichtkogel op haar weg door de lucht geheel te volgen. Om deze projectielen af te schieten heeft de N.Z.H.R.M. de beschikking over twee vuur pijlrichters. waarvan één voor reserve. Ook is er nog een kist met brillantfakkels op den wagen, welke voor licht in den nacht moeten dienen. De bok. die ter zijde van den wagen zit, wordt alleen gebruikt als een schip dicht on der de kust strandt. Deze bok wordt dan op gesteld en hieraan wordt het wippertoestel met schietlijn bevestigd. De tractor. Ten slotte nog bijzonderheden ovar den tractor. De eerste tractor werd zes jaar geleden op het noorderstrand gestationneerd. De boot wagen. die voor paaraenbespanning was in gericht, werd verbouwd, om door den tractor getrokken te kunnen worden. Dadelijk werd ingezien, welke voordeelen. de tractor ople- De strandreddingsboot wordt door den tractor in zee gereden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Genees het 'huidje van de kleine met en hc jat net droog met PUROLPOEDER verde. vooral .-daar het altijd nog al eenigen tijd in beslag nam, alvoréns de paarden aan wezig konden zijn. Na zeer korten Ijijd werd een tweede tractor aangeschaft-, die op de Zuiderpier gestation neerd werd. Door het plaatselijk bestuur werd onder zocht of het ook moge ijk was een electrische verlichting op de tractors aan te brengen, doch bij nader inzien werd besloten hier van af te zien. Een electrische installatie zou zéér gevoelig voor storihg zijn. aangezien de tractors soms ver in het zeewater gaan. Daarna werd op advies van den tractor drijver. den heer A. C. Kol. besloten over te gaan tot acyteleengas-accumulator verlich ting. De eerste installatie werd zes jaar ge leden aangebracht; later volgde die op de andere tractors. De schijnwerper is van flinke afmeting, van rood koper cn op een stift ge heel draaibaar naar alle richtingen; hij werd vervaardigd door den heer A. C. Kol. De schijnwerper is voorzien van een hol ge slepen spiegel, die als reflector dient. De lamp is van de bestuurderszitplaats af te bedienen en geeft een scherpen, niet al te wijd verspreiden lichtbundel, die ver naar voren uitstraalt. De brillant brander is voor zien van een wit magnesium-schijfje, waar tegen een vlammetje blaast. Dit schijfje wordt hierdoor witgloeiend en schijnt zoo doende in den reflector Verder staat voor op der. tractor nog 'n kleinere vaste lamp. welke evnals de schijnwerper gevoed wordt door den gas-accumulator. De tractors, welke altijd in zand en zout water gebruikt worden, eischen veel onder houd: daarom is reparatie of vernieuwing van onderdeelen onvermijdelijk. Het is dus noodig, dat op de diverse stations oogenblik- kelijk onderdeelen evenals goed gereedschap aanwezig zijn. Dit alles is dan ook in flinke kasten aanwezig. Behalve op de Zuiderpier is er ook nog een compleet uitgeruste reserve tractor aanwezig, die in de Kompasstraat gestationneerd is om zoowel naar het Noordelijk als naar het Zui delijk strand te kunnen vertrekken. De tractors waren oorspronkelijk landbouw werktuigen; zij werden door de Engelsche firma F. A. Standen St. Ives Hunts omge bouwd. Tevens werden de -carburatie, mag neet en vele gevoelige onderdeelen water dicht gemaakt. De motor van dezen tractor is ongeveer 40 P.K. en van het fabrikaat „Dorman" 4 cy linder, 4 tact. Om den motor met koud weer direct aan te laten slaan, is deze gemonteerd met de grootste „Bosch'-magneten. De tractors kunnen vóór en achteruit, zeer kort. links en rechts draaien en hebben een flink klimverraogen. Voor het losse zand kun nen nog extra klauwen aan de rupsbanden bevestigd worden, t-enefnde slippen tegen te gaan en te voorkomen, dat de tractor zich zelf met zwaar trekken niet in het zand werkt, In de toekomst zullen aan de tractors „Roadless"-banden aangebracht worden. Dit zijn ovale banden, welke over de wielen rol len. jpm den tract,or,zoodoende een lictiteu,. gang; te vcrzdvcrê'n^-.. Winneer de tractócaefect is, zijn er in het bootenhuis nog tien' paardentuigen aanwe zig, welke onmiddellijk gebruikt kunnen wor den. Mochten ook geen paarden te krijgen zijn, dan "is er nog trekmateriaal voor hand kracht aanwezig, zoodat mep op alle ge beurtenissen voorbereid is. Een groote verband trommel is ook nog in het bootenhuis aanwezig. Men is thans druk bezig het bootenhuis electrlsch te Verlichten. Er komen drie licht punten boven de reddingboot, twee boven den tractor, één boven het wippertoestel, drie voor het huis aan den zeekant en één ach ter aan de landzijde. Tevens komen er nog twe stopcontacten met looplampen. Binnen kort zal er ook een telefonische verbinding aangebracht wórden- liet bootenhuis aan de Zuiderpier. Op de Zuiderpier, ïs gestationneerd de reddingboot „Jhr. Salomon Dedel". eveneens genaamd naar den schenker. Ook hier is een schietwagen met wippertoestel en een trac tor aanwezig; de indeeling is precies gelijk als op de Noorderpier; alleen is hier reeds telefoon aanwezig Deze geeft direct verbin ding met de kustwacht. Voor controle belden wij eens even op en in minder dan geen tijd was de wacht aan de telefoon, zoodat voldoende bleek, dat ook deze dienst goed functionneert. Tenslotte gingn wij met onzen geleider, den heer Lodder, naar het sluiseiland, waar de zelfrichtende zcilreddingboot No. 1 gesta tionneerd is. Behoudens de twee strandreddingbooten op de beide pieren is de N.Z.H.R.M. nog in het bezit van een zelfriohtende zeilreddingboot. In dit huis is alleen de zeilreddingboot aanwezig; hierin zijn twee masten met zeil en roeiriemen. Ook deze boot heeft een dub belen bodem en is tevens voorzien van twee ballast-watertanks. Aan deze boot zijn ijzeren roeidollen bevestigd. Onderaan in het midden zit een midden zwaard. dat dienst doet als de boot bij feilen wind neiging toont tot wegdrijven. In dit geval laat men van de boot uit het midden zwaard zakken; zoodoende wordt wegdrijven voorkomen. Rondom de boot onder de zitzijden zijn luchtledige tanks aangebracht, om zinken te voorkomen als de boot lek geslagen mocht worden. Voor en achter zijn hooge luchtkas- ten, waardoor de boot. a,ls ze mocht omslaan, weer in normalen Toestand, terugkomt. Onder aan is tevens een enorm zware kiel aange bracht, die er eveneens toe medewerkt, dat de boot bij eventueel kantelen weer in nor male positie terugkeert. Ook in deze boot zijn bijl. mes en olietanks aanwezig. In de boot liggen twaalf riemen on ook nog een stuur riem. als het roer eventueel onklaar raakt. Het zijn zoogenaamde Deensche riemen. Doordat de boot grooter en breeder is. zijn ook de riemen langer en daarom is aan het uiteinde van iederen riem een looden band gemaakt. Voor dien tijd wer* "QV1°av* d^t "e roeiers te moe in de armen werden, doordat de rie men te zwaar hingen. Dit is met den looden ring'niet meer het geval; men kan nu meer kracht zetten. De boot staat op een slee met rollen en doordat het boothuis amphitheatersgewijze gebouwd is, glijdt de boot na losgemaakt ie zijn, direct van de helling ln het buitenka naal. Rondom de boot zijn stootkussens aan gebracht Na hetgeen ons door den heer Lodder was getoond en medegedeeld, kregen wij de' overtuiging, dat het materiaal in prima on derhouden staat verkeert: door ce plaatse lijke commissie niets nagelaten wordt en geen kosten gespaard worden om het materiaal tot het meest bruikbare op te voeren en dat de magazijnmeester de heer Lodder uitste kend vor zijn aak berekend is. POTEMKIN FILM Het comité voor ontspanning voor werkloo- zen had Woensdagmiddag in Thalia een film voorstelling georganiseerd. Zeer vele work- loozen hadden van deze uitnoodiging gebruik gemaakt, zoodat. toen de heer P. F. C. Roelse het openingswoord sprak, de zaal vrijwel ge heel bezet was. Wij hopen, dat de volgende ontspannings avond door verruiming vSn werkzaamheden minder goed bezet zal zijn. Nadat een teeken-truefüm was vertoond werd een humoristische film vertoond, d,e veel succes had. Na een korte rede van den heer Brandt- steder werd de Potemkin geluidsfilm vertoond Nadat, door den heer Roelse nog was mede gedeeld, dat Vrijdag 27 Maart wederom een ontspanningsavond in hét „Wapen van Vel- scn" gegeven zal worden, gingen de vele werk- loozen met een dankbaar gestemd gemoed je gens de plaatselijke commissie, welke hun dezen middag had bezorgd, huiswaarts. SCUEEPVAARTBERICHTEN Binnengekomen schepen 18 Maart: Ned. motor, Poulau Roubia, van Batavia. Ned., Brion, van La Pallice. Ned. motor, Helene, van Londen. Ned.. Ganymedes, van West-Afrika. Ned.. Waterland, van Hamburg. Vertrokken schepen. 18 Maart: Duitsch, Siera Morena, naar Bue nos Ayres. Deensch motorschoener, Edel, naar Ar changel. Duitsche. Imo. naar An'werpen. Engelsch. Place of Nelfort. naar Londen. Ned. motor. Mizza. naar Rouaan. Duitsche. Rhein naar Hamburg. Ned-, Nereus. naar Kopenhagen. Ned., Hercules, naar Hamburg. Ned., Frits, naar Rotterdam. RAAD VOOR DE VISSCHERIJ. Bij koninklijk besluit zijn, te rekenen van 15 Februari 1931 opnieuw voor den tijd van 3 jaren in den Raad voor de Visscherij be noemd tot lid van de le afdeeling voor de zeevisscherij de heeren: J. F Klercq, te Haar lem; Maarten de Vries. Bloemendaal: J. J. de Niet. Scheveningen; Joost Pot Fzn., Vlaardin- gen A. Ouwehand Dzn., Katwijk aan Zee. AANRIJDING. Woensdagmiddag te ongeveer 5 uur reed een kolenauto van den heer Oudshoorn, ko mende uit de richting Velsen. tegen een auto bus welke uit de Willebrordstraat kwam en naar Velsen moest. Daar de heer Oudshoorn volgens de rege len van het verkeer had moeten wachten tot de autobus, welke van rechts kwam. gepas seerd was, treft de vrachtauto schuld. Het hek op den hóek WillebrordswegStations weg werd door den kolenauto tegen den grond gereden, zoodat hier de gemeente Vel sen reeds geholpen wérd aldaar den weg te verbreeden. VELSEN DE OVERDEKTE ZWEM- EN BAD INRICHTING. De commissie ter voorbereiding van de stichting eener overdekte bad- en zwemin richting, in de gemeente Velsèn 'deelt ons mede. De actie voor de overdekte bad- en zweminrichting in de gemeente Velsen is thans een flink stuk opgeschoten. Bij de commissie is een concept-overeenkomst bin nengekomen van de Raadscommissie, het re sultaat van maandenlange studie. Op een paar pndergeschikte punten na kan de com missie zich met het voorgestelde concept vereenigen en reeds binnen een week zal het antwoord op het voorstel van de Raadscom missie ingediend kunnen worden. Het woord is dan aan de Raadscommissie, die haar rapport aan Burgemeester en Wet houders zal moeten indienen. Daar door de leden der Raadscommissie af zonderlijk te kennen is gegeven, dat deze voor de Volksgezondheid zoo uiterst belangrijke zaak veel te langzaam afgewikkeld wordt, kan het niet anders, of, nu de Velsener bad en zwemcommissie en de Raadscommissie het eens zijn, zal dit rapport ook zeer spoedig bij B en W. ingediend worden en is een be handeling en daarmede eene beslissing in den Raad zeer spoedig te verwachten. Als dan zal de actie der commissie wederom krachtig naar buiten gevoerd worder.. BEVERWIJK „Van BOL TOT BLOEM" Gisteravond werd in het gebouw der K.S.A een vertooning gegeven van de Muiti-fUm „Van bol tot bloem". Deze avond was, uit sluitend voor genoodigden georganiseerd door de bloemenkweekersvereenlglng „Flora" alhier Onder de belangstellenden waren ook de burgemeester van Beverwijk en het gemeente bestuur van Wijk aan Zee en Duin. Deze inderdaad zeer geslaagde natuurfilm waarin o.m. het ontluiken der bloemep op unieke wtjte in beeld ls gebracht..liet niét na diepon Indruk te maken. Nu en dan werd een bijzonder geslaagd toonceltje met applaus be, groet. Hedenavond wordt een tweede voorstelling gegevcr., die voor een ieder toegankelijk" ls. BLOEMENDAAL VOLKSONDERWIJS. Mej. Dr. Van Dorp. die in de laatstgehou den ledenvergadering van de afd Bloemen daal van Volksonderwijs werd gekozen tot lid van het bestuur, heeft al weer als zoo danig bedankt. Tot penningmeester werd aangesteld de heer J. Kuling. HEEMSTEDE POLITIEK SCHIMMENSPEL. De plaatselijke afdeeling der SD.A.P. hield Woensdagavond bij Van Ree een openbare vergadering, waarop de heeren W. A. de Tello en J. Grimm. candidaten voor de e.k. gemeenteraadsverkiezing een -poli tiek schimmenspel vertoonden, getiteld: De Reis van Karei den Groote door Neder land. De bedoeling van het vertoonen van dit schimmenspel door genoemde heeren geheel ontworp.-n en uitgevoerd was den aanwezigen duidelijk to maken wat de af- deoling wil bereiken. Men had dat .-door middel van een redevoering kunnen doen aldus de heer Grimm. Doch beelden sproken meer dan een dorre lezing, en derhalve was deze lichtbeelden methode gekozen. We zagen Karei den Groote door Neder land reizen en op verschillende plaatsen vertoeven. Vooral Heemstede, en omstre ken kr-gen een beurt.Overal hadden de ont werpers gelegenheid gevonden tot het too- nen en hekelen van politieke gebsurtenis- Se5e oorlog werd in al zijn verschrikkin gen en ellende geschilderd. Van een door gas omgekomen soldaat werd ironisch ge- ^Maar slecht is 't met hem niet gesteld: Hij viel als vaderlandsche Held! Bij hot laatst geprojecteerde beeld socialisme ontwaakt! werd de Interna tionale gezongen Daarna werd eeleeenneia •ot debat gegeven, waarvan echter geen ge bruik werd gemaakt. De heer Grimm dankte de talrjke aan wezigen die gcnotcr. hadden van", de soms ge-stige silhouetten vodr hun opkomst. HAARLEMMERMEER BOTSING Gisteravond kwam de koopman V op den Hoofdweg, doordat hij met z'n f'.e'-s zonder licht en links van den weg reed cn op het laatste oogéhblik den weg nor, w 1de over steken, in botsing met een auto. tfaarvan de bestuurder een aanrijding onmogelijk kon vermijden. - Do chauffeur van dit motorrijtuig, bracht V-, die aan hot hoofd en een been verwond was. bij een dokter. MILTVUUR In Haarlemmermeer werd onder den vee stapel op een boerderij nabij Kaag. een geval van miltvuur geconstateerd. Spoedig werd het rund ter onschndelijkmaklng naar het openbaar slachthuis te Haarlem vervoerd en voor ontsme'.ting van den stal enz. de noo- dige maatregelen getroffen. VAN EEN LADDER GEVALLEN Woensdag had de arbeider B.. terwijl hij werkzaamheden aan a gebouw aan den Hoofdweg verrichtte en zich daartoe op een ladder bevond, het ongeluk z'n evehwicht te verliezen, waardoor de ladder ui'gleed en de man van eenige meters hoogte op den grond viel Aan het hoofd verwond werd hü opgeno men en onder geneeskundige behandeling ge steld. Z'n toestand is naar omstandigheden bevredigend. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Woensdag was het 50 Jaren geleden, dat het echtpaar W. Groen en P. Rus. wonende aan den Kruisweg Le Hoofddorp, in het huwelijks bootje stapte. Van verschillende zijden moch ten de nog krasse oudjes blijken van belang stelling ondervinden. Ook de burgemeester van deze gemeente heeft hen gelukgewenscht. AFSCHEID EN INTREDE DS. VAN LOON Ds- F- H. van Loon. predikant bij de Ge reformeerde Kerk aan den SloterwCg to Rijk alhier, die het beroep naar Wolfheze heeft aangenomen, hoopt Zondag 29 Maart des avonds te 7 uur zijn afscheidspredlkatie te houden en op 12 April a.s. in dc nieuwe gemeente z'n Intrede te doen. «H Het bootenhuls op de Hoordergier. In het midden de strandreddingboot Eduard Willem van Broekhuipe'',

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13