STATEN-GENERAAL BINNENLAND TWEEDE KAMER EERSTE KAMER. de goedkoope vloer bedekking Nederlandsche tuinbouwexport in 1930. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 20 MAART 1931 VIERDE BLAD 19 Maart Een wonderlijke stemming met een frappant gevolg. Scheeps rampen op de binnenwateren. De Kamer keurt het instellen den crisisdienst goed. De be lasting op cigaretten verhoogd. Dwang of vrijheid? Minister Reijmer we hebben het giste ren reeds vermeld wil een commissie in stellen, op wettelijken gronds'ag berustend, welke een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van scheepsrampen op de binnen wateren. De bedoeling daarmee is genoeg zaam gegevens te verzamelen, ten einde daar op later wettelijke bepalingen te kunnen ba seeren. Dr. Beumer poogde imperatief voor te schrijven, dat die commissie een jurist tot voorzitter zou krijgen. Over het amendement, hetwelk dit bedoelde te bewerkstelligen, heb ben gisteren de stemmen gestaakt. 32 voor. 32 tegen. Vandaag moest er dus opnieuw gestemd worden, met dit wonderlijk-merkwaardige resultaat, dat de stemmen opnieuw staakten 40 stemmen voor, 40 stemmen tegen. Volgens de grondwettelijke bepalingen was het amen dement verworpen. Onder hilariteit van de Kamer. De heer Beumer was minder vreug devol. Dit verwerpen zat de heer Beumer blijkbaar heel hoog- Plotseling trok hij alle nog verder volgende amendementen in. En voor de daarop spoedig volgende stemming over het geheele wetsontwerp legde zelfs Mr. Heems kerk de verklaring af, niet te kunnen voor stemmen, omdat, nu de president van de com missie nietf steeds een jurist behoeft te zijn, hij geen vertrouwen kon hebben in de resul taten dier commissie. In Mr. Heemskerk be luisterde de Kamer Dr. Beumer. Nu hebben juristen groote beteekenis. Maar het gaat toch wel wat heel ver, om, nu niet dwingend werd voorgeschreven, dat de presi dent der onderzoekingscommissie een jurist moet zijn, daarmede alle beteekenis aan den arbeid der commissie te ontzeggen. Vooral nu een der eerste eischen voor den president zéker moet zijn: kennis van nautische aange legenheden en van de navigatie. Het ontwerp werd aangenomen met 727 stemmen. Alleen a. r- volksvertegenwoordigers stemden tegen, behalve de heer de Wiide, die een practisch man is. Ook ministeT de Geer is met een aanvaard wetsontwerp naar zijn departement terug gekeerd. Met 5517 stemmen werd het aan genomen; het voorstel om over te gaan tot hernieuwde instelling van den crisisdienst, allereerst, o mdaarna voor dezen dienst een deel van het vermoedelijke saldo uit het Lee ningsfonds te bestemmen en ten slotte om de opcenten op den tabaksaccijns voor sigaret ten te verhoogen tot 30. De heer IJzerman wEde, om.aan de crMs- uitgaven op dezen, dienst het hoofd te bieden thans reeds vastleggen, dat de overschotten op de latere dienstjaren daarvoor zouden be stemd worden. De heer IJzerman wilde dit vastleggen door een uitspraak bij motie. Deze motie viel met 5822 stemmen. Alleen de s.d. fractie stemde voor. In een korte ver klaring zeide de heer Oud, dat hij over de bestemming dier overschotten eerst wilde oordeelen, wanneer in het najaar een alge meen overzicht over den stand van 's Rijks financiën zou kunnen gegeven worden. Er bleef dus alleen over het ministerieel voorstel. De heer van Vuuren wüde nog niet tot verhooging van de sigarettenaccijns overgaan wilde eerst wachten tot de din gen to.v. de crisisuitgaven zich wat meer hadden afgeteekend. Maar minister De Geer stond er op, vast te leggen, wat er op den crisisdienst positief aanwezig zal zijn, ten einde duidelijk te weten, wat hij zou kunnen uitgeven. En minister de Geer heeft alles aangenomen gezien wat hij wenschte. Met 5517 stemmen ging de Kamer met hem mede. Alleen de s.d. fractie bleef iok nu afzij dig. Men weet 't de heer IJzerman ver klaarde niet te kunnen meedoen, aan welken stap ook, op den weg naar een versterking van de indirecte belastingen. Deze uitslag hebben we gisteren voospeld: Immers ook de heer Oud deed toen reeds ge voelen met den heer de Geer te zullen mee gaan. En toch heeft het maar een haar gescheeld of onze voorspelling was uitgekomen. Het scheelde weinig op de v.d. fractie had niet kunnen medewerken aan wat ook haar in stemming had. Omdat het. niet veel gescheeld heeft of de minister had zijn ontwerp inge trokken tengevolge van het lot van een amendement-Oud. Intusschen, dit amende ment, dat meer wilde dan de minister, viel. Wat het wilde? De heer Oud maakte van de gelegenheid, dat het Leeningsfonds even maar op de hel ling werd getrokken, gebruik om met on dersteuning van de heeren v. d. Heuvel. Weit- kamp en Snoeck Henkemans voor den landbouw iets goeds te bereiken, door voor te stellen de leeningsopcenten voor de grond belasting op het ongebouwd af te schaffen. De heer Snoeck Henkemans had een soortge lijk amendement. De c.h. fractie poogde die zelfde leeningsopcenten ook te doen verval len, maar den weg voor den minister wat te plaveien, door tegelijk voor te stellen den verhoogden accijns op ce sigaretten nóg wat te verhoogen en wel van 30 tot 40 opcenten. De heer Snoeck Henkemans wilde dus tegen elkaar doen afwegen de weldaad van den toestand en den meerderen druk op de siga retten-gebruikers. En sigaretten-rooken noemde hij alleen genot en weelde. Een weldaad voor den boerenstand! Minis ter de Geer en de heer Braat betwijfelen 't er zou weinig komen in de zakken der recht streeks belanghebbenden. De heeren Oud, v. d. Heuvel en Snoeck Henkemans wezen er daarentegen op, dat 50 van de boeren eigen- geërfde boeren zijn en dat toch ook dikwijls in pachtcontracten verband werd gelegd tus- schen de hoogte van de pachtsom en de hoog te van de grondbelasting. Wij moeten wel opmerken, dat heeren Oud en Snoeck Henkemans, door het opheffen van de leeningsopcenten op de grondbelas ting een hap deden uit 's ministers fiscale inkomsten van veel langeren duur, dan de verhooging van den sigarettenaccijns. welke maar voor enkele jaren gelden zal. Ook die nen we tot recht verstand der posities vast te leggen, dat de minister meer dan eens, gisteren nog, verklaarde tot afschaffing van de meer genoemde leeningsopcenten te zul len overgaan, zoodra de toestand van 's Rijks kas, van het leeningsfonds, het zou kunnen dragen. Maar wilde daarover geen lnclden- teele beslissing, nu hij op den loop der mid delen als gevolg van de crisis nog geen kijk heeft. In de huidige omstandigheden geeft de mi nister geen inkomsten prijs. Dat werd door miniser de Geer heel duidelijk en heel scherp gezegd. Hij merkte op reeds dikwijls in de laatste vijf jaren tot belastingverlaging te zijn overgegaan. En steeds was hij de Kamer terwille, wanneer deze wijzigingen voorstelde. Waarom zoo vroeg de bewindsman heeft de Kamer niet eerder heel sterk aangedron gen op de afschaffing van de leeningsopcen ten op de grondbelasting? Thans zou de minister daartoe niet over gaan. Hij wenschte de Inkomsten uit de op centen niet te missen. En bovendien stelde hij 't als iets onoverkomelijks voor. dat er vermindering van belasting zou worden door gevoerd, bij amendement. In dezelfde aan gelegenheden moet de leiding toch wel bij de regeering zijn meende Jhr. de Geer. De opbrengst uit de cigaretten wordt nu ongeveer 5 millioen per jaar meer. De aan vaarding van het amendement-Oud zou on geveer 1 millioen hebben gevraagd. „Waar om" zoo informeerde de heer Oud „waarom accepteert de minister nu niet de 4 millioen, die hij voor de Kamer krijgen kan?" De minister antwoordde, dat hij voor de financiering van den crisisdienst meer noodig had. De minister wenschte het amendement- Oud niet te aanvaarden. Het amendement- Snoeck Henkemans, dat eigenlijk naar zijn wezen een sub-amendement was op het amendement-Oud, was onder de bedrijven door ingetrokken. De miniser wenschte het amendement-Oud niet te aanvaarden hij zeide. dat hij. bij aanneming het heele ontwerp zou intrekken. Daarmede had hij dan natuurlijk ook de ci garetten-ba ten prijsgegeven. Gevolg daarvan zal zijn verduidelijkte Jhr. de Geer dat ik natuurlijk minder coulant kan staan te genover crisisuitgaven. Intusschen de por tefeuillekwestie stelde de bewindsman niet. Toch oefende hij druk uit. De heer Albarda gispte dat. Hij sprak van drang opnieuw, die de heer de Geer op de Kamer uitoefende, dwang om een uitspraak na te laten, waarvoor in de Kamer een meer derheid blijkbaar te vinden was. Van dwing- landij des ministers wilde de heer Albarda niets, weten en hij riep de kamer op daarvoor niet terug te deinzen. Wegens peze redevoering voelden zich Mon seigneur en Mr. Heemskerk belden geroepen te komen verklaren, dat zij 't volkomen eens waren met den minister, dat ze in het geheel niet voor dwang uit den weg gingen, dat ze van een minister niet mochten eischen, alleen onder druk van,de Kamer fiscale inkomsten prijs te geven. De heer Nolens wees er nog op, dat de Kamer thans vólle vrijheid had, veel vrijer was, dan zij onder een parlemen tair kabinet zou zijn. Het amendement-Oud viel. Maar *t viel op het kantje. Met 3836 stemmen. Rechts tegen links verliep de stemming. Het had dus niet veel gescheeld of onze voorspelling was niet uitgekomen. Wij hadden vermoed, gehoord de vredige algenieene be» schouwingen, dat ook de beslissing over het amendement wat minder scherp zou ver- loopen. Intusschen, na de beslissing over het amendement was er toch ook geen beletsel meer, om het wetsvoorstel van den minister met groote meerderheid te aanvarden. Drie sprekers de heeren Oud en Knot tenbelt en mevr. Bakker hebben bij de algemeene beschouwingen hun instem meng betuigd met de wijzigingen, die op het voet spoor van de commissie-Polak, zijn aange bracht in de wet op het nota ris-ambt. De wijzigingen, die voornamelijk bedoelen de notarissen te verplichten tot een boekhouding en zich te onthouden van bepaalde overeen komsten en ten slote een nadere regeling brengen van het toezicht. Kamer en minister waren 't er over eens, dat deze bepalingen niet ten nadeele konden strekken van de eer van het nóbile officium. Immers zooals t meer gaat met wettelijke bepalingen: ze alleen een zwaard voor de slechten. Ln slechten men vindt ze in elk beroep, zelfs onder de notarissen. Morgen enkele amendementen. De onderwijsbegrooting aam genomen. Binnenlandsche Zaken aangesneden. Vandaag heeft onze Senaat de begrooting van Minister Terpstra aanvaard. Vandaag ook is een begin gemaakt met de behandeling van de begrooting voor Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Eerst een begin Dinsdag wordt de dis- cusie voortgezet want morgen vergadert de Senaat niet: morgen worden talrijke Indische wetsontwerpen in de afdeeiingen onderzocht, o.a. de Indische begrooting. Van heel veel beteekenis Is de behande ling van de Onderwijsbegrooting niet geweest. Belangrijke perspectieven zijn niet geopend, noch groote lijnen trekkende discussies ge houden. Op een klacht van Senator de Jong, dat er zoo weinig geschiedt voor ,het buitengewoon onderwijs heeft de bewindsman gewezen op het financieele verschil tusschen de begrooting van 1930 en die van 1931: f 120.000 meer voor het buitengewoon onderwijs. Bij de aanstaan de 'de minister zal dit woord wel niet hebben bedoeld als „spoedige") herziening van ae L. O.-wet hoopt de bewindsman ook het buitengewone onderwijs definitief te rege len. Dezelfde volksvertegenwoordiger, de heer de Jong pleitte met den heer Polak ter versterking van de mogelijkheden van het internationaal elkaar verstaan voor on derwijs in Esperanto. De heer Ofsendorp vreesde daarvan, zooals van het onderwijs in elke andere vreemde taal, nadeel voor het gewone onderwijs. En de heer Serra- rens gevoelde niet veel voor Esperanto: het mooie van de kennis van een vreemde taal is het daardoor opengaan van de poort tot een nieuw cultuurgebied. En Es peranto heeft geen cultuurgebied. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. De heldere, frissche klcurcD der vele ver schillende dessins zijn ln 'n zeer sterke vert en laklaag op't stevige Stragu la-materiaal aangebracht Let op bet merkteeken .Stragula' op de achterzijde 1.43 per «I (68 cM.) 200 cM. br. M .35 per cl (68 cM I83 cM. br. Bfl elke» win keiler verkrijgbaar Thans de minister: Esperanto komt bij de behandeling van de L.O.-wet aan de orde. Esperanto bij het Handelsonderwijs? Ik overleg met den Onderwijsraad. Dat antwoord hoorden we meer. Eén Rijks paedagogisch instituut. (de heer Ossendorp sprak de wenschen van Prof. Kohnstamm uit) de minister over legt met den Onderwijsraad. Toelating van de Friesche taal bij het L.O. in Friesland de minister overlegt met den Onderwijsraad. De minister heeft geen bezwaar meer tegen de instelling van een staatscom missie inzake het onderwijs aan volwasse nen. wanneer daarvoor de nooiige belang stelling bestaat. Nu belangstelling schijnt er ons wel aanwezig in ons land. Mevrouw Pothuis-Smit vroeg of de mi nister ach in verbinding wil stellen met de inspecteurs van het L. O. en het MO. tot het verschaffen van lectuur aan leerkrach ten en leerlingen over den Volkerenbond. De minister is niet bereid invloed te oefe nen op de keuze van leermiddelen. Ten slotte er zijn twee wetsontwerpen gflteed. een betr. natuurbescherming, de ander betr. de monumenten. Zij moeten al leen nog om adivies bij juridische instan ties. Binnenl. Zaken deed den heer Mendels spreken over de Maastrichtsche relletjes, de heer Koster over de moeilijkheden van de invoering van de Tarwewet op de kleine binnenschipperijde heer de Veer over de landarbeiderswet en de -heer Haffmans over de tarieven van de spoorwegen. Doch dit alles zullén we a.s. Diiisdag in des mi nisters antwoord terug vinden. Aanstaanden Dinsdag zal ook de heer Nl- vard worden beëedigd, als opvolger van wij len generaal van Voorst tot Voorst. Zijn geloofsbrieven zijn in orde bevonden. INTIMUS. BURGEMEESTER DE VLUCT EN FORD. DANK AAN DE ORGANISATOREN VAN DEN VERKOOP. De Telegraaf heeft het oordeel van burge meester De Vlugt gevraagd over de vestiging van het Fordbedrijf te Amsterdam. De bur gemeester uitte het tegenover het risico een groot voordeel, dat nu eerder dan anders mogelijk was geweest een aanvang zal worden gemaakt met den aanleg der havens- West. Ook moet men, naar mijn overtuiging, aldus de burgemeester, niet te licht denken over den stimuleerenden invloed die van Ford's besluit kan uitgaan, doordat andere industrieën welke vestiging te Amsterdam in overweging hadden, nu hebben kunnen zien, dat wij hier weten, wat zaken doen is, wan neer het gaat om het aantrekken van in dustrie en dat wij goede terreinen beschik baar hebben. Ik zou dus niet met groot feestbetoon de vlag willen uitsteken, alsof Amsterdam thans met één slag in het hoogconjunctuurgebied beland zou zijn, maar wel is het mij, besloot de burgemeester zijn mededeelingen, een be hoefte hulde te brengen aan allen, die dezen gang van zaken mogelijk hebben gemaakt en hun dank te zeggen voor de voortvarend heid, in de onderscheiden stadia van de voorbereiding aan den dag gelegd". DE JONGSTE MIJNRAMP BIJ AKEN. LIMBURGSCHE HULP AAN DE SLACHTOFFERS. Een B.T.A. telegram uit Aken meldt: Mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Wes ter flier, commissaris der koningin in Lim burg, en de burgemeesters van Heerlen en Kerkrade hebben den Regeeringspretider.t een bezoek gebracht en hem een chèque van 50.000 mark overhandigd, tot leniging der nood van de slachtoffers van de mijnramp in de mijn Maria. Het bedrag zal overeenkomstig de bestem ming aan het hulpverleeningsfonds worden overgemaakt. PLAATSVERVANGEND KINDERRECHTER. Bij Kon. besl. zijn aangewezen in de enkel voudige Kamer voor de behandeling van bur gerlijke kindei-zaken tevens belast met de be handeling van kinderstrafzaken van de Ar rondissementsrechtbank te Haarlem. Tot plaatsvervangend lid: Mr. E. J. W, Top, Mr Th. F. Raedt en mr. M. A. van Rijn van Alkemade. allen rechter. De uitvoer van enkele tuinbouwproducten. Het werk van de Commissie-de Vries, welke o.m. een onderzoek zal doen naar de vrachttarieven bij onze Nederlandsche Spoorwegen zal vooral van de zijde onzer Nederlandsche tuinbouwers met belangstel ling worden gevolgd. Van laatstgenoemde zijde ls er immers bij herhaling op aange drongen. dat de achteruitgang van den ex port van Neder'andsche tuinbouwproducten o.m. sterk beïnvloed wordt door de vracht tarieven. welke in vergelijking met het bui tenland zeer hoog zouden zijn. De vraag, die zich daarbij o.a. voor doet is deze: van wel ken omvang is die achteruitgang van den uitvoer dezer producten? De publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek ge ven thans de gelegenheid zich daarvan een denkbeeld te vormen. Zoowel wat betreft het gewicht, als wat betreft de waarde is in 1930 een vrij belang rijke teruggang vast te stellen van den ex port van Nederlandsche groenten en fruit. Wel Ls het totaal gewicht van den uitvoer dezer producten in 1930 nog grooter geweest dan in 1926 en 1927. maar vergeleken bij 1929 is er een teruggang van circa 52.000.000 K.G. Een en ander blijkt uit onderstaand overzicht: Totaal gewicht Ned. export groenten en fruit 1926: 592.025.000 K.G. 1927 667.313.000 1928: 699.239.000 1929 731.087.000 1930: 679.975.000 Een dergelijk beeld vertoont het overzicht van de totale exportwaarde dezer artikelen. Ook deze is in 1930 aanmerkelijk lager ge weest dan in 1929, zelfs niet minder dan circa 13 millioen gulden en men moet terug gaan tot het jaar 1926 om een bedrag te vinden lager dan dat van 1930. Dit over zicht ziet er als volgt uit: Totale exportwaarde Ned. groenten en fruit. 1926: 68.003.000 1927: 77.525.000 1928: 96 609.000 1929: 88.660.C00 1930: 75.058.000 De totale exportwaarde is dus in 1930 met 15 pet. teruggeloopen, terwijl over 1929 al een achteruitgang was vast te stellen van 8 pet. vergeleken bij 1928. Van de verschillende producten, welke ons het meeste belang inboezemen staan de versche vruchten zeker op een der eerste plaatsen. De totale exportwaarde van ver sche vruchten daalde van 11.363.000 in 1929 op 9.238.000 ln 1930. Deze achteruit gang ls ook vast te stellen voor wat betreft het gewicht. Het zfjn ln hoofdzaak de ap pelen en kersen geweest-, die dezen achter uitgang hebben veroorzaakt. Dat de positia nog niet slechter is, danken wij aan den uitvoer van aardbeien en druiven. De uit gevoerde hoeveelheid aardbeien was ln 1930 dubbel zoo groot als ln 1929. terwijl de uit voer van druiven ln 1930 12 pet. gestegen was vergeleken bij 192V. Wat den uitvoer van versche groenten betreft, blijkt dat het totaal gewicht van den uitvoer in 1930 verminderde met ruim 23 millioen K.G. of circa 4 pet., vergeleken bij 1929. Het totale gewicht van alle ln 1930 geëxporteerde versche groenten bedroeg 597.167.000 K.G. tegenover 620.595.000 K.G. in 1929. De totale exportwaarde was in 1930: 56.875.000 tegen 66.311.000 ln 1929. De achteruitgang bij deze groep is in hoofdzaak te wijten aan den teruggang van den uitvoer van vroege aardappelen (niet minder dan 14 millioon KG.) boonen en erwten 110 millioen K.G.) en rapen (3 mil lioen K.G.> Daarentegn nam de uitvoer van sla met niet minder dan ruim 50 pet. toe, van spruitkool met ruim 80 pet. De export waarde van versche groenten verminderde met ruim 14 pet. Het totaai-gwicht van alle ln 1930 geëx porteerde ingemaakte groenten liep, ln ver gelijking met 1929. terug met ruim 6 pet, terwijl de exportwaarde met ruim 20 pet. verminderde. De totale exportwaarde der in gemaakte groenten bedroeg ln 1930 3.177.000 tegenover 3.984.000 ln 1929. Het belangrijkste product: tomaten geeft een zeer bijzonder beeld. De uitgevoerde hoeveelheid tomaten was in 1930 en 1929 ongeveer even groot, de exportwaarde steeg van 16 op 19 millioen gulden ln 1930. Bin nen een termijn van tien Jaren is de betee kenis van dit artikel buitengewoon toege nomen. Bedroeg de export van tomaten in 1921 nog maar 22 millioen K.G. en de geld waarde ruim 6 millioen gulden, deze cijfers waren voor 1930 resp 80 millioen K.G. en ruim 19 millioen gulden. In een tienjarige periode steeg deze ex port met circa 300 pet en de exportwaarde met ruim 200 pet. De overwegende positie der tomaten b'ijkt m5sschlen wel het duide lijkst uit de verhouding der waarden van den export van alle groenten en fluitsoor ten tegenover dien van tomaten. E>eze cij fers zijn resp. 75 millioen gulden tegenover 19 millioen gulden. De waarde van den Ne- derlandschen tomaten-export bedroeg in 1930 circa 25 pet. van de totale waarde van den uitvoer van groenten en fruit. MOLLERUS. INGEZONDEN AÏEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regcL EileriTennii Racket» Speciaal aanbèyólèn Rackets Hercules f 37,50 TALISMAN. f 29,- UNIVERS1TY. f 25.— LIBERTY f 21.- FORRESTER f 19,50 EAStBORNE; f 15,- G. J. EILERS Co. Groote Houtatraat 147a HAARLEM HET MENGEN INGEVOLGE HET MENGGEBOD. TWEE CENTRALE MENGER1JEN. Het Alg. Hbld. kan mededeelen. dat het voor zeer waarschijnlijk moet worden gehou den, dat als officieele mêleer-inrichting voor binnen- en buitenlandsch meel Ingevolge de Tarwewet zullen worden aangewezen de N.V. Stoommeelfabriek „Rblland", directeur de heer Dombach, te Amsterdam benevens de N.V. Coöp. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij, directeur de heer J. K. P. Kraan Jr, te Rot terdam. Ook kan het blad nog mededeelen, dat de regeering overweegt om aan een aantal bak kerij-grootbedrijven het recht te ver'.eenen. zélf tot het voorgeschreven percentage te mengen. De importeurs moeten er dan ook op reke nen. dat zij zélf niet zullen mogen mengen. Het benoodigde binnenlandsche meel zal hun verstrekt worden door die zelfde fabrie ken. HET PROVINCIAAL CREDIET AAN LANDBOUWERS. ER IS SLECHTS WEINIG GEBRUIK VAN GEMAAKT. Het A!g. Hbld. verneemt, dat van de 3 mil lioen. die de Provincie Noord-Holland in het najaar beschikbaar stelde als garantie voor credieten aan akkerbouwers, s'.echts f 68.000 gebruikt is. Vermoedelijk zal er niet meer dan f 300.000, waarvan voor de Haarlemmermeer f 200.000, noodig zijn. Voor de tuinders is dit echter wel f 100.000. THORBECKE-HERDENKING TE AMSTERDAM. Ter herdenking er van dat Donderdag honderd jaar geleden. Thorbecke benoemd werd tot hoogleeraar aan de Leldsche Hooge- school. zijn aan den voet van zijn standbeeld te Amsterdam kransen neergelegd door prof dr. J. Ph. Vogel, reetor-magnificus van de rijksuniversiteit te Leiden, namens den aea- demlschen senaat, en door mr. H. Smeenge. namens de Liberale Staatspartij De Vrij» heldsbond. Mr. Sme'enge was vergezeld door mr. J Rutgers, algemeen secretaris van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond; dr. J. H. J. Vos mevrouw AsserThorbecke. mevrouk Koek— Mulder en anderen, behoorend tot de Vrouwen groep van den Vrijheidsbond en den Bond van Jonge Liberalen, aldus de N.R.C. Mr. Smeenge hield een korte rede. DE DOOD VAN EEN ZWERVER. MAN EN VROUW OPNIEUW VOOR DE RECHTBANK. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft Donderdag weer terechtgestaan de 58-jarige zwerver D. van D., verdacht, van moord op B. Tap te Cuyk- Het O.M. had op 5 Februari 8 jaar gevangenis traf tegen v. D. geëLscht. De rechtbank echter had een verder onderzoek gelast. Verd. handhaafde zijn ver klaring. Na verhoor ran eenlge deskundigen handhaafde het O.M. zijn eisch, aldus de N.RC. Daarna heeft opnieuw terechtgestaan de zwerfster B. M., eveneens verdacht van den moord op Tap. Tegen haar had het O.M. 12 jaar gevangenisstraf geëlscht. Verd. ontkende een afspraak met van D. te hebben gemaakt- Zij heeft in den greppel Tap uit medelijden, omdat hij zoo leed, den genadeslag toege bracht. Het O.M. eisch te tegen vrouw M. weder 12 jaar gevangenisstraf. OUD-BURGEMEESTER PATIJN. NAAR ROME VERTROKKEN. Men seint ons uit Den Haag: Mr. Patijn. oud-burgemeester van Den Haag, benoomd tot gezant te Rome, heeft Donderdagmorgen de Residentie verlaten, om zijn nieuw ambt te aanvaarden. Do heer Patijn en zijn echtgenoote werden op het Staatsspoorstation op hartelijke wij ze uitgeleide gedaan door een grooten kring van vrienden en belangstellenden, o.w. de Italiaansche gezant, de Commissa ris der Koningin, de heer Van Karnebeek, enn de hoofdambtenaren van het Stadhuis. Een koor van Die Haghe Sanghers, waar van de heer Patijn eere-voorzltter is, zong hem een afscheidslied toe. PHILIPS' INTERNATIONALE CONTRACTEN Over de door Philips gesloten Internatio nale contracten vernemen wij nader, dat geen contract ls gesloten met de Cle. des Lampes te Parijs. BUITENGEWOON CONGRES NED. VER. VAN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Als inleiders hierover zullen optreden de heeren H. J. van Braambeek, secretaris der Nederlandsche Vereenlglng, F. Landskrooa penningmeester en L. W. Peterse, tweede secretaris dier vereeniging. HOBEIN-HERDF.NKÏNG. De marine te Vlissingen heeft het redden van de Nederlandsche vlag door Jacob Hobeln bij Philippine herdacht door het leggen van een krans op den grafsteen van den zeeheld op de oude begraafplaats aldaar, waar Hobein in Mei 1888 werd begraven. Dit geschiedde door den onder»eommandant der marine te Vlissingen, kapitein ter zee C. Huhl, die daar voor naar de begraafplaats was gegaan met officieren, onde-officieren en matrozen van de opleiding te Vlissingen. De kapitein ter zee sprak daarbij enkele toepasselijke woorden, aldus de N.R.C. Hierna marcheerden allen terug naar het wachtschip, waar kapitein ter zee Ruhl ver volgens de jeugdige schepelingen wees cp de heldendaden van Hobein, dien hij den jongens ten voorbeeld stelde. Ook burgemeester en weihouders van Vlis singen hebben op het graf van Hobein een krans laten leggen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11