STATEN-GENERAAL. Uitbreiding Machinefabriek N.V. Connermann en Co. Nu/A tandpasta HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 MAART 1931 TWEEDE KAMER 18 Maart. De sluis bij Ltth. Scheepsram pen op binnenwateren. De cri sisdienst heropend en de ver hoogde accijns op cigarcttcn. Do Kamer is vandaag haar werkzaamheden aangevangen met de aanvaarding zonder hoofdelijke stemming van de wijziging van de Nijverheidsonderwijswet: de wijziging, wel ke uit de wet het stopartikel lichtte, maar toch niet de oude bepalingen betreffende de rijkssubsidie voor nijverheidsscholen, welke de gemeenteraden noodig oordeelde, herstel de. "ijet verband met 's Rijks kas werd dui delijk ingeschakeld, intusschen de toekenning van gelden met allerlei waarborgen omgeven. Heel veel moeite behoefde de minister van Waterstaat niet te deen, om zijn onteige- ningsontwerp aangenomen te krijgen, dat een eerste stap wil zetten op den weg d e voeren zal naar het verbeteren van de rivier de Maas voor groote afvoeren, zoodat aan het eind van dien weg staat het toestemming ge ven door den minister tot het dichten van den Beerschen overlaat. De overlaat, die elk jaar weer opnieuw Noord-Brabant zooveel overlast en zooveel schade berokkent. De geweldige overstroomingen van 1925'26 staan ieder nog wel heel duidelijk voor den geest. Die kunnen ontstaan, wanneer het ri vierbed de geweldige hoeveelheid water, uit de berglanden toevloeiende, niet verwerken kan. Alles wat dus opstuwend werkt dient vermeden te worden. Vandaar het plan der regeeiing om de vele bochten in de Maas bij Megen, Grave. Lith enz. te normaliseeren. De onteigeningswet, welke de Kamer van daag zonder hoofdelijke stemming aannam, was een eerste stap op den weg naar het dichten van de Beersche overlaat. Het be trof de normaliseering van twee bochten in de 'Maas bij Lithoyen en Lith. Nu zijn er verschillende menschen in Noord-Brabant en elders, die meenen, dat alleen de normalisatie van de rivier nog niet voldoende zal zijn om de geweldigste wa er- jnassa's af te voeren. Men vrees:-, dat dan dijkverheoging het allereerste middel zijn zal om toch de Maas voor de grootste afvoe ren geschikt te maken. En daartegen b ijkt men veel bezwaren te hebben. Vreest men voor de hoogsre kosten van onderhoud in de polders en de waterschappen? De heer Teu- lings heeft daarom aan den m'nister ge vraagd, wat zijn voornemens zijn op dit punt: <le heer Teulings zal bevredigd zijn geweest. Minister Reymer heeft gezegd, dat, wanneer, ondanks de normalisatie de rivier tcch nog onvoldoende afvoercapaciteit zou blijken te bezitten, hij het zomerbed der rivier verbree- den zal en eerst in laatste instantie zal over gaan tot verhooging van de dijken. Hier te lande bestaat niet een op deugde lijk onderzoek berustende statistiek van scheepsrampen, overkomen aan binnenvaar tuigen. zoodat geen voldoende inzicht kan worden verkregen in de mate van veiligheid In de binnenvaart en in de van sommige zijden bevestigend beantwoorde vraag, of het noodzakelijk is maatregelen te treffen, welke die veiligheid meer bepaaldelijk wat de navi gatie betreft, verhoogen. Minister Reymer nu heeft vandaag bij de Tweede Kamer een wetsontwerp te verdedigen gehad, dat het materiaal wil doen verzamelen voor zulk een statistiek, voor het verkrijgen van het gewensclit inzicht in de veiligheid te water en in de al-of-ijiet-noodzakelijkheid van nieuwe maatregelen. Minister Reymer vroeg van de Kamer de wettelijke instelling van een commissie, die een deskundig onder zoek zal instellen naar den aard en de oor zaak van scheepsrampen op dc binnen wateren. Minister Reymer had in de stukken duide lijk het doel van het ontwerp aangegeven. Dat weerhield echter den heer Duymaer van Twist niet, om te klagen en te weerstreven, dat het ontwerp wel degelijk rechtspraak was. Dc minister ontkende, maar natuurlijk tever geefs. Den heer Brautigam ging het ontwerp weer niet ver genoeg hij had reeds nu wet telijke bepalingen willen vastgesteld zien. ten gevolge waarvan de schuldigen bij scheeps rampen op de binnenwateren kunnen worden gestraft. De minister deed gevoelen, dat het allereerst noodig is. technische kennis te ver zamelen door de van nu af aan voorkomende scheepsrampen degelijk en deugdelijk te doen onderzoeken op de oorzaken. Minister Reymer krijgt natuurlijk zijn ont werpen aangenomen. Wanneer morgen de discussie wordt voortgezet. Morgen, wijl van daag een spaak in het wiel der snelle behan deling gestoken werd door het staken der stemmen over een amendement-Beumer. Dr. Beumer wil persé den voorzitter der commis sie van onderzoek jurist doen wezen. Of de minister en dc hr. Brautigam nu al betoogden dat dc benoeming van een jurist niet uitge sloten is, maar dat allereerst nautische kennis van noode is, de heer Beumer bleef bij zijn amendement. De Kamer bleek voor den heer Beumer evenveel te gevoelen als voor het amendement van den minister, want er ver klaarden zich 32 kamerleden voor en 32 kamerleden tegen het' amendement. En toen heeft de Kamer zich gezet aan het wetsontwerp van minister Dc Geer. dat de reeds afgesloten rekening van den crisis dienst (de oorlogscrisis) weer wil heropenen voor de crisisuitgaven, welke de huidige eco nomische wereldcrisis ook ons land oplegt en nog opleggen zal. Aan het wetsontwerp dus, dat een deel van het vermoedelijke saldo van het Leeningsfonds wil doen aanwenden voor de financiering van de huidige crisis uitgaven. Aan het ontwerp ten slotte dat ter verster king van den weerstand van den nieuwen crisisdienst, de opcenten op den tabaks accijns voor cigaretten wil verhoogen. Uit dc algemeene beschouwingen mor gen worden de artikelen onder handen ge nomen. met het daarop ingediende amende ment-Oud. om de leenfngsopcenten voor de grondbelasting op het ongebouwd uit de wet tc schrappen uit die algemeene beschou wingen bleek reeds duidelijk, dal minister De Geer zijn ontwerp zonder veel moeite zal aangenomen krijgen. Het bleek van algemeene instemming, dat de minister een afzonderlijke rekening gaat opzetten voor de crisisuitgaven. Heel c.e Kamer bleek overtuigd, dat voor den uitzonderings-, in ieder geval abnormalen toestand, dien de crisis schept, met de daar aan verbonden noodzakelijke extra-uitga ven. een af zonder hike financiering in het leven mocht worden geroepen met eigen speciaal daarvoor aangewezen inkomsten, gaande buiten de:i gewonen dienst om. Er was wel verschil van meening over de vraag, welke middelen zuilen worden aan gewezen tot dekking van de extra-uitgaven. Maar, ten slotte, ondanks dit verschil krijgt minister de Geer zijn ontwerp er door. om dat het grootste deel der Kamer het niet zal willen verwerpen wegens deze inzicht s- verschillen, die blijkbaar alleen voor de S.D. fractie doorslaggevend schijnen te zijn. De heer IJzerman opperde de gedachte. en hij nam zijn punt van uitgang ia de door S. D. aangehangen, reeds door Marx verdedigde stelling, dat onder het dusge naamde kapitalistische stelsel, er periodi citeit is in het voorkomen van crisis de heer IJzerman opperde de gedachte den crisisdienst permanent te maken, er een soort permanent egalisatiefonds uit te doen groeien, waardoor in tijden van crisisdruk. zonder veel moeite aan de hoogere uit gaven het hcofd zou kunnen geboden wor den. De gedachte is schooner, dan de mo gelijkheid ven verwezenlijking peinsde Jhr. de Geer, die er op wees. hoe moei lijk het zou zijn gelden voor zulk een fonds bijeen te krijgen, wijl het nu al zoo bijster zwaar is de landsuitgaven binnen de per ken te houden, 't nu al zoo bezwaarlijk is, de belastingschroef nog scherper aan te draaien. De heer Oud had het reeds voldoende gevonden, wanneer de minister alleen de crisisdienst boekhoudkundig had in gesteld en naderhand eerst had uitge maakt. hoe hü den dienst zou financieren, welke inkomsten daaraan zouden kunnen dienstbaar gemaakt worden. Neen zei minister de Geer en des financieelen mi nisters neen's zijn nimmer voor tweeërlei uitlegging vatbaar neen, want wij mos ten nu weten, waaraan wij toe zijn. thans weten, waar de extra-heffingen heen moe ten, wanneer er op den dienst een overschot zal zijn. Dat overigens, wijl de oorzaken gelijk zijn en de bedoeling gelijk is, de minister een deel van het saldo op het leenigsfonds voor den nieuwen dienst wil aanwenden, niemand, die er bezwaar tegen had. Maar wel had men bezwaar, al hebben we den indruk, dat de minister een groote meederheid achter zich krijgen zal, wel had men bezwaar ertegen, dat de bewindsman 'n nieuwe heffing ging inluiden nl. die op sigaretten. Niet, dat de Kamer een extra- sigarettenheffing op zich zelf zoo afkeurde, integendeel de heer Van Vuuren mocht terecht spreken van een heffing, die heel de Kamer mooi noemde. Wanneer er ver zwaring van indirecte heffingen komen mocht, dan was de onderhavige de beste: de accijns erop brengt steeds meer in het laadje. Bovendien werd het algemeen als nu niet bepaald ten nadeele werkend van de volksgezondheid beschouwd, wanneer er eenig perk gesteld werd aan het sigaret ten-verbruik. Hoewel de hf«." IJzerman vroeg, waarom dan de man. <f.3 genot in een sigaretje had, de eenige moest zijn die van de crisislasten zou te lijden heb ben. Tenslotte was des heeren IJzermans groote argument, dat hij niet wilde mee doen aan weer een stapje verder op den weg der versterking van de indirecte be lastingen.- De heer Oud pleitte met vuur voor een mee-aanwenden van de overschotten op de rijksrekeningen over 1924. tot en met 1929 voor crisis-uitgaven. Dc heer IJzerman diende zelfs daartoe een motie in, welke morgen reeds in stemming komt. Er zijn overschotten. De minister heeft ze reeds „bestemd", moet er nog over beschikt worden. Minister de Geer wil ze gebruiken voor het afdoen van de tekorten, die er regelmatig geweest zijn van 1910 af tot 1924 toe. Hij wil dc over schotten (totaal 297 millioen) ook gebruiken voor de buitengewone uitgaven en tenslotte voor het tekort, dat op de rekening van 1931 ongetwijfeld zal ontstaan en dat dezer dagen is geschat op 25 milliccn. Alles tezamen is dan 297'millioen nog niet genoeg. Dc minister voelt er dus niet veel voor om de overschotten aan te wenden voor den nieuwen crisisdienst. De heer Van Vuuren stelde zich op het standpunt van den bewindsman. Maar zoo vroeg hij is 't dan wel noodig. thans reeds de extra-heffing op de sigaretten voor den crisisdienst te bestemmen? Kan daarmee rAct gewacht worden tot het noodig is. bepaald noodig? Het is bepaald noodig antwoordde de bewindsman want ik wil mijn toezegging gestand kunnen doen. de leeningsopcenten op de grondbelasting voor het ongebouwd af te schaffen, zoodra de stand van het Leeningsfonds dat mogelijk zou maken. Zoudt ge de mooie heffing van de ver meerdering der accijnsopcenten op cigaret ten niet voor uw gewonen dienst gebruiken, vroeg de heer Van Vuuren, wanneer de op brengst daarvan zal terugloopen? Dat heb ik niet willen doen, aldus minister de Geer. onder daverend gelach van de Kamer, omdat bij de behandeling van <ie RUksbegrooting de heer Van Vuuren heeft gezegd, voor geen enkele belastingverhooging te zullen stemmen, wanneer niet eerst dc overschotten zijn aam gewend. Morgen de amendementen. EERSTE KAMER. De Justiticbegrooting aanvaard Als geheel genomen heeft de Justiticbe grooting in de Eerste Kamer heel weinig belangrijks opgeleverd. Wanneer men bijv. iets naders had ver wacht uit den mend van minister Donner. over zijn voornemens t. a. v. het strafbaar stellen van bepaalde vormen van meenings- uiting op religieus gebied, dan is men bedro gen uitgekomen. De minister heeft niets los gelaten. Zeker niet tot ontstemming van den heer van Sasse van IJsselt. dewelke, met be trekking tot de ministers arbeid aan een wets, ontwerp een woord van Victor de Stuers aan haalde: „men moet een broedsche kip niet stoven". Het vraagstuk van de echtscheiding beter het vraagstuk van het misbruik, dat er gemaakt wordt van het gefingeerde overspel is door de discussie in deu Senaat geen stap verder gekomen. De heer Michiels van Kessenich wilde tot vermindering van mis standen bij scheiding van tafel en bed ko men. door verkorting van den termijn dezer scheiding bij onderling goedvinden. Dc mi nister deed letten op.... de gecompliceerd heid van het vraagstuk. Van die gecompli ceerdheid is de Kamer wel overtuigd, ook zonder dat de bewindsman die nog eens con stateerde. Met Mr. van Sasse van IJsselt gevoelt mi- IXGEZOXDEX MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Dr H. NANNING's I V AA 25 75 cP Lubt reinigt mond en t anderv nister Donner niet heel veel voor specialisee ring van de opleiding tot rechter hij vreest dat hij meer de tot strafrechter ge- neigden zal krijgen dan de werkelijk bekwa me rechters. Minister Donner is minder pes simistisch t.a.v. de vrees, dat er niet genoeg zeer bekwamen zich beschikbaar stellen voor een functie als rechter. Met cijfers bewees minister Donner het tegendeel- Men weet 't, met al het vuur waarover hij beschikte, heeft de heer Mendels gepleit voor een andere plaats in de rechtszaal, dan de huidige, van het openbaar ministerie. De heer Mendels wilde den vertegenwoordiger daarvan zelfs niet alleen niet aan de tafel van de rechters laten, hij wilde hem een soort gelijke plaats toekennen als den verdediger. Wat den heer van Sasse van IJ;selt te ver ging, die wees od de benoeming van het O.M. clooi de Koningin. Minister Donner kwam met een werkelijk niet onhandig argument tegen Mr. Mendels. Hij zei. dat het O. M. toch wel een andere positie had: bij de moord zaak-Lans had men er wel bezwaar tegen ge maakt. dat. dezelfde ambtenaar van het O M. tweemaal in functie was. nimmer maakte men er bezwaar tegen, dat de verdediger steeds dezelfde advocaat was. De lieer Hermans heeft vandaag enkele speciale gevallen ter sprake gebracht en ge klaagd over de opname van een film in Kaal te door de rijksveldwacht. De heer Hermahs geloofde, dat stakers door die film als mis dadigers en kwaadwilligen in alle gevallen werden gekarakteriseerd. Wat minister Don ner scherp ontkende: er is heelemaal niet over stakers gesproken. Op verbetering in het strafstelsel zal de be windsman steeds uit zijn. INTIMUS. SPORT EN SPEL VOETBAL. NED. ELFTAL—CHARLTON ATHLETIC (3—3) Het voorloopig Nederlandsch elftal heeft Woensdagmiddag in het Spartastadion te Rotterdam een goeden wedstrijd gespeeld tegen Charlton Athletic. In het eerste kwartier leek het er niet op, dat de Hollanders veel tegen de stevige En- gelschen. die sneller en een doortastend open spel iieten zien. zouden in te brengen hebben, maar daarna kwam het ploegverband er bij de Hollanders in. Na de rust hebben zij dikwijls uitstekend gespeeld, zoodat zij zelfs met 3—2 de leiding, hadden. De Engelschen streden voor alles wat zij waard waren. Twintigduizend toeschouwers moedigden de Nederlanders aan. Ruim een kwartier voor tijd maakten de Engelschen gelijk. De span ning bleel' tot het einde, want geen. der par tijen slaagde er nog in, te doelpunten. Onder leiding van scheidsrechter Groot- meyer stelden de elftallen zich op. Hel Nederlandsch elftal was als volgt samengesteld: Van der Meulen. Van Run. Van Kol, Pauwe Sr., Pauwe Jr., Van Heel, Wels, Tap, Lagêndaai, Ruisch, Van Nellen. Na zes minuten spelen doelpunten de En gelschen na een voorzet van den linksbuiten Horton door een kopbal van den rechts binnen A-stley (0—D. DeEngelschen hebben het spel geheel in handen en liet is teekenend, dat eerst na twintig minuten Tap het eerste schot op heb Engelsche doel lost. Ook Ruisch probeert het met een goed schot. Vóorloopig blijven de Engelschen nog sterker. Na een mooie through pa ss van Tap maakt Lagendaal met een fraai laag schot gelijk (1—D. Er is dan een half uur gespeeld. Vijf minu ten later kopt de rechtsbuiten der Engelschen Peters uit een voorzet van links langs Van der Meulen (1—2). Met dezen stand kwam de rust. In de tweede helft beginnen de Hollanders met een serie goed opgezette aanvallen; na negen minuten maakt Lagendaal, nadat Tap togen een achterspeler had aangeschoten, een doelpunt via den paal <22>, Het wordt nu een mooie wedstrijd, met aan weerszijden soms he<jJ goed spel. Dc toe schouwers moedigen de Hollanders aan en zoowaar weten zij de leiding te nemen. Als er 24 minuten gespoeld zijn. geeft Ruisch mooi door aan Wels, die op zijn beurt goed voor zei; Lagendaal kogelt keihard in eens den bal langs den Engelschen doelman «3—2). Dit werkelijk fraaie doelpunt prikkelt de Engelschen en een paar minuten later maken zij gelijk, als Van Run en Van ï£ol vruchte loos probeeren om Kidd, den Engelschen mid- voor, den bal te ontnemen '33) Beide partijen krijgen nog eenige kansen; vooral de Engelsche doelman moet nog eenige malen ingrijpen om doelpunten te voorko men, maar wijziging in den stand komt er niet meer en Grootmeyer kondigt het einde aan met 3—3. Over het Nederlandsch elftal kunnen wij niet ontevreden zijn. Do verdediging heeft goed gespeeld, de middenlinie was evenals tegen Notts Forest de ziel van de ploeg. Wat de voorhoede betreft, hierover zijn wij beter tevreden dan 14 dagen geleden Van Nellen en Ruisch vormden een goeden linkervleugel, Wels was een snelle en tactische rechtsbuiten en Lagendaal. hoewel hij gedurende den ge- hcelen wedstrijd streng werd bewaakt, ver stond dc kun-t om doelpunten te maken. Na de rust had Tap ook weer goede momenten. Hot Nederlandsch elftal nog niet samengesteld. Na afloop van den wedstrijd Nederlandsch Elftal—Charlton Athletic zou de keuze- commis;ie liet Nederlandsch elftal samen stellen. dat. Zondag 29 Maart a.s. tegen België te Amsterdam speelt. De keuze-commissie heeft echter besloten dit nog eenige dagen uit te stellen. Zondag 22 Maart a.s. wordt te Almelo voor de competitie de wedstrijd HeraclesGo Ahead gespeeld. Na afloop van dezen wedstrijd zal het Nederlandsch elftal STEUNT! bij gelijken prijs en kwaliteit de Nederlandsche Industrie Hiermede dient gij uw land en BESTRIJDT gij de werkloosheid. Eerste-steenlegging door Augusf Cornelis van der Mersch. Directie en genoodigden bij de eerste-steenlegging van het nieuwe kantoorgebouw det, Machinefabriek N.V. Connermann Co. in den Waar der polder. Op de uitgestrekte terreinen van de Ma- tchinefafcriek der N. V. Gonnermann en Co.. in den Waarde rpoldevwaar sinds eenigen tijd de nieuwe groote fabriek dezer vennootschap in werking is gesteld, had Woensdagmorgen elf uur een plechtigheid plaats. Daar werd namelijk ;n het groote. in aanbouw zijnde kantoorgebouw de eer ste steen gelegd door August Cornelis van der Mersch, den tien jarigen jongsten zoon van den directeur. Behalve door de leden der directie en een groot aantal genoodigden werd de plech tigheid o.a. bijgewoond door de commissa rissen de heeren C. Maarschalk, burge meester ven Haarlem, N. Levenkamp en Georg Fr. I-fausbrand; door den architect den heer Fr. Hausbrand; den rechtskundig raadsman Mr. Dr. W. P. Vis, enz. Namens de directie voerde de heer G. Liebl. het woord. Deze herinnnerde er aan, dat in de laatste 25 jaar bij deze vennoot schap veel gebeurd was. Tot tweemaal toe was de bouw van de nieuwe fabriek uitge steld wegens de vele stagnaties, die on dervonden werden. In 1929 begon de toe stand echter zóó te nijpen, dat men wel besluiten moest, de nieuwe fabriek te bou wen. Hiervoor moesten echter zooveel moeilijkheden worden overwonnen, dat de directie bijna den moed liet zakken. „Toch hebben we doorgezel" aldus spreker: „de plannen werden eindelijk door Openbare Werken goedgekeurd, zoodat op 4 April van het vorige jaar de bouw van dit groote kantoorgebouw kon worden aanbesteed. Op 15 Mei d.a.v. werd dit werk gegund aan de N. V. Jonker's Betonbouw te Haarlem, die met bekwamen spoed aan het werk ging. Ook nu ging het echter nog niet van een leien dakje, want er brak een staking uit. In Juni konden eindelijk de eerste palen in den grond worden geslagen. In Augustus •vjBfc. a Het zoontje van den heer Van der Mersch bij den gedenksteen. en September dreigde wederom een. stagna tie. doordat nog steeds eenige vergunnin gen niet waren afgekomen. Ook deze nieu we moeillijkheden werden echter weer over wonnen. waarna men in October met den bouw kon beginnen". Spreker bracht dank aan den heer Le venkamp, die 25 jaar lang bankier der ven nootschap is geweest en ook al deze jaren de directie met raad en daad heeft bijge staan. ..De heer Levenkamp heeft zich een waar vriend getoond", zei spreker, „daar om deed het onze directie zulk een groot genoegen, dat de heer Levenkamp zich. be reid heeft verklaard om commissaris van de vennootschap te worden." Ook dankte spreker de heeren Maarschalk en Haus brand, dat zij zich een commissarisbenoe ming lieten welgevallen. Hij sprak de ver wachting uit, dat dit drie goede commis sarissen zouden zijn. Dankbaar herdacht» hij den raadskundigen steun van Mr. Dr. W. P. Vis en de hulp van talrijke medewer kers. Met den bouw is het tot nog toe voor spoedig gegaan. Er is geen enkel ongeluk gebeurd. Met hard werken hoopt de direc tie haar doel te bereiken, dat is in tien jaar het volbouwen van alle terreinen op dit groote complex. (Applaus). De heer N. Levenkamp verklaarde ook, 25 jaar lang prettig met de directie te heb ben samengewerkt; hij heeft er niets an ders dan prettige herinneringen aan. Spre ker hoopte, dat deze samenwerking nog vede jaren zou voortduren. Voor de heeren Van der Mersch en Liebl noemde deze com missaris dit een gewichtige dag. De resul taten van hun werk kan men in dit nieuwe gebouw zen. Door hun trouw, toewijding en zakenkennis was het mogelijk een fa briek te stichten, die aan alle eischen vol doet. Eén hunner idealen was nog de stichting van dit groote kantoorgebouw* waarvan nu de eerste steen gelegd zal wor den. Spreker eindigde met het uitspre ken van de beste wenschen voor de toe komst der fabriek. Toen de heer Liebl den heer Levenkamji voor zijn vriendelijke woorden bedankt had, -ging het gezelschap naar één der met groen en vlaggedoek versierde hoeken van het kantoorgebouw, waar het zoontje van den heer Van der Mersch den granieten gedenksteen inmetselde, nadat in een loo- den koker de volgende door den heer G. A. Luitingh vervaardigde oorkonde werd inge metseld: „Op heden, den 18den Maart 1931, is ïri tegenwoordigheid van de Directie en Com missarissen der N.V. Gonnerman en Co., Machinefabriek te Haarlem, van dit ge bouw aan den Waarderweg te Haarlem de eerste steen gelegd door August Cornelis van der Mersch, oud tien jaar. Het gebouw is ontworpen door den Architect Fr. Haus brand te Blaricum en uitgevoerd door de Aanneemster Jonker s Betonbouw N.V. te Haarlem. Het bedrijf was voordien geves tigd op een terrein aan de Friesche Var- kensmarkt No. 2 te Haarlem. Een geschied kundig overzicht wordt hierbij ingesloten. Haarlem. 18 Maart 1931". Toen de kleine August den steen gemet seld had. sprak hij de hoop uit, dat de fa briek steeels in groei en bloei mag toene men. Na het ronddienen van den eerewijn werd door het gezelschap de nieuwe fabriek be zichtigd. tegen België definitief worden samengesteld- Nog een oefenwedstrijd. A.s. Woensdagmiddag wordt op het Sparta- terrein wederom een wedstrijd gespeeld, na melijk tusschen een B-ploeg en de Zwaluwen. Volgens de N.R.Ct. zijn die elftallen als volgt samengesteld: B-ploeg: Deel: Odijk. Achter: Diepenbeek en Wanders. Midden: Sterk. Donkelaar en Breitner. Vóór: Wels, Steens, Plokker, Van der Hey- den en R. Kammeijer- Zwalnwen Doel: Mul. Achter: Haak en Hogest-eeger. Midden: Entjes. Klopper en Paulissen. Voor: Manssen. Van 't Vliet, Mollen, Forme- noy en Schipper Jr. ATHLETIEK ONS INTERNATIONAAL CONTACT. Door den slechten stand der Unie-kas werden 1930 geen interlandwedstrijden met Duitschland en België gehouden. Voor 1931 is wederom een wedstrijd tegen West-Duitsch- land verzekerd, terwijl men in K.N.A.U.-krin gen ernstig tracht, eveneens den wedstrijd HollandBelgië weer in eere te herstellen. Ook de dames zijn in dit opzicht niet ver geten! Bovendien organiseeit de Stadion-directie, bijgestaan door de heeren G. A. Burger en H. A. van der Mey, een internationalen wedstrijd in het Stadion. De oorspronkelijke datum 26 Juli is op verzoek van Charlottenburg gewij zigd in 28 Juin. dus een week vóór de A. A. A. Championship te Londen. Charlotenburg heeft de komst toegezegd van haar estafetteploeg met Kornig en haar 1500 M. crack Wichman. Verder zijn onder handelingen met Engeland en Frankrijk ge opend: er wordt alle moeite gedaan om Nurmi. Virtanen en de Polen Petkiwikz en Kusocinsky naar Amsterdam te krijgen. Het programma omvat negen nummers, die alle internationaal zijn, t.w.: 1C0 M., 200 M. invitatie. 800 M.. 1500 M., 5 K.M. handicap, 4 x 100 M. estafette, speerwerpen, polshoog, 100 M. dames. ROEIEN OXFORD—CAMBRIDGE Zaterdag a.s. zal op de Theems weder de jaarlij ksche roeiwedstrïjd tusschen de acht- riemsgieken van Oxford en Cambridge plaats vinden en, zooals vrijwel steeds sinds den oorlog is Cambridge sterk favoriet. Voor den wereldoorlog won "Oxford vrij geregeld, maar sindsdien zijn de rollen volkomen omgedraaid Oxford supporters plegen de schouders op te halen en op superieure wijze te zeggen: Laat Cambridge maar aan sport doen, wij hebben ernstiger dingen om ons mee bezig te hou den. Maar ieder die de Engelsche spor'be schouwing kent. begrijpt wel, dat de druiven hier leelijk verzuurd zijn. Het vorig jaar heeft Cambridge in totaal aantal overwinningen dc leiding genomen. De stand is nu Cambridge 41. Oxford 40, ter wijl eenmaal de race in een tieadneat ein digde. De race van dit jaar heeft een bijzon derheid in een, zij het vrij geringe, verleg ging van de baan, noodig door den bouw van een nieuwe brug bij "Mortlake. Het re sultaat van deze verleggging is. dat de loting der oevers nog belangrijker is dan in normale gevallen. De ploeg die der. middlesex oever loot krijgt een voordeelige bocht in de rivier vlak voor de finish. Voor cïe andere pleeg is het dus zaak te trachten de race practisch in den zak te hebben, voor deze bocht begint mee te tellen. Vroeger was „de boat-race" een veel ge moedelijker feest dan tegenwoordig, zooals trouwens van de geschiedenis van alle soor ten zou kunnen worden gezegd. In 1859 was het nog mogelijk dat de door vijf stoombco- ten verwekte golfslag de Cambrïdgeboo- deed. zinken, bij welke gelegenheid tevens de be schamende ontdekking werd gedaan, dat slechts een paar roeiei's de zwemkunst mach tig waren. De anderen moesten met redding boeien worden gered. Tegenwoordig echter wordt alle scheepvaart op het traject van ongeveer 6 1 2 KM. tijdens de race stilgelegd

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14